Przewodniczący wygłosił oświadczenie, w którym odniósł się do strzelaniny, która miała miejsce poprzedniego dnia, 23 września 2008 r., w wyższej szkole zawodowej w Kauhajoki, w Finlandii. Przewodniczący w imieniu Parlamentu złożył kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar.
3. Teksty porozumień przekazane przez Radę
Rada przekazała poświadczoną kopię następującego dokumentu:
- Umowa między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Wspólnotą Europejską o współpracy w zakresie uregulowań dotyczących bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.
4. Priorytety Parlamentu Europejskiego do programu legislacyjnego i prac Komisji na rok 2009 (debata)
Debata: Priorytety Parlamentu Europejskiego do programu legislacyjnego i prac Komisji na rok 2009
Głos zabrali: Hartmut Nassauer w imieniu grupy PPE-DE, Hannes Swoboda w imieniu grupy PSE, Silvana Koch-Mehrin w imieniu grupy ALDE, Eva Lichtenberger w imieniu grupy Verts/ALE, Ilda Figueiredo w imieniu grupy GUE/NGL, Graham Booth w imieniu grupy IND/DEM, Sergej Kozlík niezrzeszony, i Ryszard Czarnecki w imieniu grupy UEN.
Głos zabrali: Piia-Noora Kauppi, Jan Andersson, Diana Wallis, Seán Ó Neachtain, Andreas Mölzer, Salvador Garriga Polledo, Evelyne Gebhardt, Bernard Lehideux, Andreas Schwab, Claudio Fava, Jean Marie Beaupuy i Françoise Grossetête.
PRZEWODNICTWO: Adam BIELAN Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: Libor Rouček, Lambert van Nistelrooij, Katerina Batzeli, Georg Jarzembowski, Ingeborg Gräßle, Genowefa Grabowska, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Szabolcs Fazakas i Gunnar Hökmark.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Jan Olbrycht, Danutė Budreikaitė, Monica Maria Iacob-Ridzi i James Nicholson.
Głos zabrała Margot Wallström.
Projekty rezolucji złożone na podstawie art. 33 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Hartmut Nassauer i Joseph Daul w imieniu grupy PPE-DE, w sprawie programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2009 r. (B6-0420/2008),
- Martin Schulz i Hannes Swoboda w imieniu grupy PSE, w sprawie priorytetów Parlamentu Europejskiego w związku z programem legislacyjnym Komisji na 2009 r. (B6-0424/2008),
- Francis Wurtz, Esko Seppänen i Helmuth Markov w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2009 r. (B6-0438/2008),
- Brian Crowley, Cristiana Muscardini, Adam Bielan, Guntars Krasts, Gintaras Didžiokas, Roberta Angelilli, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański, Mario Borghezio, Hanna Foltyn-Kubicka i Janusz Wojciechowski w imieniu grupy UEN, w sprawie programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na rok 2009 (B6-0439/2008),
- Eva Lichtenberger, Monica Frassoni i Daniel Cohn-Bendit w imieniu grupy Verts/ALE, w sprawie priorytetów Parlamentu Europejskiego w odniesieniu do programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2009 r. (B6-0447/2008),
- Silvana Koch-Mehrin i Diana Wallis w imieniu grupy ALDE, w sprawie priorytetów Parlamentu Europejskiego w odniesieniu do programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2009 r. (B6-0448/2008).
5. Przygotowanie szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.) (debata)
Oświadczenia Rady i Komisji: Przygotowanie szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.)
Jean-Pierre Jouyet (urzędujący przewodniczący Rady) oraz Margot Wallström (wiceprzewodnicząca Komisji) złożyli oświadczenia.
Głos zabrali: Charles Tannock w imieniu grupy PPE-DE, Emilio Menéndez del Valle w imieniu grupy PSE, Nicholson of Winterbourne w imieniu grupy ALDE, Konrad Szymański w imieniu grupy UEN, Gisela Kallenbach w imieniu grupy Verts/ALE, Jaromír Kohlíček w imieniu grupy GUE/NGL, Bastiaan Belder w imieniu grupy IND/DEM, Philip Claeys niezrzeszony, Mario Mauro, Neena Gill, Wojciech Roszkowski, Angelika Beer, Erik Meijer, Tunne Kelam, Thijs Berman i Dariusz Maciej Grabowski.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Sajjad Karim, Mirosław Mariusz Piotrowski, Christa Klaß, Reinhard Rack i Czesław Adam Siekierski.
Głos zabrali: Jean-Pierre Jouyet i Margot Wallström.
Projekty rezolucji złożone na podstawie art. 103 ust. 2 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Charles Tannock, Sajjad Karim, Mario Mauro i Tunne Kelam w imieniu grupy PPE-DE, w sprawie przygotowań do szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.) (B6-0426/2008),
- Pasqualina Napoletano, Hannes Swoboda, Emilio Menéndez del Valle, Neena Gill, Jo Leinen, Thijs Berman i Jan Marinus Wiersma w imieniu grupy PSE, w sprawie przygotowań do szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.) (B6-0440/2008),
- Vittorio Agnoletto w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie dziewiątego szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.) (B6-0441/2008),
- Nicholson of Winterbourne w imieniu grupy ALDE, w sprawie przygotowań do szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.) (B6-0442/2008),
- Eoin Ryan, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański, Hanna Foltyn-Kubicka i Cristiana Muscardini w imieniu grupy UEN, w sprawie oświadczeń Rady i Komisji - Przygotowania do szczytu UE-Indie (B6-0443/2008),
- Jean Lambert i Angelika Beer w imieniu grupy Verts/ALE, w sprawie szczytu UE-Indie (B6-0444/2008).
Szczegóły głosowania (poprawki, głosowania odrębne, podzielone itp.) zawarte są w załączniku „Wyniki głosowania”, załączonym do protokołu.
Wyniki głosowań imiennych załączone do protokołu są dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej na stronach Europarl.
6.1. Zmiana art. 121 Regulaminu (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie zmiany art. 121 Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczącego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości [2007/2266(REG)] - Komisja Spraw Konstytucyjnych. Sprawozdawca: Costas Botopoulos (A6-0324/2008)
Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia następnej sesji miesięcznej.
6.2. Migracja do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (decyzja) * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie migracji z systemu informacyjnego Schengen (SIS 1+) do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) [12059/1/2008 - C6-0188/2008 - 2008/0077(CNS)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Sprawozdawca: Carlos Coelho (A6-0351/2008)
6.3. Migracja do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (rozporządzenie) * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie dotyczące projektu rozporządzenia Rady w sprawie migracji z systemu informacyjnego Schengen (SIS 1+) do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) [11925/2/2008 - C6-0189/2008 - 2008/0078(CNS)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Sprawozdawca: Carlos Coelho (A6-0352/2008)
6.4. Wspólnotowy system monitorowania i informacji o ruchu statków ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska Rady mającego na celu przyjęcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2002/59/WE ustanawiającą wspólnotowy system monitorowania i informacji o ruchu statków [05719/3/2008 - C6-0225/2008 - 2005/0239(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Dirk Sterckx (A6-0334/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0443)
6.5. Dochodzenia w sprawach wypadków w sektorze transportu morskiego ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska Rady mającego na celu przyjęcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej podstawowe zasady regulujące dochodzenia w sprawach wypadków w sektorze transportu morskiego i zmieniającej dyrektywy 1999/35/WE i 2002/59/WE [05721/5/2008 - C6-0226/2008 - 2005/0240(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Jaromír Kohlíček (A6-0332/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0444)
