2. Toppmöte Europeiska unionen - Latinamerika och Västindien (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Toppmöte Europeiska unionen - Latinamerika och Västindien
Janez Lenarčič (rådets tjänstgörande ordförande) och Jacques Barrot (kommissionens vice ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra för PPE-DE-gruppen, Martin Schulz för PSE-gruppen, Josu Ortuondo Larrea för ALDE-gruppen, Inese Vaidere för UEN-gruppen, Raül Romeva i Rueda för Verts/ALE-gruppen, Willy Meyer Pleite för GUE/NGL-gruppen, Jens-Peter Bonde för IND/DEM-gruppen, Irena Belohorská, grupplös, Peter Liese, Luis Yañez-Barnuevo García, Renate Weber, Liam Aylward, Luca Romagnoli, Alojz Peterle, Manuel António dos Santos, Francisco José Millán Mon och Małgorzata Handzlik.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Reinhard Rack, Manuel Medina Ortega, Ewa Tomaszewska, Emanuel Jardim Fernandes och Gabriela Creţu.
ORDFÖRANDESKAP: Mario MAURO Vice talman
Talare: Janez Lenarčič och Jacques Barrot.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 103.2 i arbetsordningen):
- José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, João de Deus Pinheiro, Peter Šťastný, Fernando Fernández Martín, Francisco José Millán Mon och José Ribeiro e Castro för PPE-DE-gruppen, Det femte toppmötet i Lima mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien (B6-0147/2008),
- Martin Schulz, Pasqualina Napoletano, Marie-Arlette Carlotti, Gabriela Creţu, Manuel António dos Santos, Edite Estrela, Claudio Fava, Erika Mann, Raimon Obiols i Germà, Sérgio Sousa Pinto och Luis Yañez-Barnuevo García för PSE-gruppen, om det femte toppmötet i Lima mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien (B6-0148/2008),
- Monica Frassoni, Raül Romeva i Rueda och Alain Lipietz för Verts/ALE-gruppen, om det femte toppmötet i Lima mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien (B6-0149/2008),
- Janelly Fourtou, Josu Ortuondo Larrea, Gianluca Susta, Wolf Klinz och Renate Weber för ALDE-gruppen, om det femte toppmötet i Lima mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien (B6-0150/2008),
- Cristiana Muscardini, Eugenijus Maldeikis, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki och Inese Vaidere för UEN-gruppen, om det femte toppmötet i Lima mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien (B6-0172/2008),
- Willy Meyer Pleite, Helmuth Markov, Giusto Catania, Jens Holm, Ilda Figueiredo och Pedro Guerreiro för GUE/NGL-gruppen, om det femte toppmötet mellan EU och länderna i Latinamerika och Västindien i Lima (B6-0173/2008).
3. Förhandlingar mellan EU och Förenta staterna om undantag från viseringsskyldighet (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Förhandlingar mellan EU och Förenta staterna om undantag från viseringsskyldighet
Dragutin Mate (rådets tjänstgörande ordförande) och Jacques Barrot (kommissionens vice ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Urszula Gacek för PPE-DE-gruppen, Claudio Fava för PSE-gruppen, Sophia in 't Veld för ALDE-gruppen, Konrad Szymański för UEN-gruppen, Dimitrios Papadimoulis för GUE/NGL-gruppen, Jana Bobošíková, grupplös, Carlos Coelho, Martine Roure, Gérard Deprez, Guntars Krasts, Vladimír Remek, Philip Claeys, Simon Busuttil, Stavros Lambrinidis, Stavros Lambrinidis, Stavros Lambrinidis, Jeanine Hennis-Plasschaert, Marek Aleksander Czarnecki, Ioannis Varvitsiotis, Csaba Sándor Tabajdi, Adina-Ioana Vălean, Józef Pinior och Libor Rouček
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Jan Zahradil, Genowefa Grabowska, Sarah Ludford, Monica Maria Iacob-Ridzi, Ioan Mircea Paşcu, Marian-Jean Marinescu, Ewa Tomaszewska, Monika Beňová och Titus Corlăţean.
Talare: Dragutin Mate och Jacques Barrot
Då de resolutionsförslag som lagts fram ännu inte fanns tillgängliga, skulle de tillkännages vid en senare tidpunkt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: Sammanträdesperioden maj II.
