ZPRÁVA o návrhu na jmenování Lea Brincata členem Účetního dvora

8.9.2016 - (C8-0185/2016 – 2016/0806(NLE))

Výbor pro rozpočtovou kontrolu
Zpravodaj: Igor Šoltes

Postup : 2016/0806(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A8-0257/2016
Předložené texty :
A8-0257/2016
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu na jmenování Lea Brincata členem Účetního dvora

(C8-0185/2016 – 2016/0806(NLE))

(Konzultace)

Evropský parlament,

–  s ohledem na čl. 286 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, podle kterého Rada konzultovala návrh s Parlamentem (C8-0185/2016),

–  s ohledem na článek 121 jednacího řádu,

–  s ohledem na zprávu Výboru pro rozpočtovou kontrolu (A8-0257/2016),

A.  vzhledem k tomu, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu zhodnotil kvalifikaci navrhovaného kandidáta, zejména s ohledem na požadavky uvedené v čl. 286 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie;

B.  vzhledem k tomu, že na své schůzi dne 5. září 2016 vyslechl Výbor pro rozpočtovou kontrolu kandidáta Rady na člena Účetního dvora;

1.  vydává kladné stanovisko k návrhu Rady jmenovat Lea Brincata členem Účetního dvora;

2.  pověřuje svého předsedu, aby předal toto rozhodnutí Radě a pro informaci Účetnímu dvoru, jakož i ostatním orgánům a institucím Evropské unie a kontrolním institucím členských států.

PŘÍLOHA 1: ŽIVOTOPIS Lea Bricanta

VZDĚLÁNÍ:

•  Získal způsobilost jako společník Chartered Institute of Bankers v Londýně. Byl zvolen členem tohoto institutu, který se v současnosti nazývá Institute of Financial Services. Předměty kurzu zahrnovaly mimo jiné: právo týkající se bankovnictví, finance v zahraničním obchodu, ekonomiku, bankovní praxi.

•  Mou mateřštinou je maltština, jsem zkušeným uživatelem angličtiny a italštiny a mám‎ velmi základní znalosti francouzštiny

PROFESIONÁLNÍ POLITICKÁ ČINNOST:

•  Ministr pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu: březen 2013 – duben 2016

•  Člen výboru pro životní prostředí a rozvoj: poslanecká sněmovna: prosinec 2010 – leden 2013

•  Člen výboru pro zahraniční věci a evropské záležitosti: poslanecká sněmovna: červen 2008 – leden 2013

•  Člen výboru pro zahraniční věci a evropské záležitosti: poslanecká sněmovna: říjen 2003 – únor 2008

•  Člen výboru pro zahraniční věci: poslanecká sněmovna: červen 2003 – říjen 2003

•  Předseda výboru pro kontrolu účtů národního kontrolního úřadu: březen 1999 – únor 2003

•  Předseda výboru pro kontrolu veřejných účtů: poslanecká sněmovna: říjen 1998 – únor 2003

•  Ministr financí a obchodu: březen 1997 – září 1998

•  Ministr obchodu: říjen 1996 – březen 1997

•  Člen výboru pro kontrolu veřejných účtů: poslanecká sněmovna: duben 1995 – červenec 1996

•  Aktivní člen předvstupního smíšeného parlamentního výboru Malta-EU od jeho vzniku v červenci 1992. Výbor ukončil svou činnost k datu vstupu Malty do EU.

•  Parlamentní státní tajemník v kanceláři předsedy vlády: 1986 – 1987

PROFESNÍ VÝDĚLEČNÁ ČINNOST:

•  Konzultant vedoucích pracovníků v podnikovém sektoru (především v oblasti volnočasových aktivit pro turisty a pohostinství) v oblasti vnitřních finančních kontrol a souladu: leden 2007 – březen 2013

•  Vedoucí oddělení podnikového výzkumu, odbor podnikové strategie, HSBC Bank Malta plc: září 1998 – prosinec 2006

•  V roce 1966 jsem získal pracovní místo v Barclays Bank DCO, z níž se postupně stala Barclays Bank International, Mid-Med Bank Ltd a HSBC Bank Malta plc: během tohoto období jsem působil v různých oblastech bankovnictví, mezi něž patřil maloobchod, devizové operace, úvěry a výkonný management.

SOUVISEJÍCÍ ZKUŠENOSTI:

•  Člen vůbec prvního mezistranického výboru vytvořeného v roce 1995, jehož úkolem bylo zajistit transparentnost a regulaci financování politických stran, rovněž známého pod označením Galdesova komise. Tento výbor tvořili zástupci různých zúčastněných stran a připravil půdu pro konečné přijetí zákona o financování politických stran, k němuž došlo o 20 let později.

•  Během mého působení ve funkci ministra financí a obchodu získal národní kontrolní úřad úplnou nezávislost, neboť se stal součástí Úřadu maltského parlamentu (funkce a pravomoci generálního auditora a úloha národního kontrolního úřadu jsou vymezeny v části 108 maltské ústavy a v zákoně o generálním auditorovi a národním kontrolním úřadu z roku 1997).

•  Zakládající člen a předseda výboru poslanecké sněmovny pro kontrolu veřejných účtů, který upevňuje vztahy mezi národním kontrolním úřadem a parlamentem.

•  Během formování tohoto výboru jsem navštívil Národní kontrolní úřad Spojeného království a výbor britského parlamentu pro kontrolu veřejných účtů a setkal se s jejich pracovníky.

•  Vypracoval jsem vůbec první strategii a akční plán Malty pro zelený růst s názvem EKOLOGIZACE NAŠEHO HOSPODÁŘSTVÍ: DOSAŽENÍ UDRŽITELNÉ BUDOUCNOSTI, která je v současnosti předmětem ekonomického hodnocení v návaznosti na rozsáhlé konzultace.

•  Prosadil jsem na Maltě právní předpis o opatřeních v oblasti klimatu, který stanoví vytvoření vůbec prvního fondu pro opatření v oblasti klimatu na Maltě.

•  Přímo jsem se zapojil do procesu přijímání Pařížské dohody, a to od neformálních předběžných ministerských schůzí až do podpisu této dohody v New Yorku, přičemž jsem kladl důraz na financování v souvislosti se změnou klimatu. Účastnil jsem se rovněž jednání a konzultací s evropským komisařem pro změnu klimatu pro účely přijetí Pařížské dohody ohledně ztrát a škod spojených s dopady změny klimatu.

