Sprawozdanie - A7-0076/2014Sprawozdanie
A7-0076/2014

SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Unii Europejskiej w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich

31.1.2014 - (COM(2013)0500 – C7‑0219/2013 – 2013/0233(COD)) - ***I

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
Sprawozdawca: Claude Turmes


Procedura : 2013/0233(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A7-0076/2014
Teksty złożone :
A7-0076/2014
Debaty :
Teksty przyjęte :

PROJEKT REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Unii Europejskiej w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich

(COM(2013)0500 – C7‑0219/2013 – 2013/0233(COD))

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–   uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2013)0500),

–   uwzględniając art. 294 ust. 2, art. 185 oraz art. 188 akapit drugi Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którymi wniosek został przedstawiony Parlamentowi przez Komisję (C7‑0219/2013),

–   uwzględniając art. 294 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–   uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 10 grudnia 2013 r.[1],

–   uwzględniając art.55 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz opinię Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (A7-0076/2014),

1.  przyjmuje poniższe stanowisko w pierwszym czytaniu;

2.  zwraca się do Komisji o ponowne przekazanie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzić znaczące zmiany do swojego wniosku lub zastąpić go innym tekstem;

3.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, a także parlamentom narodowym.

Poprawka  1

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 2

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(2) „Horyzont 2020” - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) ustanowiony rozporządzeniem (UE) nr …/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia …20135 (zwany dalej programem ramowym „Horyzot 2020”), ma zapewnić większe oddziaływanie na badania i innowacje, przyczyniając się do wzmocnienia partnerstwa publiczno-prywatnego, w tym poprzez udział Unii w programach podejmowanych przez szereg państw członkowskich zgodnie z art. 185 Traktatu.

(2) „Horyzont 2020” program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2013 z dnia …2013 r.5 (zwany dalej programem ramowym «Horyzont 2020»”) ma zapewnić większe oddziaływanie na badania i innowacje, prowadząc do większej synergii, zwiększając koordynację i zapobiegając zbędnemu powielaniu międzynarodowych, krajowych i regionalnych programów badawczych. Partnerstwa publiczno-publiczne, w tym udział Unii w programach podejmowanych przez szereg państw członkowskich zgodnie z art. 185 Traktatu, powinny realizować te cele, spełniać warunki określone w tym rozporządzeniu, w szczególności w art. 20, i być w pełni zgodne z ogólnymi zasadami mającymi zastosowanie do programu „Horyzont 2020”.

__________________

__________________

5 Dz.U. … [PR „H2020”]

5 Dz.U. … [PR „H2020”]

Uzasadnienie

W dodanym tekście kładzie się nacisk na istotne zasady uzgodnione podczas negocjacji w sprawie programu „Horyzont 2020” w odniesieniu do partnerstw publiczno-publicznych i ich oczekiwanych rezultatów.

Poprawka  2

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(2a) Działania badawczo-innowacyjne prowadzone w ramach programu AAL powinny być w pełni zgodne z zasadami ogólnymi programu ramowego „Horyzont 2020”, a w szczególności z zasadami równouprawnienia płci, otwartego dostępu oraz zasadami etycznymi. Powinny być one zgodne również z zasadami etycznymi i innymi stosownymi zasadami prawa krajowego, unijnego i międzynarodowego, w tym z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej oraz europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i protokołami do niej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zasadę proporcjonalności, prawo do prywatności, prawo do ochrony danych osobowych, prawo osoby do integralności cielesnej i psychicznej, prawo do niedyskryminacji oraz konieczność zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego.

Poprawka  3

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 2 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(2b) W programie ramowym „Horyzont 2020”, w art. 16, postanowiono, że program ramowy „Horyzont 2020” zapewnia skuteczne promowanie równości płci oraz aspektu płci w działaniach w zakresie badań naukowych i innowacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie równowagi płci, z zastrzeżeniem sytuacji w danej dziedzinie, w panelach oceniających oraz w takich gremiach jak grupy doradcze i grupy eksperckie. Aspekt płci należy odpowiednio włączyć do strategii, programów i projektów w zakresie badań i innowacji oraz monitorować go na wszystkich etapach cyklu badawczego.

Poprawka  4

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 4

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(4) W grudniu 2012 r. Komisja przekazała Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z okresowej oceny AAL JP8. Ocena została przeprowadzona przez zespół ekspertów. Ogólna opinia tego zespołu była taka, że udało się uzyskać znaczne postępy w realizacji celów AAL JP, co przyniosło dobre rezultaty, i że program powinien być kontynuowany po zakończeniu bieżącego okresu finansowania. Zespół zwrócił jednak jednocześnie uwagę na pewne niedociągnięcia, w szczególności na potrzebę większego zaangażowania w projekty ze strony użytkowników oraz dalszego zwiększenia wydajności operacyjnej, jeżeli chodzi o okres oczekiwania na zawarcie umowy i dokonanie płatności.

(4) W grudniu 2012 r. Komisja przekazała Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z okresowej oceny AAL JP8. Ocena została przeprowadzona przez zespół ekspertów. Ogólna opinia tego zespołu była taka, że udało się uzyskać znaczne postępy w realizacji celów AAL JP, co przyniosło dobre rezultaty, i że program powinien być kontynuowany po zakończeniu bieżącego okresu finansowania. Zespół zwrócił jednak jednocześnie uwagę na pewne niedociągnięcia, w szczególności na potrzebę większego zaangażowania w projekty ze strony użytkowników, już na możliwie najwcześniejszym etapie, oraz dalszego zwiększenia wydajności operacyjnej, jeżeli chodzi o okres oczekiwania na zawarcie umowy i dokonanie płatności.

__________________

__________________

8 COM(2010) 763 final z 16 grudnia 2010 r.

8 COM(2010) 763 final z 16 grudnia 2010 r.

Poprawka  5

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(4a) Ocena okresowa z 2010 r. oraz procedura konsultacji z 2012 r. podkreśliły w szczególności, że fragmentaryzacja oraz niewystarczająca koordynacja różnych instrumentów finansowych, zasad kwalifikowalności oraz systemów zwrotu kosztów wpływają na uczestnictwo oraz stanowią barierę dla innowacji. Dla każdego zaproszenia do składania wniosków państwa uczestniczące powinny, w ramach zgromadzenia ogólnego AAL, uzgodnić jednolite przepisy finansowe, które powinny być wdrażane w spójności z przepisami programu ramowego „Horyzont 2020”.

Poprawka  6

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 6

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(6) W swoim komunikacie zatytułowanym „Projekt przewodni strategii Europa 2020 Unia innowacji”10 Komisja wskazała na zjawisko starzenia się ludności, jako na jedno z wyzwań społecznych, gdzie przełomowe, innowacyjne rozwiązania mogą odebrać istotną rolę i zwiększać konkurencyjność, umożliwić europejskim przedsiębiorstwom uzyskanie wiodącej pozycji w rozwoju nowych technologii, dalszy rozwój i stanie się światowym liderem na nowy rynkach wzrostu, a także poprawę jakości i efektywności usług publicznych, a tym samym przyczynić się do stworzenia dużej liczby nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

(6) W swoim komunikacie zatytułowanym „Projekt przewodni strategii Europa 2020 Unia innowacji”10 Komisja wskazała na zjawisko starzenia się ludności, jako na jedno z wyzwań społecznych, gdzie przełomowe, innowacyjne rozwiązania mogą odegrać istotną rolę i umożliwić europejskim przedsiębiorstwom uzyskanie wiodącej pozycji w rozwoju nowych technologii, dalszy rozwój i stanie się światowym liderem na nowy rynkach wzrostu, a także poprawę jakości i efektywności usług publicznych, a tym samym przyczynić się do stworzenia dużej liczby nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

__________________

__________________

10 COM(2010) 546 final z 6 października 2012 r.

10 COM(2010) 546 final z 6 października 2012 r.

Poprawka  7

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 6 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(6a) Około 20 mln osób w całej Unii pracuje w sektorze opieki zdrowotnej i usług społecznych (tzw. białe zawody), przy czym w nadchodzących latach liczba ta najprawdopodobniej wzrośnie ze względu na starzenie się społeczeństwa. W tym wrażliwym sektorze priorytetem powinno być kształcenie i uczenie się przez całe życie. W związku z tym należy precyzyjniej ocenić potrzebę wspierania „białych zawodów” i inwestowania w nowoczesne umiejętności, jak choćby korzystanie z technologii informacyjnych.

Poprawka  8

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 9

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(9) Z ustaleń przyjętych w ramach europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ustanowionego w ramach Unii inowacji wynika, że rozwiązania ICT mają odegrać istotną rolę w realizacji jego celu zakładającego przedłużenie długości zdrowego życia o dwa lata do 2020 r., jak również poprawę jakości życia obywateli oraz zwiększenie wydajności systemów opieki w Unii. W jego strategicznym planie wdrażania określono priorytety w zakresie przyśpieszenia i zwiększenia skali innowacji na rzecz aktywnego życia w dobrym zdrowiu w całej Unii w trzech dziedzinach: profilaktyka i promocja zdrowia, opieka i leczenie oraz niezależne życie i włączenie społeczne.

(9) Z ustaleń przyjętych w ramach europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ustanowionego w ramach Unii innowacji wynika, że innowacyjne rozwiązania, w tym produkty i usługi obejmujące ICT, mają odegrać istotną rolę w realizacji jego celu zakładającego przedłużenie długości zdrowego życia o dwa lata do 2020 r., jak również poprawę jakości życia obywateli bez dyskryminacji z racji wieku, płci, pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, wyznania lub orientacji seksualnej oraz zwiększenie wydajności systemów opieki w Unii. W jego strategicznym planie wdrażania określono priorytety w zakresie przyśpieszenia i zwiększenia skali innowacji na rzecz aktywnego życia w dobrym zdrowiu w całej Unii w trzech dziedzinach: profilaktyka i promocja zdrowia, opieka i leczenie oraz niezależne życie i włączenie społeczne; uwzględnianie problematyki wieku i płci to niezbędna metoda i instrument prowadzenia polityki w danych dziedzinach.

Poprawka  9

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(9a) Z uwagi na to, że systemy oparte na ICT zarządzają ogromną ilością danych osobowych i profili osobowych oraz funkcjonują w oparciu o komunikację w czasie rzeczywistym, przez co wiążą się z wysokim ryzykiem naruszeń bezpieczeństwa danych, w ramach programu należy przeprowadzić ocenę ochrony danych oraz prywatności danych w projektach w celu zagwarantowania wysokiego poziomu ochrony i zabezpieczenia danych.

Poprawka  10

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 10

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(10) Program badawczo-rozwojowy na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia (zwany dalej „programem AAL”) powinien opierać się na osiągnięciach poprzedniego programu. Równocześnie należy zaradzić w nim niedociągnięciom poprzedniego programu, zachęcając użytkowników do większego udziału w projektach oraz zapewniając sprawniejszą realizację programu.

(10) Program badawczo-rozwojowy na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia (zwany dalej „programem AAL”) powinien opierać się na osiągnięciach poprzedniego programu. Równocześnie należy zaradzić w nim niedociągnięciom poprzedniego programu, zapewniając znaczący udział użytkowników we wszystkich projektach, już od najwcześniejszych ich etapów, w celu zapewnienia, aby opracowywane rozwiązania były akceptowalne i spełniały szczególne wymagania. Ponadto niezbędna jest uproszczona, spójna i sprawna realizacja programu.

Poprawka  11

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(10a) Program AAL powinien uwzględnić również szeroko pojętą definicję innowacji, łącznie z aspektami dotyczącymi organizacji, przedsiębiorstw, technologii, społeczeństwa i ochrony środowiska. Powinien on zapewnić multidyscyplinarne podejście oraz uwzględnić w swoich ramach również nauki społeczne.

Poprawka  12

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 10 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(10b) Zgodnie z poziomem docelowym udziału MŚP w działaniach pośrednich programu ramowego „Horyzont 2020”, w programie AAL należy dążyć do tego, by 20% budżetu przyznanego na działania bezpośrednie przeznaczyć na MŚP.

Poprawka  13

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 10 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(10c) Podczas wdrażania programu AAL należy również uwzględnić aspekt płci, który należy w odpowiedni sposób włączyć w działania w zakresie badań i innowacji oraz monitorować go na wszystkich etapach cyklu badawczego, zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie zapobiegania chorobom kobiet związanym z wiekiem1a oraz z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 7 września 2010 r. w sprawie roli kobiet w starzejącym się społeczeństwie1b.

 

____________

 

1a Tekst przyjęty, P7_TA(2012)0482.

 

1b Dz.U. C 308 E z 20.10.2011, s. 49.

Poprawka  14

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 11 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(11a) Podmioty z państw członkowskich, które nie uczestniczą w działaniach programu AAL i nie chcą angażować się w te działania, nie powinny być dyskryminowane pod względem dostępu do środków finansowych „Horyzont 2020” w ramach tego programu. Takim podmiotom powinno przysługiwać prawo do uczestniczenia w zaproszeniach do składania projektów, pod warunkiem że zapewnią własne współfinansowanie.

Poprawka  15

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 12

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(12) Zgodnie z celami rozporządzenia (UE) nr …/2013 [PR „H2020”] każde państwo członkowskie oraz każde państwo powiązane z programem ramowym „Horyzont 2020” powinno mieć prawo uczestnictwa w programie AAL.

(12) Zgodnie z celami rozporządzenia (UE) nr …/2013 [PR „H2020”] każde państwo członkowskie oraz każde państwo powiązane z programem ramowym „Horyzont 2020” powinno mieć prawo uczestnictwa w programie AAL w dowolnym momencie.

Poprawka  16

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 14

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(14) Wspólna realizacja programu AAL wymaga instytucji wdrożeniowej. Państwa uczestniczące uzgodniły utworzenie instytucji wdrożęniowej dla programu AAL, powołując w 2007 r. Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” IASBL, międzynarodową organizację niekomercyjną utworzoną pod prawem belgijskim (zwaną dalej „AALA”). Ze względu na fakt, że jak wynika ze sprawozdania z oceny okresowej, istniejące struktury zarządzania AAL JP okazały się być skuteczne i dobrej jakości, AALA powinno zostać wykorzystane jako instytucja wdrożeniowa i powinno pełnić funkcje związane z przydziałem i monitorowaniem w programie AAL. AALA powinno zarządzać wkładem finansowym Unii oraz dbać o skuteczną realizację programu AAL.

(14) Wspólna realizacja programu AAL wymaga instytucji wdrożeniowej. Państwa uczestniczące uzgodniły utworzenie instytucji wdrożeniowej dla programu AAL, powołując w 2007 r. Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” IASBL, międzynarodową organizację niekomercyjną utworzoną pod prawem belgijskim (zwaną dalej „AALA”). Ze względu na fakt, że jak wynika ze sprawozdania z oceny okresowej, istniejące struktury zarządzania AAL JP okazały się być skuteczne i dobrej jakości, AALA powinno zostać wykorzystane jako instytucja wdrożeniowa i powinno pełnić funkcje związane z przydziałem i monitorowaniem w programie AAL. AALA powinno zarządzać wkładem finansowym Unii oraz dbać o skuteczną realizację programu AAL. W ramach planowania i realizacji programu AAL należy uwzględniać różnice między kobietami a mężczyznami w odniesieniu do kwestii gospodarczych i społecznych. Należy również zwrócić uwagę na zapewnienie większego udziału kobiet w procesach badawczych i politycznych.

Poprawka  17

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 17

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(17) Aby chronić interesy finansowe Unii Komisja powinna mieć prawo ograniczenia, zawieszenia lub zakończenia finansowania programu AAL z wkładu finansowego Unii, jeśli program AAL jest realizowany niewłaściwie, jedynie częściowo lub z opoźnieniem, lub też gdy uczestniczące państwa nie wnoszą swojego wkładu, wnoszą go jedynie częściowo lub z opóźnieniem. Prawa te powinny być zagwarantowane w umowie o delegacji, która ma zostać zawarta między Unią a AALA.

(17) Aby chronić interesy finansowe Unii, Komisja powinna mieć, przy zastosowaniu proporcjonalnych środków, prawo odzyskania, ograniczenia, zawieszenia lub zakończenia finansowania programu AAL z wkładu finansowego Unii, jeśli program AAL jest realizowany niewłaściwie, jedynie częściowo lub z opóźnieniem lub też gdy uczestniczące państwa nie wnoszą swojego wkładu, wnoszą go jedynie częściowo lub z opóźnieniem. Prawa te powinny być zagwarantowane w umowie o delegacji, która ma zostać zawarta między Unią a AALA.

Poprawka  18

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 18

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(18) Udział w działaniach pośrednich finansowanych z programu AAL podlega przepisom rozporządzenia (UE) nr …/2013 ustanawiającego zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”- programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020)15. Jednakże ze względu na szczególne potrzeby operacyjne programu AAL, należy wprowadzić odstępstwa od tego rozporządzenia, zgodnie z art. 1 ust. 3 tego rozporządzenia.

(18) Udział w działaniach pośrednich finansowanych z programu AAL podlega przepisom rozporządzenia (UE) nr …/2013 ustanawiającego zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”- programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020)15. Jednakże ze względu na szczególne potrzeby operacyjne programu AAL, należy wprowadzić odstępstwa od tego rozporządzenia, zgodnie z art. 1 ust. 3 tego rozporządzenia. Ponadto należy koniecznie ograniczyć fragmentaryzację i niewystarczającą koordynację poszczególnych instrumentów finansowych, zasad kwalifikowalności i systemów zwrotu kosztów, stanowiące barierę dla innowacji.

__________________

__________________

15 Dz.U. L …, …, S. … [PR „H2020”].

15 Dz.U. L …, …, s. … [PR „H2020”].

Poprawka  19

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 19

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(19) Szczególne odstępstwa od rozporządzenia (UE) nr …/2013 [H2020 RfP] konieczne są ze względu na to, że program AAL ma być zbliżony do programu rynkowego, w którym łączy się wiele różnych strumieni finansowania krajowego (takich jak badawczo-innowacyjne, zdrowotne i sektorowe programy finansowania). Te programy krajowe mają ze swej natury odmienne zasady uczestnictwa i nie można oczekiwać, by były one w pełni zgodne z rozporządzeniem (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa w programie „Horyzont 2020”]. Poza tym program AAL skierowany jest przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji użytkowników nieuczestniczących zwykle w unijnych działaniach badawczo-innowacyjnych. Aby ułatwić uczestnictwo tym przedsiębiorstwom i organizacjom, wkład finansowy Unii wnoszony jest zgodnie z dobrze znanymi im zasadami ich krajowych programów finansowania i jest przekazywany w drodze pojedynczej dotacji łączącej finansowanie ze strony Unii z odpowiednim finansowaniem krajowym.

(19) Szczególne odstępstwa od rozporządzenia (UE) nr …/2013 [H2020 RfP] konieczne są ze względu na to, że program AAL ma być zbliżony do programu rynkowego, w którym łączy się wiele różnych strumieni finansowania krajowego (takich jak badawczo-innowacyjne, zdrowotne i sektorowe programy finansowania). Te programy krajowe mają ze swej natury odmienne zasady uczestnictwa i nie można oczekiwać, by były one natychmiast w pełni zgodne z rozporządzeniem (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa w programie „Horyzont 2020”]. Jednakże program AAL powinien nadal zmierzać do zaradzenia złożoności wynikającej z odmiennych finansowych i krajowych kryteriów kwalifikowalności w poszczególnych krajach, a także jej wpływowi na wdrażanie i uczestnictwo. Poza tym program AAL skierowany jest przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji użytkowników nieuczestniczących zwykle w unijnych działaniach badawczo-innowacyjnych. Aby ułatwić uczestnictwo tym przedsiębiorstwom i organizacjom, wkład finansowy Unii powinien być wnoszony za pośrednictwem krajowych organów finansujących zgodnie z dobrze znanymi im zasadami i przekazywany w drodze pojedynczej dotacji łączącej finansowanie ze strony Unii z odpowiednim finansowaniem krajowym.

Poprawka  20

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 21

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(21) Komisja powinna przeprowadzić okresową ocenę w celu zbadania w szczególności jakości i skuteczności realizacji programu AAL oraz postępu w osiąganiu wyznaczonych celów, jak również przeprowadzić ocenę końcową i sporządzić sprawozdanie z tych ocen.

(21) Komisja powinna przeprowadzić zewnętrzną ocenę okresową w celu zbadania w szczególności jakości i skuteczności realizacji programu AAL oraz postępu w osiąganiu wyznaczonych celów, a także ogólnego wkładu inicjatywy w usprawnienie koordynacji i interoperacyjności działań w ramach krajowych programów badawczo-innowacyjnych, jak również przeprowadzić zewnętrzną ocenę końcową i sporządzić sprawozdanie z tych ocen.

Poprawka  21

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 22 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(22a) Działania przewidziane w programie AAL powinny przyczynić się do wzmocnienia europejskich systemów służby zdrowia i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ stanowią one istotny środek zapewniający trwałość opieki społecznej i ograniczenie nierówności w zakresie opieki społecznej między różnymi regionami i grupami ludności, które to nierówności niepokojąco wzrastają z powodu obecnego kryzysu gospodarczego i społecznego.

Poprawka  22

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 23

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(23) W programie AAL należy zagwarantować skuteczne promowanie równouprawnienia płci oraz powinien on być także zgodny z zasadami etycznymi zapisanymi w programie ramowym „Horyzont 2020”.

(23) W programie AAL należy zagwarantować skuteczne promowanie równouprawnienia płci oraz powinien on być także zgodny z zasadami etycznymi ustanowionymi w programie ramowym „Horyzont 2020”.

Poprawka  23

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 1 – ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

2. Każde inne państwo członkowskie oraz państwo powiązane z ramowym programem badań i innowacji „Horyzont 2020” (2014–2020) ustanowionym rozporządzeniem (UE) nr …/2013 (zwanym dalej „ramowym programem badań «Horyzont 2020»”) może przyłączyć się do programu AAL, o ile spełnia kryterium określone w art. 3 ust. 1 lit. c) niniejszej decyzji. Te państwa członkowskie i państwa powiązane, które spełniają warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. c), uznawane są za państwa uczestniczące do celów niniejszej decyzji.

2. Każde inne państwo członkowskie oraz państwo powiązane z ramowym programem badań i innowacji „Horyzont 2020” (2014–2020) ustanowionym rozporządzeniem (UE) nr …/2013 (zwanym dalej „ramowym programem badań «Horyzont 2020»”) może przyłączyć się do programu AAL w dowolnym momencie, o ile spełnia kryterium określone w art. 3 ust. 1 lit. c) niniejszej decyzji. Te państwa członkowskie i państwa powiązane, które spełniają warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. c), uznawane są za państwa uczestniczące do celów niniejszej decyzji.

Poprawka  24

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 1 – ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

2a. Dowolny podmiot pochodzący z dowolnego innego państwa powiązanego z ramowym programem „Horyzont 2020” może uczestniczyć w działaniach pośrednich programu AAL w dowolnym momencie, pod warunkiem że zapewni własne współfinansowanie.

Poprawka  25

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 2 – ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Maksymalny wkład finansowy Unii do programu AAL na pokrycie kosztów administracyjnych i operacyjnych wynosi 175 000 000 EUR. Wkład zostanie wypłacony ze środków budżetu ogólnego Unii Europejskiej przydzielonych na odpowiednie części specjalnego programu wdrażającego program ramowy „Horyzont 2020” ustanowionego decyzją .../2013/UE, zgodnie z art. 58 ust. 1 ppkt (vi) oraz art. 60 i 61 rozporządzenia (EU, Euratom) nr 966/2012.

1. Maksymalny wkład finansowy Unii do programu AAL na pokrycie kosztów administracyjnych i operacyjnych wynosi 166 250 000 EUR. Wkład zostanie wypłacony ze środków budżetu ogólnego Unii Europejskiej przydzielonych na odpowiednie części specjalnego programu wdrażającego program ramowy „Horyzont 2020” ustanowionego decyzją .../2013/UE, zgodnie z art. 58 ust. 1 ppkt (vi) oraz art. 60 i 61 rozporządzenia (EU, Euratom) nr 966/2012.

Poprawka  26

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 3 – ustęp 1 – litera a a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

aa) wykazania przez państwa uczestniczące, że program AAL został ustanowiony zgodnie z celami i priorytetami badawczymi określonymi w programie ramowym „Horyzont 2020”;

Uzasadnienie

W dodanym tekście podkreślono, że działania partnerstw publiczno-publicznych powinny być spójne z priorytetami badawczymi określonymi w programie ramowym „Horyzont 2020”.

Poprawka  27

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 3 – ustęp 1 – litera a b (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

ab) wykazania przez państwa uczestniczące, że program AAL został ustanowiony zgodnie z ogólnymi zasadami regulującymi program ramowy „Horyzont 2020”, w szczególności z art. 16 dotyczącym równości płci;

Uzasadnienie

W dodanym tekście podkreślono wagę przestrzegania przez partnerstwa publiczno-publiczne ogólnych zasad mających zastosowanie do programu ramowego „Horyzont 2020”, takich jak otwarty dostęp, równość płci i niedyskryminacja, uzgodnionych podczas negocjacji dotyczących programu „Horyzont 2020”.

Poprawka  28

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 3 – ustęp 1 – litera a c (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

ac) wykazania przez państwa uczestniczące, że program AAL został ustanowiony zgodnie z warunkami określonymi w art. 26 rozporządzenia (UE) nr 1291/2013;

Uzasadnienie

W dodanym tekście kładzie się nacisk na istotne zasady uzgodnione podczas negocjacji w sprawie programu „Horyzont 2020” w odniesieniu do partnerstw publiczno-publicznych i ich oczekiwanych rezultatów.

Poprawka  29

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 5 – ustępy 3 - 5

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

3. Na zasadzie odstępstwa od art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”] umowy w sprawie dotacji zawierane z uczestnikami podpisywane są przez wyznaczoną krajową agencję zarządzającą programem.

3. Na zasadzie odstępstwa od art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”] umowy w sprawie dotacji zawierane z uczestnikami podpisywane są przez wyznaczoną krajową agencję zarządzającą programem. Termin zawarcia umowy podawany jest do wiadomości publicznej i nie przekracza 5 miesięcy.

