Top téma
 

Ukrajina: je její budoucností Evropa?

Co přijde dál

Volby 2014 - Delegace / Vnější vztahy - 06-04-2017 - 15:27 / Aktualizováno: 06-04-2017 - 15:27
Sdílet

Ukrajina: směrem k užším vazbám s Evropou

Symbolem ukrajinských protestů se stalo kyjevské náměstí Nezávislosti, přejmenované na EuroMajdan. ©BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Ukrajina, která má hranice s Ruskem i Evropskou unií, dlouho oscilovala mezi Východem a Západem. Začátkem minulého roku nakročila blíže k integraci s Evropou, když 1.1.2016 vstoupila v platnost část asociační dohody EU-Ukrajina týkající se obchodu. Budoucnost 45 milionů Ukrajinců je dnes nicméně stále nejistá. Na východě Ukrajiny se nadále bojuje a trvá Ruská anexe Krymu, která následovala po revoluci na Euromajdanu. (Přečtěte si více...)

Parlament podporuje Ukrajinu i bezvízový styk: časová osa

European Union and Ukraine flag ©AP Images/European Union-EP

Evropský parlament v posledních letech konsistentně vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a podporuje její snahy o bližší vztahy s Evropskou unií. Poslanci důrazně odsoudili ruskou agresi v podobě invaze na Krym a snaží se napomáhat politickým i hospodářským reformám. Posledním vyjádřením této podpory je uvolnění vízového režimu s Ukrajinou. V časové ose shrnujeme hlavní milníky a vysvětlujeme chystaný bezvízový styk. (Přečtěte si více...)

Jak dál ve vztazích EU - Rusko

©AP Images/European Union-EP

Vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem byly vždycky složité, ale poté, co se Moskva zapojila do brutálního bombardování syrského Aleppa, se ještě vyhrotily. Poslanci roli Ruska v Sýrii jednoznačně odsoudili. O politické strategii vůči Rusku jednali ve čtvrtek večer šéfové států a vlád na Evropské radě. Parlament již více než před rokem upozornil na to, že je potřeba vztahy s Ruskem kriticky přehodnotit. Jaké jsou aktuálně vztahy EU a Ruska a jejich další vyhlídky? (Přečtěte si více...)

Pat Cox: „Ukrajina má ještě stále obrovskou chuť se transformovat.“

Bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox s námi hovořil o Ukrajině

Situace na Ukrajině není vyřešená, ale naléhavost a závažnost dalších událostí z poslední doby ji podle bývalého předsedy Parlamentu Pata Coxe vytěsnily ze středu pozornosti veřejného mínění. V Evropském parlamentu bude Ukrajina nicméně ohniskem zájmu v týdnu od 29.února do 2.března, kdy se koná konference se čtyřicetičlennou delegací z ukrajinského parlamentu. (Přečtěte si více...)

Evropský parlament schválil půjčku Ukrajině ve výši 1,8 miliardy eur

Ukrajina prodělává závažnou hospodářskou krizi, kterou prohlubuje válečný konflikt na východě země  © BELGAIMAGE/AFP/DIMITAR DILKOFF

Poslanci dnes schválili návrh na půjčku EU Ukrajině ve výši 1,8 miliardy eur. Ta by ji měla pomoci překlenout krátkodobé schodky v platbách. EU si peníze vypůjčí externě a Ukrajině je následně poskytne se stejnou úrokovou sazbou. Výplata prostředků bude vázána na plnění závazků Ukrajině v oblasti strukturálních reforem, které by měly zamezit potížím, jež přispěly ke stávající krizi. (Přečtěte si více...)

