ZPRÁVA o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2368/2002, pokud jde o zahrnutí Grónska do provádění Kimberleyského systému certifikace

18. 12. 2013 - (COM(2013)0427 – C7‑0179/2013 – 2013/0198(COD)) - ***I

Výbor pro mezinárodní obchod
Zpravodaj: Vital Moreira


Postup : 2013/0198(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0467/2013
Předložené texty :
A7-0467/2013
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2368/2002, pokud jde o zahrnutí Grónska do provádění Kimberleyského systému certifikace

(COM(2013)0427 – C7‑0179/2013 – 2013/0198(COD))

(Řádný legislativní postup: první čtení)

Evropský parlament,

–   s ohledem na návrh Komise předložený Parlamentu a Radě (COM(2013)0427),

–   s ohledem na čl. 294 odst. 2 a článek 207 Smlouvy o fungování Evropské unie, v souladu s nimiž Komise předložila svůj návrh Parlamentu (C7‑0179/2013),

–   s ohledem na čl. 294 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie,

–   s ohledem na článek 55 jednacího řádu,

–   s ohledem na zprávu Výboru pro mezinárodní obchod (A7-0467/2013),

1.  přijímá svůj postoj v prvním čtení ve znění návrhu předloženého Komisí;

2.  vyzývá Komisi, aby věc opětovně postoupila Parlamentu, bude-li mít v úmyslu svůj návrh podstatně změnit nebo jej nahradit jiným textem;

3.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi, jakož i vnitrostátním parlamentům.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

Úvod

Tento návrh nařízení, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2368/2002, pokud jde o zahrnutí Grónska do provádění Kimberleyského systému certifikace, úzce souvisí s návrhem rozhodnutí Rady, kterým se stanoví pravidla a postupy s cílem umožnit Grónsku členství v Kimberleyském systému certifikace (COM(2013)0429).

Tyto návrhy společně usilují o to, aby se Grónsko prostřednictvím spolupráce s Evropskou unií mohlo stát členem Kimberleyského systému certifikace pro surové diamanty. Systém stanovený v tomto návrhu by umožnil dovoz a vývoz surových diamantů z Grónska do Unie i na území ostatních členů systému certifikace pod podmínkou, že veškerý dovoz a vývoz surových diamantů je ověřován a, pokud jde o vývoz, certifikován orgány Unie v souladu s pravidly stanovenými v nařízení (ES) č. 2368/2002, kterým se provádí Kimberleyský systém certifikace pro mezinárodní obchod se surovými diamanty.

Kimberleyský proces

Kimberleyský proces je společnou iniciativou vlád, průmyslu a občanské společnosti, která má bránit obchodování s konfliktními diamanty – surovými diamanty, které jsou využívány povstaleckými hnutími k financování boje proti legitimním vládám.

V prosinci 2000 přijalo Valné shromáždění OSN historickou rezoluci A/RES/55/56, v níž podpořilo vytvoření mezinárodního systému certifikace surových diamantů. Vznik systému následně podpořila i Rada bezpečnosti OSN svou rezolucí č. 1459 přijatou v lednu 2003. Valné shromáždění od té doby svou podporu kimberleyskému procesu každoročně obnovuje.

Kimberleyský systém certifikace je dobrovolnou iniciativou vlád k ukončení obchodování se surovými diamanty, které podporuje konflikty. Systém funguje od roku 2003 a je zaručen kontrolou vlád nad jeho prováděním. Kimberleyský proces má 54 členů zastupujících 81 států. Účastníci kimberleyského procesu se zavázali, že budou dovážet/vyvážet diamanty výhradně od ostatních účastníků kimberleyského procesu. To se dokládá průvodním certifikátem, který vydává účastník kimberleyského procesu.

Evropská unie, zahrnující všech 28 členských států, je jedním z účastníků systému. EU provádí kimberleyský proces prostřednictvím šesti orgánů Unie. Jakákoli zásilka surových diamantů dovezená/vyvezená do kteréhokoli členského státu EU je předložena některému z orgánů Unie k ověření a teprve poté je odeslána na místo určení a uvedena do volného oběhu v EU. Při vývozu vystaví jeden z těchto orgánů certifikát EU pod podmínkou, že surové diamanty byly do EU dovezeny legálně a že jsou umístěny v kontejnerech odolných proti násilnému otevření.

Účastníci kimberleyského procesu produkují přibližně 99,8 % všech surových diamantů na světě. To znamená, že důležitým prvním krokem každého státu, který má potenciál těžit diamanty, je stát se stranou procesu, jinak by nemohl surové diamanty legálně vyvážet. Grónsko není stát, a nemůže se tedy do kimberleyského procesu zapojit.

