Najważniejszy temat
 

Ukraina: wyboista droga do Europy

Jaka przyszłość czeka naszych wschodnich sąsiadów?

Wybory 2014 - Delegacje / Stosunki zewnętrzne - 27-04-2017 - 10:32 / Ostatnia aktualizacja: 27-04-2017 - 10:32
Wyślij do znajomego

Ukraina: zmierzając ku Europie

Demonstracja na Placu Niepodległości w Kijowie - ©BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Ukraina latami zmagała się z podjęciem decyzji, z którą z sąsiedzkich potęg – Rosją, czy UE, nawiązać bliższe kontakty. Wejście w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE w 2016 roku, a następnie zielone światło Parlamentu Europejskiego dla zniesienia wiz dla Ukraińców w kwietniu 2017 roku to duży krok dla Kijowa w kierunku bliższej integracji z Unią. (Przeczytaj więcej...)

Parlament Europejski zagłosuje ws. zniesienia wiz do UE dla Ukraińców

European Union and Ukraine flag ©AP Images/European Union-EP

Przez ostatnie 3 lata PE niezmiennie okazuje solidarność z Ukrainą. Europosłowie poparli Ukraińców domagających się zmian i bliższych związków z Europą, potępili rosyjskie działania wojskowe we wschodniej Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu oraz promowali gospodarcze i polityczne reformy. Następny krok to częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do Unii - głosowanie w tej sprawie odbędzie się 6 kwietnia na sesji plenarnej PE. Dowiedz się więcej z naszej osi czasu. (Przeczytaj więcej...)

Strategia Unii Europejskiej wobec Rosji

Stosunki z Rosją będą jednym z tematów szczytu UE. ©AP Images/European Union-EP

Dziś wieczorem na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE będą rozmawiali o strategii w relacjach z Rosją oraz o jej roli w konflikcie w Syrii. W czerwcu 2015 roku w rezolucji Parlament wzywał do „dokonania krytycznej ponownej oceny” stosunków UE z Rosją. (Przeczytaj więcej...)

Pat Cox: Apetyt na głębszą transformację na Ukrainie jest nadal ogromny

Pat Cox

“Potrzeby Ukrainy nie zmalały, ale ze względu na pilność i wagę innych wydarzeń uwaga opinii publicznej już się na nich nie koncentruje” – mówi Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przed konferencją dotyczącą dobrych praktyk i procesu tworzenia prawa, która odbędzie się w PE między 29 lutego a 2 marca. Tydzień Ukraiński odbywa się w ślad za porozumieniem, które w lipcu 2015 podpisał PE i ukraińska Rada Najwyższa. Konferencję otworzy prezentacja raportu P. Coxa. (Przeczytaj więcej...)

Parlament poparł pożyczkę 1,8 miliarda euro dla Ukrainy

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy pogłębił poważny kryzys gospodarczy kraju.

Unijny plan udzielenia Ukrainie 1,8 miliarda euro pożyczki na poprawę krótkoterminowej równowagi budżetowej uzyskał w środę poparcie Parlamentu. Unia pożyczy pieniądze na rynku międzynarodowym by sfinansować kredyt, którego udzieli Ukrainie z tym samym, korzystnym oprocentowaniem. Przekazanie Ukrainie środków będzie powiązane z realizacją przez Kijów reform strukturalnych, które mają pozwolić na rozwiązanie problemów leżących u podstaw kryzysu gospodarczego. (Przeczytaj więcej...)

Posłowie wzywają liderów Ukrainy do szybkiego stworzenia rządu i rozpoczęcia reform

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz szef parlamentarnej delegacji Andrej Plenkovic podczas spotkania w Kijowie 27 października 2014 r.

Ukraina powinna szybko stworzyć rząd i rozpocząć proces reformowania kraju – przyznali posłowie, po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrały ugrupowania pro-europejskie. Parlamentarna delegacja 14 eurodeputowanych wysłana została w celu monitorowania pierwszych wyborów parlamentarnych po ostatniej rewolucji na Ukrainie. Podczas spotkania z władzami w Kijowie, posłowie zadeklarowali pomoc we wdrożeniu zapisów niedawno przyjętej umowy stowarzyszeniowej. (Przeczytaj więcej...)

