Pytanie poselskie - O-000025/2017Pytanie poselskie
O-000025/2017

Nieuczciwe praktyki w brazylijskim sektorze mięsnym

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000025/2017
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Czesław Adam Siekierski, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Procedura : 2017/2635(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000025/2017
Teksty złożone :
O-000025/2017 (B8-0213/2017)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Operacja „Carne Fraca” – dwuletnie śledztwo brazylijskiej policji federalnej dotyczące dwóch największych brazylijskich zakładów przetwórstwa mięsnego (JBS i BRF) w siedmiu głównych brazylijskich stanach produkujących wołowinę – wzbudziła ogromne zaniepokojenie. Śledztwo ujawniło poważne nadużycia i korupcję w sektorze, w którym do łańcucha żywności wprowadza się potencjalnie niebezpieczne i oszukańcze produkty stanowiące zagrożenie dla europejskich konsumentów.

Według śledczych inspektorzy federalni otrzymywali pieniądze w zamian za ignorowanie fałszerstw lub wygaśnięcia terminu przydatności do spożycia przetwarzanej żywności. Fałszowano także zezwolenia sanitarne i świadectwa wywozowe. Ponadto śledztwo wykazało, że w celu poprawy wyglądu i zapachu przeterminowanego mięsa stosowano chemikalia, a także dodawano do mięsa tańsze produkty. Europejscy konsumenci są poważnie zaniepokojeni doniesieniami, że mięso zakażone salmonellą zostało wyeksportowane do Europy oraz że w celu poprawy wyglądu zepsutego mięsa stosowano kwas askorbinowy.

Brazylia jest największym na świecie eksporterem wołowiny i drobiu. Jest także największym dostawcą mięsa w UE, który co roku wprowadza na unijny rynek setki tysięcy ton wołowiny i drobiu. Europejscy producenci i konsumenci wymagają, aby całe mięso przywożone do UE spełniało wysokie europejskie standardy jakości w odniesieniu do żywności.

1. Czy Komisja może podać szczegóły dotyczące importu tych skażonych produktów do UE z wyszczególnieniem wolumenu podejrzanych produktów oraz rynków europejskich, na które produkty te zostały sprzedane?

2. Dlaczego europejskie służby kontroli nie wykryły tego systemowego oszustwa polegającego na wprowadzaniu na rynek UE skażonego mięsa? Jakich porad Komisja udzieli państwom członkowskim, aby wzmocnić kontrolę w związku z przedmiotowymi doniesieniami?

3. Z uwagi na fakt, że skandal ten budzi zaniepokojenie co do bezpieczeństwa żywności, w jaki sposób doniesienia te wpłyną na toczące się negocjacje handlowe z państwami Mercosuru? Czy nadszedł już czas na przegląd negocjacji i wycofanie mięsa z planu negocjacji handlowych?