6.6. Odpowiedzialność przewoźników pasażerskich na morzu z tytułu wypadków ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska Rady mającego na celu przyjęcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego odpowiedzialności przewoźników pasażerskich na morzu z tytułu wypadków [06389/2/2008 - C6-0227/2008 - 2005/0241(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Paolo Costa (A6-0333/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0445)
6.7. Kontrola państwa portu (przekształcenie) ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska Rady dotyczącego przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli państwa portu (przekształcenie) [05722/3/2008 - C6-0224/2008 - 2005/0238(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Dominique Vlasto (A6-0335/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0446)
6.8. Organizacje dokonujące inspekcji i przeglądów na statkach (przekształcenie) ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska Rady mającego na celu przyjęcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach oraz odpowiednich działań administracji morskich (przekształcenie) [05724/2/2008 - C6-0222/2008 - 2005/0237A(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Luis de Grandes Pascual (A6-0331/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0447)
6.9. Organizacje dokonujące inspekcji i przeglądów na statkach (przekształcenie) ***II (głosowanie)
Zalecenie do drugiego czytania w sprawie wspólnego stanowiska przyjętego przez Rade w celu przyjecia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych reguł i norm dotyczących organizacji dokonujących inspekcji i przeglądów na statkach (przekształcenie) [05726/2/2008 - C6-0223/2008 - 2005/0237B(COD)] - Komisja Transportu i Turystyki. Sprawozdawca: Luis de Grandes Pascual (A6-0330/2008)
Ogłoszono zatwierdzenie w formie poprawionej (P6_TA(2008)0448)
6.10. Sieci i usługi łączności elektronicznej ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy 2002/21/WE w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, 2002/19/WE w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej oraz wzajemnych połączeń i 2002/20/WE w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej [COM(2007)0697 - C6-0427/2007 - 2007/0247(COD)] - Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Sprawozdawca: Catherine Trautmann (A6-0321/2008)
- Catherine Trautmann (sprawozdawczyni) przed rozpoczęciem głosowania;
- Ruth Hieronymi, która zwróciła uwagę, że popr. 132 została wycofana;
- Catherine Trautmann, która przedstawiła poprawkę ustną do popr. 138 (przyjęto).
7. Oficjalne powitanie
W imieniu Parlamentu Przewodniczący przywitał delegację posłów libańskich, pod przewodnictwem Boutrosa Harba, którzy zajęli miejsce na trybunie honorowej.
8. Głosowanie (ciąg dalszy)
8.1. Europejski Urząd ds. Rynku Łączności Elektronicznej ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Urząd ds. Rynku Łączności Elektronicznej [COM(2007)0699 - C6-0428/2007 - 2007/0249(COD)] - Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Sprawozdawca: Pilar del Castillo Vera (A6-0316/2008)
8.2. Pełne wykorzystanie potencjału dywidendy cyfrowej w Europie: wspólne podejście do zagospodarowania zakresów częstotliwości zwolnionych w wyniku przejścia na nadawanie cyfrowe (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie pełnego wykorzystania potencjału dywidendy cyfrowej w Europie: wspólne podejście do zagospodarowania zakresów częstotliwości zwolnionych w wyniku przejścia na nadawanie cyfrowe [2008/2099(INI)] - Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Sprawozdawca: Patrizia Toia (A6-0305/2008)
9. Uroczyste posiedzenie - wizyta ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I
W godzinach od 12:10 do 12:50, Parlament obradował na uroczystym posiedzeniu z okazji wizyty ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.
PRZEWODNICTWO: Luigi COCILOVO Wiceprzewodniczący
10. Głosowanie (ciąg dalszy)
10.1. Sieci i usługi łączności elektronicznej, ochrona prywatności i ochrona konsumentów ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników oraz dyrektywę 2002/58/WE dotyczącą przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej oraz rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów [COM(2007)0698 - C6-0420/2007 - 2007/0248(COD)] - Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Sprawozdawca: Malcolm Harbour (A6-0318/2008)
- Malcolm Harbour (sprawozdawca) przed rozpoczęciem głosowania;
- Viviane Reding (członkini Komisji) po zakończeniu głosowania.
