Parlamentarno vprašanje - O-000252/2011Parlamentarno vprašanje
O-000252/2011

Priporni pogoji v EU

Vprašanje za ustni odgovor O-000252/2011
za Svet
Člen 115 poslovnika
Niccolò Rinaldi, Renate Weber, Gianni Vattimo, Jens Rohde, Nathalie Griesbeck, Sophia in 't Veld, Baroness Sarah Ludford, Louis Michel, Andrea Zanoni, Ramon Tremosa i Balcells, Giommaria Uggias, Cecilia Wikström, Marielle De Sarnez
v imenu skupine ALDE

Postopek : 2011/2897(RSP)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-000252/2011
Predložena besedila :
O-000252/2011 (B7-0658/2011)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

Komisija je na izrecno zahtevo Sveta, po večkratnem pozivu Parlamenta in v skladu s stockholmskim programom objavila zeleno knjigo z naslovom Krepitev medsebojnega zaupanja na evropskem pravosodnem območju – Zelena knjiga o izvajanju kazenskopravne zakonodaje EU na področju pripora. Ta zelena knjiga odpira široko razpravo interesnih skupin o ukrepih EU za izboljšanje pripornih pogojev, da bi zagotovili vzajemno zaupanje v pravosodnem sodelovanju. Hkrati osvetljuje povezave med pripornimi pogoji in različnimi instrumenti EU, kot sta evropski nalog za prijetje in evropski nalog za nadzor, ter pojasnjuje, da so med temami, o katerih bi EU lahko podala pobude, tudi pripor pred sojenjem, položaj otrok in priporni pogoji. V prilogi k zeleni knjigi je opisano zelo različno in pogosto skrb zbujajoče stanje v državah članicah, zlasti kar zadeva število oseb v priporu pred sojenjem, stopnjo zasedenosti zaporov in njihovo prenapolnjenost, delež zapornikov ter delež zapornikov, ki niso državljani zadevne države. Evropsko sodišče za človekove pravice je države članice EU večkrat obsodilo zaradi pripornih pogojev, dolžine pripora pred sojenjem ter delovanja njihovega pravosodja, med drugim na podlagi poročil Odbora za preprečevanje mučenja Sveta Evrope.

S katerimi ukrepi na ravni EU namerava Svet zagotoviti spoštovanje temeljnih pravic oseb v priporu ter izboljšanje pripornih pogojev v državah članicah? Kaj bo storil glede zlorab pripora pred sojenjem, prenapolnjenosti in visoke stopnje zasedenosti zaporov ter deleža zapornikov, ki niso državljani zadevne države? Ali bo preučil vpliv kazenskih politik in zakonodaj na področju pripornih pogojev ter v zvezi s temi vprašanji podal priporočila, na primer uporabo alternativnih ukrepov, kriminalizacijo nezakonitih priseljencev ter posebne ukrepe za zagotovitev spoštovanja temeljnih pravic? Kako se bo odzval na zeleno knjigo Komisije?

Vloženo: 13.10.2011

Posredovano: 14.10.2011

Rok za odgovor: 4.11.2011