ODPORÚČANIE DO DRUHÉHO ČÍTANIA o spoločnej pozícii Rady prijatej na účely prijatia smernice Európskehoparlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením

27.4.2006 - (12062/1/2005 – C6‑0055/2006 – 2003/0210(COD)) - ***II

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín
Spravodajkyňa: Christa Klaß

Postup : 2003/0210(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0146/2006
Predkladané texty :
A6-0146/2006
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o spoločnej pozícii Rady prijatej na účely prijatia smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením

(12062/1/2005 – C6‑0055/2006 – 2003/0210(COD))

(spolurozhodovací postup: druhé čítanie)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na spoločnú pozíciu Rady (12062/1/2005 – C6‑0055/2006),

–   so zreteľom na vlastnú pozíciu v prvom čítaní[1] k návrhu Komisie pre Parlament a Radu (KOM(2003)0550)[2],

–   so zreteľom na zmenený a doplnený návrh Komisie (KOM(2005)0282)[3],

–   so zreteľom na článok 251 ods. 2 Zmluvy o ES

–   so zreteľom na článok 62 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na odporúčanie do druhého čítania Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (A6‑0146/2006),

1.  schvaľuje spoločnú pozíciu v znení zmien a doplnení;

2.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Spoločná pozícia RadyPozmeňujúce a doplňujúce návrhy Parlamentu

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

Názov

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemnej vody pred znečistením

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemnej vody pred znečistením a zhoršením kvality

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Základné požiadavky európskeho vodného hospodárstva sú prevencia a zásada minimalizácie. Patrí sem aj stanovenie toho, že smernica sa musí vzťahovať nielen na ochranu podzemných vôd pred znečistením, ale aj pred zhoršením kvality. Očividne chýba jasná definícia rozdielu medzi preventívnymi opatreniami a opatreniami v rámci následnej starostlivosti. Prevencia je pre podzemné vody mimoriadne dôležitá, pretože ich čistenie, ak vôbec prichádza do úvahy, je veľmi nákladné, tak finančne, ako aj časovo.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2

Odôvodnenie 1

1) Podzemné vody sú cenný prírodný zdroj, ktorý by mal byť chránený pred chemickým znečistením. Je to dôležité najmä pre ekosystémy, ktoré závisia na podzemných vodách a pre použitie podzemných vôd na ľudskú spotrebu.

.

1) Podzemné vody sú cenný prírodný zdroj, ktorý ako taký, musí byť chránený pred zhoršením kvality a chemickým znečistením. Je to dôležité najmä pre ekosystémy, ktoré závisia na podzemných vodách a pre použitie podzemných vôd na ľudskú spotrebu.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 2 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Tieto dodatočné zmeny majú mimoriadny význam, lebo útvary podzemných vôd sú samostatné ekosystémy a ako také sa musia chrániť. Aspoň raz sa to musí jasne vyjadriť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3

Odôvodnenie 1a (nové)

 

1a) Podzemná voda je najcitlivejším a v rámci EÚ najväčším objemom sladkej vody a predovšetkým hlavným zdrojom pre verejné zásobovanie pitnou vodou. Úroveň ochrany pred novými vypúšťaniami, emisiami a stratami musí byť porovnateľná minimálne s úrovňou pre povrchové vody v dobrom chemickom stave. Znečistením a zhoršením kvality často vznikajú nenapraviteľné škody.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 4 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

V niektorých členských štátoch EÚ, napr. v Rakúsku a Nemecku, sa pitná voda získava prevažne z podzemných vôd a spotrebitelia sa ňou zásobujú prevažne bez tohto, aby bola chemicky upravená. Prípadné úpravy slúžia len na odstránenie železa a mangánu, ktoré zabraňuje hrdzaveniu alebo slúži estetickému/chuťovému zlepšeniu, nie však čisteniu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

Odôvodnenie 1b (nové)

 

1b) Podzemné vody sa musia chrániť takým spôsobom, aby sa pitná voda vyhovujúcej kvality mohla získať jednoduchým čistením v súlade s cieľmi stanovenými v článku 7 ods. 2 a 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva1.

_____________

1 Ú. v. ES L 327, 22. 12. 2000, s. 1. Smernica zmenená a doplnená rozhodnutím č. 2455/2001/ES (Ú. v. ES L 331, 15. 12. 2001, s. 1.)

Odôvodnenie

Opätovné zaradenie odôvodnenia 2 do textu schváleného Európskym parlamentom v prvom čítaní. Podzemné vody sú najcennejším zdrojom pitnej vody v Európe. Opatrenia na ochranu podzemných vôd by preto mali mať preventívny charakter a mali by byť navrhnuté s cieľom zachovať tento stav a zlepšovať ho tam, kde je to potrebné.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

Odôvodnenie 3

3) S cieľom chrániť životné prostredie ako celok a najmä ľudské zdravie je potrebné vyhýbať sa, zamedzovať výskyt a znižovať nepriaznivé obsahy škodlivých znečisťujúcich látok v podzemných vodách.

3) S cieľom chrániť životné prostredie ako celok a najmä ľudské zdravie je nutné vyvarovať sa, zamedzovať výskyt a znižovať nepriaznivé obsahy škodlivých znečisťujúcich látok v podzemných vodách.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6

Odôvodnenie 6a (nové)

 

6a) Ochrana podzemných vôd môže v niektorých oblastiach vyžadovať zmenu farmárskych alebo lesníckych postupov, ktorá by mohla spôsobiť stratu príjmov. Táto otázka by sa mala riešiť v rámci vypracovávania plánov rozvoja vidieka v súlade s reformovanou spoločnou poľnohospodárskou politikou.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 8 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Normy kvality podzemných vôd v prílohe I sa stanovujú len pre dusičnany a pesticídy. Tieto látky sa uvoľňujú predovšetkým v poľnohospodárstve. O tom, ako je ťažké, časovo a finančne nákladné ich znižovanie, svedčia správy o uplatňovaní smernice o dusičnanoch. V rámci SPP sa preto musí rátať s pomocou Spoločenstva.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7

Odôvodnenie 13

13) Za určitých podmienok by členské štáty mali byť oprávnené udeliť výnimku z opatrení na zabránenie alebo obmedzenie vstupu znečisťujúcich látok do podzemných vôd.

13) Členské štáty, ktoré za určitých podmienok udeľujú výnimky z opatrení na zabránenie alebo obmedzenie vstupu znečisťujúcich látok do podzemných vôd, by tak mali činiť na základe vhodných, jasných a transparentných kritérií a odôvodniť tieto výnimky v plánoch manažmentu povodia.

Odôvodnenie

Znenie odôvodnenia 13, ktoré bolo vložené iba v návrhu Rady, je príliš vágne a sprostredkúva dojem, že výnimky je možné udeľovať ľubovoľne. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh preberá znenie odôvodnenia 30 z rámcovej smernice o vode a jasne formuluje nutnosť zdôvodniť udelenie výnimiek transparentnými kritériami.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8

Odôvodnenie 13a (nové)

 

13a) Mal by sa analyzovať vplyv rôznych noriem kvality podzemných vôd, ktoré uplatňujú členské štáty a ktoré sa ešte len schvália, na úroveň ochrany životného prostredia a na fungovanie vnútorného trhu.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 9 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Táto požiadavka EP je o to naliehavejšia, že hľadiska spoločnej pozície budú rozhodovať členské štáty o tom, či vôbec a pre ktoré látky v prílohe II časť B stanovia limity.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9

Odôvodnenie 13b (nové)

 

13b) Na získanie lepších kritérií kvality a ochrany ekosystému podzemných vôd by sa mali uskutočniť výskumné práce. Pokiaľ je to nevyhnutné na vykonanie alebo revíziu tejto smernice, je treba vziať do úvahy výsledky týchto výskumov.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 95 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10

Odôvodnenie 14a (nové)

 

14a) V súlade s článkom 11 ods. 3 písm. f) smernice 2000/60/ES by sa vytváranie zásob podzemnej vody a ich obnovenie malo považovať za prípustný postup podmienený povolením a malo by sa uznať za cennú metódu hospodárenia s vodnými zdrojmi.

Odôvodnenie

Opätovné predloženie odôvodnenia 15 tak, ako ho schválil Európsky parlament v prvom čítaní. Umelé systémy napĺňania útvarov podzemných vôd sa používajú ako prirodzené systémy regulácie prostredníctvom uchovávania povrchových vôd. Tým sa vyrovnávajú sezónne výkyvy dostupnosti povrchových vôd a vytvárajú spoľahlivé a trvalo udržateľné zdroje na výrobu pitnej vody. Je potrebné zdôrazniť uznanie tohto postupu za podmienky jeho povolenia.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 11

Článok 2 odsek 3

3. významný a trvalo vzostupný trend je každý štatisticky významný nárast obsahu znečisťujúcej látky, skupiny znečisťujúcich látok alebo indikátora znečistenia, ktorý predstavuje riziko pre životné prostredie, ktoré si v súlade s článkom 5 vyžaduje zvrátenie trendu;

3. významný a trvalo vzostupný trend je každý štatisticky a environmentálne významný nárast obsahu znečisťujúcej látky, skupiny znečisťujúcich látok alebo indikátora znečistenia v podzemných vodách, ktorý si v súlade s článkom 5 vyžaduje zvrátenie trendu;

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 18 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Navrhnutá zmena a doplnenie by zaviazala členské štáty k zameraniu ich úsilia na zvrátenie trendov, ktoré by mohli mať veľké následky pre životné prostredie. Tento návrh by bol efektívny aj z hľadiska životného prostredia a nákladov. Ak by sa nevypustili slová „ktorý predstavuje riziko pre životné prostredie“, bola by sa pripustila tendencia dopĺňania.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 12

Článok 2 odsek 4a (nový)

 

4a. zhoršenie kvality je každý nepatrný antropogénne podmienený a trvalý prírastok koncentrácie znečisťujúcich látok oproti doterajšiemu stavu v podzemných vodách.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 21 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Musia sa vymedziť všetky pojmy použité v legislatívnom texte, ktoré sú potrebné na výklad takéhoto textu a jednoznačnosť smernice. V článku 2 ods. 33 rámcovej smernice o vode je vymedzený len pojem „znečisťovanie. Následkom toho, aj čo sa týka rámcovej smernice o vode, sú terminologické nejasnosti, ktoré môžu mať veľký vplyv na ochranu podzemných vôd.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13

Článok 2 odsek 4b (nový)

 

4b) pozaďová koncentrácia znamená koncentráciu látky v útvare podzemných vôd zodpovedajúcu žiadnym alebo len veľmi nepatrným antropogénnym zmenám v porovnaní s nenarušenými podmienkami.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 22 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Musia sa vymedziť všetky pojmy použité v legislatívnom texte, ktoré sú potrebné na výklad takéhoto textu a jednoznačnosť smernice. Znenie sa upravilo podľa znenia spoločnej pozície.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14

Článok 2 odsek 4c (nový)

 

4c) základná koncentrácia látky v útvare podzemných vôd znamená priemernú koncentráciu meranú v priebehu referenčných rokov 2007 a 2008 na základe programov pre monitorovanie vypracovaných podľa článku 8 smernice 2000/60/ES.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 24 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Musia sa vymedziť všetky pojmy použité v legislatívnom texte, ktoré sú potrebné na výklad takéhoto textu a jednoznačnosť smernice.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 15

Článok 3 odsek 1 pododsek 1a (nový)

 

Normy kvality podzemných vôd a prahové hodnoty, ktoré sa uplatňujú na dobrý chemický stav sú založené na humánnych a ekotoxikologických kritériách pre vymedzenie pojmu znečisťovanie v článku 2 ods. 33 smernice 2000/60/ES.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 27 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Kritéria pre povolené koncentrácie znečisťujúcich látok v podzemných vodách, pri ktorých je ešte zachovaný dobrý chemický stav, sa musia držať pojmu riziko v definícii znečistenia podľa článku 2 ods. 33 rámcovej smernice o vode. Z hľadiska všeobecného odborného chápania je táto hranica vymedzená humánnymi a ekotoxikologickými limitmi pre podzemné vody.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 16

Článok 4 odsek 2 písmeno a)

a) nie sú prekročené hodnoty noriem kvality podzemných vôd vymenované v prílohe I a príslušné prahové hodnoty ustanovené v súlade s článkom 3 a prílohou II v žiadnom z monitorovacích bodov v dotknutom útvare alebo skupine útvarov podzemných vôd, alebo

a) nie sú prekročené hodnoty noriem kvality podzemných vôd vymenované v prílohe I a príslušné prahové hodnoty ustanovené v súlade s článkom 3 a prílohou II v žiadnom z monitorovacích bodov v dotknutom útvare alebo skupine útvarov podzemných vôd a na základe výsledkov príslušného monitorovania nič nenaznačuje tomu, že sa nesplnili podmienky stanovené v bode 2.3.2. prílohy V smernice 2000/60/ES, alebo

