RAPORT Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta

12.12.2013 - (COM(2012)0721 – C7‑0394/2012 – 2012/0340(COD)) - ***I

Siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon
Raportöör: Jorgo Chatzimarkakis


Menetlus : 2012/0340(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0460/2013
Esitatud tekstid :
A7-0460/2013
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta

(COM(2012)0721 – C7‑0394/2012 – 2012/0340(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (COM(2012)0721),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artikli 114 lõiget 1, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C7‑0394/2012),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3,

–   võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee 22. mai 2013. aasta arvamust[1],

–   pärast Regioonide Komiteega konsulteerimist,

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55,

–   võttes arvesse siseturu- ja tarbijakaitsekomisjoni raportit ning tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni ja kultuuri- ja hariduskomisjoni arvamusi (A7-0460/2013),

1.  võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2.  palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon kavatseb seda oluliselt muuta või selle muu tekstiga asendada;

3.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Ettepanek võtta vastu EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta

Ettepanek võtta vastu EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV avaliku sektori asutuste veebisaitide ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavate veebisaitide käideldavuse kohta

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Liikumine digitaalühiskonna poole pakub kasutajatele uusi viise teabele ja teenustele juurdepääsemiseks. Teabe pakkujad ja teenuste osutajad, nagu avaliku sektori asutused, sõltuvad üha enam internetist, et toota, koguda ja pakkuda seal mitmesugust inimestele olulist teavet ning teenuseid.

(1) Liikumine digitaalühiskonna poole pakub kasutajatele uusi viise teabele ja teenustele juurdepääsemiseks. Teabe pakkujad ja teenuste osutajad, nagu avaliku sektori asutused, sõltuvad üha enam internetist, et toota, koguda ja pakkuda seal mitmesugust inimestele olulist teavet ning teenuseid. Seetõttu on teabe edastamise turvalisus ja isikuandmete kaitse äärmiselt olulised.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Veebi käideldavus hõlmab põhimõtteid ja tehnikaid, mida tuleb järgida veebisaidi konstrueerimisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimestele. Veebisaitide sisu hõlmab nii tekstilist kui ka mittetekstilist teavet, vormide allalaadimist ja kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine, autentimine ning tehingud, nagu juhtumite käsitlemine ja maksed.

välja jäetud

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(2 a) Veebi käideldavust, täpsemalt kohustust teha kõik avaliku sektori veebisaidid 2010. aastaks käideldavaks, sisaldas ka 11. juunil 2006. aastal Riias vastu võetud ministrite deklaratsioon e-kaasatuse kohta.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(2 b) Kuigi käesolevat direktiivi ei kohaldata liidu institutsioonide veebisaitidele, peaksid need institutsioonid täitma direktiivi nõudeid ja näitama hea tava osas eeskuju.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Komisjon kutsub oma e-valitsuse tegevuskavaga 2011-201519 üles võtma meetmeid kaasatust ja käideldavust tagavate e-valitsuse teenuste väljatöötamiseks.

(3) Komisjoni 15. detsembri 2010. aasta teatises pealkirjaga „Euroopa e-valitsuse tegevuskava 2011–2015 – IKT-lahendused aruka, jätkusuutliku ja innovaatilise valitsemise edendamiseks” kutsutakse üles võtma meetmeid kaasatust ja käideldavust tagavate e-valitsuse teenuste väljatöötamiseks. Samal ajal on rohkem vaja ära teha e-kaasamise poliitika tõhusaks rakendamiseks, eesmärgiga vähendada lünki info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) kasutamises ja edendada IKT kasutamist, et nii võidelda tõrjutuse vastu, parandada majandustulemusi, tööhõivevõimalusi, elukvaliteeti, osalemist ühiskonnaelus ja sotsiaalset ühtekuuluvust, sh demokraatlikke konsultatsioone.

________________

 

19 KOM(2010) 743 (lõplik), Euroopa Liidu Teatajas avaldamata.

 

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Oma teatises „Euroopa digitaalne tegevuskava”20 märkis komisjon, et avaliku sektori veebisaidid peaksid olema 2015. aastaks täielikult käideldavad.

(4) Oma 19. mai 2010. aasta teatises pealkirjaga „Euroopa digitaalne tegevuskava” (mis on üks strateegia „Euroopa 2020” algatusi) märkis komisjon, et avaliku sektori veebisaidid (ja kodanikele põhiteenuseid osutavad veebisaidid) peaksid olema 2015. aastaks täielikult käideldavad.

__________________

 

20 KOM(2010) 245 (lõplik/2)

 

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Eakaid ohustab digitaalne tõrjutus, kuna neil puuduvad IKT-alased oskused ja juurdepääs internetile. E-kaasatust käsitleva Euroopa algatuse i2010 „Infoühiskonnas osalemine” eesmärk on tagada, et kõigil kasutajarühmadel oleksid võimalikult head interneti kasutamise ning IKTga tutvumise võimalused. Euroopa digitaalne tegevuskava sisaldab hulgaliselt meetmeid uue info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kasutuse edendamiseks ebasoodsas olukorras olevate elanikkonnarühmade seas, nagu eakad.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 6 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(6 a) Kooskõlas ÜRO konventsiooniga peaks uute tehnoloogiate väljatöötamisel olema aluseks universaaldisaini põhimõte.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010-202023 põhineb ÜRO konventsioonil ja hõlmab eri prioriteetsete valdkondade, sealhulgas veebi käideldavusega seotud meetmeid, et „tagada puuetega inimestele juurdepääs toodetele, teenustele, sealhulgas avalikele teenustele ja abivahenditele”.

(7) Komisoni 15. novembri 2010. aasta teatis pealkirjaga „Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–2020: uued sammud tõketeta Euroopa suunas”, mille eesmärk on kõrvaldada takistused, mis ei lase puuetega inimestel osaleda ühiskonnaelus teistega samadel alustel, põhineb ÜRO konventsioonil ja hõlmab eri prioriteetsete valdkondade, sealhulgas veebi käideldavusega seotud meetmeid, et „tagada puuetega inimestele juurdepääs toodetele, teenustele, sealhulgas avalikele teenustele ja abivahenditele”.

___________________

 

23 KOM(2010) 636 (lõplik), Euroopa Liidu Teatajas avaldamata.

 

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Euroopa Parlament rõhutab oma 25. oktoobri resolutsioonis24a, et innovatiivne ja teadmistepõhine majandus ei saa kujuneda ilma puuetega inimestele juurdepääsetava sisu ja vormita, mida reguleerivad siduvad õigusaktid, näiteks pimedatele ligipääsetavad veebisaidid ja subtiitritega varustatud sisu kuulmispuudega inimestele, sealhulgas massimeediateenused, viipekeelt kasutavatele inimestele mõeldud internetipõhised teenused, nutitelefoni rakendused ning puute- ja häälega avaliku meedia abiseadmed.

 

__________________

 

24a Euroopa Parlamendi 25. oktoobri 2011. aasta resolutsioon puuetega isikute liikuvuse ja kaasamise ning Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–2020 kohta (ELT C 131E, 8.5.2013, lk 9).

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 8 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 b) Digitaalarengu tegevuskavas rõhutatakse, kui oluline on võtta positiivseid meetmeid, et aidata puuetega isikutel saada juurdepääs kultuurisisule, kuna see on liidu täieõiguslikuks kodanikuks olemise põhiaspekt, ning kutsutakse üles täielikult rakendama põhimõtteid, mis on sätestatud vastastikuse mõistmise memorandumis, mis käsitleb puuetega inimeste digitaalset juurdepääsu. Avalikel veebisaitidel avaldatavate dokumentide (aruanded, raamatud, õigusaktid) kättesaadavaks tegemine viisil, mis tagab täieliku juurdepääsu, võib kõnealuse eesmärgi saavutamisele oluliselt kaasa aidata, arendada oskusi ning soodustada teenuseosutajate tegevust liidu tasandil, lisaks erasektori toetamisele, mida on soovitud, et innustada investeerimist sellesse valdkonda.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Kiiresti kasvav veebi käideldavuse turg hõlmab paljusid ettevõtjaid, nagu veebisaitide või veebilehtede loomiseks, haldamiseks ja testimiseks kasutatavate tarkvaravahendite arendajad, kasutajaagentide, nagu veebibrauserid ja seotud tugitehnoloogiad, väljatöötajad, sertifitseerimisteenuste rakendajad ning koolitajad.

(9) Kiiresti kasvav veebi käideldavuse turg hõlmab paljusid ettevõtjaid, nagu veebisaitide või veebilehtede loomiseks, haldamiseks ja testimiseks kasutatavate tarkvaravahendite arendajad, kasutajaagentide, nagu veebibrauserid ja seotud tugitehnoloogiad, väljatöötajad, sertifitseerimisteenuste rakendajad, koolitajad ja veebisaitidesse integreeritud sotsiaalmeediakanalid. Seetõttu on väga olulised jõupingutused, mida tehakse digitaaltöökohtade edendamise suure koalitsiooni raames, mis on tööhõivepaketi jätkumeede ning on suunatud IKT asjatundjatele, selle eesmärk on lahendada kutseoskuste vajakajäämisega seotud probleeme, sh digitaalse kirjaoskuse ja tööoskustega seotud probleeme IKT valdkonnas.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 11 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(11 a) Võrgu neutraalsuse garantii on avaliku sektori asutuste veebisaitide puhul oluline, et olla käideldavad praegu ja ka edaspidi ning see on tähtis ka interneti avatuse seisukohalt.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Kasutades tehnoloogianeutraalseid käideldavusnõudeid, ei pidurdata innovatsiooni, vaid pigem soodustatakse seda.

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavate veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Veebisaidi sisu alase hankemenetluse korraldamisel peaksid liikmesriigid ergutama sobivate ja koostalitlevate käideldavusnõuete kasutamist. Tehnoloogianeutraalsed käideldavusnõuded ei pidurda innovatsiooni ja võivad seda isegi soodustada.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14) Ühtne lähenemisviis peaks võimaldama liidu avaliku sektori asutustel ja ettevõtjatel saada majanduslikku ja ühiskondlikku kasu, kui internetiteenuste osutamist laiendatakse suurema hulga kodanike ja klientide kaasamiseks. See peaks suurendama veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste siseturu potentsiaali. Sellest tulenev turu kasv peaks võimaldama ettevõtjatel anda oma panus liidu majanduskasvu ja töökohtade loomisse. Siseturu tugevdamine peaks muutma ELi investeerimise ligitõmbavamaks. Valitsused saaksid kasu veebi käideldavuse odavamast pakkumisest.

(14) Ühtne lähenemisviis peaks võimaldama liidu avaliku sektori asutustel ja ettevõtjatel saada majanduslikku ja ühiskondlikku kasu, kui internetiteenuste osutamist laiendatakse suurema hulga kodanike ja klientide kaasamiseks. See peaks suurendama veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste siseturu potentsiaali ja edendama digitaalse ühtse turu väljakujundamist. Sellest tulenev turu kasv peaks võimaldama ettevõtjatel anda oma panus liidu majanduskasvu ja töökohtade loomisse. Siseturu tugevdamine peaks muutma ELi investeerimise ligitõmbavamaks. Valitsused saaksid kasu veebi käideldavuse odavamast pakkumisest.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Kodanikud saaksid avaliku sektori internetiteenustele laialdasema juurdepääsu ning neile osutataks teenuseid ja antaks teavet, mis võimaldab nautida kõikjal liidus oma õigusi, eelkõige õigust liikuda ja elada vabalt liidu territooriumil ning asutamisvabadust ja vabadust osutada teenuseid.

(15) Kodanikud saaksid avalikele internetiteenustele laialdasema juurdepääsu ning juurdepääsu uudistele, kultuuri- ja meelelahutuslikule sisule, mis võimaldab nende täielikku sotsiaalset ja ametialast osalust, ning neile osutataks teenuseid ja antaks teavet, mis hõlbustab nende igapäevaelu ja võimaldab nautida kõikjal liidus oma õigusi, eelkõige õigust liikuda ja elada vabalt liidu territooriumil, õigust pääseda ligi teabele ning asutamisvabadust ja vabadust osutada teenuseid.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 15 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(15 a) Internetipõhistel teenustel on meie ühiskonnas üha suurem tähtsus. Internet on põhiline vahend, mis tagab juurdepääsu teabele, haridusele ja sotsiaalsele suhtlusele. Sotsiaalset kaasatust silmas pidades tuleks seega võimaldada kõikidele inimestele takistusteta juurdepääs avaliku sektori asutuste veebisaitidele ning veebisaitidele, mille kaudu osutatakse üldsusele põhiteenuseid, näiteks olulistele uudisteportaalidele ja meediateekidele, pangateenustele (internetipangandus) ning huvirühmade teabele ja teenustele.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 18 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(18 a) Liikmesriikide ametiasutused peaksid saama nõuda, et teatavad veebisaidid peavad asuma liidu territooriumile paigaldatud serverites, et vältida liiduväliste osaliste spionaaži või andmelekkeid ning tagada, et liiduvälised osalised ei saaks lõpetada turvalisuse seisukohast oluliste teenuste osutamist.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 19

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19) Käesoleva direktiivi eesmärk peaks olema tagada, et teatavat tüüpi avaliku sektori asutuste veebisaidid, mis on avalikkusele väga olulised, tehakse käideldavaks ühistel tingimustel. Kõnealused veebisaiditüübid määrati kindlaks 2001. aasta e-valitsust käsitlevas võrdlusuuringus,25 mida on kasutatud lisas esitatud loetelu alusena.

