FORSÆDE: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ næstformand
1. Åbning af mødet
Formanden åbnede mødet kl. 09.00.
° ° ° °
Formanden meddelte, at formanden for Parlamentet i forbindelse med afstemningstiden ville mindes ofrene for den busulykke, der havde fundet sted den foregående nat i Schweiz, hvor mange var omkommet, herunder 22 børn.
Talere: Véronique De Keyser og Marianne Thyssen.
2. Parlamentets sammensætning
De kompetente finske myndigheder havde meddelt, at Petri Sarvamaa var blevet medlem af Europa-Parlamentet i stedet for Risto E.J. Penttilä med virkning fra den 1. marts 2012.
Petri Sarvamaa deltager i Parlamentets og dets organers møder med fulde rettigheder, jf. forretningsordenens artikel 3, stk. 2, så længe hans mandatendnu ikke er prøvet, eller der ikke er truffet afgørelse om en eventuel indsigelse, såfremt han forinden skriftligt har afgivet en erklæring om, at han ikke bestrider et hverv, der er uforeneligt med hvervet som medlem af Europa-Parlamentet.
Følgende udkast til gennemførelsesforanstaltninger var blevet fremsendt til Parlamentet som led i forskriftsproceduren med kontrol:
- Kommissionens forordning (EU) om ændring med henblik på tilpasning til den tekniske og videnskabelige udvikling af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1272/2008 om klassificering, mærkning og emballering af stoffer og blandinger (D016833/03 - 2012/2562(RPS) - frist: 28/05/2012) henvist til: kor.udv.: ENVI rådg.udv.: ITRE, IMCO
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/…om overvågning og rapportering af drivhusgasemissioner i medfør af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2003/87/EF (D017530/02 - 2012/2563(RPS) - frist: 01/06/2012) henvist til: kor.udv.: ENVI rådg.udv.: ITRE
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/.. om verifikation af rapporter om drivhusgasemissioner og rapporter om tonkilometer og akkreditering af verifikatorer i medfør af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2003/87/EF (D017531/02 - 2012/2564(RPS) - frist: 01/06/2012) henvist til: kor.udv.: ENVI rådg.udv.: ITRE
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af bilag III til forordning (EF) nr. 1071/2009 om fælles regler om betingelser for udøvelse af vejtransporterhvervet (D017692/01 - 2012/2559(RPS) - frist: 22/05/2012) henvist til: kor.udv.: TRAN
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af bilag II og III til forordning (EF) nr. 1072/2009 om fælles regler for adgang til markedet for international godskørsel (D017702/01 - 2012/2557(RPS) - frist: 22/05/2012) henvist til: kor.udv.: TRAN
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1073/2009 om fælles regler for adgang til det internationale marked for buskørsel (D017703/01 - 2012/2558(RPS) - frist: 22/05/2012) henvist til: kor.udv.: TRAN
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af bilag II og III til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 396/2005 for så vidt angår maksimalgrænseværdierne for restkoncentrationer af bifenazat, bifenthrin, boscalid, cadusafos, chlorantraniliprol, chlorothalonil, clothianidin, cyproconazol, deltamethrin, dicamba, difenoconazol, dinocap, etoxazol, fenpyroximat, flubendiamid, fludioxonil, glyphosat, metalaxyl-M, meptyldinocap, novaluron, thiamethoxam og triazophos i eller på visse produkter (D018238/03 - 2012/2568(RPS) - frist: 08/05/2012) henvist til: kor.udv.: ENVI
- Kommissionens afgørelse om opstilling af miljøkriterier for tildeling af EU's miljømærke til avispapir (D018340/03 - 2012/2556(RPS) - frist: 22/05/2012) henvist til: kor.udv.: ENVI
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 1165/98 om konjunkturstatistik og Kommissionens forordning (EF) nr. 1503/2006, (EF) nr. 657/2007 og (EF) nr. 1178/2008 for så vidt angår tilpasninger i forbindelse med bortfaldet af variablerne for ordreindgang i industrien (D018682/01 - 2012/2551(RPS) - frist: 11/05/2012) henvist til: kor.udv.: ECON
- Kommissionens forordning (EU) nr. …/… om ændring af forordning (EF) nr. 2042/2003 om vedvarende luftdygtighed af luftfartøjer og luftfartøjsmateriel, -dele og -apparatur og om godkendelse af organisationer og personale, der deltager i disse opgaver (D018701/01 - 2012/2579(RPS) - frist: 09/06/2012) henvist til: kor.udv.: TRAN
