Formanden havde fra Rådet og Kommissionen modtaget:
- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets beslutning om oprettelse af et fællesskabsprogram til forbedring af beskatningssystemernes virkemåde i det indre marked (Fiscalis 2013-programmet) (KOM(2006)0202 - C6-0159/2006 - 2006/0076(COD)).
henvist til:
korr.udv.
ECON
rådg.udv.
BUDG, CONT, IMCO
- Forslag til Rådets beslutning i henhold til traktatens artikel 122, stk. 2, vedrørende Sloveniens tilslutning til den fælles valuta den 1. januar 2007 (KOM(2006)0225 - C6-0164/2006 - 2006/0077(CNS)).
henvist til:
korr.udv.
ECON
- Forslag til Rådets forordning om indgåelse af en aftale i form af brevveksling om forlængelse af protokollen om fastsættelse af de fiskerimuligheder og den finansielle modydelse, der er omhandlet i aftalen mellem Det Europæiske Økonomiske Fællesskab og Republikken Guinea-Bissau om fiskeri ud for Guinea-Bissau, for perioden 16. juni 2006 - 15. juni 2007 (KOM(2006)0182 - C6-0167/2006 - 2006/0065(CNS)).
henvist til:
korr.udv.
PECH
rådg.udv.
DEVE, BUDG
- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af tilbagetagelsesaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Russiske Føderation (KOM(2006)0191 - C6-0168/2006 - 2006/0064(CNS)).
henvist til:
korr.udv.
LIBE
rådg.udv.
AFET
- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Russiske Føderation om lettelse af udstedelsen af visa til kortvarigt ophold (KOM(2006)0188 - C6-0169/2006 - 2006/0062(CNS)).
henvist til:
korr.udv.
LIBE
rådg.udv.
AFET
- Forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 2667/2000 om Det Europæiske Genopbygningsagentur (KOM(2006)0162 - C6-0170/2006 - 2006/0057(CNS)).
henvist til:
korr.udv.
AFET
rådg.udv.
INTA, BUDG, CONT
3. Meddelelse om Kommissionens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger
Kommissionens meddelelse om dens reaktion på Parlamentets holdninger og beslutninger under mødeperioden i januar 2006 var omdelt.
4. Anmodning om beskyttelse af parlamentarisk immunitet
Renato Brunetta havde rettet en anmodning til formanden om beskyttelse af sin parlamentariske immunitet i forbindelse med en sag, der verserede ved en retsinstans i Venedig.
Denne anmodning var i henhold til forretningsordenens artikel 6, stk. 3, blevet henvist til det kompetente udvalg, JURI.
5. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
Følgende medlemmer eller grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 115, ledsaget af følgende beslutningsforslag:
I. Østtimor
- Frithjof Schmidt og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen om Østtimor (B6-0337/2006)
- Ilda Figueiredo, Pedro Guerreiro og Miguel Portas for GUE/NGL-Gruppen om Østtimor (B6-0359/2006)
- Johan Van Hecke, Marios Matsakis og Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen om Østtimor (B6-0362/2006)
- John Bowis, José Ribeiro e Castro, João de Deus Pinheiro, Charles Tannock og Bernd Posselt for PPE-DE-Gruppen, Pasqualina Napoletano og Ana Maria Gomes for PSE-Gruppen om Østtimor (B6-0364/2006)
- Gintaras Didžiokas for UEN-Gruppen om Østtimor (B6-0367/2006).
II. Syrien: Krænkelser af menneskerettighederne
- Annemie Neyts-Uyttebroeck, Cecilia Malmström, Marios Matsakis, Frédérique Ries og Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen om Syrien (B6-0342/2006)
- Pasqualina Napoletano og Véronique De Keyser for PSE-Gruppen om krænkelser af menneskerettighederne i Syrien (B6-0350/2006)
- Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen om menneskerettigheder i Syrien (B6-0360/2006),
- Jana Hybášková, Charles Tannock, Bernd Posselt og Bogusław Sonik for PPE-DE-Gruppen om Syrien: krænkelser af menneskerettighederne (B6-0365/2006)
- Cem Özdemir og Hélène Flautre for Verts/ALE-Gruppenom Syrien (B6-0370/2006)
- Cristiana Muscardini for UEN-Gruppen om Syrien (B6-0372/2006).
