SPRÁVA o návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2011/16/EÚ, pokiaľ ide o povinnú automatickú výmenu informácií v oblasti daní

28.4.2016 - (COM(2016)0025 – C8-0030/2016 – 2016/0010(CNS)) - *

Výbor pre hospodárske a menové veci
Spravodajca: Dariusz Rosati


Postup : 2016/0010(CNS)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A8-0157/2016
Predkladané texty :
A8-0157/2016
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2011/16/EÚ, pokiaľ ide o povinnú automatickú výmenu informácií v oblasti daní

(COM(2016)0025 – C8-0030/2016 – 2016/0010(CNS))

(Mimoriadny legislatívny postup – konzultácia)

Európsky parlament,

–  so zreteľom na návrh Komisie pre Radu (COM(2016)0025),

–  so zreteľom na články 113 a 115 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v súlade s ktorými Rada konzultovala s Európskym parlamentom (C8-0030/2016),

–  so zreteľom na odôvodnené stanovisko predložené na základe Protokolu č. 2 o uplatňovaní zásad subsidiarity a proporcionality Švédskym parlamentom, ktorý tvrdí, že návrh legislatívneho aktu nie je v súlade so zásadou subsidiarity

–  so zreteľom na článok 59 rokovacieho poriadku,

–  so zreteľom na správu Výboru pre hospodárske a menové veci (A8-0157/2016),

1.  schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.  vyzýva Komisiu, aby zmenila svoj návrh v súlade s článkom 293 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie;

3.  vyzýva Radu, aby oznámila Európskemu parlamentu, ak má v úmysle odchýliť sa od ním schváleného textu;

4.  žiada Radu o opätovnú konzultáciu, ak má v úmysle podstatne zmeniť návrh Komisie;

5.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a národným parlamentom.

Pozmeňujúci návrh    1

Návrh smernice

Odôvodnenie 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(1) V posledných rokoch značne narástli problémy, ktoré predstavujú daňové podvody a daňové úniky, a stali sa stredobodom pozornosti v Únii i vo svete. Automatická výmena informácií predstavuje v tomto smere významný nástroj a Komisia vo svojom oznámení zo 6. decembra 2012, ktoré obsahuje akčný plán na posilnenie boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom, zdôraznila potrebu dôrazne presadzovať automatickú výmenu informácií ako budúci európsky a medzinárodný štandard pre transparentnosť a výmenu informácií v daňových záležitostiach. Európska Rada vo svojich záveroch z 22. mája 2013 požiadala o rozšírenie automatickej výmeny informácií na úrovni Únie a na celosvetovej úrovni s cieľom bojovať proti daňovým podvodom, daňovým únikom a agresívnemu daňovému plánovaniu.

(1) V posledných rokoch značne narástli problémy, ktoré predstavujú daňové podvody, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky, a stali sa stredobodom pozornosti v Únii i vo svete. Automatická výmena informácií predstavuje v tomto smere významný nástroj a Komisia vo svojom oznámení zo 6. decembra 2012, ktoré obsahuje akčný plán na posilnenie boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom, zdôraznila potrebu dôrazne presadzovať automatickú výmenu informácií ako budúci európsky a medzinárodný štandard pre transparentnosť a výmenu informácií v daňových záležitostiach. Európska Rada vo svojich záveroch z 22. mája 2013 požiadala o rozšírenie automatickej výmeny informácií na úrovni Únie a na celosvetovej úrovni s cieľom bojovať proti daňovým podvodom, daňovým únikom a agresívnemu daňovému plánovaniu.

Pozmeňujúci návrh    2

Návrh smernice

Odôvodnenie 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(2) Skupiny nadnárodných podnikov pôsobia vo viacerých krajinách, čo im umožňuje využívať praktiky agresívneho daňového plánovania, ktoré pre domáce spoločnosti nie sú dostupné. Takýmito praktikami nadnárodných podnikov môžu byť obzvlášť zasiahnuté čisto domáce spoločnosti, t. j. zvyčajne malé a stredné podniky (MSP), ktorých daňové zaťaženie je vyššie než zaťaženie skupín nadnárodných podnikov. Pre všetky členské štáty to zas môže znamenať stratu príjmov a existuje aj riziko súťaženia s cieľom prilákať skupiny nadnárodných podnikov tým, že sa im ponúknu ďalšie daňové výhody. Ide preto o problém pre riadne fungovanie vnútorného trhu.

(2) Skupiny nadnárodných podnikov pôsobia vo viacerých krajinách, čo im umožňuje využívať praktiky agresívneho daňového plánovania, ktoré pre domáce spoločnosti nie sú dostupné. Takýmito praktikami nadnárodných podnikov môžu byť obzvlášť zasiahnuté čisto domáce spoločnosti, t. j. zvyčajne malé a stredné podniky (MSP), pretože efektívna sadzba daní, ktoré spravidla odvádzajú, je oveľa bližšia k zákonným sadzbám než je tomu v prípade nadnárodných spoločností, čo vedie k narúšaniu a poruchám vnútorného trhu, ako aj narúšaniu hospodárskej súťaže na úkor MSP; Aby sa zamedzilo narušeniu hospodárskej súťaže, domáce podniky by nemali byť znevýhodnené z dôvodu svojej veľkosti alebo nedostatočného cezhraničného obchodu. Okrem toho to pre všetky členské štáty môže znamenať stratu príjmov a existuje aj riziko nekalej súťaže medzi nimi s cieľom prilákať skupiny nadnárodných podnikov tým, že sa im ponúknu ďalšie daňové výhody. Ide preto o problém pre riadne fungovanie vnútorného trhu. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že za dobre fungujúci vnútorný trh je zodpovedná práve Komisia.

