Svarīgākais raksts
 

Ukraina

Kas gaidāms nākotnē

2014. gada vēlēšanas - Delegācijas / Ārējās attiecības - 26-02-2016 - 10:08 / Atjaunināts 06-04-2017 - 14:19
Pārsūtīt / Saglabāt

Ukrainas ceļš pretī ciešākām attiecībām ar ES

Protestētāji Neatkarības laukumā Kijevā - ©BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Ukrainai, kas dala robežu gan ar ES, gan Krieviju, bija jāpieņem smags lēmums par to, kurā virzienā doties. Pagājušajā gadā Ukraina gatavojās parakstīt asociācijas līgumu ar ES, taču valsts politiskie līderi pēdējās brīdi nolēma to nedarīt, kas noveda pie plašiem nemieriem Maidan laukumā, prezidenta Janukoviča bēgšanas un Krievijas militārajiem draudiem. Pašlaik Ukrainas nākotne vēl ir neskaidra. (Lasīt tālāk...)

Eiropas stratēģija attiecībā uz Krieviju

Kādas būs ES - Krievijas turpmākās attiecības?

ES un Krievijas attiecības jau sen ir sarežģītas, bet pēc nesenās Maskavas iesaistīšanās bombardēšanā Alepo, tās pasliktinājušās vēl vairāk. Eiropas Parlamenta deputāti stingri nosodīja Krievijas lomu Sīrijā. Šovakar Eiropadomes ES dalībvalstu vadītāji pārrunās plašāku stratēģiju attiecībā uz Krieviju. Parlaments jau iepriekš aicinājis uz "kritisku pārvērtēšanu”. Kāda ir šodienas situācija - pārskats par EP nostāju un citāti no ES - Krievijas delegācijas vadītāja Otmāra Karas. (Lasīt tālāk...)

Pats Kokss: „Ukrainā joprojām ir milzīga vēlme pēc dziļākām pārmaiņām“

Pats Kokss

„Ukrainas vajadzības nav mazinājušās, taču citu notikumu steidzamības un nozīmības dēļ sabiedrība ir pievērsusi tai mazāk uzmanības.“ Tā bijušais EP priekšsēdētājs Pats Kokss teica intervijā, kas sniegta pirms Ukrainas nedēļas, kura bija labai parlamentārai praksei un likumdošanai veltīta konference Eiropas Parlamentā 29. februārī–2. martā. Pasākumu, ko apmeklēja liela Ukrainas parlamentāriešu delegācija 40 deputātu sastāvā, atklāja P. Koksa sniegts ziņojums par spēju veidošanu. (Lasīt tālāk...)

Eiropas Parlaments atbalsta 1.8 miljardu eiro aizdevumu Ukrainai

Helping hand: MEPs back €1.8 billion loan for Ukraine

EP deputāti trešdien atbalstīja priekšlikumu aizdot Ukrainai €1,8 miljardus, lai palīdzētu tai segt steidzamus izdevumus, kuriem trūkst līdzekļu valsts budžetā. Naudu aizdevumam Eiropas Savienība aizņemsies starptautiskajos finanšu tirgos un pēc tam aizdos to tālāk Ukrainai. Līdzekļu izmaksās apmaiņā pret Ukrainas apņemšanos risināt strukturālās problēmas, kas daļēji izraisījušas pašreizējo krīzi. (Lasīt tālāk...)

EP deputāti mudina Ukrainu ātri izveidot valdību un uzsākt reformas

Ukrainas prezidents Petro Porošenko un EP delegācijas vadītājs Andrejs Plenkovics tikšanās laikā Kijevā 27. oktobrī

Pēc svētdien notikušajām Ukrainas parlaments vēlēšanām, kurās pārsvaru guva proeiropeiskās partijas, EP deputāti aicina nevilcināties ar jaunas valdības izveidi un reformu uzsākšanu. Vēlēšanu dienā Ukrainā atradās Eiropas Parlaments vēlēšanu novērošanas misija, kuras uzdevums bija pārliecināties par taisnīgu un paskatāmu vēlēšanu norisi. Nākamajā dienā, tiekoties ar Ukrainas prezidentu un premjeru, EP deputāti apņēmās palīdzēt īstenot nesen ratificēto asociācijas nolīgumu. (Lasīt tālāk...)

Eiropas Parlaments ratificē ES-Ukrainas asociācijas nolīgumu

Eiropas Parlaments otrdien Strasbūrā sniedza piekrišanu ES-Ukrainas asociācijas nolīgumam, kas ietver arī brīvās tirdzniecības nolīgumu. Vienlaikus Kijevā līgumu ratificēja arī Ukrainas Parlaments. Nolīgums izveido padziļinātu ES un Ukrainas politisko asociāciju, kā arī nodrošina abpusēji brīvu tirgus piekļuvi. (Lasīt tālāk...)

