SPRÁVA o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zastupujúcich sudcoch Súdu pre verejnú službu Európskej únie

5.6.2012 - (01923/2011 – C7‑0091/2011 – 2011/0902(COD)) - ***I

Výbor pre právne veci
Spravodajkyňa: Alexandra Thein


Postup : 2011/0902(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A7-0184/2012

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zastupujúcich sudcoch Súdu pre verejnú službu Európskej únie

(01923/2011 – C7‑0091/2011 – 2011/0902(COD))

(Riadny legislatívny postup: prvé čítanie)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na žiadosť Súdneho dvora predloženú Európskemu parlamentu a rade (01923/2011),

–   so zreteľom na články 257 a 281 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v súlade s ktorými bol Európskemu parlamentu predložený návrh aktu (C7‑0091/2011),

–   so zreteľom na článok 294 ods. 3 a 15 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

–   so zreteľom na stanovisko Komisie (COM(2011)0596),

–   so zreteľom na článok 55 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre právne veci (A7-0184/2012),

1.  prijíma nasledujúcu pozíciu v prvom čítaní;

2.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Súdnemu dvoru, Komisii a národným parlamentom.

POZMEŇUJÚCE A DOPLŇUJÚCE NÁVRHY EURÓPSKEHO PARLAMENTU*

k návrhu aktu

---------------------------------------------------------

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ, EURATOM) č. .../2012

z/zo

o zastupujúcich sudcoch Súdu pre verejnú službu Európskej únie

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 257,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä na jej článok 106a,

so zreteľom na Protokol (č. 3) o Štatúte Súdneho dvora Európskej únie, najmä na jeho článok 62c a článok 2 ods. 2 jeho prílohy I,

so zreteľom na žiadosť Súdneho dvora[1],

so zreteľom na stanovisko Európskej komisie[2],

po predložení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom[3],

keďže:

(1)         je potrebné v súlade s článkom 62c druhým odsekom Protokolu (č. 3) o Štatúte Súdneho dvora Európskej únie (štatút) a článkom 2 ods. 2 jeho prílohy I upraviť spôsoby vymenúvania zastupujúcich sudcov na Súde pre verejnú službu Európskej únie (Súd pre verejnú službu), ich práva a povinnosti, podmienky, za ktorých môžu vykonávať svoju funkciu, ako aj okolnosti vedúce k jej zániku;

(2)         zastupujúci sudcovia by mali byť vybraní spomedzi osôb schopných okamžite vykonávať funkciu sudcu na Súde pre verejnú službu. Vymenúvanie bývalých členov Súdneho dvora, Všeobecného súdu a Súdu pre verejnú službu umožňuje zaručiť rešpektovanie týchto požiadaviek;

(3)         vzhľadom na okolnosti, za ktorých dôjde k menovaniu zastupujúcich sudcov, je potrebné poskytnúť mechanizmu nevyhnutnú pružnosť. V tomto ohľade bude namieste zveriť Rade úlohu zostaviť zoznam s tromi osobami, ktoré by mohli byť menované za zastupujúcich sudcov. Pokiaľ by bolo nevyhnutné pristúpiť k dočasnému nahradeniu sudcu, ktorému vznikla prekážka vo výkone funkcie zo zdravotných dôvodov, Súd pre verejnú službu by prijal rozhodnutie o využití zastupujúceho sudcu. V rámci výkonu tohto rozhodnutia povolá predseda Súdu pre verejnú službu do funkcie jednu z osôb, ktorej meno je uvedené na zozname prijatom Radou podľa stanoveného poradia;

(4)         takisto treba upraviť spôsob odmeňovania zastupujúcich sudcov, ako aj otázku účinkov výkonu ich funkcie a ich odmeňovania na platové pomery, na ktoré majú nárok ako bývalí členovia Súdneho dvora Európskej únie;

(5)         nakoniec je potrebné upraviť otázku zániku funkcie zastupujúcich sudcov;

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

V tomto nariadení:

–         Protokol o Štatúte Súdneho dvora Európskej únie sa označuje ako „štatút“,