Pozmeňujúci návrh    3

Návrh smernice

Odôvodnenie 2 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

(2a) Pre Úniu je mimoriadne dôležité , aby daňové pravidlá boli navrhnuté tak, aby sa nezamedzilo rastu či investíciám, podniky Únie neboli konkurenčne znevýhodnené, ani sa nezvýšilo riziko dvojitého zdanenia a aby sa minimalizovali náklady a administratívne zaťaženie podnikov.

Pozmeňujúci návrh    4

Návrh smernice

Odôvodnenie 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(3) Daňové orgány Únie potrebujú komplexné a relevantné informácie o skupinách nadnárodných podnikov, pokiaľ ide o ich štruktúru, politiku transferového oceňovania a interné transakcie v rámci a mimo nej. Uvedené informácie daňovým orgánom umožnia reagovať na škodlivé daňové praktiky pomocou zmien právnych predpisov alebo primeranými posúdeniami rizík a daňovými auditmi, a zároveň im umožnia zistiť, či spoločnosti využívali praktiky, ktoré vedú k umelému presúvaniu veľkých súm príjmov do daňovo zvýhodnených prostredí.

(3) Daňové orgány členských štátov potrebujú komplexné a relevantné informácie o skupinách nadnárodných podnikov, pokiaľ ide o ich štruktúru, politiku transferového oceňovania, daňové priznania, daňové úľavy a interné transakcie v rámci Únie a mimo nej. Uvedené informácie daňovým orgánom umožnia reagovať na škodlivé daňové praktiky pomocou zmien právnych predpisov alebo primeranými posúdeniami rizík a daňovými auditmi, a zároveň im umožnia zistiť, či spoločnosti využívali praktiky, ktoré vedú k umelému presúvaniu veľkých súm príjmov do daňovo zvýhodnených prostredí. Komisia by tiež mala mať prístup k informáciám, ktoré si medzi sebou vymieňajú daňové orgány členských štátov, aby zabezpečila dodržiavanie príslušných pravidiel o hospodárskej súťaži. Komisia by s týmito informáciami mala zaobchádzať ako s dôvernými a mala by prijať všetky vhodné opatrenia na ochranu týchto informácií.

 

Pozmeňujúci návrh    5

Návrh smernice

Odôvodnenie 4

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(4) Vyššia transparentnosť smerom k daňovým orgánom by mohla na skupiny nadnárodných podnikov zaúčinkovať ako stimul na to, aby upustili od určitých praktík a odvádzali spravodlivo vymeraný diel daní v krajine, kde sa vytvárajú zisky. Zvýšenie transparentnosti pre skupiny nadnárodných podnikov je preto nevyhnutnou súčasťou boja proti narúšania základu dane a presunu ziskov.

(4) Primeraná úroveň informácií, ktoré sa poskytujú daňovým orgánom členských štátov, ako aj Komisii, a ktoré si tieto daňové orgány vymieňajú navzájom by mohla na skupiny nadnárodných podnikov zaúčinkovať ako stimul na to, aby upustili od určitých praktík a odvádzali dane splatné v krajine, kde sa vytvára hodnota. Zvýšil by sa tým aj vzájomný tlak medzi členskými štátmi a pozornosť finančných trhov by sa zamerala na fiškálnu zodpovednosť nadnárodných podnikov. Zvýšenie transparentnosti pre skupiny nadnárodných podnikov bez toho, aby sa narúšala konkurencieschopnosť Únie, je preto nevyhnutnou súčasťou boja proti narúšania základu dane a presunu ziskov a v konečnom dôsledku aj vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

Pozmeňujúci návrh    6

Návrh smernice

Odôvodnenie 6

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(6) V správe podľa jednotlivých krajín by skupiny nadnárodných podnikov mali uvádzať každoročne a za každú daňovú jurisdikciu, v ktorej podnikajú, sumu príjmov, zisk pred zdanením príjmov, ako aj zaplatenú a vzniknutú daň z príjmov. Skupiny nadnárodných podnikov by takisto mali nahlasovať počet svojich zamestnancov, deklarovaný kapitál, nerozdelené zisky a hmotný majetok v každej daňovej jurisdikcii. Skupiny nadnárodných podnikov by mali okrem toho identifikovať každý subjekt v rámci skupiny, ktorý podniká v konkrétnej daňovej jurisdikcii, a mali by uviesť predmet činnosti každého takého subjektu.

