Ziņojums - A7-0471/2013Ziņojums
A7-0471/2013

IETEIKUMS OTRAJAM LASĪJUMAM par Padomes nostāju pirmajā lasījumā, lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu

19.12.2013 - (11532/4/2013 – C7‑0410/2013 – 2011/0196(COD)) - ***II

Transporta un tūrisma komiteja
Referente: Silvia-Adriana Ţicău


Procedūra : 2011/0196(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A7-0471/2013
Iesniegtie teksti :
A7-0471/2013
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par Padomes nostāju pirmajā lasījumā, lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu

(11532/4/2013 – C7‑0410/2013 – 2011/0196(COD))

(Parastā likumdošanas procedūra: otrais lasījums)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Padomes nostāju pirmajā lasījumā (11532/4/2013 – C7‑0410/2013),

–   ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2011. gada 7. decembra atzinumu[1],

–   ņemot vērā Eiropas datu aizsardzības uzraudzītāja 2011. gada 5. oktobra atzinumu[2],

–   pēc apspriešanās ar Reģionu komiteju,

–   ņemot vērā Parlamenta nostāju pirmajā lasījumā[3] attiecībā uz Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2011)0451),

–   ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 7. punktu,

–   ņemot vērā Reglamenta 72. pantu,

–   ņemot vērā Transporta un tūrisma komitejas ieteikumu otrajam lasījumam (A7-0471/2013),

1.  apstiprina Padomes nostāju pirmajā lasījumā;

2.  pieņem zināšanai Komisijas paziņojumu, kas pievienots šai rezolūcijai;

3.  konstatē, ka akts ir pieņemts saskaņā ar Padomes nostāju;

4.  uzdod priekšsēdētājam parakstīt aktu kopā ar Padomes priekšsēdētāju saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 297. panta 1. punktu;

5.  uzdod ģenerālsekretāram parakstīt aktu pēc tam, kad ir notikusi pārbaude, ka ir pienācīgi ievērotas visas procedūras, un pēc saskaņošanas ar Padomes ģenerālsekretāru nodrošināt tā publicēšanu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī;

6.  uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai, kā arī dalībvalstu parlamentiem.

  • [1]  OV C 43, 15.2.2012., 79. lpp.
  • [2]  OV C 37, 10.2.2012., 6. lpp.
  • [3]  OV C 349 E, 29.11.2013., 105. lpp.

NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PIELIKUMS

Komisijas paziņojums attiecībā uz Regulu (EK) Nr. 561/2006

Lai garantētu vienādu un efektīvu tādu noteikumu piemērošanu, kas attiecas uz braukšanas un atpūtas laiku, Komisija turpinās stingri sekot šī tiesību akta īstenošanai un vajadzības gadījumā veiks atbilstīgas darbības.

PASKAIDROJUMS

Tahogrāfus izmanto autotransporta nozarē ar mērķi pārraudzīt atbilstību noteikumiem par transportlīdzekļu vadīšanas laiku un atpūtas laiku, lai nodrošinātu ceļu satiksmes drošību, atbilstošus darba apstākļus transportlīdzekļu vadītājiem un godīgu konkurenci transporta nozares uzņēmumu vidū.

Tās regulas priekšlikuma mērķis, ar ko aizstās pašreiz spēkā esošo 1985. gada regulu, ir apgrūtināt krāpšanu, veiksmīgāk ieviest sociālās jomas noteikumus un samazināt administratīvo slogu, pilnībā izmantojot jaunas tehnoloģijas un ieviešot virkni jaunu reglamentējošu pasākumu.

Pēc tam, kad Parlaments 2012. gada 3. jūlija plenārsēdē pieņēma pirmā lasījuma nostāju, tika sāktas neoficiālas sarunas ar Kipras prezidentūru, kas pēc tam turpinājās ar Īrijas prezidentūru. Pēc trim trialoga sarunu kārtām ar Īrijas prezidentūru Parlamenta un Padomes sarunu grupas 2013. gada 14. maijā panāca vienošanos par dokumentu. Vienošanās teksts tika iesniegts Transporta un tūrisma komitejai apstiprinājuma balsojumam 2013. gada 18. jūnijā, un tas tika apstiprināts ar pārliecinošu balsu vairākumu. Pamatojoties uz komitejas apstiprinājumu, komitejas priekšsēdētājs vēstulē Pastāvīgo pārstāvju komitejas (COREPER) priekšsēdētājam apņēmās ierosināt plenārsēdē apstiprināt Padomes nostāju pirmajā lasījumā bez grozījumiem. Pēc juridiski lingvistiskās pārbaudes veikšanas Padome pieņēma pirmā lasījuma nostāju, apstiprinot vienošanos 2013. gada 15. novembrī.

Tā kā Padomes pirmā lasījuma nostāja ir saskaņā ar trialoga sarunās panākto vienošanos, referente iesaka komitejai to pieņemt bez turpmākiem grozījumiem.

Referente vēlas jo īpaši uzsvērt šādus kompromisa punktus:

Viedie tahogrāfi: Parlaments atbalstīja viedo tahogrāfu ieviešanu, jo uzskata, ka tas palīdzēs uzlabot tiesību aktu ieviešanu un būs līdzeklis tā administratīvā sloga samazināšanai, kas saistīts ar tahogrāfu izmantošanas pienākumiem atbilstīgiem transporta uzņēmumiem vidējā termiņā un ilgtermiņā. Sarunu laikā tika skaidri pausta nepieciešamība nodrošināt to, lai viedie tahogrāfi būtu efektīvi, taču cenu ziņā pieejami.

Viedie tahogrāfi ietvers divas jaunas funkcijas: attālinātā saziņa ar mērķi īstenot kontroli un atrašanās vietas datu ierakstīšana. Papildus jaunu garantiju iekļaušanai attiecībā uz datu aizsardzību un privātumu vienošanās ietvaros sīkāk izstrādātas šādas funkcijas:

§ attiecībā uz attālināto saziņu ar mērķi īstenot kontroli — tekstā tagad ir ietverts pilnīgs tādu elementu saraksts, kas jānosūta par kontrolieriem. Skaidri noteikts, ka, izmantojot attālināto saziņu kontroles nolūkos, nekādā gadījumā nevar noteikt automātiskas sankcijas vai sodus transportlīdzekļa vadītājam vai uzņēmumam.

§ Dalībvalstu pienākums ir kontrolieriem nodrošināt nepieciešamo aprīkojumu attālinātai saziņai pirms noteiktā termiņa. Jau pirmajā lasījumā bija skaidrs, ka Parlamenta sarunu grupai būs grūti pieņemt viedo tahogrāfu ieviešanu, ja dalībvalstis nebūs apņēmušās un gatavas nodrošināt kontrolieriem nepieciešamo attālinātās saziņas ierīci. Sarunu laikā mūsu mērķis bija nodrošināt, lai attālinātās saziņas mehānisma pamatā būtu vienkāršota un attiecīgi cenu ziņā pieejama tehnoloģija, ar kuru varētu pēc iespējas vairāk ierobežot dalībvalstu ieguldījumu.

§ Saistībā ar atrašanās vietas datu ierakstīšanu ir ieviests lielāks punktu skaits papildus ikdienas darba perioda sākumu un beigu punktam, lai veiksmīgāk īstenotu kontroli. Ierakstīšana tiks veikta automātiski pēc trim nepārtrauktas braukšanas stundām. Izmantojamais satelīta signāls būs bez maksas.

§ Viedo tahogrāfu ieviešanas termiņš: Komisija bija ierosinājusi 48 mēnešu termiņu, Padome un Parlaments vienojās par 36 mēnešu termiņu viedo tahogrāfu laišanai tirgū.

§ ITS izmantošana: saskaņotajā tekstā nav noteikts, ka obligāti jāizmanto ITS saskarnes, taču tajā paredzēts, ka pēc 36 mēnešiem ikvienā viedajā tahogrāfā, kas savienots ar ITS lietojumprogrammu, jāizmanto standartizēta saskarne.

Ar tahogrāfiem saistītās prasības ir izstrādātas sīkāk, tagad ietverot īpašas atsauces uz konkurenci ražotāju tirgū:

§ intelektuālā īpašuma tiesības: lai nodrošinātu godīgu konkurenci ar tahogrāfiem saistīto lietojumprogrammu izstrādē, intelektuālā īpašuma tiesībām vai patentiem, kas saistīti ar datu pārraidi uz tahogrāfu vai no tā, jābūt pieejamiem visiem uz autoratlīdzības pamata (atklātu standartu izmantošana).

§ Ārējo ierīču izmantošana: viedo tahogrāfu funkcijas var tikt nodrošinātas, izmantojot ārējās ierīces.

Regulas tekstā ir iekļauti arī jauni noteikumi par tahogrāfu funkcijām, ierakstāmajiem datiem, brīdinājumiem un informācijas norādīšanu transportlīdzekļa vadītājam.

Uzlabotas garantijas attiecībā uz datu aizsardzību un privātumu: tekstā ieviestas jaunas garantijas atbilstoši Parlamenta paustajām bažām pirmā lasījuma nostājā. Īpašs pants par datu aizsardzību iekļauts I nodaļā attiecībā uz „Principiem, darbības jomu un prasībām”.

Modernizācija: ņemot vērā triju dažādo tahogrāfu veidu (analogo, digitālo un jauno viedo tahogrāfu) kontroles sarežģītību, kā arī tiesību aktu reformas mērķus, Parlamenta sarunu grupa pieprasīja, lai tekstā tiktu iekļauts noteikums par modernizāciju. Tādējādi 15 gadus pēc viedo tahogrāfu laišanas tirgū visiem transportlīdzekļiem jābūt aprīkotiem ar šādiem tahogrāfiem.

Kontrolieri: viņu loma tikusi stiprināta, jo īpaši ieviešot jaunu, īpašu pantu. Lai novērstu esošās problēmas saistībā ar tiesību aktu piemērošanas atšķirībām, kas rodas tādēļ, ka kontrolieri ES tiek apmācīti ļoti dažādos līmeņos, Komisija noteiks šīs apmācības saturu, ietverot sociālās jomas tiesību aktu vienotu interpretāciju.

Pagaidu kartes: nerezidentu transportlīdzekļu vadītāju kontrole tiks uzlabota, sniedzot tiem iespēju izmantot digitālos tahogrāfus.

Transporta nozares uzņēmumu atbildība: šis noteikums ir grozīts, lai tekstā skaidrāk noteiktu uzņēmumu pienākumus un atbildību.

Priekšlikums apvienot transportlīdzekļu vadītāju apliecības ar transportlīdzekļu vadītāju kartēm šajā posmā netika uzskatīts par pietiekami pārdomātu un tika svītrots no teksta.

Regula (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu: Parlamenta sarunu grupas nopietnākās bažas bija saistītas ar pārliecināšanos par to, vai tiesību akti attiecas uz „profesionālajiem transportlīdzekļu vadītājiem”. Saskaņotajā tekstā noteikts, ka tahogrāfi nav obligāti jāizmanto kravas automobiļos, kuri ir vieglāki par 7,5 t, ar kuriem pārvadā materiālus, aprīkojumu vai iekārtas transportlīdzekļa vadītāja vajadzībām viņa darba gaitā un kurus izmanto tikai 100 km rādiusā no vietas, kur bāzēts uzņēmums, ar nosacījumu, ka transportlīdzekļa vadīšana nav transportlīdzekļa vadītāja galvenā darbība (neprofesionālie transportlīdzekļu vadītāji).

Saistībā ar Regulas (EK) Nr. 561/2006 13. pantā minētajiem valstu izņēmumiem saskaņotajā tekstā ir ievērots Komisijas priekšlikums palielināt rādiusu no pašreizējiem 50 km līdz 100 km atsevišķos gadījumos.

Ņemot vērā iepriekš minēto, referente iesaka komitejai pieņemt Padomes nostāju pirmajā lasījumā bez turpmākiem grozījumiem.

PROCEDŪRA

Virsraksts

Grozījumu izdarīšana Regulā (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un Regulā (EK) Nr. 561/2006

Atsauces

11532/4/2013 – C7-0410/2013 – 2011/0196(COD)

1. lasījuma datums EP – P numurs

3.7.2012                     T7-0271/2012

Komisijas priekšlikums

COM(2011)0451 - C7-0205/2011

Datums, kad plenārsēdē paziņoja par Padomes nostājas saņemšanu pirmajā lasījumā

21.11.2013

Atbildīgā komiteja

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

TRAN

21.11.2013

 

 

 

Referents(-e/-i/-es)

       Iecelšanas datums

Silvia-Adriana Ţicău

30.8.2011

 

 

 

Izskatīšana komitejā

26.11.2013

 

 

 

Pieņemšanas datums

17.12.2013

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

36

4

2

Komitejas locekļi, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Magdi Cristiano Allam, Inés Ayala Sender, Georges Bach, Erik Bánki, Izaskun Bilbao Barandica, Antonio Cancian, Michael Cramer, Joseph Cuschieri, Philippe De Backer, Luis de Grandes Pascual, Christine De Veyrac, Saïd El Khadraoui, Carlo Fidanza, Jacqueline Foster, Franco Frigo, Mathieu Grosch, Jim Higgins, Juozas Imbrasas, Dieter-Lebrecht Koch, Werner Kuhn, Jörg Leichtfried, Bogusław Liberadzki, Marian-Jean Marinescu, Gesine Meissner, Mike Nattrass, Hubert Pirker, Dominique Riquet, Petri Sarvamaa, Vilja Savisaar-Toomast, Olga Sehnalová, Brian Simpson, Silvia-Adriana Ţicău, Giommaria Uggias, Peter van Dalen, Patricia van der Kammen, Roberts Zīle

Aizstājēji, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Markus Ferber, Zita Gurmai, Sabine Wils, Karim Zéribi

Aizstājēji (187. panta 2. punkts), kas bija klāt galīgajā balsošanā

Jacky Hénin, Ivo Strejček

Iesniegšanas datums

19.12.2013