SPRÁVA k zmene a doplneniu článku 70 Rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu o medziinštitucionálnych rokovaniach v legislatívnych postupoch

20.9.2012 - (2011/2298(REG))

Výbor pre ústavné veci
Spravodajca: Enrique Guerrero Salom


Postup : 2011/2298(REG)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A7-0281/2012
Predkladané texty :
A7-0281/2012
Rozpravy :
Prijaté texty :

NÁVRH ROZHODNUTIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

k zmene a doplneniu článku 70 Rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu o medziinštitucionálnych rokovaniach v legislatívnych postupoch

(2011/2298(REG))

Európsky parlament,

–   so zreteľom na list svojho predsedu z 18. apríla 2011,

–   so zreteľom na články 211 a 212 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre ústavné veci a stanovisko Výboru pre hospodárske a menové veci (A7-0281/2012),

1.  sa rozhodol zmeniť svoj rokovací poriadok v zmysle nižšie uvedených zmien;

2.  upozorňuje, že tieto zmeny nadobúdajú účinnosť v prvý deň nasledujúcej schôdze;

3.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil toto rozhodnutie Rade a Komisii pre informáciu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     1

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 1

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

1. Rokovania s inými inštitúciami, ktorých cieľom je dosiahnutie dohody počas legislatívneho postupu, sa vedú so zreteľom na kódex správania pri rokovaniach v rámci riadneho legislatívneho postupu.

1. Rokovania s inými inštitúciami, ktorých cieľom je dosiahnutie dohody počas legislatívneho postupu, sa vedú so zreteľom na kódex správania, ktorý stanovila Konferencia predsedov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     2

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

2. Gestorský výbor by pred začatím týchto rokovaní mal v zásade rozhodnúť väčšinou hlasov svojich členov a prijať mandát, usmernenia alebo priority.

2. Tieto rokovania sa nezačnú predtým, ako gestorský výbor prijme osobitne pre každý dotknutý legislatívny postup a väčšinou hlasov svojich členov rozhodnutie o začatí rokovaní. Toto rozhodnutie ustanovuje mandát a zloženie rokovacej skupiny.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     3

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2 – pododsek 1a (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

Mandát tvorí správa prijatá vo výbore a predložená na neskoršie posúdenie Parlamentu. Vo výnimočných prípadoch, ak sa gestorský výbor domnieva, že je riadne opodstatnené začať rokovania pred prijatím správy v rámci výboru, môže byť mandát tvorený súborom pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov alebo jasne stanovených cieľov, priorít alebo usmernení.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     4

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2a (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2a. Rokovaciu skupinu vedie spravodajca a predsedá jej predseda gestorského výboru alebo jeho podpredseda, ktorého predseda určí. Tvoria ho aspoň tieňoví spravodajcovia každej politickej skupiny.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     5

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2b (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2b. Akýkoľvek dokument, o ktorom sa má rokovať na schôdzi s Radou a Komisiou (v rámci trialógu), má formu dokumentu, kde sú uvedené príslušné postoje zúčastnených inštitúcií a možných kompromisných riešení, a rozpošle sa celej rokovacej skupine najmenej 48 hodín alebo v naliehavých prípadoch najmenej 24 hodín pred začatím každej schôdze trialógu.

 

Po skončení každého trialógu podá rokovacia skupina správu o výsledku rokovaní na najbližšej schôdzi gestorského výboru. Dokumenty, v ktorých sú zachytené výsledky posledného trialógu, sa poskytnú výboru.

 

Ak nie je možné zvolať včas schôdzu výboru, rokovacia skupina informuje predsedu a v náležitých prípadoch tieňových spravodajcov a koordinátorov výboru.

 

Gestorský výbor môže aktualizovať mandát vzhľadom na vývoj rokovaní.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     6

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 3

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

3. Ak sa po prijatí správy výborom, na základe rokovaní, dosiahne kompromis s Radou, pred hlasovaním na plenárnej schôdzi sa bude s výborom v každom prípade znovu konzultovať.

3. Ak sa na základe rokovaní dosiahne kompromis, je gestorský výbor bezodkladne informovaný. Dohodnuté znenie sa predloží gestorskému výboru na posúdenie. Ak bude hlasovaním vo výbore schválené, predloží sa dohodnuté znenie vo vhodnej forme na posúdenie Parlamentu, vrátane kompromisných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Možno ho predložiť ako konsolidované znenie za predpokladu, že jasne zobrazuje zmeny vykonané v návrhu posudzovaného legislatívneho aktu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     7

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 3a (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

3a. Ak postup zahŕňa pridružené výbory alebo spoločné schôdze výborov, články 50 a 51 sa vzťahujú aj na rozhodnutie o začatí rokovaní a na vedenie týchto rokovaní.

 

V prípade nezhody medzi zúčastnenými výbormi stanoví predseda Konferencie predsedov výborov podmienky začatia rokovaní a ich vedenia v súlade so zásadami stanovenými v týchto pravidlách.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     8

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70a (nový) – nadpis

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

Článok 70a

 

Schválenie rozhodnutia o začatí medziinštitucionálnych rokovaní pred prijatím správy vo výbore

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     9

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 a (nový) – odsek 1

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

1. Každé rozhodnutie výboru o začatí rokovaní sa pred prijatím správy v rámci výboru preloží do všetkých úradných jazykov, rozošle všetkým poslancom Parlamentu a postúpi Konferencii predsedov.

 

Na žiadosť politickej skupiny môže Konferencia predsedov rozhodnúť o zaradení bodu na preskúmanie s rozpravou a hlasovaním do návrhu programu nasledujúcej schôdze po jeho rozposlaní, kedy predseda určí termín na predkladanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

 

Ak Konferencia predsedov rozhodnutie o zaradení bodu do návrhu programu danej schôdze neprijme, informuje predseda o rozhodnutí začať rokovania na začiatku danej schôdze.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     10

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70a (nový) – odsek 2

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2. Bod sa zaradí do programu schôdze následne po oznámení o preskúmaní s rozpravou a hlasovaním a predseda stanoví termín na predkladanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ak tak do 48 hodín od tohto oznámenia požiada jedna desatina všetkých poslancov Parlamentu zastupujúca aspoň dve politické skupiny.

 

Ak nenadchádza žiadna takáto žiadosť, považuje sa rozhodnutie o začatí rokovaní za schválené s okamžitou platnosťou.

 

Rozhodnutie v schválenej podobe je základom pre mandát rokovacej skupiny a vráti sa gestorskému výboru.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Konferencia predsedov výborov uskutočnila na svojej schôdzi 19. októbra 2010 rozsiahlu výmenu názorov o rokovaniach týkajúcich sa riadneho legislatívneho postupu. Generálni tajomníci politických skupín sa zapojili svojimi pripomienkami a analýzami tykajúcimi sa diskusií, ktoré sa majú konať v rámci Konferencie predsedov. Konferencia predsedov sa tejto záležitosti venovala na svojej schôdzi 10. marca 2011. Predseda Buzek vo svojom liste z 18. apríla informoval predsedu Casiniho o výsledkoch tejto schôdze a oznámil mu rozhodnutie Konferencie, podľa ktorého bol Výbor pre ústavné veci vyzvaný, aby preskúmal článok 70 rokovacieho poriadku s cieľom zefektívniť postupy, zvýšiť ich transparentnosť a otvorenosť tým, že sa začlenia niektoré kľúčové prvky Kódexu správania pri rokovaniach v rámci riadneho legislatívneho postupu[1] do záväznej časti rokovacieho poriadku, najmä tie časti, ktoré sa týkajú:

–  rozhodnutia výboru začať rokovania;

–  rozhodnutia o zložení a mandáte rokovacej skupiny;

–  pravidelného podávania správ príslušnému výboru o napredovaní a výsledkoch rokovaní vrátane akejkoľvek dosiahnutej dohody;

–  opätovnej konzultácie s výborom o dohodnutom texte pred hlasovaním v pléne.

V súvislosti s pridelením tejto záležitosti výboru zaslal pán Lehne predsedovi Casinimu odporúčania[2] o najlepších postupoch na účely uplatnenia kódexu správania. Zohľadniť by sa mal aj medziinštitucionálny kontext, najmä spoločné vyhlásenie EP, Rady a Komisie o praktických opatreniach pre spolurozhodovací postup[3].

Spravodajca predložil výboru na jeseň minulého roku pracovný dokument a návrh správy. So zreteľom na rozpravy o týchto dokumentoch sa uskutočnili rôzne konzultácie s Konferenciou predsedov výborov a s tieňovými spravodajcami, ako aj v rámci politických skupín. Tieto počiatočné kontakty prispeli k zdokonaleniu prístupu, ktorý sa odráža v pracovnom dokumente a v návrhu správy a ktorého výsledkom je táto prepracovaná správa.

Otázka medziinštitucionálnych rokovaní a dohôd v legislatívnych postupoch je – na základe zásad otvorenosti a demokratickej zodpovednosti – spojená aj s otázkou zastupiteľskej demokracie na európskej úrovni[4]. Verejný charakter diskusií a hlasovaní je už od počiatkov parlamentnej demokracie spätý s demokratickou zodpovednosťou: ak by voliči nemali možnosť dozvedieť sa, čo ich volení zástupcovia hovoria a ako hlasujú, nemohli by ich pri ďalších voľbách brať na zodpovednosť. V tomto kontexte by bolo zavedenie záväzných ustanovení o rokovaniach v legislatívnych postupoch, ktorými sa zvyšuje otvorenosť, a teda aj zodpovednosť, krokom smerom k posilneniu zastupiteľskej demokracie na európskej úrovni.

Na druhej strane by sa pri reforme mala zohľadniť požiadavka účinnosti a najmä skutočnosť, že dohody v prvom čítaní majú tú výhodu, že sa dosahujú ľahšie a rýchlejšie ako v rámci troch čítaní. Vytvorenie nových ťažkopádnych postupov by túto výhodu poškodilo. Preto je potrebné dosiahnuť rovnováhu medzi týmito požiadavkami pri transpozícii už existujúcich pravidiel (stanovených v kódexe správania a v rámci najlepších postupov) do záväznej časti rokovacieho poriadku. Spravodajca preto navrhuje zmeny a doplnenia, v ktorých sa na jednej strane odzrkadľuje už existujúce, i keď nezáväzné acquis v tejto oblasti a ktorých cieľom je na druhej strane zohľadnenie požiadaviek transparentnosti a účinnosti.

Takáto reforma článku 70 by mala v prvom rade objasniť právny status kódexu správania. Keďže pri všetkých legislatívnych rokovaniach sa musia dodržiavať záväzné ustanovenia rokovacieho poriadku, úlohou nezáväzného kódexu je poskytnúť usmernenie alebo orientáciu. Rokovania treba viesť so zreteľom na kódex, avšak len do tej miery, pokiaľ kódex nie je v danej situácii v rozpore so žiadnym záväzným článkom rokovacieho poriadku alebo pokiaľ je primerané riadiť sa ním vzhľadom na politické okolnosti alebo časové obmedzenia.

Rozhodnutia o začatí legislatívnych rokovaní pred prijatím správy do prvého čítania by sa mali prijímať osobitne pre každý legislatívny postup a mali by sa v nich zohľadniť charakteristické vlastnosti jednotlivých spisov so zreteľom na kritériá stanovené v kódexe. To znamená, že takéto rozhodnutie by malo byť politicky odôvodnené, napríklad z hľadiska:

–  politických priorít;

–  nespornosti alebo technickej povahy návrhu;

–  naliehavosti situácie; a/alebo

–  prístupu predsedníctva k danému spisu.

Toto rozhodnutie by malo obsahovať mandát na rokovania. Príliš prísne vymedzenie formy takéhoto mandátu v rokovacom poriadku by bolo kontraproduktívne z hľadiska flexibility a účinnosti. Na druhej strane by mal rokovací poriadok obsahovať ustanovenia týkajúce sa foriem mandátu. Preto by sa v nich malo uviesť, že mandát môže byť založený na súbore zmien a doplnení alebo jasne stanovených cieľov, priorít alebo usmernení. V rozhodnutí by malo byť ustanovené aj politicky vyvážené zloženie rokovacej skupiny. Keďže mandát musí byť schválený výborom, rokovaciu skupinu by mala viesť osoba, ktorá nezaujate zastupuje celý výbor, a nie niekto, koho by bolo možné považovať za zástupcu určitej politickej skupiny. Z tohto dôvodu by mal byť na čele skupiny predseda, ktorý by túto úlohu mohol delegovať na ktoréhokoľvek iného člena skupiny (vrátane spravodajcu). Spravodajca by mal byť, prirodzene, vždy členom rokovacej skupiny.

Účinnosť a flexibilita by sa však mali spájať s transparentnosťou od chvíle, keď výbor skúma formálne rozhodnutie o začatí legislatívnych rokovaní. Preto by sa tieto rozhodnutia mali preložiť, rozoslať všetkým poslancom Parlamentu, postúpiť predsedovi a oznámiť na plenárnej schôdzi, ktorá sa koná po ich prijatí vo výbore. Transparentnosť by sa mala zaručiť aj ustanovením, podľa ktorého by mala rokovacia skupina podávať gestorskému výboru pravidelné správy o napredovaní a výsledkoch rokovaní. Dostupné návrhy by sa mali rozosielať po každom uskutočnenom trialógu. Rokovacia skupina by mala vo všeobecnosti podávať správy celému výboru. Ak nie je možné podať správu z časových dôvodov, pretože sa nemôže zvolať celý výbor, aspoň tieňoví spravodajcovia, predseda a koordinátori by mali byť informovaní o napredovaní a výsledkoch rokovaní.

O možnej úlohe pléna Parlamentu pri schvaľovaní mandátu a rozhodnutia o začatí rokovaní sa vo výbore diskutovalo na základe alternatívnych riešení uvedených v pracovnom dokumente spravodajcu a v návrhu správy. Je to veľmi zložitá otázka. Na jednej strane by sa dalo tvrdiť, že schválenie rokovacieho mandátu výboru v pléne by posilnilo pozíciu Parlamentu a teoreticky by mohlo zaručiť zapojenie všetkých poslancov do rozhodovania o legislatívnych dokumentoch už v počiatočnom štádiu. Takže všeobecné pravidlo predkladania všetkých návrhov rozhodnutí, ktoré obsahujú rokovacie mandáty, na rozpravu plénu a na schválenie v pléne by mohlo byť na prvý pohľad odôvodnené posilnenou demokratickou legitimitou. Znamenalo by to však aj značné nevýhody. Plné a automatické zapojenie by znamenalo nebezpečenstvo, že sa postup stane príliš ťažkopádny a bude teda brániť účinnosti a relatívnej rýchlosti, ktorou sa vyznačujú dohody dosiahnuté v prvom čítaní. Okrem toho, ak by sa to stalo bežným postupom, dôležité spisy by mohli zostať nepovšimnuté v množstve ostatných. Taktiež treba mať na zreteli, že toto riešenie by znamenalo zvýšený nápor práce pre jazykových pracovníkov EP. Preto by sa mali prijať opatrenia, ktoré by zodpovedali týmto kritériám:

–  zaručiť demokratickú legitimitu,

–  mali by byť flexibilné a pragmatické, ale zároveň

–  zoskupené podľa politického významu legislatívnych spisov.