4. Na zasadzie odstępstwa od art. 19 [ust. 1 i 5–7] oraz art. 22–29 rozporządzenia (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”], przepisy finansowe wyznaczonych programów krajowych mają zastosowanie do dotacji zarządzanych przez wyznaczone krajowe agencje zarządzające programem.

4. Na zasadzie odstępstwa od art. 19 [ust. 1 i 5–7] oraz art. 22–29 rozporządzenia (UE) nr …/2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”], przepis dotyczący finansowania wyznaczonych programów krajowych ma zastosowanie do dotacji zarządzanych przez wyznaczone krajowe agencje zarządzające programem oraz zostaje podpisany przed 31 grudnia 2015 r.

 

Do dnia 31 grudnia 2015 r. państwa uczestniczące wspólnie z AALA ocenią obowiązujące przepisy finansowe i przyjmą jednolity zbiór przepisów finansowych mający zastosowanie do dotacji podpisywanych począwszy od 2016 r., w celu ograniczenia fragmentaryzacji i zawiłości przepisów finansowych dotyczących różnych programów krajowych.

5. Na zasadzie odstępstwa od art. 38–46 rozporządzenia (UE) nr .../2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”], zastosowanie mają przepisy wyznaczonych programów krajowych regulujące wyniki, prawa dostępu do pobocznych praw własności intelektualnej i rezultatów.

5. Na zasadzie odstępstwa od art. 38–46 rozporządzenia (UE) nr .../2013 [zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020”] , zastosowanie mają odnośne prawa dostępu do pobocznych praw własności intelektualnej i rezultatów, w tym wymogi dotyczące otwartego dostępu do publikacji naukowych, które to wymogi należy zapewnić w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”.

 

Zgodnie z zasadami przejrzystości i niedyskryminacji ustanowionymi w art. 60 ust. 1 i 128 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 zaproszenia do składania wniosków publikowane przez AAL powinny znaleźć się na portalu dla uczestników na stronie internetowej programu „Horyzont 2020”.

Poprawka  30

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 12

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Do dnia 31 grudnia 2017 r. Komisja przeprowadzi ocenę okresową programu AAL. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wnioski z oceny i uwagi Komisji. Do dnia 30 czerwca 2018 r. Komisja przedłoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

1. Do dnia 30 czerwca 2017 r. Komisja zorganizuje niezależną ocenę okresową programu AAL. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wnioski z niezależnej oceny i uwagi Komisji. Do dnia 31 grudnia 2017 r. Komisja przedłoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Wynik niezależnej oceny okresowej programu AAL zostaje uwzględniony w ocenie okresowej programu ramowego „Horyzont 2020”.

 

Aby zareagować na nieprzewidziane sytuacje lub nowe wydarzenia i potrzeby, Komisja może, po ocenie okresowej programu „Horyzont 2020”, o której mowa w art. 32 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1291/2013, dokonać przeglądu obecnego programu, w tym w ramach rocznej procedury budżetowej, budżetu AAL.

2. Na zakończenie udziału Unii w programie AAL, ale nie później niż 31 grudnia 2022 r., Komisja przeprowadzi końcową ocenę tego programu. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wyniki oceny. Komisja przedłoży to sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

2. Na zakończenie udziału Unii w programie AAL, ale nie później niż 31 grudnia 2022 r., Komisja przeprowadzi końcową niezależną ocenę tego programu. Komisja sporządzi sprawozdanie z niezależnej oceny zawierające wyniki oceny. Komisja przedłoży to sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Poprawka  31

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 12 – ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

2a. Komisja zobowiązana jest przedłożyć Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie roczne z postępów poczynionych w ramach programu AAL. Sprawozdanie to musi zawierać szczegółowe informacje na temat realizacji programu, w tym liczbę wniosków zakwalifikowanych do finansowania, rodzaj uczestników, z uwzględnieniem MŚP, oraz dane statystyczne dotyczące poszczególnych krajów.

Poprawka  32

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik I – punkt 1 – punkty 1.1.-1.3.

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1.1. przyśpieszeniu powstawania innowacyjnych produktów, usług i systemów opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych pomagających w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu w domu, w swojej lokalnej społeczności i w pracy, wpływając w ten sposób na poprawę jakości życia oraz na zwiększenie samodzielności, udziału w życiu społecznym, umiejętności i szans zatrudnienia osób starszych, a także zwiększając efektywność świadczenia usług opieki zdrowotnej i socjalnej;

1.1. przyśpieszeniu powstawania odpowiednich i przystępnych cenowo innowacyjnych zintegrowanych rozwiązań, produktów i usług, w tym opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, służących osobom niepełnosprawnym oraz pomagających w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu w domu, w lokalnej społeczności lub w pracy, w celu poprawienia ich jakości życia, dobrostanu społecznego i włączenia społecznego oraz zwiększenia samodzielności, udziału w życiu społecznym, umiejętności i szans zatrudnienia osób starszych, a także zwiększenia efektywności, znaczenia oraz wydajności świadczenia usług opieki zdrowotnej i socjalnej;

 

1.1a. wspieraniu rozwoju rozwiązań, które przyczyniają się do niezależności osób starszych i łagodzą ich poczucie izolacji od społeczeństwa, przy czym technologie informacyjno-komunikacyjne nie powinny zastępować kontaktu ludzkiego, lecz być elementem uzupełniającym. wspierane w ramach programu rozwiązania oparte na technologiach informacyjno-komunikacyjnych powinny obejmować aspekty z założenia niezwiązane z tymi technologiami;

1.2. utrzymaniu i dalszemu zwiększaniu krytycznej masy stosowanych badań, prac rozwojowych i innowacji na poziomie Unii w obszarach produktów i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych i służących aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu;

1.2. utrzymaniu i dalszemu zwiększaniu krytycznej masy stosowanych badań, prac rozwojowych i innowacji na poziomie Unii obejmujących rozwiązania, produktyusługi – w tym oparte na technologiach informacyjno-komunikacyjnych służące aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu oraz stanowiące pomoc dla osób niepełnosprawnych;

1.3. opracowaniu efektywnych kosztowo rozwiązań, w tym ustanowieniu odpowiednich norm w zakresie interoperacyjności oraz ułatwieniu lokalizacji i dostosowania wspólnych rozwiązań, odpowiadających różnym preferencjom społecznym i aspektom regulacyjnym na szczeblu krajowym i regionalnym, respektujących prywatność i godność osób starszych oraz, w odpowiednich przypadkach, wspierających dostęp do usług na obszarach wiejskich i oddalonych lub przynoszących korzyści innym osobom, takim jak osoby niepełnosprawne.

1.3. opracowaniu efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań, w tym ustanowieniu odpowiednich norm w zakresie interoperacyjności oraz ułatwieniu lokalizacji i dostosowania wspólnych rozwiązań, odpowiadających różnym preferencjom społecznym, czynnikom społeczno-ekonomicznym (łącznie z ubóstwem energetycznym i włączeniem społecznym), aspektom związanym z płcią i aspektom regulacyjnym na szczeblu krajowym i regionalnym, respektujących prywatność i godność osób starszych, zapewniających ochronę i bezpieczeństwo danych osobowych oraz, w odpowiednich przypadkach, wspierających dostęp do usług na obszarach wiejskich i oddalonych lub przynoszących korzyści innym osobom, takim jak osoby niepełnosprawne. Aby zwiększyć dostępność, obowiązek wdrażania koncepcji projektowania dla wszystkich zapewni rozwój i rozpowszechnianie produktów w pełni dostępnych dla osób starszych, osób niepełnosprawnych i ogółu ludności.

 

1.3.a zapewnieniu, aby wszystkie produkty i usługi ICT, których dotyczy wsparcie, uwzględniały ochronę prywatności już w fazie projektowania, aby zapewnić najwyższy poziom poufności danych osobowych, ochrony danych i ochrony prywatności, począwszy od fazy projektowania;

 

1.3.b ochronie osób starszych przed wysokimi opłatami za energię oraz przyczynianiu się do realizacji celów w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej poprzez wspieranie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, również z perspektywy użytkownika końcowego.

Poprawka  33

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik I – punkt 2

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

2. Program AAL tworzy środowisko sprzyjające udziałowi małych i średnich przedsiębiorstw.

2. Program AAL tworzy środowisko sprzyjające udziałowi małych i średnich przedsiębiorstw. W skład każdego z konsorcjów otrzymujących dotacje w ramach corocznych zaproszeń do składania projektu wejdzie co najmniej jedno MŚP.

Poprawka  34

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik I – punkt 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

2a. Program AAL ma zapewnić skuteczne przestrzeganie zasad równości płci.

Poprawka  35

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik I – punkt 3

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

3. W programie AAL należy skupić się na stosowanych badaniach i innowacjach uwzględniających potrzeby rynku, uzupełniając powiązane, obliczone na dłuższy okres czasu działania w zakresie badań i innowacji w dużej skali przewidziane w programie ramowym „Horyzont 2020” i innych inicjatywach europejskich i krajowych. Program przyczynia się również do wdrażania europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu.