III. Nordkorea: Krænkelser af menneskerettighederne
- István Szent-Iványi, Marios Matsakis, Frédérique Ries og Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen om Nordkorea (B6-0341/2006)
- Jonas Sjöstedt og Giusto Catania for GUE/NGL-Gruppen om dødsstraf i Nordkorea (B6-0361/2006)
- Pasqualina Napoletano og Glyn Ford for PSE-Gruppen om krænkelser af menneskerettighederne i Nordkorea (B6-0363/2006)
- Hubert Pirker, Charles Tannock og Bernd Posselt for PPE-DE-Gruppen om krænkelser af menneskerettighederne i Nordkorea (B6-0366/2006)
- Bastiaan Belder for IND/DEM-Gruppen om krænkelser af menneskerettighederne i Nordkorea (B6-0368/2006)
- Gérard Onesta, Gisela Kallenbach og Frithjof Schmidt for Verts/ALE-Gruppen om krænkelser af menneskerettighederne i Nordkorea (B6-0369/2006).
Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 142.
6. Forskning, teknologisk udvikling og demonstration (2007-2013, FP7) ***I - Forskning og uddannelse på det nukleare område (2007-2011) * (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om Det Europæiske Fællesskabs syvende rammeprogram for forskning, teknologisk udvikling og demonstration (2007-2013) [KOM(2005)0119 - C6-0099/2005 - 2005/0043(COD)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Jerzy Buzek (A6-0202/2006)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om Det Europæiske Atomenergifællesskabs (Euratoms) syvende rammeprogram for forskning og uddannelse på det nukleare område (2007-2011) [KOM(2005)0119 - C6-0112/2005 - 2005/0044(CNS)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Jerzy Buzek (A6-0203/2006)
Janez Potočnik (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Jerzy Buzek forelagde sine betænkninger.
Talere: Marilisa Xenogiannakopoulou (ordfører for udtalelse fra BUDG), Alyn Smith (ordfører for udtalelse fra REGI), Thijs Berman (ordfører for udtalelse fra AGRI), Rosa Miguélez Ramos (ordfører for udtalelse fra PECH), Aloyzas Sakalas (ordfører for udtalelse fra JURI), Hiltrud Breyer, om Aloyzas Sakalas' indlæg, Britta Thomsen (ordfører for udtalelse fra FEMM), Paul Rübig for PPE-DE-Gruppen, Philippe Busquin for PSE-Gruppen, Vittorio Prodi for ALDE-Gruppen, David Hammerstein Mintz for Verts/ALE-Gruppen, Umberto Guidoni for GUE/NGL-Gruppen, Umberto Pirilli for UEN-Gruppen og Gerard Batten for IND/DEM-Gruppen.
FORSÆDE: Antonios TRAKATELLIS næstformand
Talere: Lydia Schenardi, løsgænger, Pilar del Castillo Vera, Robert Goebbels, Jorgo Chatzimarkakis, Rebecca Harms, Esko Seppänen, Roberta Angelilli, Bastiaan Belder, Maciej Marian Giertych, Satu Hassi (ordfører for udtalelse fra ENVI), Renato Brunetta, Pia Elda Locatelli, Frédérique Ries, Hiltrud Breyer, Jacky Henin, Angelika Niebler, Teresa Riera Madurell, Anne Laperrouze, Vladimír Remek, Peter Baco, Nikolaos Vakalis, Catherine Trautmann, Patrizia Toia, Roberto Musacchio, Luca Romagnoli og John Purvis.
FORSÆDE: Ingo FRIEDRICH næstformand
Talere: Britta Thomsen, Lena Ek, Romana Jordan Cizelj, Reino Paasilinna, Peter Liese, Hannes Swoboda, Françoise Grossetête, Andres Tarand, Ján Hudacký, Erika Mann, Carlo Casini, Edite Estrela, Daniel Caspary, Edit Herczog, Lambert van Nistelrooij, Dorette Corbey, Etelka Barsi-Pataky, Jan Christian Ehler, Carmen Fraga Estévez, Nina Škottová, Jerzy Buzek, Philippe Busquin, som beklagede, at Rådet var fraværende under denne forhandling (formanden tog dette til efterretning), og Janez Potočnik.
