RAPORT ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ ja direktiivi 2009/132/EÜ seoses teatavate käibemaksukohustustega teenuste osutamise ja kaupade kaugmüügi puhul

16.10.2017 - (COM(2016)0757 – C8-0004/2017 – 2016/0370(CNS)) - *

Majandus- ja rahanduskomisjon
Raportöör: Cătălin Sorin Ivan


Menetlus : 2016/0370(CNS)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A8-0307/2017
Esitatud tekstid :
A8-0307/2017
Arutelud :
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ ja direktiivi 2009/132/EÜ seoses teatavate käibemaksukohustustega teenuste osutamise ja kaupade kaugmüügi puhul

(COM(2016)0757 – C8-0004/2017 – 2016/0370(CNS))

(Seadusandlik erimenetlus – konsulteerimine)

Euroopa Parlament,

–  võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (COM(2016)0757),

–  võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklit 113, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C8-0004/2017),

–  võttes arvesse kodukorra artiklit 78c,

–  võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit (A8-0307/2017),

1.  kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.  palub komisjonil oma ettepanekut vastavalt muuta, järgides Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 293 lõiget 2;

3.  palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

4.  palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;

5.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek    1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus -1 (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(-1)  2015. aastal oli oodatud käibemaksutulu ja tegelikult laekunud käibemaksu vaheline erinevus (st laekumata jäänud käibemaks) liidus ligikaudu 152 miljardit eurot ja rahvusvaheliste pettusjuhtumite tõttu jääb liidus igal aastal saamata umbes 50 miljardit eurot käibemaksutulu. Seetõttu on käibemaks oluline teema, millega tuleb tegeleda liidu tasandil. Tuleb kehtestada lõplik käibemaksukord, mis põhineb sihtriigis maksustamise põhimõttel.

Muudatusettepanek    2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3)  1. jaanuaril 2015 alanud kõnealuste erikordade hindamisel tuvastati mitmeid täiustamist vajavaid valdkondi. Esiteks tuleks vähendada liikmesriigis asuvate mikroettevõtjate koormust, kes osutavad mõnikord kõnealuseid teenuseid teistes liikmesriikides ja peavad täitma käibemaksukohustust muus liikmesriigis kui nende asukohaliikmesriik. Seepärast tuleks kogu ühenduses kehtestada künnis, mille ulatuses on need teenused käibemaksuga maksustatavad ettevõtja asukohaliikmesriigis. Teiseks on väga koormav arve esitamise ja arvestuse pidamise nõuete täitmine kõikides liikmesriikides, kus teenuseid osutatakse. Seega peaks ettevõtjate halduskoormuse vähendamiseks arvete esitamise ja arvestuse pidamise eeskirjade puhul lähtuma erikorda kasutava tarnija registreerimisliikmesriigi eeskirjadest. Kolmandaks, maksukohustuslased, kelle asukoht ei ole ühenduses, kuid kes on käibemaksukohustuslasena registreeritud mõnes liikmesriigis (nt kuna teevad selles liikmesriigis vahel käibemaksuga maksustatavaid tehinguid), ei või kasutada väljaspool ühendust registreeritud maksukohustuslaste erikorda ega ka erikorda nende maksukohustuslaste jaoks, kes asuvad ühenduses. Seetõttu tehakse ettepanek, et kõnealustel maksukohustuslastel tuleks lubada kasutada selliste maksukohustuslaste jaoks ette nähtud erikorda, kelle asukoht ei ole ühenduses.

(3)  1. jaanuaril 2015 alanud kõnealuste erikordade hindamisel tuvastati mitmeid täiustamist vajavaid valdkondi. Esiteks tuleks vähendada liikmesriigis asuvate mikroettevõtjate koormust, kes osutavad mõnikord kõnealuseid teenuseid teistes liikmesriikides ja peavad täitma käibemaksukohustust muus liikmesriigis kui nende asukohaliikmesriik. Seepärast tuleks kogu ühenduses kehtestada künnis, mille ulatuses on need teenused käibemaksuga maksustatavad ettevõtja asukohaliikmesriigis. Teiseks on väga koormav arve esitamise nõuete täitmine kõikides liikmesriikides, kus teenuseid osutatakse. Seega peaks ettevõtjate halduskoormuse vähendamiseks arvete esitamise eeskirjade puhul lähtuma erikorda kasutava tarnija registreerimisliikmesriigi eeskirjadest. Kolmandaks, maksukohustuslased, kelle asukoht ei ole ühenduses, kuid kes on käibemaksukohustuslasena registreeritud mõnes liikmesriigis (nt kuna teevad selles liikmesriigis vahel käibemaksuga maksustatavaid tehinguid), ei või kasutada väljaspool ühendust registreeritud maksukohustuslaste erikorda ega ka erikorda nende maksukohustuslaste jaoks, kes asuvad ühenduses. Seetõttu tehakse ettepanek, et kõnealustel maksukohustuslastel tuleks lubada kasutada selliste maksukohustuslaste jaoks ette nähtud erikorda, kelle asukoht ei ole ühenduses.