(19) Käesoleva direktiivi eesmärk peaks olema tagada, et kõik avaliku sektori asutuste veebisaidid ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavad veebisaidid, mis on avalikkusele väga olulised, tehakse täielikult käideldavaks puuetega inimestele, nii et neil on võimalus iseseisvaks eluks ja täielikuks osaluseks kõigis eluvaldkondades, nagu on sätestatud ÜRO konventsioonis. Nende veebisaitide tüübid, mida haldavad eraõiguslikud isikud, kes täidavad käesoleva direktiiviga hõlmatud avalikke ülesandeid, tuleks loetleda lisas. Käesoleva direktiivi nõuete täitmise tähtajad peaksid olema astmelised, et võimaldada laiendada direktiivi kohaldamisala kõikidele nende avaliku sektori asutuste veebisaitidele, mis osutavad teenuseid vahetult üldsusele.

_________________

 

25 http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/egovernment-indicators-benchmarking-eeurope

 

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 20

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(20) Käesoleva direktiiviga nähakse ette veebi käideldavuse nõuded teatavat tüüpi avaliku sektori asutuste veebisaitidele. Asjaomaste veebisaitide kõnealustele nõuetele vastavuse hõlbustamiseks on vaja ette näha asjaomaste veebisaitide vastavuseeldus, kui need on kooskõlas ühtlustatud standarditega, mis on kõnealuseid nõudeid käsitlevate üksikasjalike tehniliste kirjelduste väljendamiseks koostatud ja avaldatud vastavalt Euroopa standardimist käsitlevale Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 1025/2012, millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks otsus 87/95/EMÜ ja otsus nr 1673/2006/EÜ. Kõnealuse määruse kohaselt võivad liikmesriigid ja Euroopa Parlament esitada vastuväiteid ühtlustatud standarditele, mis ei vasta nende hinnangul täielikult käesolevas direktiivis sätestatud veebi käideldavuse nõuetele.

(20) Käesoleva direktiiviga nähakse ette veebi käideldavuse nõuded kõigile avaliku sektori asutuste veebisaitidele ning avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavatele veebisaitidele. Asjaomaste veebisaitide kõnealustele nõuetele vastavuse hõlbustamiseks on vaja ette näha asjaomaste veebisaitide vastavuseeldus, kui need on kooskõlas ühtlustatud standarditega, mis on kõnealuseid nõudeid käsitlevate üksikasjalike tehniliste kirjelduste väljendamiseks koostatud ja avaldatud vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 1025/201225a. Kõnealuse määruse kohaselt võivad liikmesriigid ja Euroopa Parlament esitada vastuväiteid ühtlustatud standarditele, mis ei vasta nende hinnangul täielikult käesolevas direktiivis sätestatud veebi käideldavuse nõuetele.

 

_____________

 

25a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12).

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 21 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(21 a) Asjaomaste Euroopa ja ühtlustatud standardite ettevalmistamisel ja võimalikul tulevasel läbivaatamisel tuleks vastutavaid Euroopa standardiorganisatsioone tungivalt ergutada tagama kooskõla asjaomaste rahvusvaheliste standarditega (praegu ISO/IEC 40500), et vältida killustatust ja õiguslikku ebakindlust.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 24

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(24) Vastavust veebi käideldavuse nõuetele tuleks pidevalt jälgida nii avaliku sektori asutuse veebisaidi esialgsel konstrueerimisel kui ka selle sisu edasisel värskendamisel. Ühtlustatud järelevalvemetoodika hõlmab veebisaidi käideldavuse nõuetele vastavuse kontrolli, mida tehakse kõikides liikmesriikides ühtsetel alustel, representatiivse valimi kontrolli ja järelevalve korrapärasust. Liikmesriigid peavad esitama igal aastal aruande järelevalve tulemuste ja üldisemalt käesoleva direktiivi kohaldamisel võetud meetmete kohta.

(24) Vastavust veebi käideldavuse nõuetele tuleks pidevalt jälgida nii asjaomase veebisaidi esialgsel konstrueerimisel kui ka selle sisu edasisel värskendamisel. Igas liikmesriigis pädeva asutuse määramine täitevasutuseks tagaks sobival viisil, et vastavust veebi käideldavuse nõuetele jälgitakse ja jõustatakse rangelt, ning sidusrühmade aktiivseks kaasamiseks luuakse tuvastatud mittevastavuse puhuks kaebuste esitamise mehhanism. Ühtlustatud järelevalvemetoodika hõlmab asjaomase veebisaidi käideldavuse nõuetele vastavuse kontrolli, mida tehakse kõikides liikmesriikides ühtsetel alustel, representatiivse valimi kontrolli ja järelevalve korrapärasust. Liikmesriigid peavad esitama iga kahe aasta tagant aruande järelevalve tulemuste ja üldisemalt käesoleva direktiivi kohaldamisel võetud meetmete kohta.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 24 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(24 a) Asjaomaste veebisaitide veebi käideldavuse nõuetele vastavuse pidevaks kontrollimiseks kasutatav esimene metoodika tuleks rakendusaktidega vastu võtta hiljemalt ühe aasta jooksul pärast käesoleva direktiivi jõustumist.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 25

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(25) Ühtlustatud raamistikus oleks veebisaitide arendajatel vähem tõkkeid siseturul tegutsemiseks ning samas väheneksid valitsuste ja muude veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste hankeid korraldavate asutuste kulud.

(25) Ühtlustatud raamistikus oleks veebiarenduse valdkonnas vähem tõkkeid siseturul tegutsemiseks ning samas väheneksid valitsuste ja muude veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste hankeid korraldavate asutuste kulud, mis toetaks majanduskasvu ja tööhõivet.

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 26

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(26) Selleks et tagada, et asjaomased veebisaidid tehakse käideldavaks käesolevas direktiivis sätestatud veebi käideldavuse nõuete kohaselt, tuleks komisjonile delegeerida volitus võtta vastu õigusakte kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 eesmärgiga täpsustada vajaduse korral kõnealuseid nõudeid ja määrata kindlaks Euroopa standard või selle osad, millele vastavus loob ühtlustatud standardi puudumisel eelduse, et asjaomased veebisaidid vastavad veebi käideldavuse nõuetele. Eriti tähtis on, et komisjon peaks ettevalmistustööde ajal asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil. Komisjon peaks delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise ajal tagama asjaomaste dokumentide sama- ja õigeaegse ning nõuetekohase edastamise Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

(26) Selleks et tagada, et asjaomased veebisaidid tehakse käideldavaks käesolevas direktiivis sätestatud veebi käideldavuse nõuete kohaselt ning tagada, et need nõuded on kõigi direktiivi rakendamisse kaasatud sidusrühmade, sealhulgas koosseisuväliste veebiarendajate, avaliku sektori asutuste ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute koosseisuliste töötajate jaoks selged ja mõistetavad, tuleks komisjonile delegeerida volitus võtta vastu õigusakte kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 eesmärgiga lisada vajaduse korral täiendavaid üksikasju seoses kõnealuste nõuetega, ilma neid muutmata, ja määrata kindlaks Euroopa standardid või nende osad, millele vastavus loob ühtlustatud standardi puudumisel eelduse, et asjaomased veebisaidid vastavad veebi käideldavuse nõuetele. Eriti tähtis on, et komisjon peaks ettevalmistustööde ajal asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil. Komisjon peaks delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise ajal tagama asjaomaste dokumentide sama- ja õigeaegse ning nõuetekohase edastamise Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 28

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(28) Kuna käesoleva direktiivi eesmärki, nimelt avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse ühtlustatud turu loomist, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, sest see nõuab praegu liikmesriikide õigussüsteemides kehtivate paljude erinevate eeskirjade ühtlustamist, ning seda saab paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv kaugemale sellest, mis on vajalik seatud eesmärgi saavutamiseks,

(28) Kuna käesoleva direktiivi eesmärki, nimelt avaliku sektori asutuste veebisaitide ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavate veebisaitide käideldavuse ühtlustatud turu loomist, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, sest see nõuab praegu liikmesriikide õigussüsteemides kehtivate paljude erinevate eeskirjade ühtlustamist, vaid seda saab pigem paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv kaugemale sellest, mis on vajalik seatud eesmärgi saavutamiseks. Kogu liidus ühtlustatud lähenemisviis veebisaitide käideldavusele vähendab veebisaite arendavate ettevõtete ja järelikult nende teenuseid kasutavate avalike asutuste kulusid. Tulevikus on veebisaitide kaudu pakutava teabe ja teenuste kättesaadavus kodanikele üha olulisem, et teostada oma põhiõigusi, kuhu kuulub juurdepääs tööle.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavust kõikide kasutajate, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimeste jaoks.

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse avaliku sektori asutuste veebisaitide ja üldsusele suunatud avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavate veebisaitide käideldavust kõikide kasutajate, eelkõige puuetega inimeste ja eakate jaoks.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. ÜRO konventsiooni kohaselt hõlmab puuetega inimeste mõiste isikuid, kellel on pikaajaline füüsiline, vaimne, intellektuaalne või meeleline vaegus, mis võib koostoimel erinevate tõketega takistada nende täielikku ja tõhusat osalemist ühiskonnaelus teistega võrdsetel alustel.

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Direktiivis on sätestatud eeskirjad, mille kohaselt liikmesriigid teevad kättesaadavaks selliste avaliku sektori asutustele kuuluvate veebisaitide sisu, mille tüübid on täpsustatud lisas.

2. Direktiivis on sätestatud eeskirjad, mille kohaselt liikmesriigid teevad kättesaadavaks:

 

a) avaliku sektori asutustele kuuluvate veebisaitide funktsioonid ja sisu ning

 

b) I a lisas loetletud tüüpi avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavate veebisaitide funktsioonid ja sisu.

 

Liikmesriigid võivad laiendada käesoleva direktiivi reguleerimisala muud kui I a lisas loetletud tüüpi avalikele ülesannetele.

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid võivad laiendada käesoleva direktiivi reguleerimisala muud kui lõikes 2 osutatud tüüpi avaliku sektori veebisaitidele.

3. Liikmesriike ergutatakse laiendama käesoleva direktiivi reguleerimisala muud kui lõikes 2 osutatud tüüpi veebisaitidele.

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3 a. Liikmesriigid võivad otsustada mitte kohaldada käesolevat direktiivi mikroettevõtjate suhtes, kes on määratletud komisjoni soovituses 2003/361/EÜ27a, kui nad täidavad I a lisas loetletud tüüpi avalikke ülesandeid.

 

_____________

 

27a Komisjoni 6. mai 2003. aasta soovitus 2003/361/EÜ mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate määratlemise kohta (ELT L 124, 20.5.2003, lk 136).