3. W programie AAL należy skupić się na stosowanych badaniach i innowacjach uwzględniających potrzeby rynku, uzupełniając powiązane, obliczone na dłuższy okres działania w zakresie badań i innowacji przewidziane w programie ramowym „Horyzont 2020” i odpowiednio skoordynowane z innymi inicjatywami europejskimi i krajowymi, takimi jak inicjatywy w zakresie wspólnego planowania oraz działania podejmowane w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii oraz wspólnot wiedzy i innowacji. Program przyczynia się również do wdrażania europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu.

Poprawka  36

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik II – część I

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Realizacja programu AAL służy przede wszystkim wspieraniu projektów badań i innowacji zorientowanych na rynek i pomagających w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu, co do których zostanie wykazane, że ich rezultaty mogą zostać wykorzystane w rozsądnych ramach czasowych; Finansowanie tych pośrednich działań w ramach programu AAL odbywa się głównie w formie dotacji. Może ono przybrać także inne formy, takie jak nagrody, zamówienia przedkomercyjne oraz zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania.

1. Realizacja programu AAL służy przede wszystkim wspieraniu projektów badań i innowacji zorientowanych na rynek i pomagających w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu, co do których zostanie wykazane, że ich rezultaty mogą zostać wykorzystane w rozsądnych ramach czasowych; Finansowanie tych pośrednich działań w ramach programu AAL odbywa się głównie w formie dotacji. Może ono przybrać także inne formy, takie jak nagrody, zamówienia przedkomercyjne oraz zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania, jak również dostęp do instrumentów finansowych.

2. Poza tym wspierane mogą być działania służące pośrednictwu, promowaniu programu, działania na rzecz szerzenia wiedzy na temat dostępnych możliwości, wspierania wprowadzania innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązywania kontaktów przez organizacje reprezentujące stronę popytu i podaży oraz inwestorów.

2. Poza tym wspierane mogą być działania służące pośrednictwu, promowaniu programu, działania na rzecz szerzenia wiedzy na temat dostępnych możliwości, wspierania wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią nawiązywanie kontaktów przez organizacje reprezentujące stronę popytu i podaży oraz inwestorów.

3. Wspierane mogą być także działania służące poprawie jakości projektów, studia wykonalności oraz warsztaty. Można przewidzieć współpracę z regionami Unii w celu zwiększenia grupy podmiotów zaangażowanych w realizację programu AAL.

3. Wspierane mogą być także działania służące poprawie jakości projektów, studia wykonalności oraz warsztaty. Można przewidzieć współpracę z regionami Unii – zarówno państw uczestniczących, jak i nieuczestniczących – w celu zwiększenia grupy podmiotów zaangażowanych w realizację programu AAL.

 

3a. Należy wspierać działania mające na celu ocenę i poprawę efektywności energetycznej, takie jak zapewnienie pomocy przy ilościowym określaniu śladu środowiskowego tworzonych produktów ICT, sieci i usług, również z perspektywy użytkownika końcowego.

 

3b. Działania skupiają się na analizie i konsolidacji różnych metod angażowania użytkownika końcowego, w celu rozwoju wytycznych opartych na najskuteczniejszej praktyce i dowodach;

Poprawka  37

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik II – część I – punkt 3 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

3c. Program AAL wspiera innowacje w służbie zdrowia oraz e-zdrowie: zwiększanie interoperacyjności kart pacjentów i innych rozwiązań w zakresie e-zdrowia, jak te, które wykorzystują internet przedmiotów (IoT).

Poprawka  38

Wniosek dotyczący decyzji

Załącznik II – część II

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Program AAL realizowany jest na podstawie rocznych planów prac określających tematy zaproszeń do składania projektów.

1. Program AAL realizowany jest na podstawie rocznych planów prac określających wyzwania i priorytety, jakimi należy się zająć, oraz rodzaj stosowanych instrumentów (zaproszenia do składania projektów lub inne formy, takie jak nagrody, zamówienia przedkomercyjne oraz zamówienia na innowacyjne rozwiązania).

2. Roczne plany są uzgadniane z Komisją, stanowiąc podstawę rocznego wkładu finansowego ze strony Unii.

2. Roczne plany są uzgadniane z Komisją, stanowiąc podstawę rocznego wkładu finansowego ze strony Unii.

3. Realizacja programu AAL obejmuje konsultacje z właściwymi podmiotami (w tym decydentami reprezentującymi organy publiczne, przedstawicielami użytkowników, usługodawcami z sektora prywatnego oraz ubezpieczycielami, jak również przedstawicielami sektora, w tym małymi i średnimi przedsiębiorstwami) dotyczące priorytetów stosowanych badań i innowacji, jakie należałoby uwzględnić.

3. Realizacja programu AAL obejmuje konsultacje z właściwymi podmiotami w sprawie rocznych programów prac (w tym decydentami reprezentującymi organy publiczne, przedstawicielami użytkowników, usługodawcami z sektora prywatnego oraz ubezpieczycielami, jak również przedstawicielami sektora, w tym małymi i średnimi przedsiębiorstwami) dotyczące priorytetów stosowanych badań i innowacji, jakie należałoby uwzględnić.

4. W toku realizacji programu AAL uwzględnia się tendencje demograficzne i badania demograficzne, aby dostarczyć rozwiązania odpowiadające uwarunkowaniom społecznym i gospodarczym w całej Unii.

4. W toku realizacji programu AAL uwzględnia się tendencje demograficzne i badania demograficzne, aby dostarczyć rozwiązania odpowiadające uwarunkowaniom społecznym i gospodarczym w całej Unii.

 

4a. Realizacja programu AAL uwzględnia również szeroko pojętą definicję innowacji, łącznie z aspektami dotyczącymi organizacji, przedsiębiorstw, technologii, społeczeństwa i ochrony środowiska. Zapewnia ona multidyscyplinarne podejście oraz uwzględnia w swoich ramach nauki społeczne.

 

4b. Realizując założenia programu AAL, należy uwzględnić sytuacje wynikające z przepaści cyfrowej i w związku z tym zapewnić użytkownikom końcowym udział w programie.

 

4c Realizacja programu AAL przyczynia się do realizacji celów w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej Unii poprzez wspieranie efektywności energetycznej oraz uwzględnienie konieczności zmierzenia się z ubóstwem energetycznym.

5. Uwzględniane są ewentualne kwestie dotyczące płci, etyki i prywatności, zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.

5. Uwzględniane są kwestie dotyczące płci, etyki i prywatności, zgodnie z przepisami i zasadami programu „Horyzont 2020”, stosownym prawodawstwem UE i krajowym oraz międzynarodowymi wytycznymi. W szczególności realizacja programu AAL jest zgodna z zasadami etycznymi oraz stosownym prawodawstwem krajowym, unijnym i międzynarodowym, w tym z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej oraz europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i protokołami do niej. Szczególną uwagę zwraca się na zasadę proporcjonalności, prawo do prywatności, prawo do ochrony danych osobowych, prawo osoby do integralności cielesnej i psychicznej, prawo do niedyskryminacji oraz konieczność zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi.

6. Zgodnie z charakterem programu AAL, w którym uwzględnia się potrzeby rynku, oraz przepisami ustanowionymi w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, AALA ustanawia odpowiednie minimalne cele w zakresie czasu mijającego do udzielenia dotacji i dokonania płatności, zgodnie z [zasadami uczestnictwa oraz] [rozporządzeniem finansowym] oraz zapewnia, by państwa uczestniczące realizowały te cele w toku wdrażania programu AAL.

6. Zgodnie z charakterem programu AAL, w którym uwzględnia się potrzeby rynku, oraz przepisami ustanowionymi w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, AALA ustanawia odpowiednie minimalne cele w zakresie czasu mijającego do udzielenia dotacji i dokonania płatności, zgodnie z [zasadami uczestnictwa oraz] [rozporządzeniem finansowym] oraz zapewnia, by państwa uczestniczące realizowały te cele w toku wdrażania programu AAL. W szczególności termin udzielenia dotacji zostaje ogłoszony uczestnikom programu przez państwa uczestniczące i w żadnym razie nie przekracza 5 miesięcy.

7. Każde państwo uczestniczące ułatwia udział organizacji reprezentujących podmioty po stronie popytu.

7. Każde państwo uczestniczące zapewnia udział organizacji reprezentujących podmioty po stronie popytu, które to organizacje są angażowane już na najwcześniejszych etapach wszystkich projektów badawczych i innowacyjnych finansowanych w ramach programu.

8. Każde państwo uczestniczące współfinansuje wybrane projekty uczestników w swoich właściwych programach krajowych poprzez wyznaczone krajowe agencje zarządzające programem. Agencje te następnie przekazują finansowanie unijne otrzymane za pośrednictwem AALA na podstawie wspólnego opisu projektu, który stanowi element umowy zawieranej między wyznaczonymi krajowymi agencjami zarządzającymi programem i uczestnikami poszczególnych projektów w przypadku każdego finansowanego projektu.

8. Każde państwo uczestniczące współfinansuje wybrane projekty uczestników w swoich właściwych programach krajowych poprzez wyznaczone krajowe agencje zarządzające programem. Agencje te następnie przekazują finansowanie unijne otrzymane za pośrednictwem AALA na podstawie wspólnego opisu projektu, który stanowi element umowy zawieranej między wyznaczonymi krajowymi agencjami zarządzającymi programem i uczestnikami poszczególnych projektów w przypadku każdego finansowanego projektu.

9. Po zamknięciu zaproszenia do składania wniosków AALA, we współpracy z wyznaczonymi krajowymi agencjami zarządzającymi programem, przeprowadza centralną kontrolę kwalifikowalności. Kontrola prowadzona jest na bazie wspólnych kryteriów kwalifikowalności dla programu AAL, publikowanych wraz z zaproszeniem do zgłaszania projektów.

9. Po zamknięciu zaproszenia do składania wniosków AALA, we współpracy z wyznaczonymi krajowymi agencjami zarządzającymi programem, przeprowadza centralną kontrolę kwalifikowalności. Kontrola prowadzona jest na bazie wspólnych kryteriów kwalifikowalności dla programu AAL, publikowanych wraz z zaproszeniem do zgłaszania projektów.

10. AALA z pomocą krajowych agencji zarządzających programem sprawdza wypełnienie dodatkowych, krajowych kryteriów kwalifikowalności określonych w zaproszeniu do zgłaszania projektów.

10. AALA z pomocą krajowych agencji zarządzających programem sprawdza wypełnienie dodatkowych, krajowych kryteriów kwalifikowalności określonych w zaproszeniu do zgłaszania projektów.

11. Krajowe kryteria kwalifikowalności odnoszą się jedynie do statusu prawnego i finansowego poszczególnych wnioskodawców, a nie do treści projektów. Kryteria te obejmują następujące aspekty:

11. Krajowe kryteria kwalifikowalności odnoszą się jedynie do statusu prawnego i finansowego poszczególnych wnioskodawców, a nie do treści projektów. Kryteria te obejmują następujące aspekty:

11.1. rodzaj wnioskodawcy, w tym status prawny i cel;

11.1. rodzaj wnioskodawcy, w tym status prawny i cel;

11.2. odpowiedzialność oraz kwestie związane z rentownością, w tym stabilność finansowa, wypełnianie zobowiązań podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych.

11.2. odpowiedzialność oraz kwestie związane z rentownością, w tym stabilność finansowa, wypełnianie zobowiązań podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych.

12. Kwalifikujące się projekty są oceniane i wybierane przez AALA z pomocą niezależnych ekspertów na podstawie przejrzystych i wspólnych kryteriów oceny określonych w opublikowanych zaproszeniach do zgłaszania projektów. Wybór ten, po przyjęciu przez zgromadzenie ogólne AALA, wiąże państwa uczestniczące.

12. Kwalifikujące się projekty są oceniane i wybierane przez AALA z pomocą niezależnych ekspertów na podstawie przejrzystych i wspólnych kryteriów oceny określonych w opublikowanych zaproszeniach do zgłaszania projektów. Wybór ten, po przyjęciu przez zgromadzenie ogólne AALA, wiąże państwa uczestniczące.

 

13. Jeśli uczestnik projektu nie spełnia jednego krajowego kryterium kwalifikowalności lub większej ich liczby, albo jeśli odpowiedni budżet krajowy, z którego zaciągane są zobowiązania na finanansowanie, został wyczerpany, zarząd AALA może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowej, centralnej, niezależnej oceny danego projektu z pomocą niezależnych ekspertów, by ocenić projekt bez udziału danego uczestnika lub z udziałem zasugerowanego przez niego zastępcy.

13. Jeśli uczestnik projektu nie spełnia jednego krajowego kryterium kwalifikowalności lub większej ich liczby, albo jeśli odpowiedni budżet krajowy, z którego zaciągane są zobowiązania na finansowanie, został wyczerpany, zarząd AALA może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowej, centralnej, niezależnej oceny danego projektu z pomocą niezależnych ekspertów, by ocenić projekt bez udziału danego uczestnika lub z udziałem zasugerowanego przez niego zastępcy.

14. Kwestie prawne i finansowe dotyczące uczestników projektów wybranych do finansowania rozstrzygane są przeez wyznaczoną agencję zarządzającą programem. Stosuje się krajowe przepisy i zasady administracyjne.

14. Kwestie prawne i finansowe dotyczące uczestników projektów wybranych do finansowania rozstrzygane są przez wyznaczoną agencję zarządzającą programem. Stosuje się krajowe przepisy i zasady administracyjne.

 

14a. Aby zapewnić skuteczne wdrożenie programu w wyznaczonym terminie ogranicza się czas przeznaczony na ustanowienie umowy konsorcjum między uczestnikami projektu zakwalifikowanymi do otrzymania dotacji. Umowy konsorcjum ustanawiane między uczestnikami projektu podpisywane są w ciągu najwyżej 5 miesięcy od daty zawiadomienia o zakwalifikowaniu.

  • [1]  Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.

UZASADNIENIE

Wprowadzenie

W świetle spodziewanego wzrostu liczby osób w wieku od 65 do 80 lat (40% w latach 2010-2030) znalezienie rozwiązań pomagających w aktywnym starzeniu się w dobrym zdrowiu oraz rozwiązań dotyczących przemian demograficznych stanowi ważne i pilne wyzwanie dla Europy w XXI wieku. Ponadto „szara” gospodarka stanowi również możliwość rozwoju innowacyjnych usług i produktów, które jednocześnie spełniają wymogi społeczne oraz wspierają rozwój gospodarczy i nowe modele biznesowe.

W odpowiedzi na wyzwanie dotyczące aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu, w europejskiej przestrzeni badawczej dobrze funkcjonuje już kilka inicjatyw, a wśród nich europejskie partnerstwo innowacyjne oraz przyszłe utworzenie wspólnoty wiedzy i innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Sprawozdawca wierzy, że udostępnienie finansowania w ramach programu badawczo-rozwojowego na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia jest uzasadnione i stanowi dopełnienie powyższych inicjatyw, oraz z zadowoleniem przyjmuje dostosowanie AAL2 do celów europejskiego partnerstwa innowacyjnego.

Ocena okresowa z grudnia 2010 r. oraz konsultacje społeczne przeprowadzone w perspektywie oceny skutków, towarzyszące wnioskowi ustawodawczemu podkreśliły jednak problemy i niedociągnięcia, które bieżący wniosek Komisji rozwiązuje wyłącznie częściowo. W związku z powyższym sprawozdawca sugeruje szereg zmian uwzględniających te obawy, jak również wzmocnienie celów programu pod względem szerszych celów polityk, efektywności ich wdrożenia oraz dostosowania do zakresu programu ramowego „Horyzont 2020”.

Zagwarantowanie zaangażowania użytkowników końcowych już na najwcześniejszych etapach oraz wspieranie innowacji społecznych

Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) mogą odegrać znaczącą rolę w poprawie jakości życia osób starszych oraz ich opiekunów, jak również w zwiększaniu efektywności kosztowej ich opieki. Zarówno zewnętrzna ocena okresowa, jak i ocena skutków podkreśliły niewystarczający poziom zaangażowania użytkowników końcowych na etapie opracowywania jako najważniejszą barierę dla innowacji związanych z ICT i starzeniem się. W szczególności w sektorze opieki zdrowotnej takie zaangażowanie na najwcześniejszych etapach procesu innowacji jest kluczowe, aby opracowywać rozwiązania, które będą akceptowane przez beneficjentów końcowych oraz im potrzebne.

W związku z powyższym sprawozdawca popiera kładzenie nacisku na potrzebę zwiększenia zaangażowania użytkowników końcowych w udział w programie i proponuje, aby stało się to wymogiem formalnym obowiązującym w odniesieniu do wszystkich projektów od samego ich początku. Ponadto program powinien uwzględnić również szeroko pojętą definicję innowacji, łącznie z aspektami dotyczącymi organizacji, przedsiębiorstw, technologii, społeczeństwa i ochrony środowiska. Powinien on zapewnić multidyscyplinarne podejście oraz uwzględnić w swoich ramach nauki społeczne, tak aby poprawić nie tylko aspekty efektywności kosztowej, ale również aby uwzględnić inne czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak włączenie społeczne, dobrobyt i zrównoważoność.

Wspieranie rozwiązań efektywnych energetycznie, również z punktu widzenia beneficjentów końcowych

Rozwiązania opierające się na ICT mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej systemu opieki zdrowotnej i społecznej, na przykład poprzez potencjalne usunięcie konieczności transportu. Jednakże mnożenie się technologii wspierania przez otoczenie, jeśli nie zostaną one odpowiednio ocenione, może z drugiej strony spowodować podwyżkę rachunków za energię użytkowników końcowych. Będzie to zniechęcające w szczególności dla osób, które doświadczają ubóstwa energetycznego lub dla osób niemających dostępu do nowoczesnych usług energetycznych.