–         pojem „Súd pre verejnú službu“ označuje Súd pre verejnú službu Európskej únie,

–         nariadenie Rady č. 422/67/EHS, 5/67/Euratom z 25. júla 1967, ktorým sa určujú platové pomery predsedu a členov Komisie a predsedu, sudcov, generálnych advokátov a tajomníka Súdneho dvora, predsedu, členov a tajomníka Súdu prvého stupňa, ako aj predsedu, členov a tajomníka Súdu pre verejnú službu Európskej únie[4], sa označuje ako „nariadenie č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom“,

 pojem „predseda Súdu pre verejnú službu“ označuje predsedu Súdu pre verejnú službu Európskej únie.

Článok 2

1.          Na návrh predsedu Súdneho dvora Rada jednomyseľne stanoví zoznam troch osôb ako zastupujúcich sudcov v zmysle článku 62c druhého odseku štatútu. Tento zoznam stanoví poradie zastupujúcich sudcov, v ktorom sú povolávaní do funkcie podľa tohto článku odseku 2 druhého pododseku.

Zastupujúci sudcovia sa vyberajú spomedzi bývalých členov Súdneho dvora Európskej únie, ktorí by sa mohli uvoľniť pre potreby Súdu pre verejnú službu.

Zastupujúci sudcovia sú menovaní na obdobie štyroch rokov s možnosťou opätovného menovania.

2.          Súd pre verejnú službu môže rozhodnúť o využití zastupujúceho sudcu, ak zistí, že sudca sa zo zdravotných dôvodov nemôže alebo nebude môcť zúčastniť na rozhodovaní vecí, že táto prekážka trvá alebo bude trvať najmenej tri mesiace a že dotknutý sudca nie je v stave úplnej invalidity.

V rámci výkonu rozhodnutia uvedeného v prvom pododseku povolá predseda Súdu pre verejnú službu do funkcie jedného zo zastupujúcich sudcov podľa poradia stanoveného v zozname uvedenom v odseku 1 prvom pododseku. Informuje o tom predsedu Súdneho dvora.

V prípade, že Súd pre verejnú službu očakáva takúto predvídateľnú prekážku, zastupujúci sudca nemôže nastúpiť do funkcie a zúčastniť sa na rozhodovaní sporov skôr, než prekážka na strane nahrádzaného sudcu skutočne vznikne.

3.          Články 2 až 6 a článok 18 štatútu sa uplatňujú na zastupujúcich sudcov. Prísaha uvedená v článku 2 štatútu sa skladá pri prvom nástupe do funkcie.

Článok 3

Zastupujúci sudcovia povolaní do funkcie vykonávajú právomoci sudcov výlučne v rámci prejednávania vecí, ktoré im boli pridelené.

Pritom im pomáhajú služby Súdu pre verejnú službu.

Článok 4

1.          Za každý deň výkonu svojej funkcie, ktorý riadne potvrdí predseda Súdu pre verejnú službu, poberajú zastupujúci sudcovia odmenu vo výške rovnajúcej sa 1/30 základného mesačného platu priznaného sudcom na základe článku 21c ods. 2 nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom.

Článok 6 písm. a) a b) nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom sa uplatní na zastupujúcich sudcov, ktorí sa na účely výkonu svojej funkcie musia presunúť mimo miesta svojho bydliska.

2.          Odmena stanovená v odseku 1 prvom pododseku sa odčíta od dôchodku podľa článku 8 nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom v rozsahu, v akom uvedená odmena spolu s týmto dôchodkom prekračuje výšku odmeny pred zdanením, ktorú zastupujúci sudca poberal pri výkone svojej funkcie člena Súdneho dvora Európskej únie. Odmena stanovená v odseku 1 sa zohľadní aj na účely uplatnenia článku 7 ods. 3 tohto nariadenia.

Dočasné zastupovanie nezakladá nárok na prechodný prídavok a dôchodok v súlade s článkami 7 a 8 nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom.

Článok 19 nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom sa uplatňuje na odmenu uvedenú v tomto článku odseku 1 prvom pododseku.

