Europos Parlamentas remia žmogaus teises

Pagarba žmogaus teisėms yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos vertybių. Kiekvienas šių teisių pažeidimas, padarytas Europos Sąjungoje ar už jos ribų, daro poveikį demokratiniams principams, kuriais grindžiama mūsų visuomenė. Europos Parlamentas kovoja su tokiais pažeidimais imdamasis teisėkūros veiksmų, įskaitant rinkimų stebėjimą, kas mėnesį Strasbūre vykstančias diskusijas žmogaus teisių klausimais ir žmogaus teisių įtvirtinimą išorės prekybos susitarimuose.

Europos Parlamentas taip pat remia žmogaus teises kasmet įteikdamas Sacharovo premiją už minties laisvę, įsteigtą 1988 m. Premija apdovanojami asmenys, kurie ypač prisidėjo kovojant už žmogaus teises visame pasaulyje, taip atkreipiamas dėmesys į žmogaus teisių pažeidimus ir remiami laureatai bei jų tikslai.

2017 m. Sacharovo premijos už minties laisvę laureatė Venesuelos demokratinė opozicija

Venesuelos demokratinė opozicija: Nacionalinė Asamblėja (Julio Borges) ir visi organizacijos „Foro Penal Venezolano“ nurodyti politiniai kaliniai, kuriems atstovauja Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ir Andrea González

2017 m. Sacharovo premijos už minties laisvę laureatė Venesuelos demokratinė opozicija

© EU 2017 - EP/AP Images / Ariana Cubillos

Pastaraisiais metais Venesuela neišbrenda iš politinės krizės. Valdančioji partija vis labiau varžo teisinės valstybės principų taikymą ir konstitucinę tvarką, o 2017-ųjų kovą Aukščiausiasis Teismas atėmė teisėkūros įgaliojimus iš demokratiškai išrinktos Nacionalinės Asamblėjos. Padėtį Venesueloje apibendrina šie Nacionalinės Asamblėjos pirmininko Julio Borgeso žodžiai: „Tai, kas vyksta Venesueloje, nėra tik politinė konfrontacija. Tai gyvybinė, egzistencinė, vertybių konfrontacija".

Tuo pat metu politinių kalinių skaičius viršijo šešis šimtus - taip savo naujausioje ataskaitoje teigia „Foro Penal Venezolano" (Venesuelos forumas baudžiamaisiais klausimais), garsi Venesuelos žmogaus teisių organizacija, pro bono teikianti teisinę paramą asmenims, kurių ekonominės galimybės ribotos ir kurie, kaip manoma, kalinami savavališkai, patiria kankinimus arba yra nukentėję per protestus. Tarp politinių kalinių esama tokių iškilių opozicijos lyderių, kaip Leopoldo Lópezas, Antonio Ledezma, Danielis Ceballosas, Yonas Goicoechea, Lorentas Saleh, Alfredo Ramosas ir Andrea González.

Daugiau nei trejus metus kalintam Venesuelos opozicijos lyderiui Leopoldo Lópezui liepą buvo laikinai skirtas namų areštas, tačiau 2017 m. rugpjūtį jis buvo grąžintas į kalėjimą. Kitas iškilus opozicijos politikas, buvęs Karakaso meras Antonio Ledesma namų arešto sąlygomis gyvena nuo 2015 m. Įkalinti ir jo kolegos - buvęs Iribareno meras Alfredo Ramosas ir buvęs San Kristobalio meras Danielis Ceballosas. Tokia pat bausmė skirta studentui aktyvistui Lorentui Salehui. Tarp politinių kalinių - du Ispanijos piliečiai Andrea Gonzalez ir Yonas Goicoechea.

Nuo metų pradžios gyvybės neteko per 130 opozicijos atstovų; daugiau nei 500 buvo savavališkai įkalinti.

Kaip Europos Parlamentas remia žmogaus teises?

Europos Parlamentas ne tik teikia Sacharovo premiją, bet ir remia žmogaus teises konkrečiais politikos ir teisėkūros veiksmais.

Kontaktai

Komunikacijos kampanijos (Komunikacijos generalinis direktoratas)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium