POROČILO o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih skladih tveganega kapitala

5.6.2012 - (COM(2011)0860 – C7‑0490/2011 – 2011/0417(COD)) - ***I

Odbor za ekonomske in monetarne zadeve
Poročevalec: Philippe Lamberts


Postopek : 2011/0417(COD)
Potek postopka na zasedanju

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih skladih tveganega kapitala

(COM(2011)0860 – C7‑0490/2011 – 2011/0417(COD))

(Redni zakonodajni postopek: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (COM(2011)0860),

–   ob upoštevanju člena 294(2) in člena 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije, na podlagi katerih je Komisija podala predlog Parlamentu (C7‑0490/2011),

–   ob upoštevanju člena 294(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije,

–   ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora z dne 26. aprila 2012[1],

–   ob upoštevanju člena 55 Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za ekonomske in monetarne zadeve in mnenj Odbora za notranji trg in varstvo potrošnikov ter Odbora za pravne zadeve (A7-0193/2012),

1.  sprejme stališče v prvi obravnavi, kakor je določeno v nadaljevanju;

2.  poziva Komisijo, naj zadevo ponovno predloži Parlamentu, če namerava svoj predlog bistveno spremeniti ali nadomestiti z drugim besedilom;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter nacionalnim parlamentom.

PREDLOGI SPREMEMB EVROPSKEGA PARLAMENTA[2]*

k predlogu Komisije

---------------------------------------------------------

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o evropskih skladih tveganega kapitala

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 114 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropske centralne banke[3],

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora[4],

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       S tveganim kapitalom se zagotavljajo finančna sredstva podjetjem, ki so običajno zelo majhna, so v začetnih fazah svojega obstoja ter imajo velik potencial za rast in širitev. Čeprav skladi tveganega kapitala pogosto vlagajo v na novo ustanovljena podjetja, so v nekaterih primerih ustrezne naložbe za preoblikovanje v podjetja, ki obstajajo več kot pet let. Poleg tega skladi tveganega kapitala ▌podjetjem zagotavljajo pomembno strokovno znanje in izkušnje, poslovne stike, vrednost blagovne znamke in strateško svetovanje. Skladi tveganega kapitala z zagotavljanjem finančnih sredstev in svetovanja tem podjetjem spodbujajo gospodarsko rast, prispevajo k ustvarjanju delovnih mest in mobilizaciji kapitala, spodbujajo ustanavljanje in širitev inovativnih podjetij, pospešujejo njihove naložbe v raziskave in razvoj ter spodbujajo podjetništvo, inovacije in konkurenčnost v skladu s cilji strategije EU 2020 ter v okviru dolgoročnih izzivov držav članic, na primerih tistih, ki so opredeljeni v poročilu evropskega sistema za analizo strategij in politik (ESPAS) z naslovom Globalni trendi 2030. Da bi povečali naložbe v mala in srednja podjetja, bi bilo treba naložbe iz te uredbe povezati z naložbami, ki naj bi jih Komisija izvajala v skladu z okvirnim programom za raziskave in inovacije Obzorje 2020. Komisija bi morala predložiti celovito strategijo o finančnih instrumentih za mala in srednja podjetja ter oceniti učinek Direktive 2009/138/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2009 o začetku opravljanja in opravljanju dejavnosti zavarovanja in pozavarovanja (Solventnost II)[5], Direktive 2006/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2006 o začetku opravljanja in opravljanju dejavnosti kreditnih institucij[6] in Direktive 2006/49/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2006 o kapitalski ustreznosti investicijskih podjetij in kreditnih institucij[7] na razpoložljivost tveganega kapitala.

(2)       Določiti je treba skupni okvir pravil v zvezi z uporabo oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“, zlasti sestavo portfelja skladov, ki delujejo pod to oznako, njihove upravičene naložbene cilje, naložbena orodja, ki jih lahko uporabljajo, in kategorije vlagateljev, ki so upravičeni do vlaganja v takšne sklade, z enotnimi pravili v Uniji. Brez takšnega skupnega okvira obstaja tveganje, da države članice sprejemajo različne ukrepe na nacionalni ravni, kar bi neposredno negativno vplivalo na dobro delovanje notranjega trga in ga oviralo, saj bi za sklade tveganega kapitala, ki želijo delovati v celotni Uniji, v različnih državah članicah veljala različna pravila. Poleg tega bi lahko različne zahteve glede kakovosti sestave portfelja, naložbenih ciljev in upravičenih vlagateljev povzročile različne stopnje varstva vlagateljev ter ustvarile nejasnost v zvezi z naložbenim predlogom, povezanim z „evropskim skladom tveganega kapitala“. Vlagatelji morajo imeti tudi možnost primerjave naložbenih predlogov različnih skladov tveganega kapitala. Odpraviti je treba bistvene ovire za čezmejno zbiranje sredstev prek skladov tveganega kapitala in preprečiti izkrivljanje konkurence med temi skladi ter preprečiti, da bi v prihodnosti nastale podobne ovire pri trgovanju in bistvena izkrivljanja konkurence. Zato je ustrezna pravna podlaga člen 114 PDEU, kot se razlaga v skladu s stalno sodno prakso Sodišča Evropske unije.

(3)       Sprejeti je treba uredbo, ki bo določila enotna pravila za evropske sklade tveganega kapitala in naložila ustrezne obveznosti njihovim upraviteljem v vseh državah članicah, ki želijo zbirati kapital v celotni Uniji v okviru oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“. S temi zahtevami je treba zagotoviti zaupanje vlagateljev, ki želijo vlagati v sklade tveganega kapitala.

(3a)     Proces oblikovanja evropskega sklada tveganega kapitala bi moral potekati čim hitreje, da bi se zmanjšali stroški vzpostavljanja novih skladov na trgu.

(4)       Z opredelitvijo zahtev glede kakovosti za uporabo oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ v obliki uredbe bi se zagotovilo, da se bodo te zahteve neposredno uporabljale za upravitelje kolektivnih naložbenih podjemov, ki zbirajo sredstva z uporabo te oznake. Tako bi se s preprečevanjem obstoja različnih nacionalnih zahtev, ki so posledica prenosa Direktive, zagotovili enotni pogoji za uporabo te oznake. Na podlagi te uredbe bi morali upravitelji kolektivnih naložbenih podjemov, ki uporabljajo to oznako, upoštevati enaka pravila v celotni Uniji, s čimer bi se tudi povečalo zaupanje vlagateljev, ki želijo vlagati v sklade tveganega kapitala. Z uredbo bi se zmanjšala tudi regulativna zapletenost in upraviteljevi stroški za skladnost s pogosto različnimi nacionalnimi pravili, ki urejajo sklade tveganega kapitala, zlasti za upravitelje, ki želijo kapital zbirati čezmejno. Prav tako bi morala uredba prispevati k odpravi izkrivljanja konkurence. Komisija bi morala do konca leta 2012 predložiti poročilo o davčnih ovirah, s katerimi se srečujejo skladi tveganega kapitala v različnih državah članicah, in si še naprej prizadevati za enake fiskalne pogoje.

(5)       Za pojasnitev donosa med to uredbo ter pravili za kolektivne naložbene podjeme in njihove upravitelje je treba določiti, da se mora ta uredba uporabljati le za upravitelje kolektivnih naložbenih podjemov, ki niso KNPVP v skladu s členom 1 Direktive 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP), ki so bili ustanovljeni v Uniji in so registrirani pri pristojnem organu v matični državi članici v skladu z Direktivo 2011/61/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o upraviteljih alternativnih investicijskih skladov in spremembah direktiv 2003/41/ES in 2009/65/ES ter uredb (ES) št. 1060/2009 in (EU) št. 1095/2010. Poleg tega se mora ta uredba uporabljati le za upravitelje, ki upravljajo portfelje kvalificiranih skladov tveganega kapitala, katerih skupna upravljana sredstva ▌ne presegajo praga 500 milijonov EUR. Upravitelji skladov tveganega kapitala, ki so registrirani na podlagi te uredbe in katerih skupna sredstva posledično presežejo prag 500 milijonov EUR, zato potrebujejo dovoljenje pristojnih organov matične države članice v skladu s členom 6 Direktive 2011/61/EU, bi morali imeti možnost, da še naprej uporabljajo oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ in delujejo na področju trženja kvalificiranih skladov tveganega kapitala v Uniji v skladu s to uredbo, če še naprej ves čas delujejo v skladu s to uredbo, kar zadeva kvalificirane sklade tveganega kapitala.

