ПРЕПОРЪКА относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумение под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Китайската народна република в съответствие с член XXIV, алинея 6 и член XXVIII от Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ) от 1994 г. във връзка с изменението на отстъпките в списъка на Република Хърватия в процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз

15.7.2016 - (15561/2015 – C8-0158/2016 – 2015/0298(NLE)) - ***

Комисия по международна търговия
Докладчик: Юлиу Винклер

Процедура : 2015/0298(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A8-0231/2016
Внесени текстове :
A8-0231/2016
Разисквания :
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумение под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Китайската народна република в съответствие с член XXIV, алинея 6 и член XXVIII от Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ) от 1994 г. във връзка с изменението на отстъпките в списъка на Република Хърватия в процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз

(15561/2015 – C8-0158/2016 – 2015/0298(NLE))

(Одобрение)

Европейският парламент,

–  като взе предвид проекта на решение на Съвета (15561/2015),

–  като взе предвид Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Китайската народна република в съответствие с член XXIV, алинея 6 и член XXVIII от Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ) от 1994 г. във връзка с изменението на отстъпките в списъка на Република Хърватия в процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз (15562/2015),

–  като взе предвид искането за одобрение, представено от Съвета съгласно член 207, параграф 4, първа алинея и член 218, параграф 6, втора алинея, буква а), подточка v) от Договора за функционирането на Европейския съюз (C8-0158/2016),

–  като взе предвид член 99, параграф 1, първа и трета алинеи, член 99, параграф 2 и член 108, параграф 7 от своя правилник,

–  като взе предвид препоръката на комисията по международна търговия (A8-0231/2016),

1.  дава своето одобрение за сключване на споразумението;

2.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителствата и на парламентите на държавите членки и на Китайската народна република.

КРАТКА ОБОСНОВКА

С присъединяването на Република Хърватия Европейският съюз разшири своя митнически съюз. Съответно според правилата на Световната търговска организация (СТО) (член XXIV, алинея 6 от ГАТТ от 1994 г.) Европейският съюз трябваше да започне преговори с членовете на СТО, разполагащи с пълномощия за водене на преговори, по списъка с ангажименти на Хърватия, с оглед постигане на компенсираща договореност. Подобна договореност е необходима, ако вследствие на приемането на външния тарифен режим на ЕС митата се увеличат над нивото, за което присъединяващата се държава е поела задължение в рамките на СТО.

На 15 юли 2013 г. Съветът упълномощи Комисията да започне преговори съгласно член XXIV, алинея 6 от ГАТТ от 1994 г. Комисията проведе преговори с членовете на СТО, които разполагат с пълномощия за преговаряне по отношение на оттеглянето на конкретни отстъпки, във връзка с оттеглянето на списъка на Република Хърватия в хода на присъединяването ѝ към Европейския съюз.

Комисията предлага на Съвета Споразумението под формата на размяна на писма с Китайската народна република да бъде подписано от името на Съюза. Едновременно с това на Съвета е представено отделно предложение за сключването на това споразумение.

Резултатите от споразумението ще трябва да бъдат инкорпорирани, за промишлените стоки, в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа посредством регламент за изпълнение на Комисията за изменение на посоченото приложение, на основание член 9 от регламента, с оглед намаляване на конвенционалната тарифна ставка, определена в Общата митническа тарифа, както следва:

–  по тарифен ред 6404 19 90 (обувки с външни ходила от каучук или от пластмаси – други) – намаляване на сегашното обвързано мито на ЕС от 17% на 16,9%;

–  по тарифен ред 8415 10 90 (машини и апарати за кондициониране на въздуха, стенни или за прозорци, от вида „split-system“) – намаляване на досегашното обвързано мито на ЕС от 2,7% на 2,5%.

За увеличението на селскостопанските квоти Комисията ще приеме регламент за изпълнение във връзка с откриването и управлението на следните квоти, съгласно член 187, буква а) от Регламента за общата организация на пазарите на селскостопански продукти (ООП) (Регламент (ЕС) № 1308/2013):

–  Добавяне на 2 150 тона към тарифен ред 0703 20 00 към разпределението за Китайската народна република по тарифната квота на ЕС за чесън, като се запазва досегашната ставка в рамките на квотата от 9,6%;

–  Добавяне на 650 тона към разпределението за Китайската народна република по тарифната квота на ЕС за гъби от рода Agaricus, приготвени, консервирани или временно консервирани, като се запазва досегашната ставка в рамките на квотата.

Бележки на докладчика

Докладчикът приветства споразумението с Китайската народна република и счита, че Европейският парламент следва да даде своето одобрение. Китайската народна република има право на възстановяване на своите предишни търговски права след тяхното незначително накърняване, свързано с разширяването на митническия съюз на ЕС поради присъединяването на Хърватия.