Przy opracowywaniu rozwiązań należy wziąć te punkty widzenia pod należytą rozwagę. Trzeba wspierać działania mające na celu ocenę i polepszenie efektywności energetycznej, takie jak zapewnienie pomocy przy ilościowym określaniu śladu środowiskowego opracowanych produktów ICT, sieci i usług, również z perspektywy użytkownika końcowego.

Zajmowanie się potrzebami osób niepełnosprawnych

W specjalnym programie „Horyzont 2020” w ramach wyzwania nr 1.4.1 dotyczącego aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu, niezależnego życia i pomocy osobom starszym podkreśla się działania priorytetowe, jakie należy realizować w tym obszarze. Osoby niepełnosprawne są, obok osób starszych, jednoznacznie wskazane jako grupa docelowa, pomimo iż nie jest to wystarczająco wyraźnie określone w obecnym wniosku dotyczącym AAL. Sprawozdawca proponuje, aby lepiej dopasować wniosek do tych priorytetów politycznych.

Zapewnienie zgodności z zasadami etycznymi, a w szczególności z wymogami w zakresie ochrony danych i zapewnienia prywatności

Działania w ramach programu AAL, z uwagi na to, że są finansowane poprzez program „Horyzont 2020”, muszą być w pełni zgodne z jego zasadami ogólnymi oraz wymogami. W szczególności powinny być one zgodne z zasadami etycznymi i stosownym prawodawstwem krajowym, unijnym i międzynarodowym, w tym z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej oraz europejską konwencją praw człowieka i jej protokołami uzupełniającymi.

Zgodnie z treścią programu ramowego „Horyzont 2020” szczególną uwagę należy zwrócić na zasadę proporcjonalności, prawo do prywatności, prawo do ochrony danych osobowych, prawo osoby do integralności cielesnej i psychicznej, prawo do niedyskryminacji oraz konieczność zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi. Te wymogi są szczególnie istotne w tym programie, w którym łączy się technologie ICT i opiekę.

Rozwiązania ICT funkcjonują w oparciu o wykorzystanie ogromnej ilości danych osobowych i profili osobowych oraz o komunikację w czasie rzeczywistym, przez co wiążą się z wysokim zagrożeniem dla danych, ryzykiem naruszeń zabezpieczeń oraz zagrożeniem dla prywatności. W ramach programu należy przeprowadzić ocenę zabezpieczenia danych oraz prywatności danych dotyczących projektów w celu zagwarantowania wysokiego poziomu ochrony i zabezpieczenia danych, a w samym programie powinno się wymagać również uwzględnienia ochrony prywatności już w fazie projektowania w każdym z finansowanych projektów.

Uproszczenie oraz dalsze wsparcie w tworzeniu europejskiej przestrzeni badawczej

Inicjatywy, o których mowa w art. 185, są jednym z instrumentów europejskiej przestrzeni badawczej (EPB), która została ustanowiona celem doprowadzenia do stopniowej integracji krajowych programów dofinansowań na szczeblu europejskim. Program AAL stanowi dobry przykład takiego procesu, ponieważ doprowadził pomyślnie do opracowania wspólnego programu rocznego, w ramach którego zaproszenia do zgłaszania projektów na szczeblu europejskim są opracowywane wspólnie z państwami uczestniczącymi.

Niemniej jednak w ramach oceny okresowej oraz procesu konsultacji wykazano jednoznacznie, że fragmentaryzacja oraz niewystarczająca koordynacja różnych instrumentów finansowych, zasad kwalifikowalności oraz systemów zwrotu kosztów stanowią barierę dla innowacji. Złożoność będąca wynikiem różnych w poszczególnych państwach zasad dotyczących finansowania i kwalifikowalności przy realizacji programu wpływa na uczestnictwo w programie. Brak dostosowania krajowych harmonogramów płatności do ram czasowych projektu powoduje problemy z płynnością finansową. Złożona struktura administracyjna prowadzi do długiego czasu kontraktowania oraz obciążeń administracyjnych, zarówno dla uczestników, jak i dla krajowych organów finansowania.

Sprawozdawca wyraża ubolewanie, że Komisja przedstawiła zbyt mało konkretne wnioski, aby rozwiązać wskazane powyżej problemy oraz aby zapewnić, że w ramach tego instrumentu – jako rozwijający się proces – kontynuowana będzie integracja EPB.

W związku z powyższym sprawozdawca sugeruje, aby rozważyć rozwiązania, które przyczynią się do stworzenia bardziej jednolitych i uproszczonych reguł, przy jednoczesnym dostosowaniu w możliwie największym stopniu reguł uczestnictwa w programie AAL z regułami uczestnictwa w programie „Horyzont 2020”.

W szczególności należy dostosować reguły dotyczące rozpowszechniania i wykorzystania wyników, tak aby zapewnić wszystkim uczestnikom jednakowe pewność prawną, prawa i obowiązki. W celu uproszczenia i przyspieszenia procedur administracyjnych, w odniesieniu do każdego zaproszenia do składania projektów należy ustanowić również jednolite reguły dotyczące zwrotu kosztów.

Precyzyjna struktura realizacji programu w oparciu o bardziej jednolite i uproszczone ramy, również w zakresie roli Stowarzyszenia AAL, Komisji oraz krajowych podmiotów finansujących, powinna stać się przedmiotem szerszej debaty w Parlamencie Europejskim z udziałem wszystkich zainteresowanych podmiotów.

OPINIA Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (18.12.2013)

dla Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii

na temat wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udziału Unii w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia, podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich
(COM(2013)0500 – C7‑0219/2013 – 2013/0233(COD))

Sprawozdawczyni komisji opiniodawczej: Chrysoula Paliadeli

POPRAWKI

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia zwraca się do Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, jako do komisji przedmiotowo właściwej, o naniesienie w swoim sprawozdaniu następujących poprawek:

Poprawka  1

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(2a) W programie ramowym „Horyzont 2020”, w rozdziale II sekcja 1, postanowiono, że będzie miało miejsce skuteczne promowanie równości płci i wymiaru płciowego w kontekście badań i innowacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie równowagi płci, z zastrzeżeniem sytuacji w danej dziedzinie, w panelach oceniających oraz w takich gremiach jak grupy doradcze i grupy eksperckie. Aspekt płci należy odpowiednio włączyć do strategii, programów i projektów w zakresie badań i innowacji oraz monitorować go na wszystkich etapach cyklu badawczego.

Poprawka  2

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 5

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(5) W swoim komunikacie zatytułowanym „Demograficzna przyszłość Europy – przekształcić wyzwania w nowe możliwości9” Komisja podkreśliła fakt, że starzenie się społeczeństw jest jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją wszystkie państwa członkowskie UE oraz że intensywniejsze korzystanie z nowych technologii mogłyby ułatwić kontrolowanie kosztów i wpłynąć na poprawę sytuacji ludzi starszych oraz ich aktywny udział w społeczeństwie, jak również na zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej.

(5) W swoim komunikacie zatytułowanym „Demograficzna przyszłość Europy – przekształcić wyzwania w nowe możliwości9” Komisja podkreśliła fakt, że starzenie się społeczeństw jest jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją wszystkie państwa członkowskie UE oraz że intensywniejsze korzystanie z nowych technologii mogłyby ułatwić kontrolowanie kosztów i wpłynąć na poprawę sytuacji ludzi starszych oraz ich aktywny udział w społeczeństwie, np. poprzez wykorzystanie ich doświadczenia jako mentorów przedsiębiorczości, jak również na zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej.

__________________

__________________

9 COM(2006) 571 final z 12 października 2006 r.

9 COM(2006) 571 final z 12 października 2006 r.

Poprawka  3

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 9

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(9) Z ustaleń przyjętych w ramach europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ustanowionego w ramach Unii inowacji wynika, że rozwiązania ICT mają odegrać istotną rolę w realizacji jego celu zakładającego przedłużenie długości zdrowego życia o dwa lata do 2020 r., jak również poprawę jakości życia obywateli oraz zwiększenie wydajności systemów opieki w Unii. W jego strategicznym planie wdrażania określono priorytety w zakresie przyśpieszenia i zwiększenia skali innowacji na rzecz aktywnego życia w dobrym zdrowiu w całej Unii w trzech dziedzinach: profilaktyka i promocja zdrowia, opieka i leczenie oraz niezależne życie i włączenie społeczne.

