ДОКЛАД относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета относно етап II на улавянето на бензиновите пари при зареждането на леките автомобили на бензиностанциите

2.4.2009 - (COM(2008)0812 – C6‑0470/2008 – 2008/0229(COD)) - ***I

Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните
Докладчик: Dimitrios Papadimoulis

Процедура : 2008/0229(COD)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A6-0208/2009
Внесени текстове :
A6-0208/2009
Разисквания :
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета относно етап II на улавянето на бензиновите пари при зареждането на леките автомобили на бензиностанциите

(COM(2008)0812 – C6‑0470/2008 – 2008/0229(COD))

(Процедура на съвместно вземане на решение: първо четене)

Европейският парламент,

–   като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2008)0812),

–   като взе предвид член 251, параграф 2 и член  175 от Договора за ЕО, съгласно които предложението е внесено от Комисията (C6‑0470/2008),

–   като взе предвид член 51 от своя Правилник,

–   като взе предвид доклада на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (A6‑0208/2009),

1.  одобрява предложението на Комисията във вида, в който е изменено;

2.  призовава Комисията да се отнесе до него отново, в случай че възнамерява да внесе съществени изменения в своето предложение или да го замени с друг текст;

3.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията.

Изменение 1

Предложение за директива

Заглавие

Текст, предложен от Комисията

Изменение

Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно етап II на улавянето на бензиновите пари при зареждането на леките автомобили на бензиностанциите

Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно етап II на улавянето на бензиновите пари при зареждането на моторните превозни средства на бензиностанциите

Обосновка

За постигане на съответствие с член 1 от директивата.

Изменение  2

Предложение за директива

Съображение 1 а (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(1a) Протоколът от Женева относно контрола на емисиите на летливи органични съединения или техните трансгранични потоци установява цели за намаление на емисиите за летливите органични съединения, а Протоколът от Гьотеборг за намаляване на киселинността, еутрофията и приземния озон установява тавани за емисиите на четири замърсителя – серен диоксид, азотни окиси, летливи органични съединения и амоняк – и изисква най-добрите налични техники да се използват за задържане равнището на емисиите на ниски стойности.

Обосновка

Протоколът от Женева и Протоколът от Гьотеборг към Конвенцията на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ-ООН) за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния са два от основните законодателни ангажименти за въвеждане на мерки за контрол от етап ІІ.

Изменение  3

Предложение за директива

Съображение 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2) Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 г. относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа определя цели за качеството на въздуха по отношение на приземния озон и бензол, а Директива 2001/81/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2001 г. определя национални тавани за емисиите на летливи органични съединения, които спомагат за образуването на приземен озон. От друга страна летливите органични съединения, включително бензиновите пари, в една държава-членка спомагат за проблеми с качеството на въздуха в други държави-членки.

(2) Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 г. относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа определя цели за качеството на въздуха по отношение на приземния озон и бензол, а Директива 2001/81/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2001 г. определя национални тавани за емисиите на летливи органични съединения, които спомагат за образуването на приземен озон и фотохимичен смог. От друга страна летливите органични съединения, класифицирани като токсични и канцерогенни, включително бензиновите пари, в една държава-членка допринасят за проблеми с качеството на въздуха в други държави-членки.

Обосновка

За постигане на съответствие с Директива 94/63/EО.

Изменение  4

Предложение за директива

Съображение 2 а (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2a) Озонът е третият по значение парников газ след въглеродния диоксид и метана като причинител на атмосферно затопляне и изменение на климата, който има вредно въздействие върху човешкото здраве, растителността и строителните материали.

Обосновка

В слънчеви, тихи условия и в присъствието на азотни оксиди, емисиите на летливите органични съединения реагират, образувайки приземен озон, който уврежда човешкото здраве, растителността и строителните материали.

Изменение  5

Предложение за директива

Съображение 4

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(4) Бензинови пари се изпускат също при зареждането с гориво на леките автомобили на бензиностанциите и следва да бъдат улавяни по начин, който е в съответствие с разпоредбите на Директива 94/63/ЕО.