Zastupujúci sudcovia nemajú na základe svojho postavenia nárok na dávky sociálneho zabezpečenia podľa Služobného poriadku úradníkov Európskej únie. Výkon funkcie zastupujúceho sudcu sa nepovažuje za zárobkovú činnosť v zmysle článku 11 nariadenia č. 422/67/EHS a 5/67/Euratom.

3.          Odmena stanovená v odseku 1 prvom pododseku podlieha zdaneniu podľa nariadenia Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 260/68 z 29. februára 1968, ktorým sa určujú podmienky a postup uplatňovania dane v prospech Európskej únie[5].

Článok 5

Meno zastupujúceho sudcu sa vymaže zo zoznamu uvedeného v článku 2 ods. 1 prvom pododseku v prípade úmrtia, odstúpenia alebo na základe rozhodnutia o zbavení funkcie za podmienok stanovených v článku 6 prvom a druhom odseku štatútu.

Každý zastupujúci sudca, ktorého meno je vymazané zo zoznamu uvedeného v článku 2 ods. 1 prvom pododseku, je na základe postupu stanoveného týmto ustanovením nahradený na ostávajúce obdobie platnosti uvedeného zoznamu.

Článok 5 a

Funkcia zastupujúceho sudcu zaniká tiež v prípade zániku prekážky na strane sudcu, ktorého nahrádzajú. Zastupujúci sudca však pokračuje vo výkone svojich povinností, až kým nebudú vyriešené prípady, ktorými bol poverený.

Článok 6

Toto nariadenie nadobúda účinnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po dni jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V … dňa …

Za Európsky parlament                                              Za Radupredseda

  predseda

  • [1]             Žiadosť z 28. marca 2011 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku).
  • [2]             Stanovisko z 30. septembra 2011 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).
  • [3]             Pozícia Európskeho parlamentu z … (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z… .
  • [4]           Ú. v. ES 187, 8.8.1967, s. 1; Mim. vyd. 01/001, s. 27.
  • [5]           Ú. v. ES L 56, 4.3.1968, s. 8.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Súdny dvor predložil návrh nariadenia umožňujúceho vymenovať zastupujúcich sudcov Súdu pre verejnú službu Európskej únie. Súd pre verejnú službu sa skladá zo siedmich sudcov. Z toho vyplýva, že jeho činnosť môže byť vážne ohrozená, ak niektorý z nich ochorie alebo na dlhšiu dobu nie je schopný vykonávať svoje povinnosti, no nie je v stave úplnej invalidity v zmysle článku 10 nariadenia Rady č. 422/67/EHS, č. 5/67/Euratom[1].  

Aby sa zaručilo, že Súd pre verejnú službu Európskej únie sa nedostane do situácie, kedy by nemohol vykonávať svoje sudcovské funkcie, bolo navrhnuté, aby sa zmenil a doplnil článok 62c štatútu súdu tým, že sa, všeobecne povedané, vytvorí možnosť prijať na špecializované súdy zastupujúcich sudcov. V súlade s článkom 62c štatútu v znení zmien a doplnení si prijatie zastupujúcich sudcov na Súd pre verejnú službu Európskej únie vyžaduje zmenu a doplnenie prílohy I štatútu.

Boli predložené pravidlá, ktorými sa riadi menovanie zastupujúcich sudcov, ich práva a povinnosti, podmienky, za akých vykonávajú svoje povinnosti a okolnosti, za ktorých prestávajú plniť tieto povinnosti. Podstata návrhu je takáto: na návrh predsedu Súdneho dvora pripraví Rada Európskej únie zoznam troch osôb navrhnutých za zastupujúcich sudcov. Zastupujúci sudcovia sa vyberajú spomedzi bývalých členov Súdneho dvora Európskej únie, ktorí by sa mohli uvoľniť pre potreby Súdu pre verejnú službu. Zastupujúci sudcovia sú menovaní na obdobie štyroch rokov s možnosťou opätovného menovania. Súd pre verejnú službu môže rozhodnúť o využití zastupujúceho sudcu, ak zistí, že sudca sa zo zdravotných dôvodov nemôže, alebo nebude môcť zúčastniť na rozhodovaní vecí, že táto prekážka trvá alebo bude trvať najmenej tri mesiace a že dotknutý sudca nie je v stave úplnej invalidity.