Parlamentet havde modtaget følgende udkast til delegerede retsakter:
- Kommissionens delegerede forordning (EU) Nr. …/.. af 23.2.2012 om procedureregler for anerkendelse og inddragelse af anerkendelse af overvågningsorganer i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 995/2010 om fastsættelse af krav til virksomheder, der bringer træ og træprodukter i omsætning - C(2012)1145 - frist: 23.04.2012
henvist til: kor. udv.: ENVI
- Kommissionens delegerede forordning (EU) Nr. …/.. af 1.3.2012 om udbygning af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2010/30/EU for så vidt angår energimærkning af husholdningstørretumblere - C(2011)7585 - frist: 01.05.2012
henvist til: kor. udv.: ITRE
5. Udvidelsesrapport for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Udvidelsesrapport for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien
Nicolai Wammen (formand for Rådet) og Štefan Füle (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: Richard Howitt for S&D-Gruppen, Eduard Kukan for PPE-Gruppen, Norica Nicolai for ALDE-Gruppen, Marije Cornelissen for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dimitar Stoyanov, Marina Yannakoudakis for ECR-Gruppen, Nikolaos Chountis for GUE/NGL-Gruppen, Nikolaos Salavrakos for EFD-Gruppen, Elmar Brok, Libor Rouček, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Nikolaos Salavrakos, Mirosław Piotrowski, Marietta Giannakou, Maria Eleni Koppa, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Charles Tannock, Andrey Kovatchev og György Schöpflin, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Georgios Koumoutsakos.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Georgios Koumoutsakos, Csaba Sándor Tabajdi, Jelko Kacin, Dimitar Stoyanov, Anna Záborská, Ivo Vajgl, Jaroslav Paška, Milan Zver, Csaba Sógor, Seán Kelly, Alojz Peterle og Vytautas Landsbergis.
Talere: Štefan Füle og Nicolai Wammen.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
- Richard Howitt for AFET om statusrapport 2011 for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (2011/2887(RSP)) (B7-0127/2012/REV1).
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Udvidelsesrapport for Island
Nicolai Wammen (formand for Rådet) og Štefan Füle (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Göran Färm for S&D-Gruppen og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen.
FORSÆDE: Alexander ALVARO næstformand
Talere: Indrek Tarand for Verts/ALE-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, Mike Nattrass, løsgænger, Gunnar Hökmark, Pat the Cope Gallagher og Francisco José Millán Mon.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Petru Constantin Luhan, Robert Atkins, Andrew Henry William Brons og Paul Rübig.
Talere: Štefan Füle og Nicolai Wammen.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
7. Udvidelsesrapport for Bosnien-Hercegovina (forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Udvidelsesrapport for Bosnien-Hercegovina
Nicolai Wammen (formand for Rådet) og Štefan Füle (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: Doris Pack for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra William (The Earl of) Dartmouth, Emine Bozkurt for S&D-Gruppen, Sarah Ludford for ALDE-Gruppen, Marije Cornelissen for Verts/ALE-Gruppen, Oldřich Vlasák for ECR-Gruppen, Bastiaan Belder for EFD-Gruppen, Ewald Stadler, løsgænger, Bernd Posselt, William (The Earl of) Dartmouth og Anna Ibrisagic.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jan Kozłowski, Zita Gurmai, Jelko Kacin, Jaroslav Paška, Franz Obermayr, Boris Zala, Ivo Vajgl, Andrew Henry William Brons, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bernd Posselt, og Norica Nicolai, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ewald Stadler.
Talere: Štefan Füle og Nicolai Wammen.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
Formanden afgav en erklæring, fordi en belgisk bus var forulykket i Schweiz tirsdag den 13. marts om aftenen. Ulykken kostede mindst 28 mennesker livet, heraf 22 børn, og formanden kondolerede ofrenes familier.
Parlamentet iagttog et minuts stilhed.