•  Aktivně jsem se zapojil do přípravné práce pro účely maltského předsednictví Rady EU, mimo jiné pokud jde o řádnou správu v oblasti ochrany životního prostředí, a spolu s nizozemskými a slovenskými kolegy jsem se účastnil různých odborných schůzí týmu složeného ze tří předsednictví.

•  Přispěl jsem k vytvoření orgánu pro životní prostředí a zdroje na Maltě, který je regulačním orgánem dohledu. V tomto novém orgánu, jenž byl původně pouhým ředitelstvím pro životní prostředí, jsou poprvé zastoupeny i vybrané ekologické nevládní organizace a opoziční strana.

•  Za mého působení se Malta umístila na 9. místě v CELOSVĚTOVÉM HODNOCENÍ OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ – INDEXU ENVIRONMENTÁLNÍ VÝKONNOSTI Střediska Yaleovy univerzity pro právo a politiku v oblasti ochrany životního prostředí, pokud jde o vysoce prioritní environmentální otázky.

PŘÍLOHA 2: ODPOVĚDI LEA BRICANTA NA DOTAZNÍK

Odborná praxe

1.  Podejte prosím výčet svých odborných zkušeností ve sféře veřejných financí, ať jde o rozpočtové plánování, plnění rozpočtu, rozpočtové řízení, rozpočtovou kontrolu či audit.

Ve dvou různých vládách jsem se ve funkci ministra financí a obchodu a nedávno také jako ministr pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu věnoval otázkám veřejných financí.

V průběhu let jsem byl odpovědný mimo jiné za uvolňování zdrojů, určování priorit programů a rozpočtový proces a vždy jsem trval na efektivním řízení zdrojů i kontrol. Stěžejní význam mělo rozpočtové plánování, soulad, provádění a kontroly.

Jako ministr financí jsem ve spolupráci s klíčovými ministerskými úředníky aktivně pracoval na stanovení rozpočtových cílů, vedl jsem diskuse vedoucí k převedení cílů na kvantifikovatelné záměry, vykonával jsem dohled nad navazujícími opatřeními, která měla zajistit dodržování rozpočtových omezení, přijímal jsem nápravná opatření zaměřená na nadměrné výdaje a současně jsem předkládal zprávy parlamentu o naplňování stanovených rozpočtových cílů. Tyto mnohostranné úkoly pro mne byly skvělou příležitostí, jak se zapojit do procesu správy rozpočtu.

V roce 1997 jsem jako ministr financí předložil v parlamentu zákon o zajištění nezávislosti národního kontrolního úřadu. Na základě ústavy a tohoto zákona má generální auditor pravomoc kontrolovat účty všech odborů a oddělení maltské vlády a orgánů či dalších subjektů veřejné správy, které spravují, drží nebo využívají finanční prostředky v přímém či nepřímém vlastnictví maltské vlády.

Národní kontrolní úřad se od té doby dále vyvíjí a získal si uznání maltského parlamentu. Jakožto dlouholetý poslanec parlamentu jsem byl také členem výboru pro kontrolu veřejných účtů, což je uznávaný výbor, kterému jsem měl čest předsedat po dobu čtyř a půl roku, po celé funkční období.

V souladu s výroční zprávou národního kontrolního úřadu tento výbor kontroluje efektivnost nákladů – hospodárnost, efektivnost a účinnost – u veřejných výdajů; v obecné rovině jsou veřejná správa a státní úředníci tomuto výboru odpovědni za poskytování veřejných služeb. S tím, jak se modely poskytování veřejných služeb v průběhu let mění, mění se také oblast působnosti výboru, který kontroluje nejen úseky veřejné správy, ale také státní subjekty poskytující veřejné služby.

Během mého působení v uvedeném výboru jsem měl několik příležitostí jednat s různými ministry, vyššími státními úředníky a pracovníky ve veřejném sektoru, jakož i poradci a konzultanty klíčových ministrů o stanovených hlavních oblastech zájmu.

Jako zakládající člen výboru pro kontrolu veřejných účtů poslanecké sněmovny (což je subjekt, který upevňuje vztahy mezi národním kontrolním úřadem a parlamentem) jsem během let jeho utváření navštívil národní kontrolní úřad Spojeného království a výbor britského parlamentu pro kontrolu veřejných účtů a setkal se s jejich pracovníky. Vždy jsem zastával a důsledně dodržoval zásady obezřetné správy veřejných financí a jejich kontroly, jakož i řádné správy věcí veřejných a správy a řízení společností.

Struktury a procesy jsou sice pro řádnou správu a řízení společností důležité, ale rozhodující význam má ministerský dohled. Podle mé zkušenosti může mít ministerský dohled řadu podob: neformální či formální a strategickou. Měl by dohlížet na provádění právních předpisů, plnění rozpočtu, důsledné dodržování předpisů a ústavy a správu veřejných financí v rámci snahy o lepší poskytování služeb za účelem zajištění lepší kvality života všech občanů. Nepochybně rostoucí ambice občanů sice kladou větší nároky na finanční zdroje, vždy jsem však zastával názor, že občané kladou důraz zejména na efektivnost nákladů, a proto je význam kontroly veřejných financí stále zásadnější.

Celá řada mých úkolů ve funkci ministra přesahovala pouhý legislativní proces a často k nim patřilo rozpočtové plánování a rozhodování o rozsáhlých projektech financovaných pomocí značného objemu veřejných nebo evropských prostředků, jakož i zachování kontroly nad řízením projektů a finančních prostředků. V rámci svých povinností ministra, především v oblasti financí, ale také životního prostředí a nakládání s odpady, jsem se průběžně či pravidelně setkával s nejvyššími úředníky ministerstva financí a v případě nakládání s odpady také s Útvarem pro plánování a koordinaci priorit (vytvořeným v březnu 2001 v rámci administrativní struktury požadované pro řízení předvstupních prostředků a finančních prostředků uvolněných po přistoupení, které EU vyčlenila pro Maltu). Útvar má zajistit účinnou absorpci a řízení evropské pomoci, zejména pokud jde o politiku soudržnosti, a to efektivní koordinací napříč úseky veřejné správy, orgány, agenturami a dalšími zainteresovanými stranami.

