- Fremme af arbejdstagernes mobilitet i Den Europæiske Union (2010/2273(INI)) (rådg.udv.: FEMM, LIBE)
- Mobilitet og integrering af handicappede: gennemførelse af beskæftigelsesdirektivet med henblik på bekæmpelse af forskelsbehandling (2010/2272(INI)) (rådg.udv.: PETI)
ENVI
- EU-lovgivning om overførbare spongiforme encephalopatier (TSE) samt om foderstof- og fødevarekontrol i tilknytning hertil – gennemførelse og perspektiver (2010/2249(INI))
FEMM
- Kvindelige iværksættere i små og mellemstore virksomheder (2010/2275(INI)) (rådg.udv.: EMPL, REGI)
IMCO
- Det indre marked for europæere (2010/2278(INI)) (rådg.udv.: PETI, CULT, ENVI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, TRAN, REGI)
- Det indre marked for virksomheder og vækst (2010/2277(INI)) (rådg.udv.: PETI, CULT, ENVI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, TRAN, REGI)
- Forsyningspligt og alarmnummer "112" (2010/2274(INI)) (rådg.udv.: ENVI)
ITRE
- Innovation i EU – Forandring af Europa med henblik på tiden efter krisen (2010/2245(INI)) (rådg.udv.: CULT, ENVI, EMPL, JURI, ECON, INTA, IMCO, REGI)
LIBE
- EU's strategi for integration af romaer (2010/2276(INI)) (rådg.udv.: FEMM, CULT, REGI, EMPL)
Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger(forretningsordenens artikel 121, stk. 3)
AFET
- Forhandlinger om rammeaftalen EU-Libyen (2010/2268(INI)) (rådg.udv.: INTA)
Associerede udvalg
AFET
- Migrationsstrømme som følge af manglende stabilitet: EU-udenrigspolitikkens omfang og rolle (2010/2269(INI)) (rådg.udv.: LIBE) Associerede udvalg AFET, DEVE (Jf. Formandskonferencens afgørelse af 18.11.2010)
IMCO
- Forsyningspligt og alarmnummer "112" (2010/2274(INI)) Associerede udvalg IMCO, ENVI (Jf. Formandskonferencens afgørelse af 18.11.2010)
LIBE
- EU's strategi for integration af romaer (2010/2276(INI)) (rådg.udv.: FEMM, CULT, REGI) Associerede udvalg LIBE, EMPL (Jf. Formandskonferencens afgørelse af 18.11.2010)
Ændring af forretningsordenen (forretningsordenens artikel 212)
AFCO
- Ændring af bestemmelserne for høringer af de indstillede kommissionsmedlemmer (2010/2231(REG)) .
3. Tiårsdagen for resolution 1325 om Kvinder, Fred og Sikkerhed fra FN's Sikkerhedsråd (indgivne beslutningsforslag)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Tiårsdagen for resolution 1325 om Kvinder, Fred og Sikkerhed fra FN's Sikkerhedsråd
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
- Edit Bauer, Philippe Juvin, Lena Kolarska-Bobińska, Eduard Kukan, Elisabeth Jeggle, Elisabeth Morin-Chartier, Mariya Nedelcheva og Eleni Theocharous for PPE-Gruppen om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 (2000) om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0624/2010);
- Britta Thomsen, Richard Howitt, Véronique De Keyser, Ana Gomes, Maria Eleni Koppa, Roberto Gualtieri, Marc Tarabella, Silvia-Adriana Ţicău og Rovana Plumb for S&D-Gruppen om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0625/2010);
- Norica Nicolai og Marielle De Sarnez for ALDE-Gruppen om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0626/2010);
- Charles Tannock for ECR-Gruppen om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 (2000) om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0627/2010);
- Ilda Figueiredo, Eva-Britt Svensson, Sabine Lösing, Cornelia Ernst, Bairbre de Brún og Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 (2000) om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0628/2010);
- Barbara Lochbihler, Franziska Katharina Brantner, Ulrike Lunacek, Raül Romeva i Rueda, Nicole Kiil-Nielsen, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Reinhard Bütikofer, Marije Cornelissen, Frieda Brepoels, Bart Staes, Jan Philipp Albrecht, Keith Taylor, Jill Evans, Indrek Tarand, Oriol Junqueras Vies, Malika Benarab-Attou, Michèle Rivasi og Catherine Grèze for Verts/ALE-Gruppen, om tiårsdagen for FN's Sikkerhedsråds resolution 1325 om kvinder, fred og sikkerhed (B7-0649/2010).
4. Årsberetning om Den Europæiske Ombudsmands aktiviteter i 2009 - Særlig beretning fra Den Europæiske Ombudsmand til Europa-Parlamentet efter forslag til henstilling til Europa-Kommissionen i klage 676/2008/RT ( jf. artikel 205, stk. 2, første del, i forretningsordenen) - 26. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af fællesskabsretten (2008) (forhandling)
Betænkning om Den Europæiske Ombudsmands årsberetning 2009 [2010/2059(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Mariya Nedelcheva (A7-0275/2010)
Betænkning om særlig beretning fra Den Europæiske Ombudsmand i fortsættelse af forslag til henstilling til Europa-Kommissionen i klage 676/2008RT [2010/2086(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Chrysoula Paliadeli (A7-0293/2010)
Betænkning om 26. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af fællesskabsretten (2008) [2010/2076(INI)] – Retsudvalget. Ordfører: Eva Lichtenberger (A7-0291/2010)
Mariya Nedelcheva, Chrysoula Paliadeli og Eva Lichtenberger forelagde deres betænkninger.
Talere: Nikiforos Diamandouros (europæisk ombudsmand) og Maroš Šefčovič (næstformand i Kommissionen).
Talere: Rainer Wieland (ordfører for udtalelse fra PETI), Elena Băsescu for PPE-Gruppen, Monika Flašíková Beňová for S&D-Gruppen, Margrete Auken for Verts/ALE-Gruppen, Oldřich Vlasák for ECR-Gruppen, Willy Meyer for GUE/NGL-Gruppen, Nikolaos Salavrakos for EFD-Gruppen, Martin Ehrenhauser, løsgænger, Tadeusz Zwiefka, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Anneli Jäätteenmäki og Gerald Häfner.
FORSÆDE: Isabelle DURANT næstformand
Talere: Marek Henryk Migalski, Rui Tavares, John Stuart Agnew, Csanád Szegedi, Peter Jahr, Sylvana Rapti, Oriol Junqueras Vies, Jaroslav Paška, Csaba Sógor, Kriton Arsenis, Salvatore Iacolino, Vilija Blinkevičiūtė, Jarosław Leszek Wałęsa og Simon Busuttil.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Pascale Gruny, Mairead McGuinness, Andrew Henry William Brons og Andreas Mölzer.
Talere: Maroš Šefčovič, Nikiforos Diamandouros, Mariya Nedelcheva, Chrysoula Paliadeli og Eva Lichtenberger.
5. Konkurrencereglerne for horisontalt samarbejde (forhandling)
Mundtlig forespørgsel (O-0131/2010) af Sharon Bowles for ECON til Kommissionen: Revision af konkurrencereglerne for horisontale samarbejdsaftaler (B7-0565/2010)
José Manuel García-Margallo y Marfil (for stilleren) begrundede den mundtlige forespørgsel.
Maroš Šefčovič (næstformand i Kommissionen) besvarede den mundtlige forespørgsel.
Talere: Arturs Krišjānis Kariņš for PPE-Gruppen, Antolín Sánchez Presedo for S&D-Gruppen, Sylvie Goulard for ALDE-Gruppen, Andreas Schwab og George Sabin Cutaş.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Paul Rübig.
Maroš Šefčovič tog ordet.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 115, stk. 5):
- Sharon Bowles for AFET om revision af konkurrencereglerne for horisontale samarbejdsaftaler (B7-0623/2010).
(Mødet udsat kl. 11.30 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.00)
FORSÆDE: Gianni PITTELLA næstformand
6. Bekæmpelse af kolorektal cancer i EU (skriftlig erklæring)
Skriftlig erklæring 0068/2010 indgivet af Pavel Poc, Frieda Brepels, Christian Silviu Buşoi, Jo Leinen og Lojze Peterle om bekæmpelse af kolorektal cancer i EU var pr. 25. november 2010 blevet underskrevet af et flertal af Parlamentets medlemmer og ville således, jf. forretningsordenens artikel 123, stk. 3 og 4, blive sendt til de anførte institutioner og offentliggjort med angivelse af underskrivernes navne i de vedtagne tekster fra dette møde (P7_TA(2010)0451) (se bilag 1).
Pavel Poc tog ordet.
7. Camp Achraf (skriftlig erklæring)
Skriftlig erklæring 0075/2010 indgivet af Alejo Vidal-Quadras, Stephen Hughes, Kristiina Ojuland, Søren Bo Søndergaard og Struan Stevenson om Camp Achraf var den 25. november 2010 blevet underskrevet af et flertal af Parlamentets medlemmer og ville således, jf. forretningsordenens artikel 123, stk. 3 og 4, blive sendt til de anførte institutioner og offentliggjort med angivelse af underskrivernes navne i de vedtagne tekster fra dette møde (P7_TA(2010)0452)(se bilag 2).
Struan Stevenson tog ordet.
8. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
8.1. 2011-budgettet (afstemning)
Forslag til beslutning, indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 78, af Joseph Daul for PPE-Gruppen, Martin Schulz for S&D-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen og Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen om de igangværende forhandlinger om 2011-budgettet (B7-0683/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)
8.2. Menneskerettigheder, sociale og miljømæssige standarder i internationale handelsaftaler (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Betænkning om menneskerettigheder, sociale og miljømæssige standarder i internationale handelsaftaler [2009/2219(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Tokia Saïfi (A7-0312/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)
8.4. Særlig beretning fra Den Europæiske Ombudsmand til Europa-Parlamentet efter forslag til henstilling til Europa-Kommissionen i klage 676/2008/RT ( jf. artikel 205, stk. 2, første del, i forretningsordenen) (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Betænkning om særlig beretning fra Den Europæiske Ombudsmand i fortsættelse af forslag til henstilling til Europa-Kommissionen i klage 676/2008RT [2010/2086(INI)] - Udvalget for Andragender. Ordfører: Chrysoula Paliadeli (A7-0293/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
8.5. 26. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af fællesskabsretten (2008) (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Betænkning om 26. årsberetning om kontrol med gennemførelsen af fællesskabsretten (2008) [2010/2076(INI)] – Retsudvalget. Ordfører: Eva Lichtenberger (A7-0291/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
8.6. Public service radio- og tv-virksomhed i den digitale tidsalder: fremtiden for det tosidede radio- og tv-system (afstemning)
Betænkning om public service radio- og tv-virksomhed i den digitale tidsalder: det tostrengede systems fremtid [2010/2028(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Ivo Belet (A7-0286/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)
Edit Bauer, Philippe Juvin, Lena Kolarska-Bobińska, Elisabeth Jeggle, Mariya Nedelcheva, Eleni Theocharous og Elisabeth Morin-Chartier for PPE-Gruppen; Véronique De Keyser, Maria Eleni Koppa, Ana Gomes, Richard Howitt og Roberto Gualtieri for S&D-Gruppen; Norica Nicolai og Marielle De Sarnez for ALDE-Gruppen; Barbara Lochbihler, Franziska Katharina Brantner, Ulrike Lunacek, Heidi Hautala, Raül Romeva i Rueda, Jean Lambert, Indrek Tarand, Bart Staes, Nicole Kiil-Nielsen, Eva Lichtenberger, Frieda Brepoels, Catherine Grèze, Marije Cornelissen og Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen; Charles Tannock for ECR-Gruppen.
