Svarbi tema
 

Ukrainos ateitis

Rytų partnerystė, asociacijos sutartis, protestai, Rusijos intervencija

2014 m. rinkimai - Delegacijos / Užsienio ryšiai - 26-02-2016 - 10:07 / Atnaujinta: 06-04-2017 - 14:19
Pasidalinti
Socialiniai tinklai
Adresynas
 

Ukraina: tarp Rytų ir Vakarų

Ukrainos vėliavą laikantis protestuotojas Nepriklausomybės aikštėje Kijeve © BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Besiribojanti ir su Rusija, ir su Europos Sąjunga, Ukraina ilgą laiką stengėsi balansuoti tarp abiejų kaimynių. 2013 m. pabaigoje tuometinės Ukrainos valdžios sprendimas atmesti asociacijos sutartį su ES sukėlė antivyriausybinius protestus, kurie baigėsi režimo kaita, Krymo aneksija ir nesibaigiančiais separatistų išpuoliais. Galiausiai ši sutartis pasirašyta 2014 m. birželį, o įsigaliojo 2016 m. sausio 1 dieną. (Skaityti daugiau...)

LAIKO JUOSTA: Europos Parlamento parama Ukrainai

European Union and Ukraine flag ©AP Images/European Union-EP

Per pastaruosius trejus metus Europos Parlamentas nuolat rodė solidarumą Ukrainos atžvilgiu – remdamas jos piliečių siekį įgyvendinti pokyčius ir suartėti su Europos Sąjunga, smerkdamas Rusijos agresiją ir neteisėtą Krymo aneksiją, skatindamas politines ir ekonomines reformas šalyje. ES bevizis režimas Ukrainai – naujausias tokios paramos pavyzdys. Sužinokite daugiau apie EP paramą Ukrainai pasitelkę laiko juostą. (Skaityti daugiau...)

Europos Sąjungos strategija Rusijos atžvilgiu

EP ragina ES šalis nenutraukti sankcijų Rusijai, kol pastaroji neįgyvendins Minsko susitarimų dėl konflikto Ukrainoje sureguliavimo © AP Images / ES–EP

ES santykiai su Rusija pašliję jau seniai, o Alepo bombardavimai juos tik pablogino. Spalio 20 dieną Briuselyje susirinkę ES šalių lyderiai griežtai pasmerkė B. Asado režimo ir Rusijos vykdomus išpuolius prieš civilius gyventojus Alepe, pridurdami, kad „ES svarsto visas turimas galimybes, jeigu žiaurumai tebesitęstų“. Savo ruožtu Europos Parlamentas jau anksčiau paragino ES atlikti kritišką savo santykių su Rusija vertinimą. Pateikiame trumpą EP pozicijos Rusijos atžvilgiu apžvalgą. (Skaityti daugiau...)

P. Cox: Ukrainoje tebėra didelis apetitas gilesnei transformacijai

Buvęs EP vadovas Pat Cox

Ukrainos poreikiai nesumažėjo, tačiau dėl kitų reikšmingų įvykių pasaulyje dėmesys jai sumenko, pažymėjo buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas. Jis skaitys pranešimą vasario 29 d.–kovo 2 d. Parlamente vyksiančioje tarpparlamentinėje „Ukrainos savaitės“ konferencijoje apie gebėjimų stiprinimą, kurioje dalyvaus keturiasdešimt Aukščiausios Rados narių. (Skaityti daugiau...)

EP pritarė G. Landsbergio pranešimui dėl 1,8 mlrd. eurų paramos Ukrainai

Ukraina išgyvena didelę ekonominę krizę, kurią gilina ginkluotas konfliktas šalies rytuose © BELGAIMAGE/AFP/DIMITAR DILKOFF

Trečiadienio vakarą europarlamentarai pritarė siūlymui skirti Ukrainai 1,8 mlrd. eurų paramą paskolomis, kuri padės šaliai įveikti ekonomikos nuosmukį. Tai didžiausia makrofinansinė pagalba, kurią ES kada nors yra skyrusi užsienio šaliai. EP pranešimą šiuo klausimu parengė Gabrielius Landsbergis (Europos liaudies partija). (Skaityti daugiau...)