Během působení ve funkci ministra jsem se vždy zaměřoval na to, aby přidělené rozpočtové prostředky byly čerpány legálně a správně v souladu s řádným finančním řízením.

Jako hlavní mluvčí opozice pro oblast hospodářství a financí jsem od září 1998 do května 2004 v praktické rovině nadále zůstával v obraze tím, že jsem plnil své povinnosti a nesl odpovědnost za řádnou správu a dohled ve finanční oblasti. V období před vstupem do EU jsem se jako člen poslanecké sněmovny zúčastnil nejrůznějších seminářů a konferencí v Bruselu, mimo jiné také konkrétních orientačních a informačních schůzek ohledně úřadu OLAF, s cílem lépe porozumět fungování EU a získat jasnou představu o skutečné práci v rámci hlavních struktur a mechanismů EU.

Tyto znalosti budou nepochybně velmi užitečné, budu-li mít tu čest stát se členem Účetního dvora. Politické nadace, například německý FES, pro mne a omezený počet členů naší parlamentní skupiny zorganizovaly obdobné orientační návštěvy, které dále obohatily mé nemalé teoretické znalosti o značné praktické poznatky.

Během svého působení v Mid Med Bank, přední maltské bance, jsem dlouhou dobu působil v úseku pro úvěry, kde jsem mimo jiné plnil tyto povinnosti: hodnocení účtů a projekce klientů v podnikovém sektoru, včetně studií proveditelnosti a obchodních plánů; řádná kontrola využívání bankovních facilit, při současném zajištění jejich důsledného uplatňování před schvalováním.

Prostřednictvím poradenství, které jsem poskytoval vedoucím pracovníkům v podnikovém sektoru především v oblasti volnočasových aktivit pro turisty a pohostinství a jež nepředstavovalo žádný střet zájmů s mými parlamentními povinnostmi na částečný úvazek, jsem rovněž zajistil, aby byly v podnicích, jimž jsem externě nabízel poradenské služby, dodržovány vnitřní finanční kontroly a byl zajištěn soulad.

Deset let jsem působil jako vyšší řídicí pracovník pro lidské zdroje / administraci předního maltského výrobního podniku zaměřeného na vývoz, který zaměstnává přibližně šest set pracovníků. Díky zkušenostem vyššího bankovního úředníka jsem porozuměl problémům, s nimiž se průmyslové podniky musí dennodenně potýkat, především v obtížných obdobích restrukturalizace.

2.  Jakých nejvýraznějších úspěchů se vám v profesní kariéře podařilo dosáhnout?

Podílel jsem se na nejrůznějších projektech ve své zemi a vykonával nad nimi dohled. Největší osobní uspokojení mi ve funkci ministra financí nepochybně přineslo prosazení návrhu na vyčlenění národního kontrolního úřadu z odpovědnosti ministerstva a získání nezbytné podpory poslanecké sněmovny pro tento návrh. Příslušný právní předpis stanovil naprostou nezávislost tohoto úřadu, neboť z něj učinil součást Úřadu maltského parlamentu a jeho funkce a funkce generálního auditora jsou jednoznačně stanoveny novým legislativním orgánem.

Ačkoli výbory pro kontrolu veřejných účtů v současné době existují ve většině členských států, představuje skutečnost, že jsem byl zakládajícím členem takového výboru v maltském parlamentu, přínosnou zkušenost, zejména proto, že jsme (coby zakládající členové) spolu s vysokým počtem úředníků a subjektů veřejné správy prošli zásadním a stěžejním procesem osvojování si znalostí, díky němuž se výboru postupem času podařilo rozvíjet svou činnost a způsob práce v rámci parlamentních struktur.

Dalším mezníkem v mém osobním životě, tentokrát ve funkci ministra pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu, byla činnost, jejímž výsledkem bylo vytvoření orgánu pro životní prostředí a zdroje. S ohledem na to, že ředitelství pro životní prostředí, které bylo součástí maltského orgánu pro životní prostředí a územní plánování, nemělo vlastní struktury ani finanční rámec, ani plnohodnotné, oddělené a odlišené regulační pravomoci, jsem hrdý na to, že jsem přispěl k vytvoření vůbec prvního orgánu pro životní prostředí a zdroje na Maltě, který je nejen plnohodnotným regulačním orgánem dohledu s kvalifikovanými, profesně bezúhonnými pracovníky, včetně zastoupení ekologických nevládních organizací a kandidáta opoziční strany, ale také je nyní řízen tak, aby plnil evropské, mnohostranné i vnitrostátní závazky Malty.

Za mého působení na ministerstvu se společnosti Wasteserv Malta Ltd (společnost v plném vlastnictví státu odpovědná za infrastrukturu pro nakládání s odpady na maltských ostrovech) podařilo dokončit řadu vnitrostátních projektů financovaných EU, a to v rámci programového období 2007–2013. Mezi projekty, které musely být úspěšně završeny do konce roku 2015, patří mechanicko-biologická čistírna na severu Malty, meziskládka na ostrově Gozo i výstavba autoklávu, který má doplnit stávající spalovací zařízení používané pro jatka a odpad ze zdravotnických zařízení. Společnost tyto projekty úspěšně dokončila, přičemž zavedla přísnější postupy údržby a prošla také rozsáhlým přebudováním image, na jehož základě došlo k přezkumu její základní filozofie a vytvoření takové, která prosazuje koncepci „vytváření zdrojů z odpadu“. Změna byla pro společnost zcela zásadní a umožnila jí dosáhnout klíčové úlohy ve společnosti. Aby se Wasteserv stala funkční organizací provádějící likvidaci a recyklaci odpadu, musely být provedeny změny v řízení společnosti a stanoveny její konkrétní strategické cíle, díky nimž může společnost splnit své poslání.

Během mého působení ve funkci parlamentního státního tajemníka v kanceláři předsedy vlády v letech 1986–1987, kdy do mé působnosti spadalo i bydlení, jsem byl pověřen provedením zásadních reforem v sociálním bydlení, přičemž mezi příjemce byli v zájmu zajištění větší spravedlnosti a rovnosti vůbec poprvé zahrnuti i rodiče samoživitelé a nízkopříjmové skupiny. Rovněž jsem vykonával dohled nad hlavními projekty, na jejichž základě byly budovy dříve obývané příslušníky britských vojenských jednotek vyslaných na Maltu přeměněny na jednotky sociálního bydlení pro rodiny, které potřebují vhodné, odpovídající nebo alternativní ubytování.