(Mødet udsat kl. 11.55 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.05)
FORSÆDE: Luigi COCILOVO næstformand
7. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
7.1. Tilpasning af akten vedrørende Bulgariens og Rumæniens tiltrædelse for så vidt angår udvikling af landdistrikterne * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om tilpasning af akten vedrørende Bulgariens og Rumæniens tiltrædelse for så vidt angår udvikling af landdistrikterne [KOM(2006)0152 - C6-0133/2006 - 2006/0053(CNS)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Joseph Daul (A6-0198/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)
7.2. Tilpasning af Bulgariens og Rumæniens tiltrædelsesakt, hvad angår bilag VIII * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om tilpasning af bilag VIII til akten vedrørende Bulgariens og Rumæniens tiltrædelse [KOM(2006)0152 - C6-0134/2006 - 2006/0054(CNS)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Joseph Daul (A6-0197/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)
7.3. Aftale EF/Bosnien-Hercegovina om visse aspekter af lufttrafik * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om undertegnelse og midlertidig anvendelse af aftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Bosnien-Hercegovina om visse aspekter af lufttrafik [KOM(2005)0351 - C6-0139/2006 - 2005/0140(CNS)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Paolo Costa (A6-0195/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)
7.4. Protokol til Alpekonventionen om bjerglandbrug * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Det Europæiske Fællesskabs vegne af protokollen til Alpekonventionen vedrørende landbrug i bjergområder [KOM(2006)0170 - C6-0144/2006 - 2006/0059(CNS)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Joseph Daul (A6-0199/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
7.5. Indgåelse af protokollerne til Alpe-konventionen om jordbundsbeskyttelse, energi og turisme * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Det Europæiske Fællesskabs vegne af protokollen om jordbundsbeskyttelse, protokollen om energi og protokollen om turisme til Alpekonventionen [KOM(2006)0080 - C6-0099/2006 - 2006/0026(CNS)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Richard Seeber (A6-0205/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Richard Seeber (rapporteur) tog ordet, jf. forretningsordenens artikel 131, stk. 4.
7.6. Beskyttelse af grundvandet mod forurening ***II (afstemning)
Indstilling ved andenbehandling: Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om beskyttelse af grundvandet mod forurening [12062/1/2005 - C6-0055/2006 - 2003/0210(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Christa Klaß (A6-0146/2006)
(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)
7.7. Infrastruktur for geografisk information i Det Europæiske Fællesskab (INSPIRE) ***II (afstemning)
Indstilling ved andenbehandling: Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om opbygning af en infrastruktur for geografisk information i Det Europæiske Fællesskab (INSPIRE) [12064/2/2005 - C6-0054/2006 - 2004/0175(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Frieda Brepoels (A6-0081/2006)
(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)
7.8. Vurdering og forvaltning af oversvømmelser ***I (afstemning)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om vurdering og forvaltning af oversvømmelser [KOM(2006)0015 - C6-0020/2006 - 2006/0005(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Richard Seeber (A6-0182/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)
Pasqualina Napoletano, Erika Mann, Elena Valenciano Martínez-Orozco, Arlene McCarthy og Jan Marinus Wiersma for PSE-Gruppen
Elizabeth Lynne og Sarah Ludford for ALDE-Gruppen
Jean Lambert, Kathalijne Maria Buitenweg, Angelika Beer, Cem Özdemir, Raül Romeva i Rueda, Hélène Flautre, Monica Frassoni og Daniel Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen
André Brie, Giusto Catania, Willy Meyer Pleite og Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen
- Elizabeth Lynne for ALDE-Gruppen havde stillet et mundtligt ændringsforslag om tilføjelse af et punkt B a, hvilket var blevet godtaget.
- Edith Mastenbroek om tilrettelæggelsen af arbejdet.
7.11. Beskyttelse af sundhedspersonale i EU (fortsat afstemning)
Betænkning: Henstillinger til Kommissionen om beskyttelse af sundhedspersonale i EU mod infektioner, der overføres gennem blod ved stik af kanyler [2006/2015(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Stephen Hughes (A6-0137/2006)
Afstemningen var blevet afbrudt den 01.06.2006 (punkt 7.19 i protokollen af 01.06.2006, punkt 18 i bilaget med afstemningsresultater fra den 01.06.2006)
(Kvalificeret flertal påkrævet)
Jan Andersson (stedfortræder for ordføreren) anmodede om henvisning af betænkningen til fornyet udvalgsbehandling, jf. forretningsordenens artikel 168, stk. 2.
Parlamentet godkendte denne anmodning.
Spørgsmålet blev derfor henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.