Grónsko

Grónsko získalo autonomii v rámci Dánska v roce 1979. Zákon o samosprávě z roku 2009 pak ještě výrazně posílil jeho pravomoci, včetně pravomoci spravovat své nemalé zásoby dosud nevyužitých přírodních zdrojů. Ačkoli je Grónsko a jeho většinové inuitské obyvatelstvo stále výrazně závislé na vnějším financování (včetně každoroční dánské dotace na správu, rozsáhlé dohody o partnerství s EU a protokolu o rybolovu), toto území se pravděpodobně ve střednědobém výhledu stane soběstačným.

Grónsko je jediným územím, které vystoupilo z Evropské unie, k čemuž došlo v roce 1985. Grónsko není součástí území Unie, ale je zahrnuto do seznamu zámořských zemí a území uvedeného v příloze II Smluv. V souladu s článkem 198 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) je účelem přidružení zámořských zemí a území k Unii podpora hospodářského a sociálního rozvoje zámořských zemí a území a navazování úzkých hospodářských vztahů mezi nimi a Unií jako celkem.

V současné době pochází 88 % HDP Grónska z rybolovu a 0,8 % z nerostných surovin. Grónský rybolov je však v důsledku omezených rybolovných zdrojů, kvót a změny klimatu čím dál méně spolehlivým zdrojem příjmů, a proto je pro Grónsko důležité diverzifikovat své hospodářství a prozkoumat svůj nemalý těžební potenciál. Od té doby, co Grónsko v roce 2011 získalo samosprávu nad svým těžebním sektorem, již přijalo právní předpisy zajišťující, aby užitek z těžby nerostných surovin plynul prostřednictvím veřejného fondu pro budování infrastruktury přímo jeho obyvatelům.

Skutečnost, že Grónsko není stát, a nemůže se tedy stát účastníkem kimberleyského procesu, vydávat certifikáty kimberleyského procesu a vyvážet surové diamanty, mu v podstatě brání v tom, aby mohlo přilákat potenciální investory do těžebního průmyslu. Grónsko k zahájení jakékoli významnější těžby nemá dostatečné vlastní zdroje.

Při hledání řešení tohoto problému vzneslo Grónsko otázku, zda by mu jeho status zámořské země a území mohl pomoci přidružit se k EU za účelem používání certifikačního systému EU. To by rozhodně podpořilo hospodářský rozvoj Grónska, což je ostatně podle smluv záměrem takového přidružení.

Dva návrhy Komise

Co se týče konkrétních kroků, jsou zejména navrženy dva právní akty.

Návrh rozhodnutí Rady na základě článku 203 SFEU zavádí zvláštní režim pro pohyb surových diamantů mezi Grónskem a EU. Tento návrh rovněž stanoví, že jakýkoli obchod se surovými diamanty mezi třetí zemí a Grónskem musí nejdříve schválit orgán EU. Vzhledem k tomu, že Grónsko není součástí celního území EU, bylo třeba nalézt spolehlivé řešení, kterým by se zavedl postup, kterým by celní orgány EU mohly přijímat nebo uvolňovat zásilky surových diamantů (vytěžených v Grónsku nebo směřujících do Grónska) na základě potvrzení vydaného grónským orgánem (nebo kopie certifikátu kimberleyského procesu ověřeného některým z orgánů Unie). Další požadavky na zásilky pocházející z Grónska nebo směřující do Grónska, jako je kontejner odolný proti násilnému vniknutí, reflektují požadavky nařízení č. 2368/2002.

Článek 203 SFEU požaduje, aby Rada přijala rozhodnutí jednomyslně na základě návrhu Komise. Parlament je pouze konzultován.

Druhý návrh (návrh nařízení, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 2368/2002, pokud jde o zahrnutí Grónska do provádění Kimberleyského systému certifikace (COM(2013)0427)) vycházející z článku 207 SFEU souběžně obsahuje určité změny nařízení č. 2368/2002, které jsou nezbytné k tomu, aby se Grónsku umožnilo stát se součástí certifikačního systému EU. Těmito změnami se v podstatě stanoví, že pro účely systému certifikace se území Unie a Grónska se považují za jeden celek bez vnitřních hranic (článek 1). Odkaz na Grónsko musel být vložen do několika dalších článků a byla zavedena alternativní podmínka pro certifikaci v případě diamantů vytěžených v Grónsku.

Článek 207 SFEU se týká společné obchodní politiky, o níž se hlasuje řádným legislativním postupem (spolurozhodování).

Rozhodnutí Rady může vstoupit v platnost pouze po schválení změny nařízení č. 2368/2002 za účelem zařazení Grónska do systému certifikace.

Hodnocení zpravodaje

Kimberleyský proces je důležitým inovačním nástrojem, který má bránit obchodování s konfliktními diamanty – surovými diamanty, které jsou využívány povstaleckými hnutími k financování boje proti legitimním vládám. Evropská unie je aktivním účastníkem tohoto procesu a přeje si v něm sehrát kladnou úlohu s cílem dále zvyšovat jeho účinnost.

Zpravodaj by chtěl rovněž upozornit na zapojení občanské společnosti a průmyslu, což je dobrým východiskem (ačkoli žádnou zárukou) pro to, aby se proces stal inkluzivním, založeným na spolupráci a účinným. Kimberleyský proces je úspěšný. Až 15 % světové produkce surových diamantů v hodnotě 10 miliard USD (7,7 miliard EUR) spadalo v polovině a na konci devadesátých let do kategorie konfliktních diamantů. Od té doby se jejich podíl na světové produkci surových diamantů, která dnes dosahuje hodnoty přibližně 13 miliard USD (9,5 miliard EUR), snížil na 1 %, a to částečně díky vyjednání a provádění kimberleyského procesu.

Každý stát, který si přeje k procesu přistoupit a zaváže se, že bude dodržovat a účinně prosazovat jeho pravidla, je vítán. Proto zpravodaj vítá kreativní řešení, které Komise nalezla v připojení Grónska k systému certifikace EU jako zámořské země a území.

Zpravodaj si přeje, aby Parlament napomohl rychlému řešení tohoto problému. Konkrétní změny navržené Komisí právě toto řešení umožňují. Zpravodaj chce proto tyto návrhy podpořit bez pozměňovacích návrhů.

Zpravodaj vyzývá Komisi, aby Parlamentu v dohledné době předložila konsolidované znění nařízení. Potřebné technické změny nařízení by se měly učinit spíše v tomto kontextu.

Samotný Parlament by měl být rovněž efektivnější při sledování této důležité obchodní záležitosti. Veškerá práce odvedená ve výboru komitologie by měla aktivně pokračovat, a to jak v souvislosti s prováděním nařízení, tak pokud jde o obecnější politické otázky, které vyvstanou.

V rámci kimberleyského procesu probíhají důležité diskuse, jejichž účelem je posílení tohoto systému. Nyní, když Komise zvažuje přijetí iniciativ týkajících se „konfliktních minerálů“ (které zahrnují otázky, jako jsou zdroje a bezpečnost dodávek minerálů, transparentnost dodavatelského řetězce a dobrá správa), by měl být kimberleyský proces na jedné straně zdrojem inspirace pro tuto iniciativu. Na druhé straně by měla Komise těžit ze zkušeností získaných v ostatních oblastech a nadále investovat do kimberleyského procesu s cílem posílit postupy sociální zodpovědnosti podniků a mechanismy vzájemného hodnocení mezi vládami účastníků kimberleyského procesu. V souladu s Lisabonskou smlouvou musí být Parlament bezodkladně a v plné míře informován ve všech fázích postupů, a to i v této důležité obchodní záležitosti.

POSTUP

Název

Zapojení Grónska do uplatňování Kimberleyského systému certifikace

Referenční údaje

COM(2013)0427 – C7-0179/2013 – 2013/0198(COD)

Datum předložení EP

18.6.2013

 

 

 

Věcně příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

INTA

1.7.2013

 

 

 

Výbor(y) požádaný(é) o stanovisko

       Datum oznámení na zasedání

AFET

1.7.2013

DEVE

1.7.2013

 

 

Nezaujetí stanoviska

       Datum rozhodnutí

AFET

9.7.2013

DEVE

9.7.2013

 

 

Zpravodaj(ové)

       Datum jmenování

Vital Moreira

10.7.2013

 

 

 

Projednání ve výboru

16.9.2013

27.11.2013

 

 

Datum přijetí

17.12.2013

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

25

0

0

Členové přítomní při konečném hlasování

William (The Earl of) Dartmouth, Laima Liucija Andrikienė, Maria Badia i Cutchet, Nora Berra, Daniel Caspary, María Auxiliadora Correa Zamora, Andrea Cozzolino, George Sabin Cutaş, Marielle de Sarnez, Christofer Fjellner, Yannick Jadot, Bernd Lange, David Martin, Vital Moreira, Paul Murphy, Cristiana Muscardini, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Iuliu Winkler

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Catherine Bearder, Derk Jan Eppink, Béla Glattfelder, Peter Skinner, Jarosław Leszek Wałęsa

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Reimer Böge

Datum předložení

19.12.2013