3.  Jakou máte profesní zkušenost s působením v mezinárodních multikulturních a vícejazyčných organizacích nebo institucích se sídlem mimo vaši domovskou zemi?

Své profesní zkušenost buduji již téměř třicet let a týkají se takových činností, v rámci jejichž naplňování bývají pokryty nejrůznější světové regiony. Jako někdejší ministr pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu jsem se v posledním funkčním období pravidelně účastnil a aktivně angažoval jak na formálních, tak neformálních schůzích Rady ve složení pro životní prostředí, které se konaly v zemích úřadujícího předsednictví a rovněž v Lucemburku a Bruselu.

Během přístupových jednání mezi Maltou a EU jsem se spolu s dalšími význačnými členy poslanecké sněmovny pravidelně účastnil schůzí smíšeného parlamentního výboru Malta-EU a výrazně jsem se zapojil do jeho činností, díky čemuž jsme společně přispěli k navázání prvních formálních vztahů mezi maltským a Evropským parlamentem.

V průběhu let jsem se zúčastnil různých zahraničních konferencí, seminářů a kongresů na ministerské či vládní úrovni, ba dokonce i na úrovni think tanků, a nejrůznějších zjišťovacích misí. Například:

–   Účastnil jsem se schůzí v rámci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), které se týkaly akčního plánu pro Středomoří (MAP) a konaly se v různých středomořských zemích, schůzí ministrů financí zemí MMF a Společenství národů a některým z těchto jednání jsem dokonce i předsedal.

–  Zastupoval jsem svou zemi na vůbec první ministerské schůzi Světové obchodní organizace v Singapuru (1996) a na summitu WTO v Ženevě v roce 1998, jíž se zúčastnil mimo jiné i prezident USA, jakož i na seminářích věnovaných zelenému růstu a ekologickému hospodářství v zemích Perského zálivu (Abú Dhabí, Dubaj).

–  Zúčastnil jsem se konferencí o udržitelnosti v Indii (2015), na nichž vystoupili představitelé států, vlád a přední odborníci v této oblasti.

–  Byl jsem přítomen na dílčích schůzích na vysoké úrovni ke konferenci smluvních stran ohledně klimatu, které se konaly v Polsku a Francii, a také na různých předběžných ministerských schůzích, které jim předcházely.

–  Předsedal jsem dílčímu zasedání předběžné ministerské pracovní skupiny ke konferenci smluvních stran a byl jsem spolupředsedou zvláštního výkonného zasedání ve věci opatřeních v oblasti klimatu na schůzce předsedů vlád Britského společenství národů (CHOGM) v roce 2015.

–  Dokončil jsem jednání o memorandech o porozumění s rakouskou a izraelskou vládou v těchto hostujících zemích (2015).

–  Zúčastnil jsem se zjišťovacích misí na Blízkém východě, kde jsem se při návštěvě Tel Avivu, Ammánu a pásma Gazy setkal s klíčovými globálními hráči v tomto regionu a jako zpravodaj parlamentního shromáždění Rady Evropy v Bejrútu jsem upevňoval vazby mezi parlamentním shromážděním a libanonským parlamentem.

–  Zúčastnil jsem se vrcholných schůzek OSN o klimatu, včetně nedávného slavnostního podpisu Pařížské dohody v New Yorku, a různých seminářů výkonné agentury WILTON PARK ve Spojeném království a Dánsku.

V roce 1980 jsem se navíc jako host americké vlády spolu s řadou dalších účastníků z celého světa, kteří se pak ve své zemi prosadili, zúčastnil prestižního mezinárodního programu USA a v jeho rámci navštívil Washington, DC, New York, Portland, San Francisco a Dallas. Během návštěv v různých amerických institucích a diskusí s účastníky a organizátory jsem získal poznatky a informace o osvědčených postupech, které jsem po celou dobu své profesní kariéry uplatňoval, především pokud jde o schůze, jichž jsem se později účastnil s vyššími úředníky vlády USA na ministerstvu zahraničí a ve funkci ministra financí na ministerstvu financí USA.

Na základě pozvání britské vlády k návštěvě Spojeného království pod její záštitou v 80. letech jsem přišel do styku s klíčovými vládními činiteli v oblasti zahraničních věcí, vzdělávání, financí a informačních technologií, což jsou strategické oblasti, jimž jsem se věnoval později během svého působení v parlamentu.

Jako vedoucí ministerských delegací nebo člen parlamentních delegací jsem měl příležitost setkávat se s významnými činiteli různých předních subjektů veřejné správy a klíčovými aktéry a zainteresovanými stranami ze soukromého sektoru, včetně činitelů působících v oblasti financí a podpory investic na různých kontinentech, a to v rámci návštěv v USA, Francii, Itálii, Rakousku, Izraeli, Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Čínské lidové republice a Ruské federaci a také v sousedních severoafrických zemích.

4.  Bylo vám uděleno absolutorium za výkon povinností v oblasti řízení, které jste plnil v minulosti, pokud takovýto postup existuje?

Výše uvedené potvrzení o splnění úkolů v oblasti řízení se na mě nevztahuje.

5.  Kterou/které ze svých dřívějších pracovních pozic jste vykonával na základě politického jmenování?

Jak je podrobně uvedeno v životopise, působil jsem ve funkci ministra pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu, ministra financí a obchodu a ve funkci parlamentního státního tajemníka v kanceláři předsedy vlády, přičemž jsem byl pověřen především komunikační strategií a sociálním bydlením.

Vzhledem ke statusu částečného úvazku maltských poslanců jsem při plnění svých povinností předsedy výboru pro kontrolu účtů národního kontrolního úřadu, předsedy výboru pro kontrolu veřejných účtů a člena výboru pro životní prostředí a rozvoj a výboru pro zahraniční věci a evropské záležitosti mohl stejně jako všichni ostatní poslanci svůj hlavní příjem získávat ze zaměstnání v bankovním sektoru a později z poradenských služeb, které jsem poskytoval v podnikovém sektoru, a předchozího zaměstnání na plný úvazek ve výrobním odvětví.

