Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā - 2017, Venecuēlā

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā: Nacionālā asambleja (Hulio Borhess (Julio Borges)) un visi organizācijas Foro Penal Venezolano uzskaitītie politieslodzītie, kurus pārstāv Leopoldo Lopess (Leopoldo López), Antonio Ledesma (Antonio Ledezma), Daniels Sevalloss (Daniel Ceballos), Jons Goikoečea (Yon Goicoechea), Lorāns Salehs (Lorent Saleh), Alfredo Ramoss (Alfredo Ramos) un Andrēa Gonsalesa (Andrea González)

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā, 2017. gada Saharova balvas laureāte

© EU 2017 - EP/AP Images / Ariana Cubillos

2017. gadā Saharova balvu piešķīra Venecuēlas demokrātiskajai opozīcijai, t.i., valsts nacionālajai asamblejai (ko pārstāvēja Hulio Borhess) un visiem organizācijas Foro Penal Venezolano nosauktajiem politieslodzītajiem (ko pārstāvēja Leopoldo Lopess, Antonio Ledesma, Daniels Sevalloss, Jons Goikoečea, Lorāns Salehs, Alfredo Ramoss un Andrea Gonsalesa).

Jau vairākus gadus Venecuēlā valda politiska krīze. Pie varas esošā partija pastāvīgi ierobežo tiesiskumu un neievēro konstitucionālo kārtību, un 2017. gada martā ar Augstākās tiesas lēmumu demokrātiski ievēlētās Nacionālās asamblejas pilnvaras tika pasludinātas par spēkā neesošām. Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borhess par situāciju Venecuēlā ir izteicies šādi: "Tas, kas notiek Venecuēlā, nav tikai politiska konfrontācija. Tā ir būtiska, eksistenciāla un vērtību konfrontācija". Apstākļos, kad vismaz jau vairāk nekā vienu desmitgadi valstī valda hiperinflācija, haoss un nemieri, Venecuēlas valdība vajā, iebiedē un apcietina simtiem politisko oponentu. Labi zināmā Venecuēlas cilvēktiesību aizsardzības organizācija Foro Penal Venezolano (juridisku konsultāciju forums Venecuēlā), kas bez maksas sniedz juridiskās konsultācijas tiem, kuriem nepietiek līdzekļu un kuri protestu laikā ir iespējami patvaļīgi aizturēti, spīdzināti vai aizskarti, ziņo par politiski ieslodzīto identitāti un statusu.

Venecuēlas valdība ir aizturējusi tādus opozīcijas līderus kā Leopoldo Lopess, Antonio Ledesma, Daniels Sevalloss, Jons Goikoečea, Lorāns Salehs, Alfredo Ramoss un Andrēa Gonsalesa. Lai gan dažus no viņiem 2018. gadā provizoriski atbrīvoja, daudzi joprojām atrodas mājas arestā vai cietumā skarbos un necilvēcīgos apstākļos. Pēc cietumā pavadītiem trim gadiem Venecuēlas opozīcijas līderis Leopoldo Lopess kopš 2017. gada jūlija atrodas mājas arestā un viņam nav ļauts atgriezties politiskajā dzīvē. Cits ievērojams opozīcijas līderis un bijušais Karakasas mērs Antonio Ledesma mājas arestā bija kopš 2015. gada, taču 2017. gada novembrī viņam izdevās bēgt no valsts; ieslodzījumā ilgstoši atradās arī bijušais Iribarenas mērs Alfredo Ramoss un bijušais Sankristobalas mērs Daniels Sevalloss. Abi tika atbrīvoti.

Pirms prezidenta vēlēšanām 2018. gada maijā, kuras opozīcija boikotēja un kuru rezultātus daudzi starptautiski dalībnieki, tostarp Eiropas Savienība, vēl arvien neatzīst, Venecuēlas valdība centās uzlabot savu tēlu, atbrīvojot dažus politieslodzītos. Taču Saharova balvas laureātu Lorānu Salehu, kurš ir studentu līderis un demokrātiju atbalstošs aktīvists, tur apcietinājumā bez saziņas iespējām Heliocoide cietumā Karakasā, un viņa veselības stāvoklis arvien pasliktinās.

Piešķirot Saharova balvu, tiek pausta atzinība par viņu drosmi un nerimstošajiem centieniem panākt Venecuēlā brīvību un labklājīb.


Nadia Murada un Lamija Adži Bašara — 2016. gads, Irāka

Raifs Badāvi — 2015. gads, Saūda Arābija

Deniss Mukvege — 2014. gads, Kongo Demokrātiskā Republika

Malala Jusafazaja — 2013. gads, Pakistāna

Nasrina Sotudeha — 2012. gads, Irāna

Džafars Panahi — 2012. gads, Irāna

Muhameds Buazizi — 2011. gads, “Arābu pavasaris”, Tunisija

Ali Ferzats — 2011. gads, “Arābu pavasaris”, Sīrija

Asma Mahfūza — 2011. gads, “Arābu pavasaris”, Ēģipte

Ahmeds El Senussi — 2011. gads, “Arābu pavasaris”, Lībija

Razana Zaituneha — 2011. gads, “Arābu pavasaris”, Sīrija

Giljermo Farinjass — 2010. gads, Kuba

Citi laureāti