Odôvodnenie

Dostupné informácie a výsledky monitorovania povrchových vôd a suchozemských ekosystémov by sa mali systematicky využívať ako doplnenie pomerne skromných údajov o chemickom stave zo systémov monitorovania podzemných vôd. Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh je založený na PDN Parlamentu 29 a 65.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 17

Článok 4 odsek 2 písmeno b) bod iii)

iii) ak je to vhodné, v súlade s odsekom 4 prílohy III k tejto smernici, sú splnené požiadavky vyplývajúce z článku 7 ods. 3 smernice 2000/60/ES;

iii) v súlade s odsekom 4 prílohy III k tejto smernici, sú splnené požiadavky vyplývajúce z článku 7 ods. 3 smernice 2000/60/ES;

Odôvodnenie

Tieto slová by sa mali vypustiť, aby sa zaručilo, že sa vždy budú chrániť všetky podzemné vody určené na získavanie pitnej vody. Zachováva časti PDN Parlamentu 29, aby sa zaručilo, že sa vždy budú chrániť všetky podzemné vody určené na získavanie pitnej vody.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 18

Článok 4 odsek 2a (nový)

 

2a) Ak geogénne podmienený obsah prirodzene sa vyskytujúcich znečisťujúcich látok alebo indikátorov znečistenia v útvare alebo skupine útvarov podzemných vôd, podliehajúci prahovej hodnote stanovenej v prílohe II časti B, presahuje tieto hodnoty, prechod z dobrého stavu na zlý určuje obsah prirodzene sa vyskytujúcich látok vrátane stanovených prahových hodnôt.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 91 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Keďže sa v rámci EÚ nedajú pri odvodzovaní noriem kvality zohľadniť všetky veľmi rozdielne obsahy prirodzene sa vyskytujúcich látok, musí sa stanoviť postup v prípade, ak už obsah prirodzene sa vyskytujúcich látok, tzv. pozaďová koncentrácia, prekročil normy kvality. V takomto prípade platia tieto zvýšené obsahy prirodzene sa vyskytujúcich látok ako norma kvality/prahová hodnota.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 19

Článok 4 odsek 2b (nový)

 

2b) Dodržiavanie noriem kvality podzemných vôd sa zakladá na porovnávaní s aritmetickými priemermi monitorovaných hodnôt na každom mieste odberu vzoriek útvaru alebo skupiny útvarov podzemných vôd, ktoré boli identifikované ako rizikové, a to na základe analýzy vykonanej podľa článku 5 smernice 2000/60/ES. Hodnoty merania na jednotlivých miestach merania, ktoré nespĺňajú normu, rozhodnú o klasifikácii len vtedy, keď toto miesto merania je po odbornom preskúmaní v súlade s prílohou I a prílohou II tejto smernice smerodajné pre znečistenie útvaru podzemných vôd alebo jeho časti.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 28 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Klasifikácia útvarov podzemných vôd prostredníctvom výsledkov merania, že sa nachádzajú v dobrom alebo zlom stave, je ústredným prvkom smernice. Preto sa musí presne upraviť. Ak niektoré miesto merania nepredstavuje reprezentatívnu vzorku útvaru podzemných vôd alebo aspoň jeho časti, nebude sa brať do úvahy. Na klasifikáciu útvaru podzemných vôd je teda stále treba aj odborný posudok.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 20

Článok 4a (nový)

 

Článok 4a

 

Revízia zoznamu noriem kvality podzemných vôd uvedeného v  prílohe I a zoznamu prahových hodnôt, ktoré stanovujú členské štáty podľa prílohy II

 

5 rokov po nadobudnutí účinnosti tejto smernice a potom s pravidelným odstupom 6 rokov

 

- preverí Komisia zoznam noriem kvality podzemných vôd uvedených v prílohe I a zoznam prahových hodnôt, ktoré sa stanovujú v súlade s prílohou II časťou B, najmä na základe informácií poskytnutých členskými štátmi v rámci plánov manažmentu, vedeckého a technického pokroku a stanoviska výboru uvedeného v článku 16 ods. 5 smernice 2000/60/ES;

 

- Komisia vypracuje s mimoriadnym zreteľom na porovnateľnosť prahových hodnôt, ktoré stanovili členské štáty, dopad týchto prahových hodnôt na stav súťaže v dotknutých odvetviach hospodárstva, dodržiavanie stanovených lehôt a hodnotenie dosiahnutého pokroku vzhľadom na znečisťovanie podzemných vôd,

 

súhrnnú správu a v prípade potreby predloží návrh smernice o zmene a doplnení zoznamu znečisťujúcich látok, skupín znečisťujúcich látok, indikátorov znečistenia a/alebo príslušných koncentrácií znečisťujúcich látok v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 36 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa má po prvé zabezpečiť, že bude pravidelne dochádzať ku kontrole zoznamu znečisťujúcich látok a noriem kvality podzemných vôd (prahových hodnôt) a že Európsky parlament sa bude podieľať na tvorbe legislatívy. Po druhé je bezpodmienečne nutné, aby sa prahové hodnoty stanovené členskými štátmi hodnotili z hľadiska hospodárskej súťaže.

Znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu sa prispôsobilo terminológii a lehotám spoločnej pozície.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 21

Článok 5 odsek 2

2. Členské štáty zvrátia trendy, ktoré predstavujú významné riziko poškodenia kvality vodných alebo suchozemských ekosystémov, ľudského zdravia alebo skutočného alebo potencionálneho zákonného využitia vodného prostredia, prostredníctvom programu opatrení

uvedených v článku 11 smernice 2000/60 ES s cieľom postupne znižovať znečistenie

podzemných vôd.

 

2. Členské štáty zvrátia trendy, ktoré predstavujú vzhľadom na počiatočný bod významné riziko poškodenia kvality vodných alebo suchozemských ekosystémov, ľudského zdravia alebo skutočného alebo potencionálneho zákonného využitia vodného prostredia, prostredníctvom programu opatrení uvedených v článku 11 smernice 2000/60 ES s cieľom postupne znižovať znečistenie podzemných vôd a zabrániť zhoršeniu ich kvality.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 38 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Programy opatrení musia zamedziť aj zhoršenie kvality, pozri článok 1 ods. 2 spoločnej pozície.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 22

