PRIPOROČILO o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Protokola k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Državo Izrael na drugi strani o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov (CAA)

26.9.2012 - (12428/2012 – C7‑0205/2012 – 2009/0155(NLE)) - ***

Odbor za mednarodno trgovino
Poročevalec: Vital Moreira


Postopek : 2009/0155(NLE)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A7-0289/2012

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Protokola k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Državo Izrael na drugi strani o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov (CAA)

(12428/2012 – C7‑0205/2012 – 2009/0155(NLE))

(Odobritev)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju osnutka sklepa Sveta (12428/2012),

–    ob upoštevanju Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Državo Izrael na drugi strani, ki je začel veljati 20. novembra 1995,

–   ob upoštevanju osnutka protokola k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in Državo Izrael na drugi strani o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov (CAA) (5212/2010),

–   ob upoštevanju prošnje za odobritev, ki jo je Svet podal v skladu s členom 207, členom 218(6) in točko (a)(v) drugega pododstavka člena 218(7) Pogodbe o delovanju Evropske unije (C7-0205/2012),

–   ob upoštevanju vprašanja za ustni odgovor O-000129/2012, s katerim sta Odbor za mednarodno trgovino in Odbor za zunanje zadeve od komisarja zahtevala, da opredeli obseg ozemeljske pristojnosti izraelskega odgovornega organa,

–   ob upoštevanju odgovorov, ki jih je na vprašanje za ustni odgovor podal komisar De Gucht na plenarnem zasedanju 3. julija 2012, na katerem je Komisija razjasnila vsa vprašanja odborov INTA in AFET,

–   ob upoštevanju člena 81 in člena 90(7) Poslovnika,

–   ob upoštevanju priporočila Odbora za mednarodno trgovino in mnenja Odbora za zunanje zadeve (A7-0289/2012),

1.  odobri sklenitev Protokola;

2.   poziva Komisijo, naj Parlamentu redno poroča o napredku pri izvajanju Protokola;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter vladam in parlamentom držav članic in Države Izrael.

MNENJE Odbora za zunanje zadeve (13.6.2012)

za Odbor za mednarodno trgovino

o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Protokola k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in državo Izrael na drugi strani o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov (CAA)
(05190/2010 – C7‑0126/2010 – 2009/0155(NLE))

Pripravljavka mnenja: Véronique De Keyser

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Odbor za zunanje zadeve (AFET) je bil zaprošen, da v okviru postopka odobritve pripravi mnenje o dodatnem Protokolu k Evro-mediteranskemu sporazumu o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani in državo Izrael na drugi strani, o ugotavljanju skladnosti in prevzemanju industrijskih izdelkov (CAA) za Odbor za mednarodno trgovino (INTA).

Dvostranski odnosi med EU in Izraelom temeljijo na pridružitvenem sporazumu in akcijskem načrtu.

S protokolom bo izvoznikom iz EU, ki bi to želeli, omogočeno enkratno testiranje in certificiranje njihovih industrijskih izdelkov pred izvozom na podlagi istih usklajenih zahtev in standardov, pozneje pa tudi dostop na izraelski trg brez nadaljnjih zahtev po sodelovanju v certifikacijskem postopku za ugotavljanje skladnosti. To bo veljalo tudi v obratni smeri na podlagi istih usklajenih zahtev in standardov.

Odbor za zunanje zadeve je bil zaprošen, naj oceni politično ozadje, v katerem se bo izvajal protokol ob predpostavki, da bo sklenjen, pa tudi njegove morebitne posledice za zaveze EU v zvezi s spoštovanjem mednarodnega prava in prava Skupnosti ter skladnostjo s splošnimi cilji EU na področju zunanjepolitičnega delovanja, kot izrecno zahteva Lizbonska pogodba.

Izrael vse sporazume z EU sedaj izvaja na celotnem „ozemlju države Izrael“, kot je to določeno v izraelskem nacionalnem pravu, vključno z ozemlji, ki jih zaseda od leta 1967. EU izvajanja teh sporazumov na zasedenih ozemljih ne priznava, prav tako pa ne priznava izraelske zakonodaje, ki podpira priključitev in naseljevanje teh ozemelj (na primer Ustava: Jeruzalem, prestolnica Izraela, ki jo je 30. julija 1980 sprejel izraelski parlament in s tem priključil vzhodni Jeruzalem) in za katero meni, da ni v skladu z mednarodnim pravom. Zato organi EU ne bi smeli dopustiti nikakršne uveljavitve teh sporazumov, saj to prepovedujejo veljavna zakonodaja Skupnosti in mednarodne obveze EU.