(6)       Če se upravitelji kolektivnih naložbenih podjemov ne odločijo za uporabo oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“, se ta uredba ne sme uporabljati. V teh primerih se še naprej uporabljajo veljavna nacionalna pravila in splošna pravila Unije.

(6a)     Čeprav imajo lahko evropski skladi tveganega kapitala pomembno vlogo pri spodbujanju dostopa malih in srednjih podjetij do financiranja ter kljub temu, da so predvideni zaščitni ukrepi za zagotovitev ustrezne uporabe skladov, obstaja tveganje, da se bodo evropski skladi tveganega kapitala uporabljali za nepredvidene namene. Nadzorni organi bi morali biti v zvezi s tem previdni, treba pa bi bilo opraviti tudi pregled, s katerim bi zagotovili odpravo morebitnih vrzeli.

(7)       Ta uredba mora določiti enotna pravila o značilnostih kvalificiranih skladov tveganega kapitala, predvsem o portfeljskih podjetjih, v katera bo dovoljeno vlaganje kvalificiranih skladov tveganega kapitala, in naložbenih instrumentih, ki bodo uporabljeni. To je potrebno za jasno razmejitev med pojmom kvalificiranega sklada tveganega kapitala in drugimi alternativnimi naložbenimi skladi, ki uporabljajo druge, manj specializirane naložbene strategije, na primer zasebni kapital ali naložbe v nepremičnine.

(8)       V skladu s ciljem natančne opredelitve kolektivnih naložbenih podjemov, ki bodo vključeni v to uredbo, ter da se zagotovi njihovo osredotočenje na zagotavljanje kapitala malim podjetjem v začetnih fazah delovanja, mora biti oznaka „Evropski sklad tveganega kapitala“ omejena ▌na sklade, ki v dveh letih po prvi naložbi v skladu s to uredbo v povprečju naložijo vsaj 55 %, kasneje pa vsaj 70 % svojih združenih kapitalskih vložkov svojega vplačanega kapitala na vpoklic v takšna podjetja, po odbitku vseh zadevnih stroškov, kratkoročnih deležev v denarnih sredstvih ali njihovih ustreznikih. Zadevni stroški bi morali zajemati vsa plačila, dajatve in stroške, ki jih neposredno ali posredno krijejo vlagatelji in o katerih se dogovorijo upravitelj kvalificiranega sklada tveganega kapitala in vlagatelji.

(8a)     Upravitelji kvalificiranega sklada tveganega kapitala bi morali biti sposobni privabljati dodatne kapitalske zaveze v življenjski dobi tega sklada.

(8b)     Navidezni lastniški instrumenti so finančni instrumenti, katerih donos je povezan z dobičkom ali izgubo kvalificiranega portfeljskega podjetja in katerih poplačilo v primeru neizpolnitve obveznosti ni v celoti zavarovano. Taki instrumenti vključujejo več vrst finančnih instrumentov, kot so podrejena posojila, tiha udeležba, udeležbena posojila, pravice do udeležbe pri dobičku, zamenljive obveznice in obveznice z nakupnim bonom.

(9)       Za zagotovitev bistvenega varovala, in sicer da se kvalificirani skladi tveganega kapitala iz te uredbe razlikujejo od širše kategorije alternativnih investicijskih skladov, ki trgujejo z izdanimi vrednostnimi papirji na sekundarnih trgih, je treba zagotoviti, da kvalificirani skladi tveganega kapitala vlagajo le v neposredno izdane instrumente.

(10)     Da se upraviteljem skladov tveganega kapitala omogoči določena stopnja prožnosti pri naložbenem in likvidnostnem upravljanju njihovih kvalificiranih skladov tveganega kapitala, mora biti sekundarno trgovanje, na primer z delnicami ali udeležbami v nekvalificiranih portfeljskih podjetjih, dovoljeno do praga, ki v dveh letih po prvi naložbi v skladu s to uredbo v povprečju ne presega 45 %, kasneje pa 30 % skladovega vplačanega kapitala na vpoklic, po odbitku vseh zadevnih stroškov. Kratkoročni deleži v denarnih sredstvih in njihovih ustreznikih se pri izračunu tega praga ne smejo upoštevati.

(11)     Za zagotovitev, da bo oznaka „Evropski sklad tveganega kapitala“ zanesljiva in lahko prepoznavna za vlagatelje v celotni Uniji, mora ta uredba določati, da so pri trženju kvalificiranih skladov tveganega kapitala po Uniji do uporabe oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ upravičeni le upravitelji skladov tveganega kapitala, ki izpolnjujejo enotna merila kakovosti iz te uredbe.

(12)     Za zagotovitev ločenega in prepoznavnega profila kvalificiranih skladov tveganega kapitala, ki ustreza njihovemu namenu, je treba določiti enotna pravila o sestavi portfelja in naložbenih tehnikah, ki so dovoljene za takšne kvalificirane sklade, vključno s posojili.

(13)     Za zagotovitev, da kvalificirani skladi tveganega kapitala ne prispevajo k razvoju sistemskih tveganj ter da se takšni skladi s svojimi naložbenimi dejavnostmi osredotočajo na podpiranje kvalificiranih portfeljskih družb, bi morali biti izposojanje ali finančni vzvodi na ravni sklada ▌dovoljeni le v obsegu neporabljenega kapitala na vpoklic. Vendar morajo biti za omogočanje, da lahko sklad pokrije izredne potrebe po likvidnosti, ki se lahko pojavijo v obdobju od vlagateljevega poziva za kapital na vpoklic do dejanskega prejetja kapitala na račune, dovoljena kratkoročna posojila.

(14)     Za zagotovitev, da se kvalificirani skladi tveganega kapitala tržijo le vlagateljem z znanjem, izkušnjami in zmogljivostjo, da se soočijo s tveganji teh skladov, in za ohranitev zaupanja vlagateljev v kvalificirane sklade tveganega kapitala je treba določiti nekatera posebna varovala. Zato je treba kvalificirane sklade tveganega kapitala na splošno tržiti le vlagateljem, ki so profesionalne stranke ali se lahko štejejo za profesionalne stranke v skladu z Direktivo 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. aprila 2004 o trgih finančnih instrumentov ▌. Ta kategorija vključuje upravitelje sklada tveganega kapitala, ki sami vlagajo v sklade tveganega kapitala. Vendar je za zagotavljanje dovolj širokega nabora vlagateljev za naložbe v sklade tveganega kapitala zaželeno tudi, da imajo dostop do kvalificiranih skladov tveganega kapitala nekateri drugi vlagatelji, vključno s posamezniki z visoko neto vrednostjo. Vendar je treba za te druge vlagatelje določiti posebna varovala, da se zagotovi trženje kvalificiranih skladov tveganega kapitala samo vlagateljem z ustreznim profilom za izvajanje takšnih naložb. Ta varovala izključujejo trženje z uporabo rednih varčevalnih shem. Poleg tega bi bilo treba vodstvenim delavcem, direktorjem ali zaposlenim upravitelja sklada tveganega kapitala omogočiti naložbe v kvalificirani sklad tveganega kapitala, ki ga upravljajo.

(15)     Za zagotavljanje, da oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ uporabljajo samo upravitelji sklada tveganega kapitala, ki izpolnjujejo enotna merila kakovosti glede ravnanja na trgu, mora ta uredba določati pravila o poslovanju in razmerju upravitelja sklada tveganega kapitala z njegovimi vlagatelji. Iz istega razloga mora ta uredba določati enotne pogoje glede obravnave nasprotij interesov takšnih upraviteljev. Ta pravila morajo določati tudi, da ima upravitelj urejene potrebne organizacijske in upravne dogovore za zagotavljanje ustreznega obravnavanja nasprotja interesov.

(16)     Za zagotovitev integritete oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ mora ta uredba vsebovati tudi merila kakovosti v zvezi z organizacijo upravitelja sklada tveganega kapitala. Zato mora ta uredba določati enotne in sorazmerne zahteve zaradi potrebe po vzdrževanju ustreznih tehničnih in človeških virov ter zadostnih lastnih sredstev za pravilno upravljanje kvalificiranih skladov tveganega kapitala.

(17)     Zaradi varstva vlagateljev je treba zagotoviti ustrezno vrednotenje sredstev kvalificiranega sklada tveganega kapitala. Zato morajo statuti kvalificiranih skladov tveganega kapitala vsebovati pravila o vrednotenju sredstev. S tem je treba zagotoviti integriteto in preglednost vrednotenja.