Europos Parlamentas ratifikavo ES ir Ukrainos Asociacijos sutartį

EP vardu jo pirmininkas M.Schulz ratifikavo ES ir Ukrainos Asociacijos sutartį © Europos Sąjunga 2014 - Europos Parlamentas

Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčiai (535 balsai už, 127 prieš, 35 susilaikė). Tuo pačiu metu sutartį ratifikavo ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, o abiejų parlamentų nariai tarpusavio vaizdo ryšiu galėjo tiesiogiai stebėti ratifikavimą. Sutartis leis sustiprinti ES ir Ukrainos politinius ir ekonominius ryšius. (Skaityti daugiau...)

M. Schulzas Kijeve: „Tai, kas vyksta Ukrainoje, liečia visus europiečius“

EP pirmininkas Martinas Schulzas Kijeve

„Negalime stovėti ramiai ir žiūrėti, kaip paminami pamatiniai tarptautinės bendruomenės principai, – pabrėžė EP pirmininkas Martinas Schulzas savo dviejų dienų viešnagės Kijeve metu rugsėjo 12 dieną. – Esame sutarę dėl taisyklių, kurių šalys turi laikytis bendraudamos viena su kita. Jos turi būti taikomos visiems.“ Vizito metu EP vadovas susitiko su šalies premjeru A. Jaceniuku ir prezidentu P. Porošenko bei dalyvavo Jaltos europinės strategijos konferencijoje. (Skaityti daugiau...)

Europos Parlamentas pritarė Ukrainai taikomų importo muitų panaikinimui

Siekdami atgaivinti Ukrainos ekonomiką, EP nariai pritarė ES importo muitų Ukrainos prekėms panaikinimui ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Ketvirtadienį Europos Parlamentas pritarė siūlymui panaikinti beveik visus ES importo muitus, taikomus Ukrainos geležies, plieno, žemės ūkio ir mašinų pramonės sektorių prekėms. 98 proc. atvejų importo muitų neliks, o likusiai daliai jie bus smarkiai sumažinti. Tikėtina, kad ši vienašalė priemonė leis Ukrainos eksportuotojams kasmet sutaupyti iki 487 mln. eurų. (Skaityti daugiau...)

EP nariai išreiškė paramą demokratiškai Ukrainai

EP politinių frakcijų atstovai vasario 26 d. vykusiuose debatuose išreiškė paramą Ukrainos demokratijai © ES, EP 2014

Daugiau nei 80 gyvybių nusinešę ir prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimu pasibaigę tragiški įvykiai pakeitė Ukrainą, o Europos Sąjunga privalo paremti demokratiją šioje šalyje, teigė įvairioms politinėms jėgoms Europos Parlamente atstovaujantys deputatai. Vasario 26 dieną vykusioje diskusijoje jie pabrėžė, kad Ukrainos žmonėms turi būti suteikta galimybė patiems spręsti dėl šalies ateities. (Skaityti daugiau...)

DEBATAI: Europarlamentarai ragina ES paremti proeuropietiškus protestus Ukrainoje

Iš kairės į dešinę: Štefan FÜLE, José Ignacio SALAFRANCA SÁNCHEZ–NEYRA, Libor ROUČEK, Graham WATSON, Rebecca HARMS, Ryszard Antoni LEGUTKO, Helmut SCHOLZ, Zbigniew ZIOBRO, Adrian SEVERIN

Europos Sąjunga neturėtų nusisukti nuo Ukrainos žmonių, kurie protestuoja prieš vyriausybės sprendimą atidėti suartėjimą su ES. Taip teigė dauguma europarlamentarų, kurie gruodžio 10 dieną aptarė padėtį šioje šalyje. Visgi kai kurie jų Ukrainos sprendimą nepasirašyti asociacijos sutarties vadino ES užsienio politikos pralaimėjimu ir Rusijos laimėjimu. (Skaityti daugiau...)

