Pytanie poselskie - O-000161/2015Pytanie poselskie
O-000161/2015

Środki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa kolei w Europie

21.12.2015

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000161/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Sylvie Guillaume, Edouard Martin, Guillaume Balas, Pervenche Berès, Isabelle Thomas, Eric Andrieu, Emmanuel Maurel, Isabella De Monte, Georgi Pirinski, Jean-Paul Denanot, Tibor Szanyi, Miriam Dalli, Louis-Joseph Manscour, Tonino Picula, Gilles Pargneaux, Hugues Bayet, Vincent Peillon, István Ujhelyi, Lucy Anderson, Zigmantas Balčytis, Nicola Caputo, Virginie Rozière, Ana Gomes, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Siôn Simon, Miltiadis Kyrkos, Juan Fernando López Aguilar, Kashetu Kyenge, Claude Moraes, Maria Arena, Kathleen Van Brempt, Maria Grapini, Bogusław Liberadzki, Iliana Iotova, Luigi Morgano, Gianni Pittella, Marc Tarabella, Gabriele Preuß, Vilija Blinkevičiūtė, Karoline Graswander-Hainz

W ostatnim czasie Europa musiała zmierzyć się z szeregiem ataków terrorystycznych i prób zamachów w różnych państwach członkowskich. W dniu 29 sierpnia 2015 r. ministrowie z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Luksemburga, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, a także europejscy komisarze ds. transportu i spraw wewnętrznych oraz koordynator UE ds. zwalczania terroryzmu spotkali się w celu omówienia ewentualnych inicjatyw służących zwiększeniu bezpieczeństwa kolei: międzynarodowe zespoły policyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa w pociągach, kontrola wizualna i kontrola bagażu, ogólne bilety imienne pociągów międzynarodowych, systematyczne wykorzystywanie nadzoru wideo itp. Dotychczas nie doprowadziło to do żadnych konkretnych środków na poziomie europejskim.

W międzyczasie francuskie władze postanowiły wdrożyć kilka środków w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w pociągach Thalys, co potwierdza, że wprowadzenie takich środków jest możliwe: instalacja bramek bezpieczeństwa, zwiększenie uprawnień agentów ochrony SNCF (SUGE) i wyrywkowe kontrole tożsamości. Środki te to dopiero początek, a ich pełna skuteczność wymaga wdrożenia na szczeblu międzynarodowym.

Obecnie w odniesieniu do bezpieczeństwa kolei Komisja bierze pod uwagę wandalizm i zwykłe przestępstwa. Kiedy Komisja wprowadzi kompleksowy pakiet środków bezpieczeństwa w celu uwzględnienia również zagrożeń terrorystycznych?

Transport z natury ma charakter międzynarodowy, dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie skoordynowanego podejścia UE do standardów bezpieczeństwa. Ważne jest też wykorzystanie w pełni potencjału istniejących narzędzi, takich jak niezmiernie przydatna Europejska sieć sił policji kolejowej (RAILPOL). W jaki sposób prace RAILPOL-u mogłyby stanowić podstawę wspólnego europejskiego podejścia w zakresie bezpieczeństwa? Grupa ekspertów ds. ochrony transportu lądowego (LANDSEC) wydaje się nie być wystarczająco skuteczna: czy Komisja jest skłonna podjąć odpowiednie kroki, aby grupa ta spotykała się bardziej regularnie i skupiała się na bezpieczeństwie kolei? Jak Komisja zamierza ustanowić i egzekwować zharmonizowane standardy bezpieczeństwa kolei w UE? Czy z uwagi na powyższe Komisja rozważa stworzenie specjalnej agencji?