7.12. Arbejdet i Udvalget for Andragender i 2004-2005 (afstemning)
Betænkning: Arbejdet i Udvalget for Andragender i parlamentsåret 2004-2005 [2005/2135(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Michael Cashman (A6-0178/2006)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)
Michael Cashman (ordfører) havde stillet et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 1, hvilket var blevet godtaget.
8. Stemmeforklaringer
Skriftlige stemmeforklaringer:
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 163, stk. 3, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.
Mundtlige stemmeforklaringer:
Betænkning: Christa Klaß - A6-0146/2006: Linda McAvan
Betænkning: Richard Seeber - A6-0182/2006: Milan Gaľa, Linda McAvan
Situationen for fangerne i Guantanamo (RC-B6-0295/2006): Bruno Gollnisch.
9. Stemmerettelser og -intentioner
Stemmerettelser:
”Stemmerettelser” findes på websiden ”Séance en direct”, ”Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)” og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Officielle Tidende.
Stemmeintentioner:
Der var blevet givet meddelelse om følgende stemmeintentioner (vedrørende stemmer, der ikke var afgivet):
10. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Hans-Peter Mayer havde meddelt, at han havde været til stede, men at hans navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisten.
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
11. Velkomstord
Formanden bød på Parlamentets vegne velkommen til en delegation fra det chilenske parlament under ledelse af Tarud Daccarett, som havde taget plads i den officielle loge.
12. Pandemisk influenza (forhandling)
Betænkning: Planlægning af beredskab og indsats over for pandemisk influenza i Det Europæiske Fællesskab [2006/2062(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Adamos Adamou (A6-0176/2006)
Adamos Adamou forelagde sin betænkning.
Markos Kyprianou (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Milan Gaľa for PPE-DE-Gruppen, Mary Honeyball for PSE-Gruppen, Jules Maaten for ALDE-Gruppen, Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, Kartika Tamara Liotard for GUE/NGL-Gruppen, Zdzisław Zbigniew Podkański for UEN-Gruppen, Kathy Sinnott for IND/DEM-Gruppen, John Bowis, Marie-Noëlle Lienemann, Marios Matsakis, Bairbre de Brún, Urszula Krupa, Françoise Grossetête, Karin Scheele, Arūnas Degutis, Thomas Ulmer, Csaba Sándor Tabajdi, Péter Olajos, Adamos Adamou og Markos Kyprianou.
FORSÆDE: Manuel António dos SANTOS næstformand
Talere: Bart Staes for at stille et spørgsmål, som Markos Kyprianou besvarede.
13. Menneskerettighedssituationen i Tunesien (forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Menneskerettighedssituationen i Tunesien
Hans Winkler (formand for Rådet) og Olli Rehn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: Simon Busuttil for PPE-DE-Gruppen, Catherine Trautmann for PSE-Gruppen, Hélène Flautre for Verts/ALE-Gruppen, Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen, Paul Marie Coûteaux for IND/DEM-Gruppen, Alain Hutchinson, Carlos Carnero González, Hans Winkler og Olli Rehn.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 103, stk. 2):
- Thierry Cornillet og Bernard Lehideux for ALDE-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Tunesien (B6-0340/2006)
- Pasqualina Napoletano, Catherine Trautmann, Carlos Carnero González og Alain Hutchinson for PSE-Gruppen om menneskerettighederne i Tunesien (B6-0351/2006)
- Simon Busuttil for PPE-DE-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Tunesien (B6-0352/2006)
- Hélène Flautre, Raül Romeva i Rueda og Daniel Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Tunesien om menneskerettighedssituationen i Tunesien (B6-0353/2006)
- Francis Wurtz, Luisa Morgantini og Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen om Tunesien (B6-0355/2006)
- Ģirts Valdis Kristovskis for UEN-Gruppen om menneskerettighedssituationen i Tunesien (B6-0358/2006).
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Det 17. topmøde EU-Rusland
Hans Winkler (formand for Rådet) og Olli Rehn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: Camiel Eurlings for PPE-DE-Gruppen, Jan Marinus Wiersma for PSE-Gruppen, Henrik Lax for ALDE-Gruppen, Milan Horáček for Verts/ALE-Gruppen, Esko Seppänen for GUE/NGL-Gruppen, Inese Vaidere, Bastiaan Belder for IND/DEM-Gruppen, Marek Aleksander Czarnecki, løsgænger, Laima Liucija Andrikienė, Reino Paasilinna, Cecilia Malmström, Philip Claeys, Charles Tannock, Hannes Swoboda, Sophia in 't Veld og Alessandro Battilocchio.