V tem smislu bi lahko določbe predlaganega besedila Izraelu omogočile, da bi uveljavil protokol na podlagi svoje nacionalne zakonodaje, ki določa ozemeljsko veljavnost domačega trga, kar bi posledično vključevalo ozemlja, ki jih zaseda od leta 1967 in niso pod palestinsko gospodarsko upravo. Če bi se to zgodilo, bi EU kršila zakonodajo Skupnosti in obveznosti iz mednarodnega prava.

Poleg tega EU pri izvajanju zunanje politike ne sme odstopati od določb Lizbonske pogodbe, ki vsebujejo izrecno zahtevo, da mora EU zagotavljati doslednost med različnimi področji svojega zunanjega delovanja ter med temi področji zunanje politike in drugimi politikami. V tem pogledu se skupna trgovinska politika EU izvaja v smislu ciljev zunanjega delovanja Unije, v duhu načel, na katerih temelji EU, vključno s spoštovanjem človekovih pravic in temeljnih svoboščin[1]. Te obveznosti veljajo tudi za prenovljeno sosedsko politiko EU, ki temelji na pozitivnem pogojevanju („več za več“). Na podlagi navedenega sedanja politika izraelske vlade, zlasti glede neprestane gradnje in širjenja naselij v vzhodnem Jeruzalemu in na Zahodnem bregu ter glede zapore Gaze, pa tudi glede položaja arabskih državljanov Izraela in naraščajočega pritiska na nevladne organizacije za človekove pravice v državi zbuja resno zaskrbljenost zaradi političnega ozadja tega sporazuma.

******

Odbor za zunanje zadeve poziva Odbor za mednarodno trgovino kot pristojni odbor, naj odobri protokol, če bodo izpolnjeni pravni pogoji, navedeni v pismu predsednika Elmarja Broka z dne 23. maja 2012 evropskemu komisarju za trgovino Karlu De Guchtu.

IZID KONČNEGA GLASOVANJA V ODBORU

Datum sprejetja

7.6.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

41

2

4

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Pino Arlacchi, Franziska Katharina Brantner, Elmar Brok, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Marietta Gianaku (Marietta Giannakou), Ana Gomes, Maria Eleni Kopa (Maria Eleni Koppa), Wolfgang Kreissl-Dörfler, Eduard Kukan, Vytautas Landsbergis, Krzysztof Lisek, Ulrike Lunacek, Kiriakos Mavronikolas (Kyriakos Mavronikolas), Francisco José Millán Mon, María Muñiz De Urquiza, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Raimon Obiols, Kristiina Ojuland, Ria Oomen-Ruijten, Pier Antonio Panzeri, Alojz Peterle, Hans-Gert Pöttering, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Jacek Saryusz-Wolski, Werner Schulz, Adrian Severin, Marek Siwiec, Charles Tannock, Kristian Vigenin, Sir Graham Watson, Boris Zala

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Laima Liucija Andrikienė, Véronique De Keyser, Andrew Duff, Hélène Flautre, Kinga Gál, Peter Liese, Baronica Sarah Ludford, Marietje Schaake, Ivo Vajgl, Janusz Władysław Zemke

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Patrick Le Hyaric, Marian-Jean Marinescu, Teresa Riera Madurell, Ioanis A. Cukalas (Ioannis A. Tsoukalas)

  • [1]  „Unija temelji na načelih svobode, demokracije, spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter pravne države, na načelih, ki so skupna vsem državam članicam.“ (PEU, člen 6.1.)

IZID KONČNEGA GLASOVANJA V ODBORU

Datum sprejetja

18.9.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

15

13

2

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

William (grof) Dartmouthski, Laima Liucija Andrikienė, Nora Berra, David Campbell Bannerman, María Auxiliadora Correa Zamora, Christofer Fjellner, Metin Kazak, Franziska Keller, Bernd Lange, David Martin, Vital Moreira, Paul Murphy, Cristiana Muscardini, Franck Proust, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Niccolò Rinaldi, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Gianluca Susta, Henri Weber, Jan Zahradil, Paweł Zalewski

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Amelia Andersdotter, George Sabin Cutaş, Syed Kamall, Marietje Schaake, Jarosław Leszek Wałęsa, Pablo Zalba Bidegain

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Linda McAvan, Emilio Menéndez del Valle, Raimon Obiols