So zreteľom na tieto skutočnosti spravodajca navrhuje tieto postupy:

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4: po prvé, mal by sa zaviesť postup, ktorý zaručí transparentnosť a formálnu demokratickú legitimitu všetkých rozhodnutí o začatí rokovaní v prvom čítaní bez toho, aby bol časovo náročný a zdĺhavý. Takýto postup by mal byť založený na rozumnom prístupe vychádzajúcom z predpokladu „kto mlčí, ten svedčí“, t. j. mlčanie znamená súhlas. (Tento predpoklad je už obsiahnutý v článku 211 rokovacieho poriadku.)

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5: po druhé, mal by sa vytvoriť zrýchlený postup alebo postup tzv. záchrannej brzdy, ktorého výsledkom by mohlo byť jednoduché hlasovanie o tom, či sa majú alebo nemajú začať rokovania.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6: po tretie, malo by sa rovnako zaručiť, že vo výnimočných a politicky významných prípadoch sa v pléne môže uskutočniť komplexná rozprava, zmena a doplnenie a hlasovanie o rokovacom mandáte. Začatie takéhoto postupu by si vyžadovalo zásah veľmi vplyvnej strany: Konferencie predsedov alebo najmenej dvoch politických skupín, ktoré predstavujú jednu tretinu všetkých poslancov Parlamentu.

Ak sa na základe rokovaní dosiahne kompromis s Radou, okamžite sú o tom informovaní koordinátori výboru, aby sa o dohode dozvedeli politické skupiny a diskusie vo výbore sa mohli zamerať na dosiahnutú dohodu. Potom by mal dohodnutý návrh preskúmať gestorský výbor. Dohodnutý návrh by mal schváliť celý gestorský výbor a ten by ho mal potom predložiť na posúdenie v Parlamente. Bolo by vhodné vymedziť presnejšie formu takéhoto kroku, pretože dohodnutý návrh sa po schválení Parlamentom stane legislatívnym aktom. V súlade so zaužívanými postupmi by preto mal mať formu správy, kompromisných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k návrhu alebo konsolidovaného textu pozostávajúceho z návrhu a dohodnutých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Napokon, ak sa návrh legislatívneho aktu skúma v rámci postupu pridružených výborov (článok 50 rokovacieho poriadku) alebo v rámci postupu spoločných schôdzí výborov (článok 51 rokovacieho poriadku), je vhodné uplatniť tieto články aj na začatie a vedenie legislatívnych rokovaní. Keďže je potrebné urýchlene vyriešiť akúkoľvek nezhodu medzi zúčastnenými výbormi týkajúcu sa uplatňovania uvedených článkov, predsedovi Konferencie predsedov výborov by sa mala udeliť právomoc rozhodnúť o podmienkach, ktoré sa majú uplatňovať v takýchto prípadoch.

  • [1]  Príloha XXI rokovacieho poriadku (znenie z júla 2011).
  • [2]  Pozri prílohu k pracovnému dokumentu zo 14. októbra 2011 (PE.472.201v01.00).
  • [3]  Ú. v. EÚ C 145, 30.06.2007, s. 5.
  • [4]  Pozri článok 10 ZEÚ: „Fungovanie Únie je založené na zastupiteľskej demokracii. […] Rozhodnutia sa prijímajú podľa možnosti čo najotvorenejšie a čo najbližšie k občanovi.“ a článok 15 ods. 1 ZFEÚ: „S cieľom podporovať dobrú správu vecí verejných a zabezpečiť účasť občianskej spoločnosti dodržiavajú inštitúcie, orgány, úrady a agentúry Únie v čo najväčšej možnej miere zásadu otvorenosti.“

STANOVISKO Výboru pre hospodárske a menové veci (4.7.2012)

pre Výbor pre ústavné veci

k zmene a doplneniu článku 70 Rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu o medziinštitucionálnych rokovaniach v legislatívnych postupoch
(2011/2298(REG))

Spravodajkyňa výboru požiadaného o stanovisko: Sharon Bowles

Mod

NÁVRHY

Výbor pre hospodárske a menové veci vyzýva Výbor pre ústavné veci, aby ako gestorský výbor zaradil do svojej správy tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy:

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh       1

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

2. Gestorský výbor by pred začatím týchto rokovaní mal v zásade rozhodnúť väčšinou hlasov svojich členov a prijať mandát, usmernenia alebo priority.

