Európsky parlament podporuje ľudské práva

Dodržiavanie ľudských práv je jednou zo základných hodnôt Európskej únie. Každé porušenie týchto práv, či už v EÚ alebo za jej hranicami, sa dotýka demokratických zásad, na ktorých je naša spoločnosť vybudovaná.  Európsky parlament bojuje proti takémuto porušovaniu prostredníctvom legislatívnych opatrení, okrem iného formou volebných pozorovateľských misií, rozpráv o ľudských právach, ktoré sa konajú každý mesiac v Štrasburgu, ako aj začleňovaním aspektu ľudských práv do dohôd EP o zahraničnom obchode.

Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 1988. Cena sa udeľuje osobnostiam, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva, pričom upozorňuje na prípady porušovania ľudských práv a takisto podporuje laureátov a vec, za ktorú bojujú.

Ráif Badawí, laureát Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2015

Rá´if Badawí je saudskoarabský bloger, spisovateľ a aktivista, ako aj tvorca webovej stránky Slobodní saudskí liberáli (Free Saudi Liberals), webovej platformy určenej na politické a náboženské diskusie. Na jeho stránke sa údajne objavil materiál, ktorý kritizoval vysokých duchovných predstaviteľov, a Badawí naznačil, že islamská Univerzita Imáma Muhammada bin Saúda sa stala liahňou teroristov.


V roku 2012 bol zatknutý za urážku islamu a obvinený z viacerých trestných činov, okrem iného aj z odpadlíctva. V roku 2013 bol obvinený a odsúdený na 7 rokov väzenia a 600 úderov bičom, pričom tento trest bol v roku 2014 zmenený na 1 000 úderov bičom a 10 rokov väzenia s pokutou. Prvých 50 úderov bičom dostal 9. januára 2015 pred stovkami divákov. Ďalšie bičovanie bolo odložené na neskôr vzhľadom na ostrý nesúhlas medzinárodného spoločenstva a Badawího zlý zdravotný stav. Po vyhrážkach smrťou jeho žena a tri deti utiekli do Kanady. V júni 2015 Najvyšší súd potvrdil jeho rozsudok, a tak je Badawí naďalej vo väzení.

#FreeRazan

Ako Európsky parlament podporuje ľudské práva?

Okrem Sacharovovej ceny Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom konkrétnych politických a legislatívnych opatrení.

Kontakt

Komunikačné kampane (GR COMM)

European Parliament
Bât. Altiero Spinelli
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium