ZPRÁVA o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1198/2006, pokud jde o některá ustanovení týkající se finančního řízení v souvislosti s některými členskými státy, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi

24. 1. 2014 - (COM(2013)0428 – C7‑0178/2013 – 2013/0200(COD)) - ***I

Výbor pro rybolov
Zpravodajka: Maria do Céu Patrão Neves


Postup : 2013/0200(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0046/2014
Předložené texty :
A7-0046/2014
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1198/2006, pokud jde o některá ustanovení týkající se finančního řízení v souvislosti s některými členskými státy, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi

(COM(2013)0428 – C7‑0178/2013 – 2013/0200(COD))

(Řádný legislativní postup: první čtení)

Evropský parlament,

–   s ohledem na návrh Komise předložený Evropskému parlamentu a Radě (COM(2013)0428),

–   s ohledem na čl. 294 odst. 2 a čl. 43 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, v souladu s nimiž předložila Komise svůj návrh Parlamentu (C7-0178/2013),

–   s ohledem na čl. 294 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie,

–   s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ze dne 19. listopadu 2013[1],

–   s ohledem na článek 55 jednacího řádu,

–   s ohledem na zprávu Výboru pro rybolov (A7-0046/2014),

1.  přijímá níže uvedený postoj v prvním čtení;

2.  vyzývá Komisi, aby věc znovu postoupila Parlamentu, bude-li mít v úmyslu svůj návrh podstatně změnit nebo jej nahradit jiným textem;

3.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi a vnitrostátním parlamentům.

Pozměňovací návrh    1

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(4a) Členské státy, které dostávají finanční pomoc, musí mít rovněž přístup ke zvýšené míře spolufinancování až do konce období způsobilosti a až do data podání žádosti o poslední platbu, i pokud k tomuto datu již finanční pomoc nevyužívají.

Pozměňovací návrh   2

Návrh nařízení

Čl. 1 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

nařízení (ES) č. 1198/2006 se zrušuje odstavec 5 článku 77a.

Nařízení (ES) č. 1198/2006 se mění takto:

Pozměňovací návrh   3

Návrh nařízení

Čl. 1 – pododstavec 1 – písm. a (nové)

Nařízení (ES) č. 387/2012

Čl. 76 – odst. 3

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

a) v čl. 76 se odst. 3 nahrazuje tímto:

 

„3. Odchylně od čl. 53 odst. 3 se průběžné platby na žádost členského státu zvyšují o částku, která odpovídá deseti procentním bodům nad skutečnou míru spolufinancování pro každou prioritní osu, a to až do maximální hranice 100 %, a která se použije na úhrnnou částku nově stanovených způsobilých veřejných výdajů za jakéhokoli stavu výdajů potvrzeného členským státem, který k 31. prosinci 2013 nebo později splňuje jednu z následujících podmínek:“

Pozměňovací návrh   4

Návrh nařízení

Čl. 1 – pododstavec 1 – písm. b (nové)

Nařízení (ES) č. 387/2012

Čl. 77 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

a) v čl. 77 se odst. 2 nahrazuje tímto:

 

„2. Odchylně od čl. 53 odst. 3 se platby konečné částky na žádost členského státu zvyšují o částku, která odpovídá deseti procentním bodům nad skutečnou míru spolufinancování pro každou prioritní osu, a to až do maximální hranice 100 %, a která se použije na úhrnnou částku nově stanovených způsobilých veřejných výdajů za jakéhokoli stavu výdajů potvrzeného členským státem, který k 31. prosinci 2013 nebo později splňuje jednu z podmínek stanovených v čl. 76 odst. 3 písm. a), b) a c).“

Pozměňovací návrh   5

Návrh nařízení

Čl. 1 – pododstavec 1 – písm. c (nové)

Nařízení (ES) č. 387/2012

Čl. 77 a – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

c) čl. 77a se odst. 2 nahrazuje tímto:

 

„2. Odchylku stanovenou v čl. 76 odst. 3 a v čl. 77 odst. 2 přiznává Komise na základě písemné žádosti členského státu, který splňuje jednu z podmínek stanovených v čl. 76 odst. 3 písm. a), b) a c).“

Pozměňovací návrh   6

Návrh nařízení

Čl. 1 – pododstavec 1 – písm. d (nové)

Nařízení (ES) č. 387/2012

Čl. 77 a – odst. 5

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

d) v článku 77 se zrušuje odstavec 5.

Pozměňovací návrh   7

Návrh nařízení

Čl. 2 – pododstavec 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Toto nařízení se použije ode dne 1. ledna 2014.

  • [1]  Úř. věst. C 341, 21.11.2013, s. 75.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

ÚVOD A SOUVISLOSTI

Finanční krize a hospodářská recese od roku 2009 výrazně ohrožují finanční stabilitu a hospodářský růst Evropské unie obecně a zejména členských států, které využívají vnější pomoci. Na ně se vztahovaly makroekonomické ozdravné programy dohodnuté s Evropskou komisí, které se původně týkaly sedmi členských států (Kypr, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lotyšsko, Portugalsko a Rumunsko), v současné době však finanční pomoc nadále využívá pouze Kypr, Řecko, Irsko a Portugalsko.