2. Ak sa gestorský výbor domnieva, že je vhodné začať rokovania po prijatí správy výborom, prijme rozhodnutie o začatí rokovaní väčšinou hlasov svojich členov a osobitne v prípade každého príslušného legislatívneho postupu. Rokovací mandát tvorí správa prijatá vo výbore, až kým sa vo výbore alebo v pléne neprijme nový mandát, ktorý ho nahradí.

 

 

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     2

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2a (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2a. Rokovacia skupina pozostáva vždy z predsedu, spravodajcu a všetkých tieňových spravodajcov, pričom sa zabezpečí zastúpenie všetkých politických skupín. K zastupovaniu by nemalo dochádzať, v prípade potreby ho však možno zvážiť rovnako ako pozvanie ďalších účastníkov v prípade osobitných okolností, ako sú rokovania o balíkoch.

 

Predseda predsedá v rámci trialógov, zabezpečuje dodržiavanie správnych postupov a v prípade potreby vedie rokovania o medziinštitúcionálnych otázkach, ako sú otázky obsiahnuté v medziinštitucionálnych memorandách alebo v porovnateľných variantoch špecifických pre výbory. Spravodajca vedie rokovania o zásadných legislatívnych otázkach. Spravodajca nezastáva postoj svojej politickej skupiny, ale výboru.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     3

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2b (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2b. Rozhodnutie o začatí rokovaní v prvom čítaní, ako sa uvádza v odseku 2, sa postúpi predsedovi a rozdá všetkým poslancom. Predseda o ňom informuje pri otvorení schôdze, ktorá nasleduje po jeho prijatí gestorským výborom.

 

 

 

 

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     4

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2c (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2c. Bod sa zaradí do návrhu programu nasledujúcej schôdze na preskúmanie s hlasovaním, prípadne s rozpravou o začatí rokovaní v prvom čítaní, ak:

 

– o to do 48 hodín od tohto oznámenia požiada najmenej štyridsať poslancov alebo dve politické skupiny alebo

 

– o tom rozhodne Konferencia predsedov na svojej riadnej schôdzi nasledujúcej po tomto oznámení.

 

Inak sa rozhodnutie o začatí rokovaní považuje za schválené na základe oznámenia.

 

V naliehavých prípadoch sa trialógy môžu uskutočniť ešte pred oznámením.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     5

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 2d (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

2d. Všetky dokumenty vrátane písomných návrhov a neoficiálnych dokumentov sa rozosielajú celej rokovacej skupine. Dokumenty, o ktorých sa má rokovať v rámci trialógov, sa poskytnú aspoň 24 hodín pred začatím každej schôdze. Všetky písomné návrhy a neoficiálne dokumenty posudzované v rámci trialógu sa sprístupnia výboru, a to v prípade potreby prostredníctvom skupín.

 

Spravodajca vopred informuje rokovaciu skupinu, ak sa má konať akákoľvek dvojstranná rozprava s Komisiou alebo predsedníctvom Rady, a podá správu o diskutovaných témach a rozošle akékoľvek návrhy alebo dokumenty. Dvojstranné rokovania nenahrádzajú rokovania v rámci trialógu a nevedú k uzavretiu žiadnej dohody.

 

Predseda oficiálne informuje o vývoji rokovaní trialógu, ktoré sa uskutočnili od poslednej schôdze výboru. Ak došlo k zásadnému vývoju alebo je potrebné určiť priority, spravodajca a rokovacia skupina vedú rozpravu.

 

Ak došlo k zásadnému vývoju a ukáže sa, že nie je možné včas zvolať schôdzu výboru, rokovacia skupina podá správu koordinátorom výboru.