8.9. Frem mod en ny energistrategi for Europa 2011-2020 (afstemning)
Betænkning om "Frem mod en ny energistrategi for Europa 2011-2020" [2010/2108(INI)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Lena Kolarska-Bobińska (A7-0313/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)
Hannes Swoboda, der stillede et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 1, og Konrad Szymański, der udtalte sig mod dette forslag. Dette ændringsforslag blev ikke godtaget, idet mere end 40 medlemmer havde været imod at tage det i betragtning.
8.10. Forberedelser til klimakonferencen i Cancún (29. november - 10. december 2010) (afstemning)
Ioannis Kasoulides, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Santiago Fisas Ayxela, Marco Scurria, Ernst Strasser og Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen; Adrian Severin, Véronique De Keyser, María Muñiz De Urquiza, Vincent Peillon, Guido Milana, Norbert Neuser, Ana Gomes, Gilles Pargneaux, Ulrike Rodust, Andres Perello Rodriguez og Richard Howitt for S&D-Gruppen; Ivo Vajgl, Kristiina Ojuland, Luigi de Magistris, Izaskun Bilbao Barandica, Carl Haglund, Ramon Tremosa i Balcells, Anneli Jäätteenmäki og Graham Watson for ALDE-Gruppen; Raül Romeva i Rueda, Nicole Kiil-Nielsen, Ulrike Lunacek, Hélène Flautre, Jill Evans, Oriol Junqueras Vies, Judith Sargentini, François Alfonsi, Isabella Lövin, Barbara Lochbihler, Michèle Rivasi, Catherine Grèze, Frieda Brepoels, Martin Häusling, Jean Lambert, Bart Staes, Franziska Keller, José Bové, Indrek Tarand, Emilie Turunen, Margrete Auken, Alyn Smith og Eva Joly for Verts/ALE-Gruppen; Charles Tannock, Michał Tomasz Kamiński, Tomasz Piotr Poręba, Adam Bielan, Ryszard Antoni Legutko, Zbigniew Ziobro, Jacek Olgierd Kurski, Marek Henryk Migalski og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen; Willy Meyer, João Ferreira, Sabine Lösing, Sabine Wils, Miguel Portas, Rui Tavares, Marisa Matias, Bairbre de Brún, Jacky Hénin, Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Takis Hadjigeorgiou og Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen; Fiorello Provera for EFD-Gruppen.
Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Michael Gahler, Ioannis Kasoulides, Gunnar Hökmark, Inese Vaidere, Paweł Zalewski, Cristian Dan Preda, Lena Kolarska-Bobińska, Joachim Zeller, Traian Ungureanu, Jan Kozłowski, Jacek Protasiewicz og Mário David for PPE-Gruppen; Adrian Severin, Hannes Swoboda, Marek Siwiec, Kristian Vigenin og Vilija Blinkevičiūtė for S&D-Gruppen; Adina-Ioana Vălean, Siiri Oviir, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin og Marielle De Sarnez for ALDE-Gruppen; Rebecca Harms, Werner Schulz og Indrek Tarand for Verts/ALE-Gruppen; Charles Tannock, Paweł Robert Kowal, Adam Bielan, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba og Konrad Szymański for ECR-Gruppen; Jaromír Kohlíček for GUE/NGL-Gruppen.
Michael Gahlertog ordet og stillede et mundtligt ændringsforslag til punkt 8, hvilket blev godtaget.
8.13. International handelspolitik i lyset af de krav, som klimaændringerne medfører (afstemning)
Betænkning om international handelspolitik i lyset af de krav, som klimaændringerne medfører [2010/2103(INI)] - Udvalget om International Handel.Ordfører: Yannick Jadot (A7-0310/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)
Yannick Jadot (ordfører) tog ordet og stillede et mundtligt ændringsforslag til punkt 22, hvilket blev godtaget.
8.14. Virksomhedernes sociale ansvar i internationale handelsaftaler (afstemning)
Betænkning om virksomhedernes sociale ansvar i internationale handelsaftaler [2009/2201(INI)] - Udvalget om International Handel.Ordfører: Harlem Désir (A7-0317/2010)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)
Konkurrencereglerne for horisontalt samarbejde - B7-0623/2010
Jarosław Kalinowski
10. Stemmerettelser og -intentioner
”Stemmerettelser og -intentioner” findes på websiden ”Séance en direct”, ”Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)” og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
° ° ° °
Potito Salatto havde meddelt, at han af tekniske årsager, der havde med hans stemmekort at gøre, ikke havde kunnet deltage i afstemningen hverken om forslag til beslutning B7-0683/2010 eller om betænkning Tokia Saïfi - A7-0312/2010.
Anja Weisgerber havde meddelt, at hendes afstemningsanlæg ikke havde fungeret under afstemningen om betænkning Tokia Saïfi - A7-0312/2010.
Sonia Alfano havde meddelt, at hendes afstemningsanlæg ikke havde fungeret under afstemingen om forslag til beslutning B7-0623/2010.
(Mødet udsat kl. 13.20 og genoptaget kl. 15.00)
FORSÆDE: Diana WALLIS næstformand
11. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
12. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
Bastiaan Belder, Véronique De Keyser, Anneli Jäätteenmäki, Peter van Dalen, Frieda Brepoels, Miguel Portas og Constance Le Grip forelagde beslutningsforslagene.
Talere: Mario Mauro for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Franz Obermayr, løsgænger, Esther de Lange, Mitro Repo, Tunne Kelam, Justas Vincas Paleckis og Bernd Posselt.
