SPRÁVA o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS, pokiaľ ide o určité požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku

26.11.2008 - (KOM(2008)0195 – C6‑0173/2008 – 2008/0084(COD)) - ***I

Výbor pre právne veci
Spravodajkyňa: Ieke van den Burg

Postup : 2008/0084(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A6-0462/2008
Predkladané texty :
A6-0462/2008
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS, pokiaľ ide o určité požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku

(KOM(2008)0195 – C6‑0173/2008 – 2008/0084(COD))

(Spolurozhodovací postup: prvé čítanie)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh Komisie pre Európsky parlament a Radu (KOM(2008)0195),

–   so zreteľom na článok 251 ods. 2 a článok 44 ods. 1 Zmluvy o ES, v súlade s ktorými Komisia predložila návrh Parlamentu (C6‑0173/2008),

–   so zreteľom na článok 51 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre právne veci a stanovisko Výboru pre hospodárske a menové veci(A6‑0462/2008),

1.  schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.  žiada Komisiu, aby mu vec znovu predložila, ak má v úmysle podstatne zmeniť svoj návrh alebo ho nahradiť iným textom;

3.  poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     1

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Odôvodnenie 8

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

(8) V smernici 78/660/EEC sa vyžaduje, aby sa zverejnilo členenie obratu podľa kategórie činností a podľa geografického umiestnenia trhu. Toto zverejnenie sa vyžaduje v prípade všetkých podnikov, avšak malé podniky môžu byť oslobodené v súlade s článkom 44 ods. 2 uvedenej smernice. S cieľom znížiť zbytočnú administratívnu záťaž by malo byť možné oslobodiť od tejto požiadavky na zverejnenie aj stredné podniky.

vypúšťa sa

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     2

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Odôvodnenie 9

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

(9) V smernici 83/349/EHS sa vyžaduje, aby materská spoločnosť vypracovávala konsolidované účtovné závierky, aj keď jediná dcérska spoločnosť alebo všetky dcérske spoločnosti ako celok nie sú významné so zreteľom na článok 16 ods. 3 smernice 83/349/EHS. V dôsledku toho sú tieto podniky zahrnuté do rozsahu pôsobnosti nariadenia (ES) č. 1606/2002, a preto musia vypracovávať svoje konsolidované účtovné závierky v súlade s IFRS. Táto požiadavka sa považuje za zaťažujúcu, ak má materská spoločnosť len nevýznamné dcérske spoločnosti. Preto by sa materskému podniku mala umožniť výnimka z povinnosti zostavovať konsolidované účtovné závierky a konsolidované výročné správy, ak má tento materský podnik len dcérske podniky, ktoré sa považujú za nevýznamné, či už jednotlivo, alebo ako celok.

(9) V smernici 83/349/EHS sa vyžaduje, aby materská spoločnosť vypracovávala konsolidované účtovné závierky, aj keď jediná dcérska spoločnosť alebo všetky dcérske spoločnosti ako celok nie sú významné so zreteľom na článok 16 ods. 3 smernice 83/349/EHS. V dôsledku toho sú tieto podniky zahrnuté do rozsahu pôsobnosti nariadenia (ES) č. 1606/2002, a preto musia vypracovávať svoje konsolidované účtovné závierky v súlade s IFRS. Táto požiadavka sa považuje za zaťažujúcu, ak má materská spoločnosť len nevýznamné dcérske spoločnosti. Preto by sa na materský podnik mala vzťahovať výnimka z povinnosti zostavovať konsolidované účtovné závierky a konsolidované výročné správy, ak má tento materský podnik len dcérske podniky, ktoré sa považujú za nevýznamné, či už jednotlivo, alebo ako celok. Napriek tomu, že táto zákonná povinnosť by sa mala zrušiť, materský podnik môže vypracovať konsolidované účtovné závierky a konsolidovanú výročnú správu z vlastnej iniciatívy.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     3

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Článok 1

Smernica 78/660/EHS

Článok 44

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

Článok 44 smernice 78/660/EHS sa mení a dopĺňa takto:

vypúšťa sa

1. Vkladá sa tento odsek 1a:

 