Článok 6 odsek 1 pododsek 1 písmeno a)

a) všetky potrebné opatrenia s cieľom zabrániť vstupom akýchkoľvek nebezpečných látok do podzemných vôd. Pri identifikácii takýchto látok berú členské štáty do úvahy najmä nebezpečné látky, ktoré patria medzi druhy alebo skupiny znečisťujúcich látok uvedené v bodoch 1 až 6 prílohy VIII k smernici 2000/60/ES, ako aj látky, ktoré patria medzi druhy alebo skupiny znečisťujúcich látok uvedené v bodoch 7 až 9 uvedenej prílohy, ak sa považujú za nebezpečné;

a) všetky potrebné opatrenia s cieľom zabrániť vstupom akýchkoľvek nebezpečných látok do podzemných vôd. Pri identifikácii takýchto látok berú členské štáty do úvahy najmä nebezpečné látky, ktoré patria medzi druhy alebo skupiny znečisťujúcich látok uvedené v bodoch 1 až 6 prílohy VIII k smernici 2000/60/ES, ako aj látky, ktoré patria medzi druhy alebo skupiny znečisťujúcich látok uvedené v bodoch 7 až 9 uvedenej prílohy, ak sa považujú za nebezpečné. Látky, ktoré boli schválené v rámci postupu schvaľovania na úrovni EÚ na základe hodnotenia rizika pre podzemné vody alebo na základe dodržania preventívnej hodnoty dodržania čistoty podzemných vôd, alebo ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v procese schvaľovania, sa na účely tejto smernice nepovažujú za nebezpečné;

Odôvodnenie

Ak už látka bola v rámci schvaľovacieho postupu, ktorý sa riadi legislatívou EÚ schválená na základe intenzívnych štúdií s cieľom zaručiť jej neškodnosť pre podzemné vody a bola označená za bezpečnú, a ak jej použitie už bolo schválené na presne vymedzené účely, bolo by rozporné označiť ju na inom mieste legislatívy Spoločenstva za „nebezpečnú“. Cieľom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je teda zaručiť, aby legislatíva Spoločenstva bola koherentná.

Slovné spojenie „s cieľom“ vytvára právnu neistotu a oslabuje platnú úpravu v smernici 80/68/EHS. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh zachováva stanovisko Parlamentu z prvého čítania k článku 6 a dáva znenie do súladu s článkom 3 a 4 platnej smernice 80/68/EHS.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 23

Článok 6 odsek 1 pododsek 1 písmeno b)

b) pre znečisťujúce látky uvedené v prílohe VIII k smernici 2000/60/ES, ktoré sa

nepovažujú za nebezpečné a akékoľvek iné znečisťujúce látky, ktoré nie sú nebezpečné, neuvedené v tejto prílohe, ktoré podľa členských štátov predstavujú existujúce alebo možné riziko znečistenia, všetky opatrenia potrebné na obmedzenie ich vstupu do podzemných vôd, aby sa zabezpečilo, že takéto vstupy nespôsobia zhoršenie dobrého chemického stavu podzemných vôd ani významný a trvalo vzostupný trend obsahu znečisťujúcich látok v podzemných vodách ani inak nespôsobia znečistenie podzemných vôd. Takéto opatrenia zohľadnia najlepšie osvedčené postupy, vrátane najlepších environmentálnych postupov a najlepších dostupných techník, ktoré sú uvedené v príslušných právnych predpisoch Spoločenstva.

 

b) pre znečisťujúce látky uvedené v prílohe VIII k smernici 2000/60/ES, ktoré sa nepovažujú za nebezpečné a akékoľvek iné znečisťujúce látky, ktoré nie sú nebezpečné, neuvedené v tejto prílohe, ktoré podľa členských štátov predstavujú existujúce alebo možné riziko znečistenia, všetky opatrenia potrebné na obmedzenie ich vstupu do podzemných vôd, aby sa zabezpečilo, že takéto vstupy nespôsobia zhoršenie podzemných vôd. Takéto opatrenia zohľadnia prinajmenšom najlepšie osvedčené postupy, vrátane najlepších environmentálnych postupov a najlepších dostupných techník, ktoré sú uvedené v príslušných právnych predpisoch Spoločenstva.

Odôvodnenie

Zabrániť novým zhoršeniam kvality, príp. znečisteniam, podzemných vôd novými vstupmi je najdôležitejšou úlohou tejto smernice (a bolo to už úlohou smernice 80/68/EHS, ktorá v roku 2013 stratí účinnosť). Zásada týkajúca sa emisií by sa mala prísne držať zásad prevencie a predchádzania, ako aj boja proti poškodzovaniu životného prostredia, ako je uvedené v zmluvách o ES.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 24

Článok 6 odsek 1 pododsek 2

Na účely stanovenia opatrení uvedených v písmenách a) alebo b) členské štáty môžu ako prvý krok určiť okolnosti, pri ktorých sa znečisťujúce látky uvedené v prílohe VIII k smernici 2000/60/ES, a najmä základné kovy a ich zlúčeniny uvedené v bode 7 uvedenej prílohy, považujú za nebezpečné alebo nie nebezpečné.

vypúšťa sa

Odôvodnenie

Toto znenie je zmätočné a preto by sa malo vypustiť. Postupy určenia nebezpečných látok sú jasne stanovené v existujúcej smernici a v rámcovej smernici o vode. Vymedzenia pojmov v rámcovej smernici o vode a zaužívané postupy Spoločenstva na určovanie nebezpečných látok sa musia v súvislosti s podzemnými vodami rešpektovať.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 25

Článok 6 odsek 1 pododsek 2a (nový)

 

Programy opatrení môžu obsahovať príslušné opatrenia právneho, administratívneho alebo zmluvného charakteru.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 40 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

V rámci ochrany podzemných vôd sa okrem právnych a administratívnych nástrojov čoraz viac osvedčili dobrovoľné a zmluvné opatrenia na základe spolupráce. V zmysle efektívnej ochrany podzemných vôd a so zreteľom na zásadu proporcionality by sa mali nástroje zmluvného charakteru a nástroje v rámci spolupráce použiť v prvom rade vtedy, keď zabezpečia rovnako dosiahnutie cieľa.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 26

Článok 6 odsek 2

2. Ak je to technicky možné, vezmú sa do úvahy vstupy znečisťujúcich látok z difúznych zdrojov znečistenia, ktoré majú vplyv na chemický stav podzemných vôd.

vypúšťa sa

Odôvodnenie

Tieto slová by sa mali vypustiť, keďže oslabujú kontrolu difúzneho znečistenia a vytvárajú právnu neistotu. Na veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok, ktoré nepredstavujú riziko, sa už vzťahujú výnimky v odseku 3 písm. a) až d).