Evropský parlament ratifikoval asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou

Předseda EP Martin Schulz ratifikoval asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou jménem Evropského parlamentu ve Štrasburku ihned po hlasování © European Union 2014 - European Parliament

Evropský parlament dnes ve Štrasburku vyjádřil svůj souhlas s asociační dohodou mezi EU a Ukrajinou, jejíž součástí je také prohloubená a komplexní dohoda o volném obchodu (DCFTA). Dohoda byla současně ratifikována ukrajinským parlamentem v Kyjevě. Na jejím základě se prohloubí politické přidružení a ekonomická integrace mezi EU a Ukrajinou a dojde k vzájemnému volnému přístupu na trhy smluvních stran. (Přečtěte si více...)

Martin Schulz v Kyjevě: "To, co se děje na Ukrajině, se týká všech Evropanů"

Martin Schulz navštívil i kyjevské Náměstí Nezávislosti.

"Nemůžeme jen tak stát a dívat se se založenýma rukama, zatímco jsou porušovány základní principy mezinárodního společenství," prohlásil dnes předseda Evropského parlamentu Martin Schulz během své návštěvy Kyjeva. "Dohodli jsme se na pravidlech, která mají státy při vzájemném jednání jednoho s druhým dodržovat. Tato pravidla platí pro všechny." Během své dvoudenní návštěvy Ukrajiny se Martin Schulz setkal s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem a prezidentem Petrem Porošenkem. (Přečtěte si více...)

Poslanci snížili cla na dovoz zboží z Ukrajiny

Poslanci schválili snížení cel na dovoz zboží z Ukrajiny s cílem pomoci její upadající ekonomice ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Přibližně 98 % cel, která na hranicích Unie platí vývozci ukrajinských zemědělských výrobků, železa a oceli či strojů, bude na základě návrhu, který ve čtvrtek schválil Evropský parlament, zrušeno. Toto jednostranné opatření, které ušetří výrobcům a vývozcům 487 milionů EUR ročně, by mělo pomoci ukrajinské ekonomice. (Přečtěte si více...)

Ukrajina: Poslanci požadují podporu demokracie

Řečníci během rozpravy o situaci na Ukrajině (zleva doprava, shora dolů): Štefan Füle, José Ignacio Salafranca, Hannes Swoboda, Guy Verhofstadt, Rebecca Harms, Ryszard Czarnecki, Helmut Scholz, Jacek Kurski, Adrian Severin - ©European Union 2014 - EP

Dramatické události na Ukrajině, které si vyžádaly přes 80 mrtvých a vyústily v odstavení prezidenta Janukovyče od moci, zemi změnily a EU by nyní měla vystoupit na podporu demokracie, shodli se poslanci z celého politického spektra při středeční (26.2.) plenární debatě o situaci na Ukrajině. Řečníci vyjádřili Ukrajincům svůj respekt za jejich odvahu a zdůraznili, že by Ukrajinci měli mít možnost svobodně rozhodovat o budoucnosti své země. (Přečtěte si více...)

Poslanci v rozpravě požadovali, aby EU nabídla podporu Ukrajincům demonstrujícím za evropskou budoucnost

Hlavní řečníci rozpravy o Ukrajině (zleva doprava, shora dolů): Štefan FÜLE, José Ignacio SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA, Libor ROUČEK, Graham WATSON, Rebecca HARMS, Ryszard Antoni LEGUTKO, Helmut SCHOLZ, Zbigniew ZIOBRO, Adrian SEVERIN

EU by neměla opustit Ukrajince protestující proti rozhodnutí jejich vlády odložit sbližování s EU, myslí si většina z poslanců Evropského parlamentu, kteří vystoupili během debaty o situaci na Ukrajině v úterý 10. prosince. Někteří poslanci nazvali zase rozhodnutí Ukrajiny nepodepsat dohodu o přidružení selháním zahraniční politiky EU a vítězstvím Ruska. (Přečtěte si více...)

EU a její nejbližší sousedé

EU neighbourhood policy

Dobré vztahy se sousedy založené na společných zájmech a sdílených hodnotách jsou důležité. Evropská unie nabízí svým sousedům privilegovaný vztah výměnou za ekonomické a politické reformy a zavázání se k hodnotám jako jsou demokracie a lidská práva. Podívejte se, kterých 16 zemí se v současné době evropská politika sousedství týká. (Přečtěte si více...)