(18)     Za zagotovitev, da upravitelji skladov tveganega kapitala, ki uporabljajo oznako „Evropski skladi tveganega kapitala“, v zadostni meri poročajo o svojih dejavnostih, je treba vzpostaviti enotna pravila o letnih poročilih.

(19)     Za zagotavljanje, da vlagatelji verjamejo v integriteto oznake „evropski sklad tveganega kapitala“, lahko oznako uporabljajo samo upravitelji skladov tveganega kapitala s popolnoma pregledno naložbeno politiko in naložbenimi cilji. Ta uredba mora zato določati enotna pravila o zahtevah po razkritju, ki so obvezna za upravitelja sklada tveganega kapitala v zvezi z njegovimi vlagatelji. Zlasti morajo obstajati predpogodbene zahteve po razkritju v zvezi z naložbeno strategijo in cilji kvalificiranih skladov tveganega kapitala, uporabljenimi naložbenimi instrumenti, informacijah o stroških in povezanih bremenitvah ter profilu tveganja/donosa naložbe, ki jo predlaga kvalificirani sklad. Da bi se dosegla visoka stopnja preglednosti, morajo takšne zahteve po razkritju vključevati tudi informacije o tem, kako se izračunajo prejemki upravitelja sklada tveganega kapitala.

(20)     Za zagotavljanje učinkovitega nadzora enotnih zahtev iz te uredbe pristojni organ matične države članice nadzoruje skladnost upravitelja sklada tveganega kapitala z enotnimi zahtevami iz te uredbe. Zato mora upravitelj kvalificiranega tveganega kapitala, ki želi svoje kvalificirane sklade tržiti pod oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“, o tem obvestiti pristojni organ svoje matične države članice. Pristojni organ mora registrirati upravitelja sklada tveganega kapitala, če so zagotovljene vse potrebne informacije in so vzpostavljene ustrezne ureditve za skladnost z zahtevami te uredbe. Ta registracija mora veljati v celotni Uniji.

(21)     Za zagotavljanje učinkovitega nadzora skladnosti z enotnimi merili iz te uredbe mora ta uredba vsebovati pravila o okoliščinah, v katerih je treba posodobiti informacije, ki se zagotovijo pristojnemu organu v matični državi članici.

(22)     Za učinkovit nadzor zahtev iz te uredbe mora ta uredba določati tudi postopek za čezmejna obvestila med pristojnimi nadzornimi organi, ki se sproži z registracijo upravitelja sklada tveganega kapitala v njegovi matični državi članici.

(23)     Za ohranjanje preglednih pogojev za trženje kvalificiranih skladov tveganega kapitala v celotni Uniji je treba evropski nadzorni organ (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) (ESMA), ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1095/2011 Evropskega parlamenta in Sveta[8] pooblastiti za vzdrževanje centralne zbirke podatkov z vsemi kvalificiranimi skladi tveganega kapitala, ki so registrirani v skladu s to uredbo.

(24)     Za zagotavljanje učinkovitega nadzora enotnih meril iz te uredbe mora ta uredba vsebovati seznam nadzornih pooblastil, ki so na voljo pristojnim organom.

(25)     Za zagotavljanje pravilnega izvajanja mora ta uredba vsebovati sankcije za kršenje njenih ključnih določb, in sicer pravil o sestavi portfelja, varovalih v zvezi z identiteto upravičenih vlagateljev ter uporabi oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ samo s strani registriranih upraviteljev sklada tveganega kapitala. Določiti je treba, da se zaradi kršitve teh ključnih določb prepove uporaba oznake, upravitelj sklada tveganega kapitala pa se izbriše iz registra.

(26)     Informacije o nadzoru se morajo izmenjati med pristojnimi organi v matični državi članici in državah članicah gostiteljicah ter ESMA.

(27)     Za zagotavljanje učinkovitega regulativnega sodelovanja med subjekti, katerih naloga je nadziranje skladnosti z enotnimi merili iz te uredbe, mora za vse zadevne nacionalne organe in ESMA veljati visoka stopnja varovanja poslovne skrivnosti.

(28)     S tehničnimi standardi v finančnih storitvah je treba zagotoviti dosledno uskladitev in visoko stopnjo nadzora v celotni Uniji. Ker je ESMA organ z visoko specializiranimi strokovnjaki, bi bilo učinkovito in primerno, da je ta organ pooblaščen za pripravo osnutkov izvedbenih tehničnih standardov, ki ne vključujejo izbir politik, pri čemer se osnutki predložijo Komisiji.

(29)     Komisijo je treba pooblastiti za sprejemanje izvedbenih tehničnih standardov z izvedbenimi akti v skladu s členom 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije in členom 15 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES. ESMA je treba pooblastiti za pripravo osnutka izvedbenih tehničnih standardov v zvezi z obliko ▌obveščanja iz te uredbe.

(30)     Za opredelitev zahtev iz te uredbe je treba Komisijo pooblastiti za sprejetje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi z določanjem vrst nasprotij interesov, ki se jim morajo upravitelji skladov tveganega kapitala izogibati, ter ukrepov, ki jih je treba izvajati v zvezi s tem. Zlasti je pomembno, da se Komisija med pripravami ustrezno posvetuje, tudi s strokovnjaki. Komisija bi morala pri pripravi in oblikovanju delegiranih aktov zagotoviti, da so ustrezni dokumenti predloženi Evropskemu parlamentu in Svetu istočasno, pravočasno in na ustrezen način.

(32)     ▌Pregled te uredbe je treba izvesti sočasno s pregledom Direktive 2011/61/EU ali takoj po njem, da se upošteva razvoj trga tveganega kapitala. Na podlagi tega pregleda mora Komisija predložiti poročilo Evropskemu parlamentu in Svetu, po potrebi skupaj z zakonodajnimi predlogi.

(32a)   Zagotoviti je treba, da Komisija še naprej redno pripravlja ocene učinkovitosti javnih shem, ki jih Unija uporablja za podporo trgu tveganega kapitala.

(32b)   Tesno usklajevanje med komisarjem za raziskave, inovacije in znanost ter komisarjem za konkurenco je zlasti pomembno, da bi se zagotovilo, da bodo pravila o državni pomoči, ki urejajo podporo držav članic evropskim skladom tveganega kapitala, učinkovito spodbujala inovacije in istočasno ohranjala pošteno konkurenco.

(32c)   Naložbe tveganega kapitala v zelene tehnologije je treba ob upoštevanju cilja, da bi Unija postala svetovna vodilna sila glede energije in učinkovitosti virov, prepoznati kot pomemben dejavnik preoblikovanja gospodarstva Unije. Komisija bi zato morala do konca leta 2012 predstaviti poročilo z navedbo primernih pravnih poti z namenom, da bi zagotovila regulativne spodbude za privabljanje tveganega kapitala za zelene tehnologije.

(33)     Ta uredba spoštuje temeljne pravice in upošteva načela, ki jih priznava zlasti Listina Evropske unije o temeljnih pravicah, vključno s pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja (člen 7) ter svobode gospodarske pobude (člen 16).

(34)     Direktiva (ES) Evropskega parlamenta in Sveta 95/46/ES z dne 24. oktobra 1995 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov[9] ureja obdelavo osebnih podatkov, ki se izvaja v državah članicah v okviru te uredbe in pod nadzorom pristojnih organov držav članic, zlasti javnih neodvisnih organov, ki jih imenujejo države članice. Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Unije in o prostem pretoku takih podatkov[10] ureja obdelavo osebnih podatkov, ki jo izvaja ESMA v okviru te uredbe in pod nadzorom evropskega nadzornika za varstvo podatkov.

(35)     Ta uredba ne sme posegati v uporabo pravil o državni pomoči za kvalificirane sklade tveganega kapitala.

(36)     Ker cilja te uredbe države članice ne morejo zadovoljivo doseči, namreč zagotoviti, da se enotne zahteve uporabljajo za trženje kvalificiranih skladov tveganega kapitala in uvedbo enostavnega sistema registracije za upravitelje skladov tveganega kapitala, s čimer se v celoti upošteva potreba po uravnoteženosti med varnostjo in zanesljivostjo, ki sta povezani z uporabo oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“, ter učinkovitim delovanjem trga tveganega kapitala in stroški za njegove različne zainteresirane strani, in ker je ta cilj zaradi njegovega obsega in učinka lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz tega člena ta uredba ne posega dlje, kakor je potrebno za doseganje navedenih ciljev

(36a)   Kot dopolnilo k tej uredbi okvirni programi Unije, namenjeni podpiranju malih in srednjih podjetjih pri raziskavah, inovacijah in konkurenčnosti, prispevajo k oblikovanju evropskega okolja, ki je naklonjeno tveganemu kapitalu. Ti programi vključujejo ukrepe za spodbujanje ponudbe tveganega kapitala, zlasti prek meja. Temeljijo na omrežju evropskih vlagateljev tveganega kapitala, kot so Evropsko združenje zasebnega lastniškega in tveganega kapitala, Evropsko omrežje vlagateljev tveganega kapitala in Mednarodno združenje tveganega kapitala.