Muudatusettepanek    3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3 a)  Väikese ühe akna (Mini One Stop Shop, MOSS) süsteemile antud hinnang on küll üldiselt positiivne, kuid 99 % MOSS-süsteemi kaudu kogutud käibemaksutulust on deklareerinud kõigest 13 % registreeritud ettevõtjatest, mis näitab, et liikmesriigid peavad MOSS-süsteemi tutvustama suuremale hulgale väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele, sest see on vajalik rahvusvahelist e-kaubandust takistavate tõkete kaotamiseks.

Muudatusettepanek    4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 a)  Käesoleva direktiivi tõttu võivad väikeste saadetiste käitlemiskulud suureneda, sest neil pakkidel peab olema märgis, mis näitab, et rakendatud on impordi käibemaksukava, ja postisektoril tuleb pakke sorteerida selle järgi, kas nende suhtes on kohaldatud impordi käibemaksukava või mitte. Liikmesriigid ja komisjon peaksid hoolikalt jälgima, kuidas see postisektorit mõjutab.

Muudatusettepanek    5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

14)  Käesoleva direktiivi sätete kohaldamise kuupäeva puhul tuleks, kui see on asjakohane, võtta arvesse aega, mis on vajalik käesoleva direktiivi rakendamiseks vajalike meetmete kehtestamiseks ning selleks, et liikmesriigid saaksid kohandada oma käibemaksukohustuslasena registreerimise ning käibemaksu deklareerimise ja tasumise IT-süsteeme.

(14)  Käesoleva direktiivi sätete kohaldamise kuupäeva puhul tuleks, kui see on asjakohane, võtta arvesse aega, mis on vajalik käesoleva direktiivi rakendamiseks vajalike meetmete kehtestamiseks ning selleks, et liikmesriigid ja ettevõtted saaksid kohandada oma käibemaksukohustuslasena registreerimise ning käibemaksu deklareerimise ja tasumise IT-süsteeme.

Muudatusettepanek    6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 17 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(17 a)  Komisjoni ettepanek on vaid üks vahend, mis aitab käibemaksu alalaekumist vähendada. Et liidus käibemaksupettusega tõhusalt võidelda, on vaja lisameetmeid.

Muudatusettepanek    7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt -1 (uus)

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 14 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

-1)  Artiklile 14 lisatakse järgmine lõige:

 

„3 a.  Kui maksukohustuslane, kes tegutseb enda nimel, kuid teise isiku eest, osaleb selliste kaupade kaugmüügis, mis on kolmandatest riikidest või kolmandatelt territooriumidelt imporditud saadetises, mille tegelik väärtus on alla 150 euro või sellega liikmesriigi valuutas võrdväärne summa, ning tema aastakäive jooksval kalendriaastal ületab 1 000 000 eurot või sellega liikmesriigi valuutas võrdväärse summa, sealhulgas juhul, kui kaugmüügiks kasutatakse telekommunikatsioonivõrku, liidest või portaali, siis loetakse, et nimetatud tooteid on saanud ja tarninud see maksukohustuslane ise.“

Selgitus

Kui on oht, et kolmandates riikides asuvad tarnijad käibemaksu ei tasu, peaksid imporditavate kaupade pealt tasumisele kuuluva käibemaksu tasuma veebiplatvormid. Üle 150 eurot maksvate kaupade impordi korral on kohustuslik esitada täielik tollideklaratsioon, sest sellega vähendatakse ohtu, et käibemaks jääb tasumata. 1 000 000 euro suurune künnis sätestatakse selleks, et vältida selle kohustuse kehtestamist VKEdele või idufirmatele.