„1a) Členské štáty môžu povoliť spoločnostiam uvedeným v článku 27 vypracovávať skrátené poznámky k ich účtovným závierkam bez informácií, ktoré sa vyžadujú v článku 43 ods. 1 bod 8.“

 

2. Vkladá sa tento odsek 2a:

 

„2a) Členské štáty môžu povoliť spoločnostiam uvedeným v článku 27 výnimku z povinnosti zverejňovať v poznámkach k ich účtovným závierkam informácie stanovené v článku 34 ods. 2.“

 

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     4

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Článok 1

Smernica 78/660/EHS

Článok 45 - odsek 2

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

V článku 45 ods. 2 smernice 78/660/EHS sa prvá veta druhého pododseku nahrádza týmto textom:

 

„Členské štáty môžu povoliť spoločnostiam uvedeným v článku 27, aby informácie uvedené v článku 34 ods. 2 a 43 ods. 1 bod 8 nezverejňovali.“

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     5

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Článok 2

Smernica 83/349/EHS

Článok 13 - odsek 2a

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

„2a) Bez toho, aby bol dotknutý článok 4 ods. 2 a články 5 a 6, na každý materský podnik, ktorý sa riadi vnútroštátnym právom členského štátu a ktorý má len nevýznamné dcérske podniky zo zreteľom na ciele uvedené v článku 16 ods. 3, či už jednotlivo, alebo ako celok, sa vzťahuje výnimka z povinnosti uloženej článkom 1 ods. 1.“

„2a) Bez toho, aby bol dotknutý článok 4 ods. 2 a články 5 a 6, na každý materský podnik, ktorý sa riadi vnútroštátnym právom členského štátu a ktorý má len nevýznamné dcérske podniky zo zreteľom na ciele uvedené v článku 16 ods. 3, či už jednotlivo, alebo ako celok, sa vzťahuje výnimka z povinnosti uloženej článkom 1 ods. 1 za predpokladu, že túto skutočnosť uvedie v prílohe k ročnej účtovnej závierke.“

Odôvodnenie

Vysvetľujúci PDN, môže mať vplyv len na anglickú verziu.

Výnimka navrhnutá Komisiou sa nesmie uplatniť, pokiaľ nebude zabezpečená neustála a úplná transparentnosť vo vzťahu k tretím stranám. Preto treba objasniť, že každá spoločnosť, ktorá bude chcieť využiť túto výnimku, musí v prílohe k ročnej účtovnej závierke zdôvodniť, prečo sa rozhodla nevypracovať konsolidovanú účtovnú závierku.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

1. Kontext návrhu

Štvrtá smernica o práve obchodných spoločností (smernica 78/660/EHS) bola prijatá v roku 1978 s cieľom vytvoriť harmonizovaný súbor požiadaviek na externé vykazovanie platný pre všetky spoločnosti s ručením obmedzeným v EÚ. V roku 1983 bola prijatá siedma smernica o práve obchodných spoločností (smernica Rady 83/349/EHS) a doplnila spoločný súbor požiadaviek na konsolidované účtovné závierky. Za ostatných 25 rokov sa smernice o účtovníctve menili a dopĺňali niekoľkokrát. Od prijatia nariadenia (ES) č. 1606/2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (nariadenie o IAS)[1] musia kótované spoločnosti (a podniky s kótovanými dlhopismi) predkladať účtovné závierky zostavené podľa IFRS a v dôsledku toho sú oslobodené od väčšiny požiadaviek obsiahnutých v štvrtej a siedmej smernici. Tieto smernice však ešte stále tvoria základ účtovníctva v EÚ pre MSP. V siedmej smernici o práve obchodných spoločností sa okrem toho vyžaduje, aby materská spoločnosť vypracúvala konsolidované účtovné závierky, aj keď jediná dcérska spoločnosť alebo všetky dcérske spoločnosti ako celok nie sú významné. V dôsledku toho sú tieto podniky zahrnuté do rozsahu pôsobnosti nariadenia o IAS, a musia vypracúvať svoje konsolidované účtovné závierky v súlade s IFRS.

