Parlamentná otázka - O-000091/2017Parlamentná otázka
O-000091/2017

Globálny zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách

29.11.2017

Otázka na ústne zodpovedanie O-000091/2017
Rade
článok 128 rokovacieho poriadku
Sirpa Pietikäinen, Miriam Dalli, Julie Girling, Frédérique Ries, Stefan Eck, Marco Affronte, Eleonora Evi, Sylvie Goddyn, v mene Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín

V nariadení o kozmetických výrobkoch sa stanovujú podmienky pre uvádzanie kozmetických výrobkov a zložiek na trh v EÚ a jeho cieľom je vytvoriť vnútorný trh pre kozmetické výrobky a zároveň zabezpečiť vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia (nariadenie (ES) č. 1223/2009).

Testovanie konečných kozmetických výrobkov na zvieratách je v EÚ zakázané od septembra 2004 a testovanie kozmetických zložiek od marca 2009 („zákaz testovania“). Zákaz uvádzania konečných kozmetických výrobkov a kozmetických zložiek, ktoré boli testované na zvieratách, na trh sa začal v plnom rozsahu uplatňovať v marci 2013, bez ohľadu na dostupnosť alternatívnych testov, pri ktorých sa nevyužívajú zvieratá („zákaz uvádzania na trh“). Tieto zásadné zákazy sú dôkazom vedúceho postavenia EÚ v oblasti ochrany zvierat a jej odhodlania ukončiť testovanie na zvieratách. Navyše majú aj veľmi pozitívne dôsledky; v Európe je prosperujúce a inovatívne kozmetické odvetvie.

Výskum v oblasti alternatívnych metód priniesol obdivuhodné výsledky. Predovšetkým zákaz EÚ ukázal, že postupné zrušenie testovania kozmetických výrobkov na zvieratách je možné. Testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách už nemožno odôvodniť, a preto by sa malo postupne zrušiť v globálnom meradle. Aj napriek významnému legislatívnemu pokroku vo svete však približne 80 % krajín sveta stále povoľuje testovanie na zvieratách a uvádzanie kozmetických výrobkov testovaných na zvieratách na trh.

V tejto súvislosti by sme uvítali odpovede Rady na tieto otázky:

1. Ako Rada hodnotí súčasný globálny dosah zákazu EÚ týkajúceho sa testovania kozmetických výrobkov na zvieratách a jeho prijatie zo strany tretích krajín?

2. Ako Rada zabezpečí, aby všetky kozmetické výrobky umiestnené na trhu EÚ neboli nikdy testované na zvieratách v tretej krajine?

3. Prijme Rada rozhodné opatrenia, ktoré by vytvorili podmienky pre medzinárodnú dohodu na definitívne ukončenie testovania kozmetických výrobkov na zvieratách na globálnej úrovni, podľa vzoru nariadenia o kozmetických výrobkoch v EÚ?

4. Ako bude Rada presadzovať globálny zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách v rámci OSN?

5. Ako Rada zabezpečí, aby presadzovanie globálneho zákazu testovania kozmetických výrobkov na zvieratách nebolo v rozpore s obchodnými dohodami a pravidlami WTO?