Muudatusettepanek    8

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 2

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 58 – lõige 2 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

b)  teenuseid osutatakse klientidele, kes asuvad mõnes teises liikmesriigis kui see, millele on osutatud punktis a;

b)  teenuseid osutatakse klientidele, kes asuvad mõnes teises liikmesriigis kui see, millele on osutatud punktis a; ning

Muudatusettepanek    9

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 2

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 58 – lõige 2 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

c)  käibemaksuta koguväärtus ei ole teenuste jooksva kalendriaasta jooksul suurem kui 10 000 eurot või sellega võrdväärne summa liikmesriigi valuutas ning ei olnud seda ka eelmise kalendriaasta jooksul.

c)  käibemaksuta koguväärtus ei ole teenuste jooksva kalendriaasta jooksul suurem kui 35 000 eurot või sellega võrdväärne summa liikmesriigi valuutas ning ei olnud seda ka eelmise kalendriaasta jooksul.

Muudatusettepanek    10

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369 – lõige 2 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Registreerimisliikmesriik määrab kindlaks tähtaja, mille jooksul maksukohustuslane, kelle asukoht ei ole ühenduses, peab andmeid säilitama.

Neid andmeid säilitatakse viis aastat alates tehingu toimumise aasta lõpust.

Selgitus

Ausate maksumaksjate koormuse vähendamiseks piisab viiest aastast.

Muudatusettepanek    11

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Direktiivi 2006/112/EÜ muudatused, mis jõustuvad 1. jaanuaril 2021

Direktiivi 2006/112/EÜ muudatused, mis jõustuvad 1. aprillil 2021

Muudatusettepanek    12

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Alates 1. jaanuarist 2021 muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ järgmiselt:

Alates 1. aprillist 2021 muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ järgmiselt:

Muudatusettepanek    13

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 6

Direktiiv 2006/112/EÜ

V jaotis – peatükk 3a – artikkel 59c – lõige 1 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

c)  käibemaksuta koguväärtus ei ole käesolevate sätetega hõlmatud tarnete või teenuste jooksva kalendriaasta jooksul suurem kui 10 000 eurot või sellega võrdväärne summa liikmesriigi valuutas ega olnud seda ka eelmise kalendriaasta jooksul.

c)  käibemaksuta koguväärtus ei ole käesolevate sätetega hõlmatud tarnete või teenuste jooksva kalendriaasta jooksul suurem kui 35 000 eurot või sellega võrdväärne summa liikmesriigi valuutas ega olnud seda ka eelmise kalendriaasta jooksul.

Muudatusettepanek    14

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 7

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 143 – lõige 1 – punkt ca

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

ca)  selliste kaupade import, mille puhul käibemaks deklareeritakse XII jaotise 6. peatüki 4. jaos sätestatud erikorra alusel ning kui importiva liikmesriigi pädevale tolliasutusele esitatakse tarnija või artikli 369q kohaselt määratud tema eest tegutseva vahendaja käibemaksukohustuslasena registreerimise number hiljemalt impordideklaratsiooni esitamisel.“

ca)  selliste kaupade import, mille puhul käibemaks deklareeritakse XII jaotise 6. peatüki 4. jaos sätestatud erikorra alusel ning kui importiva liikmesriigi pädevale tolliasutusele esitatakse tarnija või artikli 369q kohaselt määratud tema eest tegutseva vahendaja käibemaksukohustuslasena registreerimise number hiljemalt impordideklaratsiooni esitamisel, ning komisjon täpsustab õigusaktis impordideklaratsiooni täpse laadi.“

Muudatusettepanek    15

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 21

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369b – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriigid lubavad käesolevat erikorda kasutada igal maksukohustuslasel, kes tegeleb ühendusesisese kaupade kaugmüügiga ja igal maksukohustuslasel, kelle asukoht ei ole tarbimisliikmesriigis ja kes osutab teenuseid mittemaksukohustuslasele, kelle asukoht või alaline elu- või asukoht või peamine elukoht on kõnealuses liikmesriigis. Käesolevat erikorda kohaldatakse kõikide selliste ühenduses tarnitavate kaupade ja osutatavate teenuste suhtes.

