Parlamendi esitatud küsimus - O-000091/2013Parlamendi esitatud küsimus
O-000091/2013

  Kastipõhine diskrimineerimine

Suuliselt vastatav küsimus O-000091/2013
komisjonile
Kodukorra artikkel 115
Eva Joly
Arengukomisjoni nimel

Menetlus : 2013/2676(RSP)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
O-000091/2013
Esitatud tekstid :
O-000091/2013 (B7-0507/2013)
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

Kastipõhist diskrimineerimist, mille kaudu kastisüsteemiga kogukonnad rakendavad nii avalikus kui erasfääris nn puutumatusega seotud tavasid, peetakse tänapäeva maailma üheks tõsisemaks inimõigustega seotud probleemiks ning peamiseks vaesuse ja ebavõrduse põhjustajaks kastisüsteemiga riikides, kus see takistab oluliselt säästva arengu ja vaesuse kaotamise eesmärkide täitmist. Selline maailmas hinnanguliselt 260 miljonit inimest mõjutav diskrimineerimise vorm rikub rahvusvahelise inimõiguste alase õiguse aluspõhimõtteid ja toob kaasa ulatuslikke inimõiguste rikkumisi, kusjuures valdav osa nendest rikkumistest jääb karistamata. Kastipõhine diskrimineerimine, selle laiahaardeline olemus ning selle tagajärjed kogu maailmas, eriti naiste jaoks, on võetud arutluse alla ÜRO inimõiguste organites (peaasjalikult ÜRO lepinguorganites ja erimenetluste raames) ning ÜRO inimõiguste ülemvoliniku poolt. Euroopa Parlament 2007. aastast saadik oma resolutsioonide kaudu ELile muret väljendanud ja soovitusi andnud ning nõudnud ELilt kastipõhise diskrimineerimise vastaste meetmete võtmist.

1.  Kas komisjon ja Euroopa välisteenistus nõustuvad, et kastipõhise diskrimineerimise vastaseks võitluseks tuleb kindlaks määrata terviklik ELi poliitika ja tegevuskava?

2.  Mida teeb EL kastipõhise diskrimineerimise probleemiga tegelemiseks (kaasa arvatud arenguabiprogrammide ja -projektide raames) eelkõige kastipõhisest diskrimineerimisest mõjutatud riikides, nagu India, Nepal, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka? Veelgi laialdasemalt: kuidas reageerib EL töö ja päritoluga seotud diskrimineerimisele, mis toimub sellistes riikides nagu Jeemen ja Mauritaania?

3.  Pidades silmas asjaolu, et eri riikides rahastatakse mitmeid koolitusprogramme politsei-, kohtu- või riigiametnikele, siis milliseid meetmeid võtavad komisjon ja Euroopa välisteenistus, et tagada seaduse tõhus rakendamine ja täitmine politsei- ja avaliku teenistuse poolt, et võimaldada juurdepääs õiguskaitsele ja kannatanutele tõhusad õiguskaitsevahendid?

4.  Kuidas käsitlevad komisjon ja Euroopa välisteenistus seda probleemi kolmandate riikidega ja ülemaailmsete algatuste raames peetavates inimõigustealastes dialoogides?

5.  Mida kavatsevad komisjon ja Euroopa välisteenistus teha, et võidelda kõiki ELi poliitilisi meetmeid kasutades kastipõhise diskrimineerimisega kui ülemaailmse ja laiahaardelise probleemiga samadel alustel nagu teiste diskimineerimise liikidega?

6.  Kuidas kavatseb EL tegeleda kastipõhise diskrimineerimisega humanitaarkriisi korral kastipõhisest diskrimineerimisest mõjutatud riikides, et tagada humanitaarabi jõudmine kõigi tõrjutud rühmadeni?

Esitatud: 18.9.2013

Edastatud: 20.9.2013

Vastuse tähtaeg: 27.9.2013