(6) V správe podľa jednotlivých krajín by skupiny nadnárodných podnikov mali uvádzať každoročne a za každú daňovú jurisdikciu, v ktorej podnikajú, sumu príjmov, zisk pred zdanením príjmov, ako aj zaplatenú a vzniknutú daň z príjmov a daňové úľavy. Skupiny nadnárodných podnikov by takisto mali nahlasovať počet svojich zamestnancov, deklarovaný kapitál, nerozdelené zisky a hmotný majetok v každej daňovej jurisdikcii. Skupiny nadnárodných podnikov by mali okrem toho identifikovať každý subjekt v rámci skupiny, ktorý podniká v konkrétnej daňovej jurisdikcii, a mali by uviesť predmet činnosti každého takého subjektu.

Pozmeňujúci návrh    7

Návrh smernice

Odôvodnenie 8

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(8) Na zabezpečenie riadneho fungovania vnútorného trhu musí zaistiť spravodlivú hospodársku súťaž medzi skupinami nadnárodných podnikov z EÚ a skupinami nadnárodných podnikov z krajín mimo EÚ, v prípade ktorých má jeden alebo viacero subjektov sídlo v EÚ. V oboch prípadoch by preto takéto skupiny mali podliehať oznamovacej povinnosti.

(8) Na zabezpečenie riadneho fungovania vnútorného trhu musí Únia zaistiť spravodlivú hospodársku súťaž medzi skupinami nadnárodných podnikov z EÚ a skupinami nadnárodných podnikov z krajín mimo EÚ, v prípade ktorých má jeden alebo viacero subjektov sídlo v EÚ. V oboch prípadoch by preto takéto skupiny mali podliehať oznamovacej povinnosti. Členské štáty by v tejto súvislosti mali byť zodpovedné za presadzovanie oznamovacej povinnosti nadnárodných podnikov, napríklad prostredníctvom zavedenia sankčných opatrení voči nadnárodným podnikom v prípade, že správu nepodajú.

Pozmeňujúci návrh    8

Návrh smernice

Odôvodnenie 9 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

(9a) Členské štáty by mali zabezpečiť, že zachovajú alebo zvýšia úroveň ľudských, technických a finančných zdrojov určených na automatickú výmenu informácií medzi daňovými správami a na spracúvanie údajov v rámci daňových správ.

Pozmeňujúci návrh    9

Návrh smernice

Odôvodnenie 11

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(11) Pokiaľ ide o výmenu informácii medzi členskými štátmi, v smernici Rady 2011/16/EÚ z 15. februára 2011 o administratívnej spolupráci v oblasti daní a zrušení smernice 77/799/EHS sa už stanovuje povinná automatická výmena informácií v mnohých oblastiach. Jej rozsah by sa mal rozšíriť s cieľom stanoviť povinnú automatickú výmenu správ podľa jednotlivých krajín medzi členskými štátmi.

(11) Pokiaľ ide o výmenu informácii medzi členskými štátmi, v smernici Rady 2011/16/EÚ z 15. februára 2011 o administratívnej spolupráci v oblasti daní a zrušení smernice 77/799/EHS sa už stanovuje povinná automatická výmena informácií v mnohých oblastiach. Jej rozsah by sa mal rozšíriť s cieľom stanoviť povinnú automatickú výmenu správ podľa jednotlivých krajín medzi členskými štátmi a oznamovanie týchto správ Komisii. Okrem toho Európska komisia využíva správy podľa jednotlivých krajín na posúdenie súladu členských štátov s pravidlami štátnej pomoci EÚ, pretože jedným z rozmerov nekalých daňových praktík v oblasti zdaňovania právnických osôb je aj štátna pomoc.

Pozmeňujúci návrh    10

Návrh smernice

Odôvodnenie 12

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(12) Povinná automatická výmena správ podľa jednotlivých krajín medzi členskými štátmi by v každom prípade mala zahŕňať oznamovanie vymedzeného súboru základných informácií, ktoré by boli prístupné tým členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne skupiny nadnárodných podnikov.

(12) Povinná automatická výmena správ podľa jednotlivých krajín medzi členskými štátmi a s Komisiou by v každom prípade mala zahŕňať oznamovanie vymedzeného súboru základných informácií, ktoré by mali byť založené na jednotných definíciách a ktoré by boli prístupné tým členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne skupiny nadnárodných podnikov.

Pozmeňujúci návrh    11

Návrh smernice

Odôvodnenie 16

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(16) Je potrebné špecifikovať jazykové požiadavky na výmenu informácií medzi členskými štátmi o správach podľa jednotlivých krajín. Takisto je potrebné prijať praktické opatrenia potrebné na modernizáciu siete CCN. S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania článku 20 ods. 6 a článku 21 ods. 7 by sa mali Komisii udeliť vykonávacie právomoci. Tieto právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011.

(16) Je potrebné špecifikovať jazykové požiadavky na výmenu informácií medzi členskými štátmi o správach podľa jednotlivých krajín a oznamovanie týchto informácií informácií Komisii. Takisto je potrebné prijať praktické opatrenia potrebné na modernizáciu siete CCN a zabezpečiť, aby sa zamedzilo zdvojovaniu noriem, ktoré by viedlo k zvýšeniu administratívnych nákladov u podnikateľských subjektov. S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania článku 20 ods. 6 a článku 21 ods. 7 by sa mali Komisii udeliť vykonávacie právomoci. Tieto právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011.