Liikmesriigid lubavad käesoleva peatüki kohast erikorda kasutada igal maksukohustuslasel, kes tegeleb ühendusesisese kaupade kaugmüügiga ja igal maksukohustuslasel, kelle asukoht ei ole tarbimisliikmesriigis ja kes osutab teenuseid mittemaksukohustuslasele, olenemata sellest, kus on mittemaksukohuslase asukoht või alaline elu- või asukoht või peamine elukoht. Käesolevat erikorda kohaldatakse kõikide selliste ühenduses tarnitavate kaupade ja osutatavate teenuste suhtes.

Muudatusettepanek    16

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 29

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369l– lõik 1 – punkt 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

5 a)  Kui kaupade ost-müük toimub välisvaluutas, tehakse kaupade väärtus, mis ei tohi käesoleva lõigu kohaselt ületada 150 eurot, kindlaks liidu tolliseadustiku artikli 53 kohase valuuta konverteerimise kaudu.

Muudatusettepanek    17

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 30

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369y – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui isik, kellele imporditud kaubad, mis sisalduvad saadetistes, mille tegelik väärtus ei ületa 150 eurot, on saadetud, ei valinud kaupade impordi standardkorda, sealhulgas vähendatud käibemaksumäära kohaldamist vastavalt artikli 94 lõik 2, peab importiv liikmesriik lubama kaupa ühenduse territooriumil tollile esitaval isikul kasutada impordi käibemaksu deklareerimise ja tasumise erikorda seoses kaupadega, mille puhul lähetamine või vedu lõpeb kõnealuses liikmesriigis.

Kui selliste kaupade importimisel, mis sisalduvad saadetistes, mille tegelik väärtus ei ületa 150 eurot, ei kasutata 6. peatüki 4. jaos sätestatud erikorda, lubab importiv liikmesriik isikul, kes esitab kaubad tollile isiku eest, kellele kaup on ühenduse territooriumil saadetud, kasutada käibemaksu deklareerimise ja tasumise erikorda kaupade puhul, mille lähetamine või vedu asjaomases liikmesriigis lõpeb.

Muudatusettepanek    18

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 30

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369z– lõige 1 – punkt b

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

b)  ühenduse territooriumil kaupa tollile esitav isik vastutab käibemaksu sissenõudmise eest isikult, kellele kaup on saadetud.

b)  ühenduse territooriumil kaupa tollile deklareeriv isik vastutab käibemaksu sissenõudmise eest isikult, kellele kaup on saadetud.

Muudatusettepanek    19

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 30

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 369z – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriigid näevad ette, et isik, kes kauba ühenduse territooriumil tollile esitab, võtab asjakohased meetmed, et tagada korrektne käibemaksu maksmine isiku poolt, kellele kaup on saadetud.

Liikmesriigid näevad ette, et isik, kes kauba ühenduse territooriumil tollile deklareerib, võtab asjakohased meetmed, et tagada korrektne käibemaksu maksmine isiku poolt, kellele kaup on saadetud.

Muudatusettepanek    20

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Alates 1. jaanuarist 2021 jäetakse välja direktiivi 2009/132/EÜ IV jaotis.

Alates 1. aprillist 2021 jäetakse välja direktiivi 2009/132/EÜ IV jaotis.

Muudatusettepanek    21

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – lõige 1 – lõik 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Nad kohaldavad käesoleva direktiivi artiklite 2 ja 3 järgimiseks vajalikke sätteid alates 1. jaanuarist 2021.

Nad kohaldavad käesoleva direktiivi artiklite 2 ja 3 järgimiseks vajalikke sätteid alates 1. aprillist 2021.

Selgitus

Komisjonil ja liikmesriikidel on juriidiline kohustus lubada ettevõtetel end registreerida uues ühe akna süsteemis (OSS) 31. detsembriks 2020. Raportöör on aga arvamusel, et ettevõtetele tuleks anda oma IT-süsteemide kohandamiseks kolm lisakuud, et ühendada süsteemid komisjoni ja liikmesriikide poolt väljatöötatud OSSiga. See muudatusettepanek on eriti oluline, et lihtsustada VKEde juurdepääsu OSSile. Raportöör on arvamusel, et kolme lisakuu andmine ettevõtetele oleks kasulik, arvestades eelkõige raskusi, mis tekkisid MOSSi jõustumisel.