Talere efter "catch the eye"-proceduren Bogusław Sonik, Carl Schlyter, Konrad Szymański, Catherine Soullie og Sergio Paolo Francesco Silvestris.
Janusz Lewandowski (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Marietje Schaake, Ryszard Czarnecki, Heidi Hautala og Thomas Mann forelagde beslutningsforslagene.
Talere: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein for PPE-Gruppen, Kristiina Ojuland for ALDE-Gruppen, Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen, Joanna Katarzyna Skrzydlewska og Cristian Dan Preda, der stillede et blåt kort-spørgsmål til Reinhard Bütikofer, der besvarede dette.
Talere efter "catch the eye"-proceduren: Csaba Sógor, Zuzana Brzobohatá, Jaroslav Paška, Csanád Szegedi, Angelika Werthmann, Bogusław Sonik og Sergio Paolo Francesco Silvestris.
Janusz Lewandowski (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
13.1. Irak - navnlig dødsstraffen (herunder sagen Tariq Aziz) og angreb på kristne samfund (afstemning)
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Constance Le Grip, Mario Mauro, Esther de Lange, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Laima Liucija Andrikienė, Filip Kaczmarek, Lena Kolarska-Bobińska, Eija-Riitta Korhola, Monica Luisa Macovei, Elena Băsescu, Tunne Kelam, Elisabeth Jeggle, Cristiana Muscardini, Bogusław Sonik, Thomas Mann, Sari Essayah, Csaba Sógor, Martin Kastler og Carlo Casini for PPE-Gruppen; Véronique De Keyser, Gianni Pittella, Silvia Costa og David-Maria Sassoli for S&D-Gruppen; Louis Michel, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Alexandra Thein, Renate Weber, Leonidas Donskis, Ramon Tremosa i Balcells, Sarah Ludford, Edward McMillan-Scott, Antonyia Parvanova, Kristiina Ojuland og Jelko Kacin for ALDE-Gruppen; Frieda Brepoels, Jill Evans, Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Jan Philipp Albrecht og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen; Charles Tannock, Struan Stevenson og Peter van Dalen for ECR-Gruppen; Fiorello Provera og Bastiaan Belder for EFD-Gruppen; Cornelis de Jong.
Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Thomas Mann, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Laima Liucija Andrikienė, Csaba Sógor, Filip Kaczmarek, Lena Kolarska-Bobińska, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Eija-Riitta Korhola, Monica Luisa Macovei, Elena Băsescu, Tunne Kelam, Bogusław Sonik, Sari Essayah og Martin Kastler for PPE-Gruppen; Véronique De Keyser og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg for S&D-Gruppen; Marietje Schaake, Niccolò Rinaldi, Graham Watson, Ramon Tremosa i Balcells, Frédérique Ries, Leonidas Donskis, Renate Weber, Edward McMillan-Scott, Sarah Ludford, Antonyia Parvanova, Kristiina Ojuland, Marielle De Sarnez og Sonia Alfano for ALDE-Gruppen; Heidi Hautala, Eva Lichtenberger, Raül Romeva i Rueda, François Alfonsi, Frieda Brepoels og Catherine Grèze for Verts/ALE-Gruppen; Charles Tannock, Michał Tomasz Kamiński, Konrad Szymański, Tomasz Piotr Poręba, Marek Henryk Migalski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan og Roberts Zīle for ECR-Gruppen; Fiorello Provera for EFD-Gruppen.
Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Laima Liucija Andrikienė, Lena Kolarska-Bobińska, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Filip Kaczmarek, Eija-Riitta Korhola, Monica Luisa Macovei, Elena Băsescu, Tunne Kelam, Bogusław Sonik, Thomas Mann, Sari Essayah og Csaba Sógor for PPE-Gruppen; Véronique De Keyser, Marc Tarabella og Rovana Plumb for S&D-Gruppen; Ramon Tremosa i Balcells, Sonia Alfano, Leonidas Donskis, Niccolò Rinaldi, Edward McMillan-Scott, Sarah Ludford, Frédérique Ries, Renate Weber, Marietje Schaake, Antonyia Parvanova, Adina-Ioana Vălean, Marielle De Sarnez, Kristiina Ojuland og Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen; Barbara Lochbihler, Christian Engström, Emilie Turunen, Heidi Hautala, Raül Romeva i Rueda og Gerald Häfner for Verts/ALE-Gruppen; Geoffrey Van Orden, Charles Tannock, Michał Tomasz Kamiński, Adam Bielan, Nirj Deva, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Konrad Szymański, Marek Henryk Migalski og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen; Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen; Fiorello Provera for EFD-Gruppen.
”Stemmerettelser og -intentioner” findes på websiden ”Séance en direct”, ”Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)” og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
° ° ° °
Véronique De Keyser havde meddelt, at hun af tekniske årsager, der havde med hendes stemmekort at gøre, ikke havde kunnet deltage i afstemningen om det fælles beslutningsforslag RC-B7-0629/2010.
15. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget følgende dokumenter fra Rådet og Kommissionen:
- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af en protokol til Euro-Middelhavs-aftalen om oprettelse af en associering mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Det Hashemitiske Kongerige Jordan på den anden side for at tage hensyn til Republikken Bulgariens og Rumæniens tiltrædelse af Den Europæiske Union (06903/2010 - C7-0384/2010 - 2007/0231(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
AFET
rådg.udv. :
INTA
- Forslag til afgørelse vedtaget af Rådet og repræsentanterne for medlemsstaternes regeringer, forsamlet i Rådet, om indgåelse af protokollen om ændring af lufttransportaftalen mellem Amerikas Forenede Stater på den ene side og Det Europæiske Fællesskab og dets medlemsstater på den anden side (15381/2010 - C7-0385/2010 - 2010/0112(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
TRAN
- Forslag til afgørelse vedtaget af Rådet og repræsentanterne for medlemsstaternes regeringer, forsamlet i Rådet, om indgåelse af lufttransportaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og dets medlemsstater på den ene side og Canada på den anden side (15380/2010 - C7-0386/2010 - 2009/0018(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
TRAN
- Forslag til Rådets direktiv om håndtering af brugt nukleart brændsel og radioaktivt affald (KOM(2010)0618 - C7-0387/2010 - 2010/0306(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
ITRE
rådg.udv. :
ENVI, EMPL
- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om anvendelse af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 28 i den interinstitutionelle aftale af 17. maj 2006 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin og forsvarlig økonomisk forvaltning (EGF/2010/012 NL/Noord Holland IKT fra Nederlandene) (KOM(2010)0685 - C7-0389/2010 - 2010/2279(BUD))
henvist til:
kor.udv. :
BUDG
rådg.udv. :
EMPL
- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 48/2010 - Sektion III - Kommissionen (N7-0074/2010 - C7-0390/2010 - 2010/2280(GBD))
henvist til:
kor.udv. :
BUDG
- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Georgien om lempelse af reglerne for udstedelse af visa (11324/2010 - C7-0391/2010 - 2010/0106(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
LIBE
rådg.udv. :
AFET
- Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Georgien om tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse (15507/2010 - C7-0392/2010 - 2010/0108(NLE))
henvist til:
kor.udv. :
LIBE
rådg.udv. :
AFET
16. Skriftlige erklæringer i registret (forretningsordenens artikel 123)
Formanden meddelte i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 3, hvor mange underskrifter følgende erklæringer havde opnået.
Dokument nr.
Af
Underskrifter
60/2010
Dieter-Lebrecht Koch, Thomas Ulmer
64
61/2010
Britta Thomsen, Elizabeth Lynne, Ilda Figueiredo, Karima Delli, Jacek Protasiewicz
268
62/2010
Joanna Senyszyn, Ivo Belet, Mary Honeyball, Seán Kelly, Hannu Takkula
17. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 179, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.
Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.
18. Tidspunkt for næste møde
Formanden meddelte, at næste møde ville finde sted den 13. december 2010 - 16. december 2010.
19. Afbrydelse af sessionen
Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.
Bilag 1 - Bekæmpelse af kolorektal cancer i EU (skriftlig erklæring)
Skriftlig erklæring 0068/2010 indgivet af Pavel Poc, Frieda Brepoels, Cristian Silviu Buşoi, Jo Leinen og Lojze Peterle om bekæmpelse af kolorektal cancer i EU (punkt 6 i protokollen af 25.11.2010ogP7_TA(2010)0451) og underskrevet af 411 medlemmer:
János Áder, Gabriele Albertini, Jan Philipp Albrecht, Sonia Alfano, François Alfonsi, Alexander Alvaro, Luís Paulo Alves, Laima Liucija Andrikienė, Antonello Antinoro, Elena Oana Antonescu, Pablo Arias Echeverría, Kader Arif, Kriton Arsenis, Robert Atkins, Margrete Auken, Liam Aylward, Pilar Ayuso, Georges Bach, Zoltán Bagó, Zigmantas Balčytis, Raffaele Baldassarre, Burkhard Balz, Paolo Bartolozzi, Elena Băsescu, Edit Bauer, Catherine Bearder, Bastiaan Belder, Ivo Belet, Malika Benarab-Attou, Bendt Bendtsen, Jean-Luc Bennahmias, Sergio Berlato, Luigi Berlinguer, Thijs Berman, Jean-Paul Besset, Slavi Binev, Lothar Bisky, Mara Bizzotto, Sebastian Valentin Bodu, Mario Borghezio, Rita Borsellino, Piotr Borys, Emine Bozkurt, Frieda Brepoels, Jan Březina, Elmar Brok, Andrew Henry William Brons, Zuzana Brzobohatá, Cristian Silviu Buşoi, Reinhard Bütikofer, Milan Cabrnoch, Wim van de Camp, Antonio Cancian, Maria Da Graça Carvalho, David Casa, Michael Cashman, Françoise Castex, Jean-Marie Cavada, Nessa Childers, Ole Christensen, Carlos Coelho, Sergio Gaetano Cofferati, Lara Comi, Anna Maria Corazza Bildt, Marije Cornelissen, António Fernando Correia De Campos, Silvia Costa, Michael Cramer, Corina Creţu, Jürgen Creutzmann, Rosario Crocetta, Brian Crowley, George Sabin Cutaş, Ryszard Czarnecki, Vasilica Viorica Dăncilă, Spyros Danellis, William (The Earl of) Dartmouth, Mário David, Francesco De Angelis, Bairbre de Brún, Paolo De Castro, Véronique De Keyser, Karima Delli, Luigi de Magistris, Luigi Ciriaco De Mita, Proinsias De Rossa, Albert Deß, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Leonardo Domenici, Andrew Duff, Isabelle Durant, Robert Dušek, Christian Ehler, Saïd El Khadraoui, Ioan Enciu, Ismail Ertug, Sari Essayah, Rosa Estaràs Ferragut, Edite Estrela, Jill Evans, Tanja Fajon, Richard Falbr, João Ferreira, Carlo Fidanza, Ilda Figueiredo, Santiago Fisas Ayxela, Monika Flašíková Beňová, Hélène Flautre, Knut Fleckenstein, Ashley Fox, Pat the Cope Gallagher, José Manuel García-Margallo y Marfil, Elisabetta Gardini, Jean-Paul Gauzès, Gerben-Jan Gerbrandy, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sven Giegold, Adam Gierek, Ana Gomes, Kinga Göncz, Nick Griffin, Mathieu Grosch, Françoise Grossetête, Pascale Gruny, Enrique Guerrero Salom, Cristina Gutiérrez-Cortines, Sergio Gutiérrez Prieto, Takis Hadjigeorgiou, Gerald Häfner, Fiona Hall, Małgorzata Handzlik, Malcolm Harbour, Marian Harkin, Rebecca Harms, Satu Hassi, Heidi Hautala, Jiří Havel, Anna Hedh, Edit Herczog, Esther Herranz García, Jolanta Emilia Hibner, Jim Higgins, Joe Higgins, Elie Hoarau, Monika Hohlmeier, Richard Howitt, Danuta Maria Hübner, Ian Hudghton, Stephen Hughes, Filiz Hakaeva Hyusmenova, Salvatore Iacolino, Stanimir Ilchev, Vincenzo Iovine, Ville Itälä, Cătălin Sorin Ivan, Peter Jahr, Lívia Járóka, Danuta Jazłowiecka, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Romana Jordan Cizelj, Oriol Junqueras Vies, Philippe Juvin, Jelko Kacin, Filip Kaczmarek, Karin Kadenbach, Jarosław Kalinowski, Sandra Kalniete, Othmar Karas, Ioannis Kasoulides, Martin Kastler, Metin Kazak, Tunne Kelam, Alan Kelly, Seán Kelly, Nicole Kiil-Nielsen, Evgeni Kirilov, Christa Klaß, Dieter-Lebrecht Koch, Jaromír Kohlíček, Lena Kolarska-Bobińska, Ádám Kósa, Georgios Koumoutsakos, Andrey Kovatchev, Sergej Kozlík, Jan Kozłowski, Edvard Kožušník, Holger Krahmer, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Wolfgang Kreissl-Dörfler, Werner Kuhn, Eduard Kukan, Alain Lamassoure, Jean Lambert, Vytautas Landsbergis, Giovanni La Via, Stéphane Le Foll, Klaus-Heiner Lehne, Jo Leinen, Bogusław Liberadzki, Kartika Tamara Liotard, Krzysztof Lisek, Morten Løkkegaard, Isabella Lövin, Sarah Ludford, Petru Constantin Luhan, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Ulrike Lunacek, Elizabeth Lynne, George Lyon, Linda McAvan, Arlene McCarthy, Emma McClarkin, Mairead McGuinness, Edward McMillan-Scott, Monica Luisa Macovei, Toine Manders, Ramona Nicole Mănescu, Vladimír Maňka, Riikka Manner, Marian-Jean Marinescu, David Martin, Jiří Maštálka, Clemente Mastella, Barbara Matera, Marisa Matias, Gabriel Mato Adrover, Iosif Matula, Kyriakos Mavronikolas, Erminia Mazzoni, Gesine Meissner, Nuno Melo, Emilio Menéndez del Valle, Judith A. Merkies, Morten Messerschmidt, Alajos Mészáros, Willy Meyer, Louis Michel, Miroslav Mikolášik, Guido Milana, Alexander Mirsky, Gay Mitchell, Andreas Mölzer, Claude Moraes, Claudio Morganti, Elisabeth Morin-Chartier, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Krisztina Morvai, Jan Mulder, Cristiana Muscardini, Mike Nattrass, Katarína Neveďalová, Bill Newton Dunn, James Nicholson, Norica Nicolai, Lambert van Nistelrooij, Jan Olbrycht, Ria Oomen-Ruijten, Miroslav Ouzký, Siiri Oviir, Justas Vincas Paleckis, Alfredo Pallone, Pier Antonio Panzeri, Antigoni Papadopoulou, Antonyia Parvanova, Jaroslav Paška, Marit Paulsen, Vincent Peillon, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Gianni Pittella, Rovana Plumb, Pavel Poc, Hans-Gert Pöttering, Cristian Dan Preda, Vittorio Prodi, Jacek Protasiewicz, Fiorello Provera, Miloslav Ransdorf, Sylvana Rapti, Evelyn Regner, Vladimír Remek, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Niccolò Rinaldi, Michèle Rivasi, Crescenzio Rivellini, Ulrike Rodust, Zuzana Roithová, Raül Romeva i Rueda, Licia Ronzulli, Anna Rosbach, Oreste Rossi, Dagmar Roth-Behrendt, Libor Rouček, Alfreds Rubiks, Heide Rühle, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Potito Salatto, Nikolaos Salavrakos, Antolín Sánchez Presedo, Daciana Octavia Sârbu, Amalia Sartori, Jacek Saryusz-Wolski, David-Maria Sassoli, Algirdas Saudargas, Vilja Savisaar-Toomast, Christel Schaldemose, Carl Schlyter, Olle Schmidt, Birgit Schnieber-Jastram, Helmut Scholz, György Schöpflin, Elisabeth Schroedter, Werner Schulz, Edward