10.2. Umowa międzynarodowa w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r. * (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Umowy międzynarodowej w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r. [11964/2007 - C6-0326/2007 - 2006/0263(CNS)] - Komisja Handlu Międzynarodowego. Sprawozdawca: Caroline Lucas (A6-0313/2008)
Charles Tannock, Sajjad Karim, Mario Mauro, Tunne Kelam i Christa Klaß w imieniu grupy PPE-DE,
Pasqualina Napoletano, Hannes Swoboda, Jan Marinus Wiersma, Emilio Menéndez del Valle i Thijs Berman w imieniu grupy PSE,
Nicholson of Winterbourne w imieniu grupy ALDE,
Mieczysław Edmund Janowski, Adam Bielan, Cristiana Muscardini, Roberta Angelilli, Andrzej Tomasz Zapałowski, Eoin Ryan, Ewa Tomaszewska, Wojciech Roszkowski, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański i Hanna Foltyn-Kubicka w imieniu grupy UEN
Neena Gill i Jo Leinen są również sygnatariuszami wspólnego projektu rezolucji RC-B6-0426/2008 w imieniu grupy PSE.
Priorytety Parlamentu Europejskiego do programu legislacyjnego i prac Komisji na rok 2009:
Peter Baco i Frank Vanhecke
Przygotowanie szczytu UE-Indie (Marsylia, 29 września 2008 r.):
Jo Leinen
12. Korekty do głosowania i zamiar głosowania
Korekty do głosowania i zamiary głosowania znajdują się na stronie „Séance en direct”, „Résultats des votes (appels nominaux) / Results of votes (roll-call votes)” oraz w wersji drukowanej załącznika „Wyniki głosowania imiennego”.
Wersja elektroniczna na stronie Europarl będzie regularnie uaktualniana maksymalnie przez dwa tygodnie od daty głosowania.
Po upływie tego terminu lista korekt do głosowania i zamiaru głosowania zostanie zamknięta w celu jej przetłumaczenia i opublikowania w Dzienniku Urzędowym.
Christian Ehler poinformował, że jego stanowisko do głosowania nie działało podczas głosowania w dniu 23.09.2008 r.
Grupa Verts/ALE poinformowała, że chciała głosować przeciw popr. 25 część 2 do wspólnego projektu rezolucji RC-B6-0420/2008 w sprawie programu działalności legislacyjnej i prac Komisji na 2009 r.
(Posiedzenie zostało zawieszone o godzinie 13:45 i wznowione o 15:00.)
PRZEWODNICTWO: Martine ROURE Wiceprzewodnicząca
13. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
Protokół poprzedniego posiedzenia został zatwierdzony.
14. Sytuacja światowego systemu finansowego i jej wpływ na gospodarkę europejską (debata)
Oświadczenia Rady i Komisji: Sytuacja światowego systemu finansowego i jej wpływ na gospodarkę europejską
Jean-Pierre Jouyet (urzędujący przewodniczący Rady) i Joaquín Almunia (członek Komisji) złożyli oświadczenia.
Głos zabrali: Alexander Radwan w imieniu grupy PPE-DE, Martin Schulz w imieniu grupy PSE, Silvana Koch-Mehrin w imieniu grupy ALDE, Eoin Ryan w imieniu grupy UEN, Francis Wurtz w imieniu grupy GUE/NGL, Hanne Dahl w imieniu grupy IND/DEM, Piia-Noora Kauppi, Pervenche Berès et Daniel Dăianu.
PRZEWODNICTWO: Luigi COCILOVO Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: Roberts Zīle, John Whittaker, José Manuel García-Margallo y Marfil, Elisa Ferreira, Margarita Starkevičiūtė, John Purvis, Wolf Klinz, Jean-Paul Gauzès i Karsten Friedrich Hoppenstedt.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Manuel António dos Santos, Dumitru Oprea, Proinsias De Rossa, Olle Schmidt, Jean-Pierre Audy i Dariusz Rosati.