SELETUSKIRI

Praegu kehtiv käibemaksudirektiiv (nõukogu direktiiv 2006/12/EÜ) kehtestati enne digimajanduse võidukäiku ja hõlmab päritolupõhist maksusüsteemi, mis pidi olema üleminekusüsteem. Kuna olud on muutunud, tuleb süsteemi ajakohastada.

Komisjoni ettepanek direktiivi vastuvõtmise kohta on osa suuremast paketist, mis sisaldab lahendusi, mille komisjon on välja töötanud käibemaksu alalaekumise ja käibemaksusüsteemi üldise ajakohastamise jaoks.

Komisjoni ettepanek rajaneb väikesel ühe akna süsteemil (mini One-Stop-Shop, MOSS), mis kehtestati 2015. aastal, et vähendada kulusid, mis elektrooniliste teenuste osutajatel tekivad nõuete täitmisel. Üldine arvamus on, et tänu MOSSile on halduskoormus vähenenud ja tulud suurenenud. Komisjoni ettepanekuga soovitakse MOSSi kohaldamisala laiendada. Komisjoni mõjuhinnangust nähtub, et iga liikmesriigi kohta, kuhu ettevõte kaupu tarnib, kulub tal nõuete tõttu, mida tuleb rahvusvahelises äritegevuses käibemaksukohustusega seoses täita, aastas keskmiselt 8000 eurot. Käesoleva ettepanekuga vähendatakse neid kulusid kuni 95 %. Samuti aitab see liikmesriikidel suurendada tulusid, sest mõjuhinnang näitab, et liikmesriigid kaotavad igal aastal 5 miljardit eurot käibemaksutulu seetõttu, et väikeste saadetiste import on käibemaksuvaba ja ettevõtted, kes on asutatud EList väljaspool, kuid kauplevad ELis interneti kaudu, ei järgi nõudeid.

Raportöör peab komisjoni ettepanekut üldjoontes kiiduväärseks, sest selle üldeesmärk on lihtsustada rahvusvahelise e-kaubanduse käibemaksueeskirju, vähendada nõuete täitmisega seotud kulusid – see on oluline VKEde ja mikroettevõtete jaoks – ning edendada nii ELi-sisest kui ka -välist kaubandust, kaotades olemasolevad konkurentsimoonutused, mis on tingitud sellest, et ettevõtted, mis ei ole asutatud ELis, tarnivad ELi kaupu käibemaksuvabalt.

Raportöör kiidab heaks komisjoni pakutud artikli 28 muudatusettepaneku, milles nähakse ette, et veebiplatvormid on kohustatud teenuste osutamisel käibemaksu koguma. Raportöör soovitab aga kehtestada platvormidele käibemaksu kogumise kohustuse ka siis, kui nad vahendavad kolmandatest riikidest imporditavaid kaupu. Kui väljastpoolt ELi pärit tarnijad müüvad ELi tarbijatele veebi kaudu kaupu ilma, et nad tasuksid ELis võetavat käibemaksu, jäävad ELi ettevõtted ja eriti VKEd konkurentsis ebasoodsasse olukorda.

Raportöör kiidab ühtlasi heaksettepaneku laiendada MOSS-süsteemi elektroonilistele teenustele, lisades kaupade veebi kaudu pakkumise, ning laiendada kõiki piiriüleseid teenuseid lõpptarbijatele, samuti on raportöör nõus, et uut ühe akna süsteemi (OSS) laiendatakse impordile. Viimati nimetatud mehhanism tähendab, et käibemaks võidakse sisse nõuda punktis, kus turul tegutsevad müüjad kauba ELi tarbijale müüvad, mis tähendab kiiremat tollimehhanismi. Mis puudutab rakendusperioodi, siis on liikmesriikidel juriidiline kohustus lubada ettevõtetel end registreerida uues ühe akna süsteemis 31. detsembriks 2020. Raportöör on siiski arvamusel, et ettevõtetele tuleks anda oma IT-süsteemide kohandamiseks kolm lisakuud, et ühendada need süsteemid uue OSSiga, ning ta teeb vastava ettepaneku, et VKEde juurdepääsu uuele OSSile lihtsustada.

