Parlamenta jautājums - O-000114/2016Parlamenta jautājums
O-000114/2016

Stāvoklis Ungārijā - referendums un Eiropas un starptautisko patvēruma tiesību ievērošana

26.9.2016

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000114/2016
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Barbara Spinelli, Marie-Christine Vergiat, Cornelia Ernst, Patrick Le Hyaric, GUE/NGL grupas vārdā
Judith Sargentini, Ulrike Lunacek, Verts/ALE grupas vārdā
Cecilia Wikström, Nathalie Griesbeck, Sophia in 't Veld, Angelika Mlinar, Louis Michel, Marielle de Sarnez, ALDE grupas vārdā
Péter Niedermüller, Tanja Fajon, Soraya Post, Ana Gomes

Parlaments 2015. gada 10. jūnija plenārsēdē pieņēma rezolūciju par stāvokli Ungārijā, kurā pauda bažas par stāvokli saistībā ar tiesiskuma un pamattiesību ievērošanu šajā valstī un aicināja Komisiju aktivizēt pirmo tiesiskuma mehānisma posmu, veicot padziļinātu uzraudzību. Savā rezolūcijā Parlaments arī nosodīja migrācijas sabiedrisko apspriešanu un ar to saistīto Ungārijas valdības sākto reklāmas kampaņu visā valstī, uzsverot, ka to saturs ir ļoti maldinošs, tendenciozs un nelīdzsvarots. EUR 16 miljonus vērtē kampaņa, kas noveda pie referenduma 2016. gada 2. oktobrī, ievēra sevī reklāmas stendus un 18 lappušu brošūru, kas sagrozītā veidā atspoguļoja faktus par patvēruma meklētājiem un migrantiem, attēlojot viņus kā draudu Eiropas nākotnei, sasaistot migrāciju ar terorisma pieaugumu un atsaucoties uz neeksistējošām „neaizskaramajām” teritorijām Eiropas pilsētās. Attiecībā uz patvēruma tiesībām Komisija 2015. gada decembrī uzsāka pienākumu neizpildes procedūru par nesen pieņemtajiem Ungārijas tiesību aktiem patvēruma jomā, norādot uz to nesaderību ar Savienības tiesībām. 2016. gadā Ungārijā ir bijušas jaunas norises saistībā ar tiesību aktiem patvēruma jomā, proti, 2016. gada 5. jūlijā stājoties spēkā tiesību aktam, ar kuru ļauj nosūtīt atpakaļ personas, par kurām atklājies, ka tās ieradušās valstī nelegāli, kas bieži vien, kā liecina Human Rights Watch dati, tiek veikts ar vardarbību. Valdība ir arī sākusi „robežas mednieku” darbā pieņemšanas kampaņu. Turklāt 2015. gada septembra likums, ar kuru izveido tranzīta zonas un patvēruma meklētāju, kuriem ļauj iekļūt, skaita ierobežojumu, liek daudziem mazāk aizsargātiem cilvēkiem pavadīt nedēļām ilgi, gaidot sliktos apstākļos pie Serbijas robežas.

1. Vai Komisija var sniegt Parlamentam savu izvērtējumu par Ungārijas valdības kampaņu, kuras rezultātā 2016. gada 2. oktobrī tika rīkots referendums, tostarp tās saderību ar 2. pantu Līgumā par Eiropas Savienību (LES) un ES un starptautiskajās tiesībās nostiprinātajām tiesībām pret diskrimināciju, kas ir nostiprinātas ?

2. Vai Komisija var sniegt Parlamentam savu izvērtējumu par Ungārijas pašreizējo tiesību aktu patvēruma jomā, tostarp jaunā 2016. gada 5. jūlija likuma, atbilstību ES un starptautisko tiesību aktiem?

3. Vai Komisija uzskata, ka šāda prakse, kad policija ar vardarbību vēršas pret patvēruma meklētājiem, atbilst ES tiesību aktiem, tostarp ES Pamattiesību hartai?

4. Kādus pasākumus Komisija plāno veikt, lai pievērstos šai situācijai?