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt -1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(-1 a) „avaliku sektori asutus” – riigi, piirkondlikud või kohalikud asutused, avalik-õiguslikud isikud, nagu on määratletud direktiivi 2004/18/EÜ artikli 1 punktis 9, ning ühest või mitmest kõnealusest asutusest või avalik-õiguslikust isikust koosnevad ühendused;

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt -1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(-1 b) „avaliku sektori asutustele kuuluvad veebisaidid” – avaliku sektori asutuste välja töötatud, hangitud, hallatavad või kaasfinantseeritud või liidu fondide kaasfinantseeritud veebisaidid;

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt -1 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(-1 c) „avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavad veebisaidid” – I a lisas loetletud tüüpi avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute hallatavad veebisaidid;

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) „asjaomased veebisaidid” – käesoleva direktiivi artikli 1 lõikes 2 osutatud veebisaidid;

(1) „asjaomased veebisaidid” – kõik artikli 1 lõikes 2 osutatud veebisaitide versioonid, sealhulgas need, mis on kavandatud juurdepääsuks mobiilseadmega või mõne muu vahendiga. Kui veebisaidi omanike välja töötatud rakendus pakub veebisaidiga seotud teenuseid, kohaldatakse käesolevat määratlust ka sellele rakendusele;

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) „veebisaitide sisu” – teave, mis edastatakse kasutajale kasutajaagendi kaudu, sealhulgas kood või märgistus, millega määratletakse sisu struktuur, esitus ja vastastikune mõju;

(2) „veebisaitide sisu” – teave ja kasutajaliidese komponendid, mis edastatakse kasutajale kasutajaagendi kaudu, sealhulgas kood või märgistus, millega määratletakse sisu struktuur, esitus ja vastastikune mõju. Veebisaitide sisu hõlmab tekstilist ja mittetekstilist teavet, dokumentide ja vormide allalaadimise võimalust ning kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine ning autentimis-, identimis- ja makseprotsesside lõpuleviimine. See hõlmab ka veebisaidi pakutavaid funktsioone, mis on asjaomase veebisaidi välised ja mida pakutakse näiteks veebilinkide kaudu, tingimusel, et väline veebisait on ainuke vahend kasutajale teabe edastamiseks või teenuse osutamiseks. Veebisaitide sisu hõlmab ka kasutajate loodud sisu ning – tehnilise võimalikkuse korral – sotsiaalmeediat, kui see on veebisaiti manustatud. See ei hõlma üksnes konkreetset teenust pakkuvaid veebisaidi osi, vaid kogu sellega seotud veebisaiti.

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. „loomevahend” – mis tahes veebipõhine või mitteveebipõhine rakendus, mida autorid (üksi või koostöös) saavad kasutada teiste autorite või lõppkasutajate poolt tarbitava veebisisu loomiseks või muutmiseks;

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) „kasutajaagent” – tarkvara, mis otsib ja esitab veebisisu kasutajatele, sealhulgas veebibrauserid, meediapleierid, lisandmoodulid ja muud programmid, mis aitavad veebisisu otsida, tajustada ja sellega suhelda;

(3) „kasutajaagent” – tarkvara, mis otsib välja ja esitab kasutajatele veebisisu, sealhulgas veebibrauserid, meediamängijad, lisandmoodulid ja muud programmid, mis aitavad veebisisu välja otsida, tajutavaks muuta ja sellega suhelda, sõltumata seadme tüübist, mida kasutatakse sisuga suhtlemiseks, sealhulgas mobiilseadmed;

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a) „veebi käideldavus” – põhimõtted ja tehnilised lahendused, mida tuleb järgida asjaomaste veebisaitide koostamisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, eelkõige puuetega inimestele ja eakatele. Veebi käideldavus viitab eelkõige põhimõtetele ja tehnikatele, millega edendatakse kasutajapoolset tajumist, navigeerimist, toimimist, interaktsiooni ja mõistmist, ning mis hõlmab tugitehnoloogia või toetavate ja asendavate suhtlusvahendite kasutamist.

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 3 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 b) „tugitehnoloogia” – mis tahes riist- või tarkvara, mis toimib kasutajaagendina või koos laialt levinud kasutajaagendiga, et tagada puuetega kasutajate vajadustele vastav funktsionaalsus, mis ületab laialt levinud kasutajaagentide pakutava funktsionaalsuse. See hõlmab alternatiivseid esitusi, alternatiivseid sisestusmeetodeid, täiendavaid navigeerimis- või orienteerumismehhanisme ning sisu muundamist;

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 3 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 c) „universaaldisain” – vastavalt ÜRO konventsiooni määratlusele toodete, keskkonna, programmide ja teenuste disainimine sellisel viisil, mis muudab nad suurimal võimalikul määral kõigile inimestele kasutatavaks ilma vajaduseta teha kohandusi või kasutada eridisaini. Universaaldisain ei välista vajaduse korral abiseadmeid kindlatele puuetega inimeste rühmadele;

Muudatusettepanek  43

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) „avaliku sektori asutus” – riigi, piirkondlikud või kohalikud asutused, avalik-õiguslikud isikud, nagu on määratletud direktiivi 2004/18/EÜ artikli 1 punktis 9, ning ühest või mitmest kõnealusest asutusest või avalik-õiguslikust isikust koosnevad ühendused.

välja jäetud

Muudatusettepanek  44

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) järjepideval ja sobival viisil, võimaldades kasutajapoolset tajumist, kasutamist ja mõistmist, nähes ette sisu esituse ja suhtlusviiside kohandatavuse ning pakkudes vajaduse korral käideldava elektroonilise alternatiivi;

(a) järjepideval ja sobival viisil, võimaldades kasutajapoolset sõltumatut tajumist, navigeerimist, kasutamist, interaktsiooni, loetavust ja mõistmist, nähes ette sisu esituse kohandatavuse ning pakkudes vajaduse korral käideldava elektroonilise alternatiivi;

Muudatusettepanek  45

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) viisil, mis võimaldab koostalitlust paljude kasutajaagentide ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil.

(b) viisil, mis tagab koostalitluse paljude erinevate kasutajaagentide ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Muudatusettepanek  46

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt b a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(b a) rakendades universaaldisaini põhimõtet.

Muudatusettepanek  47

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid kohaldavad lõike 1 sätted hiljemalt 31. detsembriks 2015.

välja jäetud

Muudatusettepanek  48

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Komisjonile antakse volitused võtta artikli 8 kohaselt vastu delegeeritud õigusakte, et täpsustada vajaduse korral täiendavalt lõikes 1 osutatud veebi käideldavuse nõudeid.

3. Komisjonile antakse volitused võtta artikli 8 kohaselt vastu delegeeritud õigusakte, et lisada vajaduse korral täiendavaid üksikasju seoses lõikes 1 osutatud veebi käideldavuse nõuetega ilma neid nõudeid muutmata.

Muudatusettepanek  49

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 5 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Nii kaua, kuni lõikes 1 osutatud Euroopa standardite viitenumbreid ei ole veel kindlaks määratud, eeldatakse, et standardi ISO/IEC 40500: 2012 AA-taseme edukriteeriume ja nõudeid hõlmavatele osadele vastavad asjaomased veebisaidid vastavad artiklis 3 sätestatud veebi käideldavuse nõuetele.

 

3. Nii kaua, kuni lõikes 1 osutatud Euroopa standardite viitenumbreid ei ole veel kindlaks määratud, eeldatakse, et AA-taseme edukriteeriume ja vastavusnõudeid käsitlevale rahvusvahelisele tehnilisele standardile WCAG 2.0 (veebi sisu juurdepääsetavussuunised) vastavad asjaomased veebisaidid vastavad artikli 3 lõikes 1 sätestatud veebi käideldavuse nõuetele.

Muudatusettepanek  50

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Liikmesriigid kannavad hoolt, et asjaomased veebisaidid esitaksid kinnituse oma käideldavuse, eelkõige käesoleva direktiivi nõuetele vastavuse kohta ja annaksid kasutajatele võimaluse korral käideldavusega seotud täiendavat teavet.

1. Liikmesriigid tagavad, et asjaomased veebisaidid esitaksid selge ja täpse kinnituse oma käideldavuse, eelkõige käesoleva direktiivi nõuetele vastavuse kohta, mis sisaldaks teavet veebi käideldavusnõuetele vastavuse ulatuse kohta reaalajas edastatava helisisu seisukohalt, ja annaksid võimaluse korral käideldavusega seotud täiendavat teavet, mis aitaks kasutajatel hinnata asjaomaste veebisaitide käideldavuse taset. Teave esitatakse juurdepääsetavas vormis.

 

1 a. Komisjon kehtestab rakendusaktidega käideldavuse kinnituse näidise. Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 9 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusele.

Muudatusettepanek  51

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid peavad võtma meetmeid, et soodustada artiklis 3 sätestatud veebi käideldavuse nõuete kohaldamist lisaks asjaomastele veebisaitidele ka kõikide muude avaliku sektori asutuste veebisaitide suhtes ja eelkõige selliste avaliku sektori asutuste veebisaitide suhtes, mis kuuluvad kehtivate siseriiklike õigusaktide või veebi käideldavust käsitlevate asjakohaste meetmete kohaldamisalasse.

2. Liikmesriigid peavad võtma meetmeid, et soodustada artikli 3 punktis 1 sätestatud veebi käideldavuse nõuete kohaldamist lisaks asjaomastele veebisaitidele ka kõikide muude veebisaitide suhtes ja eelkõige selliste veebisaitide suhtes, mis kuuluvad kehtivate siseriiklike õigusaktide või veebi käideldavust käsitlevate asjakohaste meetmete kohaldamisalasse.

Muudatusettepanek  52

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Liikmesriigid edendavad ja toetavad veebi käideldavuse alaseid koolituskavu asjaomastele sidusrühmadele, nende hulgas avaliku sektori asutuste töötajatele ja avalikke ülesandeid täitvate eraõiguslike isikute töötajatele, veebilehtede ja veebisisu loomise, haldamise ja uuendamise alal.

Muudatusettepanek  53

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 2 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 b. Liikmesriigid võtavad vajalikke meetmeid, et tõsta teadlikkust artikli 3 lõikes 1 sätestatud veebi käideldavuse nõuete alal, neist nõuetest kasutajatele ja veebisaitide omanikele tõusva kasu alal ja võimaluse kohta esitada käesoleva direktiivi nõuetele mittevastavuse korral kaebuseid, nagu on sätestatud artiklis 7 a.

Muudatusettepanek  54

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 2 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 c. Liikmesriigid võtavad vajalikke meetmeid, et edendada selliste loomevahendite kasutamist, mis toetavad käesoleva direktiivi eemärkide saavutamist.

Muudatusettepanek  55

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid peavad toetama asjakohaseid mehhanisme, et korraldada asjaomaste sidusrühmadega veebi käideldavust käsitlevaid konsultatsioone ja avalikustada veebi käideldavuse poliitika võimalikke arengusuundi ning veebi käideldavuse nõuetele vastavuse rakendamisega seotud kogemusi ja tähelepanekuid.

3. Liikmesriigid peavad toetama asjakohaseid mehhanisme, et korraldada asjaomaste sidusrühmadega ja puuetega inimeste ning eakate huve esindavate organisatsioonidega veebi käideldavust käsitlevaid konsultatsioone ja avalikustada veebi käideldavuse poliitika võimalikke arengusuundi ning veebi käideldavuse nõuetele vastavuse rakendamisega seotud kogemusi ja tähelepanekuid.

Muudatusettepanek  56

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Liikmesriigid peavad tegema komisjoni kaasabil liidu tasandil koostööd sektori ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega, et vaadata artikli 7 lõikes 4 osutatud iga-aastase aruandluse eesmärgil läbi turu- ja tehnoloogiaarengud ja veebi käideldavuse alased edusammud ning vahetada parimaid tavasid.

4. Liikmesriigid peavad tegema komisjoni kaasabil liikmesriigi ja liidu tasandil koostööd asjaomaste sotsiaalpartnerite, sektori ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega, et vaadata artiklis 7 b osutatud aruandluse eesmärgil läbi turu- ja tehnoloogiaarengud ja veebi käideldavuse alased edusammud ning vahetada parimaid tavasid.

Muudatusettepanek  57

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed, et tagada asjaomaste sotsiaalpartnerite osalus vastavalt lõigetes 2 a ja 2 b viidatud koolituskavade ja teadlikkuse tõstmise kavade väljatöötamises ja rakendamises.

Muudatusettepanek  58

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Järelevalve ja aruandlus

Järelevalve

Muudatusettepanek  59

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Komisjon moodustab eksperdirühma, mis tuleb komisjoni kutsel kokku vähemalt kord iga kahe aasta järel, et arutada käesoleva direktiivi rakendamise tulemuste kontrollimist ja sellega seotud parimate tavade vahetamist ning hinnata vajadust artikli 3 lõikes 1 sätestatud veebi käideldavuse nõuete lisatäpsustuste järele. Eksperdirühma kuuluvad valitsuseksperdid ja erasektori eksperdid, sealhulgas asjaomased sidusrühmad, kelle hulgas on puuetega inimesed, eakad ja nende esindusorganisatsioonid.

Muudatusettepanek  60

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid peavad esitama lõike 4 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta igal aastal aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu.

välja jäetud

Muudatusettepanek  61

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Kõnealune aruanne hõlmab ka artikli 6 kohaselt võetud meetmeid.

välja jäetud

Muudatusettepanek  62

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Komisjon kehtestab rakendusaktidega metoodika, et kontrollida asjaomaste veebisaitide vastavust artiklis 3 sätestatud veebi käideldavuse nõuetele. Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 9 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlusega. Kõnealune metoodika avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

4. Komisjon kehtestab rakendusaktidega metoodika, et kontrollida asjaomaste veebisaitide vastavust artikli 3 lõikes 1 sätestatud veebi käideldavuse nõuetele. See metoodika peab olema läbipaistev, ülekantav, võrreldav ja korratav ning välja töötatud tihedas koostöös asjaomase sektori ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega, sealhulgas eeskätt puuetega inimeste esindusorganisatsioonidega. Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 9 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlusega. Esimene metoodika võetakse vastu …*. Kõnealune metoodika avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

 

____________

 

* Väljaannete Talitus: palun lisada: üks aasta pärast käesoleva direktiivi jõustumise kuupäeva.

Muudatusettepanek  63

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 5 – punkt b a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(b a) vastavuses uurimismetoodikaga, milles on ühendatud eksperdianalüüs kasutajate, sealhulgas puuetega kasutajate kogemusega.

Muudatusettepanek  64

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Liikmesriikidelt komisjonile esitatava aruandluse korra kehtestab komisjon rakendusaktidega. Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 9 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusele.

välja jäetud

Muudatusettepanek  65

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 7 a

 

Täitevasutus

 

1. Liikmesriigid määravad pädeva asutuse (täitevasutuse), mis peab tagama, et asjaomased veebisaidid järgiksid artikli 3 lõikes 1 sätestatud veebi käideldavusnõudeid. Liikmesriigid tagavad, et määratud pädev asutus teeb võimalikult tihedalt koostööd asjaomaste sidusrühmadega, sealhulgas eakate, puuetega inimeste ja nende esindusorganisatsioonidega.

 

2. Liikmesriigid tagavad, et määratud pädeval asutusel on vajalik personal ja rahalised ressursid, et täita järgmisi ülesandeid:

 

a) kontrollida vastavalt artiklile 7 asjaomaste veebisaitide vastavust veebi käideldavuse nõuetele;

 

b) kehtestada kaebuste esitamise mehhanism, mis võimaldaks igal füüsilisel või juriidilisel isikul teatada asjaomaste veebisaitide poolsest veebi käideldavuse nõuete rikkumisest ning

 

c) vaadata läbi esitatud kaebused.

 

3. Liikmesriigid võivad teha täitevasutusele ülesandeks artiklis 6 kehtestatud lisameetmete rakendamise.

 

4. Liikmesriigid teavitavad komisjoni määratud täitevasutusest …*.

 

_____________

 

* Väljaannete Talitus: palun lisada: ülevõtmise kuupäev.

Muudatusettepanek  66

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 7 b

 

Aruanded

 

1. Liikmesriigid esitavad komisjonile iga kahe aasta tagant artikli 7 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu.

 

2. Aruandes käsitletakse ka artikli 6 kohaselt võetavaid meetmeid, sealhulgas asjaomaste täitevasutuste poolt kontrolli alusel tehtavaid võimalikke üldisi järeldusi.

 

3. Aruanne avaldatakse hõlpsasti juurdepääsetavas vormis.

 

4. Liikmesriikidelt komisjonile esitatava aruandluse kord kehtestatakse rakendusaktidega. Kõnealused rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artikli 9 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusele.

Muudatusettepanek  67

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 7 c

 

I a lisa muutmine

 

7 c. Eesmärgiga võtta arvesse tehnoloogia edusamme antakse komisjonile volitused võtta artikli 8 kohaselt vastu delegeeritud õigusakte I a lisa muutmiseks.

Muudatusettepanek  68

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 d (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 7 d

 

Karistused

 

Liikmesriigid kehtestavad eeskirjad karistuste kohta, mida kohaldatakse käesoleva direktiivi alusel vastuvõetud riiklike sätete rikkumise korral, ning võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada nende rakendamine. Need sanktsioonid peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

 

Liikmesriigid teevad need sätted hiljemalt 30. juuniks 2014 komisjonile teatavaks ja teavitavad teda viivitamata kõikidest nende hilisematest muudatustest.

Muudatusettepanek  69

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 10 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Liikmesriigid kohaldavad artikli 3 lõikes 1 osutatud meetmeid asjaomaste veebisaitide uuele sisule 1. jaanuariks 2015 ja asjaomaste veebisaitide kogu olemasolevale sisule 1. jaanuariks 2017.

Muudatusettepanek  70

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 10 – lõige 1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 b. Lõikes 1 a kehtestatud kohaldamistähtaegu pikendatakse kahe aasta võrra reaalajas edastatavat helisisu käsitlevate veebi käideldavusnõuete jaoks.

Muudatusettepanek  71

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 11

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon vaatab käesoleva direktiivi kohaldamise läbi kolme aasta jooksul alates selle jõustumisest.

Artiklis 7 b osutatud liikmesriikide aruannete põhjal vaatab komisjon käesoleva direktiivi ja eelkõige selle I a lisa kohaldamise läbi …* ja teeb läbivaatamise tulemused üldsusele kättesaadavaks.

 

_______________

 

* Väljaannete Talitus: palun lisada: kahe aasta jooksul pärast käesoleva direktiivi jõustumise kuupäeva.

Muudatusettepanek  72

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Avaliku sektori asutuste veebisaitide tüübid

välja jäetud

(nimetatud artikli 1 lõikes 2)

 

(1) Tulumaks: deklaratsioon, maksuteade

 

(2) Tööhõiveametite osutatavad tööotsimise teenused

 

(3) Sotsiaalkindlustushüvitised: töötushüvitised, lapsetoetused, ravikulud (hüvitamine või otsene hüvitamine), stipendiumid

 

(4) Isiklikud dokumendid: passid või juhiload

 

(5) Mootorsõidukite registreerimine

 

(6) Ehitusloa taotlus

 

(7) Politseiavaldus, nt varguse korral

 

(8) Avalikud raamatukogud, nt kataloogid ja otsinguvahendid

 

(9) Sünni- või abielutunnistuste taotlemine ja väljastamine

 

(10) Kõrgkooli või ülikooli astumine

 

(11) Teade elukoha muutmise kohta

 

(12) Terviseteenused: interaktiivne nõustamine teenuste kättesaadavuse kohta, internetiteenused patsientidele, vastuvõtuaegade registreerimine.

 

Muudatusettepanek  73

Ettepanek võtta vastu direktiiv

I a lisa (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

I a lisa

 

Artikli 1 lõike 2 punktis b osutatud avalike ülesannete tüübid

 

(1) Võrguteenused: gaasi-, kütte-, elektri- ja veevarustusteenused; postiteenused; elektroonilise side võrgud ja teenused

 

(2) Transpordiga seotud teenused

 

(3) Põhilised panga- ja kindlustusteenused (sealhulgas vähemalt järgmised: põhimaksekontod, koduvara ja hoonekindlustus, elu- ja tervisekindlustus)

 

(4) Alg-, kesk- ja kõrgharidus ning täiskasvanuharidus

 

(5) Õigusaktidest tulenevad ning täiendavad sotsiaalse kaitse süsteemid, mis pakuvad kaitset põhiliste eluriskide puhul (sealhulgas vähemalt tervishoiu, vanaduse, tööõnnetuste, töötuse, pensioni ja puuetega seotud riskid)

 

(6) Tervishoiuteenused

 

(7) Lastehoiuteenused

 

(8) Muud vahetult üldsusele osutatavad olulised teenused, mis hõlbustavad sotsiaalset kaasamist ja kaitsevad põhiõigusi

 

(9) Kultuuriline tegevus ja turismiinfo

  • [1]  ELT C, 19.9.2013, lk 116.

SELETUSKIRI

Sissejuhatus

Teavet ja teenuseid osutatakse digitaalsel ajastul järjest rohkem veebipõhiselt. Avaliku ja erasektori veebisaitide arv suureneb järjest kiiremini. Tänapäeval on ainuüksi 761 000 avaliku sektori veebisaiti, mis pakuvad juurdepääsu teabele ja teenustele. Siiski on vähem kui 10% ELi veebisaitidest veebi käideldavuse nõuete kohaselt käideldavad.

ELi veebi käideldavuse turul tegutseb rohkem kui 175 000 ettevõtet. Umbes miljoni veebiarendustööstuses töötava isiku tekitatavat käivet hinnatakse 144 miljardile eurole. ELile avalduv majanduslik mõju ja suur lõhe mittekäideldavate veebisaitidega muudab veebi käideldavuse tulutoovaks äriks sotsiaalvaldkonnas, millel on märkimisväärne potentsiaal majanduskasvu ja kaasamise valdkonnas. Seega saab veebi käideldavusega veelgi arendada ühtset turgu ja teha teenused kõikidele ELi kodanikele laiemalt kättesaadavaks.

Veebi käideldavus on tähtis, sest see teeb veebisaidid kõikide, sealhulgas puuetega isikute jaoks kasutatavaks. Üldsusele põhiteenuseid osutavad avaliku sektori organid ja üksused peavad kohaldama kõikehõlmavat veebi käideldavuse tava, et täita oma kohustusi kõikide kodanike ees.

Poliitiline taust

ELi institutsioonid on teinud siiani edusammude tugevdamiseks ja veebi käideldavuse edendamiseks palju jõupingutusi: Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–2020; valitsuse tegevuskava 2011–2015; Euroopa digitaalarengu tegevuskava, ELi rahastamisprogrammid veebi käideldavuse tehnoloogiliste lahenduste alaste teadusuuringute ja arendustegevuse toetamiseks. Lisaks sisaldab läbi vaadatav riigihankedirektiiv viited veebi käideldavusele. Liikmesriigid on võtnud kohustuseks parandada avaliku veebisaitide üldist käideldavust. Eelkõige on Riia ministrite deklaratsioonis rõhutatud, et kõik avalikud veebisaidid peaksid olema 2010. aastaks käideldavad.

Kuigi liikmesriigid on juba esitanud veebi käideldavuse teemalisi õigusakte või võtnud muid meetmeid, on siseturul endiselt tõkkeid, mida põhjustavad märkimisväärselt erinevad riiklikud lähenemised kogu Euroopa Liidus.

Komisjoni ettepanek

Eelnevat arvestades on komisjon esitanud ettepaneku võtta vastu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta (COM(2012)0721). Direktiivi eelnõus kehtestatakse konkreetsed tehnilised sätted, mille kohaselt liikmesriigid teevad käideldavaks teatavat tüüpi avaliku sektori asutuste (mis annavad teavet ja osutavad teenuseid, mis on olulised kodanike osalemiseks majandus- ja ühiskondlikus elus) veebisaitide sisu. Direktiivi eesmärk on ühtlustada avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavust käsitlevaid liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, määrates kindlaks ühtlustatud nõuded.

Raportööri seisukoht

Raportöör tunneb heameelt komisjoni ettepaneku üle võtta vastu direktiiv ja selle tunnistamise üle, et ELi avaliku sektori riiklikke meetmeid tuleb ühtlustada, et lõpetada veebi käideldavuse turu killustatus ja kaotada sellel valitsev ebakindlus.

Kuigi raportöör toetab direktiivi eelnõu eesmärke, on ta siiski seisukohal, et komisjoni välja pakutud meetmed ei ole piisavad ega ulatuslikud, et liikuda tulemuslikult ühtse turu lõpuleviimise poole. Lisaks on ta teadlik sellest, et juurdepääs teabele on ainult üks paljudest tõketest, mida eelkõige puuetega isikud oma igapäevaelus kogevad. Seepärast teeb raportöör oma raporti projektis ettepaneku laiendada direktiivi kohaldamisala ning rakendada täiendavaid järelevalve-, aruandlus- ja jõustamismeetmeid, mis võimaldaksid kaotada õigusakti sõnastuses olevad puudused.

Sisu ja reguleerimisala

Artiklis 1 määratletakse direktiivi reguleerimisala ja osutatakse selliste avaliku sektori asutuste 12 veebisaiditüübi loetelule, mis 2001. aasta e-valitsust käsitleva võrdlusuuringu kohaselt on olulised kodanike osalemiseks majandus- ja ühiskondlikus elus. Siiski ei ole veebisaiditüüpide loetelu ammendav ja ei hõlma suuremat osa üldsusele osutavatest avalikest ja põhiteenustest.

Euroopa Komisjon viitab hüpoteetilisele ülekanduvale mõjule, mis avaldub teistele avaliku sektori asutuste poolt käideldavaks tehtavatele veebisaitidele. Raportöör avaldab muret selle pärast, et ülekanduva mõju mehhanism ei tooks soovitud mõju, sest see põhineb vabatahtlikul järgimisel. Strateegia ei ole näidanud oma toimivust ja seda ei toeta tõendid.