Za týchto okolností bude môcť predseda Súdu pre verejnú službu povolať do funkcie zastupujúceho sudcu. Takíto zastupujúci sudcovia užívajú výsadné práva sudcu len pri riešení prípadu, ktorý im bol pridelený. To znamená, že zastupujúci sudcovia by mohli vykonávať výlučne len sudcovské funkcie a nemohli by sa podieľať na riadení Súdu pre verejnú službu ani na voľbe predsedu Súdneho dvora alebo predsedov komôr. Pokiaľ ide o odmeňovanie, zastupujúci sudcovia budú poberať za každý deň odmenu vo výške rovnajúcej sa 1/30 základného mesačného platu priznaného sudcom v súlade s článkom 21c ods. 2 nariadenia č. 422/67/EHS, 5/67/Euratom. Zastupujúci sudcovia majú pri svojich cestách do Luxemburgu v súvislosti s vykonávaním svojich úloh nárok na náhradu nákladov na cestu a ubytovanie. Odmena stanovená v odseku 1 sa odčíta od dôchodku podľa článku 8 nariadenia č. 422/67/EHS a č. 5/67/Euratom v rozsahu, v akom uvedená odmena spolu s týmto dôchodkom prekračuje výšku odmeny pred zdanením, ktorú zastupujúci sudca poberal pri výkone svojej funkcie člena Súdneho dvora Európskej únie. V neposlednom rade sú v návrhu nariadenia stanovené okolnosti, za akých sa končia povinnosti zastupujúcich sudcov. K skončeniu povinností dochádza v prípade úmrtia, odstúpenia, alebo rozhodnutím o zbavení funkcie, ako určuje štatút. Funkcia dočasných sudcov zaniká tiež v prípade zániku prekážky na strane sudcov, ktorých nahrádzajú.

Výbor odporúča tento návrh Súdneho dvora ako rozumné riešenie praktického problému, ktorý môže výrazným spôsobom narúšať činnosť Súdu pre verejnú činnosť Európskej únie. Navrhnuté pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sú čisto technickej povahy a odrážajú návrhy, ktoré vyjadrila Komisia vo svojom stanovisku.

  • [1]  Nariadenie Rady č. 422/67/EHS, 5/67/Euratom z 25. júla 1967, ktorým sa určujú platové pomery predsedu a členov Komisie a predsedu, sudcov, generálnych advokátov a tajomníka Súdneho dvora, zvláštne vydanie v angličtine: séria I, kapitola 1967 s. 222 v znení zmien a doplnení.

POSTUP

Názov

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zastupujúcich sudcoch Súdu pre verejnú službu Európskej únie

Referenčné čísla

01923/2011 – C7-0091/2011 – 2011/0902(COD)

Gestorský výbor

dátum oznámenia na schôdzi

JURI

7.4.2011

 

 

 

Spravodajkyňa

dátum menovania

Alexandra Thein

12.4.2011

 

 

 

Predchádzajúca spravodajkyňa

Diana Wallis

 

 

 

Prerokovanie vo výbore

21.6.2011

21.11.2011

26.1.2012

 

Dátum prijatia

31.5.2012

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania:

+:

–:

0:

23

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Raffaele Baldassarre, Luigi Berlinguer, Sebastian Valentin Bodu, Françoise Castex, Christian Engström, Marielle Gallo, Giuseppe Gargani, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Gerald Häfner, Sajjad Karim, Klaus-Heiner Lehne, Antonio Masip Hidalgo, Evelyn Regner, Rebecca Taylor, Alexandra Thein, Cecilia Wikström, Zbigniew Ziobro, Tadeusz Zwiefka

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Sergio Gaetano Cofferati, Luis de Grandes Pascual, Eva Lichtenberger, Axel Voss

Náhradníci (čl. 187 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Mikael Gustafsson, Elisabeth Morin-Chartier

Dátum predloženia

5.6.2012