(4) Бензинови пари се изпускат също при зареждането с гориво на моторните превозни средства на бензиностанциите и следва да бъдат улавяни по начин, който е в съответствие с разпоредбите на Директива 94/63/ЕО.

Обосновка

За постигане на съответствие със заглавието и с член 1 от директивата.

Изменение  6

Предложение за директива

Съображение 4 а (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(4a) Въпреки факта, че различни инструменти на Общността са разработени и приложени за ограничаване на емисиите на ЛОС, въздействието на тези инструменти върху замърсяването на въздуха според преценката, дадена в съобщението на Комисията от 21 септември 2005 г., озаглавено "Тематичната стратегия относно замърсяването на въздуха", е все още незначително и дългосрочните цели относно здравето и околната среда, установени в Шестата програма за действие на Общността в областта на околната среда и в Директива 2001/81/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2001 година относно националните тавани за емисии на някои атмосферни замърсители1, няма да бъдат постигнати до 2020 г. на основата на настоящите политики.

 

1 OВ L 309, 27.11.2001 г, стp. 22

Обосновка

Тематичната стратегия предложи няколко мерки за подпомагане на постигането на по-нататъшен напредък към дългосрочните цели, включително допълнителни мерки за контрол при зареждането на моторни превозни средства на бензиностанциите.

Изменение  7

Предложение за директива

Съображение 6

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(6) Целесъобразно е да се установи единна минимална степен на улавяне на бензиновите пари, с цел да се осигурят големи екологични ползи и да се улесни търговията с оборудване за улавяне на бензиновите пари.

(6) Бензиновите пари, изпускани при зареждането на моторни превозни средства, понастоящем не са обект на регулиране на общностно равнище, въпреки че няколко държави-членки са установили разпоредби във връзка с етап II на улавянето на бензиновите пари. Следователно целесъобразно е да се установи единна минимална степен на улавяне на бензиновите пари, с цел да се осигурят големи екологични ползи и да се улесни търговията с оборудване за улавяне на бензиновите пари.

Обосновка

Обхватът на подобни национални разпоредби варира, особено относно минималния размер на обхванатите бензиностанции, изискваната ефикасност на задържане на парите и режима на спазване след инсталиране.

Изменение  8

Предложение за директива

Съображение 7

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(7) Следва да се извършват периодични проверки на цялото оборудване за улавяне на бензиновите пари, с цел да се гарантира, че оборудването за улавяне на бензиновите пари осигурява действително намаляване на емисиите.

(7) Следва да се извършват периодични проверки на цялото оборудване за улавяне на бензиновите пари, с цел да се гарантира, че оборудването за улавяне на бензиновите пари осигурява действително намаляване на емисиите. Държавите-членки следва да гарантират, че проверките се извършват в съответствие с Препоръка 2001/331/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 4 април 2001 година за определяне на минимални критерии за инспекции на околната среда в държавите-членки1.

 

1 OВ L 118, 27.4.2001 г. стp. 46

Обосновка

Добрите проверки играят важна роля за успеха на настоящата директива. Следователно е необходимо да се приложат разпоредбите на Препоръка 2001/331/EО.

Изменение  9

Предложение за директива

Съображение 7 а (ново)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(7a) Техниката за етап II на улавянето на бензиновите пари следва да бъде изпитвана редовно и изпитванията следва да включват както ефективността на улавянето на парите при бензиноколонката, така и свръхналягане и съхраняване на парите за цялата система за етап II на улавяне на бензиновите пари.

Обосновка

Цялата техника за улавяне на парите следва да бъде поддържана по подходящ начин, така че да няма изтичания и изпускане на пари.

Изменение  10

Предложение за директива

Съображение 8

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(8) Държавите-членки следва да определят правила за санкции, прилагани при нарушаване на разпоредбите на настоящата директива, и да осигурят тяхното прилагане. Санкциите следва да са ефективни, пропорционални и с възпиращ ефект.

