Top téma
 

Stane sa Ukrajina súčasťou EÚ?

Čo bude nasledovať

Voľby 2014 - Delegácie / Vonkajšie vzťahy - 09-03-2016 - 16:57 / Aktualizované: 06-04-2017 - 15:58
Zdieľať

Ukrajina: Čoraz bližšie k Európe

Symbolom ukrajinských protestov sa stalo kyjevské námestie nezávislosti, premenované na Euromaidan ©BELGAIMAGE/AFP/B.KILIC

Ukrajina, ktorá hraničí s EÚ i Ruskom, dlhé roky váhala nad tým, či sa má pripojiť skôr k východu alebo západu. Minulý rok bola krajina pripravená podpísať asociačnú dohodu s EÚ, no jej štátni predstavitelia si to na poslednú chvíľu rozmysleli. Nasledovali niekoľkomesačné protesty, ktoré viedli k zmene vlády, ruskej intervencii na Kryme a kríze vo východnej časti krajiny. No teraz, po simultánnej ratifikácii dohody o pridružení, sa veci majú inak. Ako to všetko bude pokračovať? (Čítať ďalej...)

Poslanci budú hlasovať o zrušení vízovej povinnosti pre Ukrajincov

European Union and Ukraine flag ©AP Images/European Union-EP

Počas uplynulých troch rokov Európsky parlament aktívne dával najavo svoju podporu Ukrajine. Poslanci stáli za Ukrajincami, keď volali po zmene a chceli sa viac priblížiť k EÚ a ostro odsúdili prítomnosť ruských vojsk a pripojenie Krymu. Teraz sa chystajú hlasovať o zrušení vízovej povinnosti. (Čítať ďalej...)

Európsky parlament schválil pôžičku pre Ukrajinu vo výške 1,8 mld. eur

Ukrajina je uprostred akútnej hospodárskej krízy, ktorá je znásobená ozbrojeným konfliktom vo východnej časti krajiny © BELGAIMAGE/AFP/DIMITAR DILKOFF

Poslanci v stredu schválili návrh na pôžičku pre Ukrajinu vo výške 1,8 miliardy eur, ktorá by mala Kyjevu pomôcť preklenúť krátkodobý deficit platobnej bilancie. Európska únia si peniaze požičia externe a poskytne ich Ukrajine s rovnakou úrokovou sadzbou. Uvoľnenie prostriedkov bude naviazané na plnenie záväzku Ukrajiny v oblasti štrukturálnych reforiem. Tie by mali odstrániť problémy, ktoré prispeli k aktuálnej kríze. (Čítať ďalej...)

Poslanci vyzvali ukrajinských lídrov k tomu, aby vytvorili novú vládu a spustili reformy

27. októbra 2014 - Ukrajinský prezident Petro Porošenko a šéf parlamentnej pozorovateľskej delegácie Andrej Plenković počas svojho stretnutia v Kyjeve.

V ukrajinských parlamentných voľbách získali väčšinu proeurópske strany. Európsky parlament tam vyslal špeciálnu delegáciu, ktorej cieľom bolo dohliadať na priebeh týchto volieb. Členovia tejto delegácie sa deň na to stretli s ukrajinských prezidentom aj premiérom, ktorým sa zaručili, že Európsky parlament urobí všetko, čo je v jeho silách, aby implementoval nedávno schválenú asociačnú dohodu. Ukrajinskí lídri by mali podľa europoslancov okamžite vytvoriť novú vládu a zaviesť potrebné reformy. (Čítať ďalej...)

Európsky parlament schválil asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda EP Martin Schulz svojim podpisom ihneď po hlasovaní v mene Európskeho parlamentu ratifikoval asociačnú dohodu medzi EÚ a  Ukrajinou © European Union 2014 - European Parliament

Európsky parlament v utorok schválil asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorej súčasťou je prehĺbená a komplexná dohoda o zóne voľného obchodu (DCFTA). Dohoda, ktorú napoludnie ratifikoval aj ukrajinský parlament (Verchovna rada), potvrdzuje politické pridruženie a hospodársku integráciu krajiny s EÚ a zabezpečuje vzájomne voľný prístup na trh. (Čítať ďalej...)

Martin Schulz v Kyjeve: "Udalosti na Ukrajine sa týkajú všetkých Európanov."

Martin Schulz počas svojej dvojdňovej návštevy v Kyjeve.

"Nemôžeme len tak stáť a nečinne sa prizerať porušovaniu základných pravidiel medzinárodného spoločenstva." Tieto slová predniesol v piatok predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz počas svojej návštevy Kyjeva. "Dohodli sme sa na pravidlách, ktoré musia štáty rešpektovať, keď prichádzajú do styku jeden s druhým. A tieto pravidlá platia pre všetkých." Počas svojej dvojdňovej návštevy sa Martin Schulz stretol s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom a prezidentom Petrom Porošenkom. (Čítať ďalej...)

Poslanci znížili clá na dovoz tovarov z Ukrajiny

Poslanci schválili zníženie ciel na dovoz tovarov z Ukrajiny s cieľom pomôcť jej upadajúcemu hospodárstvu ©BELGAIMAGE/AFP/S.SUPINSKY

Približne 98% ciel, ktoré na hraniciach Únie platia vývozcovia ukrajinských poľnohospodárskych produktov, železa a ocele či strojov, bude na základe návrhu, ktorý vo štvrtok schválil Európsky parlament, zrušených. Toto jednostranné opatrenie, ktoré ušetrí výrobcom a vývozcom 487 miliónov eur ročne, by malo pomôcť ukrajinskej ekonomike. (Čítať ďalej...)