ES ir artimiausi jos kaimynai

EU neighbourhood policy

Gera kaimynystė turėtų remtis ne tik abipuse nauda, bet ir bendromis vertybėmis. Europos Sąjunga savo kaimynėms siūlo privilegijuotus santykius, kurie būtų grindžiami abipusiu įsipareigojimu laikytis demokratijos ir žmogaus teisių vertybių. Pasitelkę žemėlapį sužinokite, kokios šalys dalyvauja šioje Europos kaimynystės politikoje. (Skaityti daugiau...)

INFOGRAFIKAS: ES ir jos Rytų partnerės žengia suartėjimo link

ES, Ukraina, Moldova ir Gruzija: faktai ir skaičiai

Vilniuje lapkričio 28-29 d. vyksta ES ir jos Rytų partnerių vadovų susitikimas, kuriame tikimasi parafuoti asociacijos susitarimus su Gruzija ir Moldova. Tuo tarpu susitarimo su Ukraina perspektyvos neaiškios. Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie šių šalių ir ES bendradarbiavimą. (Skaityti daugiau...)

ES santykiai su Rusija – strateginis iššūkis

Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio posėdis  ©European Union 2017 -EP

Prastėjanti saugumo padėtis rytinėje Ukrainoje, kur suintensyvėjo Ukrainos pajėgų kovos su prorusiškais sukilėliais, pirmadienio popietę aptarta Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitetyje. Kalbėjusieji europarlamentarai ragino Rusiją nutraukti konflikto eskalavimą ir laikytis Minsko susitarimų, o kol to nebus – išlaikyti ES sankcijas. (Skaityti daugiau...)

LAIKO JUOSTA: Įvykiai Ukrainoje

Default picture

Praėjus daugiau nei dvejiems metams nuo „Euromaidano“ protestų, kurie baigėsi prezidento V. Janukovyčiaus pasitraukimu, Ukraina vis dar kryžkelėje tarp karo ir taikos, krizės ir transformacijos, korupcijos ir reformų. Pasitelkę laiko juostą, sužinokite apie svarbiausius įvykius, atvedusius į dabartinę padėtį. (Skaityti daugiau...)

„Ukrainos savaitė“: Europos Parlamentas ir Aukščiausioji Rada stiprina ryšius

Solutions for Ukraine

„Mūsų parlamentas turėtų tapti pagrindine demokratijos, teisėkūros ir Europos institucija Ukrainoje“, – pažymėjo Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas, kuris šią savaitę kartu su keliasdešimčia Ukrainos parlamento narių dalyvavo Europos Parlamente Briuselyje vykusioje tarpparlamentinėje konferencijoje apie teisėkūros gebėjimų stiprinimą. Trumpą jos apžvalgą rasite pasitelkę „EuroparlTV“ siužetjuostę viršuje. (Skaityti daugiau...)

Gabrielius Landsbergis: „Sankcijos Rusijai duoda vaisių“

EP pranešėjas Gabrielius Landsbergis

Antradienio rytą europarlamentarai aptarė Gabrieliaus Landsbergio (Europos liaudies partija) parengtą pranešimą apie ES ir Rusijos santykius, dėl kurio bus balsuojama trečiadienį. Jis atsakė į mūsų klausimus. (Skaityti daugiau...)

Ukraina: „Jei derybos žlugs, karinio eskalavimo pavojus didės diena iš dienos“

EP delegacijos ES ir Rusijos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovas Othmar Karas

Šiandien Minske tikimasi atnaujinti derybas dėl taikos Rytų Ukrainoje. Kai kurių nuomone, tai galbūt paskutinė viltis taikiai išspręsti šį konfliktą. Jei to padaryti nepavyks, gresia tolesnis karo eskalavimas, teigia EP delegacijos ES ir Rusijos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovas austras Othmar Karas (Europos liaudie partija). Jis sutiko atsakyti į mūsų klausimus. (Skaityti daugiau...)