(8) Държавите-членки следва да определят правила за санкции, прилагани при нарушаване на разпоредбите на настоящата директива, и да осигурят тяхното прилагане. Санкциите следва да са ефективни, пропорционални и с възпиращ ефект, тъй като неспазването може да доведе до вреди за човешкото здраве и околната среда. Информацията за нарушения на разпоредбите на настоящата директива следва да се обявява публично.

Обосновка

Следва да се установи практична и прозрачна процедура за санкции при неспазване. Освен това системата на "публично изобличаване" гарантира спазване на правилата, установени от настоящата директива.

Изменение  11

Предложение за директива

Член 2 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

1. „бензин“ означава бензин, както е определен в член 2, параграф 1 от Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и на Съвета1;

1. „бензин“ означава бензин, както е определен в член 2, буква а) от Директива 1994/63/ЕО на Европейския парламент и на Съвета1;

1 OВ L 350, 28.12.1998 г., стp. 58

1 OВ L 365, 31.12.1994 г., стp. 24

Обосновка

Дефиницията трябва да бъде същата като в директивата за етап I на улавянето на бензиновите пари. Тъй като двата правни инструмента ще се прилагат едновременно за едни и същи бензиностанции, важно е да има съгласуваност в правния подход.

Изменение  12

Предложение за директива

Член 3 – параграф 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

2. Държавите-членки гарантират, че всяка съществуваща бензиностанция с производителност по-голяма от 500 m3 годишно, която претърпява основен ремонт, се оборудва със система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари.

2. Държавите-членки гарантират, че всяка съществуваща бензиностанция с производителност по-голяма от 500 m3 годишно, която претърпява основен ремонт, се оборудва със система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари по време на ремонта. Въпреки това всички бензиностанции, намиращи се под постоянно обитавани жилища или работни помещения, които претърпяват основен ремонт, се оборудват по време на ремонта със система, съответстваща на етап II на улавянето на бензиновите пари, независимо от тяхната действителна или планирана производителност.

Обосновка

За постигане на съответствие с параграф 1.

Изменение  13

Предложение за директива

Член 3 – параграф 3

Текст, предложен от Комисията

Изменение

3. Държавите-членки гарантират, че всяка съществуваща бензиностанция с производителност по-голяма от 3000 m3 годишно се оборудва със система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари най-късно до 31 декември 2020 г.

3. Държавите-членки гарантират, че всяка съществуваща бензиностанция с производителност по-голяма от 3000 m3 годишно се оборудва със система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари най-късно до 31 декември 2018 г.

Изменение  14

Предложение за директива

Член 3 – параграф 3 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

3a. Чрез дерогация, параграфи 1 и 3 не се прилагат за бензиностанции, свързани с изработването и доставката на нови превозни средства.

Обосновка

Предложената дефиниция включва първоначалното зареждане на резервоарите за гориво от производителите на автомобили. Тъй като тези резервоари са нови и преди това не са съдържали бензин, няма да бъдат изместени никакви пари и следователно значителните допълнителни разходи за техника за улавяне на парите не биха намалили по никакъв начин емисиите на ЛОС. Други места, където не се извършва продажба на дребно, ще попаднат под предложените ограничения на база обем, и така няма да бъдат засегнати от законодателната мярка.

Изменение  15

Предложение за директива

Член 4 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

1. Държавите-членки гарантират, че ефективността на улавяне на въглеводородите на система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари, е по-голяма или равна на 85%.

1. Държавите-членки гарантират, че ефективността на улавяне на въглеводородите на система, съответстваща на Етап II на улавянето на бензиновите пари, е по-голяма или равна на 90 %.

Изменение  16

Предложение за директива

Член 5 – параграф 2 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

2a. Операторите на бензиностанции водят записи с подробности за всички дейности по поддръжка, проверка и изпитване, инсталиране и поправка, проведени относно мерките за контрол от етап II.

Обосновка

За цялостна проверка на изправното функциониране на системата, съответстваща на етап ІІ.

Изменение  17

Предложение за директива

Член 5 – параграф 2 б (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

2б. Когато бензиностанция е инсталирала система, съответстваща на етап ІІ на улавянето на бензиновите пари, операторът на бензиностанцията поставя знак, стикер или друго обозначение, което показва, че бензиностанцията е оборудвана с техника, съответстваща на етап ІІ на улавянето на бензиновите пари.

Обосновка

Ясно е, че в бензиностанцията трябва да се постави сертификат, който показва, че тя е оборудвана с техника, съответстваща на етап ІІ на улавянето на бензиновите пари.

Изменение  18

Предложение за директива

Член 6

Текст, предложен от Комисията

Изменение

Държавите-членки определят правилник за санкциите, които се прилагат в случай на нарушаване на националните разпоредби, приети съгласно настоящата директива, и вземат всички необходими мерки за гарантиране на тяхното прилагане. Предвидените санкции трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. Държавите-членки уведомяват Комисията за тези разпоредби най-късно до датата, посочена в член 7, параграф 1, първа алинея, и незабавно я уведомяват за всякакви последващи изменения, които засягат тези разпоредби.

Държавите-членки определят правилник за санкциите, които се прилагат в случай на нарушаване на националните разпоредби, приети съгласно настоящата директива, и вземат всички необходими мерки за гарантиране на тяхното прилагане. Предвидените санкции трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. Информацията за нарушения на разпоредбите на настоящата директива се обявява публично. Държавите-членки уведомяват Комисията за тези разпоредби най-късно до датата, посочена в член 7, параграф 1, първа алинея, и незабавно я уведомяват за всякакви последващи изменения, които засягат тези разпоредби.

Обосновка

Следва да се установи практична и прозрачна процедура за санкции при неспазване. Освен това системата на "публично изобличаване" гарантира спазване на правилата, установени от настоящата директива.

Изменение  19

Предложение за директива

Член 6 а (нов)

Текст, предложен от Комисията

Изменение

Член 6а

Докладване и преразглеждане

 

Държавите-членки докладват на Комисията относно прилагането на настоящата директива в срок до 24 месеца от датата, посочена в член 7, параграф 1 и след това на всеки три години. На основата на тези доклади, Комисията преразглежда директивата, като разглежда по-специално въпроса за установяването на хармонизирани методи за измерване на ефикасността на улавянето на въглеводороди.

Обосновка

Държавите-членки вече докладват относно прилагането на етап І на улавянето на бензиновите пари. Разнообразието от методи на измерване може да доведе до несъгласувано прилагане на настоящата директива. Комисията трябва да разгледа възможността за въвеждане на хармонизирана система възможно най-скоро.

Изменение  20

Предложение за директива

Член 7 – параграф 1

Текст, предложен от Комисията

Изменение

1. Държавите-членки приемат и публикуват най-късно до [30 юни 2012 г.] законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби и прилагат таблица на съответствието между разпоредбите и настоящата директива.

1. Държавите-членки приемат и публикуват най-късно до 30 юни 2011 г. законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива. Те незабавно съобщават на Комисията текста на тези разпоредби и прилагат таблица на съответствието между разпоредбите и настоящата директива.

Държавите-членки прилагат тези разпоредби, считано от [1 юли 2012 г.].

Държавите-членки прилагат тези разпоредби, считано от 1 юли 2011 г.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

Обосновка

Предлагаме краен срок през 2010 г., който ще съответства на ангажиментите на държавите-членки да намалят емисиите на ЛОС съгласно Директивата на ЕС относно националните тавани за емисии и Протокола от Гьотеборг на ИКЕ-ООН.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Въведение

Бензинът съдържа летливи органични съединения (ЛОС), които се изпаряват във вътрешността на резервоара за гориво, като изпълват празното пространство в резервоара над горивото. Когато се зарежда гориво в превозното средство, тези пари биват избутани извън резервоара от вливащото се гориво и, освен ако не се уловят, излитат в атмосферата през горната част на тръбата за зареждане на превозното средство.

Веднъж изпуснати в атмосферата, ЛОС реагират с азотните оксиди в присъствието на слънчева светлина и формират приземен озон. Той е една от съставките на фотохимичния смог, който уврежда човешкото здраве, растителността и строителните материали.

