Pytanie poselskie - O-000137/2012Pytanie poselskie
O-000137/2012

  Schengen - nielegalne kontrole na granicach wewnętrznych

26.6.2012

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000137/2012
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Sylvie Guillaume, Ioan Enciu, Claude Moraes, Juan Fernando López Aguilar, Carmen Romero López, Robert Goebbels, Iliana Malinova Iotova
w imieniu grupy S&D

Swoboda przemieszczania się jest konstytutywną zasadą UE, a możliwość poruszania się po terytorium UE bez kontroli na granicach wewnętrznych to jedno z jej największych osiągnięć.

Obszar bez kontroli na granicach wewnętrznych, na którym możliwy jest swobodny przepływ obywateli, pracowników, towarów i usług, ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia jednolitego rynku oraz dla nieustających wysiłków Europy na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Aby stworzyć podstawę regularnej debaty w Parlamencie Europejskim i Radzie oraz przyczynić się do wzmocnienia politycznego kierownictwa i współpracy w strefie Schengen, Komisja przedstawiła niedawno pierwszy półroczny przegląd funkcjonowania Schengen. Niestety, w państwach członkowskich nadal mają miejsce liczne próby podważania dorobku Schengen.

W szczególności wniesiono skargi dotyczące istnienia kontroli na granicach wewnętrznych. Tym razem skargi (uzupełnione o szczegółowe dane) dotyczą kontroli czeskich autokarów, przeprowadzanych systematycznie przez władze niemieckie na obszarach przygranicznych. Według przedstawionych danych statystycznych (od lutego 2012 r.) około 55,3% autokarów przejeżdżających przez Niemcy jest kontrolowanych.

Tymczasem sąd holenderski wydał w dniu 11 maja 2012 r. decyzję orzekającą, że kontrole przeprowadzone od 1 czerwca 2011 r. przez władze holenderskie w ramach systemu Mobiel Toezicht Veiligheid, którego podstawę prawną stanowi art. 4 ust. 17 lit. a) Vreemdelingenbesluit z 2000 r., mają takie same skutki jak kontrole graniczne i stanowią oczywiste naruszenie zasad Schengen, mianowicie art. 20 i 21 kodeksu granicznego Schengen.

Czy fakty te są Komisji znane? Czy Komisja bierze pod uwagę wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zgodnie z art. 258 TFUE wobec każdego państwa, które w oczywisty sposób mogło naruszyć zasady Schengen?

Przedłożone: 26.6.2012

Przekazane: 28.6.2012

Termin na udzielenie odpowiedzi: 5.7.2012