Parlament Europejski ratyfikował układ o stowarzyszeniu UE i Ukrainy

Przewodniczący Martin Schulz ratyfikował, z upoważnienia Parlamentu Europejskiego, układ stowarzyszeniowy UE-Ukraina, w Strasburgu, zaraz po głosowaniu  © European Union 2014 - European Parliament

Parlament Europejski, wyraził zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zawierającej pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA), we wtorek, w Strasburgu. W tym samym czasie umowa ratyfikowana została przez Parlament Ukraiński w Kijowie. Zgodnie z układem, zostanie zawiązana współpraca polityczna i integracja gospodarcza oraz udostępniony zostanie wzajemny swobodny dostęp do rynków. (Przeczytaj więcej...)

Schulz w Kijowie: “To, co dzieje się na Ukrainie, dotyczy wszystkich Europejczyków”

"Nie możemy stać z boku i bezczynnie patrzeć, jak łamane są podstawowe reguły obowiązujące społeczność międzynarodową" - Martin Schulz w Kijowie.

“Nie możemy stać z boku i bezczynnie patrzeć, jak łamane są podstawowe reguły obowiązujące społeczność międzynarodową” – mówił przewodniczący PE Martin Schulz podczas wizyty w Kijowie. “Przyjęliśmy zasady dotyczące wzajemnego traktowania się przez jej członków i dotyczą one nas wszystkich” – podkreślał. Podczas dwudniowej delegacji, Schulz spotkał się z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. (Przeczytaj więcej...)

Posłowie obcinają cła na import z Ukrainy

Posłowie zgodzili się na preferencyjne cła na import z Ukrainy, aby pomóc upadającej  gospodarce kraju. ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Około 98% ceł, które ukraińscy producenci żelaza, stali, produktów rolnych oraz maszyn płacą obecnie na granicach UE, zostanie zlikwidowanych, zgodnie z propozycją, której Parlament Europejski udzielił swojego poparcia w czwartek. Te jednostronne działanie, ma pomóc podupadającej gospodarce Ukrainy, pozwalając ukraińskim producentom i eksporterom na oszczędności w wysokości 487 milionów euro rocznie. (Przeczytaj więcej...)

Posłowie wzywają do wsparcia demokracji na Ukrainie

Debata o Ukrainie - (od lewej do prawej: komisarz S. Füle, posłowie:  J. Salafranca, H. Swoboda, G. Verhofstadt, R. Harms, R. Czarnecki, H. Scholz, J. Kurski, A. Severin) - ©European Union 2014 - EP

Ostatnie dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, które doprowadziły do śmierci ponad 80 osób oraz odsunięcia od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, poważnie zmieniły kraj, który powinien otrzymać pełne demokratyczne wsparcie Unii Europejskiej - przyznali jednogłośnie posłowie podczas debaty plenarnej 26 lutego. Parlamentarzyści chwalili odwagę Ukraińców, dodając, że w demokratycznym świecie to właśnie obywatele powinni decydować o przyszłości swojego kraju. (Przeczytaj więcej...)

Ukraina: posłowie wzywają do wsparcia demonstrujących o „europejską przyszłość”

Debata nt. szczytu w Wilnie i Ukrainy - pierwsza tura wystąpień

Oferujmy wsparcie Ukraińcom, protestującym przeciw decyzji władz o odroczeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – uznała większość uczestników plenarnej debaty dotyczącej wyników wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Kilkoro posłów jednak zawieszenie rozmów Kijowa z Brukselą określiło kompletnym fiaskiem unijnej polityki zagranicznej i zwycięstwem Rosji. (Przeczytaj więcej...)

Wspólna Europa i jej najbliżsi sąsiedzi

EU neighbourhood policy

Nie ma nic gorszego niż złe relacje z sąsiadami. Te dobre zaś najczęściej opierają się na wspólnym interesie i podobnych wyznawanych wartościach. Unia Europejska nagradza swoich szesnastu sąsiadów za wprowadzanie gospodarczych i politycznych reform oraz działanie na rzecz demokracji i praw człowieka. W jaki sposób? Jakie wzajemne korzyści z tego płyną? (Przeczytaj więcej...)