6.  Na jakých třech nejdůležitějších rozhodnutích jste se ve svém profesním životě podílel?

Během své politické kariéry a kariéry ve veřejné správě jsem se podílel na několika důležitých rozhodnutích:

•  Ve funkci ministra financí a obchodu jsem podnikl první kroky k provedení řešení doporučených ve zprávách, jež jsem zadal a zveřejnil a v nichž byly vymezeny finanční a organizační problémy některých největších podniků na Maltě, přičemž reforma těchto podniků se stala klíčovou prioritou vládního střednědobého programu fiskálních úprav, jak je uvedeno ve zprávě pracovníků MMF o zemi pro Maltu č. 99/72 k vybraným tématům. Tatáž zpráva svědčí o skutečnosti, že zatímco dřívější dotace pro tyto podniky dosahovaly 6,4 % celkových vládních výdajů, podařilo se mi snížit je do roku 1998 na 4,8 %.

•  Historickým předělem byla skutečnost, že jsem se připojil ke 120 ministrům obchodu, zahraničních věcí, financí a zemědělství zemí Světové obchodní organizace (WTO), stejně jako následný proces přistoupení k WTO, neboť jsem se zúčastnil vůbec první konference ministrů zemí WTO v Singapuru v prosinci 1996, jež byla první konferencí od vstupu WTO v platnost dne 1. ledna 1995. Během schůzí v Singapuru jsem aktivně vystupoval na plenárních zasedáních, jakož i na různých mnohostranných, vícestranných a dvoustranných zasedáních, na nichž se projednávaly otázky týkající se činnosti WTO v prvních dvou letech a provedení Dohod uruguayského kola.

•  Třetí nejdůležitější událostí byla nepochybně skutečnost, že jsem v maltském parlamentu prosadil návrh finančního právního předpisu, který mimo jiné předpokládal vytvoření nezávislého NÁRODNÍHO KONTROLNÍHO ÚŘADU.

Kromě těchto tří významných kroků vpřed jsem také hrdý na to, že jsem se až do okamžiku, kdy jsem se vzdal ministerské funkce, podílel na přípravné práci pro účely maltského předsednictví Rady EU v první polovině roku 2017 v oblastech, za něž nesu odpovědnost, a sice v oblasti udržitelného rozvoje, životního prostředí a změny klimatu, a to s ohledem na složitost těchto oblastí politiky. Jednalo se o nelehký úkol a velkou výzvu jak pro mou zemi, tak pro mě osobně.

Nezávislost

7.  Smlouva stanoví, že členové Účetního dvora musí svou funkci vykonávat „zcela nezávisle“. Jak byste tuto povinnost uplatňoval při výkonu svých budoucích povinností?

Jako člen Účetního dvora budu své povinnosti plnit nezávisle, což znamená, že nebudu vyhledávat ani přijímat žádné pokyny od žádné vlády ani od jiného subjektu a zdržím se jakýchkoli kroků, které nejsou slučitelné s působením Účetního dvora.

Kromě toho, že tato nezávislost je jednoznačně stanovena Smlouvou, přičemž nezávislost členů Účetního dvora musí být mimo jakoukoliv pochybnost, jsou tyto základní zásady dále stanoveny v etických pokynech Účetního dvora a kodexu chování jeho členů a rovněž v jednacím řádu a prováděcích pravidlech k jednacímu řádu. Stejně důležitá je skutečnost, že jakékoli závěry plynoucí z mé činnosti by vycházely z hloubkové kontroly založené na faktech a číselných údajích. Rovněž je nezbytné nepřekračovat vymezené pravomoci člena Účetního dvora. Totéž platí i pro styky s jakýmikoli dalšími institucemi, agenturami či orgány. Vztah by měl být čistě profesionální a v případě potřeby by bylo vhodné, aby byl přítomen další pracovník Účetního dvora. Musí být dodržován kodex chování členů Evropského účetního dvora, neboť obsahuje velmi specifická ustanovení týkající se nezávislosti. Vychází z Mezinárodní organizace nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI).

8.  Máte vy nebo vaši blízcí příbuzní (rodiče, sourozenci, partner(ka) a děti) nějaké obchodní nebo finanční podíly nebo jiné závazky, které by mohly být v konfliktu s vašimi budoucími povinnostmi?

Ne.

9.  Jste připraven informovat o veškerých svých finančních zájmech a jiných závazcích předsedu Účetního dvora a zveřejnit je?

Ano, bez váhání. Řadu let jsem vždy v co nejkratší době plnil požadavky na předložení aktuálního majetkového přiznání a požadavky etického kodexu maltských ministrů a poslanců, kteří mají zveřejňovat veškeré zájmy, podíly či závazky.

10.  Jste v současné době účastníkem nějakého soudního řízení? Pokud ano, uveďte podrobné informace.

Nejsem účastníkem žádného soudního řízení, které by mohlo být jakýmkoli způsobem v rozporu s mými povinnostmi člena Účetního dvora

11.  Působíte aktivně v politice nebo vykonáváte nějakou politickou funkci? Pokud ano, na jaké úrovni? Zastával jste v posledních 18 měsících nějakou politickou pozici? Pokud ano, uveďte podrobné informace.

V současné době nezastávám v politice žádnou výkonnou funkci, až do minulého měsíce jsem však byl ministrem pro udržitelný rozvoj, životní prostředí a změnu klimatu. Na tento post, který jsem zastával od dubna 2013, jsem s ohledem na jmenování kandidátem na člena Účetního dvora rezignoval.

Jsem sice stále členem poslanecké sněmovny, ale od svého jmenování kandidátem na člena Evropského účetního dvora jsem se svobodně a jednostranně rozhodl, že se zdržím veškeré politické činnosti, prohlášení či připomínek jak v samotné poslanecké sněmovně, tak mimo ni v tištěných médiích či na sociálních sítích, na nichž jsem pravidelně uveřejňoval svůj názor.

12.  Jste připraven po jmenování členem Účetního dvora odstoupit z jakékoli volené funkce nebo se vzdát jakékoli aktivní funkce a s ní spojených odpovědností v politické straně?

Na funkci ministra vlády jsem již rezignoval. Pokud bych byl zvolen členem Evropského účetního dvora, jsem odhodlán vzdát se ihned svého poslaneckého mandátu v maltském parlamentu. V organizační struktuře vládní strany nezastávám na Maltě žádnou funkci ani nenesu s ní spojenou odpovědnost.