В член ХХIV, алинея 4 от ГАТТ правилно се подчертава, че „целта на един митнически съюз или зона за свободна търговия следва да бъде улесняването на търговията между участващите територии, а не издигането на пречки за търговията на останалите договарящи страни с тях“. Следователно това споразумение за компенсации може да се разглежда като още едно доказателство за ангажимента на ЕС към многостранния, основан върху правила, търговски режим, в центъра на който е СТО.

Комисията правилно е избрала (1) повишаването на тарифните квоти и (2) намаляването на настоящите обвързани тарифни квоти като инструменти за компенсиране във връзка с въпросните продукти от Китай, като начин за компенсиране на загуби.

Комисията по външни работи изрази своето становище под формата на писмо и счита, че предложението за сключване на споразумението следва да бъде одобрено, тъй като споразумението включва пропорционални на отстъпките изменения и е в съответствие с предишната практика и рамка на СТО, и взе под внимание докладите на Комисията, в които се посочва, че съответните компенсиращи договорености по отношение на Китай са пропорционални и не надхвърлят правата на Китай като държава, засегната от оттеглянето на отстъпките на Хърватия към нея.

ПРИЛОЖЕНИЕ: ПИСМО НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНИ РАБОТИ

г-н Бернд Ланге

Председател

Комисия по международна търговия

Позоваване: D(2016)19080

Относно: Предложението за Решение на Съвета за сключване на Споразумение между Европейския съюз и Китайската народна република в съответствие с разпоредбите на Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ) от 1994 г. във връзка с изменението на отстъпките в списъка на Република Хърватия в процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз (2015/0298 (NLE))

Уважаеми колега,

Позовавам се на предложението на Комисията от 16 декември 2015 г. за решение на Съвета за сключване на споразумение между Европейския съюз и Китай относно изменението на отстъпките по тарифи и квоти във връзка с присъединяването на Хърватия към Съюза.

Предложеното споразумение следва договорения проект на споразумение под формата на размяна на писма, който беше парафиран в Брюксел на 7 октомври 2015 г. Приемам за сведение факта, че предложението е в съответствие с практиката, към която ЕС се придържа при предишните разширявания, както и в съответствие с Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ). Също така приемам за сведение докладите на Комисията, в които се казва, че съответните компенсиращи корекции за Китай са пропорционални и не надхвърлят правата на Китай като срана, засегната от оттеглянето на отстъпките на Хърватия за Китай.

Комисията по външни работи е на мнение, че като цяло предложението за сключване на споразумението следва да получи одобрение, че споразумението включва пропорционални на отстъпките изменения и е в съответствие с предишната практика и рамката на СТО.

Надявам се, че Вашата комисия ще приключи оценката на това предложение и ще сподели нашата положителна оценка.

С уважение,

Елмар Брок

ПРОЦЕДУРА НА ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Споразумение между ЕС и Китай във връзка с изменението на отстъпките в списъка на Република Хърватия в процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз

Позовавания

15561/2015 – C8-0158/2016 – COM(2015)06542015/0298(NLE)

Дата на сезиране

27.4.2016

 

 

 

Водеща комисия

       Дата на обявяване в заседание

INTA

9.5.2016

 

 

 

Подпомагащи комисии

       Дата на обявяване в заседание

AFET

9.5.2016

 

 

 

Неизказано становище

       Дата на решението

AFET

15.3.2016

 

 

 

Докладчици

       Дата на назначаване

Iuliu Winkler

25.1.2016

 

 

 

Разглеждане в комисия

4.4.2016

15.6.2016

 

 

Дата на приемане

14.7.2016

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

31

2

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

William (The Earl of) Dartmouth, Laima Liucija Andrikienė, Maria Arena, Karoline Graswander-Hainz, Yannick Jadot, Ska Keller, Jude Kirton-Darling, Alexander Graf Lambsdorff, Bernd Lange, Emmanuel Maurel, Anne-Marie Mineur, Sorin Moisă, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Marietje Schaake, Helmut Scholz, Joachim Schuster, Joachim Starbatty, Iuliu Winkler, Jan Zahradil

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Reimer Böge, Victor Boştinaru, Klaus Buchner, Seán Kelly, Gabriel Mato, Bolesław G. Piecha, Pedro Silva Pereira, Ramon Tremosa i Balcells, Wim van de Camp, Jarosław Wałęsa, Pablo Zalba Bidegain

Заместници (чл. 200, пар. 2), присъстващи на окончателното гласуване

Mara Bizzotto, Jozo Radoš, Dariusz Rosati, Paul Rübig, Mylène Troszczynski

Дата на внасяне

15.7.2016