Venezuela demokraatlik opositsioon - 2017, Venezuela

Venezuela demokraatlik opositsioon: rahvuskogu (Julio Borges) ja kõik organisatsiooni Foro Penal Venezolano nimekirja kantud poliitvangid, keda esindavad Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ja Andrea González

Venezuela demokraatlik opositsioon, 2017. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna laureaat

© EU 2017 - EP/AP Images / Ariana Cubillos

2017. aasta Sahharovi auhind anti Venezuela demokraatlikule opositsioonile, st rahvuskogule, keda esindas Julio Borges, ja kõikidele organisatsiooni Foro Penal Venezolano nimekirja kantud poliitvangidele, keda esindasid Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ja Andrea González.

Viimastel aastatel on Venezuela olnud sügavas poliitilises kriisis. Valitsev erakond on õigusriiki ja põhiseaduslikku korda pidevalt piiranud ning 2017. aasta märtsis võttis ülemkohus demokraatlikult valitud rahvuskogult seadusandliku võimu. Rahvuskogu esimees Julio Borges on olukorda Venezuelas iseloomustanud järgmiste sõnadega: „Venezuelas ei ole tegemist üksnes poliitilise vastasseisuga. See on eluline, eksistentsiaalne, väärtustel põhinev vastasseis".

Vähemalt kümme aastat kestnud hüperinflatsiooni, kaose ja rahutuste käigus on Venezuela valitsus oma poliitilisi vastaseid pidevalt taga kiusanud, ahistanud ja kinni pidanud. Poliitvangidest peab nimekirja ja annab teateid Foro Penal Venezolano, Venezuela silmapaistev inimõiguste organisatsioon, mis pakub muu hulgas tasuta õigusabi meelevaldselt kinni peetavatele, piinamisohvritele ja meeleavalduste käigus rünnaku alla sattunutele, kelle vahendid on piiratud. Venezuela valitsus on kinni pidanud opositsiooniliidrid Leopoldo Lópeze, Antonio Ledezma, Daniel Ceballose, Yon Goicoechea, Lorent Salehi, Alfredo Ramose ja Andrea Gonzáleze. Mõned neist vabastati 2018. aastal ajutiselt, kuid paljud on endiselt koduarestis või vanglas, kus neid peetakse mõnel juhul eriti ränkades ja ebainimlikes tingimustes.

Opositsiooniliider Leopoldo López veetis üle kolme aasta vanglas, ent alates 2017. aasta juulist on ta koduarestis ning tal on keelatud poliitikasse tagasi pöörduda. Tuntud opositsioonipoliitik ja endine Caracase linnapea Antonio Ledesma pandi juba 2015. aastal koduaresti, kuid tal õnnestus 2017. aasta novembris riigist põgeneda. Ka teisi endisi omavalitsusjuhte, Iribarreni omavalitsusjuhti Alfredo Ramos ja San Cristobali linnapead Daniel Ceballost on pikka aega vangistuses hoitud. Praegu on mõlemad taas vabaduses.

Pärast 2018. aasta mais toimunud presidendivalimisi, mida opositsioon boikoteeris ja mille tulemusi suurem osa rahvusvahelisest üldsusest (sh Euroopa Liit) ei tunnustanud, püüdis Venezuela valitsus oma mainet parandada ja lasi mõned poliitvangid vabaks. Kuid Sahharovi auhinna laureaat, üliõpilasjuht ja demokraatiat pooldav aktivist Lorent Saleh on endiselt Caracase Heliocoide vanglas isolatsioonis, ehkki tema tervis on märkimisväärselt halvenenud. Sahharovi auhinnaga tunnustas Euroopa Parlament nende vaprust ja Venezuela tuleviku, vabaduse ja heaolu nimel tehtavaid pingutusi.

Nadia Murad ja Lamya Haji Bashar - 2016, Iraak

Raif Badawi – 2015, Saudi Araabia

Denis Mukwege – 2014, Kongo Demokraatlik Vabariik

Malala Yousafzai – 2013, Pakistan

Nasrin Sotoudeh – 2012, Iraan

Jafar Panahi – 2012, Iraan

Mohamed Bouazizi – 2011, araabia kevade kangelased, Tuneesia

Ali Ferzat – 2011, araabia kevade kangelased, Süüria

Asmaa Mahfouz – 2011, araabia kevade kangelased, Egiptus

Ahmed El Senussi – 2011, araabia kevade kangelased, Liibüa

Razan Zaitouneh – 2011, araabia kevade kangelased, Süüria

Guillermo Fariñas – 2010, Kuuba

Teised laureaadid