Parlamentarno vprašanje - O-000283/2011Parlamentarno vprašanje
O-000283/2011

Pogoji izvrševanja pripora in zaporne kazni v EU

Vprašanje za ustni odgovor O-000283/2011
za Svet
Člen 115 poslovnika
Salvatore Iacolino, Simon Busuttil, Carlos Coelho, Elena Oana Antonescu
v imenu skupine PPE

Postopek : 2011/2897(RSP)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-000283/2011
Predložena besedila :
O-000283/2011 (B7-0662/2011)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

Priporni pogoji in upravljanje zaporov je sicer v pristojnosti držav članic, vendar se Evropski parlament zanima za to vprašanje zaradi bistvenega pomena, ki ga ima načelo vzajemnega priznavanja odločitev sodišč na področju svobode, varnosti in pravice. Že več let Parlament poziva Svet, naj sprejme ukrepe v zvezi z različnimi vprašanji, povezanimi s priporom. V svoji resoluciji o stockholmskem programu je Parlament pozval k vzpostavitvi kazenskopravnega območja EU, ki naj bi se med drugim razvilo na podlagi minimalnih zapornih in pripornih standardov ter skupnega nabora pravic zapornikov v EU. Komisija je 14. junija 2011 objavila zeleno knjigo o uporabi kazenskopravne zakonodaje EU na področju pripora ter začela odprta posvetovanja z zainteresiranimi stranmi o ukrepih EU za izboljšanje pripornih pogojev, tudi za zagotovitev medsebojnega zaupanja v pravosodno sodelovanje. Zelena knjiga poudarja interakcijo med pripornimi pogoji in vzajemnim priznavanjem instrumentov, kot je evropski nalog za prijetje in pripor pred sojenjem. Sporočilo Komisije vsebuje prilogo, v kateri je opisano zelo različno in pogosto skrb zbujajoče stanje v državah članicah, zlasti kar zadeva število oseb v priporu pred sojenjem, stopnjo zasedenosti zaporov in njihovo prenapolnjenost, delež zapornikov ter delež zapornikov, ki niso državljani zadevne države.

Kaj namerava na ravni EU storiti Svet za izboljšanje pripornih pogojev v državah članicah?

Kaj namerava storiti Svet za spodbujanje minimalnih standardov v zvezi z zapornimi in pripornimi pogoji in skupnim naborom pravic zapornikov v EU, vključno z ustreznimi predpisi o odškodninah za osebe, ki so bile priprte ali obsojene po krivici?

Kaj namerava storiti Svet za zagotovitev podpore pri gradnji novih pripornih zmogljivosti – v skladu z regionalnimi varnostnimi načrti – v državah članicah, ki se soočajo s prenapolnjenostjo zaporov in pri izvajanju programov resocializacije?

Kaj namerava storiti Svet za spodbujanje izboljšanja zapornih zmogljivosti v državah članicah, za njihovo tehnično opremljenost in razširitev ter njihovo funkcionalno ustreznost, da bi se izboljšali življenjski pogoji pripornikov ter hkrati zagotovila visoka raven varnosti?

Vloženo: 26.10.2011

Posredovano: 27.10.2011

Rok za odgovor: 17.11.2011