Seetõttu püüab raportöör sulgeda lõhet komisjoni lähenemise ja tänapäeval kiiresti muutuva teavitamise ja kommunikatsiooni tegelikkuse vahel. Ta teeb ettepaneku lisada direktiivi reguleerimisalasse kõik avaliku sektori asutuste veebisaidid ja kohaldada seda järk-järgult riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil 2020. aastaks. Peale selle tuleks lisada piiratud arv selliste üksuste veebisaite, kes osutavad üldsusele põhiteenuseid, ja rakendada 2020. aastaks. Lisas on esitatud üldsusele põhiteenuseid osutavate üksuste hallatavate veebisaiditüüpide loetelu.

Uus reguleerimisala kajastaks Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni puuetega inimeste õiguste konventsioonis ning Euroopa digitaalarengu tegevuskavas kehtestatud siduvaid kohustusi e-kaasatuse ja turu usaldusväärsuse seisukohalt tähtsa tõketeta juurdepääsu edendamiseks.

Mõisted

Komisjoni pakutud definitsioonid ei kajasta märkimisväärseid tehnoloogilisi arenguid. Sidusteavet- ja teenuseid saadakse järjest rohkem lauaarvutite asemel käeshoitavate mobiilisidevahendite abil. Mobiilsidevahendid, samuti veebisaitide omanike kavandatud mobiilsidevõrgu rakendused on muutumas kõige populaarsemateks kliendirakendusteks. Seetõttu tuleks direktiivi artiklis 2 esitatud mõistete „asjaomane veebisait”, „veebisaidi sisu” ja „kasutajaagent” definitsioonides seda asjaolu selgelt arvesse võtta.

Lisaks teeb raportöör ettepaneku tugevdada mõiste „veebisaidi sisu” definitsiooni ja lisada eelkõige veebisaitide kaudu pakutavad funktsioonid, mis asuvad asjaomasest avalikust asutusest või üksusest väljaspool, eeldusel et see väline veebisait on ainuke kanal, mille kaudu pakutakse kasutajale teavet ja teenuseid.

Veebi käideldavuse nõuded

Raportöör toetab ambitsioonikat lähenemisviisi ja seetõttu toetab avaliku sektori asutuste veebisaitide ja põhiteenuste osutamisega üldsusele seotud muude kasutajaagentidega üksuste veebisaitide koostalitlusvõimet. Koostalitluse võimaldamine on tähtis isikute jaoks, kes kasutavad veebisaitidele juurdepääsuks tugitehnoloogiat.

Järelevalve ja aruandlus

Artiklis 7 määratletakse liikmesriikide järelevalve- ja aruandluskohustus seoses veebisisu korrapärase ajakohastamisega. Komisjon peaks kehtestama alusmeetodi, konsulteerides tihedalt asjaomaste tööstuse ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega ning lähtudes läbipaistvatest, ülekantavatest ja representatiivsetest põhimõtetest. Raportöör soovitab sisse viia kaks eraldi artiklit järelevalve ja aruandluse kohta, et tagada kahe kohustuse ja suurema loetavuse selge eristamine.

Raportöör tunneb heameelt selle üle, et komisjon kehtestas pideva järelevalve. Liikmesriigid määravad järelevalve eest vastutava pädeva asutuse, kes menetleb kaebusi, mille on esitanud kasutajad või muud huvitatud osapooled seoses artikli 3 lõikes 1 osutatud veebi käideldavuse nõuete rikkumisega asjaomaste veebisaitide puhul.

Läbipaistvuse huvides nähakse järelevalvevahendile lisaks ette avatud andmete vahend, mille raames liikmesriigid annavad aru avalikult teostatud järelevalve tulemustest. Selle raames kohtub komisjoni kutsel korrapäraselt komisjoni ja liikmesriikide poolt nimetatud esindajatest koosnev töörühm, et arutada käesoleva direktiivi kohaldamise tulemuste kontrollimist ja sellega seotud parimate tavade vahetamist.

Raportöör tunnustab subsidiaarsuse põhimõtet, mille kohaselt on liikmesriikidel oluliste näitajate rakendamisel märkimisväärne otsustusõigus. Seega võtavad liikmesriigid kõik meetmed, et luua tulemuslik jõustamismehhanism, millega kehtestatakse eeskirjad riiklike sätete rikkumisel kohaldatavate tulemuslike ja proportsionaalsete sanktsioonide kohta. Liikmesriigid teatavad komisjonile nendest sätetest hiljemalt 30. juuniks 2014.

Delegeeritud õigusaktid

Euroopa Komisjon tahab saada volitusi delegeeritud õigusaktide vastuvõtmiseks, et täpsustada vajaduse korral artiklis 3 sätestatud veebi käideldavuse ühtlustatud nõuet.

Raportöör väljendab muret selle pärast, et artiklis 3 sätestatud nõuete muutmisel muudetaks ka direktiivi põhisisu. Seetõttu soovitab raportöör piirata delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise volitusi ainult konkreetsete olukordade ja eesmärkidega, ilma nõudeid muutmata.

TÖÖHÕIVE- JA SOTSIAALKOMISJONI ARVAMUS (14.10.2013)

siseturu- ja tarbijakaitsekomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta
(COM(2012)0721 – C7‑0394/2012 – 2012/0340(COD))

Arvamuse koostaja: Tamás Deutsch

MUUDATUSETTEPANEKUD

Tööhõive- ja sotsiaalkomisjon palub vastutaval siseturu- ja tarbijakaitsekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Liikumine digitaalühiskonna poole pakub kasutajatele uusi viise teabele ja teenustele juurdepääsemiseks. Teabe pakkujad ja teenuste osutajad, nagu avaliku sektori asutused, sõltuvad üha enam internetist, et toota, koguda ja pakkuda seal mitmesugust inimestele olulist teavet ning teenuseid.

(1) Liikumine digitaalühiskonna poole pakub kasutajatele uusi viise teabele ja teenustele juurdepääsemiseks. Teabe pakkujad ja teenuste osutajad, nagu avaliku sektori asutused, sõltuvad üha enam internetist, et toota, koguda ja pakkuda seal mitmesugust inimestele olulist teavet ning teenuseid. Seetõttu on teabe edastamise turvalisus ja isikuandmete kaitse äärmiselt olulised.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Veebi käideldavus hõlmab põhimõtteid ja tehnikaid, mida tuleb järgida veebisaidi konstrueerimisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimestele. Veebisaitide sisu hõlmab nii tekstilist kui ka mittetekstilist teavet, vormide allalaadimist ja kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine, autentimine ning tehingud, nagu juhtumite käsitlemine ja maksed.

välja jäetud

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Komisjon kutsub oma e-valitsuse tegevuskavaga 2011–2015 üles võtma meetmeid kaasatust ja käideldavust tagavate e-valitsuse teenuste väljatöötamiseks.

(3) Komisjon kutsub oma e-valitsuse tegevuskavaga 2011–2015 üles võtma meetmeid kaasatust ja käideldavust tagavate e-valitsuse teenuste väljatöötamiseks. Samal ajal on rohkem vaja ära teha e-kaasamise poliitika tõhusaks rakendamiseks, eesmärgiga vähendada lünki IKT kasutamises ja edendada IKT kasutamist, et nii võidelda tõrjutuse vastu, parandada majandustulemusi, tööhõivevõimalusi, elukvaliteeti, osalemist ühiskonnaelus ja sotsiaalset ühtekuuluvust, sh demokraatlikke konsultatsioone.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Oma teatises „Euroopa digitaalne tegevuskava” märkis komisjon, et avaliku sektori veebisaidid peaksid olema 2015. aastaks täielikult käideldavad.

(4) Euroopa digitaalse tegevuskava (mis on üks strateegia „Euroopa 2020” algatusi) rakendamise eesmärgil märkis komisjon, et avaliku sektori veebisaidid ja kodanikele üldhuviteenuseid osutavad veebisaidid peaksid olema 2015. aastaks täielikult käideldavad.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Äärmiselt oluline on suurendada sünergiaid selliste juhtalgatuste vahel, nagu „Euroopa digitaalarengu tegevuskava”, „Uute oskuste ja töökohtade tegevuskava”, „Innovaatiline liit”, „Noorte liikuvus”, „Ressursitõhus Euroopa” ning vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu võitlemise Euroopa tegevusprogramm.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5) Teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi ning konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammiga toetatakse teadusuuringuid käideldavusprobleemidele tehnoloogiliste lahenduste leidmiseks ning kõnealuste lahenduste väljatöötamist.

(5) Teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi ning konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammiga toetatakse teadusuuringuid käideldavusprobleemidele tehnoloogiliste lahenduste leidmiseks ning kõnealuste lahenduste väljatöötamist, arvestades, et komisjon on kuuenda ja seitsmenda raamprogrammi raames rahastanud vabavara ja avatud lähtekoodiga tarkvara (FOSS) uuringuid.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–2020 põhineb ÜRO konventsioonil ja hõlmab eri prioriteetsete valdkondade, sealhulgas veebi käideldavusega seotud meetmeid, et „tagada puuetega inimestele juurdepääs toodetele, teenustele, sealhulgas avalikele teenustele ja abivahenditele”.

(7) Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–2020, mille eesmärk on kõrvaldada takistused, mis ei võimalda puuetega inimestel osaleda ühiskonnaelus teistega samadel alustel, põhineb ÜRO konventsioonil ja hõlmab eri prioriteetsete valdkondade, sealhulgas veebi käideldavusega seotud meetmeid, et „tagada puuetega inimestele juurdepääs toodetele, teenustele, sealhulgas avalikele teenustele ja abivahenditele”.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 9

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Kiiresti kasvav veebi käideldavuse turg hõlmab paljusid ettevõtjaid, nagu veebisaitide või veebilehtede loomiseks, haldamiseks ja testimiseks kasutatavate tarkvaravahendite arendajad, kasutajaagentide, nagu veebibrauserid ja seotud tugitehnoloogiad, väljatöötajad, sertifitseerimisteenuste rakendajad ning koolitajad.

(9) Kiiresti kasvav veebi käideldavuse turg hõlmab paljusid ettevõtjaid, nagu veebisaitide või veebilehtede loomiseks, haldamiseks ja testimiseks kasutatavate tarkvaravahendite arendajad, kasutajaagentide, nagu veebibrauserid ja seotud tugitehnoloogiad, väljatöötajad, sertifitseerimisteenuste rakendajad ning koolitajad. Seetõttu on väga olulised jõupingutused, mida tehakse digitaaltöökohtade edendamise suure koalitsiooni raames, mis on tööhõivepaketi jätkumeede ning on suunatud IKT asjatundjatele, selle eesmärk on lahendada kutseoskuste vajakajäämisega seotud probleeme, sh digitaalse kirjaoskuse ja tööoskustega seotud probleeme IKT valdkonnas.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Piiratud konkurentsi tõttu peavad veebisaitide ning seotud toodete ja teenuste ostjad maksma teenuste eest kõrget hinda või sõltuvad ainult ühest tarnijast. Tarnijad soosivad sageli ettevõttesiseste standardite variatsioone, piirates seega kasutajaagentide koostalitlusvõimet ja asukohast sõltumatut liiduülest juurdepääsu veebisaitide sisule. Riiklike õigusaktide killustatus vähendab kasu, mida võidakse saada kodu- ja välismaiste kolleegidega kogemuste vahetamisest ühiskondlike ja tehnoloogiliste arengutega toimetuleku alal.

(12) Piiratud konkurentsi tõttu peavad veebisaitide ning seotud toodete ja teenuste ostjad maksma teenuste eest kõrget hinda või sõltuvad ainult ühest tarnijast. Tarnijad soosivad sageli ettevõttesiseste standardite variatsioone, piirates seega kasutajaagentide koostalitlusvõimet ja asukohast sõltumatut liiduülest juurdepääsu veebisaitide sisule. Riiklike õigusaktide killustatus vähendab kasu, mida võidakse saada kodu- ja välismaiste kolleegidega kogemuste vahetamisest ühiskondlike ja tehnoloogiliste arengutega toimetuleku alal. Seotust ühe pakkujaga saab vältida, nõudes, et tarkvarapakkujad järgiksid kindlaksmääratud standardeid, ja soovitades tellijatel kasutada tarkvarapakkujaid, kes avaldavad enda loodud tarkvara lähtekoodid, mis aitaks vältida ka avalike süsteemide järele spioneerimist. Avatud lähtekoodiga tarkvarale ülemineku kaudu saaks ühe liikmesriigi tellitud heaks hinnatud teenuseid ja tarkvara paljundada kasutamiseks ka teistes liikmesriikides, mis lihtsustaks ka tarkvara ühtset arendamist, mis omakorda parandaks tarkvara ühilduvust, vähendaks tootmiskulusid ja tõstaks kvaliteeti. Lisaks sellele aitaks lähtekoodide avaldamine kaasa konkurentsile ja lihtsustaks konkurentsipõhiste hangete korraldamist, sest sellisel juhul on võimalik teenusepakkujaid vahetada ilma teenuste kasutamise katkemiseta ja vajaduseta teenust täielikult uuendada. Avalike internetiteenuste paljundamine aitaks paremini arvestada ka puudega inimeste ja teiste eri kasutajarühmade vajadusi.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Kasutades tehnoloogianeutraalseid käideldavusnõudeid, ei pidurdata innovatsiooni, vaid pigem soodustatakse seda.

