Aktuaalne
 

Ukraina

Valikute vahel

2014. aasta valimised - Delegatsioonid / Välissuhted - 07-03-2016 - 12:39 / Ajakohastatud: 06-04-2017 - 14:54
Jaga
Sotsiaalvõrgustikud
Lemmikud
 

Tihedamad sidemed Euroopaga

Maidan - ©BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Venemaa ja Euroopa Liidu vahele jääv Ukraina kõhkles pikalt, kas liikuda ida või lääne suunas. Assotsiatsioonileppe allkirjastasid EL ja Ukraina juunis 2014 ning sellega kaasnenud vabakaubanduslepe jõustus 1. jaanuaril 2016. Kuid kaks aastat pärast Euromaidani on 45 miljoni elanikuga Ukraina tulevik endiselt lahtine. (Loe lähemalt...)

Ajaltelg: parlamendi toetus Ukrainale ja viisavabaduse kehtestamine

European Union and Ukraine flag ©AP Images/European Union-EP

Viimase kolme aasta jooksul on Euroopa Parlament korduvalt avaldanud toetust ELi suunas vaatavale Ukrainale ning mõistnud hukka Venemaa poolse agressiooni ja Krimmi annekteerimise. Viisavabaduse kehtestamine Euroopa Liitu sõitvatele ukrainlastele on lõimumisprotsessis järgmine samm. Vaata ajateljelt, kuidas on parlament Ukrainat toetanud. (Loe lähemalt...)

Euroopa Liidu strateegia Venemaa suunal: parlamendi seisukohad

Kuidas edasi? ©AP Images/European Union-EP

Euroopa Liidu ja Venemaa suhted on olnud madalseisus juba mõnda aega, kuid Moskva viimase aja brutaalsed sammud Süürias on läbisaamist veelgi halvendanud. ELi-Venemaa suhted on päevakorral Euroopa Ülemkogul sel neljapäeval ja reedel, 20.-21. oktoobril. Euroopa Parlament on kritiseerinud Venemaa tegevust Süürias ja nõudnud suhete kriitilist ülevaatamist. EP seisukohti kommenteerib Venemaa delegatsiooni juht Othmar Karas. (Loe lähemalt...)

Pat Cox: Ukrainas valitseb endiselt tohutu isu sügavamate reformide järele

Pat Cox on koondanud ettepanekud Ülemraada reformimiseks

"Ukraina vajadused ei ole kahanenud, kuid avalikkuse tähelepanu on teiste kaalukate sündmuste tõttu hajunud," ütleb endine EP president Pat Cox, kelle käe all on valminud eriraport, mis esitab ettepanekud Ukraina Ülemraada reformimiseks. Euroopa Parlamendis toimub 29. veebruarist kuni 2. märtsini "Ukraina nädal", mis keskendub paremale seadusloomele ja parlamentaarse suutlikkuse tõstmisele. Ülemraadat esindab 40 saadikust koosnev delegatsioon. (Loe lähemalt...)

Euroopa Parlament kiitis heaks 1,8 miljardi eurose laenu Ukrainale

Ukraine is living through an acute economic crisis, aggravated by armed conflict in the east © BELGAIMAGE/AFP/DIMITAR DILKOFF

Kolmapäeval toetasid saadikud täiskogul ELi plaane laenata Ukrainale 1,8 miljardit eurot, et aidata vähendada lühiajalist maksebilansi puudujääki. Makromajandusliku finantsabi laene rahastatakse ELi poolt kapitaliturgudelt võetavate laenude abil. Vahendid laenatakse sama intressiga edasi abivajavatele riikidele. Abi andmise tingimuseks on struktuurireformide jätkamine. (Loe lähemalt...)

Plenkovic: Ukrainas tuleb kiirelt moodustada valitsus ja käivitada reformid

President Porošenko (vasakul) ja EP delegatsiooni juht Plenkovic (paremal) Kiievis esmaspäeval toimunud kohtumisel

Pühapäeval Ukrainas toimunud Ülemraada valimised lõppesid Euroopa-meelsete erakondade võiduga ning EP valimisvaatlusmissiooni juhi Andrej Plenkovici sõnul tuleb riigi liidritel nüüd kiirelt moodustada valitsus ja alustada reformidega. Esmaspäeval Ukraina presidendi ja peaministriga kohtunud EP delegatsiooni liikmed lubasid omalt poolt teha kõik võimaliku, et hiljuti ratifitseeritud assotsiatsioonilepe saaks ellu rakendatud. (Loe lähemalt...)

Euroopa Parlament ratifitseeris EL-Ukraina assotsieerimislepingu

© European Union 2014 - European Parliament

Teisipäeval andis Euroopa Parlament oma nõusoleku EL-Ukraina assotsieerimislepingule, mille hulka kuulub põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna leping. Samal ajal ratifitseeriti leping ka Ukraina parlamendis Kiievis. Leping paneb aluse sügavatele poliitilistele ja majandussuhetele ELi ja Ukraina vahel ja tagab ligipääsu mõlema poole turgudele. (Loe lähemalt...)