Pozmeňujúci návrh    12

Návrh smernice

Odôvodnenie 18 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

(18a) V ročnej správe členských štátov určenej Komisii podľa tejto smernice by sa mal uviesť rozsah miestneho podávania správ podľa článku 8aa a oddielu II bodu 1 prílohy III k tejto smernici a jej súčasťou by mal byť aj zoznam všetkých jurisdikcií, v ktorých sú hlavné materské subjekty jednotlivých subjektov nachádzajúcich sa v EÚ rezidentmi, ale úplné správy neboli podané ani vymenené.

Pozmeňujúci návrh    13

Návrh smernice

Odôvodnenie 18 b (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

(18b) Malo by byť možné, aby nedošlo k výmene informácií podľa tejto smernice, ak by takáto výmena viedla k porušeniu obchodného, priemyselného či služobného tajomstva alebo obchodného postupu alebo prezradeniu informácií, ktorých zverejnenie by odporovalo verejnému poriadku.

Pozmeňujúci návrh    14

Návrh smernice

Odôvodnenie 18 c (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

(18c) Pozornosť by sa mala venovať uzneseniu Európskeho parlamentu z 25. novembra 2015 o daňových rozhodnutiach a ďalších opatreniach podobného charakteru alebo účinku, správe Parlamentu o návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2007/36/ES, pokiaľ ide o podnietenie dlhodobého zapojenia akcionárov, smernici 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o určité prvky vyhlásenia o správe a riadení, ako aj uzneseniu Európskeho parlamentu zo 16. decembra 2015 o začlenení transparentnosti, koordinovanosti a konvergencie do politík dane z príjmov právnických osôb.

Pozmeňujúci návrh    15

Návrh smernice

Odôvodnenie 20

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(20) Keďže cieľ tejto smernice, ktorým je účinná administratívna spolupráca medzi členskými štátmi za podmienok zlučiteľných s riadnym fungovaním vnútorného trhu, nemôžu uspokojivo dosiahnuť jednotlivé členské štáty, a preto, z dôvodu požadovanej jednotnosti a účinnosti, ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality stanovenou v uvedenom článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie daného cieľa.

(20) Keďže cieľ tejto smernice, a to efektívnu administratívnu spoluprácu medzi členskými štátmi a s Komisiou za podmienok zlučiteľných s riadnym fungovaním vnútorného trhu, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov, ale z dôvodu požadovanej jednotnosti a účinnosti ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality stanovenou v uvedenom článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie daného cieľa.

Pozmeňujúci návrh    16

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod -1 (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 1 – odsek 1

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

-1. Článok 1 ods. 1 sa mení takto:

1. Touto smernicou sa ustanovujú pravidlá a postupy vzájomnej spolupráce členských štátov s cieľom vymieňať si informácie, ktoré sú predvídateľne relevantné pre správu a vynucovanie vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa daní uvedených v článku 2.

„1. Touto smernicou sa ustanovujú pravidlá a postupy vzájomnej spolupráce členských štátov a s Komisiou s cieľom vymieňať si informácie, ktoré sú predvídateľne relevantné pre správu a presadzovanie vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa daní uvedených v článku 2.“

Pozmeňujúci návrh    17

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 1 – písmeno -a (nové)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 3 – bod 2

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

-a) Článok 3 ods. 2 sa mení takto:

(2) „ústredný kontaktný úrad“ je úrad takto určený, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť za kontakty s ostatnými členskými štátmi v oblasti administratívnej spolupráce;

(2) „ústredný kontaktný úrad“ je úrad takto určený, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť za kontakty s ostatnými členskými štátmi a s Komisiou v oblasti administratívnej spolupráce;

Pozmeňujúci návrh    18

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 1 – písmeno a

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 3 – bod 9 – písmeno a

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(a) na účely článku 8 ods. 1 a článkov 8a a 8aa systematické oznamovanie vopred určených informácií inému členskému štátu, a to bez predchádzajúcej žiadosti vo vopred stanovených pravidelných intervaloch; na účely článku 8 ods. 1 sa odkaz na dostupné informácie týka informácií, ktoré sa nachádzajú v daňových spisoch členského štátu oznamujúceho informácie, ktoré možno získať v súlade s postupmi zberu a spracúvania informácií v tomto členskom štáte;

a) na účely článku 8 ods. 1 a článkov 8a a 8aa systematické oznamovanie vopred určených informácií inému členskému štátu a Komisii, a to bez predchádzajúcej žiadosti vo vopred stanovených pravidelných intervaloch; na účely článku 8 ods. 1 sa odkaz na dostupné informácie týka informácií, ktoré sa nachádzajú v daňových spisoch členského štátu oznamujúceho informácie, ktoré možno získať v súlade s postupmi zberu a spracúvania informácií v tomto členskom štáte; Tieto dokumenty sú k dispozícii aj tretím krajinám. Práca na výmene správ s tretími krajinami už začala na základe mnohostrannej dohody medzi príslušnými orgánmi podpísanej v rámci OECD, pričom tretím krajinám sa zaručuje možnosť získať potrebné informácie od všetkých členských štátov.