(9) Z ustaleń przyjętych w ramach europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ustanowionego w ramach Unii innowacji wynika, że rozwiązania ICT mają odegrać istotną rolę w realizacji jego celu zakładającego przedłużenie długości zdrowego życia o dwa lata do 2020 r., jak również poprawę jakości życia obywateli bez dyskryminacji z racji wieku, płci, pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, wyznania lub orientacji seksualnej oraz zwiększenie wydajności systemów opieki w Unii. W jego strategicznym planie wdrażania określono priorytety w zakresie przyśpieszenia i zwiększenia skali innowacji na rzecz aktywnego życia w dobrym zdrowiu w całej Unii w trzech dziedzinach: profilaktyka i promocja zdrowia, opieka i leczenie oraz niezależne życie i włączenie społeczne. Uwzględnianie problematyki wieku i płci to niezbędna metoda i instrument prowadzenia polityki w odpowiednich dziedzinach.

Poprawka  4

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(10a) Podczas wdrażania programu poświęconego nowoczesnym technologiom w służbie osobom starszym należy również uwzględnić aspekt płci, który należy w odpowiedni sposób włączyć w kontekście badań i innowacji oraz monitorować go na wszystkich etapach cyklu badawczego, zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie zapobiegania chorobom kobiet związanym z wiekiem12a oraz z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 7 września 2010 r. w sprawie roli kobiet w starzejącym się społeczeństwie12b.

 

____________

 

12a Teksty przyjęte, P7_TA(2012)0482.

 

12b Dz.U. C 308 E z 20.10.2011, s. 49.

Poprawka  5

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 14

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(14) Wspólna realizacja programu AAL wymaga instytucji wdrożeniowej. Państwa uczestniczące uzgodniły utworzenie instytucji wdrożeniowej dla programu AAL, powołując w 2007 r. Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” IASBL, międzynarodową organizację niekomercyjną utworzoną pod prawem belgijskim (zwaną dalej „AALA”). Ze względu na fakt, że jak wynika ze sprawozdania z oceny okresowej, istniejące struktury zarządzania AAL JP okazały się być skuteczne i dobrej jakości, AALA powinno zostać wykorzystane jako instytucja wdrożeniowa i powinno pełnić funkcje związane z przydziałem i monitorowaniem w programie AAL. AALA powinno zarządzać wkładem finansowym Unii oraz dbać o skuteczną realizację programu AAL.

(14) Wspólna realizacja programu AAL wymaga instytucji wdrożeniowej. Państwa uczestniczące uzgodniły utworzenie instytucji wdrożeniowej dla programu AAL, powołując w 2007 r. Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” IASBL, międzynarodową organizację niekomercyjną utworzoną pod prawem belgijskim (zwaną dalej „AALA”). Ze względu na fakt, że jak wynika ze sprawozdania z oceny okresowej, istniejące struktury zarządzania AAL JP okazały się być skuteczne i dobrej jakości, AALA powinno zostać wykorzystane jako instytucja wdrożeniowa i powinno pełnić funkcje związane z przydziałem i monitorowaniem w programie AAL. AALA powinno zarządzać wkładem finansowym Unii oraz dbać o skuteczną realizację programu AAL. W ramach planowania i realizacji programu AAL należy uwzględniać różnice między kobietami a mężczyznami w odniesieniu do kwestii gospodarczych i społecznych. Należy również zwrócić uwagę na większy udział kobiet w procesach badawczych i politycznych.

Poprawka  6

Wniosek dotyczący decyzji

Motyw 17

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(17) Aby chronić interesy finansowe Unii Komisja powinna mieć prawo ograniczenia, zawieszenia lub zakończenia finansowania programu AAL z wkładu finansowego Unii, jeśli program AAL jest realizowany niewłaściwie, jedynie częściowo lub z opoźnieniem, lub też gdy uczestniczące państwa nie wnoszą swojego wkładu, wnoszą go jedynie częściowo lub z opóźnieniem. Prawa te powinny być zagwarantowane w umowie o delegacji, która ma zostać zawarta między Unią a AALA.

(17) Aby chronić interesy finansowe Unii, Komisja powinna mieć przy zastosowaniu proporcjonalnych środków prawo odzyskania, ograniczenia, zawieszenia lub zakończenia finansowania programu AAL z wkładu finansowego Unii, jeśli program ten jest realizowany niewłaściwie, częściowo lub z opóźnieniem, lub też gdy państwa uczestniczące nie wnoszą swojego wkładu w finansowanie programu AAL, wnoszą go częściowo lub z opóźnieniem. Prawa te powinny być zagwarantowane w umowie o delegacji, która ma zostać zawarta między Unią a AALA.

Poprawka  7

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 3 – ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

1a. Uczestniczące państwa powinny wykazać, że program AAL jest realizowany zgodnie z zasadami określonymi w programie ramowym „Horyzont 2020”, zwłaszcza z jego art. 15 dotyczącym równości płci.

Poprawka  8

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 10 – ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

3. Zamówienia, umowy w sprawie dotacji oraz decyzje o udzieleniu dotacji wynikające z realizacji niniejszej decyzji zawierają postanowienia wyraźnie upoważniające Komisję, AALA, Trybunał Obrachunkowy oraz OLAF do prowadzenia audytów i dochodzeń, stosownie do przysługujących im kompetencji.

3. Zamówienia, umowy w sprawie dotacji oraz decyzje o udzieleniu dotacji wynikające z realizacji niniejszej decyzji zawierają postanowienia wyraźnie upoważniające państwa członkowskie, Komisję, AALA, Trybunał Obrachunkowy oraz OLAF do prowadzenia audytów i dochodzeń, stosownie do przysługujących im kompetencji.

Poprawka  9

Wniosek dotyczący decyzji

Artykuł 12 – ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Do dnia 31 grudnia 2017 r. Komisja przeprowadzi ocenę okresową programu AAL. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wnioski z oceny i uwagi Komisji. Do dnia 30 czerwca 2018 r. Komisja przedłoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

1. Do dnia 31 grudnia 2017 r. Komisja przeprowadzi ocenę okresową programu AAL przy wykorzystaniu właściwych i realistycznych wartości odniesienia, wśród których należy uwzględnić wymiar równości płci, aby określić, czy program AAL został pomyślnie zrealizowany. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wnioski z oceny i uwagi Komisji. Do dnia 30 czerwca 2018 r. Komisja przedłoży sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

PROCEDURA

Tytuł

Udział Unii w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia, podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich

Odsyłacze

COM(2013)0500 – C7-0219/2013 – 2013/0233(COD)

Komisja przedmiotowo właściwa

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

ITRE

10.9.2013

 

 

 

Opinia wydana przez

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

FEMM

10.9.2013

Sprawozdawca(czyni) komisji opiniodawczej

       Data powołania

Chrysoula Paliadeli

5.9.2013

Rozpatrzenie w komisji

26.11.2013

 

 

 

Data przyjęcia

16.12.2013

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

15

0

1

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Edit Bauer, Iratxe García Pérez, Mikael Gustafsson, Lívia Járóka, Constance Le Grip, Astrid Lulling, Elisabeth Morin-Chartier, Norica Nicolai, Britta Thomsen, Anna Záborská

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Izaskun Bilbao Barandica, Doris Pack, Rui Tavares, Angelika Werthmann

Zastępca(y) (art. 187 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Biljana Borzan, Hans-Peter Mayer

PROCEDURA

Tytuł

Udział Unii w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia, podjętym wspólnie przez szereg państw członkowskich

Odsyłacze

COM(2013)0500 – C7-0219/2013 – 2013/0233(COD)

Data przedstawienia w PE

10.7.2013

 

 

 

Komisja przedmiotowo właściwa

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

ITRE

10.9.2013

 

 

 

Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii

       Data ogłoszenia na posiedzeniu

BUDG

10.9.2013

EMPL

10.9.2013

FEMM

10.9.2013

 

Opinia niewydana

       Data decyzji

BUDG

5.9.2013

EMPL

9.10.2013

 

 

Sprawozdawca(y)

       Data powołania

Claude Turmes

15.10.2013

 

 

 

Rozpatrzenie w komisji

9.1.2014

 

 

 

Data przyjęcia

23.1.2014

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

38

0

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Amelia Andersdotter, Bendt Bendtsen, Jan Březina, Maria Da Graça Carvalho, Giles Chichester, Jürgen Creutzmann, Pilar del Castillo Vera, Christian Ehler, Norbert Glante, Edit Herczog, Kent Johansson, Romana Jordan, Krišjānis Kariņš, Angelika Niebler, Jaroslav Paška, Aldo Patriciello, Vittorio Prodi, Miloslav Ransdorf, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Michèle Rivasi, Jens Rohde, Paul Rübig, Salvador Sedó i Alabart, Francisco Sosa Wagner, Konrad Szymański, Patrizia Toia, Evžen Tošenovský, Alejo Vidal-Quadras, Zbigniew Zaleski

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Maria Badia i Cutchet, Věra Flasarová, Elisabetta Gardini, Jolanta Emilia Hibner, Ivailo Kalfin, Vladko Todorov Panayotov, Lambert van Nistelrooij

Zastępca(y) (art. 187 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Jean-Paul Besset

Data złożenia

31.1.2014