Šulcs Kijevā: "Ukrainā notiekošais skar visus eiropiešus"

Eiropas Parlamenta priekšsedētājs Martins Šulcs ierodas vizītē Kijevā

"Mēs nevaram stāvēt un bezdarbībā noskatīties, kā starptautiskās kopienas pamatprincipi tiek pārkāpti", piektdien, apmeklējot Kijevu, sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs. "Mēs esam vienojušies par noteikumiem, kas valstīm jāievēro savā starpā. Šie noteikumi attiecas uz visiem." Divu dienu vizītē Šulcs tikās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko un premjerministru Arsēniju Jaceņuku. (Lasīt tālāk...)

Eiropas Parlaments samazina ievedmuitu Ukrainas importa precēm

EP par 98% samazināja iededmuitu, kas jāmaksā par Ukrainas preču ievešanu ES ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Ceturtdienas balsojumā Eiropas Parlaments atcēla ievedmuitas tarifus aptuveni 98% Ukrainas dzelzs, tērauda, lauksaimniecības un cita veida precēm, ko importē Eiropas Savienībā. Tirgus vienpusējās un īslaicīgās liberalizācijas mērķis ir palīdzēt Ukrainai pārvarēt ekonomiskās grūtības. Tas varētu ļaut Ukrainas ražotājiem un eksportētājiem ietaupīt 487 miljonus eiro gadā. (Lasīt tālāk...)

EP deputāti aicina atbalstīt demokrātiju Ukrainā

No kreisās uz labo: S. FÜLE, J. SALAFRANCA, H. SWOBODA, G. VERHOFSTADT, R. HARMS, R. CZARNECKI, H. SCHOLZ, J. KURSKI, A. SEVERIN - ©European Union 2014 - EP

Eiropas Parlamenta deputāti plenārsesijas debatēs par Ukrainas nākotni uzsvēra, ka dramatiskie notikumi Ukrainā un prezidenta Janukoviča atkāpšanās ir mainījusi valsti un ES vajadzētu atbalstīt demokrātiju Ukrainā. Deputāti apliecināja savu cieņu pret Ukrainas tautas izrādīto drosmi un uzsvēra, ka viņiem jābūt tiesīgiem pašiem noteikt savas valsts nākotni. (Lasīt tālāk...)

Debates: EP deputāti aicina ES atbalstīt Ukrainas demonstrantus

No kreisās uz labo: Štefan FÜLE (EC), José Ignacio SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA (PPE), Libor ROUČEK (S&D), Graham WATSON(ALDE), Rebecca HARMS (Verts/LIBE), Ryszard Antoni LEGUTKO (ECR), Helmut SCHOLZ (GUE/NGL), Zbigniew ZIOBRO (EFD), Adrian SEVERIN (NI)

Otrdienas debatēs par situāciju Ukrainā vairākums EP deputātu izteica viedokli, ka Eiropas Savienībai vajadzētu atbalstīt ukraiņus, kas protestē pret valdības lēmumu atlikt ES un Ukrainas sadarbības līguma parakstīšanu. Taču daži deputāti uzskata, ka Ukrainas lēmums neparakstīt asociācijas līgumu ar ES ir uzskatāms par ES ārpolitikas neveiksmi un Krievijas uzvaru. (Lasīt tālāk...)

Viļņas samits: ES lūkojas austrumu virzienā

Sadarbība ar austrumu partneriem

Ceturtdien un piektdien ES un austrumu valstu pārstāvji tiksies Austrumu partnerības samitā Viļņā. Neskatoties uz Ukrainas lēmumu atcelt asociācijas nolīguma parakstīšanu ar ES, tiek liktas cerības uz ciešāka kontakta dibināšanu ar citiem austrumu kaimiņiem. Aplūkojiet infografiku, lai uzzinātu, kādas būtu šīs sadarbības priekšrocības. (Lasīt tālāk...)

Konflikts Ukrainā: notikumu attīstība

Ukraine Timeline cover pic_v2

Pagājuši gandrīz divi gadi kopš sacelšanās Kijevas Neatkarības laukumā jeb Eiromaidanā, kas noveda pie prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas. Taču situācija Ukrainas austrumos saglabājas saspringta. Asociācijas nolīguma ratificēšana 2014. gadā un no tā izrietošās brīvās tirdzniecības zonas stāšanās spēkā 2016. gada 1. janvārī ir nozīmīgs pagrieziena punkts Eiropas Savienības un Ukrainas attiecībās. (Lasīt tālāk...)

EP deputāts Landsbergis par Krievijas melno sarakstu: "Mēs stingri atbalstām savus kolēģus"

Gabrielius Landsbergis

Reaģējot uz Krievijas publicēto "melno sarakstu" ar 89 ES politiķiem un amatpersonām, kurām liegta iebraukšana Krievijā, Eiropas Parlamenta deputāti šodien plenārsesijā diskutēja par ES un Krievijas attiecībām un rīt balsos par EP deputāta no Lietuvas Gabrieliusa Landsberga (EPP) sagatavoto ziņojumu, kurā nosodīti demokrātijas principu, pamattiesību un starptautisko tiesību pārkāpumi. Mēs jautājām G. Landsbergim par viņa nostāju attiecībā uz sankcijām. (Lasīt tālāk...)