(Sammanträdet avbröts kl. 11.25, i avvaktan på omröstningen, och återupptogs kl. 11.30.)
ORDFÖRANDESKAP: Luigi COCILOVO Vice talman
4. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på Europarl.
4.1. Protokoll till stabiliserings- och associeringsavtalet mellan EG och f.d jugoslaviska republiken Makedonien *** (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Rekommendation om förslaget till rådets och kommissionens beslut om ingående av protokollet till stabiliserings- och associeringsavtalet mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater, å ena sidan, och f.d. jugoslaviska republiken Makedonien, å andra sidan, med anledning av Republiken Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen [16731/2007 - C6-0093/2008 - 2007/0218(AVC)] - Utskottet för utrikesfrågor. Föredragande: Jacek Saryusz-Wolski (A6-0078/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 1)
4.2. Tillämpning av artikel 81.3 i fördraget på vissa grupper av avtal, beslut och samordnade förfaranden mellan linjerederier (konsortier) (kodifierad version) * (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets förordning om tillämpning av artikel 81.3 i fördraget på vissa grupper av avtal, beslut och samordnade förfaranden mellan linjerederier (konsortier) (kodifierad version) [KOM(2007)0753 - C6-0475/2007 - 2007/0265(CNS)] - Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A6-0089/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 2)
4.3. Medling i privaträttsliga tvister ***II (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Andrabehandlingsrekommendation om rådets gemensamma ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om vissa aspekter på medling i privaträttsliga tvister [15003/5/2007 - C6-0132/2008 - 2004/0251(COD)] - Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Arlene McCarthy (A6-0150/2008)
(Kvalificerad majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 3)
RÅDETS GEMENSAMMA STÅNDPUNKT
Arlene McCarthy (föredragande) gjorde ett uttalande i enlighet med artikel 131.4 i arbetsordningen.
Talare: Reinhard Rack yttrade sig om en teknisk fråga.
4.4. Europeiska satellitnavigeringsprogrammen (Egnos och Galileo) ***I (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om det ändrade förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om det fortsatta genomförandet av de europeiska satellitnavigeringsprogrammen (Egnos och Galileo) (Nytt föreläggande) [KOM(2007)0535 - C6-0345/2007 - 2004/0156(COD)] - Utskottet för industrifrågor, forskning och energi. Föredragande: Etelka Barsi-Pataky (A6-0144/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 4)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG, ÄNDRINGSFÖRSLAG, och FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
4.5. Utökning av räckvidden för direktiv 2003/109/EG till att omfatta även personer som beviljats internationellt skydd * (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets direktiv om ändring av direktiv 2003/109/EG i syfte att utöka dess räckvidd till att omfatta även personer som beviljats internationellt skydd [KOM(2007)0298 - C6-0196/2007 - 2007/0112(CNS)] - Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Martine Roure (A6-0148/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 5)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG, ÄNDRINGSFÖRSLAG och FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
4.6. Grönboken om det civila samhällets roll i narkotikapolitiken inom Europeiska unionen (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om grönboken om det civila samhällets roll i narkotikapolitiken inom Europeiska unionen [2007/2212(INI)] - Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Giusto Catania (A6-0073/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 6)
4.7. Justering av den fleråriga budgetramen (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om ändring av det interinstitutionella avtalet av den 17 maj 2006 om budgetdisciplin och sund ekonomisk förvaltning avseende justeringen av den fleråriga budgetramen [KOM(2008)0152 – C6 0148/2008 – A6-0157/2008(ACI)] - Budgetutskottet. Föredragande: Reimer Böge (A6-0157/2008)
(Kvalificerad majoritet och tre femtedelar av de avgivna rösterna erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 7)
4.8. Planering och genomförande av den tionde Europeiska utvecklingsfonden (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om planering och genomförande av den tionde Europeiska utvecklingsfonden [2007/2138(INI)] - Utskottet för utveckling. Föredragande: Marie-Arlette Carlotti (A6-0042/2008)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 8)
4.9. 2007 års framstegsrapport om före detta jugoslaviska republiken Makedonien (omröstning)
Betänkande om 2007 års framstegsrapport om före detta jugoslaviska republiken Makedonien [2007/2268(INI)] - Utskottet för utrikesfrågor. Föredragande: Erik Meijer (A6-0059/2008)
Ana Maria Gomes (föredragande) lade fram ett muntligt ändringsförslag till punkt 5, vilket beaktades.