2. Návrh Komisie

Návrh Komisie tvorí súčasť druhého zrýchleného balíka na zníženie administratívnej záťaže[2], ktorý zahŕňa legislatívne opatrenia v oblasti práva obchodných spoločností, účtovníctva a vykonávania auditu, ktoré sa zameriavajú na zjednodušenie podnikateľského prostredia pre európske podniky v krátkodobom horizonte; Navrhujú sa tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k štvrtej a siedmej smernici o práve obchodných spoločností:

– Zrušenie požiadavky na zverejnenie zriaďovacích výdavkov

Zriaďovacie výdavky sa za určitých okolností môžu viesť v súvahe ako aktívum. Ak je tomu tak, v článku 34 ods. 2 štvrtej smernice o práve obchodných spoločností sa vyžaduje, aby sa obsah položky „zriaďovanie výdavky“ vysvetlil v poznámkach k účtovným závierkam. Malé podniky môžu byť oslobodené od tejto požiadavky na zverejnenie v súlade s článkom 44 ods. 2 tej istej smernice. Komisia navrhuje, aby sa do článku 44 ods. 2 štvrtej smernice o práve obchodných spoločností doplnili stredné podniky so zreteľom na článok 44. ods. 2 uvedenej smernice a aby sa tak rozšírili možnosti členských štátov oslobodiť tieto podniky od povinnosti, ktorú ukladá článok 34 ods. 2.

– Zmena a doplnenie siedmej smernice o práve obchodných spoločností s cieľom objasniť vzťah medzi jej pravidlami konsolidácie a pravidlami Medzinárodných štandardov pre finančné vykazovanie

Komisia navrhuje v článku 13 siedmej smernice o práve obchodných spoločností pridať nový odsek 2a, ktorý by oslobodil každý materský podnik, ktorý sa riadi vnútroštátnym právom, od povinnosti zostavovať konsolidované účtovné závierky a konsolidovanú výročnú správu, ak má tento materský podnik len dcérske podniky, ktoré sa považujú za nevýznamné (so zreteľom na ciele článku 16 ods. 3), a to jednotlivo i ako celok.

3. Stanovisko spravodajcu

Spravodajca podporuje Komisie pri jej zámere znížiť administratívnu záťaž, pokiaľ ide o určité požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku.

Na malé a stredné podniky sa často vzťahujú rovnaké pravidlá ako na väčšie podniky, ale ich osobitné účtovné potreby sa zriedkakedy vyhodnocovali a rozsiahle pravidlá vykazovania vedú k záťaži v podobe nákladov a môžu brániť efektívnemu využívaniu kapitálu na produktívne účely.

V oblasti účtovníctva a auditu má rozhodujúci význam zvýšenie kvality účtovných závierok spoločností s ručením obmedzeným a zvýšenie transparentnosti. Na druhej strane zvyšujúce sa nároky pre spoločnosti sú často záťažou pre malé s stredné podniky.

Spravodajca podporuje všeobecný prístup Komisie navrhnúť cielené zmeny smerníc o účtovníctve, aby sa v krátkodobom horizonte dosiahlo zníženie záťaže pre malé podniky. Tieto zmeny by však pre používateľov účtovných závierok nemali znížiť transparentnosť a viesť k významnej strate informácií.

Spravodajca plne podporuje návrh Komisie v oblasti zrušenia požiadavky na zverejnenie zriaďovacích výdavkov (PDN k článku 44 ods. 2 štvrtej smernice o práve obchodných spoločností). Rozšírenie rozsahu pôsobnosti výnimiek pre malé podniky, ktoré sa už vo väčšine členských štátov uplatňujú, aj na stredné podniky by viedlo k zníženiu záťaže týchto podnikov spojenej s vykazovaním.

Pokiaľ ide o navrhovaný PDN k siedmej smernici o práve obchodných spoločností, spravodajca súhlasí s názorom Komisie, že vzťah medzi nariadením o IAS a siedmou smernicou o práve obchodných spoločností nie je jasný v prípadoch, keď materské spoločnosti nemajú významné dcérske spoločnosti. Problém spočíva v tom, či takáto materská spoločnosť patrí do rozsahu pôsobnosti nariadenia o IAS (a musí preto vypracovávať účtovné závierky podľa IFRS), alebo nie. Požadovanie vypracúvania konsolidovaných účtovných závierok v situácii, ak má materská spoločnosť len nevýznamné dcérske spoločnosti, treba považovať za nadbytočné. Je neodôvodnené vyžadovať oddelené účtovníctvo, keďže konsolidované účtovné závierky by boli v tomto prípade takmer totožné s individuálnymi účtovnými závierkami (ktoré povinne nepatria do režimu IFRS podľa nariadenia o IAS).