 

Odôvodnenie

Jedným z rozmerov nekalých daňových praktík v oblasti zdaňovania právnických osôb je aj štátna pomoc. Aj Komisia by preto mala mať prístup k informáciám, ktoré si medzi sebou vymieňajú daňové orgány členských štátov, aby zabezpečila dodržiavanie príslušných pravidiel o hospodárskej súťaži.

Pozmeňujúci návrh    19

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 1 a (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 4 – odsek 6

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

1a. Článok 4 ods. 6 sa mení takto:

6. Pokiaľ kontaktná jednotka alebo príslušný úradník posielajú alebo prijímajú žiadosť alebo odpoveď na žiadosť o spoluprácu, informujú ústredný kontaktný úrad svojho členského štátu na základe postupov tohto členského štátu.

„6. Pokiaľ kontaktná jednotka alebo príslušný úradník posielajú alebo prijímajú žiadosť alebo odpoveď na žiadosť o spoluprácu, informujú ústredný kontaktný úrad svojho členského štátu a Komisiu na základe postupov tohto členského štátu.“

Pozmeňujúci návrh    20

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 1 b (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 6 – odsek 2

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

1b. Článok 6 ods. 2 sa mení takto:

2. Žiadosť uvedená v článku 5 môže obsahovať odôvodnenú žiadosť o vykonanie konkrétneho administratívneho zisťovania. Ak sa dožiadaný orgán domnieva, že nie je potrebné žiadne administratívne zisťovanie, bezodkladne oznámi svoje dôvody dožadujúcemu orgánu.

„2. Žiadosť uvedená v článku 5 môže obsahovať odôvodnenú žiadosť o vykonanie konkrétneho administratívneho zisťovania. Ak sa dožiadaný orgán domnieva, že nie je potrebné žiadne administratívne zisťovanie, bezodkladne oznámi svoje dôvody dožadujúcemu orgánu a Komisii.“

Pozmeňujúci návrh    21

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 1 c (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 8 – odsek 1 – písmeno e a (nové)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

1c. V článku 8 ods. 1 sa dopĺňa toto písmeno:

 

„ea) správy podľa jednotlivých krajín,“

Pozmeňujúci návrh    22

Návrh smernice

Článok 1 – bod 2

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 8aa – odsek 2

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2. Príslušný orgán členského štátu, v ktorom bola správa podľa jednotlivých krajín v súlade s odsekom 1 prijatá, prostredníctvom automatickej výmeny oznámi obsah správy všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov oznamujúceho subjektu na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne, a to v lehote stanovenej v odseku 4.

2. Príslušný orgán členského štátu, v ktorom bola správa podľa jednotlivých krajín v súlade s odsekom 1 prijatá, prostredníctvom automatickej výmeny čo najskôr oznámi správu všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov oznamujúceho subjektu na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne, a to v lehote stanovenej v odseku 4. Príslušný orgán dotknutého členského štátu oznámi tiež správu podľa jednotlivých krajín Komisii, ktorá je zodpovedná za centralizovaný register správ podľa jednotlivých krajín, ktorý je k dispozícii jej príslušným útvarom.

Pozmeňujúci návrh    23

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 2

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 8aa – odsek 3 – písmeno a

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

a) súhrnné informácie o sume príjmov, zisku (strate) pred zdanením príjmov, zaplatenej dani z príjmu, vzniknutej dani z príjmu, deklarovanom kapitáli, akumulovaných ziskoch, počte zamestnancov, ako aj o hmotnom majetku inom než peňažných prostriedkoch a peňažných ekvivalentoch, vo vzťahu ku každej jurisdikcii, v ktorej skupina nadnárodných podnikov pôsobí;

a) súhrnné informácie o sume príjmov, zisku (strate) pred zdanením príjmov, zaplatenej dani z príjmu, vzniknutej dani z príjmu, deklarovanom kapitáli, akumulovaných ziskoch, počte zamestnancov, hmotnom majetku inom než peňažné prostriedky či peňažné ekvivalenty, vo vzťahu ku každej jurisdikcii, v ktorej skupina nadnárodných podnikov pôsobí, o získaných subvenciách z verejných zdrojov, hodnote aktív a ročných nákladoch na ich udržiavanie a predajoch a nákupoch uskutočnených skupinou;

Pozmeňujúci návrh    24

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 2

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 8aa – odsek 3 – písmeno b a (nové)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

ba) budúce európske daňové identifikačné číslo (DIČ) skupiny nadnárodných podnikov uvedené v akčnom pláne Komisie z roku 2012 na posilnenie boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom.

Pozmeňujúci návrh    25

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 2

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 8aa – odsek 4 a (nový)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

4a. S cieľom zvýšiť transparentnosť pre občanov Komisia zverejňuje správy podľa jednotlivých krajín na základe informácií obsiahnutých v centralizovanom registri správ podľa jednotlivých krajín. Komisia pritom dodržiava ustanovenia článku 23a týkajúce sa dôvernosti.