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 27

Článok 6 odsek 3 písmeno f)

f) sú výsledkom zásahov do povrchových vôd s cieľom, okrem iného, zmierniť účinky povodní a sucha a na účely vodného hospodárstva a hospodárstva vodných ciest aj na medzinárodnej úrovni. Takéto činnosti (vrátane vysekávania, bagrovania, premiestnenia a odstránenia nánosov v povrchových vodách) sa vykonajú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, a tam kde je to vhodné, s povoleniami a oprávneniami vydanými na základe týchto predpisov vytvorenými členskými štátmi v tejto oblasti na tento účel, ak takéto vstupy nebudú ústupkom vzhľadom na environmentálne ciele ustanovené pre príslušné vodné útvary v súlade s článkom 4 ods. 1 písm. b) bodom (ii) smernice 2000/60/ES.

f) sú výsledkom zásahov do povrchových vôd s cieľom, okrem iného, zmierniť účinky povodní a sucha a na účely vodného hospodárstva a hospodárstva vodných ciest aj na medzinárodnej úrovni. Takéto činnosti (vrátane vysekávania, bagrovania, premiestnenia a odstránenia nánosov v povrchových vodách) sa vykonajú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, a tam kde je to vhodné, s povoleniami a oprávneniami vydanými na základe týchto predpisov vytvorenými členskými štátmi v tejto oblasti na tento účel, ak takéto vstupy nebudú ústupkom vzhľadom na environmentálne ciele ustanovené pre príslušné vodné útvary v súlade s článkom 4 ods. 1 písm. b) smernice 2000/60/ES.

Odôvodnenie

Relevantný je celý pododsek 1 písm. b), t.j. nielen bod ii) ale aj body i) „zabránenie“ a iii) „vzostupný trend“, ktorý vyplýva z dôsledkov ľudskej činnosti“.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 28

Článok 6 odsek 3 pododsek 1a (nový)

 

Výnimky ustanovené v písmenách a) až f) sa smú udeliť len vtedy, keď príslušné úrady členských štátov skonštatovali, že je zaručená kontrola podzemných vôd a najmä jej kvalita.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 46 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Táto výhrada týkajúca sa kontroly obsiahnutá v smernici 80/68/EHS pre vstupy znečisťujúcich látok, ktoré môžu ohroziť podzemné vody, nebola prevzatá ani do smernice 2000/68/ES, ani do tejto smernice. Je to však najdôležitejší nástroj uplatňovania a realizácie predpisov týkajúcich sa prevencie. Článok 8 smernice 2000/60/ES slúži len všeobecnej kontrole stavu útvarov podzemných vôd a to väčšinou nemôže zahŕňať uvedené vstupy znečisťujúcich látok.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 29

Článok 6 odsek 4

4. Príslušné orgány členských štátov vedú zoznam výnimiek uvedených v odseku 3, aby ich na požiadanie oznámili Komisii.

4. Príslušné orgány členských štátov vedú zoznam výnimiek uvedených v odseku 3, aby ich na požiadanie oznámili Komisii a predkladajú okrem programu opatrení podľa článku 11 smernice 2000/60/ES aj prehľad výnimiek.

Odôvodnenie

Podľa všeobecnej zásady rámcovej smernice o vode sa uplatňovanie výnimiek vždy musí ohlásiť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 30

Článok 6a (nový)

 

Článok 6a

 

Meranie

 

1. Každý členský štát predloží Komisii úplný popis metód merania pre každú látku, pre ktorú boli stanovené normy kvality podzemných vôd v rámci Spoločenstva alebo na vnútroštátnej úrovni.

 

2. Komisia preskúma, či sú metódy merania plne porovnateľné a či rozdiely medzi metódami môžu viesť ku skresleniam, ktoré by mohli byť zodpovedné za chybné alebo rozdielne uplatňovanie tejto smernice v Spoločenstve. Miestne klimatické podmienky a typy pôdy sú pritom rozhodujúcimi činiteľmi.

 

3. Na základe tohto zistenia Komisia schváli alebo zamietne metódy merania, predložené členskými štátmi.

 

4. Ak Komisia zamietne metódy merania predložené členským štátom, predloží tento členský štát Komisii na schválenie zmenené metódy merania v súlade s ustanoveniami odsekov 1 až 3.

 

5. Schválené metódy merania sa uplatňujú vo všetkých členských štátoch od dátumu uvedeného v článku 8 smernice 2000/60/ES.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 41 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Pre jednotné a spravodlivé uplatňovanie tejto smernice je dôležitá dohoda vo veci metód merania znečistenia podzemných vôd. Všetky členské štáty by mali merať znečistenie na základe porovnateľných prahových hodnôt. Komisia by mala mať preto právo schvaľovať metódy merania, pokiaľ sú rovnocenné vzhľadom na ciele v súvislosti so životným prostredím.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 31

Článok 6b (nový)

 

Článok 6b

 

Výskum a šírenie

 

Komisia, v zhode s členskými štátmi, podporí šírenie už známych metód merania a výpočtu parametrov pre popis a monitorovanie útvarov podzemných vôd a podporí nové snahy v oblasti výskumu s cieľom zlepšiť dostupné technológie v rámci monitorovania a obhospodarovanie útvarov podzemných vôd a ich kvality, aj vzhľadom na ekosystémy podzemných vôd.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 100 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

EP pokladá za potrebné, silnejšie podporiť výskum ekosystémov podzemných vôd v rámci výskumných programov Spoločenstva.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 32

Článok 6c (nový)

 

Článok 6c

 

Ochrana termálnych a liečivých prameňov

 

Komisia a členské štáty vytvoria spoločnú metodiku určovania zón ochrany pre útvary podzemných vôd, ktoré sú zdrojom termálnych a liečivých prameňov s cieľom zabezpečiť, aby sa na tieto zóny bral ohľad pri priemyselnom a urbanistickom plánovaní.

Odôvodnenie

Termálne a liečivé pramene neboli obsiahnuté v návrhu Komisie napriek skutočnosti, že sú najkvalitnejšími zdrojmi vody v Európskej únii. Je potrebné osobitne chrániť útvary podzemných vôd spodnej vody, ktoré sú zdrojom týchto prameňov a prijať preventívne opatrenia na povrchu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 33

Článok 8

Prílohy II, III a IV sa môžu upraviť na základe vedeckého a technického pokroku v súlade s postupom uvedeným v článku 21 ods. 2 smernice 2000/60/ES berúc do úvahy obdobie preskúmania a aktualizácie plánov manažmentu povodia, ako je uvedené v článku 13 ods. 7 uvedenej smernice.

 

Časť A prílohy II, a prílohy III a IV sa môžu upraviť na základe vedeckého a technického pokroku v súlade s postupom uvedeným v článku 21 ods. 2 smernice 2000/60/ES berúc do úvahy obdobie preskúmania a aktualizácie plánov manažmentu povodia, ako je uvedené v článku 13 ods. 7 uvedenej smernice.

