Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības

Cilvēktiesību ievērošana ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Ikviens šo tiesību pārkāpums ietekmē demokrātijas principus, uz kuriem balstās mūsu sabiedrība, neatkarīgi no tā, vai šāds pārkāpums notiek Eiropas Savienībā vai ārpus tās.  Eiropas Parlaments cīnās pret šādiem pārkāpumiem gan ar likumdošanas pasākumiem, tostarp veicot vēlēšanu novērošanu un rīkojot ikmēneša cilvēktiesību jautājumiem veltītas debates Strasbūrā, gan arī nostiprinot cilvēktiesību aspektus ārējās tirdzniecības nolīgumos.

Arī ikgadējās Saharova balvas par domas brīvību piešķiršana ir viens no veidiem, kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības. Šo apbalvojumu izveidoja 1988. gadā.  Balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē, pievēršot uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un sniedzot atbalstu balvas saņēmējiem un viņu darbībai.

2018. gada Saharova balvas laureāts, Oļegs Sencovs

Oļegs Sencovs ir Ukrainas kinorežisors un rakstnieks, kā arī dedzīgs Krimas aneksijas Krievijai pretinieks. 2014. gada 10. maijā viņu arestēja Krimas pilsētā Simferopolē, pamatojoties uz apsūdzībām par terorisma aktu plānošanu pret Krievijas “de facto” valdīšanu Krimā.

2018. gada Saharova balvas laureāts, Oļegs Sencovs

© Sergei Venyavsky/Getty Images

O. Sencovs ir dzimis 1976. gadā Simferopolē, studējis ekonomiku Kijevā un vēlāk apmeklējis kinoscenāristu un režisoru kursus Maskavā. 2012. gadā iznāca viņa pirmā filma "Gámer", kas uzreiz plūca laurus. 2013. gadā viņš kļuva par aktīvu locekli kustībā "AutoMaidan", kas pieprasīja brīvību, cilvēktiesības un mieru un palīdzēja EuroMaidan revolūcijai. Vēlāk Krimas nelikumīgās aneksijas laikā 2014. gadā O. Sencovs organizēja humānās palīdzības misijas Ukrainas karavīriem, nodrošinot viņiem pārtiku, medikamentus un palīdzot evakuēt viņu ģimenes. Aktīvās darbības protestos pret okupāciju dēļ viņš atlika savas otrās mākslas filmas "Degunradzis" filmēšanu.

Krievijas drošības dienests (FSB) 2014. gada maijā O. Sencovu arestēja un pārveda uz Krieviju, kur viņu par iespējamu teroristisku darbību tiesāja kara tiesa. Viņš pavadīja gadu apcietinājumā līdz tiesai, ko Amnesty International aprakstīja kā "ārkārtīgi cinisku paraugprāvu". Vēl pirms notiesāšanas FSB viņu publiski pasludināja par vainīgu terorismā, un Krievijas varas iestādes viņam vienpusēji piešķīra Krievijas pilsonību, atsakot Ukrainas amatpersonām piekļuvi. Tomēr O. Sencovs publiski atteicās no Krievijas pilsonības, paziņojot, ka viņam ir vienīgi Ukrainas pilsonība.

O. Sencovu apsūdzēja par teroristu organizācijas vadīšanu un gatavošanos uzspridzināt pieminekļus Krimā, tomēr pārliecinoši pierādījumi par viņa iesaistīšanos noziedzīgās darbībās netika atrasti. Turklāt prokuratūras galvenais liecinieks publiski atcēla savu sākotnējo atzīšanos, atzīstot, ka tā ir panākta spīdzināšanas rezultātā. Visu šo laiku O. Sencovs nelokāmi palika pie tā, ka viņš ir nevainīgs. Tomēr viņu notiesāja uz 20 gadiem cietumā un nosūtīja uz maksimāla drošības režīma cietumu Sibīrijā, tūkstošiem kilometru no viņa mājām. Savā tiesas runā pēc sprieduma pasludināšanas O. Sencovs izsmēja safabricēto tiesas procesu un pauda cerību, ka kādreiz cilvēki Krievijā dzīvos bez bailēm. O. Sencovs iemieso rezistences garu, kas ir kļuvis par iedvesmas avotu cilvēkiem apspiestībā.

2018. gada maijā O. Sencovs sāka 145 dienu badastreiku, pieprasot atbrīvot visus Ukrainas politieslodzītos Krievijā. 2018. gada oktobrī viņu piespieda pārtraukt badastreiku, piedraudot ar piespiedu barošanu, kā arī veselības kritiskā stāvokļa dēļ. Pat esot cietumā, Sencovs joprojām cīnās par savu pārliecību un par savas tautas brīvību.

Eiropas Parlaments 2018. gada 14. jūnijā pieņēma rezolūciju, pieprasot nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Oļegu Sencovu un visus citus nelikumīgi apcietinātos Ukrainas pilsoņus Krievijā. Agrākais Saharova balvas laureāts, Krievijas Cilvēktiesību centrs "Memoriāls" atzina O. Sencovu par politieslodzīto. Daudzas cilvēktiesību aizstāvības grupas un personas ir pieprasījušas viņa atbrīvošanu. Arī pasaules filmu industrijas slavenības un Krievijas filmu veidotāji ir vērsušies ar lūgumu pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina šajā jautājumā. 

2019. gada 7. septembrī Ukraina un Krievija veica gūstekņu apmaiņu, kuras ietvaros Oļegs Sencovs beidzot tika atbrīvots. 

Kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības?

Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības, ne tikai piešķirot Saharova balvu, bet arī veicot konkrētus politiskos un likumdošanas pasākumus.

Kontakti

Informatīvās kampaņas (COMM ĢD)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium
Saharova balva 2019