FORSÆDE: Gianni PITTELLA næstformand
9. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
9.1. Den Europæiske Fiskerifond ***I (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 1198/2006 om Den Europæiske Fiskerifond for så vidt angår visse bestemmelser om finansiel forvaltning for visse medlemsstater, som er i eller trues af alvorlige vanskeligheder med hensyn til deres finansielle stabilitet [COM(2011)0484 - C7-0219/2011- 2011/0212(COD)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: João Ferreira (A7-0447/2011)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)
9.2. Et autonomt toldkontingent for import af oksekød af høj kvalitet ***I (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 617/2009 om åbning af et autonomt toldkontingent for import af oksekød af høj kvalitet [COM(2011)0384 - C7-0170/2011- 2011/0169(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Godelieve Quisthoudt-Rowohl (A7-0025/2012)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af visse forordninger vedrørende den fælles handelspolitik for så vidt angår procedurerne for vedtagelse af visse foranstaltninger [COM(2011)0082 - C7-0069/2011- 2011/0039(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Godelieve Quisthoudt-Rowohl (A7-0028/2012)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)
9.4. Generelle retningslinjer for budgettet 2013 - Sektion III - Kommissionen (afstemning)
Betænkning om generelle retningslinjer for udarbejdelse af budgettet for 2013 – Sektion III – Kommissionen [2012/2000(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Giovanni La Via (A7-0040/2012)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
9.5. Mandat for det særlige udvalg om organiseret kriminalitet, korruption og hvidvaskning i Den Europæiske Union (afstemning)
Forslag til afgørelse indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 184 af Formandskonference, om nedsættelse af et særligt udvalg om organiseret kriminalitet, korruption og hvidvaskning af penge dettes beføjelser, medlemstal og funktionsperiode (B7-0151/2012)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
9.8. Den internationale kakaooverenskomst 2010 *** (forretningsordenens artikel 138)(afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om EU's indgåelse af den internationale kakaooverenskomst 2010 [09771/2011 - C7-0206/2011- 2010/0343(NLE)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Vital Moreira (A7-0024/2012)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)
Kay Swinburne, Daniel Hannan, Alfredo Antoniozzi, Marina Yannakoudakis, Diane Dodds, Peter Jahr, Hannu Takkula, Michał Tomasz Kamiński og Anneli Jäätteenmäki
Kay Swinburne, Marina Yannakoudakis, Roberta Angelilli, Mitro Repo, Diane Dodds, Elena Băsescu, Charles Tannock, Hannu Takkula, Michał Tomasz Kamiński og Seán Kelly
Udvidelsesrapport for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien - B7-0127/2012
Kay Swinburne, Alfredo Antoniozzi, Mitro Repo, Mario Pirillo, Dimitar Stoyanov, Elena Băsescu, Charles Tannock, Adam Bielan og Michał Tomasz Kamiński
Kay Swinburne, Daniel Hannan, Marina Yannakoudakis, Mitro Repo, David Campbell Bannerman, Diane Dodds, Elena Băsescu og Michał Tomasz Kamiński
Udvidelsesrapport for Bosnien-Hercegovina - B7-0129/2012
Eduard Kukan, Elena Băsescu, Charles Tannock, Adam Bielan, Michał Tomasz Kamiński og Ewald Stadler
11. Stemmerettelser og -intentioner
”Stemmerettelser og -intentioner” findes på websiden ”Séance en direct”, ”Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)” og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
(Mødet udsat kl. 14.00 og genoptaget kl. 15.00)
FORSÆDE: Oldřich VLASÁK næstformand
12. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
13. Resultatet af præsidentvalget i Rusland (forhandling)
Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Resultatet af præsidentvalget i Rusland
Villy Søvndal (formand for Rådet) afgav redegørelsen på vegne af Catherine Ashton (næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).
Talere: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra for PPE-Gruppen, Hannes Swoboda for S&D-Gruppen, der ligeledes besvarede tre blåt kort-spørgsmål fra hhv. Marek Henryk Migalski, Ewald Stadler og Bart Staes, Kristiina Ojuland for ALDE-Gruppen, Werner Schulz for Verts/ALE-Gruppen, Paweł Robert Kowal for ECR-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, Niki Tzavela for EFD-Gruppen, Andreas Mölzer, løsgænger, Ria Oomen-Ruijten, Knut Fleckenstein, Edward McMillan-Scott, Michał Tomasz Kamiński, Nick Griffin, Elmar Brok, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra hhv. Werner Schulz og Ewald Stadler, Justas Vincas Paleckis, Marek Henryk Migalski, Ewald Stadler, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marek Henryk Migalski, Krzysztof Lisek, Boris Zala, Nadezhda Neynsky, Csaba Sándor Tabajdi og Lena Kolarska-Bobińska.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Francisco José Millán Mon, Corina Creţu, Norica Nicolai, Laima Liucija Andrikienė, Jaroslav Paška, Tunne Kelam, Andrew Henry William Brons, Liisa Jaakonsaari og Sergio Paolo Francesco Silvestris.
Villy Søvndal tog ordet.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Kasakhstan
Villy Søvndal (formand for Rådet)afgav redegørelsen poå vegne af Catherine Ashton (Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik og næstformand i Kommissionen).
