Európsky parlament podporuje ľudské práva

Dodržiavanie ľudských práv je jednou zo základných hodnôt Európskej únie. Každé porušenie týchto práv, či už v EÚ alebo za jej hranicami, sa dotýka demokratických zásad, na ktorých je naša spoločnosť vybudovaná.  Európsky parlament bojuje proti takémuto porušovaniu prostredníctvom legislatívnych opatrení, okrem iného formou volebných pozorovateľských misií, rozpráv o ľudských právach, ktoré sa konajú každý mesiac v Štrasburgu, ako aj začleňovaním aspektu ľudských práv do dohôd EP o zahraničnom obchode.

Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 1988. Cena sa udeľuje osobnostiam, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva, pričom upozorňuje na prípady porušovania ľudských práv a takisto podporuje laureátov a vec, za ktorú bojujú.

Oleg Sencov, laureát Sacharovovej ceny za rok 2018

Oleg Sencov je ukrajinský filmový režisér, spisovateľ a zároveň otvorený kritik ruskej anexie Krymu. 10. mája 2014 bol zadržaný v Simferopole na Kryme a odsúdený na 20 rokov odňatia slobody na základe obvinenia z prípravy teroristických činov proti faktickej vláde Ruska na Kryme.

Oleg Sencov, laureát Sacharovovej ceny za rok 2018

© Sergei Venyavsky/Getty Images

Narodil sa v Simferopole v roku 1976 a študoval ekonómiu v Kyjeve, po ktorej nasledovalo štúdium scenáristiky a režisérstva v Moskve. V roku 2012 debutoval s celovečerným filmom Gámer, za ktorý získal ocenenie. V roku 2013 sa stal aktívnym členom hnutia Automajdan, ktoré vyzývalo na slobodu, dodržiavanie ľudských práv a mieru a podnietilo vznik revolúcie Euromajdanu. Počas nezákonnej anexie Krymu v roku 2014 Sencov organizoval humanitárne misie pre ukrajinských vojakov, poskytoval im potraviny, lieky a pomáhal pri evakuácii ich rodín. Vzhľadom na svoju aktívnu úlohu v protestoch proti okupácii odložil produkciu svojho druhého celovečerného filmu Rhino.

V máji 2014 bol Sencov zatknutý ruskou bezpečnostnou službou (FSB), prepravený do Ruska a postavený pred vojenský súd za údajnú teroristickú činnosť. Strávil rok vo väzbe, načo bol podľa slov Amnesty International podrobený „mimoriadne cynickému vykonštruovanému súdnemu procesu". Pred predvedením pred súd ho ruská bezpečnostná služba vyhlásila za vinného zo zločinu terorizmu a ruské orgány mu jednostranne vnútili ruské občianstvo, čím mu znemožnili prístup k ukrajinským úradníkom. Sencov však verejne vypovedal svoje ruské občianstvo a tvrdil, že jediné občianstvo, ktorého je držiteľom, je ukrajinské.

Bol taktiež obvinený z vedenia teroristickej organizácie, ktorá pripravuje atentát na pamätihodnosti na Kryme, nenašli sa však žiadne presvedčivé dôkazy o jeho zapojení do kriminálnej činnosti. Okrem toho, hlavný svedok trestného stíhania verejne stiahol svoju pôvodnú výpoveď a priznal, že ju vykonal pod vplyvom mučenia. Medzitým Sencov zaryto tvrdil, že je nevinný. Napriek tomu bol odsúdený na 20 rokov odňatia slobody v prísne stráženom väzení na Sibíri tisíce kilometrov od jeho domova. Sencov vo vyjadrení ku svojmu rozsudku zosmiešnil súdny proces ako vykonštruovaný a vyslovil nádej, že ľudia v Rusku sa už nebudú cítiť zastrašovaní. Sencov je stelesnením odporu a stal sa inšpiráciou pre ľudí, ktorí čelia útlaku.

V máji 2018 začal Sencov 145-dňovú hladovku, čím požadoval prepustenie všetkých ukrajinských politických väzňov v Rusku. V októbri 2018 bol nútený pod hrozbou núteného vykrmovania a z dôvodu kritického zdravotného stavu svoju hladovku ukončiť. Aj vo väzení Sencov pokračuje v boji za svoje presvedčenia a za slobodu svojho ľudu.

Európsky parlament prijal 14. júna 2018 uznesenie, v ktorom trval na okamžitom a bezpodmienečnom prepustení Olega Sencova a všetkých ostatných nezákonne zadržiavaných ukrajinských občanov v Rusku. Centrum ľudských práv Memorial, ktorému bola udelená Sacharovova cena, uznalo Sencova za politického väzňa. Viacero skupín a osobností aktívnych v oblasti ľudských práv požadovali jeho prepustenie. Osobnosti známe z celosvetových filmov a ruskí filmári v tejto veci tiež apelovali na ruského prezidenta Vladimíra Putina. 

Sencov bol napokon prepustený 7. septembra 2019 v rámci výmeny skupín väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ako Európsky parlament podporuje ľudské práva?

Okrem Sacharovovej ceny Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom konkrétnych politických a legislatívnych opatrení.

Kontakt

GR COMM

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium

Sacharovova cena 2019