Szczyt w Wilnie: UE patrzy na wschód

Szczyt Partnerstwa Wschodniego, mimo decyzji władz Ukrainy o zawieszeniu prac nad umową stowarzyszeniową jest istotny dla dalszych relacji UE ze wschodem. Dlaczego? Sprawdź!

W czwartek i piątek unijni liderzy spotkają się z szefami rządów państw wchodzących w skład Partnerstwa Wschodniego na szczycie w Wilnie. Początkowym celem było parafowanie i podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą, ale ostatnie decyzje władz w Kijowie mogą poważnie opóźnić proces zbliżania Ukrainy do wspólnej Europy. Pozostałe porozumienia mają przełamać kolejne bariery i wzmocnić relacje UE z pozostałymi wschodnimi partnerami. Więcej informacji w naszej infografice. (Przeczytaj więcej...)

Posłowie rozmawiali o sytuacji w Donbasie z wicepremier Ukrainy

Wicepremier Ukrainy I. Kłympusz-Cyncadze ©European Union 2017 -EP

W poniedziałek, 6 lutego, posłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony spotkali się z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, by przedyskutować ostatnie wydarzenia w Donbasie. Sytuacja w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim nosi znamiona kryzysu humanitarnego spowodowanego intensywnymi bombardowaniami w połączeniu z brakami w dostawach energii elektrycznej i siarczystym mrozem sięgającym -22 stopni. Posłowie rozmawiali o implikacjach dla bezpieczeństwa UE. (Przeczytaj więcej...)

Wydarzenia na Ukrainie: oś czasu

Ukraine Timeline cover pic_v2016

Dwa lata po protestach na Euromajdanie, które doprowadziły do odsunięcia prezydenta Wiktora Janukowycza, przyszłość Ukrainy jest nadal niejasna. 1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Na osi czasu przypominamy naważniejsze wydarzenia na Ukrainie od Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku poprzez protesty na Majdanie i aneksję Krymu po porozumienia mińskie. (Przeczytaj więcej...)

Tydzień Ukraiński: “Bezprecedensowy przykład współpracy i dogłębnej wspólnej refleksji”

Solutions for Ukraine

“Nasz parlament powinien być stać się główną instytucją demokracji i prawodawstwa na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, na 3-dniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, nadzoru i tworzenia prawa. Wśród konkluzji konferencji znalazła się sugestia poprawienia jakości procesu legislacyjnego na Ukrainie oraz skuteczności i przejrzystości spraw europejskich. Więcej w skrócie wideo. (Przeczytaj więcej...)

Gabrielius Landsbergis: "Rosyjska czarna lista nieprzejrzysta, nielegalna i arbitralna"

Gabrielius Landsbergis (EPP, Litwa)

Stosunki z Rosją były przedmiotem debaty plenarnej, która odbyła się dzisiaj. Z kolei jutro posłowie zagłosują nad raportem o stanie relacji UE-Rosja. Z posłem sprawozdawcą Gabrieliusem Landsbergisem (EPP, Litwa) rozmawialiśmy o "czarnej liście" unijnych polityków i urzędników z zakazem wjazdu do Rosji oraz o efektach sankcji ujnijnych nałożonych na Rosję. (Przeczytaj więcej...)

Karas o Ukrainie: "Fiasko mińskich rozmów może spowodować eskalację konfliktu"

Othmar Karas o sytuacji na Ukrainie i kontaktach z Rosją.

Niemcy i Francja wznowiły miński format rozmów między Ukrainą a Rosją, by zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. W poniedziałek, komisja ds. zagranicznych przedyskutowała sytuację z Aleksiejem Puszkowem, szefem komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy. My spytaliśmy Othmara Karasa (EPP, Austria) - szefa parlamentarnej delegacji ds. relacji z Rosją, o jego zdanie w sprawie konfliktu na wschodzie. (Przeczytaj więcej...)