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE IVSEBINA, PODROČJE UPORABE IN OPREDELITVE

Člen 1

Ta uredba določa enotne zahteve za upravitelje kolektivnih naložbenih podjemov, ki želijo uporabljati oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“, in pogoje za trženje kolektivnih naložbenih podjemov pod to oznako v Uniji, s čimer prispeva k nemotenemu delovanju notranjega trga. Določa enotna pravila za trženje kvalificiranih skladov tveganega kapitala upravičenim vlagateljem v celotni Uniji, sestavo portfelja kvalificiranih skladov tveganega kapitala, upravičene naložbene instrumente in tehnike, ki jih morajo uporabljati kvalificirani skladi tveganega kapitala, ter organizacijo, ravnanje in preglednost upraviteljev skladov tveganega kapitala, ki tržijo kvalificirane sklade tveganega kapitala v celotni Uniji.

Evropska investicijska banka in Komisija kot glavni delničarki Evropskega investicijskega sklada zagotovita, da Evropski investicijski sklad pri vlaganju v sklade tveganega kapitala da prednost naložbam v evropske sklade tveganega kapitala.

Člen 2

1.        Ta uredba se uporablja za upravitelje kolektivnih naložbenih podjemov iz člena 3(b), ki imajo sedež v Uniji in jih je registriral pristojni organ njihove matične države članice v skladu s členom 3(3)(a) Direktive 2011/61/EU ali so pridobili dovoljenje v skladu z navedeno direktivo, če ti upravitelji upravljajo portfelje kvalificiranih skladov tveganega kapitala, katerih upravljana skupna sredstva ▌ne presegajo praga 500 milijonov EUR, ali, v državah članicah, katerih valuta ni evro, ustrezne vrednosti v nacionalni valuti na dan začetka veljavnosti te uredbe.

1a.      Upravitelji skladov tveganega kapitala, ki so registrirani na podlagi te uredbe v skladu s členom 13 in katerih skupna sredstva po tej registraciji presežejo prag 500 milijonov EUR in ki posledično potrebujejo dovoljenje pristojnih organov matične države članice v skladu s členom 6 Direktive 2011/61/EU, lahko še naprej uporabljajo oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ in delujejo na področju trženja kvalificiranih skladov tveganega kapitala v Uniji v skladu s to uredbo, če še naprej ves čas izpolnjujejo pogoje za kvalificirane sklade tveganega kapitala iz te uredbe.

1b.      Upravitelji evropskih skladov tveganega kapitala, ki so registrirani v skladu s to uredbo, lahko upravljajo tudi kolektivne naložbene podjeme za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP), če pridobijo dovoljenje iz Direktive 2009/65/ES in pod pogojem, da delujejo kot zunanji upravitelji.

2.        Pri izračunu praga iz odstavka 1 upraviteljem kolektivnih naložbenih podjemov, ki upravljajo sklade, ki niso kvalificirani skladi tveganega kapitala, ne bo treba združiti sredstev, s katerimi se upravlja v teh drugih skladih.

Člen 3

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(a)       „kvalificirani sklad tveganega kapitala“ pomeni kolektivni naložbeni podjem, katerega kapitala na vpoklic ni mogoče odkupiti pred likvidacijo sklada in ki vloži v dveh letih po prvi naložbi v skladu s to uredbo vsaj 55 % in kasneje vsaj 70 % svojega vplačanega kapitala na vpoklic v sredstva, ki so kvalificirane naložbe, po odbitku vseh zadevnih stroškov, kratkoročnih deležev v denarnih sredstvih ali njihovih ustreznikih;

(aa)     „zadevni stroški“ pomeni vsa plačila, dajatve in stroške, ki jih neposredno ali posredno krijejo vlagatelji ter o katerih se dogovorijo upravitelj kvalificiranega sklada tveganega kapitala in vlagatelji.

(b)       „kolektivni naložbeni podjem“ pomeni podjem, ki zbira kapital s strani več vlagateljev z namenom vlaganja teh sredstev v skladu z opredeljeno naložbeno politiko v korist teh vlagateljev in ki ne potrebuje dovoljenja v skladu s členom 5 Direktive 2009/65/ES;

(c)       „kvalificirane naložbe“ pomenijo naslednje instrumente:

(i)       lastniške ali navidezne lastniške instrumente, ki jih izda:

-          kvalificirano portfeljsko podjetje in jih pridobi neposredno kvalificirani sklad tveganega kapitala od kvalificiranega portfeljskega podjetja ali

-          kvalificirano portfeljsko podjetje v zameno za vrednostni papir kapitala, ki ga izda kvalificirano portfeljsko podjetje, ali

-          podjetje, katerega kvalificirano portfeljsko podjetje je hčerinsko podjetje v večinski lasti in jih kvalificirani sklad tveganega kapitala pridobi v zameno za lastniški instrument, ki ga izda kvalificirano portfeljsko podjetje;

(ii)      deleže kvalificiranega portfeljskega podjetja, pridobljene od obstoječih imetnikov deležev tega podjetja;

(iii)     enote ali delnice enega ali več drugih kvalificiranih skladov tveganega kapitala.

(d)       „kvalificirano portfeljsko podjetje“ pomeni podjetje, ki:

(i)       v času naložbe kvalificiranega sklada tveganega kapitala

-          ni uvrščeno na reguliran trg, kot je določeno v točki (14) člena 4(1) Direktive 2004/39/ES,

-          ima manj kot 250 zaposlenih ter

-          njegov letni promet ne presega 50 milijonov EUR ali pa skupna letna bilanca stanja ne presega 43 milijonov EUR;

(ii)      samo ni kolektivni naložbeni podjem;

(iii)     ni ponudnik finančnih storitev, z izjemo ponudnikov finančne tehnologije;

(iv)      ni bilo ustanovljeno v tretji državi, ki se predstavlja kot ekstrateritorialni finančni center ali nima davkov ali ima samo nominalne davke, ki ne zagotavlja učinkovite izmenjave informacij s tujimi davčnimi organi in preglednosti v zakonodajnih, pravosodnih in upravnih določbah ali ne zahteva dejanske lokalne prisotnosti;

(e)       „kapital“ pomeni lastniški delež v družbi, ki ga predstavljajo deleži ali druga oblika sodelovanja v kapitalu kvalificiranega portfeljskega podjetja in se izda vlagateljem;

(f)        „navidezni lastniški kapital“ pomeni katero koli vrsto finančnega instrumenta, ki je kombinacija lastniškega in dolžniškega kapitala oziroma ima element dolžniškega kapitala ter katerega donos temelji zlasti na dobičku ali izgubah kvalificiranega portfeljskega podjetja in ki je nezavarovan v primeru neizpolnitve obveznosti;

(g)       „trženje“ pomeni vsako neposredno ali posredno ponudbo ali plasiranje enot ali deležev sklada tveganega kapitala vlagateljem s stalnim prebivališčem ali registriranim sedežem v Uniji s strani upravitelja sklada tveganega kapitala ali v imenu upravitelja sklada tveganega kapitala, ki upravlja ta sklad;

(h)       „kapital na vpoklic“ pomeni katero koli zavezo, v skladu s katero mora oseba obvezno pridobiti delež v skladu tveganega kapitala ali prispevati kapitalske vložke v sklad tveganega kapitala;

(i)        „upravitelj sklada tveganega kapitala“ pomeni pravno osebo, katere redna poslovna dejavnost je upravljanje vsaj enega kvalificiranega sklada tveganega kapitala.

(j)        „matična država članica“ pomeni državo članico, v kateri je ustanovljen upravitelj sklada tveganega kapitala ali ima v njej registrirani sedež;

(k)       „država članica gostiteljica“ pomeni:

(i)       državo članico, ki ni matična država članica, ▌v kateri upravitelj skladov tveganega kapitala upravlja sklade tveganega kapitala,, ali

(ii)      državo članico, ki ni matična država članica, v kateri upravitelj sklada tveganega kapitala trži enote ali deleže sklada tveganega kapitala;

(l)        „pristojni organ“ pomeni nacionalni organ, ki ga z zakonom ali drugim predpisom imenuje matična država članica za izvajanje registracije upraviteljev kolektivnih naložbenih podjemov iz člena 2(1).