Klíčová strategická výzva: jak nastavit vztahy EU s Ruskem

Ukrajinská ministryně pro Evropu (hovořící do mikrofonu) a další hosté probírali s poslanci strategii EU vůči Rusku

V mrazech dosahujících až -20°C byli lidé na východě Ukrajiny odříznuti od elektřiny, topení a vody poté, co proruští rebelové minulý týden porušili příměří a ostřelovali oblasti kolem Avdějevky v Doněcku. Nejedná se jenom o izolovanou humanitární tíseň, ale o situaci, která má přesah pro bezpečnost celé Evropy a týká se principů, které EU hájí. Vzhledem k nevypočitatelné zahraniční politice nové americké vlády a k ruské asertivitě se může situace na východních hranicích EU nečekaně zvrátit. (Přečtěte si více...)

Krize na Ukrajině: časová osa událostí

Ukraine Timeline cover pic_v2016

Již víc než dva roky od svržení tehdejšího prezidenta a masových demonstrací na Majdanu osciluje Ukrajina mezi válkou a mírem a mezi reformami a korupcí. Nový rok přinesl nový milník ve vztazích mezi EU a Ukrajinou: 1. ledna 2016 se začala uplatňovat zóna volného obchodu. Po ratifikování dohody o přidružení v roce 2014 je to další zásadní krok. Naše časová osa sleduje hlavní události posledních dvou let od anexe Krymu, přes sestřelení letounu MH17 až k mírovým dohodám Minsk II. (Přečtěte si více...)

Týden Ukrajiny: „Bezprecedentní úzká spolupráce a hluboká společná reflexe“

Solutions for Ukraine

„Náš parlament by se měl stát přední demokratickou, legislativní a evropskou institucí na Ukrajině,“ řekl Volodymyr Groysman, předseda ukrajinského parlamentu, na závěr třídenní konference v Evropském parlamentu. Tento týden diskutovali v Bruselu poslanci evropského a ukrajinského parlamentu a formulovali návrhy jak zlepšit kvalitu legislativního procesu v parlamentu v Kyjevě a také efektivnost a transparentnost vedení evropských záležitostí a asociačních vyjednávání. (Přečtěte si více...)

Rozhovor a Gabrielusem Landsbergisem: „Sankce proti Rusku již přinášejí výsledky“

Gabrielius Landsbergis

V úterý projednal Parlament vztahy EU s Ruskem během plenárního zasedání. Ve středu budou poslanci hlasovat o zprávě, která hodnotí současný stav vzájemných vztahů. Zeptali jsme se autora zprávy, litevského konzervativního poslance Gabrieluse Landsbergise, jaký dopad mají současné sankce vůči Rusku a zákaz vstupu do Ruska pro některé evropské politiky a úředníky. (Přečtěte si více...)

Karas o Ukrajině: "Když neuspějí rozhovory, riziko vojenské eskalace se zvýší"

Othmar Karas je předsedou Delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko.

Ve snaze zabránit zhoršování situace na Ukrajině obnovily členské státy EU mírové rozhovory s Ruskem a Ukrajinou. V pondělí členové Zahraničního výboru Evropského parlamentu jednali o situaci s předsedou výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Dumy Alexejem Puškovem. Po jednání se s námi o svůj názor na mírová jednání podělil rakouský poslanec ze skupiny Evropské lidové strany Othmar Karas, který je předsedou Delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko. (Přečtěte si více...)

