Parlamenti kérdés - O-000080/2014Parlamenti kérdés
O-000080/2014

Az Európai Parlament nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemről szóló saját kezdeményezésű jogalkotási jelentésének nyomon követése

Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000080/2014
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 128. cikke
Iratxe García Pérez, a Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság nevében

Eljárás : 2014/2916(RSP)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-000080/2014
Előterjesztett szövegek :
O-000080/2014 (B8-0039/2014)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

A Parlament elfogadott egy saját kezdeményezésű jogalkotási jelentést (2013/2004 (INL)), amelyben azt kérte, hogy a Bizottság terjesszen elő – egyebek mellett – egy jogszabályjavaslatot, amely intézkedéseket tartalmaz a nők és a leánygyermekek elleni erőszak megelőzése területén megvalósuló tagállami fellépés előmozdítására és támogatására. A Bizottság 2014 májusában erre úgy reagált, hogy nem látja ésszerűnek egy megelőző intézkedésekről szóló jogalkotási javaslat benyújtását.

1. Hogyan kívánja a Bizottság jogalkotási intézkedés nélkül biztosítani a nők és a leánygyermekek elleni erőszak megelőzése területén megvalósuló tagállami fellépések közötti összhangot az EUMSZ 84. cikke alapján?

2. A 2012/29/EU irányelvben foglalt meghatározás alapján milyen konkrét javaslatai vannak a Bizottságnak a nemi alapú erőszakkal kapcsolatos megbízható és összehasonlítható adatok gyűjtésére, tagállamok közötti terjesztésére és elemzésére vonatkozóan? Tud-e a Bizottság olyan koherens megközelítést biztosítani, amely teljes körűen kiaknázza a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) és az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) által elvégzett munkát, ideértve megfelelő esetben annak megfontolását is, hogy szükség van-e európai megfigyelőközpont létrehozására a nők elleni erőszak nyomon követésére?

3. Tekintettel arra, hogy az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége által végzett felmérés szerint az EU-ban élő nők 33%-a tapasztalta meg 15 éves kor felett a szexuális erőszak valamilyen formáját, fel tudná-e mérni a Bizottság egy áthidaló klauzula oly módon történő életbe léptetésének szükségességét, hogy a nemi alapú erőszakot beemeli az EUMSZ 83. cikkének (1) bekezdésében felsorolt bűncselekmények közé?

4. Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége által végzett felmérés eredményeinek fényében, úgy érzi-e a Bizottság, hogy a jelenleg hatályos szakpolitikai eszközök kellő eredménnyel veszik fel a harcot a nők és a leánygyermekek elleni erőszakkal szemben annak dacára, hogy nem került végrehajtásra az EP által javasolt uniós stratégia és cselekvési terv?

5. Elkötelezett-e a Bizottság a meglévő jogszabályok és bűnüldözési mechanizmusok felülvizsgálata mellett a nők és a leánygyermekek elleni erőszak újonnan megjelenő formáival – például az online zaklatással – szembeni hatékony küzdelem érdekében?

6. Milyen mélységben vizsgálta meg a Bizottság az EU-nak a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló Európa tanácsi egyezményhez való csatlakozására irányuló eljárás elindításának lehetőségét?

7. Milyen együttműködést tervez a Bizottság az összes többi uniós intézménnyel annak érdekében, hogy 2016-ot a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelem európai évének nyilvánítsák?