(la)     „ponudnik finančnih storitev“ pomeni vse naslednje:

(a)       naslednje, če ima sedež v Uniji ali v tretji državi:

(i)       kreditne institucije v smislu člena 4(1) Direktive 2006/48/ES;

(ii)      investicijsko podjetje v smislu člena 4(1) Direktive 2004/39/ES;

(iii)     zavarovalna podjetja v smislu člena 13(1) Direktive 2009/138/ES;

(iv)      finančni holding v smislu člena 19 Direktive 2006/48/ES;

(v)       mešani finančni holding v smislu člena 4(1) Direktive 2006/48/ES;

(b)       subjekt, ki opravlja eno ali več dejavnosti iz Priloge I k Direktivi 2004/39/ES ali Priloge I k Direktivi 2006/48/ES;

(c)       subjekt, ki deluje kot posrednik pri distribuciji produktov subjektov iz točk (a) in (b).

Kar zadeva točko (a) prvega pododstavka, kvalificirani sklad tveganega kapitala ni ustanovljen v tretji državi, ki se predstavlja kot ekstrateritorialni finančni center ali nima davkov ali ima samo nominalne davke, nima učinkovite izmenjave informacij s tujimi davčnimi organi in preglednosti v zakonodajnih, pravosodnih in upravnih določbah ali ne zahteva dejanske lokalne prisotnosti;

Kar zadeva točko (i) prvega pododstavka, če pravna oblika sklada tveganega kapitala dovoljuje notranje upravljanje in če se upravljavski organ sklada odloči, da ne bo imenoval zunanjega upravitelja, je kot upravitelj sklada tveganega kapitala odobren sam sklad tveganega kapitala.

POGLAVJE IIPOGOJI ZA UPRABO OZNAKE „EVROPSKI SKLAD TVEGANEGA KAPITALA“

Člen 4

Upravitelji sklada tveganega kapitala, ki izpolnjujejo zahteve iz tega poglavja, imajo pravico do uporabe oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ v zvezi s trženjem kvalificiranih skladov tveganega kapitala v Uniji.

Člen 5

1.        Upravitelj sklada tveganega kapitala zagotovi, da se pri pridobivanju sredstev, ki niso kvalificirane naložbe, v povprečju, največ:

(a)       45 % v dveh letih po prvi naložbi po tej uredbi ter

(b)       30 % pozneje

skladovega vplačanega kapitala na vpoklic, po odbitku vseh zadevnih stroškov, uporabi za pridobitev sredstev, ki niso kvalificirane naložbe; kratkoročni deleži v denarnih sredstvih in njihovih ustreznikih se ne upoštevajo za izračun te omejitve.

2.        Upravitelj sklada tveganega kapitala lahko najema posojila in izdaja zadolžnice ali jamstva na ravni kvalificiranega sklada tveganega kapitala le, če so taka posojila, zadolžnice ali jamstva krita z neporabljenim kapitalom na vpoklic in tako ne povečujejo izpostavljenosti sklada prek njegovega kapitala na vpoklic.

Člen 6

1.        Upravitelji skladov tveganega kapitala tržijo enote in deleže kvalificiranih skladov tveganega kapitala izključno vlagateljem, ki veljajo za profesionalne stranke v skladu z oddelkom I Priloge II k Direktivi 2004/39/ES ali se lahko na zahtevo obravnavajo kot profesionalne stranke v skladu z oddelkom II Priloge II k Direktivi 2004/39/ES, ali drugim vlagateljem, kadar:

(a)       se ti drugi vlagatelji obvežejo, da bodo vložili vsaj 50.000 EUR;

(aa)     ti drugi vlagatelji predložijo upravitelju sklada tveganega kapitala oceno, ki jo je opravila kreditna institucija, drugi strokovnjak iz finančnega sektorja v skladu z Direktivo 2004/39/ES ali družba za upravljanje v smislu Direktive 2009/65/ES, ki potrjuje njihovo strokovno usposobljenost, izkušnje in znanje, potrebno za ustrezno presojanje naložb v tvegani kapital.

1a.      Odstavek 1 ne velja za naložbe vodstvenih delavcev, direktorjev ali zaposlenih upravitelja sklada tveganega kapitala pri vlaganju v kvalificirane sklade tveganega kapitala, ki jih upravljajo.

Člen 7

Upravitelji sklada tveganega kapitala v zvezi s kvalificiranim skladom tveganega kapitala, ki ga upravljajo:

(a)       pri opravljanju svojih dejavnosti ravnajo s skrbnostjo dobrega strokovnjaka in dobre družbe za upravljanje;

(b)       uporabljajo ustrezne politike in postopke za preprečevanje prestopkov, za katere se lahko razumno pričakuje, da bodo vplivale na interese vlagateljev in kvalificirana portfeljska podjetja;

(c)       izvajajo svoje poslovne dejavnosti tako, da spodbujajo najboljše interese kvalificiranih skladov tveganega kapitala, ki jih upravljajo, vlagateljev v te kvalificirane sklade tveganega kapitala, ki jih upravljajo, in integriteto trga; obravnavajo vse vlagatelje enako;

(d)       pri izbiri in rednem spremljanju naložb v kvalificirana portfeljska podjetja ravnajo ustrezno skrbno;

(e)       imajo ustrezno znanje in razumevanje kvalificiranih portfeljskih podjetij, v katere vlagajo.

Člen 8

1. Upravitelji skladov tveganega kapitala opredelijo in preprečijo nasprotja interesov, če pa se jim ni mogoče izogniti, upravljajo in spremljajo ter v skladu z odstavkom 4 razkrijejo ta nasprotja interesov, da bi preprečili njihov negativen vpliv na interese kvalificiranih skladov tveganega kapitala in njihove vlagatelje ter zagotovili, da so kvalificirani skladi tveganega kapitala, ki jih upravljajo, obravnavani pošteno.

2. Upravitelj sklada tveganega kapitala zlasti ugotovi nasprotja interesa, ki lahko nastanejo med:

(a) upravitelji sklada tveganega kapitala, osebami, ki dejansko opravljajo posle upravitelja sklada tveganega kapitala, zaposlenimi ali drugimi osebami, ki neposredno ali posredno nadzorujejo upravitelja sklada tveganega kapitala ali te nadzorujejo njih, in kvalificiranim skladom tveganega sklada, ki ga upravljajo upravitelji sklada tveganega kapitala ali vlagatelji v te kvalificirane sklade tveganega kapitala;

(b)  kvalificiranim skladom tveganega kapitala ali vlagatelji v ta kvalificirani sklad tveganega kapitala in drugim kvalificiranim skladom tveganega kapitala, ki ga upravlja isti upravitelj sklada tveganega kapitala, ali vlagatelji v ta drugi kvalificirani sklad tveganega kapitala.

3. Upravitelji sklada tveganega kapitala vzdržujejo in vodijo učinkovite organizacijske in administrativne ureditve, da izpolnjujejo zahteve iz odstavkov 1 in 2.

4. Razkritje nasprotja interesov iz odstavka 1 se zagotovi, če organizacijska ureditev, ki jo sprejme upravitelj sklada tveganega kapitala za ugotavljanje, preprečevanje, obvladovanje in spremljanje nasprotja interesov ne zadošča, da bi lahko z ustrezno stopnjo gotovosti zagotovili, da bo nevarnost škodovanja interesom vlagateljev preprečena. Upravitelji skladov tveganega kapitala vlagateljem jasno razkrijejo splošno naravo ali vire nasprotja interesov, preden začnejo poslovati v njihovem imenu.

5. Komisija je pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov v skladu z ukrepi iz člena 23, ki določa:

(a) vrste nasprotja interesov iz odstavka 2 tega člena;

(b)  ukrepe, ki jih morajo upravitelji sklada tveganega kapitala sprejeti v zvezi s strukturami ter organizacijskimi in upravnimi postopki za ugotovitev, preprečevanje, obvladovanje, spremljanje in razkritje nasprotja interesov.

Člen 9

Upravitelji skladov tveganega kapitala imajo vedno na voljo zadostna lastna sredstva ter uporabljajo primerne in ustrezne človeške in tehnične vire, ki so potrebni za pravilno upravljanje kvalificiranih skladov tveganega kapitala.

Pristojni organ spremlja izpolnjevanje zahtev iz prvega odstavka.

