Parlamento klausimas - O-0102/2010Parlamento klausimas
O-0102/2010

Ilgalaikė pagyvenusių žmonių priežiūra

Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-0102/2010
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 115 straipsnis
Elizabeth Lynne, Pervenche Berès
Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto vadu

Procedūra : 2010/2759(RSP)
Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga :  
O-0102/2010
Pateikti tekstai :
O-0102/2010 (B7-0457/2010)
Balsavimas :
Priimti tekstai :

Europos Sąjungoje vykstantys demografiniai pokyčiai – ilgėja gyvenimo trukmė ir auga vyresnio amžiaus žmonių skaičius. Laikantis socialinio solidarumo principo būtina, kad mes užtikrintume sąlygas aktyviam senėjimui, orų gyvenimą ir kokybiškos pagyvenusių žmonių priežiūros teikimą Europos Sąjungoje. Mums gyvenant ilgiau, didėja ir poreikis gauti socialinę ir sveikatos priežiūrą atitinkamose įstaigose, bendruomenėje ir namuose. Pagyvenusių žmonių apsauga, kad su jais dėl jų amžiaus nebūtų blogai elgiamasi bendruomenėje ir visose priežiūros įstaigose, yra pagrindinis veiksmas reaguojant į minėtąją problemą.

Beveik visose valstybėse narėse daugėja vyresnio amžiaus gyventojų, todėl kyla grėsmė, kad sumažės vyresnio amžiaus žmonių priežiūros tvarumas ateityje, atsižvelgiant į tai, kad dėl itin išaugusių paslaugų poreikių gali kilti pavojus iki šiol taikomoms paslaugų finansavimo sistemoms.

  1. Kokių duomenų turi Komisija apie įstaigų, bendruomenių ir namuose teikiamų priežiūros pagyvenusiems žmonėms paslaugų infrastruktūrą atskirose valstybėse narėse? Kokį vaidmenį Europos Komisija mano galinti atlikti kurdama ir skleisdama pažangiąją ilgalaikės pagyvenusių žmonių priežiūros patirtį?
  2. Komisijos nuomone, kokią naudą galėtų nešti Europos aktyvaus senėjimo ir kartų solidarumo metai Europos piliečiams, ypač vyresnio amžiaus asmenims, siekiant skatinti pagyvenusių žmonių aktyvumą, mažinti vyresnio amžiaus žmonių diskriminaciją ir gerinti bendruomenių ir įstaigų teikiamą priežiūrą.
  3. Nepaisant to, kad didžiąją dalį priežiūros paslaugų vyresnio amžiaus žmonėms teikia asmenys, kuriems nemokamas atlyginimas, t. y. giminaičiai, draugai ir kaimynai, teikiant priežiūros paslaugas ir įgyvendinant priežiūros politiką į jų poreikius ir interesus neatsižvelgiama. Ar Komisija planuoja imtis konkrečių veiksmų, siekdama užtikrinti, kad būtų aktyviai imamasi veiksmų pripažįstant prižiūrinčių asmenų indėlį ir, kad į jį būtų atsižvelgiama įgyvendinant politiką ir iniciatyvas, susijusias su priežiūros paslaugų teikimu?
  4. Ar Komisija ketina įkurti aktyvaus senėjimo įstaigą, siekdama skleisti pažangiąją patirtį, susijusią su vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimu kultūrinėje ir socialinėje veikloje bei su tokiomis iniciatyvomis, kaip vyresnio amžiaus žmonių savanoriškas darbas arba mokymasis visą gyvenimą?
  5. Kokius tyrimus, duomenis ar informaciją Komisija galėtų pateikti dėl didelio skaičiaus pagyvenusių žmonių, kuriems buvo teikiama priežiūra, mirties dėl prastos mitybos ir dehidracijos atvejų?
  6. Kokių veiksmų imasi Komisija dėl vadinamųjų nurodymų netaikyti gaivinimo priemonių, kurie yra dingstis neteikti pagyvenusiems žmonėms gydymo ir priežiūros paslaugų? Ar Komisija sutinka su tuo, kad minėtieji veiksmai pažeidžia Pagrindinių teisių chartijos 2 straipsnyje nustatytą teisę į gyvybę? Ar Komisija taip pat sutinka, kad sprendimai negaivinti ES piliečių neturėtų būti priimami pagal asmens amžių, bet remiantis atitinkamo asmens tolesnio gyvenimo kokybės vertinimu, ir kad šie sprendimai turėtų būti priimti konsultuojantis su pačiu pagyvenusiu asmeniu ir jo artimiausiais giminaičiais?
  7. Ar galėtų Komisija nurodyti, kokį ji atliko darbą atskleisdama piktnaudžiavimo pagyvenusių asmenų padėtimi Europos Sąjungos valstybėse narėse lygį ir ar Komisija nustatė pažangios patirties, kuri padėtų apsaugoti pagyvenusius asmenis bendruomenėje ir priežiūros įstaigose, atvejus savo tyrime?
  8. Ar Komisija pritartų, kad kuo skubiau būtina patvirtinti ES masto Elgesio kodeksą, kuriame būtų numatytos minimalios ilgalaikės pagyvenusių žmonių priežiūros teikimo gairės ir paslaugų rezultatai ir kurį priimtų Europos Parlamentas ir Ministrų Taryba?
  9. Komisijos nuomone, koks vaidmuo galėtų būti suteiktas neoficialios ilgalaikės pagyvenusių žmonių priežiūros paslaugoms? Ar teikiant neoficialios priežiūros paslaugas daromas poveikis užimtumui? Kokių priemonių galima imtis siekiant skatinti, kad priežiūrą suteiktų artimiausi globojamajam asmeniui žmonės?
  10. Ar Komisija turi informacijos apie poveikį, kuri daro tarp pagyvenusių žmonių paplitęs skurdas jiems teikiamos priežiūros kokybei ir jų ilgaamžiškumui?

Pateikta: 30.6.2010

Perduota: 2.7.2010

Atsakyti iki: 9.7.2010