13.  Jak byste postupoval v případě závažné nesrovnalosti, nebo dokonce podvodu či korupce, do kterého by byly zapleteny osoby v členském státě, z něhož pocházíte?

V každém závažném případě nesrovnalostí, podvodu či korupce bych postupoval stejným způsobem bez ohledu na to, zda se týkají členského státu, z něhož pocházím, nebo kteréhokoli jiného členského státu EU. Vzhledem k tomu, že má prvořadá povinnost člena Účetního dvora by se vztahovala k tomuto orgánu a jeho příslušným funkcím, zajistím také, aby Účetní dvůr prováděl úplná šetření s cílem získat veškeré relevantní informace týkající se rozsahu nesrovnalostí či nezákonného jednání a současně odhalit totožnost aktérů, kteří se na nich mohli podílet. Po konzultaci s členy Účetního dvora a prozkoumání závěrečných zjištění by byla věc ihned postoupena úřadu OLAF. V odůvodněných případech budu věc projednávat také s předsedou Účetního dvora. Každý člen Evropského účetního dvora musí vykonávat svou funkci náležitě nezávisle, nestranně, čestně, svědomitě a s přísnou kontrolou i v případech týkajících se jakéhokoli jiného členského státu. Pokud bych tak nečinil, nejenže by to oslabilo samotný Evropský účetní dvůr, ale rovněž by to ohrozilo mou vlastní pozici a nijak by to neřešilo, nýbrž naopak umožnilo nesprávné přidělování zdrojů a představovalo by to morální hazard. Jelikož jsem vždy věřil v proaktivní přístup ve všech oblastech činnosti, v nichž jsem v průběhu let působil, domnívám se, že chybí především řada dobře koncipovaných obecných systematických preventivních opatření, která zvýší efektivnost Účetního dvora a sníží a minimalizují pravděpodobnost výskytu zásadních nesrovnalostí.

Plnění povinností

14.  Jaké by měly být hlavní rysy řádného finančního řízení při jakémkoli výkonu veřejné služby? Jak by mohl Evropský účetní dvůr pomoci je prosazovat?

Hlavní rysy řádného finančního řízení by měly být založeny na třech aspektech: hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti.

Cílem auditu výkonnosti by tudíž měla být analýza činností každé agentury v souladu s nařízeními, zjištění, jakých výsledků bylo na základě programu dosaženo, a doporučení zlepšení, zejména v případech, kdy převládají nedostatečné vnitřní kontroly nebo kdy se v případě výskytu podvodného jednání považuje za vhodné přijmout opatření. Díky znalostem a zkušenostem získaným za dlouhá léta má Evropský účetní dvůr jedinečnou možnost provádět audity výkonnosti, jak jsem právě uvedl, přičemž tyto audity mohou přispět ke zvýšení výkonnosti a efektivnosti agentur odpovědných za provádění programů EU. Audity výkonnosti musí v podstatě představovat audity efektivnosti nákladů a provozní audity a současně poskytovat vedoucím pracovníkům informace o vhodných a nevhodných opatřeních v oblasti řízení, a to prostřednictvím strukturovaného procesu podávání zpráv. Tato skutečnost by již sama o sobě měla skýtat příležitost ke zlepšení, v případě potřeby pak poté, co budou určeny účinky či dopady nevhodných opatření v oblasti řízení na poskytování služeb. Audity výkonnosti ve veřejném sektoru a na institucionální úrovni představují pro orgány způsob, jak veřejnosti dokázat, že plní své povinnosti v souladu s odpovědností za nakládání se zdroji. Na rozdíl od běžných auditů přispívají audity výkonnosti formou doporučení ke zlepšení politik, postupů a struktury k nalezení alternativních řešení, což může pomoci omezit plýtvání a neefektivnost. Stejně tak umožňují získat kritický pohled na dodržování právních požadavků, politik, cílů a postupů. I audity výkonnosti tak mohou sloužit jako východisko k přijímání rozhodnutí o budoucím financování a prioritách. Rozhodující význam mají pro audity výkonnosti jasné pokyny.

Důležitým krokem vpřed je skutečnost, že Evropský účetní dvůr zveřejňuje situační zprávy. Tyto zprávy nejen přispívají k posuzování rizik, ale poskytují také ucelený přehled o agenturách tím, že dodržování požadavků a výsledky programů dávají do souvislostí. Již jsem zdůraznil význam pevné vazby mezi řízením zdrojů a poskytováním kvalitních služeb občanům. Účinnost této vazby však lze stanovit pouze tehdy, jsou-li informace poskytované agenturami komplexní a relevantní. Naším cílem je zkvalitnit veřejné služby. Doporučujeme proto konkrétní opatření, jež budou řešit zjištěné problémy, a poskytujeme cenné informace veřejnosti, vedoucím pracovníkům programů a voleným představitelům.

Kromě zkušeností, které jsem za léta získal jako ministr a mluvčí opozice, jsem obeznámen také s dokumentem „Good Governance in the Public Sector“ (Řádná správa ve veřejném sektoru), který vydala Mezinárodní federace účetních (IFAC) a Autorizovaný institut veřejných financí a účetnictví (CIPFA). Účelnost a efektivnost musí být dobře nastaveny. Zatímco účelnost musí zajišťovat nákladovou efektivnost stávajících operací a rozhodnutí o řízení, efektivnost musí hodnotit míru úspěšnosti celkových nákladů a systému řízení, zejména při dosahování zamýšlených výsledků. Tohoto cíle nebude možné dosáhnout pouze na základě náležitých struktur řízení, nýbrž musí být doprovázen co nejkvalitnějším budováním kapacit a rovněž musí být výsledkem jasně vymezených cílů a úkolů vyplývajících z přiměřeného a odborného strategického plánování. Bez náležitých vnitřních kontrol, odborného posuzování rizik a zavedení účinných systémů interních auditů lze dosáhnout pouze částečného úspěchu.

Především v současné době finanční nestability a zranitelnosti musí být účetní výkaznictví nejen přesné, ale také včasné a musí bez zbytečného prodlení oslovit externí zainteresované strany.