Schulz Kiievis: Ukrainas toimuv puudutab kõiki eurooplasi

Martin Schulz Kiievis Maidani väljakul

"Ukrainas toimuv puudutab kõiki eurooplasi, sest me ei saa jääda jõude kõrvalvaatajaks, kui rikutakse rahvusvahelise kogukonna alusprintsiipe," ütles EP president Martin Schulz reedel Kiievis. "Oleme leppinud kokku reeglites, mida riigid peavad omavahelises suhtluses järgima. Need reeglid peavad kehtima." Neljapäeval ja reedel toimunud visiidi jooksul kohtus Schulz nii Ukraina peaministri Arseni Jatsenjuki kui president Petro Porošenkoga. (Loe lähemalt...)

Ukrainast pärit kaupadele kehtestatud tollimaksude tühistamine

Saadikud toetasid Ukrainast ELi eksporditavate toodete tollimaksust vabastamist - ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Euroopa Parlamendilt neljapäeval toetuse saanud ettepaneku kohaselt peatatakse ligikaudu 98 protsenti tollimaksudest tööstustoodetele ja põllumajandustoodetele, mida eksporditakse Ukrainast Euroopa Liitu. Ühepoolse meetme eesmärgiks on toetada Ukraina majandust aidates säästa Ukraina tootjatel ja eksportijatel 487 miljonit eurot aastas. (Loe lähemalt...)

Saadikud keskendusid Ukraina ees seisvatele väljakutsetele

Ukraina arutelu täiskogul: Füle, Salafranca, Swoboda, Verhofstadt, Harms, Czarnecki, Scholz, Kurski, Severin - ©European Union 2014 - EP

Möödunud nädala dramaatilised sündmused Ukrainas, mille käigus hukkus ligi 80 inimest, kulmineerusid president Viktor Janukovõtši tagandamise ja uue valitsuse ülesehitamisega. Kolmapäeval, 26. veebruaril, toimus Euroopa Parlamendi istungitesaalis arutelu, mille käigus keskendusid fraktsioonide esindajad Ukraina ees seisvatele väljakutsetele. (Loe lähemalt...)

Saadikute sõnul peab EL toetama Euroopa suuna nimel protestivaid ukrainlasi

Debatt täiskogul: Štefan Füle, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Libor Rouček, Graham Watson, Rebecca Harms, Ryszard Legutko, Helmut Scholz, Zbigniew Ziobro, Adrian Severin

Euroopa Liit peab asuma toetama ukrainlasi, kes avaldavad meelt valitsuse otsuse vastu lükata edasi tihedamate suhete loomine ELiga. Nõnda arvab suurem osa teisipäeval, 10. detsembril, EP täiskogul sõna võtnud saadikutest, kui arutelul oli olukord Ukrainas. Samas nimetas osa parlamendiliikmeid Ukraina loobumist assotsiatsioonileppest ELi välispoliitika läbikukkumiseks ja Venemaa võiduks. (Loe lähemalt...)

Kaubandussuhted idapartneritega

Idanaabrite kaasamine

Vilniuses toimub sel neljapäeval ja reedel, 28.-29. novembril, Euroopa Liidu idapartnerluse tippkohtumine. Kuigi Ukraina lükkas assotsiatsioonileppe allkirjastamise ELiga edasi, peaksid Gruusia ja Moldova vastava leppe siiski parafeerima. Kaubandussuhete potentsiaalist ELi ja idanaabrite vahel annab ülevaate infograafik. (Loe lähemalt...)

Kokkuvõte kuulamisest: arengud Ida-Ukrainas ja Venemaa mõju Lõuna-Kaukaasias

Ukraina asepeaminister Klõmpuš-Tšintšadze parlamendis (vasakult kolmas) - ©European Union 2017 - EP

Viimastel nädalatel on konflikt Venemaa poolt toetavate separatistide ja Ukraina valitsusvägede vahel oluliselt teravnenud. Ida-Ukrainas toimuv ja Venemaa kasvav mõju Lõuna-Kaukaasias oli parlamendi julgeoleku ja kaitse allkomisjonis päevakorral esmaspäeval, 6. veebruaril. Teeme sõnavõttudest ülevaate. (Loe lähemalt...)

Ukraina sündmused ajateljel

Ukraine Timeline cover pic_v2016

Euroopa Liit ja Ukraina allkirjastasid assotsiatsioonileppe juunis 2014 ning sellega kaasnenud vabakaubanduslepe jõustus 1. jaanuaril 2016. Ukrainaga seotud olulised südmused koondab meie ajatelg. (Loe lähemalt...)