Poslanci vítají známky naděje na Ukrajině a vyzývají EU, aby stála vůči Rusku čelem

Poslanci vítají podpis příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, ale obávají se, aby se ruské jednotky nepřeskupily s cílem pokračovat v ofenzivě.  ©Belga/AFP/F.Monteforte

Evropský parlament vítá známky naděje směrem k dosažení míru na Ukrajině, jakož i nově ratifikovanou asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou, zároveň se však obává skutečných záměrů Ruska v rámci nevyhlášené “hybridní války”. Ve čtvrtek schváleném usnesení poslanci také vyzývají EU, aby vůči Rusku stála čelem a více podporovala unijní zemědělce, které zasáhly zákazy dovozu do Ruska. (Přečtěte si více...)

Historické hlasování: o dohodě o přidružení mezi EU a Ukrajinou se hlasovalo ve Štrasburku a Kyjevě současně

Evropský parlament dnes schválil ratifikaci dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou.

Dnešní hlasování, při kterém Evropský a ukrajinský parlament schválily dohodu o přidružení mezi Ukrajinou a EU, která má nadále posílit bilaterální vztahy, proběhlo velmi symbolicky ve Štrasburku a v Kyjevě ve stejný okamžik. Takto synchronizované hlasování se odehrálo v Evropském parlamentu poprvé. Dohoda byla schválena v době probíhajícího konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a vzájemných obchodních sankcí mezi Ruskem a EU. (Přečtěte si více...)

Paweł Kowal: Pokud bude reakce EU slabá, Putin udělá další krok

Paweł Kowal s našimi čtenáři chatoval o současné situaci na Ukrajině

Ukrajina se na předních příčkách zpravodajství objevuje už více než 4 měsíce. To, co začalo jako masové demonstrace, se zvrhlo v násilné střety a nakonec došlo k anexi Krymského poloostrova Ruskem. Předseda delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina, polský poslanec ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů Paweł Kowal říká, že EU na situaci „měla reagovat mnohem dřív“. 9. dubna chatoval o situaci na Ukrajině s uživateli Facebooku. (Přečtěte si více...)

Evropský parlament vyzývá Rusko, aby stáhlo vojenské síly z Ukrajiny

Proruští ozbrojenci a ruští vojáci se zmocnili klíčových budov v hlavním krymském městě Simferopolu ©Belga/AFP/V.Drachev

Rusko musí okamžitě stáhnout všechny své vojenské síly z ukrajinského území, uvádějí poslanci ve čtvrtek schváleném usnesení. Poslanci rovněž odsuzují "ruskou agresi v podobě invaze na Krym" coby porušení mezinárodního práva, plány na referendum na Krymu označují za nezákonné a varují, že kroky Ruska představují ohrožení bezpečnosti EU. (Přečtěte si více...)

Ukrajina: cesta z krize - názory poslanců

Co je podle poslanců potřeba k vyřešení ukrajinské krize? ©BELGAIMAGE/AFP/G.Savilov

Co je třeba udělat pro řešení ukrajinské krize? Političtí lídři z celé Evropy a celého světa již několik dnů jednají a snaží se nalézt nejlepší způsob, jak se zachovat vůči Rusku v otázce rozdělení země a zabránit eskalaci nepokojů. O současné situaci jsme mluvili s předsedou Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko Knutem Fleckensteinem a předsedou Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina Pawłem Kowalem. (Přečtěte si více...)

Kował: Za 10-15 let bude přirozené mluvit o přistoupení Ukrajiny

Paweł Kowal je předsedou delegace Evropského parlamentu ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina.

Summit Východního partnerství, který se koná 28.-29. listopadu ve Vilniusu, by mohl být milníkem ve vztazích mezi EU a Ukrajinou. Očekává se totiž, že obě strany podepíší Dohodu o přidružení, která Ukrajinu přiblíží EU. Před středeční prezentací zprávy vyslanců Evropského parlamentu Pata Coxe a Aleksandra Kwaśniewského o případu Julie Tymošenkové jsme mluvili s předsedou delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina Pawłem Kowalem. (Přečtěte si více...)

 
Odkaz: 20140304TST37506