ORDFÖRANDESKAP: Hans-Gert PÖTTERING Talman
5. Högtidligt möte – Slovenien
(Kl. 12.00–12.30 samlades parlamentet till ett högtidligt möte med anledning av besöket av Danilo Türk, Republiken Sloveniens presdent.)
ORDFÖRANDESKAP: Luigi COCILOVO Vice talman
6. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
De skriftliga röstförklaringar som ingetts i enlighet med artikel 163.3 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Muntliga röstförklaringar:
Betänkande Etelka Barsi-Pataky - A6-0144/2008: Zuzana Roithová, Christopher Heaton-Harris, Syed Kamall, Roger Helmer och Daniel Hannan.
Betänkande Erik Meijer - A6-0059/2008: Árpád Duka-Zólyomi, Gyula Hegyi och Bernd Posselt.
Betänkande Ana Maria Gomes - A6-0080/2008: Zuzana Roithová, Czesław Adam Siekierski och Syed Kamall.
7. Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster återfinns på webbplatsen ”Séance en direct”, ”Results of votes (roll-call votes)/Résultats des votes (appels nominaux)” samt i den tryckta versionen av bilagan ”Resultat av omröstningarna med namnupprop”.
Den elektroniska versionen på Europarl uppdateras regelbundet under högst två veckor efter den aktuella omröstningsdagen.
Därefter slutförs förteckningen över rättelserna till de avgivna rösterna för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
(Sammanträdet avbröts kl. 12.50 och återupptogs kl. 15.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Alejo VIDAL-QUADRAS Vice talman
8. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
° ° ° °
Bernadette Bourzai, Françoise Castex och Richard Corbett hade låtit meddela att de hade varit närvarande under sammanträdet den 21.04.2008 men att deras namn inte förekom på närvarolistan.
9. Situationen i Burma (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Situationen i Burma
Janez Lenarčič (rådets tjänstgörande ordförande) och Jacques Barrot (kommissionens vice ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Geoffrey Van Orden för PPE-DE-gruppen, Józef Pinior för PSE-gruppen, Marco Cappato för ALDE-gruppen, Brian Crowley för UEN-gruppen, Hélène Flautre för Verts/ALE-gruppen, Luca Romagnoli, grupplös, Hartmut Nassauer, Richard Howitt, Pierre Schapira, Katrin Saks och Ana Maria Gomes.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Marios Matsakis, Colm Burke och Jim Allister.
Talare: Janez Lenarčič och Jacques Barrot.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 103.2 i arbetsordningen):
- Luisa Morgantini för GUE/NGL-gruppen, om situationen i Burma (B6-0186/2008),
- Dariusz Maciej Grabowski, Adam Bielan, Hanna Foltyn-Kubicka och Ryszard Czarnecki för UEN-gruppen, om situationen i Burma (B6-0191/2008),
- Jules Maaten, Elizabeth Lynne, Marielle De Sarnez, Marios Matsakis och Marco Cappato för ALDE-gruppen, om situationen i Burma (B6-0192/2008),
-Geoffrey Van Orden för PPE-DE-gruppen, om situationen i Burma (B6-0199/2008),
- Frithjof Schmidt, Raül Romeva i Rueda och Hélène Flautre för Verts/ALE-gruppen, om situationen i Burma (B6-0203/2008),
- Pasqualina Napoletano, Glenys Kinnock, Thijs Berman, Alain Hutchinson, Ana Maria Gomes och Emilio Menéndez del Valle för PSE-gruppen, om situationen i Burma (B6-0204/2008).
