Európsky parlament podporuje ľudské práva

Dodržiavanie ľudských práv je jednou zo základných hodnôt Európskej únie. Každé porušenie týchto práv, či už v EÚ alebo za jej hranicami, sa dotýka demokratických zásad, na ktorých je naša spoločnosť vybudovaná.  Európsky parlament bojuje proti takémuto porušovaniu prostredníctvom legislatívnych opatrení, okrem iného formou volebných pozorovateľských misií, rozpráv o ľudských právach, ktoré sa konajú každý mesiac v Štrasburgu, ako aj začleňovaním aspektu ľudských práv do dohôd EP o zahraničnom obchode.

Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 1988. Cena sa udeľuje osobnostiam, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva, pričom upozorňuje na prípady porušovania ľudských práv a takisto podporuje laureátov a vec, za ktorú bojujú.

Sacharovova cena za slobodu myslenia za rok 2016: Kto sú tohtoroční kandidáti?

 

Can DÜNDAR a obhajcovia slobody myslenia a prejavu v Turecku

Can Dündar bol šéfredaktorom vplyvných tureckých opozičných novín Cumhuriyet a stal sa symbolom odporu proti útlaku, ktorému v súčasnosti čelia médiá v Turecku. Po tom, ako Cumhuriyet zverejnil materiál, ktorý dokazoval, že turecká tajná služba dodávala zbrane sýrskym povstalcom, ho zatkli. Dündar bol odsúdený na trest odňatia slobody, prežil pokus o atentát a v súčasnosti žije v exile.

Mustafa DŽEMILEV

Nádja MURÁD a Lamjá´ Hadží BAŠÁR

Ako Európsky parlament podporuje ľudské práva?

Okrem Sacharovovej ceny Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom konkrétnych politických a legislatívnych opatrení.

Kontakt

Komunikačné kampane (GR COMM)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium