ZPRÁVA o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o přechodných soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

5. 6. 2012 - (01923/2011 – C7‑0091/2011 – 2011/0902(COD))) - ***I

Výbor pro právní záležitosti
Zpravodajka: Alexandra Thein


Postup : 2011/0902(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0184/2012

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o přechodných soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

(01923/2011 – C7‑0091/2011 – 2011/0902(COD))

(Řádný legislativní postup: první čtení)

Evropský parlament,

–   s ohledem na žádost, již Soudní dvůr předložil Parlamentu a Radě (01923/2011),

–   s ohledem na články 257 a 281 Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého byl návrh předložen Parlamentu (C7-0091/2011),

–   s ohledem na čl. 294 odst. 3 a 15 Smlouvy o fungování Evropské unie,

–   s ohledem na stanovisko Komise (KOM(2011)0596),

–   s ohledem na článek 55 jednacího řádu,

–   s ohledem na zprávu Výboru pro právní záležitosti (A7-0184/2012),

1.  přijímá níže uvedený postoj v prvním čtení;

2.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Soudnímu dvoru a Komisi a také parlamentům členských států.

POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY EVROPSKÉHO PARLAMENTU[1]*

k návrhu aktu

--------------------------------------------------------------------------

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU, EURATOM) č. .../2012

ze dne

o přechodných soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména článek 257 této smlouvy,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména článek 106a této smlouvy,

s ohledem na Protokol (č. 3) o statutu Soudního dvora Evropské unie, a zejména článek 62c tohoto protokolu a čl. 2 odst. 2 přílohy I k tomuto protokolu,

s ohledem na žádost Soudního dvora[2],

s ohledem na stanovisko Evropské komise[3],

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

v souladu s řádným legislativním postupem[4],

vzhledem k těmto důvodům:

(1)         V souladu s čl. 62c druhým pododstavcem Protokolu (č. 3) o statutu Soudního dvora Evropské unie (dále jen „statut“) a čl. 2 odst. 2 přílohy I k tomuto protokolu je třeba stanovit podmínky pro určování přechodných soudců Soudu pro veřejnou službu Evropské unie (dále jen „Soud pro veřejnou službu“), jejich práva a povinnosti, podmínky, za nichž mohou vykonávat svou funkci, jakož i okolnosti, za nichž jejich funkce zaniká.

(2)         Přechodní soudci by měli být vybíráni z osob, které jsou s to vykonávat funkci soudce Soudu pro veřejnou službu okamžitě. Určení bývalých členů Soudního dvora, Tribunálu a Soudu pro veřejnou službu umožňuje zaručit splnění těchto požadavků.

(3)         Vzhledem k okolnostem, za nichž by proběhlo určení přechodných soudců, je třeba tento systém učinit v nezbytném rozsahu pružným. Za tímto účelem je třeba svěřit Radě úkol sestavit seznam tří osob, které budou moci být určeny pro výkon funkce přechodného soudce. Pokud by bylo nutné dočasně nahradit soudce, na jehož straně vznikla překážka ze zdravotních důvodů, Soud pro veřejnou službu by přijal rozhodnutí o využití přechodného soudce. V souladu s tímto rozhodnutím by předseda Soudu pro veřejnou službu povolal k výkonu funkce jednu z osob, jejichž jméno je uvedeno na seznamu přijatém Radou, v pořadí stanoveném v tomto seznamu.

(4)         Je rovněž třeba upravit způsob odměňování přechodných soudců, jakož i účinky výkonu jejich funkce a této odměny na požitky, na něž mají nárok jakožto bývalí členové Soudního dvora Evropské unie.

(5)         Konečně je třeba upravit otázku zániku funkce přechodných soudců,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Pro účely tohoto nařízení:

–         se Protokol o statutu Soudního dvora Evropské unie označuje jako „statut“;

–         výraz „Soud pro veřejnou službu“ označuje Soud pro veřejnou službu Evropské unie;

–         nařízení Rady č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom ze dne 25. července 1967 o platových poměrech předsedy a členů Komise, předsedy, soudců, generálních advokátů a tajemníka Soudního dvora, předsedy, členů a tajemníka Tribunálu a předsedy, členů a tajemníka Soudu pro veřejnou službu Evropské unie se označuje jako „nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom“;[5]

–         výraz „předseda Soudu“ označuje předsedu Soudu pro veřejnou službu Evropské unie.

Článek 2

1.          Na návrh předsedy Soudního dvora stanoví Rada jednomyslně seznam tří osob jakožto přechodných soudců ve smyslu čl. 62c druhého pododstavce statutu. Tento seznam stanovuje pořadí, v němž jsou přechodní soudci povoláváni k výkonu funkce v souladu s odst. 2 druhým pododstavcem.

Přechodní soudci jsou vybíráni z bývalých členů Soudního dvora Evropské unie, kteří se mohou uvolnit pro potřeby Soudu pro veřejnou službu.

Přechodní soudci jsou jmenováni na dobu čtyř let a mohou být jmenováni opakovaně.

2.          Soud pro veřejnou službu může rozhodnout o využití přechodného soudce, pokud shledá, že na straně některého soudce nastala nebo nastane překážka, která mu ze zdravotních důvodů brání nebo bude bránit v účasti na vyřizování věcí, že tato překážka trvá nebo má trvat alespoň tři měsíce, a pokud má zároveň za to, že tento soudce není stižen invaliditou, která je považována za invaliditu plnou.

V souladu s rozhodnutím uvedeným v prvním pododstavci povolá předseda Soudu pro veřejnou službu k výkonu funkce jednoho z přechodných soudců podle pořadí stanoveného v seznamu uvedeném v odst. 1 prvním pododstavci. Uvědomí o tom předsedu Soudního dvora.

V případě, že Soud pro veřejnou službu očekává, že taková překážka nastane, se přechodný soudce nemůže ujmout funkce a účastnit vyřizování věcí do doby, než překážka na straně nahrazeného soudce skutečně nastane.

3.          Na přechodné soudce se vztahují články 2 až 6 a článek 18 statutu. Přísahu uvedenou v článku 2 statutu skládá přechodný soudce, když se poprvé ujímá funkce.

Článek 3

Přechodní soudci povolaní k výkonu funkce vykonávají pravomoci soudců pouze v rámci vyřizování věcí, k jejichž projednání jsou přiděleni.

Jsou jim nápomocny obslužné útvary Soudu pro veřejnou službu.

Článek 4

1.          Přechodní soudci obdrží za každý den výkonu své funkce řádně osvědčený předsedou Soudu odměnu ve výši jedné třicetiny základního měsíčního platu přiznaného soudcům podle čl. 21c odst. 2 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom.

Na přechodné soudce, kteří se za účelem výkonu své funkce musí přemístit z místa svého bydliště, se vztahuje ▌ čl. 6 písm. a) a b) nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom.

2.          Odměna stanovená v odst. 1 prvním pododstavci se odečte od důchodu stanoveného v článku 8 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom v rozsahu, v němž uvedená odměna spolu s tímto důchodem převyšuje částky před zdaněním, které přechodný soudce pobíral při výkonu své funkce člena Soudního dvora Evropské unie. Odměna uvedená v odstavci 1 se rovněž zohledňuje pro účely použití čl. 7 odst. 3 uvedeného nařízení.

Výkon funkce přechodného soudce nezakládá nárok na přechodný příspěvek a na důchod podle článků 7 a 8 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom.

Na odměnu uvedenou v odst. 1 prvním pododstavci se vztahuje článek 19 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom.

Přechodní soudci nemají na základě tohoto svého postavení nárok na dávky ze systému sociálního zabezpečení stanoveného ve služebním řádu úředníků Evropské unie. Na výkon funkce přechodného soudce nelze nahlížet jako na výkon výdělečné činnosti ve smyslu článku 11 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom.

3.  Odměna stanovená v odstavci 1 prvním pododstavci podléhá dani stanovené v nařízení Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 260/68 ze dne 29. února 1968, kterým se stanovují podmínky a postup pro uplatňování daně ve prospěch Evropské unie[6].

Článek 5

Jména přechodných soudců jsou vyškrtnuta ze seznamu uvedeného v čl. 2 odst. 1 prvním pododstavci v případě jejich úmrtí, odstoupení nebo v důsledku rozhodnutí, jímž jsou zbaveni funkce za podmínek stanovených v čl. 6 prvním a druhém pododstavci statutu.

Přechodný soudce, jehož jméno je vyškrtnuto ze seznamu uvedeného v čl. 2 odst. 1 prvním pododstavci, je postupem stanoveným v uvedeném ustanovení nahrazen na zbývající dobu platnosti uvedeného seznamu.

Článek 5a

Funkce přechodných soudců zaniká, pomine-li překážka na straně soudců, které nahrazují. Přechodný soudce však svou funkci vykonává až do ukončení řízení ve věcech, k jejichž projednání byl přidělen.

Článek 6

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem měsíce následujícího po jeho vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V … dne …

Za Evropský parlament                                              Za Radu předseda

  předseda

  • [1] *                 Pozměňovací návrhy: nový nebo pozměněný text je zvýrazněn tučnou kurzívou, vypuštěný text je označen symbolem ▌.
  • [2]                  Žádost ze dne 28. března 2011 (dosud nezveřejněná v Úředním věstníku).
  • [3]                  Stanovisko ze dne 30. září 2011 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).
  • [4]                  Postoj Evropského parlamentu ze dne ... (dosud nezveřejněný v Úředním věstníku) a rozhodnutí Rady ze dne ....
  • [5]               Úř. věst. 187, 8.8.1967, s. 1.
  • [6]               Úř. věst. L 56, 4.3.1968, s. 8.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

Soudní dvůr předložil návrh nařízení, které by umožnilo jmenování přechodných soudců Soudu pro veřejnou službu Evropské unie. Soud pro veřejnou službu se skládá ze sedmi soudců. Proto může být jeho fungování vážně ohroženo, pokud na straně jednoho z jeho členů nastane dlouhodobá překážka výkonu jeho funkce ze zdravotních důvodů, aniž je stižen invaliditou ve smyslu článku 10 nařízení Rady č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom[1].

Aby se Soud pro veřejnou službu neocitl v obtížné situaci, která by mohla bránit plnění jemu svěřeného soudního poslání, je navrhována změna článku 62c statutu Soudního dvora tak, aby obecně stanovil možnost přidělit ke specializovaným soudům přechodné soudce. V souladu s takto pozměněným článkem 62c statutu si pak přidělení přechodných soudců k Soudu pro veřejnou službu žádá změnu přílohy I statutu.

Byla navržena pravidla upravující jmenování přechodných soudců, jejich práva a povinnosti, a také podmínky, za nichž budou vykonávat svou funkci a za nichž jejich funkce zanikne. Návrh se zaměřuje především na tyto otázky: na návrh předsedy Soudního dvora stanoví Rada Evropské unie jednomyslně seznam tří osob jakožto přechodných soudců. Přechodní soudci jsou vybíráni z bývalých členů Soudního dvora Evropské unie, kteří se mohou uvolnit pro potřeby Soudu pro veřejnou službu. Přechodní soudci budou jmenováni na dobu čtyř let, přičemž mohou být jmenováni opakovaně. Soud pro veřejnou službu může rozhodnout o využití přechodného soudce, pokud shledá, že na straně některého soudce nastala nebo nastane překážka, která mu ze zdravotních důvodů brání nebo bude bránit v účasti na vyřizování věcí, že tato překážka potrvá nebo bude pravděpodobně trvat alespoň tři měsíce, a pokud má zároveň za to, že tento soudce není stižen plnou invaliditou.

Za těchto podmínek může předseda Soudu povolat k výkonu funkce jednoho z přechodných soudců. Tito přechodní soudci mohou vykonávat pravomoci soudců pouze v rámci vyřizování věcí, k jejichž projednání jsou přiděleni. Jinak řečeno, přechodní soudci by mohli vykonávat pouze soudní funkce stricto sensu a nemohli by se podílet na správě Soudu pro veřejnou službu ani na výběru předsedy Soudu a předsedů senátů. Pokud jde o jejich odměňování, přechodní soudci mají za každý den výkonu funkce obdržet odměnu ve výši jedné třicetiny základního měsíčního platu přiznaného soudcům podle čl. 21c odst. 2 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom. Pro cesty do Lucemburku v rámci výkonu své funkce mají mít přechodní soudci rovněž nárok na proplacení cestovních a hotelových výdajů. Odměna se odečte od důchodu stanoveného v článku 8 nařízení č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom v rozsahu, v němž uvedená odměna spolu s tímto důchodem převyšuje částky před zdaněním, které přechodný soudce pobíral při výkonu své funkce člena Soudního dvora Evropské unie. Návrh nařízení stanovuje také okolnosti, za nichž funkce dočasného soudce zaniká. Stane se tak v případě jeho úmrtí či odstoupení, nebo v důsledku rozhodnutí, jímž je zbaven funkce za podmínek stanovených ve statutu. Funkce přechodného soudce také zaniká, pomine-li překážka na straně soudce, kterého nahrazuje.

Výbor tento návrh Soudního dvora doporučuje schválit, neboť se jedná o rozumné řešení praktického problému, který může vážně narušovat práci Soudu pro veřejnou službu. Pozměňovací návrhy, které navrhuje, jsou čistě formální povahy a jsou opakováním návrhů předložených Komisí v jejím stanovisku.

  • [1]  Nařízení Rady č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom ze dne 25. července 1967 o platových poměrech předsedy a členů Komise, předsedy, soudců, generálních advokátů a tajemníka Soudního dvora, předsedy, členů a tajemníka Tribunálu a předsedy, členů a tajemníka Soudu pro veřejnou službu Evropské unie, zvláštní vydání v českém jazyce: svazek I, kapitola 1967, s. 222, v platném znění.

POSTUP

Název

Návrh nařízení EP a Rady o zastupujících soudcích Soudu pro veřejnou službu Evropské unie

Referenční údaje

01923/2011 – C7-0091/2011 – 2011/0902(COD)

Příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

JURI

7.4.2011

 

 

 

Zpravodaj(ové)

       Datum jmenování

Alexandra Thein

12.4.2011

 

 

 

Předchozí zpravodaj(ové)

Diana Wallis

 

 

 

Projednání ve výboru

21.6.2011

21.11.2011

26.1.2012

 

Datum přijetí

31.5.2012

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

23

0

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Raffaele Baldassarre, Luigi Berlinguer, Sebastian Valentin Bodu, Françoise Castex, Christian Engström, Marielle Gallo, Giuseppe Gargani, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Gerald Häfner, Sajjad Karim, Klaus-Heiner Lehne, Antonio Masip Hidalgo, Evelyn Regner, Rebecca Taylor, Alexandra Thein, Cecilia Wikström, Zbigniew Ziobro, Tadeusz Zwiefka

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Sergio Gaetano Cofferati, Luis de Grandes Pascual, Eva Lichtenberger, Axel Voss

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Mikael Gustafsson, Elisabeth Morin-Chartier

Datum předložení

5.6.2012