 

Pozmeňujúci návrh    26

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 2 a (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 9 – odsek 1

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

2a. Článok 9 ods. 1 sa mení takto:

1. Príslušný orgán každého členského štátu oznamuje informácie uvedené v článku 1 ods. 1 príslušnému orgánu ktoréhokoľvek iného dotknutého členského štátu v každom z týchto prípadov:

„1. Príslušný orgán každého členského štátu oznamuje informácie uvedené v článku 1 ods. 1 príslušnému orgánu ktoréhokoľvek iného dotknutého členského štátu a Komisii v každom z týchto prípadov:

Pozmeňujúci návrh    27

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 2 b (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 9 – odsek 2

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

2b. Článok 9 ods. 2 sa mení takto:

2. Príslušné orgány každého členského štátu môžu spontánnou výmenou oznamovať príslušným orgánom iných členských štátov akékoľvek informácie, o ktorých vedia a ktoré môžu byť príslušným orgánom týchto iných členských štátov užitočné.

„2. Príslušné orgány každého členského štátu môžu spontánnou výmenou oznamovať príslušným orgánom iných členských štátov a Komisii akékoľvek informácie, o ktorých vedia a ktoré môžu byť príslušným orgánom týchto iných členských štátov užitočné.

Pozmeňujúci návrh    28

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 4 a (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 23 – odsek 2

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

4a. Článok 23 ods. 2 sa mení takto:

2. Členské štáty oznamujú Komisii všetky relevantné informácie potrebné na hodnotenie účinnosti administratívnej spolupráce v súlade s touto smernicou v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa dani.

„2. Členské štáty oznamujú Komisii všetky relevantné informácie potrebné na hodnotenie účinnosti administratívnej spolupráce v súlade s touto smernicou v boji proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, daňovým únikom a daňovým podvodom.

Pozmeňujúci návrh    29

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 5

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 23 – odsek 3

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

3. Členské štáty oznamujú Komisii každoročné posúdenie efektívnosti automatickej výmeny informácií podľa článkov 8, 8a a 8aa, ako aj dosiahnuté praktické výsledky. Komisia prijme prostredníctvom vykonávacích aktov formu a podmienky oznamovania tohto každoročného posúdenia. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 26 ods. 2.”

3. Členské štáty oznamujú Komisii každoročné posúdenie efektívnosti automatickej výmeny informácií podľa článkov 8, 8a a 8aa, ako aj dosiahnuté praktické výsledky. Komisia informuje Európsky parlament a Radu o týchto výsledkoch vhodným spôsobom, napr. vo forme ročnej konsolidovanej správy, v ktorej rozoberie výsledky a výstup postupu podávania správ. Komisia prijme prostredníctvom vykonávacích aktov formu a podmienky oznamovania tohto každoročného posúdenia. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 26 ods. 2.”

Pozmeňujúci návrh    30

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 5 a (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 23 – odsek 3 a (nový)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

5a. Do článku 23 sa vkladá tento odsek:

 

„3a. Komisia predkladá Európskemu parlamentu a Rade ročnú konsolidovanú správu o ročných hodnoteniach členských štátov, pokiaľ ide o účinnosť automatických výmien informácií, ako aj o dosiahnutých praktických výsledkoch.“

Pozmeňujúci návrh    31

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 5 b (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 23 – odsek 3 b (nový)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

5b. Do článku 23 sa vkladá tento odsek:

 

3b. V prípade, že Komisia prostredníctvom posúdenia vplyvu o dôsledkoch zverejňovania informácií podľa jednotlivých krajín zistí, že pre skupiny nadnárodných podnikov nevyplývajú žiadne negatívne dôsledky, bezodkladne navrhne právny predpis, aby sa tieto informácie sprístupnili verejnosti.

Pozmeňujúci návrh    32

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 5 c (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 24 – odsek 1

 

Platný text

Pozmeňujúci návrh

 

5c. Článok 24 ods. 1 sa mení takto:

1. Ak príslušný orgán členského štátu prijme od tretej krajiny informácie, ktoré sú predvídateľne relevantné pre správu a vynucovanie vnútroštátnych právnych predpisov tohto členského štátu týkajúcich sa daní uvedených v článku 2, uvedený orgán môže za predpokladu, že sa to umožňuje na základe dohody s touto treťou krajinou, poskytnúť tieto informácie príslušným orgánom členských štátov, pre ktoré môžu byť užitočné, a všetkým dožadujúcim orgánom, ktoré o ne požiadajú.

1. Ak príslušný orgán členského štátu prijme od tretej krajiny informácie, ktoré sú predvídateľne relevantné pre správu a presadzovanie vnútroštátnych právnych predpisov tohto členského štátu týkajúcich sa daní uvedených v článku 2, uvedený orgán môže za predpokladu, že sa to umožňuje na základe dohody s touto treťou krajinou, poskytnúť tieto informácie príslušným orgánom členských štátov, pre ktoré môžu byť užitočné, a všetkým dožadujúcim orgánom, ktoré o ne požiadajú, ako aj Komisii.