Scicluna, Giancarlo Scottà, Marco Scurria, Olga Sehnalová, Joanna Senyszyn, Debora Serracchiani, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Peter Simon, Brian Simpson, Peter Skinner, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Alyn Smith, Monika Smolková, Csaba Sógor, Bogusław Sonik, Catherine Soullie, Francesco Enrico Speroni, Bart Staes, Peter Šťastný, Georgios Stavrakakis, Dirk Sterckx, Struan Stevenson, Catherine Stihler, Theodor Dumitru Stolojan, Dimitar Stoyanov, Ivo Strejček, Michèle Striffler, László Surján, Gianluca Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, József Szájer, Csaba Sándor Tabajdi, Hannu Takkula, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Charles Tannock, Marc Tarabella, Salvatore Tatarella, Keith Taylor, Zoran Thaler, Alexandra Thein, Michael Theurer, Britta Thomsen, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Marianne Thyssen, Silvia-Adriana Ţicău, Patrice Tirolien, Patrizia Toia, László Tőkés, Valdemar Tomaševski, Evžen Tošenovský, Catherine Trautmann, Michail Tremopoulos, Kyriacos Triantaphyllides, Helga Trüpel, Rafał Trzaskowski, Ioannis A. Tsoukalas, Claude Turmes, Niki Tzavela, Giommaria Uggias, Thomas Ulmer, Marita Ulvskog, Vladimir Urutchev, Corneliu Vadim Tudor, Inese Vaidere, Ivo Vajgl, Adina-Ioana Vălean, Frank Vanhecke, Geoffrey Van Orden, Gianni Vattimo, Derek Vaughan, Bernadette Vergnaud, Sabine Verheyen, Alejo Vidal-Quadras, Oldřich Vlasák, Jarosław Leszek Wałęsa, Renate Weber, Anja Weisgerber, Angelika Werthmann, Cecilia Wikström, Glenis Willmott, Sabine Wils, Janusz Wojciechowski, Corien Wortmann-Kool, Marina Yannakoudakis, Anna Záborská, Jan Zahradil, Boris Zala, Paweł Zalewski, Iva Zanicchi, Tatjana Ždanoka, Joachim Zeller, Janusz Władysław Zemke, Roberts Zīle, Milan Zver, Tadeusz Zwiefka
Bilag 2 - Camp Achraf (skriftlig erklæring)
Skriftlig erklæring 0075/2010 indgivet af Alejo Vidal-Quadras, Stephen Hughes, Kristiina Ojuland, Søren Bo Søndergaard og Struan Stevenson om Camp Achraf (punkt 7 i protokollen af 25.11.2010ogP7_TA(2010)0452) og underskrevet af 401 medlemmer:
Damien Abad, János Áder, Gabriele Albertini, François Alfonsi, Alexander Alvaro, Josefa Andrés Barea, Laima Liucija Andrikienė, Roberta Angelilli, Antonello Antinoro, Elena Oana Antonescu, Pablo Arias Echeverría, Kader Arif, Richard Ashworth, Robert Atkins, Sophie Auconie, Jean-Pierre Audy, Margrete Auken, Liam Aylward, Pilar Ayuso, Georges Bach, Zoltán Bagó, Zigmantas Balčytis, Raffaele Baldassarre, Paolo Bartolozzi, Elena Băsescu, Regina Bastos, Edit Bauer, Catherine Bearder, Christophe Béchu, Bastiaan Belder, Ivo Belet, Adam Bielan, Izaskun Bilbao Barandica, Slavi Binev, Lothar Bisky, Mara Bizzotto, Vilija Blinkevičiūtė, Sebastian Valentin Bodu, Lajos Bokros, Vito Bonsignore, Piotr Borys, José Bové, Jan Březina, Andrew Henry William Brons, Udo Bullmann, Cristian Silviu Buşoi, Simon Busuttil, Milan Cabrnoch, Alain Cadec, Martin Callanan, Wim van de Camp, David Campbell Bannerman, Antonio Cancian, Salvatore Caronna, Maria Da Graça Carvalho, David Casa, Michael Cashman, Carlo Casini, Françoise Castex, Pilar del Castillo Vera, Jean-Marie Cavada, Alejandro Cercas, Andrea Češková, Nessa Childers, Nikolaos Chountis, Ole Christensen, Philip Claeys, Sergio Gaetano Cofferati, Giovanni Collino, Lara Comi, Corina Creţu, Rosario Crocetta, Brian Crowley, George Sabin Cutaş, Tadeusz Cymański, Ryszard Czarnecki, Frédéric Daerden, Peter van Dalen, Vasilica Viorica Dăncilă, Michel Dantin, Mário David, Chris Davies, Francesco De Angelis, Bairbre de Brún, Luigi de Magistris, Marielle De Sarnez, Albert Deß, Tamás Deutsch, Nirj Deva, Leonardo Domenici, Andrew Duff, Martin Ehrenhauser, Lena Ek, Saïd El Khadraoui, James Elles, Ioan Enciu, Derk Jan Eppink, Ismail Ertug, Sari Essayah, Rosa Estaràs Ferragut, Edite Estrela, Hynek Fajmon, Tanja Fajon, Richard Falbr, Diogo Feio, Markus Ferber, José Manuel Fernandes, Carlo Fidanza, Santiago Fisas Ayxela, Monika Flašíková Beňová, Knut Fleckenstein, Karl-Heinz Florenz, Lorenzo Fontana, Vicky Ford, Jacqueline Foster, Ashley Fox, Kinga Gál, Pat the Cope Gallagher, Ildikó Gáll-Pelcz, José Manuel García-Margallo y Marfil, Salvador Garriga Polledo, Jean-Paul Gauzès, Jens Geier, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Marietta Giannakou, Adam Gierek, Julie Girling, Luis de Grandes Pascual, Nathalie Griesbeck, Nick Griffin, Marek Józef Gróbarczyk, Matthias Groote, Andrzej Grzyb, Cristina Gutiérrez-Cortines, Takis Hadjigeorgiou, Carl Haglund, Fiona Hall, Thomas Händel, Małgorzata Handzlik, Ágnes Hankiss, Malcolm Harbour, Marian Harkin, Heidi Hautala, Roger Helmer, Jacky Hénin, Edit Herczog, Esther Herranz García, Jolanta Emilia Hibner, Jim Higgins, Joe Higgins, Elie Hoarau, Monika Hohlmeier, Gunnar