Tyto čtyři členské státy podléhají přísným rozpočtovým omezením, jejichž důsledkem jsou potíže s likviditou vyplývající z nezbytnosti ozdravení rozpočtu, a která ztěžují zavádění operačních programů. Investiční schopnosti těchto států jsou tudíž omezeny jak ve veřejném, tak v soukromém sektoru, což ztěžuje využívání dostupných finančních prostředků ve prospěch růstu a konkurenceschopnosti. Může být rovněž ohroženo i oživení odvětví, jehož cílem je zajistit jeho udržitelnost, a existuje riziko, že odvětví upadne do spirály recese.

Z těchto důvodů je nezbytně nutné prosazovat podmínky, které usnadňují řízení evropských fondů tak, aby podporovaly a urychlovaly investice v členských státech, které využívají finanční pomoc, a oživovaly projekty nezbytné ke společenské a hospodářské obnově a k rozvoji odvětví.

NÁVRH KOMISE

Cílem tohoto návrhu Komise, kterým se mění nařízení (ES) č. 1198/2006, je pomoci členským státům, které v současné době využívají finanční pomoc, a těm, které by mohly využívat ozdravné programy, aby mohly nadále používat finanční prostředky na realizaci svých projektů v rámci odvětvové politiky rybolovu.

Nařízení (ES) č. 1198/2006 o Evropském rybářském fondu bylo již v minulosti změněno nařízením (EU) č. 387/2012 s cílem zvýšit průběžné a konečné platby vyplácené členským státům, jež využívají finanční pomoc ve výši odpovídající deseti procentním bodům nad míru spolufinancování uplatňovaného pro každou prioritní osu operačních programů, aniž by se změnila celková výše finančních prostředků, aby se tak v těchto zemích usnadnil řízení finančních prostředků poskytovaných Unií a urychlily se investice do odvětví rybolovu.

Toto nařízení bude použitelné do 31. prosince 2013, avšak vzhledem k tomu, že v některých členských státech stále probíhají ozdravné programy, Komise nyní navrhuje jeho prodloužení, aby byl zajištěn řádný výkon operačních programů podporovaných z Evropského rybářského fondu (ERF). Za tímto účelem Komise předkládá změnu článku 77a nařízení (ES) č. 1198/2006 s cílem neomezovat jeho trvání na právě probíhající rok a umožnit nadále, až do konce období způsobilosti a až do data podání žádosti o konečnou platbu, úhradu nově oznámených výdajů navýšených o deset procentních bodů nad míru spolufinancování pro prioritní osy operačních programů spolufinancovaných z ERF v období 2007–2013.

STANOVISKO ZPRAVODAJKY

Zpravodajka vítá iniciativu Komise, jejímž cílem je zajistit kontinuitu navýšeného spolufinancování pro členské státy, jež využívají finanční pomoc, což umožní dát předem k dispozici finanční prostředky, které jsou v kontextu stávající krize nezbytné, a napomůže řádnému provádění operačních programů v rámci ERF. Zdůrazňuje ale také, že v současné situaci finanční nestability a hospodářské recese je návrh Komise jediným řešením, které by mohlo umožnit další pokračování investičních projektů v odvětví rybolovu.

V tomto ohledu je třeba zdůraznit několik podstatných bodů:

1. Článek 143 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se členských států, které se dostaly do finančních obtíží, nebo které jsou jimi vážně ohroženy, stanoví, že Komise je povinna uvést opatření, jejichž přijetí dotyčným státům doporučí, a doporučit Radě poskytnutí vzájemné pomoci i vhodné metody jejího poskytnutí. Návrh Komise na přezkum spadá do tohoto kontextu a je v souladu s dalšími iniciativami Komise, které reagují na přetrvávající krizi, jíž je zasažena Evropa a která oslabuje stávající konjunkturu.

Návrh nařízení, jímž se stanoví společná ustanovení týkající se fondů spadajících do společného strategického rámce na období 2014–2020, kromě toho reaguje na nutnost dbát na to, aby účinnost jednotlivých fondů nebyla ohrožena nedostatečně spolehlivými makrofinančními politikami, a stanoví uplatňování míry spolufinancování navýšené o deset procentních bodů pro členské státy, jež využívají finanční pomoc, což omezuje úsilí vyžadované od vnitrostátních rozpočtů v období rozpočtové konsolidace, aniž by docházelo ke změně celkové úrovně financování ze strany Unie.

2. Tímto návrhem Komise nevznikají Unii žádné další výdaje, neboť navýšení míry spolufinancování pro každou prioritní osu operačních programů o deset procentních bodů nemá vliv na rozpočtovou podporu a nezpůsobuje žádnou změnu částek vyčleněných z ERF pro země, jež využívají finanční pomoc v programovém období 2007–2013, uplatňuje-li se jen potud, pokud je dosaženo maximální hranice stanovené pro platby.