Člen 10

Pravila za vrednotenje sredstev se določijo v statutih kvalificiranega sklada tveganega kapitala.

Člen 10a

1.        Upravitelj zagotovi, da je za vsak evropski sklad tveganega kapitala, ki ga upravlja, v skladu s tem členom imenovan en depozitar.

2.        Depozitar je institucija, za katero veljajo pravila varnega in skrbnega poslovanja ter stalnega nadzora. Spada v kategorije institucij, ki so jih države članice določile kot primerne za depozitarje po členu 23(3) Direktive 2009/65/ES.

3.        Depozitar je odgovoren za preverjanje lastništva in vodenje evidence sredstev evropskih kvalificiranih skladov tveganega kapitala.

4.        Depozitar je evropskemu skladu tveganega kapitala in vlagateljem v ta sklad odgovoren za kakršno koli izgubo, ki jo ti utrpijo zaradi njegove malomarnosti ali namernega neizpolnjevanja dolžnosti.

Člen 11

1.        Upravitelj sklada tveganega kapitala da na voljo letno poročilo pristojnemu organu matične države članice za vsak kvalificirani sklad tveganega kapitala, ki ga upravlja, najpozneje šest mesecev po koncu poslovnega leta. V poročilu so opisane sestava portfelja kvalificiranega sklada tveganega kapitala in dejavnosti preteklega leta. Vsebuje revidirane finančne račune za kvalificirani sklad tveganega kapitala. Potrjuje, da se denar in sredstva vodijo na ime sklada ter da je upravitelj sklada tveganega kapitala vzpostavil in vodil ustrezne evidence ter nadziral izvajanje pooblastil ali nadzora nad denarjem in sredstvi kvalificiranega sklada tveganega kapitala in vlagateljev v ta sklad. Pripravi se v skladu z obstoječimi standardi poročanja in pogoji, o katerih se dogovorijo upravitelj sklada tveganega kapitala in vlagatelji. Upravitelj sklada tveganega kapitala poročilo na zahtevo predloži vlagateljem. Upravitelji sklada tveganega kapitala in vlagatelji se lahko dogovorijo o medsebojnih dodatnih razkritjih.

2.        Če mora upravitelj sklada tveganega kapitala letno finančno poročilo objaviti v skladu z Direktivo 2004/109/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. decembra 2004 o uskladitvi zahtev v zvezi s preglednostjo informacij o izdajateljih, katerih vrednostni papirji so sprejeti v trgovanje na reguliranem trgu, in o spremembah Direktive[11] v zvezi s kvalificiranim skladom tveganega kapitala, se lahko informacije iz odstavka 1 tega člena zagotovijo ločeno ali kot dodatek k letnemu finančnemu poročilu.

Člen 12

1.        Upravitelji skladov tveganega kapitala vlagatelje pred odločitvijo o naložbi na jasen in razumljiv način obvestijo o naslednjih elementih:

(a)       istovetnosti upravitelja sklada tveganega kapitala in vseh drugih ponudnikov storitev, ki pogodbeno sodelujejo z upraviteljem sklada tveganega kapitala v zvezi z njihovim upravljanjem kvalificiranih skladov tveganega kapitala, ter opisu njihovih dolžnosti;

(b)       opisu naložbene strategije in ciljev kvalificiranega sklada tveganega kapitala, vključno z opisom vrst kvalificiranih portfeljskih podjetij in nekvalificiranih naložb, ki jih lahko opravi kvalificirani sklad tveganega kapitala, tehnik, ki se lahko uporabljajo, ter drugih veljavnih naložbenih omejitev;

(c)       opisu profila tveganja kvalificiranega sklada tveganega kapitala in vseh tveganj, povezanih s sredstvi, v katera lahko vlaga sklad, ali naložbenih tehnik, ki se lahko uporabljajo;

(d)       opisu postopka vrednotenja kvalificiranega sklada tveganega kapitala in metodologije oblikovanja cen za vrednotenje sredstev, vključno z metodami, ki se uporabljajo za vrednotenje kvalificiranih portfeljskih podjetij;

(e)       opisu načina izračuna prejemkov upravitelja sklada tveganega kapitala in razkritju dobička sklada tveganega kapitala;

(f)        opisu vseh plačil, dajatev in stroškov ter njihovega najvišjega zneska, ki ga neposredno ali posredno krijejo vlagatelji;

(g)       dosedanjih rezultatih kvalificiranega sklada tveganega kapitala, če so na voljo;

(h)       opisu postopkov, s katerimi lahko kvalificirani sklad tveganega kapitala spremeni naložbeno strategijo, svojo naložbeno politiko ali oboje.

Točka (b) smiselno velja za kvalificirane sklade tveganega kapitala, ki vlagajo v druge kvalificirane sklade tveganega kapitala.

2.        Če mora kvalificirani sklad tveganega kapitala objaviti prospekt v skladu z Direktivo 2003/71/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. novembra 2003 o prospektu, ki se objavi ob javni ponudbi ali sprejemu vrednostnih papirjev v trgovanje[12] ali v skladu z nacionalno zakonodajo v zvezi s kvalificiranim skladom tveganega kapitala, se lahko informacije iz odstavka 1 tega člena zagotovijo ločeno ali kot del prospekta.

POGLAVJE III

NADZOR IN UPRAVNO SODELOVANJE

Člen 13

1.        Upravitelji skladov tveganega kapitala, ki nameravajo uporabljati oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ za trženje svojih kvalificiranih skladov tveganega kapitala, o tej nameri obvestijo pristojni organ matične države članice in zagotovijo naslednje informacije:

(a)       istovetnost oseb, ki dejansko opravljajo posle upravljanja kvalificiranih skladov tveganega kapitala;

(b)       istovetnost kvalificiranih skladov tveganega kapitala, katerih enote ali deleži se tržijo, in njihove naložbene strategije;

(c)       informacije o ureditvah, ki so se sprejele zaradi skladnosti z zahtevami iz poglavja II;

(d)       seznam držav članic, kjer namerava upravitelj sklada tveganega kapitala tržiti posamezni kvalificirani sklad tveganega kapitala.

2.        Pristojni organ matične države članice upravitelja sklada tveganega kapitala registrira le, če je prepričan, da

(a)       so informacije, ki se zahtevajo v odstavku 1, popolne in

(b)       so ureditve, ki so se sporočile v skladu s točko (c) odstavka 1, ustrezne za skladnost z zahtevami iz poglavja II.

3.        Registracija je veljavna na celotnem ozemlju Unije in upraviteljem sklada tveganega kapitala omogoča, da kvalificirane sklade tveganega kapitala trži pod oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“.

Člen 14

Upravitelj sklada tveganega kapitala pristojni organ matične države članice obvesti o tem, kje namerava tržiti:

(a)       nov kvalificirani sklad tveganega kapitala;

(b)       obstoječi kvalificirani sklad tveganega kapitala v državi članici, ki ni navedena na seznamu iz člena 13(1)(d).

Člen 15

1.        Pristojni organ matične države članice takoj po registraciji upravitelja sklada tveganega kapitala sporoči, da je upravitelj sklada tveganega kapitala registriran za države članice, navedene v skladu členom 13(1)(d), in za ESMA.

2.        Države članice gostiteljice, navedene v skladu s členom 13(1)(d), za upravitelja sklada tveganega kapitala, registriranega v skladu s členom 13, ne uvedejo nobenih zahtev ali upravnih postopkov v zvezi s trženjem njegovih skladov tveganega kapitala niti ne zahtevajo odobritve trženja, preden se to začne.

3.        Za zagotavljanje enotne uporabe tega člena ESMA pripravi osnutke izvedbenih tehničnih standardov, da določi obliko obvestila.

4.        ESMA osnutke izvedbenih tehničnih standardov predloži Komisiji do [vstaviti datum].

5.        Komisiji se podeli pooblastilo za sprejetje izvedbenih tehničnih standardov iz odstavka 3 tega člena v skladu s postopkom iz člena 15 Uredbe (EU) št. 1095/2010.

Člen 16

ESMA vzdržuje centralno zbirko podatkov, ki je javno dostopna na internetu in zajema vse evropske sklade tveganega kapitala ter vse upravitelje skladov tveganega kapitala, ki so registrirani v Uniji, in navaja države, v katerih delujejo, v skladu s to uredbo.

Člen 17

1.        Pristojni organ matične države članice nadzoruje skladnost z zahtevami iz te uredbe.

1a.      Če ima pristojni organ države članice gostiteljice jasne in dokazljive razloge za mnenje, da upravitelj sklada tveganega kapitala krši to uredbo na njegovem ozemlju, o tem takoj ustrezno obvesti pristojni organ matične države članice. Matična država članica sprejme ustrezne ukrepe.