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide ning kodanikele üldhuviteenuseid osutavate asutuste veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Kasutades tehnoloogianeutraalseid käideldavusnõudeid, ei pidurdata innovatsiooni, vaid pigem soodustatakse seda.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 16

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(16) Käesolevas direktiivis määratletud veebi käideldavuse nõuded on tehnoloogianeutraalsed. Nendega osutatakse üksnes, milliseid põhifunktsioonid peavad olema täidetud, et kasutaja tajuks, kasutaks ja mõistaks veebisaiti ja selle sisu. Kriteeriumides ei täpsustata, kuidas nimetatud eesmärki saavutada või millist tehnoloogiat konkreetse veebisaidi, internetiteabe või rakenduse jaoks valida. Seega ei takistata nendega innovatsiooni.

(16) Käesolevas direktiivis määratletud veebi käideldavuse nõuded on tehnoloogianeutraalsed. Nendega osutatakse üksnes, milliseid põhifunktsioonid peavad olema täidetud, et kasutaja tajuks, kasutaks, mõistaks veebisaiti ja selle sisu ning suhtleks sellega. Kriteeriumides ei täpsustata, kuidas nimetatud eesmärki saavutada või millist tehnoloogiat konkreetse veebisaidi, internetiteabe või rakenduse jaoks valida. Seega ei takistata nendega innovatsiooni ja võetakse arvesse veebisisu kasutamise pidevat tehnoloogilist ja ühiskondlikku arengut, nt käsiseadmete kasutuse levikut.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 17

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(17) Veebi käideldavusega seotud koostalitlusvõime peaks põhinema ühiselt vastu võetud ja kasutatavatel nõuetel, millega maksimeeritakse veebisisu kokkusobivust praeguste ja tulevaste kasutajaagentide ning tugitehnoloogiatega. Täpsemalt peaks kasutajaagentidele veebisisu edastama üldises sisemises kodeeringus, mis hõlmab nii loomuliku keele, struktuuride, relatsioonide ja jadastatuse kui ka mis tahes kasutajaliidesesse põimitud komponentide kodeeringut. Koostalitlusest saavad seega kasu kasutajad, kellel on võimalik kasutada kõikjal oma kasutajaagente veebisaitide käitlemiseks, ning samuti võivad nad saada kasu suuremast valikust ja madalamatest hindadest kõikjal liidus. Veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste tarnijad ning ostjad saavad samuti koostalitlusest kasu.

(17) Veebi käideldavusega seotud koostalitlusvõime peaks põhinema ühiselt vastu võetud ja kasutatavatel nõuetel, millega maksimeeritakse veebisisu kokkusobivust praeguste ja tulevaste kasutajaagentide ning tugitehnoloogiatega. Täpsemalt peaks kasutajaagentidele veebisisu edastama üldises sisemises kodeeringus, mis hõlmab nii loomuliku keele, struktuuride, relatsioonide ja jadastatuse kui ka mis tahes kasutajaliidesesse põimitud komponentide kodeeringut. Internetiteenuste pakutav teave peab olema käideldav ka avatud rakendusliidese (API) kaudu. Avatud rakendusliidese abil toetatakse teabe saamisele kaasa aitavate tehnoloogiate ja kolmandate poolte uuenduste teket. Koostalitlusest saavad seega kasu kasutajad, kellel on võimalik kasutada kõikjal oma kasutajaagente veebisaitide käitlemiseks, ning samuti võivad nad saada kasu suuremast valikust ja madalamatest hindadest kõikjal liidus. Veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste tarnijad ning ostjad saavad samuti koostalitlusest kasu.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 18

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18) Nagu on rõhutatud Euroopa digitaalarengu tegevuskavas, peaks avalikel asutustel olema oma osa internetipõhise infosisu turgude edendamisel. Valitsused saavad stimuleerida infosisuturge, tehes avaliku sektori teabe kättesaadavaks läbipaistvatel, tõhusatel ja mittediskrimineerivatel tingimustel. See on innovaatiliste internetiteenuste võimaliku kasvu oluline allikas.

(18) Nagu on rõhutatud Euroopa digitaalarengu tegevuskavas, peaks avalikel asutustel olema oma osa internetipõhise infosisu turgude edendamisel. Valitsused saavad stimuleerida infosisuturge, tehes avaliku sektori teabe kättesaadavaks läbipaistvatel, tõhusatel ja mittediskrimineerivatel tingimustel. Seega peab avaliku sektori teave olema käideldav platvormist sõltumata. Tuleks tagada, et avalikud teenused toimiksid ka mobiilseadmetes, mille hulk ELis kiiresti kasvab, samas kui hiire abil kasutatavate lõppseadmete osakaal väheneb. Erinevate operatsioonisüsteemide, brauserite ja seadmete võrdväärne kohtlemine on innovaatiliste arvuti- ja internetitehnoloogiate võimaliku kasvu oluline allikas.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 18 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(18 a) Liikmesriikide ametiasutused peaksid saama nõuda, et asjaomased veebilehed peavad toimima ELi territooriumil asuvates serverites, et vältida väljaspool ELi asuvate osaliste spionaaži või andmelekkeid ning tagada, et väljaspool ELi asuvad osalised ei saaks sulgeda turvalisuse seisukohast olulisi teenuseid.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 19

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19) Käesoleva direktiivi eesmärk peaks olema tagada, et teatavat tüüpi avaliku sektori asutuste veebisaidid, mis on avalikkusele väga olulised, tehakse käideldavaks ühistel tingimustel. Kõnealused veebisaiditüübid määrati kindlaks 2001. aasta e-valitsust käsitlevas võrdlusuuringus, mida on kasutatud lisas esitatud loetelu alusena.

(19) Käesoleva direktiivi eesmärk peaks olema tagada, et avaliku sektori asutuste veebisaidid, mis on avalikkusele väga olulised, tehakse täielikult käideldavaks puuetega inimestele, nii et neil on võimalus iseseisvaks eluks ja täielikuks osaluseks kõigis eluvaldkondades, nagu on sätestatud ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioonis. Kõnealuste veebisaitide kindlaksmääramine peaks hõlmama üldhuviteenuseid osutavaid veebisaite.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 24

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(24) Vastavust veebi käideldavuse nõuetele tuleks pidevalt jälgida nii avaliku sektori asutuse veebisaidi esialgsel konstrueerimisel kui ka selle sisu edasisel värskendamisel. Ühtlustatud järelevalvemetoodika hõlmab veebisaidi käideldavuse nõuetele vastavuse kontrolli, mida tehakse kõikides liikmesriikides ühtsetel alustel, representatiivse valimi kontrolli ja järelevalve korrapärasust. Liikmesriigid peavad esitama igal aastal aruande järelevalve tulemuste ja üldisemalt käesoleva direktiivi kohaldamisel võetud meetmete kohta.

(24) Vastavust veebi käideldavuse nõuetele tuleks pidevalt jälgida nii avaliku sektori asutuse veebisaidi esialgsel konstrueerimisel kui ka selle sisu edasisel värskendamisel. Ühtlustatud järelevalvemetoodika hõlmab veebisaidi käideldavuse nõuetele vastavuse kontrolli, mida tehakse kõikides liikmesriikides ühtsetel alustel, representatiivse valimi kontrolli ja järelevalve korrapärasust. Liikmesriigid peavad esitama igal aastal aruande järelevalve tulemuste ja üldisemalt käesoleva direktiivi kohaldamisel võetud meetmete kohta. Aruanded tuleks teha üldsusele kättesaadavaks. Komisjon peaks koostama kõnealustest aruannetest kokkuvõtte ja esitama selle Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 25

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(25) Ühtlustatud raamistikus oleks veebisaitide arendajatel vähem tõkkeid siseturul tegutsemiseks ning samas väheneksid valitsuste ja muude veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste hankeid korraldavate asutuste kulud.

(25) Ühtlustatud raamistikus oleks veebisaitide arendajatel vähem tõkkeid siseturul tegutsemiseks ning samas väheneksid valitsuste ja muude veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste hankeid korraldavate asutuste kulud, mis toetaks majanduskasvu ja tööhõivet.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 27

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(27) Selleks et tagada käesoleva direktiivi asjaomaste sätete rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Kontrollimenetlust tuleks kasutada selleks, et määrata kindlaks metoodika, mida liikmesriigid peavad kasutama asjaomaste veebisaitide kõnealustele nõuetele vastavuse kontrollimiseks. Nõuandemenetlust tuleks kasutada sellise korra kindlaksmääramiseks, mille kohaselt liikmesriigid peavad teatama komisjonile kõnealuse järelevalve tulemused. Kõnealuseid rakendamisvolitusi tuleks teostada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes.

(27) Selleks et tagada käesoleva direktiivi asjaomaste sätete rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Kontrollimenetlust tuleks kasutada selleks, et määrata kindlaks metoodika, mida liikmesriigid peavad kasutama asjaomaste veebisaitide kõnealustele nõuetele vastavuse kontrollimiseks. Nõuandemenetlust tuleks kasutada sellise korra kindlaksmääramiseks, mille kohaselt liikmesriigid peavad teatama komisjonile kõnealuse järelevalve tulemused. Kõnealuseid rakendamisvolitusi tuleks teostada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes. Erilist tähelepanu tuleks pöörata nõuandekomitee koosseisule seoses puuetega inimeste ja eakate esindajate kaasamisega.

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavust kõikide kasutajate, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimeste jaoks.

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavust kõikide kasutajate, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimeste ning eakate jaoks.

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni kohaselt hõlmab puuetega inimeste mõiste isikuid, kellel on pikaajaline füüsiline, vaimne, intellektuaalne või meeleline vaegus, mis võib koostoimel erinevate tõketega takistada nende täielikku ja tõhusat osalemist ühiskonnaelus teistega võrdsetel alustel.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Direktiivis on sätestatud eeskirjad, mille kohaselt liikmesriigid teevad kättesaadavaks selliste avaliku sektori asutustele kuuluvate veebisaitide sisu, mille tüübid on täpsustatud lisas.

2. Direktiivis on sätestatud eeskirjad, mille kohaselt liikmesriigid teevad kättesaadavaks avaliku sektori asutustele, kaasa arvatud üldhuviteenuseid osutavatele ja lisas täpsustatud asutustele, kuuluvate veebisaitide sisu.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1 a. Veebi käideldavus hõlmab põhimõtteid ja tehnilisi lahendusi, mida tuleb järgida veebisaidi konstrueerimisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, sealhulgas puuetega inimestele ja eakatele. Veebisaitide sisu hõlmab nii tekstilist kui ka mittetekstilist teavet, vormide allalaadimist ja kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine, autentimine ning tehingud, nagu juhtumite käsitlemine ja maksed.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) „avaliku sektori asutus” – riigi, piirkondlikud või kohalikud asutused, avalik-õiguslikud isikud, nagu on määratletud direktiivi 2004/18/EÜ artikli 1 punktis 9, ning ühest või mitmest kõnealusest asutusest või avalik-õiguslikust isikust koosnevad ühendused.