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 55 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Časť A by mala patriť do komitologického postupu, časť B nie. Časť B prílohy II, ktorú Rada novo formulovala, obsahuje zoznam látok, pre ktoré majú členské štáty stanoviť aspoň normy kvality podzemných vôd (prahové hodnoty). Tento zoznam nie je možné zmeniť prostredníctvom komitologického postupu, ale len v súlade s článkom 251 zmluvy v rámci spolurozhodovacieho postupu s Európskym parlamentom.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 34

Článok 8 odsek 1a (nový)

 

Rada vytvorí spoločnú metodiku katalogizácie útvarov podzemných vôd v rámci príprav na realizáciu programu Inspire. V tejto súvislosti začnú členské štáty so zberom údajov hneď ako táto smernica nadobudne účinnosť.

Odôvodnenie

Musí sa vypracovať metodika zberu údajov v rámci príprav na zavedenie programu Inspire, ktorý sa týka digitálneho mapovania útvarov spodnej vody a ktorý v súčasnosti Parlament prerokúva. Z tohto dôvodu sa musia členské štáty zúčastniť na tvorbe metodiky zberu údajov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 35

Článok 10 odseky 1a a 1b (nové)

 

Komisia vypracuje správu, v ktorej musí zvlášť pre každý členský štát uviesť, či smernica spôsobila zmenu úrovne ochrany životného prostredia, zhoršenie kvality podzemných vôd a narušenie hospodárskej súťaže.

Na základe záverov tejto správy predloží Komisia, ak to bude treba, do 31. 12. 2015 Európskemu parlamentu a Rade návrh.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 36

Príloha I bod 1 tabuľka stĺpec 3 riadok 1, Poznámka

Pre činnosti patriace do rozsahu

pôsobnosti smernice 91/676/EHS budú

programy a opatrenia, ktoré sa vyžadujú

vo vzťahu k tejto hodnote (t. j. 50 mg/l),

v súlade s touto smernicou.1.

vypúšťa sa

1Táto doložka nezahŕňa činnosti mimo rozsahu pôsobnosti smernice 91/676/EHS..

 

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 60 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Táto poznámka by mohla v súvislosti s poznámkou pod čiarou znamenať, že sa na hospodárske odvetvia kladú vzhľadom na znečistenie dusičnanmi rozdielne požiadavky. Toto je predmetom kritiky tak Európskeho parlamentu, ako aj členských štátov. Táto poznámka spôsobuje právnu neistotu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 37

Príloha I bod 1 tabuľka, stĺpec 3 riadok 2 poznámka (nová)

 

Normy kvality sa vzťahujú na všetky útvary podzemných vôd, okrem prípadov, keď sú normy pre pitnú vodu týkajúce sa obsahu pesticídov a ich relevantných metabolitov prísnejšie ako 0,1 µg/l. V týchto prípadoch sa uplatnia normy pre pitnú vodu. Celková koncentrácia pesticídov a ich metabolitov vo všetkých útvaroch podzemných vôd nesmie presiahnuť 0,5 µg/l.

Odôvodnenie

Opätovné zaradenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 62 prijatého Parlamentom v prvom čítaní. Normy kvality pre obsah pesticídov a ich metabolitov v pitnej vode môžu byť nižšie ako 0,1 µg/l. V takýchto prípadoch by sa mali uplatniť prísnejšie normy. Smernica 98/83/ES stanovuje prahovú hodnotu pre celkový obsah pesticídov a im príbuzných látok. Táto prahová hodnota by rovnako mala byť súčasťou tejto smernice, aby sa zaručila náležitá ochrana podzemných vôd.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 38

Príloha I bod 1 tabuľka, poznámka pod čiarou 3

3 „Spolu“ je súčet všetkých jednotlivých pestícídov zistených a vyčíslených v priebehu monitorovacieho postupu.

3 „Spolu“ je súčet všetkých jednotlivých pestícídov zistených a vyčíslených v priebehu monitorovacieho postupu vrátane príslušných metabolitov, produktov biologických rozkladov a chemických reakcií..

Odôvodnenie

Nový text Rady, bez ktorého je znenie poznámky pod čiarou nezrozumiteľné.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 39

Príloha II časť B bod 1

1. Látky alebo ióny, ktoré sa môžu vyskytnúť prirodzene ako aj v dôsledku ľudskej činnosti

1. Látky alebo ióny, ktoré sa môžu vyskytnúť prirodzene ako aj v dôsledku ľudskej činnosti

Arzén

Arzén

Kadmium

Kadmium

Olovo

Olovo

Ortuť

Ortuť

Čpavok

Čpavok

Chloridový anión

 

Síranový anión

 

 

1a. Indikátory, ktoré sa môžu vyskytnúť prirodzene ako aj v dôsledku ľudskej činnosti

 

Chloridový anión

 

Síranový anión

Odôvodnenie

Opätovné použitie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 90 z prvého čítania prijatého 28. apríla 2005.

Chloridový anión a síranový anión nie sú znečisťujúce látky, čo by sa malo jasne vyjadriť.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 40

Príloha III bod 4 (-a) (nový)

 

-a) vplyv znečisťujúcich látok na útvary podzemných vôd

Odôvodnenie

Toto je predpokladom požiadaviek uvedených pod písmenom a) až d).

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 41

Príloha IV časť B úvodná časť

Podľa článku 5 členské štáty zvrátia identifikované trvalo vzostupné trendy, ktoré predstavujú riziko poškodenia spojených vodných ekosystémov, priamo závislých suchozemských ekosystémov, ľudského zdravia alebo oprávneného, skutočného či potenciálneho využívania vodného prostredia berúc do úvahy tieto požiadavky:

Podľa článku 5 členské štáty zvrátia identifikované trvalo vzostupné trendy berúc do úvahy tieto požiadavky:

Odôvodnenie

Ekosystém podzemné vody sa ako taký musí chrániť pred znečistením a zhoršením kvality, pozri článok 4 smernice 2000/60/ES, článok 1 spoločnej pozície a odôvodnenie Rady cieľa II: „pričom má prevencia osobitný význam, keďže je dokonca aj po odstránení zdroja znečistenia zdĺhavé a ťažké vrátiť podzemným vodám ich pôvodnú kvalitu.“

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 42

Príloha IV časť B bod 1 písmeno c)

c) nie je miera nárastu a reverzibility trendu taká, že aj neskorší počiatočný bod by umožnil opatreniam na dosiahnutie zvrátenia trendu, aby nákladovo čo najefektívnejšie zabránili akémukoľvek environmentálne významnému zhoršeniu kvality podzemných vôd alebo aspoň takéto zhoršenie čo najviac zmiernili.

vypúšťa sa

Odôvodnenie

Z hľadiska prevencie sa táto výnimka nedá akceptovať, pozri aj odôvodnenie k pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu 28. Nie je možné, aby sa identifikovalo riziko a nepodnikli sa žiadne kroky.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 43

Príloha IV časť B bod 1 odsek 2

Pre činnosti v rozsahu pôsobnosti smernice 91/676/EHS sa počiatočný bod na vykonávanie opatrení na zvrátenie významných a trvalo vzostupných trendov stanoví v súlade s uvedenou smernicou a smernicou 2000/60/ES;

vypúšťa sa

Odôvodnenie

Príloha IV sa vzťahuje na zvrátenie trendu, ktoré je dôležitým nástrojom prevencie. Pre dotknuté hospodárske odvetvia by nemali existovať rozdielne úpravy. Pozri aj odôvodnenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu k prílohe I tabuľka, stĺpec 3 (poznámka). Toto vypustenie je v súlade s PDN spravodajkyne 36 a PDN Parlamentu 60, ktorý bol prijatý v prvom čítaní 28. apríla 2005.

  • [1]  Prijaté texty P6_TA(2005)0145.
  • [2]  Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.
  • [3]  Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Európsky parlament by po dlhých diskusiách a odbornom objasnení od nadobudnutia účinnosti rámcovej smernice o vode očakával lepšiu smernicu o ochrane podzemných vôd, ktorá by obsahovala jasné a účinné ustanovenia prispôsobené špecifickým cieľom. Podľa názoru Európskeho parlamentu nespĺňa ani návrh Komisie, ani spoločná pozícia Rady požiadavky článku 17 smernice 2000/60/ES.

Podstatné body kritiky Európskeho parlamentu sú:

-          Spoločná pozícia obsahuje len málo podstatných zlepšení pre ochranu podzemných vôd v porovnaní s platnými právnymi predpismi, napr. RSV (2000/60/ES) v spojení so smernicou Rady 80/68/EHS zo 17 decembra 1979 o ochrane podzemných vôd pred znečistením niektorými nebezpečnými látkami, ktorá však platí už iba do roku 2013.

-          Ignorujú sa podzemné vody ako samostatný ekosystém.

-          Požiadavky na ochranu podzemných vôd sa preto neorientujú ani na zachovanie podzemných vôd v ich čo najprirodzenejšom stave.

-          Dobrá kvalita pitnej vody z podzemných vôd, ktorú v mnohých častiach Európy možno získavať bez úpravy takpovediac čerstvo z prameňa, sa už teda nezaručuje.

-          Upúšťa sa od princípu plošnej a preventívnej ochrany podzemných vôd, upevňuje sa receptorová a delená ochrana podzemných vôd.

-          Chýba jasné rozlíšenie medzi preventívnou a následnou starostlivosťou. Najdôležitejšou oblasťou dcérskej smernice o podzemných vodách musí byť preventívna starostlivosť, t.j. že nové škody sa nesmú stať zároveň aj sanačnými prípadmi (starými záťažami).

-          Členským štátom sa otvárajú značné priestory na úvahy, najmä pri posudzovaní chemického stavu podzemných vôd, pri úlohách spojených so zvrátením trendov zvyšujúcej sa záťaže a stanovenia východiskového bodu pre zvrátenie týchto trendov.

-          Tým sa zabraňuje homogénnemu presadzovaniu tak rámcovej smernice o vode, ako aj jej dcérskej smernice - napr. ustanoveniam o zvrátení trendov – už na začiatku ich uplatňovania.

-          Rovnako sa tým sťaží alebo znemožní porovnateľnosť tak prahových hodnôt, ako aj posudzovanie chemického stavu podzemných vôd a prípadné ochranné, či sanačné opatrenia na celoeurópskej úrovni dokonca aj pri inak porovnateľných pomeroch.

-          Najväčší problém podzemných vôd zistený podľa zápisnice – zaťaženie podzemných vôd dusičnanmi – zostáva na riešenie prakticky výlučne smernici o dusičnanoch.

-          Okrem toho boli použité viaceré nedefinované pojmy a fakty a spoločná pozícia je v niektorých pasážach ťažko zrozumiteľná a nekonkrétna.

-          Upresnenie zásady požadovanej v článku 17 RSV, podľa ktorej sa posudzovanie dobrého stavu podzemných vôd musí vykonávať zásadne na základe noriem kvality, sa nedodržalo. Aj kritériá na stanovenie národných prahových hodnôt sú príliš málo konkrétne, aby sa tu mohlo dospieť k porovnateľným ustanoveniam o následnej starostlivosti alebo úrovniach ochrany, ako pri povrchových vodách, hoci podzemné vody sú naším najväčším vodným zdrojom a prakticky rezervoárom pitnej vody.

Predovšetkým kvôli faktu, že členským štátom sa nechávajú značné priestory na stanovenie hodnôt, vzniká otázka, prečo je potrebná táto dcérska smernica o podzemných vodách vo forme spoločnej pozície ako európska legislatíva. Príliš neurčité formulácie, vyžadujúce výklad, nezodpovedajú ani zásade lepšieho riadenia podľa ktorej by sa malo riadiť európske zákonodarstvo, nevedú k zjednodušeniu právnych predpisov a už vôbec nepodporujú vykonateľnosť v členských štátoch.

Pozitívne na spoločnej pozícii je, že kvôli povinnosti určiť prahové hodnoty pre látky uvedené v prílohe II časť B vzniká určitý tlak na členské štáty, aby konali. Skúsenosti členských štátov s uplatňovaním smernice o dusičnanoch , žiaľ, dokumentujú, že túto nádej možno uskutočniť často iba časovo náročným a zdĺhavým konaním voči členským štátom vo veci porušenia zmlúv.

Aby bolo možné prijať spoločnú pozíciu, Európsky parlament preto pokladá za nevyhnutné ďalšie zlepšenia, ktoré budú dokumentované pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.

1)        Ekosystém podzemných vôd v spojitosti s cieľmi ochrany

Do novej smernice o podzemných vodách sa musí v plnom znení prevziať prístup týkajúci sa emisií zo starej smernice o podzemných vodách (80/68/EHS), aby sa zabezpečili ustanovenia o preventívnej starostlivosti pri ochrane podzemných vôd a tým sa zabránilo, resp. obmedzilo zhoršovanie kvality podzemných vôd vplyvom nových vypúšťaní znečisťujúcich látok. Cieľom je podľa článku 4 smernice 2000/60/ES, aby bol ekosystém podzemných vôd ako taký chránený pred znečistením a zhoršením kvality.

