ПРЕПОРЪКА относно проекта на решение на Съвета за сключването на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз, от една страна, и Палестинската власт на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна, за по-нататъшна либерализация по отношение на селскостопанските продукти, преработените селскостопански продукти, рибата и рибните продукти и за изменение на Евро-средиземноморското временно споразумение за асоцииране в областта на търговията и сътрудничеството между Европейската общност, от една страна, и Организацията за освобождение на Палестина (ООП), действаща в полза на Палестинската администрация на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна

1.9.2011 - (07770/2011 – C7‑0100/2011 – 2011/0042(NLE)) - ***

Комисия по международна търговия
Докладчик: Maria Eleni Koppa

Процедура : 2011/0042(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A7-0300/2011
Внесени текстове :
A7-0300/2011
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно проекта на решение на Съвета за сключването на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз, от една страна, и Палестинската власт на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна, за по-нататъшна либерализация по отношение на селскостопанските продукти, преработените селскостопански продукти, рибата и рибните продукти и за изменение на Евро-средиземноморското временно споразумение за асоцииране в областта на търговията и сътрудничеството между Европейската общност, от една страна, и Организацията за освобождение на Палестина (ООП), действаща в полза на Палестинската администрация на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна

(07770/2011 – C7‑0100/2011 – 2011/0042(NLE))

(Одобрение)

Европейският парламент,

–   като взе предвид проекторешението на Съвета (07770/2011),

–   като взе предвид Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз, от една страна, и Палестинската власт на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна, за по-нататъшна либерализация по отношение на селскостопанските продукти, преработените селскостопански продукти, рибата и рибните продукти и за изменение на Евро-средиземноморското временно споразумение за асоцииране в областта на търговията и сътрудничеството между Европейската общност, от една страна, и Организацията за освобождение на Палестина (ООП), действаща в полза на Палестинската администрация на Западния бряг и в Ивицата Газа, от друга страна (07769/2011),

–   като взе предвид искането за одобрение, представено от Съвета в съответствие с член 207, параграф 4, както и член 218, параграф 6, втора алинея, буква а) от Договора за функционирането на ЕС (C7‑0100/2011),

–   като взе предвид член 81 и член 90, параграф 8 от своя правилник,

–   като взе предвид препоръката на комисията по международна търговия (A7-0300/2011),

1.  дава своето одобрение за сключване на споразумението;

2.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителствата и парламентите на държавите-членки и на Палестинската власт на Западния бряг и в Ивицата Газа.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

През 2005 г. в съответствие с Пътната карта от Рабат Съветът упълномощи Комисията да води преговори с няколко средиземноморски държави с цел определяне на условията за либерализация на търговията със селскостопански и риболовни продукти. Палестинската власт беше включена в списъка.

Преговорите започнаха през май 2010 г. и приключиха през декември 2010 г. Споразумението под формата на размяна на писма беше подписано през април 2011 г.

По-специално, споразумението предвижда безмитен (и в повечето случаи също така безквотен) достъп на палестинския внос до европейския пазар на селскостопански продукти, преработени селскостопански продукти, риба и рибни продукти Няколко продукта със същия характер с произход ЕС ще имат безмитен (но не безквотен) достъп до Палестина, с някои изключения. Крайната цел на споразумението обаче е да подпомогне развитието на палестинската икономика и по този начин да улесни възможността за износ на палестински продукти в ЕС.

Докладчикът счита, че настоящото споразумение ще помогне, в известна степен, за укрепването на палестинската икономика, която понастоящем изживява криза. Положението в палестинските територии е страшно, поради голямата бедност и безработица. Това се онагледява ясно от данните от Световната банка.

Докладчикът счита, че бъдещето на региона зависи от подобрението на икономическото развитие. Търговията може да служи също като механизъм за развитие, който допринася за намаляването на бедността и установяването на политическа стабилност.

Що се отнася до цифрите, Палестинската власт е най-малкият търговски партньор на Съюза, като се изхожда от факта, че размерът на сделките за 2009 г. достигна до 56,6 милиона евро, от които 6,1 милиона евро представляваха внос от Палестинската власт. По време на първото тримесечие на 2010 г. беше отбелязан ръст от 32,6 % на вноса. Същевременно докладчикът припомня, че съгласно решението по делото Brita (Дело С-386/08) на Съда на Европейския съюз от 25 февруари 2010 г. „митническите органи на държавата членка вносител могат да откажат предоставянето на преференциалното третиране, въведено с Евро-средиземноморското споразумение […], когато разглежданите стоки са с произход от Западния бряг“. Освен това „митническите органи на държавата вносител не са обвързани от представеното доказателство за произход и от отговора на митническите органи на държавата износител, когато посоченият отговор не съдържа достатъчно данни […], за да се определи реалният произход на продуктите“.

Европейските граждани многократно са изразявали желанието си да знаят точния произход на продуктите, които купуват. Европейският съюз е ясен по отношение на своето тълкуване, че окупираните територии трябва да се считат за палестинска, а не за израелска територия. Това се потвърждава също и от решение на Съда на ЕС. Ето защо Европейският съюз носи отговорността за това да гарантира, че при прилагането на настоящото споразумение няма да има нарушаване на правилата за произход.

Износът на продукти с произход от палестинските територии до този момент се намираше под прекия контрол на израелските митници, което доведе до проблеми със свободното движение на палестинските продукти. На практика Израел налага нетарифни бариери за палестинските продукти, което сериозно затруднява икономическото развитие на Палестинската власт.

В допълнение към това, достъпът до европейския пазар на продуктите с произход от поселищата представлява важен проблем, който трябва да бъде разрешен. През 1998 г. Европейската комисия постанови, че нито едно поселище от окупираните територии не може да се счита за израелска територия. От това може да се направи заключение, че продуктите с произход от поселищата следователно не могат да влизат на европейския пазар с преференциалните тарифи, произтичащи от споразумението между ЕС и Израел. Освен това в своето решение Съдът на Европейския съюз счита, че единствено палестинските органи могат да предоставят документи относно продуктите, произведени в Ивицата Газа и на Западния бряг. Предвид факта, че години наред Израел и израелските предприятия от поселищата можеха да заобикалят системата и да не посочват, че определени продукти произхождат от поселищата, е необходимо да се гарантира, че в бъдеще това повече няма да се повтаря. Европейската комисия реши, че държавите-членки са тези, които трябва да прилагат споразуменията и да проверяват за евентуални нередности.

В своите заключения относно Близкоизточния мирен процес на 8 декември 2009 г. Съветът повтори, че „селищата […] са незаконни съгласно международното право, съставляват пречка пред мира и могат да направят решението за две държави невъзможно“.

Отварянето на европейския пазар пряко за палестинските продукти е само първият етап от процеса на изграждане на палестинска държава, съответстващ на решение за две държави и развитието на палестинската икономика. Остава да се гарантира, че всички участници в процеса на икономическото развитие на Палестина разполагат с необходимите средства. Това означава, че земеделските производители трябва да имат достъп до вода, палестинците трябва да имат правото да получават разрешителни за строеж в долината на р. Йордан и т.н. Освен това трудностите при получаване на виза от чужди инвеститори не благоприятстват за подобряване на положението.

Докладчикът приканва Комисията да изготви подробен доклад относно всички тези фактори с цел предотвратяване на подобни рискове в бъдеще.

РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ

Дата на приемане

31.8.2011 г.

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

27

0

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

William (The Earl of) Dartmouth, Kader Arif, David Campbell Bannerman, Daniel Caspary, Yannick Jadot, Metin Kazak, Bernd Lange, David Martin, Vital Moreira, Paul Murphy, Franck Proust, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Niccolò Rinaldi, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Gianluca Susta, Keith Taylor, Paweł Zalewski

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Catherine Bearder, George Sabin Cutaş, Mário David, Albert Deß, Salvatore Iacolino, Maria Eleni Koppa, Elisabeth Köstinger, Marietje Schaake

Заместник(ци) (чл. 187, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Roger Helmer, Patrice Tirolien