Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības

Cilvēktiesību ievērošana ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Ikviens šo tiesību pārkāpums ietekmē demokrātijas principus, uz kuriem balstās mūsu sabiedrība, neatkarīgi no tā, vai šāds pārkāpums notiek Eiropas Savienībā vai ārpus tās.  Eiropas Parlaments cīnās pret šādiem pārkāpumiem gan ar likumdošanas pasākumiem, tostarp veicot vēlēšanu novērošanu un rīkojot ikmēneša cilvēktiesību jautājumiem veltītas debates Strasbūrā, gan arī nostiprinot cilvēktiesību aspektus ārējās tirdzniecības nolīgumos.

Arī ikgadējās Saharova balvas par domas brīvību piešķiršana ir viens no veidiem, kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības. Šo apbalvojumu izveidoja 1988. gadā.  Balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē, pievēršot uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un sniedzot atbalstu balvas saņēmējiem un viņu darbībai.

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā, 2017. gada Saharova balvas par domas brīvību laureāte

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā: Nacionālā asambleja (Hulio Borhess (Julio Borges)) un visi organizācijas Foro Penal Venezolano uzskaitītie politieslodzītie, kurus pārstāv Leopoldo Lopess (Leopoldo López), Antonio Ledesma (Antonio Ledezma), Daniels Sevalloss (Daniel Ceballos), Jons Goikoečea (Yon Goicoechea), Lorāns Salehs (Lorent Saleh), Alfredo Ramoss (Alfredo Ramos) un Andrēa Gonsalesa (Andrea González)

2017. gada Saharova balvas par domas brīvību laureāte — demokrātiskā opozīcija Venecuēlā

© EU 2017 - EP/AP Images / Ariana Cubillos

Jau vairākus gadus Venecuēlā valda politiska krīze. Pie varas esošā partija pastāvīgi ierobežo tiesiskumu un neievēro konstitucionālo kārtību, un 2017. gada martā ar Augstākās tiesas lēmumu demokrātiski ievēlētās Nacionālās asamblejas pilnvaras tika pasludinātas par spēkā neesošām. Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borhess par situāciju Venecuēlā ir izteicies šādi: "Tas, kas notiek Venecuēlā, nav tikai politiska konfrontācija. Tā ir būtiska, eksistenciāla un vērtību konfrontācija".

Tajā pašā laikā politieslodzīto skaits uz šo brīdi jau ir pārsniedzis 600 -- tā savā nesenajā ziņojumā norāda labi zināmā Venecuēlas cilvēktiesību aizsardzības organizācija Foro Penal Venezolano (juridisku konsultāciju forums Venecuēlā), kas bez maksas sniedz juridiskās konsultācijas tiem, kuriem nepietiek līdzekļu un kuri protestu laikā ir iespējami patvaļīgi aizturēti, spīdzināti vai aizskarti. Starp politieslodzītajiem ir pazīstami opozīcijas līderi Leopoldo Lopess, Antonio Ledesma, Daniels Sevalloss, Jons Goikoečea, Lorāns Salehs, Alfredo Ramoss un Andrēa Gonsalesa.

Pēc atrašanās cietumā vairāk nekā trīs gadus Venecuēlas opozīcijas līderim Leopoldo Lopesam uz laiku tika noteikts mājas arests, bet 2017. gada augustā viņš atkal tika nogādāts cietumā. Cits ievērojams opozīcijas līderis un bijušais Karakasas mērs Antonio Ledesma mājas arestā ir bijis kopš 2015. gada; ieslodzījumā atrodas arī bijušais Iribarenas mērs Alfredo Ramoss, bijušais Sankristobalas mērs Daniels Sevalloss, kā arī students Lorāns Salehs. Starp politieslodzītajiem ir arī divi Spānijas valstspiederīgie -- Andrēa Gonsalesa un Jons Goikoečea.

Kopš gada sākuma ir noslepkavoti vairāk nekā 130 oponenti un vairāk nekā 500 personas ir patvaļīgi apcietinātas.

Kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības?

Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības, ne tikai piešķirot Saharova balvu, bet arī veicot konkrētus politiskos un likumdošanas pasākumus.

Kontakti

Informatīvās kampaņas (COMM ĢD)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium