Parlamento klausimas - O-000012/2015Parlamento klausimas
O-000012/2015

Teisinės valstybės principo įgyvendinimo ir vertybių, kuriomis grindžiama ES, paisymo valstybėse narėse stebėjimas

3.2.2015

Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000012/2015
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
Judith Sargentini, Ulrike Lunacek, Jean Lambert, Josep-Maria Terricabras, Eva Joly, Jan Philipp Albrecht, Heidi Hautala, Bodil Ceballos, Benedek Jávor, Pascal Durand, Sven Giegold, Verts/ALE frakcijos vardu

ES sutarties 2 straipsnyje nurodyta, kad teisinė valstybė, kartu su pagarba žmogaus orumui, laisve, demokratija, lygybe ir pagarba žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises, yra viena iš vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga. Teisinės valstybės principas taip pat nurodytas ES sutarties ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos preambulėse.

Pirmiau minėtos vertybės ir principai nėra veiksmingai užtikrinami ar vienodai ginami visose valstybėse narėse. Daugėja išpuolių prieš žodžio laisvę, žiniasklaidos laisvės apribojimų, antisemitizmo, priešiškumo romams, islamofobijos, afrofobijos, seksizmo, lesbofobijos, homofobijos ir transfobijos apraiškų. Keliose valstybėse narėse sistemingai pažeidžiamos žmogaus ir mažumų teisės, kyla pavojus teisinės valstybės principui.

ES reikia veiksmingos, Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnį papildančios priemonės, kuri būtų taikoma tais atvejais, kai valstybės narės nesuteikia apsaugos nuo diskriminacijos, marginalizacijos ir persekiojimo. Visų pirma reikia sukurti priežiūros mechanizmą, susijusį su diskriminacija ir mažumoms priklausančių asmenų teisėmis. Parlamentas keletą kartų paragino sukurti tokį mechanizmą, iš pradžių 2013 m. liepos 3 d. rezoliucijoje „Pagrindinių teisių padėtis Vengrijoje: standartai ir praktika“[1], o paskutinį kartą – 2014 m. vasario 27 d. rezoliucijoje dėl pagrindinių teisių padėties Europos Sąjungoje (2012)[2] ir 2014 m. kovo 12 d. rezoliucijoje dėl teisingumo vertinimo baudžiamosios teisenos ir teisinės valstybės principo srityje[3].

2014 m. kovo 11 d. Komisija parengė komunikatą dėl priemonių teisinės valstybės principui užtikrinti (COM(2014) 0158). 2014 m. gruodžio 16 d. Taryba nusprendė inicijuoti metinį dialogą teisinės valstybės principo klausimu – tai yra žingsnis tinkama linkme, tačiau ne veiksmingas mechanizmas, skirtas nuolat vertinti tai, kaip valstybės narės paiso ES pagrindinių vertybių, kurių Parlamentas ragino laikytis.

1. Kokių veiksmų, susijusių su savo 2014 m. kovo 11 d. pateikta sistema, imsis Komisija, siekdama kovoti su sisteminėmis, teisinės valstybės principui kylančiomis grėsmėmis?

2. Kaip Komisija ketina reguliariai informuoti Parlamentą apie priemones, kurių imtasi atsižvelgiant į šį mechanizmą?

3. Kokių tolesnių veiksmų imsis Komisija, siekdama sukurti veiksmingą mechanizmą, kuriuo būtų užtikrinama, kad valstybėse narėse būtų paisoma ES pagrindinių vertybių?