10. Illegal invandring, EU:s yttre åtgärder och Frontex (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Illegal invandring, EU:s yttre åtgärder och Frontex
Janez Lenarčič (rådets tjänstgörande ordförande) och Jacques Barrot (kommissionens vice ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Simon Busuttil för PPE-DE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Mechtild ROTHE Vice talman
Talare: Claudio Fava för PSE-gruppen, Jeanine Hennis-Plasschaert för ALDE-gruppen, Mario Borghezio för UEN-gruppen, Cem Özdemir för Verts/ALE-gruppen, Tobias Pflüger för GUE/NGL-gruppen, Georgios Georgiou för IND/DEM-gruppen, Koenraad Dillen, grupplös, Patrick Gaubert, Javier Moreno Sánchez, Sarah Ludford, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Genowefa Grabowska, Carlos Coelho, Katrin Saks och Panayiotis Demetriou.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Ioannis Varvitsiotis, Marios Matsakis, Marie Anne Isler Béguin och Hubert Pirker.
Talare: Janez Lenarčič och Jacques Barrot.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
11. Europeisk strategi om konventionen om biologisk mångfald (COP 9) och biosäkerhet (COP-MOP 4) (debatt)
Muntlig fråga (O-0022/2008) från Miroslav Ouzký, för utskottet ENVI, till rådet: Rådets strategi inför det nionde ordinarie mötet i partskonferensens om konventionen om biologisk mångfald (COP 9) och partsmötets fjärde sammanträde om Cartagenaprotokollet om biosäkerhet (COP-MOP 4) (B6-0016/2008)
Muntlig fråga (O-0023/2008) från Miroslav Ouzký, för utskottet ENVI, till kommissionen: Kommissionens strategi inför det nionde ordinarie mötet i partskonferensens om konventionen om biologisk mångfald (COP 9) och partsmötets fjärde sammanträde om Cartagenaprotokollet om biosäkerhet (COP-MOP 4) (B6-0017/2008)
Talare: Miroslav Ouzký redogjorde, efter att ha yttrat sig den aktuella dagens svårigheter att komma till parlamentets byggander, för de muntliga frågorna.
Janez Podobnik (rådets tjänstgörande ordförande) besvarade frågan (B6-0016/2008).
Talare: Pilar del Castillo Vera för PPE-DE-gruppen, María Sornosa Martínez för PSE-gruppen, Johannes Lebech för ALDE-gruppen, Zdzisław Zbigniew Podkański för UEN-gruppen, Marie Anne Isler Béguin för Verts/ALE-gruppen, Jens Holm för GUE/NGL-gruppen, Johannes Blokland för IND/DEM-gruppen, Avril Doyle, Anne Ferreira, Marios Matsakis, Hiltrud Breyer, Péter Olajos, Magor Imre Csibi, Richard Seeber och Anders Wijkman.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Czesław Adam Siekierski, Paul Rübig och Hubert Pirker.
Talare: Janez Podobnik och Margot Wallström.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 108.5 i arbetsordningen):
- Miroslav Ouzký för PPE-DE-gruppen, om förberedelserna inför partsmötena COP/MOP om biologisk mångfald och biosäkerhet i Bonn, Tyskland (B6-0143/2008).
Parlamentet behandlade en rad frågor till rådet (B6-0019/2008).
Fråga 1 (Manuel Medina Ortega): Utvidgning av Schengenområdet.
Janez Lenarčič (rådets tjänstgörande ordförande) besvarade frågan samt följdfrågor från Manuel Medina Ortega, Hubert Pirker och Avril Doyle.
Fråga 2 (Marie Panayotopoulos-Cassiotou): Bevarande av den yrkesverksamma befolkningen i bergsområden, svårtillgängliga områden och öregioner.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt följdfrågor från Marie Panayotopoulos-Cassiotou och Jörg Leichtfried.
Fråga 3 (Hélène Goudin): Lissabonfördraget.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt följdfrågor från Christopher Heaton-Harris, Nils Lundgren och Jens Holm.
Fråga 4 (Marian Harkin): Lissabonfördraget.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt följdfrågor från Marian Harkin, Syed Kamall och Jim Allister.
Fråga 5 (Avril Doyle): Mänskliga rättigheter i Kina.
Fråga 6 (Robert Evans): Mänskliga rättigheter i Kina.
Janez Lenarčič svarade på frågorna samt följdfrågor från Avril Doyle, Robert Evans, Justas Vincas Paleckis, Gay Mitchell, Paul Rübig och Syed Kamall.
Fråga 7 (Koenraad Dillen): Tibet.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt en följdfråga från Koenraad Dillen.