Pozmeňujúci návrh    33

Návrh smernice

Článok 1 – odsek 1 – bod 7 a (nový)

Smernica 2011/16/EÚ

Článok 27 a (nový)

 

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

7a. Vkladá sa tento článok:

 

„Článok 27a

 

Preskúmanie

 

Komisia preskúma účinnosť tejto smernice do troch rokov po nadobudnutí jej účinnosti.“

Pozmeňujúci návrh    34

Návrh smernice

Príloha – Príloha III – oddiel II – odsek 1 – pododsek 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Ak existuje viac než jeden jednotlivý subjekt tej istej skupiny nadnárodných podnikov, ktorý je rezidentom na daňové účely v Únii, a ak je splnená jedna alebo viac podmienok stanovených v písmene b), skupina nadnárodných podnikov môže poveriť jeden z takýchto jednotlivých subjektov, aby podal správu podľa jednotlivých krajín v súlade s požiadavkami článku 8aa ods. 1 za akýkoľvek vykazovaný fiškálny rok v lehote uvedenej v článku 8aa ods. 1 a aby danému členskému štátu oznámil, že týmto podaním má byť splnená požiadavka na podávanie správ za jednotlivé subjekty takejto skupiny nadnárodných podnikov, ktoré sú rezidentmi na daňové účely v Únii. Uvedený členský štát v súlade s článkom 8aa ods. 2 oznámi obsah prijatej správy podľa jednotlivých krajín všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne.

Ak existuje viac než jeden jednotlivý subjekt tej istej skupiny nadnárodných podnikov, ktorý je rezidentom na daňové účely v Únii, a ak je splnená jedna alebo viac podmienok stanovených v písmene b), skupina nadnárodných podnikov môže poveriť jeden z takýchto jednotlivých subjektov, najlepšie ten, ktorý má najvyšší obrat, aby podal správu podľa jednotlivých krajín v súlade s požiadavkami článku 8aa ods. 1 za akýkoľvek vykazovaný fiškálny rok v lehote uvedenej v článku 8aa ods. 1 a aby danému členskému štátu oznámil, že týmto podaním má byť splnená požiadavka na podávanie správ za jednotlivé subjekty takejto skupiny nadnárodných podnikov, ktoré sú rezidentmi na daňové účely v Únii. Uvedený členský štát v súlade s článkom 8aa ods. 2 oznámi obsah prijatej správy podľa jednotlivých krajín všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov na základe informácií v správe podľa jednotlivých krajín buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Problémy spôsobované cezhraničným vyhýbaním sa daňovým povinnostiam, agresívnym daňovým plánovaním a škodlivou daňovou súťažou sa výrazne zväčšili a stali sa významným stredobodom pozornosti v Únii i na globálnej úrovni.

V správach výborov ECON a TAXE požiadal Európsky parlament o väčšiu transparentnosť daňových informácií s cieľom bojovať proti agresívnemu daňovému plánovaniu, najmä zavedením povinnosti vykazovania podľa jednotlivých krajín pre nadnárodné skupiny.

Podľa súčasného právneho rámca (smernica 2011/16/EÚ o administratívnej spolupráci, v súčasnosti DAC3) si členské štáty zatiaľ navzájom nevymieňajú správy podľa jednotlivých krajín.

Preto je naliehavo potrebné zvýšiť transparentnosť. Na dosiahnutie tohto cieľa sa musia zlepšiť nástroje a mechanizmy stanovené v smernici Rady 2011/16/EÚ.

Návrh Komisie

Návrhom smernice sa mení smernica 2011/16/EÚ o administratívnej spolupráci, ktorá bola naposledy zmenená smernicou (EÚ)2015/2376. Zavádza do existujúcej smernice nový článok, v ktorom sa vymedzuje rozsah pôsobnosti a podmienky povinnej automatickej výmeny informácií o vykazovaní podľa jednotlivých krajín.

Osobitné aspekty návrhu

Pôsobnosť návrhu – spodná hranica pre nadnárodné skupiny.

Nadnárodné skupiny so sídlom alebo s prevádzkou v EÚ, ktorých celkový konsolidovaný príjem dosahuje alebo prevyšuje 750 000 000 EUR, budú nútené podávať správu podľa jednotlivých krajín.

Príslušný orgán členského štátu, v ktorom bola správa podľa jednotlivých krajín prijatá, prostredníctvom automatickej výmeny oznámi obsah správy všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne.

Príslušný orgán

Správa podľa jednotlivých krajín sa musí podať v členskom štáte, v ktorom je hlavný materský subjekt nadnárodnej skupiny alebo ktorýkoľvek oznamujúci subjekt rezidentom na daňové účely.

Členský štát oznámi obsah správy všetkým ostatným členským štátom, v ktorých je jeden alebo viac jednotlivých subjektov danej skupiny nadnárodných podnikov buď rezidentom na daňové účely, alebo podlieha dani v súvislosti s činnosťou vykonávanou prostredníctvom stálej prevádzkarne.

Rozsah vymieňaných informácií

Správa podľa jednotlivých krajín bude zahŕňať za každú daňovú jurisdikciu, v ktorej nadnárodná skupina podniká, informácie o sume príjmov, zisku pred zdanením príjmov, zaplatenej a vzniknutej dani z príjmov, počte zamestnancov, deklarovanom kapitáli, nerozdelenom zisku a hmotnom majetku.

Časový rámec

Počnúc rokom 2017 bude musieť nadnárodná skupina predkladať správu podľa jednotlivých krajín za svoj vykazovaný fiškálny rok každoročne, a to najneskôr 12 mesiacov od posledného dňa vykazovaného fiškálneho roka danej nadnárodnej skupiny.