Озонът е газообразен замърсител на въздуха със силно дразнещо въздействие и излагането на него може да навреди на човешкото здраве. Увеличаването на равнищата на озон се свързват с увеличаване на общата смъртност и със случаите на хоспитализация поради респираторни заболявания. Освен въздействието му върху здравето на човека, известно е, че озонът има вредно въздействие и върху растенията и добивите от селскостопански култури. Озонът също така има вредно въздействие върху материали като естествен и синтетичен каучук, повърхностни покрития (напр. бои и лакове) и текстил. Доказано е, че в комбинация с други замърсители той уврежда метали и камък.

Бензенът е ЛОС и съставка на бензина. Той е също така известен човешки генотоксичен канцероген и се свързва с повишен риск от болести като левкемия. Излагането на озон при хората е предимно вследствие на цигарен дим, бензинови пари и изгорели газове от превозни средства.

Освен това Комисията признава, че по-голямо потребление на биогорива (като напр. биоетанол в бензина) може да доведе до повече емисии на бензинови пари (бензен, озон и други ЛОС) поради увеличеното налягане на парите при получените смеси.

Предложението на Комисията

Необходимостта за постигане на по-голяма чистота на въздуха се признава от няколко десетилетия както чрез действия на национално равнище и на равнище ЕС, така и чрез международни конвенции.

Подобряването на качеството на околния въздух остава сериозно предизвикателството, по което трябва да се действа. Проблемът със замърсяването на въздуха може да се реши само дългосрочно и в общоевропейска рамка, особено чрез засилване на трансграничните мерки. Дългосрочните цели за здравето и околната среда, установени от предишни решения, няма да бъдат постигнати на основата на настоящите политики дори до 2020 г., според неотдавнашни резултати. Тематичната стратегия за качество на въздуха от 2005 г. и последващото законодателство (особено Директива 2008/50) предложиха няколко мерки, които да спомогнат за постигане на по-нататъшен напредък по дългосрочните цели, включително допълнителни мерки при източника, като мерки за контрол при зареждането на бензинови автомобили на бензиностанциите.

Предложението на Комисията цели улавянето на бензиновите пари, които се отделят в атмосферата при зареждането на леките автомобили на бензиностанциите. Вече съществува директива (1994/63), която регулира контрола на емисиите на ЛОС от съхраняването на бензин и разпределението му от терминали към бензиностанции.

Петролните пари, изпуснати при презареждане на леки автомобили, в момента не са обект на регулиране на равнище ЕС, въпреки че значителен брой държави-членки са установили мерки за контрол, съответстващи на етап II на улавянето на бензиновите пари (УБП). Обхватът на подобни национални разпоредби варира, особено относно минималния размер на обхванатите бензиностанции, изискваната ефикасност на задържане на парите и режима на спазване след инсталиране. Следователно е важно да се предложи регулиране на равнище ЕС.

Контролните мерки, съответстващи на етап II на улавяне на бензиновите пари в бензиностанции, са предназначени да ограничат емисиите на ЛОС при зареждане на превозните средства и да доведат до улавяне, съгласно предложението на Комисията, на най-малко 85% от изместените пари.

Позиция на докладчика

Докладчикът счита, че предложението на Комисията е необходимо, като се има предвид необходимостта за по-нататъшни мерки относно ЛОС за подобряване на качеството на въздуха на регионално и местно равнище и обществените ползи, успешното въвеждане на системи УБП ІІ по света и възможността на технологията да намали емисиите при презареждане с 95%.

Измененията, внесени от него, са в посока на укрепване на предложението на Комисията, като се има предвид:

- че равнището на емисии на ЛОС от бензиностанции е свързано с производителността по отношение на преминаващото гориво и излагането за човека е свързано с близостта на отделния индивид до източника на емисии. Съответно, колкото по-голяма е бензиностанцията и колкото по-близо човек работи или живее до бензиностанция, толкова е по-голяма вероятността в околния въздух да присъстват високи концентрации на ЛОС. По-малките бензиностанции отделят пропорционално по-малко емисии от бензиностанциите с по-голяма производителност; и

- стойността на инсталиране. Докато ползите от коя да е система, съответстваща на етап ІІ, обикновено биха били определяни в контекста на цялото общество, интересно е да се отбележи, че съществуват значителни ефекти на разпределяне, свързани с икономическата стойност на уловените бензинови пари. Улавянето на пари и продажбата им под формата на бензин през съответния период може да компенсира тези разходи. Неотдавнашно изследване в Обединеното кралство показва, че за бензиностанциите има нетна икономическа полза от продажбата на уловени пари за цялостния период на експлоатация на техниката.

Изменения от докладчика

а) Увеличаване на обхвата на директивата за обхващане на всички превозни средства.

б) Укрепване на нивото на защита чрез изискване минималното разрешено ниво на улавяне на бензинови пари да бъде 95% или повече.

в) Включване в обхвата на предложението на всички съществуващи бензиностанции под постоянни жилища или работни помещения, които биват подложени на основен ремонт, независимо от тяхната производителност.

г) Намаляване на изискваната производителност за съществуващи бензиностанции и определяне на по-ранна дата за постигане на съответствие.

д) Постигане на по-добро равнище на спазване на директивата чрез изпитвания, мониторинг и проверки на регистрационни дневници от дейността на бензиностанции, както и въвеждане на задължение за докладване за държавите-членки.

е) Установяване на практична и прозрачна процедура относно санкции за неспазване чрез въвеждане на система за "публично изобличаване", която да гарантира спазване на правилата, установени от директивата.

ж) Въвеждане на клауза за преразглеждане, за да може Комисията да установи хармонизирани методи за измерване на ефикасността на улавяне на въглеводороди колкото може по-бързо.

з) Установяване на по-ранна дата за въвеждане в националните законодателства, като се имат предвид ангажиментите за 2010 г. на държавите-членки за намаляване на емисиите на ЛОС съгласно Протокола от Гьотеборг и Директивата относно националните тавани за емисии.

ПРОЦЕДУРА

Заглавие

Улавянето на бензиновите изпарения при зареждането с гориво на леките автомобили

Позовавания

COM(2008)0812 – C6-0470/2008 – 2008/0229(COD)

Дата на представяне на ЕП

4.12.2008

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

ENVI

15.12.2008

Подпомагаща(и) комисия(и)

       Дата на обявяване в заседание

ITRE

15.12.2008

 

 

 

Неизказано становище

       Дата на решението

ITRE

19.1.2009

 

 

 

Докладчик(ци)

       Дата на назначаване

Dimitrios Papadimoulis

12.1.2009

 

 

Разглеждане в комисия

16.2.2009

 

 

 

Дата на приемане

31.3.2009

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

42

1

4

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Adamos Adamou, Georgs Andrejevs, Margrete Auken, Liam Aylward, Pilar Ayuso, Irena Belohorská, Maria Berger, Johannes Blokland, Frieda Brepoels, Hiltrud Breyer, Martin Callanan, Dorette Corbey, Magor Imre Csibi, Chris Davies, Avril Doyle, Edite Estrela, Anne Ferreira, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Gyula Hegyi, Marie Anne Isler Béguin, Dan Jørgensen, Christa Klaß, Urszula Krupa, Jules Maaten, Marios Matsakis, Linda McAvan, Péter Olajos, Miroslav Ouzký, Vladko Todorov Panayotov, Vittorio Prodi, Dagmar Roth-Behrendt, Guido Sacconi, Daciana Octavia Sârbu, Amalia Sartori, Bogusław Sonik, María Sornosa Martínez, Thomas Ulmer, Anja Weisgerber, Åsa Westlund, Glenis Willmott

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Iles Braghetto, Nicodim Bulzesc, Christofer Fjellner, Johannes Lebech

Заместник(ци) (чл. 178, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Christopher Heaton-Harris, Søren Bo Søndergaard

Дата на внасяне

2.4.2009