Poslanci diskutovali o našich vzťahoch s Ruskom

Ruské počínanie na Ukrajine a v južnom Kaukaze bolo témou pondelkovej debaty v podvýbore EP pre bezpečnosť a obranu (SEDE). Jeho členovia diskutovali o tom, aký postoj by sme mali voči Rusku zaujať.

Potom ako proruskí rebeli porušili minulý týždeň prímerie a začali ostreľovať oblasti na východe Ukrajiny, sa tamojšie obyvateľstvo ocitlo v dvadsaťstupňových mrazoch bez elektriny, vody a kúrenia. Situácia na Ukrajina má dopad aj na našu bezpečnosť a konfrontuje naše základné hodnoty. Preto sa jej ňou zaoberá aj Európsky parlament. Nová americká zahraničná politika, o ktorej stále nevieme, akým smerom sa bude uberať, a príliš asertívne Rusko, nás totiž môžu poriadne prekvapiť. (Čítať ďalej...)

Kríza na Ukrajine. Chronológia doterajších udalostí

Ukraine Timeline cover pic_v2016

Viac ako dva roky potom, čo protesty na Majdane vyústili do zvrhnutia prezidenta Viktora Janukovyča, sa Ukrajina stále zmieta medzi vojnou a mierom, medzi korupciou a reformami. 1. januára vstúpila do platnosti dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá predstavuje dôležitý míľnik v ich vzájomných vzťahoch. Naša časová os sumarizuje tie najdôležitejšie udalosti za posledné roky, od anektovania Krymu, cez zostrelenie lietadla MH17 a druhú minskú mierovú dohodu až po dnešok. (Čítať ďalej...)

Gabrielius Landsbergis: "Sankcie voči Rusku prinášajú svoje prvé výsledky"

Gabrielius Landsbergis

Europoslanci počas dnešného plenárneho zasadnutia rokovali o vzťahoch medzi EÚ a Ruskom a zajtra sa chystajú hlasovať o súvisiacej správe. S jej spravodajcom Gabrieliusom Landsbergisom sme sa preto porozprávali o nedávnom zákaze vstupu pre európskych politikov na územie Ruska a o dopade európskych sankcií (Čítať ďalej...)

Othmar Karas o Ukrajine: Ak zlyhajú rokovania, vystupňuje sa vojenské napätie

Rakúsky poslanec Othmar Karas je členom Európskej ľudovej strany

V snahe zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu situácie na Ukrajine obnovili členské štáty EÚ mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. O napätej situácii rokovali v pondelok i členovia zahraničného výboru spoločne s Alexejom Puškovom, predsedom výboru ruskej Dumy pre medzinárodné záležitosti. Po ich rokovaní sa s nami o svoje názory na mierové rozhovory podelil poslanec Othmar Karas, predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko. (Čítať ďalej...)

Ukrajina: Európsky parlament víta nádej na mier a vyzýva EÚ, aby sa postavila Rusku čelom

Parlament privítal podpis Minskej dohody o prímerí, vyjadrili však aj obavu, že prímerie môže byť len zámienkou pre ruské jednotky, aby sa mohli preskupiť a pokračovať v útoku ©Belga/AFP/F.Monteforte

Európsky parlament vo štvrtkovom uznesení privítal záblesky nádeje v krokoch smerujúcich k mieru na Ukrajine a v nedávno ratifikovanej asociačnej dohode medzi EÚ a Ukrajinou. Poslanci však zároveň vyjadrili obavy nad skutočnými zámermi Ruskej federácie v nevyhlásenej 'hybridnej vojne'. Parlament vyzval EÚ, aby sa postavila Rusku čelom a zvýšila podporu farmárom, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo. (Čítať ďalej...)

Európsky a ukrajinský parlament súbežne odsúhlasili asociačnú dohodu s Ukrajinou

Poslanci EP hlasovali o pridružení Ukrajiny simultánne s členmi ukrajinskej Najvyššej Rady.

16. september 2014: Poslanci Európskeho parlamentu dnes odsúhlasili asociačnú dohodu medzi EÚ Ukrajinou. Súbežne s nimi o nej hlasovali aj poslanci ukrajinského zákonodarného zboru. Dohoda má za cieľ uľahčiť obchodovanie a prehĺbiť politickú spoluprácu medzi obomi stranami. Jej uzavretie sa podarilo aj napriek pretrvávajúcemu rusko-ukrajinskému konfliktu vzájomným obchodných sankciám medzi Ruskom a EÚ. (Čítať ďalej...)

Európsky parlament vyzýva Rusko na stiahnutie vojenských síl z Ukrajiny

Proruskí ozbrojenci obsadili kľúčové budovy v hlavnom meste Krymu Simferopole ©Belga/AFP/V.Drachev

Rusko musí okamžite stiahnuť svoje vojenské sily z územia Ukrajiny, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci v ňom odsúdili obsadenie Krymu ako akt agresie Ruska, ktorý je porušením medzinárodného práva. Referendum na Kryme o pripojení sa k Ruskej federácii považuje Európsky parlament za protizákonné. Poslanci tiež varujú pred krokmi, ktorými Rusko ohrozuje bezpečnosť EÚ. (Čítať ďalej...)

 
Odkaz: 20140304TST37506