Formát/vzor

Nadnárodné skupiny budú podávať správu podľa jednotlivých krajín podľa štandardného vzoru, ktorý je obsiahnutý v opatrení 13 akčného plánu OECD.

Automatická výmena informácií o správe podľa jednotlivých krajín sa bude vykonávať za použitia štandardného formulára. Oznamované informácie sa budú poskytovať elektronickou cestou za pomoci siete CCN.

Zverejňovanie

V súčasnom návrhu sa nepočíta so zverejňovaním správ podľa jednotlivých krajín. Avšak Komisia oznámila, že uverejní posúdenie vplyvu verejného vykazovania správ podľa jednotlivých krajín za rok 2016, ktorý môže sprevádzať návrh na uloženie povinnosti zverejňovania podnikom.

Niekoľko otázok na diskusiu

Spravodajca hodnotí návrh celkovo pozitívne, najmä pokiaľ ide o potrebu väčšej transparentnosti, spodnú hranicu pre nadnárodné skupiny, nad ktorú musia poskytovať správy podľa jednotlivých krajín, určenie príslušného orgánu, rozsah vymieňaných informácií a časový rámec implementácie a frekvenciu správ.

Spravodajca konkrétne víta skutočnosť, že návrh týmto zavádza odporúčania OECD pre BEPS bez toho, aby vytváral dvojité normy, čo by viedlo k zbytočnej administratívnej záťaži a nákladom na zabezpečenie súladu.

Spravodajca považuje za vhodné, aby sa najprv zaviedla automatická výmena informácií o vykazovaní podľa jednotlivých krajín medzi vnútroštátnymi daňovými orgánmi v rámci možnosti skôr, než sa zavedie návrh na zverejňovanie správ podľa jednotlivých krajín, ale iba vtedy, ak posúdenie vplyvu dokáže, že to nepriaznivo neovplyvní európske podniky a hospodárstvo.

Ďalej sa spravodajca nazdáva, že Komisia by mala byť súčasťou automatickej výmeny informácií a mala by mať prístup k správam podľa jednotlivých krajín spolu s vnútroštátnymi daňovými orgánmi, pričom bude v plnej miere dodržiavať predpisy o dôvernosti údajov.

Komisia by mala na základe výročných hodnotení členských štátov, pokiaľ ide o účinnosť automatickej výmeny informácií o správach podľa jednotlivých krajín, predložiť Európskemu parlamentu a Rade výročnú správu, v ktorej uvedie súhrn hlavných zistení o vnútroštátnych hodnoteniach členských štátov, pričom bude dodržiavať ustanovenia týkajúce sa dôvernosti údajov uvedené v smernici.

Záver

Spravodajca víta návrh Komisie ako kladný krok smerom k väčšej transparentnosti. Nazdáva sa však, že navrhnuté zmeny by poskytli návrhu väčšiu efektívnosť, keďže by sa výmena informácia rozšírila na Európsku komisiu a Komisia by mala na základe týchto informácií posudzovať súlad členských štátov s predpismi EÚ v oblasti štátnej pomoci.

POSTUP GESTORSKÉHO VÝBORU

Názov

Povinná automatická výmena informácií v oblasti daní

Referenčné čísla

COM(2016)0025 – C8-0030/2016 – 2016/0010(CNS)

Dátum konzultácie s EP

11.2.2016

 

 

 

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

ECON

25.2.2016

 

 

 

Výbory požiadané o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

LIBE

25.2.2016

 

 

 

Bez predloženia stanoviska

       dátum rozhodnutia

LIBE

17.2.2016

 

 

 

Spravodajcovia

       dátum menovania

Dariusz Rosati

21.1.2016

 

 

 

Prerokovanie vo výbore

16.3.2016

25.4.2016

 

 

Dátum prijatia

26.4.2016

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

45

0

11

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Gerolf Annemans, Hugues Bayet, Pervenche Berès, Esther de Lange, Markus Ferber, Jonás Fernández, Elisa Ferreira, Neena Gill, Roberto Gualtieri, Brian Hayes, Gunnar Hökmark, Danuta Maria Hübner, Cătălin Sorin Ivan, Othmar Karas, Georgios Kyrtsos, Alain Lamassoure, Philippe Lamberts, Werner Langen, Sander Loones, Bernd Lucke, Olle Ludvigsson, Ivana Maletić, Fulvio Martusciello, Bernard Monot, Luděk Niedermayer, Stanisław Ożóg, Dimitrios Papadimoulis, Sirpa Pietikäinen, Dariusz Rosati, Pirkko Ruohonen-Lerner, Alfred Sant, Molly Scott Cato, Peter Simon, Theodor Dumitru Stolojan, Paul Tang, Ramon Tremosa i Balcells, Ernest Urtasun, Marco Valli, Cora van Nieuwenhuizen, Jakob von Weizsäcker, Marco Zanni

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Matt Carthy, Philippe De Backer, Mady Delvaux, Ashley Fox, Marian Harkin, Ian Hudghton, Sophia in ‘t Veld, Syed Kamall, Krišjānis Kariņš, Paloma López Bermejo, Emmanuel Maurel, Siôn Simon, Romana Tomc

Náhradníci (čl. 200 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Daniela Aiuto, Virginie Rozière

Dátum predloženia

28.4.2016