Paolo Bartolozzi for PPE-Gruppen tog ordet.
FORSÆDE: László SURJÁN næstformand
Talere: Liisa Jaakonsaari for S&D-Gruppen, Norica Nicolai for ALDE-Gruppen, Nicole Kiil-Nielsen for Verts/ALE-Gruppen, Janusz Wojciechowski for ECR-Gruppen, Paul Murphy for GUE/NGL-Gruppen, Bastiaan Belder for EFD-Gruppen, Andreas Mölzer, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janusz Wojciechowski, Elisabeth Jeggle, Alexander Mirsky, Leonidas Donskis, Keith Taylor, Paweł Robert Kowal, Miloslav Ransdorf, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Krzysztof Lisek, Piotr Borys, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra hhv. Miloslav Ransdorf og Nicole Kiil-Nielsen, Katarína Neveďalová, Kristiina Ojuland, Anna Ibrisagic, Kristian Vigenin, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Miloslav Ransdorf, Metin Kazak, Krzysztof Lisek, Ana Gomes, Joachim Zeller, Evgeni Kirilov, Andrzej Grzyb, Maria Eleni Koppa, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Cristiana Muscardini, Ria Oomen-Ruijten, Libor Rouček, Elena Băsescu, Jacek Protasiewicz og Cristiana Muscardini.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Herbert Dorfmann, Richard Howitt, Charles Tannock og Jaroslav Paška.
Villy Søvndal tog ordet.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
- Charles Tannock, Janusz Wojciechowski, Valdemar Tomaševski, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki og Tomasz Piotr Poręba for ECR-Gruppen om Kasakhstan (2012/2553(RSP)) (B7-0135/2012)
- José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Ioannis Kasoulides, Elisabeth Jeggle, Cristian Dan Preda, Mario Mauro, Jacek Saryusz-Wolski, Joachim Zeller, Paolo Bartolozzi, Krzysztof Lisek, Eduard Kukan, Ria Oomen-Ruijten, Paweł Zalewski, Francisco José Millán Mon, Marietta Giannakou, Jacek Protasiewicz, Andrzej Grzyb, Alf Svensson, Anna Ibrisagic, Kinga Gál, Elena Băsescu, Piotr Borys, Traian Ungureanu, Peter Šťastný og Inese Vaidere for PPE-Gruppen om situationen i Kasakhstan (2012/2553(RSP) (B7-0140/2012)
- Norica Nicolai, Leonidas Donskis, Marietje Schaake, Alexander Graf Lambsdorff, Graham Watson og Marielle de Sarnez for ALDE-Gruppen om situationen i Kasakhstan (2012/2553(RSP)) (B7-0141/2012)
Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Nigeria
Villy Søvndal (formand for Rådet) afgav redegørelsen på vegne af Catherine Ashton (næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).
Talere: Mario Mauro for PPE-Gruppen, og Véronique De Keyser for S&D-Gruppen.
FORSÆDE: Othmar KARAS næstformand
Talere: Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Fiorello Provera for EFD-Gruppen og Ewald Stadler, løsgænger.
Villy Søvndal tog ordet.
Talere: Ria Oomen-Ruijten, Ricardo Cortés Lastra, Charles Goerens, Jean Lambert, Bastiaan Belder, Diane Dodds, Filip Kaczmarek, Thijs Berman, Niccolò Rinaldi, Barbara Lochbihler, Zbigniew Ziobro, Gay Mitchell, Corina Creţu, Alojz Peterle, Michèle Striffler, Cristian Dan Preda, Bogusław Sonik, Alf Svensson, Peter Šťastný, Sari Essayah, Elmar Brok og Konrad Szymański
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andrew Henry William Brons og Elena Băsescu.
Andris Piebalgs (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
- Charles Tannock, Peter van Dalen, Tomasz Piotr Poręba, Konrad Szymański, Ryszard Antoni Legutko og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0131/2012)
- Judith Sargentini og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0133/2012)
- Fiorello Provera, Rolandas Paksas, Lorenzo Fontana, Oreste Rossi, Claudio Morganti, Mara Bizzotto, Nikolaos Salavrakos og Niki Tzavela for EFD-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0134/2012)
- Marietje Schaake, Kristiina Ojuland, Alexander Graf Lambsdorff, Johannes Cornelis van Baalen, Graham Watson og Marielle de Sarnez for ALDE-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0137/2012)
- Mario Mauro, Alojz Peterle, Filip Kaczmarek, Michèle Striffler, Bogusław Sonik, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Gay Mitchell, Cristian Dan Preda, Laima Liucija Andrikienė, Santiago Fisas Ayxela og Ria Oomen-Ruijten for PPE-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0138/2012)
- Willy Meyer, Patrick Le Hyaric og Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP) (B7-0139/2012)
- Véronique De Keyser, Ana Gomes, Ricardo Cortés Lastra, Richard Howitt og Michael Cashman for S&D-Gruppen om situationen i Nigeria (2012/2550(RSP)) (B7-0149/2012).
Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Hviderusland
Andris Piebalgs (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen på vegne af Catherine Ashton (Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik og næstformand i Kommissionen).
Talere: Jacek Protasiewicz for PPE-Gruppen, Libor Rouček for S&D-Gruppen, Kristiina Ojuland for ALDE-Gruppen, Werner Schulz for Verts/ALE-Gruppen, Marek Henryk Migalski for ECR-Gruppen, Krišjānis Kariņš, Kristian Vigenin, Ivars Godmanis, Paweł Robert Kowal, Inese Vaidere og Justas Vincas Paleckis.
FORSÆDE: Roberta ANGELILLI næstformand
Talere: Filip Kaczmarek, Kyriakos Mavronikolas, Peter Šťastný og Corina Creţu.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Sari Essayah, Elena Băsescu, Krzysztof Lisek og Norica Nicolai.
Andris Piebalgs tog ordet.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
- Véronique De Keyser, Libor Rouček, Justas Vincas Paleckis, Kristian Vigenin og Marek Siwiec for S&D-Gruppen om situationen i Hviderusland (2012/2581(RSP)) (B7-0178/2012)
- Kristiina Ojuland, Ivo Vajgl, Ivars Godmanis og Sonia Alfano for ALDE-Gruppen om situationen i Hviderusland (2012/2581(RSP)) (B7-0179/2012)
- José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Vytautas Landsbergis, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Peter Šťastný, Arnaud Danjean, Krzysztof Lisek, Ioannis Kasoulides, Cristian Dan Preda, Andrzej Grzyb, Tunne Kelam, Filip Kaczmarek og Lena Kolarska-Bobińska for PPE-Gruppen om situationen i Hviderusland (2012/2581(RSP)) (B7-0181/2012)
- Werner Schulz og Elisabeth Schroedter for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Hviderusland (2012/2581(RSP)) (B7-0182/2012)
- Charles Tannock, Marek Henryk Migalski, Paweł Robert Kowal, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Michał Tomasz Kamiński for ECR-Gruppen om situationen i Hviderusland (2012/2581(RSP)) (B7-0183/2012).
Formanden havde fra S&D-Gruppen, ALDE-Gruppen og EFD-Gruppen modtaget anmodning om følgende udnævnelser:
JURI: Rebecca Elisabeth Taylor
PETI: Rebecca Elisabeth Taylor
Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling for Middelhavsunionen: Edward Scicluna i stedet for Olga Sehnalová
Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling Euronest: Libor Rouček i stedet for Hannes Swoboda
Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet: Morten Messerschmidt i stedet for Niki Tzavela
Delegationen for Forbindelserne med Israel: Niki Tzavela i stedet for Morten Messerschmidt
Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.
18. Sørøveri (forhandling)
Redegørelse fra Kommissionen: Sørøveri
Andris Piebalgs (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
Talere: Georgios Koumoutsakos for PPE-Gruppen, Saïd El Khadraoui for S&D-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, Keith Taylor for Verts/ALE-Gruppen, Peter van Dalen for ECR-Gruppen, Younous Omarjee for GUE/NGL-Gruppen, Juozas Imbrasas for EFD-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Younous Omarjee, der besvarede det, Mathieu Grosch, Ana Gomes, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Peter van Dalen, Nathalie Griesbeck, Geoffrey Van Orden, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Georgios Koumoutsakos, Georgios Toussas, Michael Gahler, Maria Eleni Koppa, Phil Bennion, Inês Cristina Zuber, Carlo Fidanza, Ricardo Cortés Lastra, Corien Wortmann-Kool, Spyros Danellis, Dominique Vlasto, Debora Serracchiani, Maria do Céu Patrão Neves, Mario Mauro og Potito Salatto.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Elena Băsescu, Barbara Matera, Marco Scurria, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Janusz Władysław Zemke og Licia Ronzulli.
Andris Piebalgs tog ordet.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 110, stk. 2.
Afstemning: næste mødeperiode.
19. Dagsorden for næste møde
Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 483.918 OJJE).