(8) „avaliku sektori asutus” – liidu institutsioonid liikmesriikides (nt komisjoni esindused ja Euroopa Parlamendi infobürood liikmesriikides) ja riigi, piirkondlikud või kohalikud asutused, avalik-õiguslikud isikud, nagu on määratletud direktiivi 2004/18/EÜ artikli 1 punktis 9, ning ühest või mitmest kõnealusest asutusest või avalik-õiguslikust isikust koosnevad ühendused ja üldhuviteenuseid ja/või üldist majandushuvi pakkuvaid teenuseid osutavad asutused.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) „lõppseade” – mis tahes seade, mille abil saab kasutada käesolevas direktiivis määratletud kasutajaagenti;

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 b) „mobiilseadmed” – kaasaskantavad ja eraldi hiireta juhitavad lõppseadmed;

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 c) „seotus ühe pakkujaga” – olukord, mille puhul kliendil on sedavõrd raske teenusepakkujat vahetada, et teda võib pidada teenusepakkujast sõltuvaks, ja teenusepakkuja omakorda võib kasutada sellist sõltuvust, et tõsta hinnad väga kõrgele enne, kui kliendil tasub hakata kaaluma teenusepakkuja vahetamist;

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – punkt 8 d (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 d) „platvormist sõltumatu” – võimalus kasutada internetiteenust mõistlikkuse piires mis tahes lõppseadmes oleva operatsioonisüsteemi mis tahes brauseriga. Praktikas järgib platvormist sõltumatu teenus seega standardeid ega eelda näiteks ainult teatud brauseritele või operatsioonisüsteemidele saadaolevate brauserite laienduste kasutamist.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a) järjepideval ja sobival viisil, võimaldades kasutajapoolset tajumist, kasutamist ja mõistmist, nähes ette sisu esituse ja suhtlusviiside kohandatavuse ning pakkudes vajaduse korral käideldava elektroonilise alternatiivi;

(a) järjepideval ja sobival viisil, võimaldades kasutajapoolset tajumist, kasutamist ja mõistmist, sealhulgas puuetega inimestele ja eakatele, samuti nähes ette sisu esituse ja suhtlusviiside kohandatavuse;

Selgitus

Veebisaidid tuleks teha käideldavaks viisil, mis teeb need kättesaadavaks kõikidele kasutajatele, et tagada neile võimalus viidata samale sisule.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) viisil, mis võimaldab koostalitlust paljude kasutajaagentide ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil.

(b) viisil, mis võimaldab koostalitlust väga paljude kasutajaagentide, seadmete ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil. Erinevaid operatsioonisüsteeme, brausereid ja seadmeid tuleb kohelda võrdväärselt. Avaliku sektori veebisaidid peavad olema käideldavad platvormist sõltumatult ja neid peab saama lugeda ka mobiilseadmetega.

Selgitus

Käsiseadmete üha laialdasem kasutamine muudab küsitavaks traditsioonilised arvuti, monitori, klaviatuuri ja hiire seaded.

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Komisjonile antakse volitused võtta artikli 8 kohaselt vastu delegeeritud õigusakte, et täpsustada vajaduse korral täiendavalt lõikes 1 osutatud veebi käideldavuse nõudeid.

3. Komisjonile antakse volitused võtta artikli 8 kohaselt vastu delegeeritud õigusakte, et täpsustada vajaduse korral täiendavalt lõikes 1 osutatud veebi käideldavuse nõudeid, mis on kooskõlas tehnoloogia neutraalsuse põhimõtetega ja soodustab avatud lähtekoodiga tarkvara kasutamist ning arendamist.

Selgitus

In order to ensure high interoperability as referred to in paragraph 1 and to meet the specific requirements on user side it is necessary to foster the development of a platform independent solution which does not prefer a certain technology, patent or vendor. Web accessibility to all users shall not demand users to use a certain software environment, to purchase certain devices or regularly upgrade their configurations for the revenue of companies. Accessible web contents must not create social barriers by rising additional expenses for some of the users or create unnecessary lock-in effects which might place new barriers as well. The facilitation of FOSS encourages platform independence, activates communities and FOSS engaged companies and therefore ensures a dynamic and quick adaptation to technical changes and a great variety of adaptations which mirrors the needs of the public. A demand for FOSS does not inflict damage on the principles of technology neutrality as it is a matter of licensing and not of a certain technology.

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid peavad toetama asjakohaseid mehhanisme, et korraldada asjaomaste sidusrühmadega veebi käideldavust käsitlevaid konsultatsioone ja avalikustada veebi käideldavuse poliitika võimalikke arengusuundi ning veebi käideldavuse nõuetele vastavuse rakendamisega seotud kogemusi ja tähelepanekuid.

3. Liikmesriigid peavad toetama asjakohaseid mehhanisme, et korraldada asjaomaste sidusrühmadega ja puuetega inimeste ning eakate huve esindavate organisatsioonidega veebi käideldavust käsitlevaid konsultatsioone ja avalikustada veebi käideldavuse poliitika võimalikke arengusuundi ning veebi käideldavuse nõuetele vastavuse rakendamisega seotud kogemusi ja tähelepanekuid.

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Liikmesriigid peavad tegema komisjoni kaasabil liidu tasandil koostööd sektori ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega, et vaadata artikli 7 lõikes 4 osutatud iga-aastase aruandluse eesmärgil läbi turu- ja tehnoloogiaarengud ja veebi käideldavuse alased edusammud ning vahetada parimaid tavasid.

4. Liikmesriigid peavad tegema komisjoni kaasabil liidu tasandil koostööd sektori, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna sidusrühmadega, et vaadata artikli 7 lõikes 4 osutatud iga-aastase aruandluse eesmärgil läbi turu- ja tehnoloogiaarengud ja veebi käideldavuse alased edusammud ning vahetada parimaid tavasid. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sektori ettevõtjate konkurentsivõimele, eriti väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele, et nende tegevusele ei pandaks lisakoormust.

Muudatusettepanek  33

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Liikmesriigid võivad turvalisusega seotud põhjustel nõuda, et asjaomased veebisaidid asuksid liidu territooriumil paiknevates serverites.

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid peavad esitama lõike 4 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta igal aastal aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu.

2. Liikmesriigid peavad esitama lõike 4 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta igal aastal aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu. Aruanded tehakse üldsusele kättesaadavaks.

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 8 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Artiklites 3 ja 5 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse kindlaksmääramata ajaks alates käesoleva direktiivi jõustumise kuupäevast.

2. Artiklites 3 ja 5 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse viieks aastaks alates käesoleva direktiivi jõustumise kuupäevast.

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Komisjoni abistab komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

1. Komisjoni abistab komitee. Nõuandekomiteesse kaasatakse puuetega inimesed, eakad ja nende esindusorganisatsioonid, et uurida veebi käideldavusnõuete võimalikke tulevasi üksikasju. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 11 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon vaatab käesoleva direktiivi kohaldamise läbi kolme aasta jooksul alates selle jõustumisest.

Komisjon vaatab käesoleva direktiivi kohaldamise läbi kolme aasta jooksul alates selle jõustumisest ja teeb läbivaatamise tulemused üldsusele kättesaadavaks.

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Avaliku sektori asutuste veebisaitide tüübid

Asjaomaste veebisaitide loetelu

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Sotsiaalkindlustushüvitised: töötushüvitised, lapsetoetused, ravikulud (hüvitamine või otsene hüvitamine), stipendiumid

(3) Sotsiaalkindlustushüvitised: töötushüvitised, lapsetoetused, ravikulud (hüvitamine või otsene hüvitamine), stipendiumid, eluasemetoetused, puudetoetused, transpordihüvitised jne; sotsiaalteenistused ja -asutused;

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Isiklikud dokumendid: passid või juhiload

(4) Isiklikud dokumendid: passid või ID-kaardid, juhiload ja muud ametiasutuste väljastatud dokumendid ning kutsealast koolitust või kutseoskusi tõendavad dokumendid

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 7 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(7 a) Tuleõnnetustest ametiasutustele teatamine

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 7 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(7 b) Põhiõigustega tegelevad ametid (nt diskrimineerimise vastu võitlevad asutused, ametiasutused, kohtud, ombudsmanid jne)

Muudatusettepanek  43

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8) Avalikud raamatukogud, nt kataloogid ja otsinguvahendid

(8) Avalikud raamatukogud, nt kataloogid ja otsinguvahendid, riiklikud muuseumid ja galeriid

Muudatusettepanek  44

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Kõrgkooli või ülikooli astumine

(10) Kõrgkooli või ülikooli, toetatud koolidesse ja kutseõppesse, haridusasutustesse astumine

Muudatusettepanek  45

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Terviseteenused: interaktiivne nõustamine teenuste kättesaadavuse kohta, internetiteenused patsientidele, vastuvõtuaegade registreerimine.

(12) Terviseteenused: erakorraline arstiabi, interaktiivne nõustamine teenuste kättesaadavuse kohta, internetiteenused patsientidele, vastuvõtuaegade registreerimine.

Muudatusettepanek  46

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 a) Veebisaidid, mille sihtrühmad on puuetega inimesed ja eakad

Muudatusettepanek  47

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 b) Pakkumiskutsed ja liidu asjaomaste vahendite, riiklike ja kohalike stipendiumide taotlused

Muudatusettepanek  48

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 c) Ühistransport

Muudatusettepanek  49

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 13 (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(13) Avalik teave

Muudatusettepanek  50

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 14 (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14) Hädaabiteenused numbril 112

MENETLUS

Pealkiri

Avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavus

Viited

COM(2012)0721 – C7-0394/2012 – 2012/0340(COD)

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

IMCO

10.12.2012

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

EMPL

10.12.2012

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Tamás Deutsch

17.1.2013

Arutamine parlamendikomisjonis

19.6.2013

10.10.2013

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

10.10.2013

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

37

0

2

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Edit Bauer, Heinz K. Becker, Phil Bennion, Pervenche Berès, Vilija Blinkevičiūtė, Philippe Boulland, Alejandro Cercas, Ole Christensen, Marije Cornelissen, Emer Costello, Andrea Cozzolino, Frédéric Daerden, Karima Delli, Sari Essayah, Marian Harkin, Stephen Hughes, Danuta Jazłowiecka, Ádám Kósa, Jean Lambert, Patrick Le Hyaric, Olle Ludvigsson, Thomas Mann, Elisabeth Morin-Chartier, Csaba Őry, Konstantinos Poupakis, Sylvana Rapti, Licia Ronzulli, Elisabeth Schroedter, Nicole Sinclaire, Jutta Steinruck, Ruža Tomašić, Traian Ungureanu, Andrea Zanoni

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Georges Bach, Kinga Göncz, Anthea McIntyre, Ria Oomen-Ruijten, Antigoni Papadopoulou, Csaba Sógor

KULTUURI- JA HARIDUSKOMISJONI ARVAMUS (17.10.2013)

siseturu- ja tarbijakaitsekomisjonile

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta
(COM(2012)0721 – C7‑0394/2012 – 2012/0340(COD))

Arvamuse koostaja: Zoltán Bagó

LÜHISELGITUS

Veebi käideldavus on avaliku sektori asutuste jaoks väga oluline, kuna see võimaldab neil jõuda kodanikeni ja täita oma avalik-õiguslikke kohustusi. Kahjuks loovad liikmesriikide ühtlustamata lähenemisviisid veebi käideldavusele takistusi siseturul.

Komisjoni ettepanekus võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse kohta soovitatakse ühtset Euroopa lähenemisviisi, et kehtestada nõuded teatavat liiki avaliku sektori asutustele.

Arvamuse koostaja väljendab heameelt komisjoni kavatsuse üle edendada riigisiseste meetmete ühtlustamist ja vähendada veebisaitide arendajate ebakindlust ning toetab seda täielikult. Arvamuse koostaja on seisukohal, et kasutajad peaksid saama avaliku sektori internetiteenustele, sealhulgas veebisaitide audiovisuaalsele sisule laialdasema juurdepääsu. Sellega seoses on ta arvamusel, et tuleb pöörata erilist tähelepanu Euroopa Liidu vananevale rahvastikule, kuna eakate osakaal Euroopa kodanike seas järjest suureneb, ning puudega inimestele. Erilist tähelepanu tuleks seega pöörata nende inimrühmade digitaalse tõrjutuse vältimisele.

Arvamuse koostaja väljendab heameelt selle üle, et käesolev ettepanek näitab tõelist poliitilist tahet viia tegelikkuses täide Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni puuetega inimeste õiguste konventsioonist tulenevad kohustused. Ta peab siiski kahetsusväärseks, et ettepanek hõlmab ainult 12 liiki avaliku sektori asutuste veebisaite ning et komisjoni ettepanek ei hõlma piisavalt haridus- ja kultuurimeetmeid, kuigi nendel sektoritel on kodanike elus suur tähtsus. Seepärast leiab arvamuse koostaja, et kõnealused veebisaitide liigid tuleks lisada lisasse.

Arvamuse koostaja on seisukohal, et on vaja täiendavaid meetmeid ettepaneku reguleerimisala laiendamiseks ning juurdepääsu tagamiseks kõigile avaliku sektori asutuste veebisaitidele ja veebipõhistele teenustele.

MUUDATUSETTEPANEKUD

Kultuuri- ja hariduskomisjon palub vastutaval siseturu- ja tarbijakaitsekomisjonil lisada oma raportisse järgmised muudatusettepanekud:

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Veebi käideldavus hõlmab põhimõtteid ja tehnikaid, mida tuleb järgida veebisaidi konstrueerimisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimestele. Veebisaitide sisu hõlmab nii tekstilist kui ka mittetekstilist teavet, vormide allalaadimist ja kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine, autentimine ning tehingud, nagu juhtumite käsitlemine ja maksed.