 

Gestorský výbor môže aktualizovať mandát vzhľadom na vývoj rokovaní.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     6

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 3

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

3. Ak sa po prijatí správy výborom, na základe rokovaní, dosiahne kompromis s Radou, pred hlasovaním na plenárnej schôdzi sa bude s výborom v každom prípade znovu konzultovať.

3. Ak sa na základe rokovaní dosiahne kompromis s Radou, koordinátori gestorského výboru sú o tom okamžite informovaní a kompromis sa predstaví gestorskému výboru. Ak ani jeden člen gestorského výboru nevznesie námietku, výbor predloží dohodnutý text na posúdenie Parlamentu vo forme správy alebo kompromisných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré môžu byť vo forme konsolidovaného textu.

 

Ak člen výboru namietne proti predloženiu dohodnutého textu v pléne, vec sa predloží na hlasovanie vo výbore a rozhodnutie sa prijme jednoduchou väčšinou. Hlasovanie sa môže zaradiť do programu príslušného rokovania výboru.

 

 

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     7

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 3a (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

 

3a. Ak bola na plenárnom zasadnutí predložená žiadosť o mandát, avšak záverečné hlasovanie o legislatívnom uznesení ešte neprebehlo, môže gestorský výbor, politická skupina alebo najmenej štyridsať poslancov počas záverečného hlasovania predložiť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, a to bez ohľadu na článok 57 ods. 2.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh     8

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 70 – odsek 3b (nový)

Platný text

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh

3b. Ak sa skúma návrh legislatívneho aktu v súlade s postupom pridružených výborov podľa článku 50 alebo v súlade s postupom spoločných schôdzí výborov podľa článku 51, tieto články sa vzťahujú aj na rozhodnutie o začatí rokovaní a na vedenie týchto rokovaní. Ak sa uplatňuje článok 50, v prípade sporu medzi príslušnými výbormi má prednosť rozhodnutie gestorského výboru o otázke začatia rokovaní, a to bez toho, aby bol dotknutý postup uvedený v odseku 2a.

 

Ak sa uplatňuje článok 51, v prípade nedosiahnutia dohody medzi príslušnými výbormi stanoví predseda Konferencie predsedov výborov podmienky začatia a vedenia týchto rokovaní v súlade so zásadami stanovenými v týchto článkoch.

VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA VO VÝBORE

Dátum prijatia

2.7.2012

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

33

0

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Elena Băsescu, Sharon Bowles, Nikolaos Chountis, George Sabin Cutaş, Leonardo Domenici, Diogo Feio, Elisa Ferreira, Jean-Paul Gauzès, Sven Giegold, Sylvie Goulard, Liem Hoang Ngoc, Wolf Klinz, Jürgen Klute, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Philippe Lamberts, Werner Langen, Ivari Padar, Alfredo Pallone, Anni Podimata, Antolín Sánchez Presedo, Olle Schmidt, Edward Scicluna, Theodor Dumitru Stolojan, Sampo Terho, Marianne Thyssen, Pablo Zalba Bidegain

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Herbert Dorfmann, Bas Eickhout, Sari Essayah, Danuta Maria Hübner, Sophia in ‘t Veld, Olle Ludvigsson, Roberts Zīle

VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA VO VÝBORE

Dátum prijatia

17.9.2012

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

20

0

1

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Andrew Henry William Brons, Carlo Casini, Andrew Duff, Roberto Gualtieri, Enrique Guerrero Salom, Zita Gurmai, Gerald Häfner, Daniel Hannan, Stanimir Ilchev, Constance Le Grip, Paulo Rangel, Algirdas Saudargas, József Szájer, Rafał Trzaskowski, Manfred Weber, Luis Yáñez-Barnuevo García

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Zuzana Brzobohatá, Luis de Grandes Pascual, Isabelle Durant, Marietta Giannakou, Anneli Jäätteenmäki, György Schöpflin