Parlamentná otázka - O-000114/2016Parlamentná otázka
O-000114/2016

Situácia v Maďarsku: referendum a dodržiavanie európskeho a medzinárodného azylového práva

26.9.2016

Otázka na ústne zodpovedanie O-000114/2016
Komisii
článok 128 rokovacieho poriadku
Barbara Spinelli, Marie-Christine Vergiat, Cornelia Ernst, Patrick Le Hyaric, v mene skupiny GUE/NGL
Judith Sargentini, Ulrike Lunacek, v mene skupiny Verts/ALE
Cecilia Wikström, Nathalie Griesbeck, Sophia in 't Veld, Angelika Mlinar, Louis Michel, Marielle de Sarnez, v mene skupiny ALDE
Péter Niedermüller, Tanja Fajon, Soraya Post, Ana Gomes

Parlament prijal 10. júna 2015 v pléne uznesenie o situácii v Maďarsku, v ktorom vyjadril obavy o stav právneho štátu a dodržiavania základných práv v tejto krajine a vyzval Komisiu, aby iniciovala hĺbkový monitorovací proces, a tým aktivovala prvý krok rámca na posilnenie právneho štátu. Parlament vo svojom uznesení tiež odsúdil verejnú konzultáciu o migrácii a s ňou spojenú celoštátnu bilbordovú kampaň, ktorú iniciovala maďarská vláda, pričom zdôraznil, že jej obsah bol veľmi zavádzajúci, neobjektívny a nevyvážený. Súčasťou kampane za 16 miliónov eur, ktorá predchádzala referendu 2. októbra 2016, boli bilbordy a 18-stranová brožúrka uvádzajúce skreslené údaje o žiadateľoch o azyl a migrantoch, ktorí boli vykreslení ako hrozba pre budúcnosť Európy, dávajúce do súvisu migráciu so zvýšeným terorizmom a odkazujúce na neexistujúce časti európskych miest, do ktorých sa neodporúča ísť. V súvislosti s právnymi predpismi v oblasti azylu začala Komisia v decembri 2015 postup o porušení povinnosti týkajúci sa novoprijatých maďarských právnych predpisov o azyle, pričom poukázala na ich nesúlad s právnymi predpismi EÚ. V roku 2016 došlo v Maďarsku k ďalšiemu vývoju azylových právnych predpisov, konkrétne 5. júla 2016, keď nadobudol účinnosť zákon, ktorý umožňuje vracať ľudí, ktorí boli pristihnutí pri neoprávnenom vstupe do krajiny, čo sa podľa organizácie Human Rights Watch často deje s použitím násilia. Vláda tiež iniciovala nábor strážcov hranice. Okrem toho sa zákonom zo septembra 2015 vytvorili tranzitné zóny a stanovila denná horná hranica počtu žiadateľov o azyl, ktorí môžu vstúpiť do krajiny. Veľa zraniteľných ľudí tak musí stráviť dlhé týždne čakaním v zlých podmienkach na hranici so Srbskom.

1. Môže Komisia poskytnúť Parlamentu svoje hodnotenie kampane maďarskej vlády, ktorá predchádzala referendu 2. októbra 2016, vrátane jej zlučiteľnosti s článkom 2 Zmluvy o Európskej únii a právom na ochranu pred diskrimináciou, ktoré je zakotvené v právnych predpisoch EÚ a medzinárodnom práve?

2. Môže predložiť Parlamentu posúdenie zlučiteľnosti súčasných maďarských právnych predpisov v oblasti azylu vrátane nového zákona z 5. júla 2016 s právnymi predpismi EÚ a medzinárodným právom?

3. Domnieva sa Komisia, že hlásené praktiky zlého zaobchádzania polície so žiadateľmi o azyl sú v súlade s právnymi predpismi EÚ vrátane Charty základných práv Európskej únie?

4. Aké kroky chce prijať na riešenie tejto situácie?