Hökmark, Danuta Maria Hübner, Ian Hudghton, Stephen Hughes, Stanimir Ilchev, Carlos José Iturgaiz Angulo, Liisa Jaakonsaari, Anneli Jäätteenmäki, Peter Jahr, Lívia Járóka, Danuta Jazłowiecka, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Elisabeth Jeggle, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Cornelis de Jong, Romana Jordan Cizelj, Dan Jørgensen, Philippe Juvin, Jelko Kacin, Filip Kaczmarek, Karin Kadenbach, Jarosław Kalinowski, Sandra Kalniete, Syed Kamall, Michał Tomasz Kamiński, Sajjad Karim, Arturs Krišjānis Kariņš, Ioannis Kasoulides, Tunne Kelam, Seán Kelly, Timothy Kirkhope, Christa Klaß, Wolf Klinz, Dieter-Lebrecht Koch, Jaromír Kohlíček, Lena Kolarska-Bobińska, Eija-Riitta Korhola, Andrey Kovatchev, Paweł Robert Kowal, Jan Kozłowski, Edvard Kožušník, Eduard Kukan, Jacek Olgierd Kurski, Alain Lamassoure, Vytautas Landsbergis, Giovanni La Via, Stéphane Le Foll, Constance Le Grip, Patrick Le Hyaric, Jo Leinen, Bogusław Liberadzki, Kartika Tamara Liotard, Krzysztof Lisek, Morten Løkkegaard, Veronica Lope Fontagné, Antonio López-Istúriz White, Petru Constantin Luhan, Astrid Lulling, Elizabeth Lynne, George Lyon, Linda McAvan, Emma McClarkin, Mairead McGuinness, Edward McMillan-Scott, Monica Luisa Macovei, Ramona Nicole Mănescu, Vladimír Maňka, Thomas Mann, Riikka Manner, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Marian-Jean Marinescu, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Clemente Mastella, Barbara Matera, Marisa Matias, Gabriel Mato Adrover, Iosif Matula, Mario Mauro, Kyriakos Mavronikolas, Hans-Peter Mayer, Jaime Mayor Oreja, Erminia Mazzoni, Gesine Meissner, Jean-Luc Mélenchon, Nuno Melo, Íñigo Méndez de Vigo, Morten Messerschmidt, Alajos Mészáros, Louis Michel, Marek Henryk Migalski, Miroslav Mikolášik, Gay Mitchell, Claude Moraes, Claudio Morganti, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Tiziano Motti, Jan Mulder, Cristiana Muscardini, Mike Nattrass, Mariya Nedelcheva, Katarína Neveďalová, Bill Newton Dunn, James Nicholson, Norica Nicolai, Rareş-Lucian Niculescu, Lambert van Nistelrooij, Sławomir Witold Nitras, Raimon Obiols, Kristiina Ojuland, Jan Olbrycht, Miroslav Ouzký, Siiri Oviir, Ivari Padar, Justas Vincas Paleckis, Alfredo Pallone, Vladko Todorov Panayotov, Pier Antonio Panzeri, Antigoni Papadopoulou, Jaroslav Paška, Aldo Patriciello, Marit Paulsen, Alojz Peterle, Sirpa Pietikäinen, Mirosław Piotrowski, Mario Pirillo, Gianni Pittella, Rovana Plumb, Pavel Poc, Tomasz Piotr Poręba, Miguel Portas, Hans-Gert Pöttering, Cristian Dan Preda, Vittorio Prodi, Evelyn Regner, Mitro Repo, Frédérique Ries, Dominique Riquet, Crescenzio Rivellini, Zuzana Roithová, Licia Ronzulli, Anna Rosbach, Oreste Rossi, Alfreds Rubiks, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Potito Salatto, Nikolaos Salavrakos, Marie-Thérèse Sanchez-Schmid, Daciana Octavia Sârbu, Amalia Sartori, Jacek Saryusz-Wolski, Algirdas Saudargas, Vilja Savisaar-Toomast, Olle Schmidt, György Schöpflin, Edward Scicluna, Giancarlo Scottà, Marco Scurria, Joanna Senyszyn, Debora Serracchiani, Czesław Adam Siekierski, Brian Simpson, Nicole Sinclaire, Peter Skinner, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Monika Smolková, Csaba Sógor, Timo Soini, Renate Sommer, Søren Bo Søndergaard, Bogusław Sonik, Francisco Sosa Wagner, Catherine Soullie, Francesco Enrico Speroni, Bart Staes, Peter Šťastný, Dirk Sterckx, Struan Stevenson, Catherine Stihler, Dimitar Stoyanov, Emil Stoyanov, Ivo Strejček, Michèle Striffler, Robert Sturdy, László Surján, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, József Szájer, Konrad Szymański, Csaba Sándor Tabajdi, Hannu Takkula, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Marc Tarabella, Salvatore Tatarella, Rui Tavares, Keith Taylor, Nuno Teixeira, Eleni Theocharous, Britta Thomsen, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Marianne Thyssen, Silvia-Adriana Ţicău, Patrizia Toia, László Tőkés, Evžen Tošenovský, Ramon Tremosa i Balcells, Kyriacos Triantaphyllides, Rafał Trzaskowski, Ioannis A. Tsoukalas, Emilie Turunen, Niki Tzavela, Giommaria Uggias, Vladimir Urutchev, Corneliu Vadim Tudor, Inese Vaidere, Ivo Vajgl, Kathleen Van Brempt, Frank Vanhecke, Geoffrey Van Orden, Gianni Vattimo, Derek Vaughan, Marie-Christine Vergiat, Alejo Vidal-Quadras, Oldřich Vlasák, Dominique Vlasto, Axel Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Graham Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Cecilia Wikström, Glenis Willmott, Iuliu Winkler, Jacek Włosowicz, Janusz Wojciechowski, Marina Yannakoudakis, Anna Záborská, Jan Zahradil, Boris Zala, Pablo Zalba Bidegain, Paweł Zalewski, Iva Zanicchi, Artur Zasada, Joachim Zeller, Janusz Władysław Zemke, Roberts Zīle, Zbigniew Ziobro, Milan Zver, Tadeusz Zwiefka