FORSÆDE: Sylvia-Yvonne KAUFMANN næstformand
Talere: Tunne Kelam, Panagiotis Beglitis, Elmar Brok, Csaba Sándor Tabajdi, Hans Winkler og Olli Rehn.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 103, stk. 2):
- Cecilia Malmström og Henrik Lax for ALDE-Gruppen om resultatet af det 17. topmøde mellem EU og Rusland i Sotji den 25. maj 2006 (B6-0338/2006)
- Camiel Eurlings, Laima Liucija Andrikienė, Elmar Brok, Tunne Kelam, Jacek Emil Saryusz-Wolski og Charles Tannock for PPE-DE-Gruppen om topmødet mellem EU og Rusland i Sotji den 25. maj 2006 (B6-0339/2006)
- Jan Marinus Wiersma, Reino Paasilinna og Hannes Swoboda for PSE-Gruppen om forbindelserne med Den Russiske Føderation (B6-0349/2006)
- Bart Staes, Joost Lagendijk, Marie Anne Isler Béguin og Milan Horáček for Verts/ALE-Gruppen om forbindelserne mellem EU og Rusland (B6-0354/2006)
- André Brie og Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen om resultatet af topmødet mellem EU og Rusland om resultatet af topmødet mellem EU og Rusland (B6-0356/2006)
- Konrad Szymański, Inese Vaidere og Roberts Zīle for UEN-Gruppen om det syttende topmøde mellem EU og Rusland (B6-0357/2006).
Sophia in 't Veld beklagede, at Rådet og Kommissionen ikke havde haft tid til at besvare hendes spørgsmål, og anmodede om et skriftligt svar (formanden svarede, at hendes anmodning ville blive videregivet til rette vedkommende).
15. Spørgetid (spørgsmål til Kommissionen)
Parlamentet behandlede en række spørgsmål til Kommissionen (B6-0224/2006).
Første del
Spørgsmål nr. 45 (Carl Schlyter): EBRD-finansiering af Sakhalin II-projekt.
Joaquín Almunia (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Carl Schlyter og Marie Anne Isler Béguin.
Spørgsmål nr. 46 (Michl Ebner): Muligheden for at patentere computerimplementerede opfindelser i Den Europæiske Union.
Charlie McCreevy (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Michl Ebner, Piia-Noora Kauppi og Carl Schlyter.
Spørgsmål nr. 47 (Saïd El Khadraoui): Magtmisbrug fra Googles side.
Charlie McCreevy besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Saïd El Khadraoui.
Anden del
Spørgsmål nr. 48 (Dimitrios Papadimoulis): Høje gebyrer for betaling med kreditkort i Grækenland.
Neelie Kroes (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Dimitrios Papadimoulis, Manolis Mavrommatis og Richard Seeber.
Spørgsmål nr. 49 (Bogusław Sonik): Parallel distribution af lægemidler.
Neelie Kroes besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Bogusław Sonik og Justas Vincas Paleckis.
Spørgsmål nr. 50 (Ivo Belet): Fusionen mellem Suez og Gaz de France - konsekvenser for konkurrencen på det belgiske energimarked - beskyttelse af forbrugernes interesser.
Neelie Kroes besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Ivo Belet.
Spørgsmål nr. 51 ville blive besvaret skriftligt.
Spørgsmål nr. 52 (Bart Staes): Oprettelse af en europæisk task force for influenza.
Markos Kyprianou (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Bart Staes.
Spørgsmål nr. 53 (Robert Evans): Biludlejning.
Markos Kyprianou besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Robert Evans og Malcolm Harbour.
Spørgsmål nr. 54 (Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk): Forbud mod import af fødevarer til Rusland.
Spørgsmål nr. 59 (Ryszard Czarnecki): Ukraines og Ruslands forbud mod import af polsk kød.
Markos Kyprianou besvarede spørgsmålene samt tillægsspørgsmål af Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Paul Rübig og Marie Anne Isler Béguin.
Spørgsmål nr. 60 (Marie Anne Isler Béguin): Støtte til den demokratiske proces i Mauretanien.
Neelie Kroes besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Marie Anne Isler Béguin.
Spørgsmål nr. 61 (Bernd Posselt): Udviklingssamarbejdet med Nigeria.
Neelie Kroes besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Bernd Posselt.
Spørgsmål nr. 62 (Eoin Ryan): EU-støtte til bekæmpelse af aids i Afrika.