(2) Veebi käideldavus hõlmab põhimõtteid ja tehnikaid, mida tuleb järgida veebisaidi konstrueerimisel, et teha kõnealuste veebisaitide sisu käideldavaks kõikidele kasutajatele, sealhulgas puudega inimestele ja eakatele. Veebisaitide sisu hõlmab nii tekstilist kui ka mittetekstilist teavet, vormide allalaadimist ja kahesuunalist suhtlust, nt digitaalsete vormide töötlemine, autentimine ning tehingud, nagu juhtumite käsitlemine ja maksed.

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(4 a) Eakaid ohustab digitaalne tõrjutus, kuna neil puuduvad info- ja kommunikatsioonitehnoloogia alased teadmised ja juurdepääs internetile. ELi programmi „E-kaasatus” eesmärk on tagada, et kõigil kasutajarühmadel oleksid võimalikult head interneti kasutamise ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga tutvumise võimalused. Euroopa digitaalne tegevuskava sisaldab hulgaliselt meetmeid uue info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kasutuse edendamiseks ebasoodsas olukorras olevate elanikkonnarühmade seas, nagu eakad.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 a) Euroopa Parlamendi 25. oktoobri 2011. aasta resolutsioonis puuetega isikute liikuvuse ja kaasamise ning Euroopa puuetega inimeste strateegia 2010–20201 kohta1 rõhutatakse, et innovatiivne ja teadmistepõhine majandus ei saa kujuneda ilma puuetega inimestele juurdepääsetava sisu ja vormita, mida reguleerivad siduvad õigusaktid, näiteks pimedatele ligipääsetavad veebilehed ja subtiitritega varustatud sisu kuulmispuudega inimestele, sealhulgas massimeediateenused, viipekeelt kasutavatele inimestele mõeldud veebipõhised teenused, nutitelefoni rakendused ning puutetundlikud ja häälega avaliku meedia abiseadmed.

 

______________

 

1ELT C 131 E, 8.5.2013, lk 9.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 8 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(8 b) Digitaalarengu tegevuskavas rõhutatakse, kui oluline on võtta positiivseid meetmeid, et aidata puuetega inimestel saada juurdepääs kultuurisisule, kuna see on ELi täieõiguslikuks kodanikuks olemise põhiaspekt, ning kutsutakse üles täielikult rakendama põhimõtteid, mis on sätestatud puuetega inimestele digitaalse infosisu kättesaadavaks tegemise vastastikuse mõistmise memorandumis. Avalikel veebilehtedel avaldatavate dokumentide (aruanded, raamatud ja õigusaktid) kättesaadavaks tegemine viisil, mis tagab täieliku juurdepääsu, võib kõnealuse eesmärgi saavutamisele oluliselt kaasa aidata, arendada oskusi ning soodustada teenuseosutajate tegevust ELi tasandil ja soovitavate meetmete võtmist erasektori toetamiseks, et innustada investeeringuid sellesse valdkonda.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 11 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(11 a) Võrgu neutraalsuse garantii on avaliku sektori veebisaitide puhul oluline, et olla käideldavad praegu ja ka edaspidi ning see on tähtis ka interneti avatuse seisukohalt.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Kasutades tehnoloogianeutraalseid käideldavusnõudeid, ei pidurdata innovatsiooni, vaid pigem soodustatakse seda.

(13) Killustatuse kõrvaldamiseks on vaja ühtlustada riigisiseseid meetmeid liidu tasandil, toetudes avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavuse nõudeid käsitlevale kokkuleppele. See vähendaks veebisaitide arendajate ebakindlust ja soodustaks koostalitlust. Kasutades tehnoloogianeutraalseid ja avatud standardil põhinevaid käideldavusnõudeid, ei pidurdata innovatsiooni, vaid pigem soodustatakse seda. Eelkõige oleks soovitav kehtestada omandiõigusega kaitsmata rahvusvahelised standardid, nii sisu tootmise kui ka selle kataloogimise ja kindlakstegemise viiside osas.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14) Ühtne lähenemisviis peaks võimaldama liidu avaliku sektori asutustel ja ettevõtjatel saada majanduslikku ja ühiskondlikku kasu, kui internetiteenuste osutamist laiendatakse suurema hulga kodanike ja klientide kaasamiseks. See peaks suurendama veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste siseturu potentsiaali. Sellest tulenev turu kasv peaks võimaldama ettevõtjatel anda oma panus liidu majanduskasvu ja töökohtade loomisse. Siseturu tugevdamine peaks muutma ELi investeerimise ligitõmbavamaks. Valitsused saaksid kasu veebi käideldavuse odavamast pakkumisest.

(14) Ühtne lähenemisviis peaks võimaldama liidu avaliku sektori asutustel ja ettevõtjatel saada majanduslikku ja ühiskondlikku kasu, kui internetiteenuste osutamist laiendatakse suurema hulga kodanike ja klientide kaasamiseks. See peaks suurendama veebi käideldavusega seotud toodete ja teenuste siseturu potentsiaali ja edendama ühtse digitaalse turu väljakujundamist. Sellest tulenev turu kasv peaks võimaldama ettevõtjatel anda oma panus liidu majanduskasvu ja töökohtade loomisse. Siseturu tugevdamine peaks muutma ELi investeerimise ligitõmbavamaks. Valitsused saaksid kasu veebi käideldavuse odavamast pakkumisest.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Kodanikud saaksid avaliku sektori internetiteenustele laialdasema juurdepääsu ning neile osutataks teenuseid ja antaks teavet, mis võimaldab nautida kõikjal liidus oma õigusi, eelkõige õigust liikuda ja elada vabalt liidu territooriumil ning asutamisvabadust ja vabadust osutada teenuseid.

(15) Kodanikud saaksid avaliku sektori internetiteenustele laialdasema juurdepääsu ning juurdepääsu kultuuri- ja meelelahutuslikule sisule, mis võimaldab nende täielikku sotsiaalset ja ametialast osalust, ning neile osutataks teenuseid ja antaks teavet, mis võimaldab nautida kõikjal liidus oma õigusi, eelkõige õigust liikuda ja elada vabalt liidu territooriumil, õigust pääseda ligi teabele ning asutamisvabadust ja vabadust osutada teenuseid.

Muudatusettepanek  9

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavust kõikide kasutajate, eelkõige piiratud funktsionaalse võimekusega, sealhulgas puuetega inimeste jaoks.

1. Käesoleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, milles käsitletakse juurdepääsu avaliku sektori asutuste veebisaitide sisule, sealhulgas audiovisuaalsele sisule, kõikide kasutajate, sealhulgas puudega inimeste ja eakate jaoks.

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Liikmesriigid võivad laiendada käesoleva direktiivi reguleerimisala muud kui lõikes 2 osutatud tüüpi avaliku sektori veebisaitidele.

3. Liikmesriigid võivad laiendada käesoleva direktiivi reguleerimisala muud kui lõikes 2 osutatud tüüpi avaliku sektori veebisaitidele, sealhulgas kultuurisisu või hariduse, teaduse ja teadusuuringutega seonduvat teavet sisaldavatele veebisaitidele.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b) viisil, mis võimaldab koostalitlust paljude kasutajaagentide ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil.

(b) viisil, mis võimaldab avatud standardite alusel koostalitlust paljude kasutajaagentide ja tugitehnoloogiatega nii liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Muudatusettepanek  12

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Liikmesriigid tagavad uued info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendused, mis on kasutajasõbralikud ning sobivad kasutamiseks puudega inimestele ja eakatele, ning edendavad koolitusi ja teavitustegevust nende digitaalsete teadmiste parandamiseks.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 6 – lõige 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4 a. Liikmesriigid näevad ette sanktsioonid nendele avaliku sektori asutustele, kelle veebisaidid ei vasta käesolevas direktiivis sätestatud juurdepääsunõuetele.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid peavad esitama lõike 4 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta igal aastal aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu.

2. Liikmesriigid peavad esitama lõike 4 kohaselt tehtud kontrollimiste tulemuste kohta üks aasta pärast käesoleva direktiivi avaldamist ning seejärel iga kahe aasta tagant aruande, mis sisaldab mõõtmisandmeid ja vajaduse korral artikli 1 lõikes 3 osutatud veebisaitide loetelu.

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Kõnealune aruanne hõlmab ka artikli 6 kohaselt võetud meetmeid.

3. Kõnealune aruanne tuleb avaldada ja see hõlmab ka artikli 6 kohaselt võetud meetmeid.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Sotsiaalkindlustushüvitised: töötushüvitised, lapsetoetused, ravikulud (hüvitamine või otsene hüvitamine), stipendiumid

(3) Sotsiaalkindlustushüvitised: töötushüvitised, lapsetoetused, ravikulud (hüvitamine või otsene hüvitamine), stipendiumid ja pensionid

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4) Isiklikud dokumendid: passid või juhiload

(4) Isiklikud dokumendid: passid, isikutunnistused või juhiload

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6) Ehitusloa taotlus

(6) Ehitusloa ja väikesemahuliste ehitustööde teostamise taotlus

Muudatusettepanek  19

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 a) Avalik haridus

Muudatusettepanek  20

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 10

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(10) Kõrgkooli või ülikooli astumine

(10) Kutsekooli ja kõrgkooli või ülikooli astumine ning eksamitele registreerumine

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 10 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 a) Avaliku teenistuse konkurssidele registreerumine

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 10 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(10 b) Põhi- või keskkooli astumine ning lõpueksamitele registreerumine

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 a) Kultuurilised tegevused

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 b) Avalikud ühistransporditeenused

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 c) Avalikud postiteenused

Muudatusettepanek  26

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 d (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 d) Valimistega seotud avalikud infoteenused

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 e (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 e) Avalikud energiavarustusteenused

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Lisa – punkt 12 f (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12 f) Avalikud kommunikatsiooniteenused

MENETLUS

Pealkiri

Avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavus

Viited

COM(2012)0721 – C7-0394/2012 – 2012/0340(COD)

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

IMCO

10.12.2012

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

CULT

10.12.2012

Arvamuse koostaja

       nimetamise kuupäev

Zoltán Bagó

9.1.2013

Vastuvõtmise kuupäev

17.10.2013

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

22

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Zoltán Bagó, Silvia Costa, Santiago Fisas Ayxela, Lorenzo Fontana, Mary Honeyball, Petra Kammerevert, Morten Løkkegaard, Emma McClarkin, Emilio Menéndez del Valle, Martina Michels, Marek Henryk Migalski, Doris Pack, Monika Panayotova, Marco Scurria, Hannu Takkula, László Tőkés, Sabine Verheyen, Milan Zver

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Iosif Matula, Mitro Repo

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Ioan Enciu, Gerben-Jan Gerbrandy

MENETLUS

Pealkiri

Avaliku sektori asutuste veebisaitide käideldavus

Viited

COM(2012)0721 – C7-0394/2012 – 2012/0340(COD)

EP-le esitamise kuupäev

3.12.2012

 

 

 

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

IMCO

10.12.2012

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

ECON

10.12.2012

EMPL

10.12.2012

ITRE

10.12.2012

TRAN

10.12.2012

 

REGI

10.12.2012

CULT

10.12.2012

LIBE

10.12.2012

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

ECON

14.1.2013

ITRE

17.12.2012

TRAN

17.12.2012

REGI

18.12.2012

 

LIBE

10.1.2013

 

 

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Jorgo Chatzimarkakis

18.12.2012

 

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

21.3.2013

25.4.2013

7.5.2013

26.9.2013

 

27.11.2013

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

28.11.2013

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

30

3

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Claudette Abela Baldacchino, Adam Bielan, Jorgo Chatzimarkakis, Sergio Gaetano Cofferati, Birgit Collin-Langen, Lara Comi, Anna Maria Corazza Bildt, António Fernando Correia de Campos, Cornelis de Jong, Christian Engström, Evelyne Gebhardt, Małgorzata Handzlik, Malcolm Harbour, Philippe Juvin, Toine Manders, Mitro Repo, Robert Rochefort, Heide Rühle, Christel Schaldemose, Andreas Schwab, Catherine Stihler, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Bernadette Vergnaud, Barbara Weiler

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Ildikó Gáll-Pelcz, Morten Løkkegaard, Claudio Morganti, Olga Sehnalová, Kyriacos Triantaphyllides, Rafał Trzaskowski, Wim van de Camp, Patricia van der Kammen

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Monika Panayotova

Esitamise kuupäev

12.12.2013