Europarlamentarai sveikina vilties ženklus Ukrainoje ir smerkia Rusijos veiksmus

EP nariai sveikina paliaubas, tačiau yra sunerimę, kad Rusijai tai išnaudos pajėgų pergrupavimui, siekiant tęsti savo puolimą  ©Belga/AFP/F.Monteforte

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas sveikina taikos vilties ženklus Ukrainoje ir džiaugiasi dėl Asociacijos sutarties ratifikavimo, tačiau kartu nerimauja dėl tikrųjų Rusijos ketinimų. Europarlamentarai ragina ES vieningai ir tvirtai laikytis Rusijos atžvilgiu, taip pat padidinti paramą žemdirbiams, nukentėjusiems dėl Rusijos taikomų prekybos apribojimų. (Skaityti daugiau...)

Istorinis balsavimas Strasbūre ir Kijeve

ES ir Ukrainos asociacijos sutarties ratifikavimo akimirka

Europarlamentarai rugsėjo 16 dieną uždegė žalią šviesą ES ir Ukrainos asociacijos sutarčiai, kuri leis sustiprinti abejų šalių politinius ir ekonominius ryšius. Tuo pačiu metu sutarčiai pritarė ir Ukrainos parlamentarai, todėl pirmąkart Europos Parlamento istorijoje abiejų šalių deputatai tarpusavio vaizdo ryšiu ratifikavimą galėjo stebėti tiesiogiai. Sutartis ratifikuota nepaisant besitęsiančio Ukrainos ir Rusijos konflikto bei ES ir Rusijos sankcijų vienai kitai. (Skaityti daugiau...)

EP narys: „Jei ES reakcija bus silpna, Putinas žengs kitą žingsnį“

Balandžio 9 dieną Pawełas Kowalas atsakė į internautų klausimus „Facebook“ diskusijoje apie Ukrainą.

Apie tai, kas laukia Ukrainos ir kaip reaguoti į Rusijos užmačias šios šalies atžvilgiu, aktyviai tebediskutuoja politikos analitikai ir eiliniai žmonės. Apie tai kalbėta ir balandžio 9 dieną vykusioje „Facebook“ konferencijoje su EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovu Pawełu Kowalu (Konservatoriai ir reformistai, Lenkija). (Skaityti daugiau...)

Europos Parlamentas ragina Rusiją išvesti pajėgas iš Ukrainos

Rusijai prijaučiantys ginkluoti asmenys ir Rusijos kareiviai užėmė svarbiausius pastatus Krymo sostinėje Simferopolyje ©Belga/AFP/V.Drachev

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina Rusiją nedelsiant išvesti savo neteisėtai įvestą kariuomenę iš Ukrainos. Europarlamentarai smerkia Rusijos agresiją Kryme pažeidžiant tarptautinę teisę ir įspėja, kad tokie veiksmai kelia grėsmę ES saugumui. Jie pažymi, kad artėjantis referendumas dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos yra neteisėtas, o tolesnis įprastas bendradarbiavimas su Rusijos parlamentu yra neįmanomas. (Skaityti daugiau...)

Ukraina: kaip rasti išeitį iš krizės?

Ar tarptautinė bendruomenė daro pakankamai, kad apsaugotų Ukrainos teritorinį vientisumą © BELGAIMAGE/AFP/G.Savilov

Pasaulio ir Europos lyderiai tariasi, kaip reaguoti į Rusijos karinę intervenciją Ukrainoje ir ieško sprendimų, kaip išeiti iš susidariusios įtemptos padėties. Ketvirtadienį ją aptars Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai. Apie tai, kaip turėtų reaguoti ES, paklausėme EP delegacijos ryšiams su Rusija vadovo Knuto Fleckensteino ir EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovo Paweło Kowalo. (Skaityti daugiau...)

EP narys: „Apie Ukrainos narystę Sąjungoje bus įprasta kalbėti po 10–15 metų“

EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovas Pawełas Kowalas

Asociacijos susitarimo pasirašymas per artėjantį Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje gali tapti esminiu žingsniu glaudesnių ES ir Ukrainos santykių link. Likus dienai iki ES pasiuntinių ataskaitos apie padėtį Ukrainoje pristatymo Europos Parlamente, pakalbinome EP delegacijos ES ir Ukrainos parlamentinio bendradarbiavimo komitete vadovą Pawełą Kowalą (Konservatoriai ir reformistai, Lenkija). (Skaityti daugiau...)

 
Nuoroda: 20140304TST37506