Głos zabrali: Jean-Pierre Jouyet i Joaquín Almunia.
Debata została zamknięta.
15. Kontrolowanie cen energii (debata)
Pytanie ustne (O-0082/2008) zadane przez Hannesa Swobodę w imieniu grupy PSE, do Rady: Zajęcie się cenami energii (B6-0460/2008)
Pytanie ustne (O-0083/2008) zadane przez Hannesa Swobodę w imieniu grupy PSE, do Komisji: Zajęcie się cenami energii (B6-0461/2008)
Pytanie ustne (O-0089/2008) zadane przez Giles'a Chichestera w imieniu grupy PPE-DE, Anne Laperrouze w imieniu grupy ALDE, Sophię in 't Veld w imieniu grupy ALDE, i Eugenijusa Maldeikisa w imieniu grupy UEN, do Rady: Kwestia cen energii (B6-0464/2008)
Pytanie ustne (O-0090/2008) zadane przez Giles'a Chichestera w imieniu grupy PPE-DE, Anne Laperrouze w imieniu grupy ALDE, Sophię in 't Veld w imieniu grupy ALDE, i Eugenijusa Maldeikisa w imieniu grupy UEN, do Komisji: Kwestia cen energii (B6-0465/2008)
Pytanie ustne (O-0091/2008) zadane przez Rebeccę Harms i Claude'a Turmesa w imieniu grupy Verts/ALE, do Komisji: Kwestia cen energii (B6-0466/2008)
Pytanie ustne (O-0093/2008) zadane przez Esko Seppänena i Ildę Figueiredo w imieniu grupy GUE/NGL, do Rady: Opanowanie wzrostu cen energii (B6-0468/2008)
Pytanie ustne (O-0094/2008) zadane przez Esko Seppänena i Ildę Figueiredo w imieniu grupy GUE/NGL, do Komisji: Opanowanie wzrostu cen energii (B6-0469/2008)
Hannes Swoboda, Giles Chichester, Rebecca Harms, Anne Laperrouze i Esko Seppänen zadali pytania ustne.
Jean-Louis Borloo (urzędujący przewodniczący Rady) odpowiedział na pytania (B6-0460/2008, B6-0464/2008 i B6-0468/2008).
Andris Piebalgs (członek Komisji) odpowiedział na pytania (B6-0461/2008, B6-0465/2008, B6-0466/2008 i B6-0469/2008)
Głos zabrali: Jerzy Buzek w imieniu grupy PPE-DE, i Robert Goebbels w imieniu grupy PSE.
PRZEWODNICTWO: Manuel António dos SANTOS Wiceprzewodniczący
Głos zabrali: Liam Aylward w imieniu grupy UEN, Claude Turmes w imieniu grupy Verts/ALE, Sergej Kozlík niezrzeszony, Margaritis Schinas, Eluned Morgan, Luca Romagnoli, Vito Bonsignore, Reino Paasilinna, Jim Allister, Ari Vatanen i Atanas Paparizov.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Rareş-Lucian Niculescu, Gyula Hegyi, Paul Rübig, Danutė Budreikaitė i Christopher Beazley.
Głos zabrali: Jean-Louis Borloo i Andris Piebalgs.
Projekty rezolucji złożone na podstawie art. 108 ust. 5 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Giles Chichester i Urszula Gacek w imieniu grupy PPE-DE, w sprawie opanowania wzrostu cen energii (B6-0428/2008),
- Wolf Klinz, Sophia in 't Veld i Anne Laperrouze w imieniu grupy ALDE, w sprawie opanowania cen energii (B6-0431/2008),
- Esko Seppänen, Bairbre de Brún, Roberto Musacchio i Miloslav Ransdorf w imieniu grupy GUE/NGL, w sprawie opanowania cen energii (B6-0435/2008),
- Hannes Swoboda i Robert Goebbels w imieniu grupy PSE, w sprawie wzrostu cen energii (B6-0436/2008),
- Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Roberts Zīle i Hanna Foltyn-Kubicka w imieniu grupy UEN, w sprawie opanowania wzrostu cen energii (B6-0445/2008),
- Rebecca Harms, Claude Turmes i Caroline Lucas w imieniu grupy Verts/ALE, w sprawie wzrostu cen energii (B6-0446/2008).