Zatímco větší důraz na podávání zpráv o řádném finančním řízení formou auditů výkonnosti je pozitivní a nanejvýš povzbudivý, především díky silnému tlaku samotného Evropského parlamentu a Účetního dvora a dokonce i Komise, je nezbytné tento proces ještě více zrychlit a zintenzívnit, aby byla v procesu rozhodování odstraněna jakákoli svévolnost a případné střety zájmů a současně byla dále zajištěna transparentnost a zpřísněny kontroly.

15.  Účetní dvůr má podle Smlouvy pomáhat Evropskému parlamentu při výkonu jeho pravomocí při kontrole plnění rozpočtu. Jak byste ještě více zlepšil spolupráci mezi Účetním dvorem a Evropským parlamentem (zejména jeho Výborem pro rozpočtovou kontrolu) ve snaze posílit jak veřejný dohled nad výdaji jako celkem, tak účelnost jejich vynakládání?

Podle mého názoru by neměl existovat neměnný, jednorozměrný model, ale spolupráce by měla být součástí neustále se vyvíjejícího procesu, který zohledňuje možné nové výzvy, hrozby a příležitosti. Podle optimálního scénáře by Účetní dvůr neměl pouze reagovat na měnící se situaci, ale měl by být vždy o krok napřed, využívat tvůrčí a inovativní způsoby posilování tohoto procesu a současně zintenzivňovat vlastní dynamiku. Nebude-li zajištěn průběžný a pravidelný dialog, bude vždy existovat riziko, že v rostoucí míře postupně polevíme v úsilí, v důsledku čehož by mohlo klesat tolik potřebné detailní a trvalé povědomí o potřebách Parlamentu, jež se stále mění. V důsledku vnitřní reformy Evropského účetního dvora, jež byla provedena s účinností od 1. ledna 2016 a tento orgán přeměnila na organizaci plnící úkoly, by se Účetní dvůr měl řídit těmito pravidly:

a)  pružná reakce na rychle se měnící prostředí;

b)  flexibilní směřování zdrojů ve prospěch prioritních auditních úkolů;

c)  poskytování příhodných produktů a lepší komunikace o své úloze a činnosti.

Mou povinností jakožto člena Účetního dvora by bylo zajistit, aby byla zjištění tohoto orgánu v duchu otevřeného dialogu a spolupráce předkládána Parlamentu. Předkládáním metodik auditu, výsledků, stanovisek a hodnocení je třeba přispívat k tomu, aby Parlament mohl své funkce týkající se rozpočtu plnit efektivněji a včasněji, a současně posilovat a upřesňovat regulační rámec EU. Skutečnost, že samotný Parlament přiznává zjištěním Účetního dvora rostoucí význam, může jedině podnítit a podporovat budoucí výměnu názorů mezi těmito klíčovými orgány v rámci Unie a vést k lepšímu vzájemnému ocenění funkcí. Míru úspěšnosti těchto kroků lze posoudit pouze tehdy, pokud bude legislativní činnost Parlamentu účinně zohledňovat hlavní závěry a doporučení Evropského účetního dvora, a to dokonce i na úrovni zvláštních zpráv, které tento orgán může předkládat výborům Evropského parlamentu pro jednotlivé oblasti politik. Oba orgány by měly být vůči sobě v rovnocenném postavení, přičemž hlavní náplň by měla spočívat v poskytování lepší podpory Parlamentu. Tyto kroky musí být natolik zjevné, že je budou kladně hodnotit dokonce i externí zainteresované strany.

16.  Jaký je podle vašeho mínění přínos auditu výkonnosti a jak by měly být jeho výsledky využívány při postupech v oblasti řízení?

Audit výkonnosti se za relevantní a platný považuje tehdy, je-li ucelený, objektivní a nezávislý. Jak jsem uvedl, audit musí zhodnotit, zda agentury jednají v souladu s třemi výše uvedenými zásadami. Audit výkonnosti musí hodnotit také výsledky a odhalit případné nedostatky a rizika. Zaměřuje se samozřejmě především na to, zda jsou politiky a programy naplňovány tak, jak bylo zamýšleno. Člen Evropského účetního dvora by na to měl při každém posuzování vždy pamatovat. Případy nebudou s největší pravděpodobností nikdy stejné, a proto má posuzování při provádění relevantního a objektivního auditu výkonnosti klíčový význam.

Zdravý úsudek Evropského účetního dvora by měl také vyústit v doporučení vedoucí k přezkumu systémů řízení a interních procesů. Jedná se o významnou součást výkonnosti a aspekt, jímž by se dotčené agentury měly řídit. Jako člen Evropského účetního dvora bych se samozřejmě řídil příručkou tohoto orgánu pro provádění auditů výkonnosti. Díky svým zkušenostem získaným během působení ve výboru pro kontrolu veřejných účtů jsem dobře obeznámen se způsobem, jakým maltský národní kontrolní úřad provedl řadu velmi efektivních auditů výkonnosti. Znám rovněž pokyny ISSAI 3100, které stanoví zásady pro provádění auditů výkonnosti, jakož i přínosy plynoucí z jejich uplatňování.

17.  Jak by bylo možné zlepšit spolupráci mezi Účetním dvorem, vnitrostátními kontrolními institucemi a Evropským parlamentem (Výborem pro rozpočtovou kontrolu), pokud jde o audit rozpočtu EU?

Zásadní význam má průběžná a posílená spolupráce. Je třeba maximalizovat příležitosti, které se pro dvoustrannou a mnohostrannou spolupráci nabízejí, aby byl skutečně zohledněn smysl a podstata toho, co Smlouva stanoví slovy „v členských státech se kontrola provádí v součinnosti s vnitrostátními orgány kontroly účetnictví“. Nemělo by se jednat o jednosměrný proces, neboť podle mého názoru může konstruktivní zpětná vazba podnítit účinnost a orientaci na výsledky těchto úrovní posílené spolupráce. Na straně druhé je třeba dále posílit úroveň spolupráce Účetního dvora s vnitrostátními kontrolními institucemi. Nejvyšší kontrolní instituce by jako zcela nezávislé subjekty měly s Evropským účetním dvorem a Evropskou komisí spolupracovat, a sice v mezích čl. 287 odst. 3 Smlouvy, podle nějž by měly spolupracovat se vzájemnou důvěrou při uznávání vzájemné nezávislosti. Tato spolupráce je důležitá, neboť nejvyšší kontrolní instituce (jak ve svých zemích, tak ve vztazích se svými zahraničními protějšky) musí být zcela nezávislé na jiných orgánech a musí být na ně takto nahlíženo, aby dokázaly, že jsou s to plnit své povinnosti v oblasti auditu bez jakéhokoli nepřípustného zasahování. Spolupráce je však současně velmi užitečná a dotčeným subjektům přináší přidanou hodnotu, neboť zúčastněné strany si mohou předávat poznatky a získat představu o rozvoji činností ostatních subjektů.