Fråga 8 (Colm Burke): Mänskliga rättigheter i Tchad.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt en följdfråga från Colm Burke.
Fråga 9 (Liam Aylward): Fredsbevarande uppdrag i Tchad.
Janez Lenarčič besvarade frågan samt en följdfråga från Liam Aylward.
De frågor som på grund av tidsbrist inte hade besvarats skulle erhålla skriftliga svar (se bilagan till det fullständiga förhandlingsreferatet).
Talmannen förklarade frågestunden med frågor till rådet avslutad.
(Sammanträdet avbröts kl. 19.10 och återupptogs kl. 21.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Martine ROURE Vice talman
13. Mot en reformerad världshandelsorganisation (debatt)
Betänkande om "Mot en reformerad världshandelsorganisation" [2007/2184(INI)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Cristiana Muscardini (A6-0104/2008)
Cristiana Muscardini redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Androula Vassiliou (ledamot av kommissionen).
Talare: Johan Van Hecke (föredragande av yttrande från utskottet DEVE), Gunnar Hökmark (föredragande av yttrande från utskottet ECON), Georgios Papastamkos för PPE-DE-gruppen, Harlem Désir för PSE-gruppen, Mariela Velichkova Baeva för ALDE-gruppen, Seán Ó Neachtain för UEN-gruppen, Caroline Lucas för Verts/ALE-gruppen, Jacky Hénin för GUE/NGL-gruppen, Derek Roland Clark för IND/DEM-gruppen, Irena Belohorská, grupplös, Tokia Saïfi, Kader Arif, Daniel Dăianu, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Kartika Tamara Liotard, Patrick Louis och Jim Allister.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Zbigniew Zaleski, David Martin, Czesław Adam Siekierski och Avril Doyle.
Talare: Androula Vassiliou och Cristiana Muscardini.
14. Frihandelsavtal med Gulfstaternas samarbetsråd (debatt)
Muntlig fråga (O-0032/2008) från Helmuth Markov, för utskottet INTA, till kommissionen: Den senaste utvecklingen i förhandlingarna om ett frihandelsavtal mellan EG och Gulfstaternas samarbetsråd (B6-0020/2008)
Talare: Androula Vassiliou (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare: Tokia Saïfi för PPE-DE-gruppen, Carlos Carnero González för PSE-gruppen, Ramona Nicole Mănescu för ALDE-gruppen, Caroline Lucas för Verts/ALE-gruppen, Avril Doyle, David Martin och Kader Arif.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Paul Rübig.
Talare: Androula Vassiliou, Avril Doyle yttrade sig om ”catch the eye”-förfarandet. Talmannen påminde om reglerna för detta förfarande, och Androula Vassiliou yttrade sig åter.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 108.5 i arbetsordningen):
- Helmuth Markov för GUE/NGL-gruppen, om frihandelsavtalet mellan EU och Gulfstaternas samarbetsråd (B6-0142/2008).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: 24.04.2008.
15. Nolltolerans angående icke godkända genetiskt modifierade organismer och dess ekonomiska konsekvenser (debatt)
Muntlig fråga (O-0031/2008) från Neil Parish, för utskottet AGRI, till kommissionen: Nolltolerans angående icke godkända genetiskt modifierade organismer och dess konsekvenser (B6-0151/2008)
Struan Stevenson, som ersatte frågeställaren, utvecklade den muntliga frågan.
Androula Vassiliou (ledamot av kommissionen) besvarade den muntliga frågan.
Talare: Esther De Lange för PPE-DE-gruppen, Bernadette Bourzai för PSE-gruppen, Jan Mulder för ALDE-gruppen, Janusz Wojciechowski för UEN-gruppen, Caroline Lucas för Verts/ALE-gruppen, Kartika Tamara Liotard för GUE/NGL-gruppen, Jim Allister, grupplös, Rosa Miguélez Ramos, Kyösti Virrankoski, Dimitar Stoyanov, Avril Doyle, Csaba Sándor Tabajdi och Paulo Casaca.
Följande talare yttrade sig i enlighet med förfarandet "catch the eye": Paul Rübig, Marios Matsakis, Jean-Pierre Audy och Jan Mulder.
Talare: Androula Vassiliou.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
16. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes ("Föredragningslista" 404.885/OJJE).