O. Karas par Ukrainu: "Ieroči nevar atrisināt problēmas, to var tikai cilvēki "

EP delegācijas ES un Krievijas sadarbības komitejā vadītājs Otmārs Karas (EPP, Austrija)

Lai nepieļautu turpmāku situācijas pasliktināšanos Ukrainā, ES dalībvalstis ir atsākušas miera sarunas ar Krieviju un Ukrainu. Pirmdien Krievijas parlamenta ārlietu komitejas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs piedalījās Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas sēdē, lai runātu par ES un Krievijas attiecībām. Pēc komitejas sanāksmes mēs tikāmies ar EP delegācijas ES un Krievijas sadarbības komitejā vadītāju Otmāru Karasu (EPP, Austrija), lai uzklausītu viņa viedokli par iespējamajiem risinājumiem. (Lasīt tālāk...)

Eiropas Parlaments aicina stingrāk iestāties pret Krieviju un atbalstīt zemniekus

Soldier in front of UA flag ©Belga/AFP/F.Monteforte

Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā atzinīgi vērtē soļus, kas sperti virzienā uz mieru Ukrainā un svaigi ratificēto ES-Ukrainas Asociācijas nolīgumu, bet pauž bažas par Krievijas reālajiem nolūkiem "nepieteiktajā hibrīdkarā" pret Ukrainu. EP deputāti aicina dalībvalstis pārtraukt enerģētikas nolīgumus ar Krieviju un atbalstīt zemniekus, ko skāris Krievijas noteiktais lauksaimniecības produktu importa aizliegums. (Lasīt tālāk...)

Vēsturisks balsojums: ES-Ukrainas asociācijas līgums tiek vienlaicīgi apstiprināts Strasbūrā un Kijevā

EP deputāti pēc balsojuma

Šodien Eiropas Parlaments un Ukrainas parlaments, vienlaicīgi balsojot, apstiprināja ES-Ukrainas asociācijas līguma ratificēšanu, kas nākotnē nozīmē ciešāku politisko un ekonomisko saikni starp abām pusēm. Šis līgums tika ratificēts, neskatoties uz Ukrainas un Krievijas konfliktu un abpusējām Krievijas un Eiropas Savienības sankcijām. (Lasīt tālāk...)

Pāvels Kovals: "Ja ES reakcija būs vāja, Putins spers nākamo soli"

Pāvels Kovals atbild uz jautājumiem par ES un Ukrainas attiecībām

Ukraina jau vairāk kā četrus mēnešus ir visas pasaules uzmanības centrā. Viss sākās ar masu demonstrācijām, kas pārauga vardarbīgās sadursmēs un noveda pie Krimas pievienošanas Krievijai. EP delegācijas attiecībām ar Ukrainu vadītājs Pāvels Kovals (ECR, Polija), piedaloties Facebook čatā par Ukrainu, sacīja, ka ES vajadzēja reaģēt daudz ātrāk. (Lasīt tālāk...)

Eiropas Parlaments pieprasa Krievijai izvest armiju no Ukrainas

©Belga/AFP/V.Drachev

Krievijai nekavējoties jāizved visi militārie spēki no Ukrainas teritorijas, pieprasa Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi nosoda Krievijas militāro agresiju Ukrainā, norāda, ka referendums par Krimas pievienošanu Krievijai ir nelikumīgs un uzsver, ka Krievijas darbības apdraud Eiropas drošību. (Lasīt tālāk...)

Ukraina: Kā izkļūt no krīzes

Ukrainas karogs Neatkarības laukumā - ©BELGAIMAGE/AFP/G.Savilov

Eiropas un pasaules politiskie līderi jau vairākas dienas diskutē par to, kā reaģēt uz Krievijas centieniem sadalīt Ukrainas teritoriju un kā novērst militāru aktivitāšu izvēršanu. Mēs aicinājām uz interviju Delegācijas ES un Krievijas parlamentārās sadarbības komitejā priekšsēdētāju Knutu Flekenšteinu (S&D, Vācija) un Delegācijas ES un Ukrainas parlamentārās sadarbības komitejā priekšsēdētāju Pavelu Kovalu (ECR, Polija), lai uzzinātu viņu viedokli. (Lasīt tālāk...)

P. Kovals: ES-Ukrainas asociācijas nolīgums ir gatavs parakstīšanai

Pavels Kovals

Austrumu partnerības samits Viļņā 28 un 29. novembrī iespējams būs pagrieziena punkts ES un Ukrainas attiecības, jo abas puses cer parakstīt asociācijas nolīgumu, kas palielinātu ES un Ukrainas sadarbību. Dienu pirms bijušais EP priekšsēdētājs Pets Kokss un bijušais Polijas prezidents Aleksandrs Kvasņevskis EP prezentē ziņojumu par Jūlijas Timošenko lietu, ES-Ukrainas parlamentārās sadarbības komitejas delegācijas priekšsēdētājs Pavels Kovals (ECR, Polija) atbildēja uz mūsu jautājumiem. (Lasīt tālāk...)

 
Ats.: 20140304TST37506