Čo sa týka požiadavky na zverejnenie členenia obratu podľa kategórie činností a podľa geografického umiestnenia trhov, spravodajcove pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 1 a 3 zohľadňujú, že v návrhu Komisie dochádza k duplicite, keďže článok 45 ods. 2 štvrtej smernice už obsahuje výnimku pre stredné podniky.

Európska komisia by v záujme podpory zjednodušenia a harmonizácie práva obchodných spoločností a najmä účtovných pravidiel v rámci vnútorného trhu mala pokračovať vo svojom úsilí o revíziu štvrtej a siedmej smernice o práve obchodných spoločností a do konca roku 2009 by mala predstaviť európsky a jednotný rámec pre účtovníctvo vrátane tých subjektov, ktoré teraz môžu byť vyňaté z rozsahu tejto smernice. Jednotná norma zníži administratívnu záťaž pre MSP a zvýši transparentnosť pre všetky zainteresované strany. Zjednodušenie by sa malo výrazne podporiť zavedením štruktúrovaného formátu XBRL[3]na európskej úrovni.

  • [1]  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1).
  • [2]  Pozri pracovný dokument Komisie „Zníženie administratívnej záťaže v Európskej únii – správa o postupe za rok 2007 a výhľad na rok 2008“ - KOM(2008) 0035.
  • [3]  Rozšíriteľný jazyk podnikových správ (eXtensible Business Reporting Language).

STANOVISKO Výboru pre hospodárske a menové veci (16.10.2008)

pre Výbor pre právne veci

k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS, pokiaľ ide o určité požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku
(KOM(2008)0195 – C6‑0173/2008 – 2008/0084(COD))

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: Kristian Vigenin

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko plne podporuje iniciatívu na zníženie administratívneho zaťaženia stredných podnikov a súhlasí s uvedenými návrhmi, ktoré vypracovala Európska komisia ako súčasť druhého zrýchleného balíka:[1]

- oslobodiť stredné podniky od povinnosti uvádzať v poznámkach k účtovným závierkam zriaďovacie náklady ako aktívum (ide o náklady súvisiace so založením spoločnosti, ako sú registračné poplatky alebo náklady na právnu pomoc),

- oslobodiť stredné podniky od povinnosti zverejňovať členenie obratu podľa kategórie činností a podľa geografického umiestnenia trhov,

- objasniť vzájomné pôsobenie a vzťah medzi nariadeniami o IAS a siedmou smernicou o práve obchodných spoločností s cieľom získať istotu, že iba materská spoločnosť, ktorá vlastní len nevýznamné dcérske spoločnosti, môže byť oslobodená od povinnosti zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku.

Európska komisia uvádza, že jej cieľom je zjednodušiť podnikateľské prostredie a umožniť podnikom, aby mohli znovu prideľovať uvoľnené finančné prostriedky na produktívnejšie činnosti, čo spravodajca výboru požiadaného o stanovisko podporuje.

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko by však chcel pripomenúť, že už teraz je možné oslobodiť stredné podniky od povinnosti zverejňovať členenie obratu podľa kategórie činností a podľa geografického umiestnenia trhov (článok 45 ods. 2 druhá veta už existujúcej štvrtej smernice o práve obchodných spoločností). Druhé opatrenie sa preto stáva nadbytočným a malo by sa vypustiť.

Vzhľadom na to, že návrh Komisie je takto obmedzený, spravodajca výboru požiadaného o stanovisko naliehavo vyzýva Komisiu, aby nemenila dátum transpozície.

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko sa zároveň domnieva, že návrh Komisie nie je dostatočne ambiciózny, aspoň pokiaľ ide o hlavný program Komisie v oblasti znižovania administratívneho zaťaženia a vo všeobecnosti o stimuláciu pri zakladaní nových podnikov.