1b.      Če upravitelj sklada tveganega kapitala ne izpolnjuje pogojev iz te uredbe kljub ukrepom, ki jih je sprejel pristojni organ matične države članice, ali če pristojni organ matične države članice ne ukrepa v razumnem času, pristojni organ države članice gostiteljice po seznanitvi pristojnega organa matične države članice sprejme vse potrebne ukrepe za zaščito vlagateljev.

1c.       V primeru nesporazuma med pristojnim organom matične države članice in pristojnim organom države članice gostiteljice v zvezi z ustreznostjo evropskih skladov tveganega kapitala za vlagatelje na trgu gostiteljice lahko kateri koli zadevni pristojni organ ali oba pristojna organa v skladu s členom 19 Uredbe (EU) št. 1095/2010 zadevo predložita organu ESMA.

Člen 18

Pristojni organi imajo v skladu z nacionalno zakonodajo vsa nadzorna in preiskovalna pooblastila, potrebna za opravljanje svojih funkcij. Zlasti so pooblaščeni, da:

(a)       zahtevajo dostop do vseh dokumentov v kakršni koli obliki in prejmejo ali si priskrbijo njihov izvod;

(b)       zahtevajo, da upravitelj sklada tveganega kapitala takoj zagotovi informacije;

(c)       zahtevajo informacije od katere koli osebe, povezane z dejavnostmi upravitelja sklada tveganega kapitala ali kvalificiranega sklada tveganega kapitala;

(d)       izvajajo preglede na kraju samem s predhodno najavo ali brez nje;

(e)       izdajo odredbo za zagotovitev, da bo upravitelj sklada tveganega kapitala ravnal v skladu z zahtevami te uredbe in ne bo ponovil nobenega ravnanja, s katerim lahko krši to uredbo.

Člen 19

1.        Države članice določijo pravila o kaznih, ki se uporabljajo ob kršitvah določb te uredbe, in sprejmejo vse potrebne ukrepe, potrebne za zagotovitev njihovega izvajanja. Kazni so učinkovite, sorazmerne in odvračilne.

2.        Do [24 mesecev po začetku veljavnosti te uredbe] države članice Komisiji in ESMA sporočijo pravila iz odstavka 1. Komisijo in ESMA takoj obvestijo o vseh poznejših spremembah teh pravil.

Člen 20

1.        Pristojni organ matične države članice sprejme ustrezne ukrepe iz odstavka 2, če upravitelj sklada tveganega kapitala:

(a)       ne izpolnjuje obveznosti, ki se uporabljajo za sestavo portfelja, s čimer krši člen 5;

(b)       ne trži sklada tveganega kapitala upravičenim vlagateljem, s čimer krši člen 6;

(c)       se ne registrira pri pristojnem organu svoje matične države članice, s čimer krši zahteve iz člena 13.

2.        V primerih iz odstavka 1 pristojni organ matične države članice po potrebi sprejme naslednje ukrepe:

(a)       prepoved uporabe oznake „Evropski sklad tveganega kapitala“ za trženje enega ali več kvalificiranih skladov tveganega kapitala upravitelja sklada tveganega kapitala;

(b)       izbris upravitelja sklada tveganega kapitala iz registra.

3.        Pristojni organ matične države članice pristojne organe držav članic gostiteljic, ki so navedene v skladu s členom 13(1)(d), obvesti o izbrisu upravitelja sklada tveganega kapitala iz registra iz odstavka 2(b) tega člena.

4.        Pravica do trženja enega ali več kvalificiranih skladov tveganega kapitala pod oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ v Uniji preneha s takojšnjim učinkom od datuma sklepa pristojnega organa iz odstavka 2(a) ali (b).

Člen 21

1.        Za namene te uredbe pristojni organi ▌sodelujejo z ESMA v skladu z Uredbo (EU) št. 1095/2010.

2.        Pristojni organi organu ESMA nemudoma zagotovijo vse informacije, potrebne za opravljanje njegovih nalog v skladu z Uredbo (EU) št. 1095/2010. ESMA in pristojni organi si izmenjajo zlasti vse informacije in dokumente, potrebne za prepoznavanje in odpravo kršitev te uredbe.

Člen 22

1.        Vse osebe, ki delajo ali so delale za pristojne organe ali ESMA, ter revizorji in strokovnjaki, ki dobijo navodila pristojnih organov, so dolžni varovati poklicno skrivnost. Zaupne informacije, ki jih te osebe prejmejo med opravljanjem svojih dolžnosti, se ne razkrijejo nobeni osebi ali organu, razen v obliki povzetka ali združeni obliki, iz katerih ni mogoče prepoznati posameznih upraviteljev sklada tveganega kapitala in kvalificiranih skladov tveganega kapitala, pri čemer se ne posega v primere, za katere veljajo kazensko pravo in postopki iz te uredbe.

2.        Pristojnim organom držav članic ali ESMA se ne prepreči izmenjava informacij v skladu s to uredbo ali drugo zakonodajo Unije, ki se uporablja za upravitelje skladov tveganega kapitala in kvalificirane sklade tveganega kapitala.

3.        Če pristojni organi in ESMA prejmejo zaupne informacije v skladu z odstavkom 2, jih lahko uporabijo le za opravljanje svojih dolžnosti ter za namen upravnih in sodnih postopkov.

POGLAVJE IV

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

Člen 23

1.        Pooblastilo za sprejetje delegiranih aktov se na Komisijo prenese pod pogoji iz tega člena.

2.        Pooblastilo iz člena 8(5) se Komisiji podeli za obdobje štirih let od [13] . Komisija pripravi poročilo o prenosu pooblastila vsaj devet mesecev pred koncem štiriletnega obdobja. Prenos pooblastila se samodejno podaljša za enako obdobje, razen če Evropski parlament ali Svet temu podaljšanju nasprotuje vsaj tri mesece pred iztekom vsakega obdobja.

3.        Evropski parlament ali Svet lahko kadarkoli prekliče prenos pooblastila iz člena 8(5). S sklepom o preklicu preneha veljati pooblastilo, navedeno v tem sklepu. Preklic začne veljati dan po objavi sklepa v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je v njem določen. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

4.        Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o tem istočasno obvesti Evropski parlament in Svet.

5.        Delegirani akt, sprejet v skladu s členom ▌8(5), začne veljati le, če Evropski parlament ali Svet v treh mesecih od uradnega obvestila, ki sta ga prejela v zvezi s tem aktom, ne nasprotujeta ali če pred iztekom navedenega roka Evropski parlament in Svet oba uradno obvestita Komisijo, da ne nameravata nasprotovati sprejetju akta.. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za tri mesece.

Člen 23a

Organ ESMA do ...[14] oceni potrebe po osebju in sredstvih, ki izhajajo iz prevzema njegovih pristojnosti in dolžnosti v skladu s to uredbo, ter Evropskemu parlamentu, Svetu in Komisiji predloži poročilo o tem.

Člen 24

1.        Komisija to uredbo pregleda do 22. julija 2017. Pregled zajema splošno preučitev delovanja pravil te uredbe ter izkušnje, pridobljene z njihovo uporabo, med drugim:

(a)       obseg, v katerem upravitelji sklada tveganega kapitala uporabljajo oznako „Evropski sklad tveganega kapitala“ v različnih državah članicah, ali v državi ali čezmejno;

(b)       obseg uporabe te uredbe, vključno z možnostjo razširitve trženja evropskih skladov tveganega kapitala na male vlagatelje;

(ba)     ustreznost zahtev po informacijah iz člena 12, zlasti ali zadostujejo, da vlagatelju omogočijo premišljeno odločitev o naložbah;

(bb)     učinkovitost, sorazmernost in uporabo kazni, ki jih države članice zagotovijo v skladu s to uredbo;

(bc)     geografsko in sektorsko porazdelitev naložb, ki so jih izvedli evropski skladi tveganega kapitala;

(bd)     učinek te uredbe na trg tveganega kapitala ter na prispevek k vodilnemu položaju Unije v industriji in družbene izzive, navedene v delih II in III Priloge I k Uredbi (EU) št. .../... Evropskega parlamenta in Sveta z dne ... o okvirnem programu za raziskave in inovacije (2014–2020) Obzorje 2020.

Pregled mora vključevati tudi raziskavo o možnem negativnem ali pozitivnem učinku drugih finančnih uredb Unije in finančnih instrumentov Unije za mala in srednja podjetja na učinkovanje pravil v tej uredbi.

