DOPORUČENÍ 

21.10.2014 - ***

k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé
(09828/2014 – C8‑0130/2014 – 2014/0083(NLE))
Výbor pro zahraniční věci
Zpravodaj: Petras Auštrevičius

Postup : 2014/0083(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A8-0020/2014
Předložené texty :
A8-0020/2014
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé

(09828/2014 – C8‑0130/2014 – 2014/0083(NLE))

(Souhlas)

Evropský parlament,

–  s ohledem na návrh rozhodnutí Rady (09828/2014),

–  s ohledem na Dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (17903/2013),

–  s ohledem na žádost o souhlas, kterou předložila Rada v souladu s článkem 217 a čl. 218 odst. 6 druhým pododstavcem písm. a), čl. 218 odst. 7 a čl. 218 odst. 8 druhým pododstavcem Smlouvy o fungování Evropské unie (C8-0130/2014),

–  s ohledem na své usnesení ze dne 15. září 2011 obsahující doporučení Evropského parlamentu Radě, Komisi a Evropské službě pro vnější činnost pro jednání mezi EU a Moldavskou republikou o Dohodě o přidružení[1],

–  s ohledem na své nelegislativní usnesení ze dne .... 2014[2] o návrhu rozhodnutí,

–  s ohledem na čl. 99 odst. 1 první a třetí pododstavec, čl. 99 odst. 2 a čl. 108 odst. 7 jednacího řádu,

–  s ohledem na doporučení Výboru pro zahraniční věci a na stanoviska Výboru pro mezinárodní obchod a Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (A8-0020/2014),

1.  uděluje souhlas s uzavřením dohody;

2.  pověřuje svého předsedu, aby postoj Parlamentu předal Radě, Komisi a vládám a parlamentům členských států a Moldavské republiky.

8.10.2014

STANOVISKO Výboru pro mezinárodní obchod

pro Výbor pro zahraniční věci

k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé

(09828/2014 – C8-0130/2014 – 2014/0083(NLE))

Navrhovatel: Ionel-Sorin Moisă

STRUČNÉ ODŮVODNĚNÍ

Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií (EU) a Moldavskem, která byla vyjednána pod záštitou Východního partnerství v letech 2010 až 2013, byla vytvořena podle vzoru dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou.

Její součástí je obchodní pilíř, který povede k vytvoření prohloubené a komplexní zóny volného obchodu (DCFTA) [3] s EU.

DCFTA přinese nové příležitosti k obchodování a hospodářskému růstu a moldavské podniky a občané z ní budou mít přímý prospěch, zatímco pro EU se tím usnadní obchodní toky a zlepší se podmínky pro investování v Moldavsku. DCFTA obsahuje několik ustanovení, jež usilují o reformu moldavské obchodní politiky a politik souvisejících s obchodem v souladu s acquis EU, z něhož tato ustanovení také vycházejí. Zajistí se tím modernizace hospodářství, lepší ukotvení investic EU v zemi a předvídatelnější politické prostředí.

Přístup na trh

Pokud jde o EU, DCFTA stanoví úplné odstranění veškerých dovozních cel a zákaz vývozních cel na veškeré zboží ze strany EU. Sledování obchodních toků budou podléhat pouze určité zemědělské produkty (zejména produkty živočišného původu, cukr a výrobky z obilovin), které jsou v EU považovány za citlivé. Omezené množství ovoce a zeleniny, na které se v EU vztahují vstupní ceny, bude liberalizováno v rámci celních kvót vztahujících se na tradiční obchodní toky.

Co se týče Moldavska, počítá se u většiny produktů s okamžitým odstraněním všech dovozních cel. U některých citlivých produktů (většinou zemědělských, ale i u textilního zboží / oblečení) je naplánována postupná liberalizace (v rozmezí 3–10 let v závislosti na produktu). Na jiné produkty se liberalizace nevztahuje a nadále podléhají celním kvótám (drůbeží a vepřové maso, určité mléčné výrobky, zpracované masné produkty či cukr apod.).

Pravidla původu

Moldavsko bude uplatňovat pravidla původu, tudíž bude moci přistoupit k úmluvě o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu jako zóna kumulace výrobních postupů s EU a dalšími signatáři této úmluvy, což má také pozitivní dopad na regionální hospodářskou integraci v oblasti obchodu se zbožím.

Služby a usazování

EU a Moldavsko se dohodly dodržovat závazky v rámci dohody GATS+ v celé řadě oblastí a pro všechny 4 způsoby dodávky služeb. Strany se konkrétně dohodly na širokém přístupu k usazování (způsob 3) pro širokou škálu odvětví, k nimž se pojí tzv. ustanovení „způsobu 4“, jež umožňují kvalifikovaným pracovníků dočasnou práci v EU nebo Moldavsku, a to v odvětvích, na něž se vztahují ustanovení o usazování.

Reformní proces se bude týkat oblastí poštovních a kurýrních služeb, mezinárodních námořních dopravních služeb, služeb elektronických komunikací a finančních služeb. EU může v důsledku prohloubit přístup na svůj trh v oblasti služeb v rámci dvoustranných závazků o službách. Moldavsko předpokládá, že postupný reformní proces ve všech těchto oblastech bude trvat až deset let.