S vědomím, že kontaktní výbor EU, jejž tvoří síť nejvyšších kontrolních institucí členských států EU, zavedl jakýsi „systém včasného varování“, aby podpořil účinné a účelné fungování kontaktního výboru ve prospěch všech jeho členských nejvyšších kontrolních institucí tím, že zjišťuje vývoj v rané fázi a umožňuje na něj včas reagovat, se domnívám, že je vhodné a účelné, aby Evropský účetní dvůr a nejvyšší kontrolní instituce členských států EU sledovaly vývoj a změny ve finančním řízení EU, které mohou být předmětem jejich zájmu, jakož i veškerá relevantní rozhodnutí přijímaná Výborem EP pro rozpočtovou kontrolu.

Domnívám se, že další spolupráce Evropského účetního dvora, nejvyšších kontrolních institucí členských států EU a Výboru EP pro rozpočtovou kontrolu lze rovněž dále posílit prostřednictvím pravidelných schůzí jejich zástupců, řekněme dvakrát, třikrát za rok, na nichž by projednali jakýkoli vývoj, jenž by mohl být předmětem společného zájmu, s cílem pomoci zajistit průběžné zkvalitňování kontrol rozpočtu EU. Na základě vnitřní flexibility tohoto uspořádání by mělo být snadnější věnovat se novým aktuálním otázkám, zejména s ohledem na to, že finanční prostředí se jak v EU, tak v celém světě v důsledku nově vznikajících obecných trendů stále mění. Nová funkce člena Účetního dvora odpovědného za institucionální vztahy by měla tuto spolupráci dále posílit a usnadňovat ji, neboť představuje již existující institucionální strukturu.

18.  Jak byste dále rozvíjel vypracovávání zpráv Účetního dvora, aby Evropský parlament dostával veškeré potřebné informace o správnosti údajů, které členské státy poskytly Evropské komisi?

Domnívám se, že jako člen Evropského účetního dvora bych měl podporovat to, co považuji za hlavní účel tohoto orgánu: zajistit, aby vnitrostátní systémy podávání zpráv fungovaly tak, jak mají, a upozorňovat na rizika a selhání při zjišťování nedostatků těchto systémů. Je zcela nezbytné, aby tato činnost byla doprovázena nepřetržitým tokem informací a doporučení určených Evropskému parlamentu, pokud jde o způsob, jak uvedené situace řešit a napravovat. Dalším důležitým předpokladem je podle mého názoru vyšší četnost schůzí zástupců Účetního dvora a Výboru Parlamentu pro rozpočtovou kontrolu. Evropský účetní dvůr musí všechna tato hlediska důsledně zohledňovat ve výročních zprávách, jež by se měly stát pevným základem pro rozpravy v Parlamentu. Je zapotřebí vyvíjet více úsilí, aby se zvýšila přesnost údajů poskytovaných členskými státy a předkládaných v ověřeních prováděných Komisí, a to tak, že Evropský účetní dvůr bude na tyto vnitřní nedostatky důrazněji upozorňovat. Komisi však přísluší, aby zajistila, že bude dále posílena interakce a úzká spolupráce s členskými státy, čímž bude zaručena schopnost členských států poskytovat maximálně včas úplné informace o své veřejné správě, vnitřních kontrolách, systémech interních auditů a finančním řízení.

Pouze tehdy, bude-li systém takto dále zpřísněn, lze lépe zaručit, aby Komise měla více než kdy jindy lepší předpoklady pro posuzování systémů členských států, čímž by bylo zajištěno, aby systémy byly pro účely snadnějšího správného plnění rozpočtu EU více než přiměřené. Nadměrný objem údajů by nemusel postačovat. Rozhodujícím aspektem zásadního významu je využívání údajů takovým způsobem, který zajistí maximální přínos. Zpřesnění nejpravděpodobnější míry chyb oznamované Účetním dvorem by nemělo vést k tomu, že v úsilí polevíme. Naopak je nezbytné každý rok rozhodným způsobem dále důsledně odstraňovat příčiny těchto chyb. Evropský účetní dvůr nemůže tuto problematiku vyřešit samostatně, neboť se v konečném důsledku jedná o budoucí úlohu, kterou Komise a Účetní dvůr musí hrát ve vztazích s členskými státy a nejvyššími kontrolními institucemi členských států

Další otázky

19.  Stáhnete svou kandidaturu v případě, že bude stanovisko Parlamentu k Vašemu jmenování členem Účetního dvora záporné?

Své jmenování kandidátem bych s ohledem na uskutečněná jednání a důvody Komise uvedené v jejím doporučení znovu zvážil.

POSTUP V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU

Název

Částečná obměna členů Účetního dvora – MT zástupce

Referenční údaje

08699/2016 – C8-0185/2016 – 2016/0806(NLE)

Datum konzultace / žádosti o souhlas

17.5.2016

 

 

 

Věcně příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

CONT

25.5.2016

 

 

 

Zpravodajové

       Datum jmenování

Igor Šoltes

25.5.2016

 

 

 

Datum přijetí

5.9.2016

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

11

9

1

Členové přítomní při konečném hlasování

Nedzhmi Ali, Inés Ayala Sender, Zigmantas Balčytis, Martina Dlabajová, Luke Ming Flanagan, Dan Nica, Georgi Pirinski, Petri Sarvamaa, Claudia Schmidt, Igor Šoltes, Bart Staes, Marco Valli, Derek Vaughan, Joachim Zeller

Náhradníci přítomní při konečném hlasování

Brian Hayes, Karin Kadenbach, Julia Pitera, Miroslav Poche, Patricija Šulin

Náhradníci (čl. 200 odst. 2) přítomní při konečném hlasování

Anne Sander, Alfred Sant

Datum předložení

8.9.2016