Andris Piebalgs udzielił odpowiedzi na pytanie oraz na pytania uzupełniające, które skierowali Emmanouil Angelakas, Justas Vincas Paleckis i Zita Pleštinská.
Pytanie 39 (Liam Aylward): Inwestycje w technologię pierwszej generacji: priorytet dla drugiej generacji.
Andris Piebalgs udzielił odpowiedzi na pytanie oraz na pytania uzupełniające, które skierowali Liam Aylward, Teresa Riera Madurell i Avril Doyle.
Pytanie 40 (Avril Doyle): Biopaliwa.
Andris Piebalgs udzielił odpowiedzi na pytanie oraz na pytania uzupełniające, które skierowali Avril Doyle, Zita Pleštinská i Reinhard Rack.
Pytanie 41 nie zostało dopuszczone, ponieważ figuruje ono już w porządku obrad niniejszej sesji.
Pytania od 42 do 45 zostaną rozpatrzone na piśmie.
Pytanie 46 (Georgios Papastamkos): Polityka ustalania cen w sektorze telekomunikacji.
Pytanie 48 (Brian Crowley): Rozporządzenie wspólnotowe dotyczące roamingu.
Pytanie 49 (Marian Harkin): Koszty roamingu.
Viviane Reding (członkini Komisji) odpowiedziała na pytania oraz na pytania uzupełniające, które skierowali Georgios Papastamkos, Marian Harkin, Paul Rübig i Reinhard Rack.
Głos zabrał Brian Crowley.
Pytanie 50 (Paul Rübig): Zakończenie nadawania programów telewizyjnych chińskiej stacji NTDTV.
Viviane Reding udzieliła odpowiedzi na pytanie oraz na pytanie uzupełniające, które skierował Paul Rübig.
Odpowiedzi na pytania 51 i 52 zostaną udzielone na piśmie.
Pytanie 53 (Seán Ó Neachtain): Język irlandzki jako urzędowy język roboczy Unii Europejskiej.
Leonard Orban (członek Komisji) udzielił odpowiedzi na pytanie oraz na pytanie uzupełniające, które skierował Seán Ó Neachtain.
Pytanie 54 zostało wycofane.
Pytanie 55 (Marco Cappato): Wielojęzyczność instytucji europejskich.
Leonard Orban udzielił odpowiedzi na pytanie oraz na pytanie uzupełniające, które skierował Marco Cappato.
Pytania od 56 à 60, 63 à 65, 67 do 91 zostaną rozpatrzone na piśmie.
Głos zabrał Robert Evans w sprawie przebiegu tury pytań.
Odpowiedzi na pytania pozostawione bez odpowiedzi z braku czasu zostaną udzielone na piśmie (patrz załącznik pełnego sprawozdania z obrad).
Tura pytań do Komisji została zamknięta.
(Posiedzenie zostało zawieszone o godzinie 19:15 i wznowione o 21:00.)
PRZEWODNICTWO: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ Wiceprzewodniczący
17. Biała księga na temat zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością (debata)
Sprawozdanie w sprawie Białej księgi na temat zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością [2007/2285(INI)] - Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Sprawozdawca: Alessandro Foglietta (A6-0256/2008)
Alessandro Foglietta przedstawił sprawozdanie.
Głos zabrał László Kovács (członek Komisji).