Ukraina nädal: raadast peab saama demokraatlik ja euroopalik institutsioon

Solutions for Ukraine

"Meie parlamendist peab saama juhtiv demokraatlik, seadusandlik ja euroopalik institutsioon Ukrainas," ütles Ülemraada esimees Volodõmõr Groisman Euroopa Parlamendis 29.02–02.03 toimunud konverentsil, mis keskendus Ukraina parlamentaarse suutlikkuse tõstmisele. Ukraina nädalast teeb kokkuvõtte EuroparlTV. (Loe lähemalt...)

Karas: Ukraina kõneluste läbikukkumise korral kasvab sõjategevuse laienemise oht

Othmar Karas esindab EPs Austriat ja Rahvaparteid

Konflikti laienemise ärahoidmiseks on Saksamaa ja Prantsusmaa eestvedamisel taaskäivitunud läbirääkimised Ukraina-Venemaa rahuplaani osas. Esmaspäeval, 9. veebruaril kaitses EP väliskomisjonis Venemaa seisukohti duuma väliskomisjoni esimees Aleksei Puškov, pärast mida intervjueerisime parlamendi Vene delegatsiooni juhti Othmar Karast, kelle sõnul võib praeguste kõneluste läbikukkumine tähendada konflikti eskaleerumist. (Loe lähemalt...)

Saadikud kutsuvad ELi üles Venemaa survele vastu seisma

©Belga/AFP/F.Monteforte

Euroopa Parlament tervitab rahu suunas liikumise märke Ukrainas, kuid avaldab muret Venemaa väljakuulutamata "hübriidsõja" pidamise pärast Ukraina vastu. Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis kutsuvad saadikud ELi üles toetama põllumehi, keda on tabanud impordikeeld ja kutsuvad Venemaad üles koheselt vabastama Eesti vastuluureametnik Eston Kohver. (Loe lähemalt...)

Ajalooline hääletus: assotsiatsioonilepe sai kinnituse Strasbourgis ja Kiievis

Euroopa Parlament Strasbourgis ja Ukraina Ülemraada Kiievis

Euroopa Parlament ja Ukraina Ülemraada andsid teisipäeval, 16. septembril, üheaegselt heakskiidu ELi-Ukraina assotsiatsioonileppele. Kahe poole tihedamale majanduslikule ja poliitilisele koostööle aluse paneva leppe paralleelse ratifitseerimise puhul loodi Strasbourgi istungitesaali ja Kiievi vahel telesild. (Loe lähemalt...)

Paweł Kowal: kui ELi vastureaktsioon on nõrk, astub Putin järgmise sammu

Paweł Kowal vastab Facebookis huviliste küsimustele

Ukraina sündmused on olnud aktuaalsed juba mitmeid kuid – massirahutused, vägivaldsed kokkupõrked, riigivõimu vahetumine ja Krimmi annekteerimine Venemaa poolt. Parlamendi Ukraina delegatsiooni juht Paweł Kowal on seisukohal, et kui ELi vastureaktsioon jääb nõrgaks, astub Putin järgmise sammu. Kowal vastas EP Facebooki-lehel küsimustele kolmapäeval, 9. aprillil. (Loe lähemalt...)

Euroopa Parlament nõuab, et Venemaa tõmbaks oma sõjalised jõud Ukrainast välja

©Belga/AFP/V.Drachev

Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis nõuavad saadikud, et Venemaa tõmbaks koheselt Ukrainast välja oma sõjalised jõud. Saadikud mõistavad hukka Venemaa agressiooni sissetungimisel Krimmi, mis on vastuolus rahvusvahelise õigusega, leiavad, et Krimmi kavatsus pidada rahvahääletus Venemaaga ühinemiseks on seadusvastane ning hoiatavad, et Venemaa sammud on ohuks ELi julgeolekule. (Loe lähemalt...)

Ukraina: kuidas väljuda kriisist

Ukraina lipp Maidanil - ©BELGAIMAGE/AFP/G.Savilov

Poliitikud üle kogu maailma on kogunenud juba mitu päeva kriisikoosolekutele, et leida parim viis Venemaa käitumisega tegelemiseks ja olukorra eskaleerumise vältimiseks Ukrainas. Uurisime Euroopa Parlamendi Venemaa delegatsiooni juhilt Knut Fleckensteinilt ja Ukraina delegatsiooni juhilt Paweł Kowalilt, millise vastuse peaks Euroopa Liit Venemaale andma. (Loe lähemalt...)

Saadik Kowali sõnul on 10-15 aasta pärast loomulik rääkida Ukraina liitumisest

Paweł Kowal esindab EPs Poolat ning Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni

Euroopa Liidu idapartnerluse tippkohtumine toimub Vilniuses 28. ja 29. novembril ning EL ja Ukraina plaanivad seal allkirjastada assotsiatsioonileppe, mis tooks kaks poolt teineteisele tunduvalt lähemale. Idapartnerlusest ja eelseisvast tippkohtumisest räägib lähemalt Paweł Kowal, kes on EP Ukraina delegatsiooni juht. (Loe lähemalt...)

 
Viide: 20140304TST37506