Neelie Kroes besvarede spørgsmålet.
Eoin Ryan stillede et tillægsspørgsmål, som ifølge Neelie Kroes ville blive besvaret skriftligt.
Spørgsmål, der på grund af tidnød ikke var blevet besvaret, ville blive besvaret skriftligt (se bilag til det fuldstændige forhandlingsreferat).
Formanden erklærede spørgetiden til Kommissionen for afsluttet.
(Mødet udsat kl. 19.30 og genoptaget kl. 21.00)
FORSÆDE: Jacek Emil SARYUSZ-WOLSKI næstformand
16. Konsekvenserne af Domstolens dom af 13.9.2005 (forhandling)
Betænkning: Konsekvenserne af Domstolens dom af 13. september 2005 (sag C-176/03 - Kommissionen mod Rådet) [2006/2007(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Giuseppe Gargani (A6-0172/2006)
Klaus-Heiner Lehne (for ordføreren) forelagde sin betænkning.
Franco Frattini (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Talere: Maria da Assunção Esteves for PPE-DE-Gruppen, Maria Berger for PSE-Gruppen, Daniel Strož for GUE/NGL-Gruppen, John Whittaker for IND/DEM-Gruppen, Jean-Claude Martinez, løsgænger, Timothy Kirkhope, Martine Roure, Ole Krarup, Johannes Blokland, Andrzej Jan Szejna, Patrick Louis og Genowefa Grabowska.
17. Beskyttelse af personoplysninger * (forhandling)
Betænkning: Forslag til Rådets rammeafgørelse om beskyttelse af personoplysninger i forbindelse med det politimæssige og strafferetlige samarbejde [KOM(2005)0475 - C6-0436/2005 - 2005/0202(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Martine Roure (A6-0192/2006)
Martine Roure forelagde sin betænkning.
Franco Frattini (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Talere: Camiel Eurlings for PPE-DE-Gruppen, Proinsias De Rossa for PSE-Gruppen, Alexander Alvaro for ALDE-Gruppen, Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen, Hubert Pirker, Sarah Ludford, Carlos Coelho og Barbara Kudrycka.
18. Den europæiske fuldbyrdelsesordre og overførelse af domfældte * (forhandling)
Betænkning: Republikken Østrigs, Republikken Finlands og Kongedømmet Sveriges initiativ med henblik på vedtagelse af Rådets rammeafgørelse om den europæiske fuldbyrdelsesordre og overførelse af domfældte mellem EU-medlemsstaterne [07307/2005 - C6-0139/2005 - 2005/0805(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Ioannis Varvitsiotis (A6-0187/2006)
Franco Frattini (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Ioannis Varvitsiotis forelagde sin betænkning.
Talere: Charlotte Cederschiöld for PPE-DE-Gruppen, Andrzej Jan Szejna for PSE-Gruppen, Bill Newton Dunn for ALDE-Gruppen, Carlos Coelho og John Attard-Montalto.
19. Det Europæiske Overvågningscenter for Narkotika og Narkotikamisbrug ***I (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning vedrørende Det Europæiske Overvågningscenter for Narkotika og Narkotikamisbrug [KOM(2005)0399 - C6-0256/2005 - 2005/0166(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Frieda Brepoels (A6-0124/2006)
Franco Frattini (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Frieda Brepoels forelagde sin betænkning.
Talere: Jiří Maštálka (ordfører for udtalelse fra ENVI), Hubert Pirker for PPE-DE-Gruppen, Edith Mastenbroek for PSE-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Urszula Krupa for IND/DEM-Gruppen, Carlos Coelho og Antonio Tajani.
20. Ikke forskelsbehandling og lige muligheder for alle (forhandling)
Betænkning: Ikke forskelsbehandling og lige muligheder for alle - en rammestrategi [2005/2191(INI)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Tatjana Ždanoka (A6-0189/2006)
Tatjana Ždanoka forelagde sin betænkning.
Vladimír Špidla (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Rihards Pīks for PPE-DE-Gruppen, Claude Moraes for PSE-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen, Eva-Britt Svensson for GUE/NGL-Gruppen, Ģirts Valdis Kristovskis for UEN-Gruppen, Leopold Józef Rutowicz, løsgænger, Edit Bauer, Csaba Sándor Tabajdi, Kinga Gál, Justas Vincas Paleckis, Patrick Gaubert, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg og Vladimír Špidla.