Posłowie: jest nadzieja dla Ukrainy, ale UE musi przeciwstawiać się Rosji

Posłowie z zadowoleniem przyjęli zawieszenie broni pomiędzy Rosją i Ukrainą, choć martwią się, że siły rosyjskie przegrupują się w celu kontynuowania ofensywy.  ©Belga/AFP/F.Monteforte

Parlament Europejski z zadowoleniem i nadzieją przyjął pierwsze kroki w stronę pokoju na Ukrainie oraz właśnie ratyfikowaną umowę o stowarzyszeniu UE-Ukraina, ale niepokoi się o prawdziwe intencje Rosji w niewypowiedzianej "hybrydowej wojnie". W rezolucji przyjętej w czwartek, posłowie wzywają UE do przeciwstawiania się Rosji oraz udzielenia wsparcia rolnikom w UE, którzy ponoszą skutki embarga w handlu z Rosją. (Przeczytaj więcej...)

Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski ratyfikują umowę stowarzyszeniową

Jednoczesna ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską. Obie izby na czas głosowania połączone zostały telemostem.

Po raz pierwszy w historii dwa parlamenty – Europejski – zasiadający w Strasburgu, oraz ukraiński – w Kijowie, przegłosowały jednocześnie ratyfikację umowy stowarzyszeniowej. Dokument przyjęty został w momencie trwającego konfliktu na Ukrainie i poważnych spięć na linii UE – Rosja. (Przeczytaj więcej...)

Paweł Kowal: „Jeśli reakcja UE będzie niewystarczająca, Putin wykona kolejny krok”

Facebookowy czat z Pawłem Kowalem

Ukraina nie schodzi z czołówek gazet od ponad czterech miesięcy. Masowe demonstracje przekształciły się w brutalne walki uliczne, te doprowadziły do zmiany układu sił w kraju. Pierwszym wyzwaniem dla nowego rządu stał się zaś kryzys krymski i rosyjska aneksja półwyspu. „UE powinna była zareagować znacznie wcześniej” – przyznał szef parlamentarnej delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina Paweł Kowal (ECR), gość naszego środowego czatu na Facebooku. (Przeczytaj więcej...)

Parlament Europejski wzywa Rosję do wycofania swoich sił zbrojnych z Ukrainy

Popierający Rosję, uzbrojeni napastnicy oraz rosyjscy żołnierze zajęli kluczowe budynki w stolicy Krymu Symferopol. ©Belga/AFP/V.Drachev

Rosja musi natychmiast wycofać swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek. Potępiają oni "akt agresji", jakim jest zajęcie Krymu, jako złamanie prawa międzynarodowego oraz uważają, że plany przeprowadzenia referendum na Krymie, na temat jego przyłączenia się do Rosji są nielegalne. Ponadto, posłowie ostrzegają, że działania Rosji są zagrożeniem dla UE. (Przeczytaj więcej...)

Ukraina: jak znaleźć wyjście z kryzysowej sytuacji?

Ukraińska flaga powiewająca nad Placem Niepodległosći w Kijowie - ©BELGAIMAGE/AFP/G.Savilov

Co należy zrobić, by rozwiązać kryzys na Ukrainie? Polityczni liderzy Europy prowadzą intensywne rozmowy, by wypracować jak najlepsze dyplomatyczne rozwiązanie, niedopuszczające do eskalacji konfliktu między Ukrainą a Rosją. O reakcji Europy rozmawialiśmy z deputowanymi: Knutem Fleckensteinem (S&D) – szefem delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE – Rosja oraz Pawłem Kowalem (ECR) – przewodniczącym delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. (Przeczytaj więcej...)

Kowal: "Za 10-15 lat naturalne będzie pytanie o przyłączenie Ukrainy do UE”

Wywiad z Pawłem Kowalem

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie może być kamieniem milowym dla relacji UE-Ukraina, jeśli dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej, poważnie zbliżającej obie strony. Przed prezentacją ostatecznego raportu misji Coxa i Kwaśniewskiego podczas Konferencji Przewodniczących PE, rozmawialiśmy z Pawłem Kowalem (ECR), przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina o tym, czego możemy się spodziewać podczas listopadowego szczytu. (Przeczytaj więcej...)

 
Dot.: 20140304TST37506