Vzhľadom na tieto skutočnosti by spravodajca výboru požiadaného o stanovisko chcel znovu zdôrazniť význam malých a stredných podnikov (MSP) pre európske hospodárstvo a najmä zamestnanosť (približne 97 % všetkých spoločností sú MSP) a vyzvať Komisiu, aby sa dôsledne pridržiavala svojho programu a aby Európskemu parlamentu a Rade predkladala oveľa ambicióznejšie návrhy.

POZMEŇUJÚCE A DOPLŇUJÚCE NÁVRHY

Výbor pre hospodárske a menové veci vyzýva Výbor pre právne veci, aby ako gestorský výbor zaradil do svojej správy tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy:

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     1

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Odôvodnenie 8

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

(8) V smernici 78/660/EEC sa vyžaduje, aby sa zverejnilo členenie obratu podľa kategórie činností a podľa geografického umiestnenia trhu. Toto zverejnenie sa vyžaduje v prípade všetkých podnikov, avšak malé podniky môžu byť oslobodené v súlade s článkom 44 ods. 2 uvedenej smernice. S cieľom znížiť zbytočnú administratívnu záťaž by malo byť možné oslobodiť od tejto požiadavky na zverejnenie aj stredné podniky.

vypúšťa sa

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     2

Návrh smernice – pozmeňujúci akt

Článok 1 – bod 1

Smernica 78/660/EHS

Článok 44 – odsek 1a

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

1. Vkladá sa tento odsek 1a:

vypúšťa sa

„1a) Členské štáty môžu povoliť spoločnostiam uvedeným v článku 27 vypracovávať skrátené poznámky k ich účtovným závierkam bez informácií, ktoré sa vyžadujú v článku 43 ods. 1 bod 8.“

 

POSTUP

Názov

Požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku

Referenčné čísla

KOM(2008)0195 – C6-0173/2008 – 2008/0084(COD)

Gestorský výbor

JURI

Výbor, ktorý predložil stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

ECON

20.5.2008

 

 

 

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko

       dátum menovania

Kristian Vigenin

 

20.5.2008

 

 

Prerokovanie vo výbore

6.10.2008

13.10.2008

 

 

Dátum prijatia

13.10.2008

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

19

6

1

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Mariela Velichkova Baeva, Paolo Bartolozzi, Zsolt László Becsey, Pervenche Berès, Sebastian Valentin Bodu, Sharon Bowles, Udo Bullmann, Manuel António dos Santos, Elisa Ferreira, José Manuel García-Margallo y Marfil, Robert Goebbels, Donata Gottardi, Benoît Hamon, Sophia in ‘t Veld, Wolf Klinz, Christoph Konrad, Guntars Krasts, Astrid Lulling, John Purvis, Eoin Ryan, Antolín Sánchez Presedo, Olle Schmidt, Margarita Starkevičiūtė

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Harald Ettl, Thomas Mann

Náhradníci (čl. 178 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Jan Cremers

  • [1]  Pozri pracovný dokument Komisie „Zníženie administratívnej záťaže v Európskej únii – správa o postupe za rok 2007 a výhľad na rok 2008“ - SEC(2008) 35.

POSTUP

Názov

Požiadavky na zverejnenie pre stredné podniky a povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku

Referenčné čísla

KOM(2008)0195 – C6-0173/2008 – 2008/0084(COD)

Dátum predloženia v EP

17.4.2008

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

JURI

20.5.2008

Výbory požiadané o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

ECON

20.5.2008

 

 

 

Spravodajkyňa

       dátum menovania

Ieke van den Burg

25.6.2008

 

 

Prerokovanie vo výbore

8.9.2008

3.11.2008

 

 

Dátum prijatia

17.11.2008

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

18

0

1

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Carlo Casini, Bert Doorn, Monica Frassoni, Giuseppe Gargani, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Othmar Karas, Klaus-Heiner Lehne, Antonio Masip Hidalgo, Manuel Medina Ortega, Aloyzas Sakalas, Diana Wallis, Rainer Wieland, Jaroslav Zvěřina, Tadeusz Zwiefka

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Jean-Paul Gauzès, József Szájer, Jacques Toubon, Ieke van den Burg