Obrońcy naszych swobód

Aby upamiętnić 30. rocznicę ustanowienia Nagrody im. Sacharowa, Parlament wraz z czterema fotografami Magnum przedstawia historie współczesnych działaczy na rzecz praw człowieka.

Projekt fotograficzny zatytułowany „Obrońcy naszych swobód" to możliwość zagłębienia się w codziennym życiu dwóch kobiet i dwóch mężczyzn walczących o prawa człowieka w Kambodży, Tunezji, Etiopii oraz Bośni i Hercegowinie.

Asma Kaouech, Tunezja

zdjęcia: Newsha Tavakolian

Asma Kaouech, Sakharov Fellow

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos, 2017

Irańska fotograf Newsha Tavakolian przedstawia działania Asmy Kaouech na rzecz zapobiegania radykalizacji młodych ludzi w Tunezji. Na 25 fotografiach pokazuje walkę i nadzieje nowego pokolenia Tunezyjczyków w następstwie rewolucji z 2011 r.

Ameha Mekonnen, Etiopia

zdjęcia: Enri Canaj

Ameha Mekonnen, Sakharov Fellow

© Enri Canaj / Magnum Photos, 2017

Enri Canaj zza obiektywu śledzi pracę i życie etiopskiego prawnika Amehy Mekonnena. Ameha, były urzędnik, stoi obecnie na czele Human Rights Council (Rady Praw Człowieka) - organizacji, która broni praw dziennikarzy i blogerów do swobodnego wyrażania opinii.

Jadranka Miličević, Bośnia i Hercegowina

zdjęcia: Bieke Depoorter

Jadranka Miličević, Sakharov Fellow

© Bieke Depoorter / Magnum Photos, 2017

Prace belgijskiej fotograf Bieke Depoorter ukazują w 25 ujęciach głęboką intymność za codzienną pracą Jadranki Miličević.  Jadranka, dawna bałkańska uchodźczyni wojenna, która uciekła w 1992 r. z Sarajewa do Serbii, założyła dwie organizacje pozarządowe - CURE i CARE - aby pomagać kobietom będącym ofiarami przemocy i dyskryminacji.

Samrith Vaing, Kambodża

zdjęcia: Jérôme Sessini

Samrith Vaing, Sakharov Fellow

© Jérôme Sessini / Magnum Photos, 2017

Wprawne oko francuskiego fotografa Jérôme'a Sessiniego śledzi codzienną pracę Samritha Vainga w Kambodży, który wspiera mniejszość etniczną Bunong w walce z zawłaszczaniem gruntów przez przedsiębiorstwa wielonarodowe. Sessini ukazuje najważniejsze aspekty tamtejszego życia utrwalone na czarno-białych fotografiach.