3. Návrh Komise je v souladu se zásadou subsidiarity, neboť stanoví mechanismus, který umožňuje, aby Komise lépe podporovala členské státy, jež využívají finanční pomoc, a zvyšovala úhrady potvrzených výdajů v rámci ERF. Návrh dále dodržuje zásadu proporcionality, neboť prodloužení uplatňování míry spolufinancování navýšené o deset procentních bodů je přizpůsobeno krizové situaci a je úměrné jiným snahám, jež Unie vyvíjí na podporu zemí, které využívají finanční pomoc v rámci příslušných makroekonomických ozdravných programů.

4. Zpravodajka podtrhuje naléhavost návrhu Komise, neboť nařízení (EU) č. 387/2012 je použitelné jen do 31. prosince 2013, a v nynějším systému spolufinancování není povolena žádná nesrovnalost.

Návrh Komise na přezkum musí zároveň výrazně přispět k celkovému lepšímu využívání částky vyčleněné z ERF (2007–2013), pomoci členským státům využívajícím finanční pomoc účelněji vynakládat částky, které mají k dispozici, a zlepšit úroveň provádění operačních programů.

5. Zároveň je třeba zdůraznit, že návrh Komise výrazně přispívá ke zjednodušení a ke zrychlení financování, což dále dynamizuje projekty a investice v odvětví rybolovu a napomáhá odpovídajícímu přechodu mezi stávajícím programovým obdobím a programovým obdobím 2014–2020.

6. Nakonec je zřejmé, že pokud jde o opatření týkající se pomoci zemím, které využívají finanční pomoc, ERF nemůže být ve stejném programovém období 2007–2013 diskriminován ve srovnání s fondy soudržnosti a se strukturálními fondy (Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) a Evropský sociální fond (ESF)) , které nepochybně přidělují více finančních prostředků na realizaci spolufinancovaných projektů až do data podání žádosti o konečnou platbu. Komise proto musí rozhodně sladit tento návrh nařízení s návrhem týkajícím se fondů, aby tak byla zajištěna kontinuita navyšování míry spolufinancování o deset procentních bodů pro každou prioritní osu až do ukončení programů podporovaných z ERF a aby bylo umožněno jeho uplatňování až do konce období způsobilosti a až do data podání žádosti o konečnou platbu, i pokud k tomuto datu již členský stát nevyužívá finanční pomoc.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti a na to, že pokud jde o navyšování plateb členským státům, které mají dočasné rozpočtové obtíže, nařízení obsahující společná ustanovení stanoví, že toto opatření se uplatňuje na všechny fondy společného strategického rámce na období 2014–2020 (Fond soudržnosti, Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR), Evropský sociální fond (ESF), Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) a budoucí Evropský námořní a rybářský fond (EMFF)) až do 30. června 2016, je třeba stanovit stejnou lhůtu pro platby prováděné v rámci ERF.

Toto prodloužení uplatňování míry spolufinancování navýšené o deset procentních bodů až do ukončení programu a až do data podání žádosti o poslední platbu je transparentním, jednoduchým a pružným opatřením, které je velmi důležité za účelem usnadnění plateb v rámci pomoci, a tím i rozvoje projektů a investic v odvětví rybolovu, které hrají zásadní úlohu při zvyšování hospodářského růstu a při tvorbě pracovních míst v různých regionech, jež jsou silně závislé na rybolovu.

Zpravodajka zdůrazňuje naléhavost návrhu nařízení a doporučuje neprodlené schválení jeho znění, aby nedocházelo ke komplikacím a ke zbytečným prodlevám a škodám a byl umožněn jeho účinný a co nejrychlejší vstup v platnost a jeho skutečné uplatňování.

POSTUP

Název

Finanční řízení v souvislosti s některými členskými státy, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi

Referenční údaje

COM(2013)0428 – C7-0178/2013 – 2013/0200(COD)

Datum předložení EP

18.6.2013

 

 

 

Věcně příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

PECH

1.7.2013

 

 

 

Výbor(y) požádaný(é) o stanovisko

       Datum oznámení na zasedání

BUDG

1.7.2013

CONT

1.7.2013

ENVI

1.7.2013

REGI

1.7.2013

Nezaujetí stanoviska

       Datum rozhodnutí

BUDG

16.12.2013

CONT

2.7.2013

ENVI

11.7.2013

REGI

11.7.2013

Zpravodaj(ové)

       Datum jmenování

Maria do Céu Patrão Neves

12.9.2013

 

 

 

Projednání ve výboru

4.11.2013

17.12.2013

 

 

Datum přijetí

22.1.2014

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

18

1

0

Členové přítomní při konečném hlasování

John Stuart Agnew, Antonello Antinoro, Alain Cadec, Chris Davies, João Ferreira, Carmen Fraga Estévez, Pat the Cope Gallagher, Dolores García-Hierro Caraballo, Isabella Lövin, Gabriel Mato Adrover, Guido Milana, Maria do Céu Patrão Neves, Ulrike Rodust, Raül Romeva i Rueda, Struan Stevenson, Isabelle Thomas, Jarosław Leszek Wałęsa

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Izaskun Bilbao Barandica, Ole Christensen, Jens Nilsson, Crescenzio Rivellini

Datum předložení

24.1.2014