2.        Po pregledu iz člena 1 in posvetovanju z ESMA Komisija predloži poročilo Evropskemu parlamentu in Svetu, če je to primerno, skupaj z zakonodajnim predlogom.

Člen 25

Ta uredba začne veljati na dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 22. julija 2013, razen člena 8(5), ki se uporablja od datuma začetka veljavnosti te uredbe.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V …,

Za Evropski parlament                                 Za Svet

Predsednik                                                    Predsednik

  • [1]  Še ni objavljeno v Uradnem listu.
  • [2] * Spremembe: krepki ležeči tisk označuje novo ali spremenjeno besedilo, simbol ▌pa tiste dele besedila, ki so bili črtani.
  • [3]               UL C, …str. …
  • [4]               UL C , , str. .
  • [5]               UL L 335, 17.12.2009, str. 1.
  • [6]               UL L 177, 30.6.2006, str. 1.
  • [7]               UL L 177, 30.6.2006, str. 201.
  • [8]               UL L 331, 15.12.2010, str. 84.
  • [9]              UL L 281, 23.11.1995, str. 31.
  • [10]               UL L 8, 12.1.2001, str. 1.
  • [11]             UL L 390, 31.12.2004, str. 38.
  • [12]             UL L 345, 31.12.2003, str. 64.
  • [13]             UL: prosimo, vstavite datum: začetek veljavnosti te uredbe.
  • [14]             UL: prosimo, vstavite datum: 12 mesecev po začetku veljavnosti te uredbe.

MNENJE Odbora za pravne zadeve (27.4.2012)

za Odbor za ekonomske in monetarne zadeve

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih skladih tveganega kapitala
(COM(2011)0860 – C7‑0490/2011 – 2011/0417(COD))

Pripravljavec mnenja: Dimiter Stojanov (Dimitar Stoyanov)

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Predlog uredbe določa pravno ureditev, v okviru katere se lahko različnim oblikam investicijskih skladov podeli status „evropskega sklada tveganega kapitala“ in licenca za tvegani kapital. Cilj predloga je ustvariti evropski sektor za naložbe tveganega kapitala za mala in srednja podjetja.

Predlog določa merila v smislu razpoložljivega premoženja, ki jih mora sklad izpolniti, da bi pridobil omenjeni status in licenco. Poleg tega določa zahteve za upravitelje skladov tveganega kapitala in omejitve za vlaganje z uporabo premoženja sklada.

Poudariti je treba, da obstajata že dve direktivi o investicijskih skladih – Direktiva 2011/61/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter Direktiva 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta. Ti direktivi vsebujeta predpise o investicijskih skladih in njihovih upraviteljih ter predpise za vlagatelje v te sklade. Namen tega mnenja je zagotoviti, da bo predlog uredbe v skladu z omenjenima obstoječima zakonodajnima besediloma.

PREDLOGA SPREMEMB

Odbor za pravne zadeve poziva Odbor za ekonomske in monetarne zadeve kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednja predloga sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog uredbe

Uvodna izjava 1

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(1) S tveganim kapitalom se zagotavljajo finančna sredstva podjetjem, ki so običajno zelo majhna, so v začetnih fazah svojega obstoja ter imajo velik potencial za rast in širitev. Poleg tega skladi tveganega kapitala tem podjetjem zagotavljajo pomembno strokovno znanje in izkušnje, poslovne stike, vrednost blagovne znamke in strateško svetovanje. Skladi tveganega kapitala z zagotavljanjem finančnih sredstev in svetovanja tem podjetjem spodbujajo gospodarsko rast, prispevajo k ustvarjanju delovnih mest, povečujejo število inovativnih podjetij, pospešujejo njihove naložbe v raziskave in razvoj ter spodbujajo podjetništvo, inovacije in konkurenčnost v Uniji.

(1) S tveganim kapitalom se zagotavljajo finančna sredstva podjetjem, ki so običajno zelo majhna, so v začetnih fazah svojega obstoja ter imajo velik potencial za rast in širitev. Poleg tega skladi tveganega kapitala tem podjetjem zagotavljajo pomembno strokovno znanje in izkušnje, poslovne stike, vrednost blagovne znamke in strateško svetovanje. Skladi tveganega kapitala z zagotavljanjem finančnih sredstev in svetovanja tem podjetjem spodbujajo gospodarsko rast, prispevajo k ustvarjanju delovnih mest, pomagajo pritegniti kapital, spodbujajo ustvarjanje in razvoj inovativnih podjetij, pospešujejo njihove naložbe v raziskave in razvoj ter spodbujajo podjetništvo, inovacije in konkurenčnost v Uniji.

Predlog spremembe  2

Predlog uredbe

Člen 3 – točka (a)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(a) „kvalificirani sklad tveganega kapitala“ pomeni kolektivni naložbeni podjem, ki vloži vsaj 70 % svojih združenih kapitalskih vložkov in neporabljenega kapitala na vpoklic v sredstva, ki so kvalificirane naložbe;

(a) „kvalificirani sklad tveganega kapitala“ pomeni kolektivni naložbeni podjem, ki vloži vsaj 70 % svojih združenih kapitalskih vložkov in neporabljenega kapitala na vpoklic v sredstva, ki so kvalificirane naložbe, ne glede na to, ali gre za kolektivni naložbeni podjem z odprto ali zaprto strukturo;

Obrazložitev

Pojasnitev, ki odpravlja pravno vrzel, ki bi lahko vodila v subjektivno razumevanje določbe.

POSTOPEK

Naslov

Evropski skladi tveganega kapitala

Referenčni dokumenti

COM(2011)0860 – C7-0490/2011 – 2011/0417(COD)

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ECON

17.1.2012

 

 

 

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

JURI

17.1.2012

 

 

 

Pripravljavec/-ka mnenja

       Datum imenovanja

Dimiter Stojanov (Dimitar Stoyanov)

25.1.2012

 

 

 

Obravnava v odboru

26.3.2012

 

 

 

Datum sprejetja

26.4.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

22

2

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Raffaele Baldassarre, Sebastian Valentin Bodu, Françoise Castex, Christian Engström, Marielle Gallo, Giuseppe Gargani, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sajjad Karim, Antonio López-Istúriz White, Jiří Maštálka, Bernhard Rapkay, Evelyn Regner, Francesco Enrico Speroni, Dimiter Stojanov (Dimitar Stoyanov), Rebecca Taylor, Alexandra Thein, Cecilia Wikström, Tadeusz Zwiefka

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Piotr Borys, Sergio Gaetano Cofferati, Vytautas Landsbergis, Eva Lichtenberger, Axel Voss

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Karin Kadenbach

POSTOPEK

Naslov

Evropski skladi tveganega kapitala

Referenčni dokumenti

COM(2011)0860 – C7-0490/2011 – 2011/0417(COD)

Datum predložitve EP

7.12.2011

 

 

 

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ECON

17.1.2012

 

 

 

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

ITRE

17.1.2012

IMCO

17.1.2012

JURI

17.1.2012

 

Odbori, ki niso podali mnenja

       Datum sklepa

ITRE

24.1.2012

IMCO

29.2.2012

 

 

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Philippe Lamberts

25.10.2011

 

 

 

Obravnava v odboru

20.3.2012

26.4.2012

 

 

Datum sprejetja

31.5.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

34

3

4

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Burkhard Balz, Elena Băsescu, Udo Bullmann, Nikolaos Huntis (Nikolaos Chountis), George Sabin Cutaş, Leonardo Domenici, Derk Jan Eppink, Diogo Feio, Elisa Ferreira, Ildikó Gáll-Pelcz, Jean-Paul Gauzès, Sven Giegold, Sylvie Goulard, Liem Hoang Ngoc, Othmar Karas, Wolf Klinz, Jürgen Klute, Rodi Kraca-Cagaropulu (Rodi Kratsa-Tsagaropoulou), Philippe Lamberts, Werner Langen, Astrid Lulling, Arlene McCarthy, Ivari Padar, Alfredo Pallone, Olle Schmidt, Edward Scicluna, Peter Simon, Ivo Strejček, Kay Swinburne, Sampo Terho, Marianne Thyssen, Ramon Tremosa i Balcells, Pablo Zalba Bidegain

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Sophie Auconie, Thijs Berman, Philippe De Backer, Vicky Ford, Danuta Maria Hübner, Olle Ludvigsson, Mario Mauro

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Margrete Auken

Datum predložitve

6.6.2012