Głos zabrali: Małgorzata Handzlik (sprawozdawczyni komisji opiniodawczej IMCO), Czesław Adam Siekierski (sprawozdawca komisji opiniodawczej AGRI), Anna Záborská (sprawozdawczyni komisji opiniodawczej FEMM), Philip Bushill-Matthews w imieniu grupy PPE-DE, Linda McAvan w imieniu grupy PSE, Frédérique Ries w imieniu grupy ALDE, Ewa Tomaszewska w imieniu grupy UEN, Kathalijne Maria Buitenweg w imieniu grupy Verts/ALE, Jens Holm w imieniu grupy GUE/NGL, Johannes Blokland w imieniu grupy IND/DEM, Irena Belohorská niezrzeszona, Horst Schnellhardt, Edite Estrela, Holger Krahmer, Roberta Angelilli, Ilda Figueiredo, Urszula Krupa, Avril Doyle, Åsa Westlund, Cristian Silviu Buşoi, Zdzisław Zbigniew Podkański, Christa Klaß, Justas Vincas Paleckis, Siiri Oviir, Andrzej Tomasz Zapałowski, Françoise Grossetête, Marian Harkin, Bogusław Sonik, Danutė Budreikaitė, Miroslav Mikolášik i Antonio De Blasio.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Zbigniew Zaleski i Marian Zlotea.
Głos zabrali: László Kovács i Alessandro Foglietta.
18. Podatek od wartości dodanej w odniesieniu do opodatkowania usług ubezpieczeniowych i finansowych * (debata)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do opodatkowania usług ubezpieczeniowych i finansowych [COM(2007)0747 - C6-0473/2007 - 2007/0267(CNS)] - Komisja Gospodarcza i Monetarna. Sprawozdawca: Joseph Muscat (A6-0344/2008)
Głos zabrali: David Casa w imieniu grupy PPE-DE, Antolín Sánchez Presedo w imieniu grupy PSE, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk w imieniu grupy UEN, Louis Grech, László Kovács i Joseph Muscat.
19. Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi on line (debata)
Pytanie ustne (O-0081/2008) zadane przez Giuseppe Garganiego, w imieniu komisji JURI, do Komisji: Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi on-line (B6-0459/2008)
Jacques Toubon (zastępca autora) zadał pytanie ustne.
Charlie McCreevy (członek Komisji) odpowiedział na pytanie ustne
Głos zabrali: Manuel Medina Ortega w imieniu grupy PSE, Eva Lichtenberger w imieniu grupy Verts/ALE, i Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrali: Zuzana Roithová i Jean-Paul Gauzès.
Głos zabrał Charlie McCreevy.
Projekt rezolucji złożony na podstawie art. 108 ust. 5 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Giuseppe Gargani, w imieniu komisji JURI, w sprawie transgranicznego zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi w odniesieniu do legalnych usług muzycznych online (B6-0423/2008)
20. „FKMSR: Przegląd statutu - Publiczna odpowiedzialność i skład RMSR - Propozycje zmian” (debata)
Pytanie ustne (O-0086/2008) zadane przez Pervenche Berès, w imieniu komisji ECON, do Komisji: Fundacja Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (FKMSR): "Przegląd statutu - Publiczna odpowiedzialność i skład Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) - Propozycje zmian" (B6-0463/2008)
Pervenche Berès zadała pytanie ustne.
Charlie McCreevy (członek Komisji) odpowiedział na pytanie ustne
Głos zabrali: Jean-Paul Gauzès w imieniu grupy PPE-DE, i John Purvis.
Zgodnie z procedurą pytań z sali głos zabrały: Zuzana Roithová i Pervenche Berès.
Głos zabrał Charlie McCreevy.
Projekt rezolucji złożony na podstawie art. 108 ust. 5 Regulaminu na zakończenie debaty:
- Pervenche Berès, w imieniu komisji ECON, w sprawie Fundacji Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (FKMSR): „Przegląd statutu – publiczna odpowiedzialność i skład Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) – propozycje zmian” (B6-0450/2008)