2)        Znečisťovanie/Zhoršovanie kvality

Úzko s tým súvisí jednoznačnosť, pokiaľ ide o použité pojmy. Zákaz zhoršovania kvality požadovaný v rámcovej smernici o vodách sa musí dôslednejšie uplatňovať. K tomu je tiež dôležité definovať pojem „zhoršovanie kvality“ v článku 2 tejto smernice. Tým sa vysvetlia pojmové nejasnosti medzi znečisťovaním a zhoršovaním kvality, čo nebolo vykonané s požadovanou dôslednosťou ani v smernici 2000/60/ES. To sa týka aj ustanovenia v článku 6 ods. 1 písm. b). Formulácia spoločnej pozície by pripúšťala nahromadenie škodlivých látok v podzemných vodách uvedených v prílohe VIII smernice 2000/60/ES až po hranicu zlého chemického stavu vplyvom nových nepriamych vstupov. Proti tomu sa Európsky parlament vyslovil už v prvom čítaní formou viacerých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Hoci tieto škodlivé látky predstavujú „reálne alebo potenciálne nebezpečenstvo znečistenia“, toto ustanovenie by týmto pripustilo hrozbu vzniku nových sanačných prípadov (starých prípadov). Toto nezodpovedá prísnej formulácii preventívnej starostlivosti a je v rozpore so zákazom vypúšťania v článku 11 ods.3 písm. j smernice 2000/60/ES a s článkom 6 ods.1 písm. a) spoločnej pozície. Pre vykonávanie by to znamenalo: priame vypúšťanie týchto škodlivých látok je zakázané, pri presakovaní cez pôdnu vrstvu bez ohľadu na pôdne pomery je však dovolené.

3)        Vzťah smerníc o vodách a smernice o dusičnanoch

Tak prvé zistenie stavu k uplatneniu rámcovej smernice o vodách, ako aj správa k smernici 91/676/EHS, takzvanej smernici o dusičnanoch, dokumentujú za obdobie 2000 až 2003, že prijaté opatrenia vrátane ustanovenia o dodržiavaní dobrej poľnohospodárskej praxe neviedli k výraznému poklesu zaťaženia podzemných vôd v poľnohospodársky využívaných plochách. Tak smernica o dusičnanoch, ako aj rámcová smernica o vodách a dcérska smernica o podzemných vodách určuje požiadavky pre poľnohospodárstvo. Preto je veľmi dôležité predísť zdvojeným ustanoveniam a jednoznačne vyjasniť vzťah medzi rôznymi smernicami. Ustanoveniami určenými na tento účel v spoločnej pozícii – „Poznámka“ v prílohe I a ustanoveniami v prílohe IV – sa to podľa názoru spravodajkyne nepodarilo. Tieto ustanovenia vedú namiesto toho k ďalším nejasnostiam a možnostiam výkladu. Európsky parlament to odmieta a pokladá za oveľa viac nevyhnutné, aby poľnohospodárstvo, ako odvetvie významne dotknuté týmito ustanoveniami, dostalo pomoc v rámci SPP.

4)        Prahové hodnoty, ktoré sa majú určiť na úrovni jednotlivých členských štátov/revízna klauzula

Formuláciou spoločnej pozície sa stáva výlučnou zodpovednosťou členských štátov, aby stanovili normy kvality podzemných vôd (prahové hodnoty) pre látky uvedené v prílohe II časť B, ktoré majú slúžiť ako kritériá pre zaradenie do dobrého chemického stavu, resp. pre zvrátenie trendu pri zistených narastajúcich záťažiach podzemných vôd. Týmto sa podľa názoru spravodajkyne marí cieľ plošnej ochrany podzemných vôd a rozdielnym uplatňovaním v členských štátoch sú deformácie hospodárskej súťaže vopred naprogramované.

Cieľom európskeho zákonodarstva musí byť vytváranie jednotných európskych ustanovení. Podľa presvedčenia Európskeho parlamentu je preto osobitne dôležité, aby sa dopady a účinnosť týchto ustanovení po určitom čase preskúmali. Toto preskúmanie musí zahŕňať aj zoznamy znečisťujúcich látok, normy kvality podzemných vôd a prahové hodnoty v prílohe I a II, a v prípade potreby musí viesť k revízii tejto smernice so zapojením Európskeho parlamentu v spolurozhodovacom procese podľa článku 251 zmluvy.

POSTUP

Názov

Spoločná pozícia Rady prijatá 23. januára 2006 na účely prijatia smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane podzemných vôd pred znečistením

Referenčné čísla

12062/1/2005 – C6-0055/2006 – 2003/0210 (COD)

Dátum prvého čítania v EP– P číslo

28.4.2005

P6_TA(2005)0145

Návrh Komisie

KOM(2003)0550 – C5-0447/2003

Pozmenený a doplnený návrh Komisie

KOM(2005)0282

Dátum prijatia spoločnej pozície oznámenej v pléne

15.2.2006

Gestorský výbor

        dátum oznámenia na schôdzi

ENVI
8.10.2003

Spravodajca(-ovia)

        dátum menovania

Christa Klaß
27.7.2004

 

Predchádzajúci spravodajca(-ovia)

 

 

Prerokovanie vo výbore

22.2.2006

25.4.2006

 

 

 

Dátum prijatia pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov

25.4.2006

Výsledok záverečného hlasovania

+:
–:

0:

50

0

1

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Liam Aylward, Johannes Blokland, John Bowis, Frederika Brepoels, Hiltrud Breyer, Dorette Corbey, Chris Davies, Avril Doyle, Mojca Drčar Murko, Edite Estrela, Jillian Evans, Karl-Heinz Florenz, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Cristina Gutiérrez-Cortines, Gyula Hegyi, Dan Jørgensen, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Urszula Krupa, Aldis Kušķis, Marie-Noëlle Lienemann, Jules Maaten, Riitta Myller, Péter Olajos, Dimitrios Papadimoulis, Vittorio Prodi, Frédérique Ries, Dagmar Roth-Behrendt, Guido Sacconi, Carl Schlyter, Horst Schnellhardt, Richard Seeber, Jonas Sjöstedt, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Antonios Trakatellis, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber, Åsa Westlund and Anders Wijkman.

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Margrete Auken, Bairbre de Brún, Christofer Fjellner, Vasco Graça Moura, Jutta D. Haug, Henrik Lax, Miroslav Mikolášik, Alojz Peterle, Pál Schmitt, Claude Turmes and Glenis Willmott

Náhradníci (čl. 178 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

 

Dátum predloženia

27.4.2006

 

Poznámky (k dispozícii iba v jednom jazyku)

...