Duševní vlastnictví

Strany dohody posílily své závazky v oblasti ochrany duševního vlastnictví nad rámec ustanovení Dohody WTO o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS). Konkrétně se jedná o rozšíření ochrany různých práv k duševnímu vlastnictví (tj. ochranné známky, patenty, design, rostlinné odrůdy), lepší spolupráci a důraznější občanskoprávní prosazování práv k duševnímu vlastnictví, a to i na hranicích. Do DCFTA je rovněž v úplnosti začleněna dohoda mezi EU a Moldavskem o zeměpisných označeních.

Zadávání veřejných zakázek

EU spolu s Moldavskem usilují o další modernizaci moldavského systému zadávání veřejných zakázek a o postupné sblížení moldavských postupů při zadávání veřejných zakázek s postupy EU (do 8 let). To by umožnilo lepší přístup na trh EU na základě národního zacházení.

V neposlední řadě počítá dohoda o přidružení s rozsáhlou odvětvovou spoluprací a plošným sbližováním právních předpisů, což povede k dlouhodobým změnám z hlediska udržitelného rozvoje, ochrany životního prostředí, pracovních práv atd.

Očekává se, že v důsledku DCFTA vzroste obchod mezi EU a Moldavskem – o 16 %, pokud jde o vývoz z Moldavska do EU, a o 8 %, pokud se týká dovozu z EU. Za předpokladu, že budou dokončeny příslušné reformy, by DCFTA jako taková měla vylepšit běžný účet Moldavska a zvýšit jeho HDP o 5,4 % (nárůst národního důchodu o 142 milionů EUR).

Závěry

Zpravodaj se domnívá, že tím, že Evropský parlament schválí dohodu o přidružení, získá Moldavsko příležitost pracovat na své prosperující budoucnosti v rámci Evropy. Těší ho skutečnost, že dne 23. července 2014 schválil dohodu o přidružení moldavský parlament a umožnil tak její prozatímní uplatňování od 1. září 2014. Zpravodaj zdůrazňuje, že dohoda o přidružení bude úspěšná tehdy, jestliže ji budou důsledně a soustavně uplatňovat oba partneři. Evropský parlament si je vědom toho, že uplatňování DCFTA vyžaduje na straně Moldavska značné úsilí a provedení nákladných reforem. Proto by měla být Evropská unie Moldavsku při přijímání příslušných zákonů a prováděcích opatření nápomocna a měla by také sledovat jejich vlastní prosazování.

******

Výbor pro mezinárodní obchod vyzývá Výbor pro zahraniční věci jako věcně příslušný výbor, aby doporučil Parlamentu udělit souhlas s návrhem rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé.

VÝSLEDEK KONEČNÉHO HLASOVÁNÍ VE VÝBORU

Datum přijetí

7.10.2014

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

29

5

1

Členové přítomní při konečném hlasování

William (The Earl of) Dartmouth, Tiziana Beghin, David Campbell Bannerman, Daniel Caspary, Salvatore Cicu, Marielle de Sarnez, Santiago Fisas Ayxelà, Yannick Jadot, Jude Kirton-Darling, Bernd Lange, Marine Le Pen, David Martin, Emmanuel Maurel, Emma McClarkin, Anne-Marie Mineur, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Artis Pabriks, Bolesław G. Piecha, Franck Proust, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Viviane Reding, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Tokia Saïfi, Marietje Schaake, Helmut Scholz, Joachim Schuster, Adam Szejnfeld, Iuliu Winkler, Jan Zahradil

Náhradníci přítomní při konečném hlasování

Victor Boştinaru, Klaus Buchner, Georgios Katrougkalos, Seán Kelly, Gabriel Mato, Fernando Ruas, Pedro Silva Pereira

Náhradníci (čl. 200 odst. 2) přítomní při konečném hlasování

Jozo Radoš

  • [1]  Úř. věst. C 51 E, 22.2.2013, s. 108.
  • [2]  Texty přijaté k tomuto dni, P[8_TA(0000)0000].
  • [3]  Hlava V dohody o přidružení.

VÝSLEDEK KONEČNÉHO HLASOVÁNÍ VE VÝBORU

Datum přijetí

16.10.2014

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

44

3

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Michèle Alliot-Marie, Francisco Assis, Petras Auštrevičius, Goffredo Maria Bettini, Elmar Brok, Klaus Buchner, Andi Cristea, Knut Fleckenstein, Eugen Freund, Michael Gahler, Iveta Grigule, Richard Howitt, Pablo Iglesias, Andrey Kovatchev, Eduard Kukan, Ilhan Kyuchyuk, Arne Lietz, Barbara Lochbihler, Sabine Lösing, Andrejs Mamikins, David McAllister, Tamás Meszerics, Francisco José Millán Mon, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Pier Antonio Panzeri, Vincent Peillon, Kati Piri, Andrej Plenković, Alyn Smith, Joachim Starbatty, Charles Tannock, Eleni Theocharous, László Tőkés, Geoffrey Van Orden, Boris Zala

Náhradníci přítomní při konečném hlasování

Bodil Ceballos, Andrzej Grzyb, Liisa Jaakonsaari, Gabrielius Landsbergis, Fernando Maura Barandiarán, Marietje Schaake, Jean-Luc Schaffhauser, Renate Weber, Janusz Władysław Zemke

Náhradníci (čl. 200 odst. 2) přítomní při konečném hlasování

Jeroen Lenaers, Maurice Ponga, Bogdan Andrzej Zdrojewski