Raportööril on väga hea meel, et ELi-sisene kaugmüügikord ja väikeste saadetiste impordil kehtinud käibemaksuvabastus kaotatakse. Käesoleva ettepanekuga püütakse kohaldada põhimõtet, mille kohaselt tuleb käibemaks maksta sihtriigis.

Raportöör esitab ka muudatusettepaneku, mis käsitleb uues ühe akna süsteemis tehtud tehinguid puudutavate dokumentide säilitamise aega, mis praegu on 10 aastat ja mille suhtes komisjon on välja pakkunud, et vastavad eeskirjad kehtestab registreerimisliikmesriik. Et vähendada halduskoormust ja viia eeskirjad siseturul omavahel kooskõlla, pakub raportöör välja, et dokumente peaks säilitama viis aastat.

VASTUTAVA KOMISJONI MENETLUS

Pealkiri

Käibemaksukohustused teenuste osutamise ja kaupade kaugmüügi puhul

Viited

COM(2016)0757 – C8-0004/2017 – 2016/0370(CNS)

EPga konsulteerimise kuupäev

21.12.2016

 

 

 

Vastutav komisjon

istungil teada andmise kuupäev

ECON

16.1.2017

 

 

 

Nõuandvad komisjonid

istungil teada andmise kuupäev

IMCO

16.1.2017

JURI

16.1.2017

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

otsuse kuupäev

IMCO

25.1.2017

JURI

25.1.2017

 

 

Raportöörid

nimetamise kuupäev

Cătălin Sorin Ivan

15.12.2016

 

 

 

Läbivaatamine parlamendikomisjonis

20.6.2017

30.8.2017

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

10.10.2017

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

47

1

6

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Burkhard Balz, Pervenche Berès, Udo Bullmann, Thierry Cornillet, Esther de Lange, Fabio De Masi, Markus Ferber, Jonás Fernández, Neena Gill, Roberto Gualtieri, Brian Hayes, Gunnar Hökmark, Danuta Maria Hübner, Cătălin Sorin Ivan, Petr Ježek, Barbara Kappel, Wajid Khan, Georgios Kyrtsos, Werner Langen, Sander Loones, Olle Ludvigsson, Ivana Maletić, Fulvio Martusciello, Marisa Matias, Gabriel Mato, Costas Mavrides, Bernard Monot, Luděk Niedermayer, Stanisław Ożóg, Sirpa Pietikäinen, Pirkko Ruohonen-Lerner, Anne Sander, Alfred Sant, Molly Scott Cato, Pedro Silva Pereira, Peter Simon, Theodor Dumitru Stolojan, Kay Swinburne, Marco Valli, Tom Vandenkendelaere, Miguel Viegas, Jakob von Weizsäcker, Marco Zanni

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed

Alain Cadec, David Coburn, Andrea Cozzolino, Ashley Fox, Doru-Claudian Frunzulică, Sophia in ‘t Veld, Thomas Mann, Luigi Morgano, Michel Reimon, Lieve Wierinck

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed (art 200 lg 2)

Judith Sargentini

Esitamise kuupäev

16.10.2017

NIMELINE LÕPPHÄÄLETUS VASTUTAVAS KOMISJONIS

47

+

ALDE

Thierry Cornillet, Petr Ježek, Lieve Wierinck, Sophia in 't Veld

ECR

Ashley Fox, Sander Loones, Stanisław Ożóg, Pirkko Ruohonen-Lerner, Kay Swinburne

ENF

Bernard Monot

PPE

Burkhard Balz, Alain Cadec, Markus Ferber, Brian Hayes, Gunnar Hökmark, Danuta Maria Hübner, Georgios Kyrtsos, Werner Langen, Ivana Maletić, Thomas Mann, Fulvio Martusciello, Gabriel Mato, Luděk Niedermayer, Sirpa Pietikäinen, Anne Sander, Theodor Dumitru Stolojan, Tom Vandenkendelaere, Esther de Lange

S&D

Pervenche Berès, Udo Bullmann, Andrea Cozzolino, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Neena Gill, Roberto Gualtieri, Cătălin Sorin Ivan, Wajid Khan, Olle Ludvigsson, Costas Mavrides, Luigi Morgano, Alfred Sant, Pedro Silva Pereira, Peter Simon, Jakob von Weizsäcker

Verts/ALE

Michel Reimon, Judith Sargentini, Molly Scott Cato

1

EFDD

David Coburn

6

0

EFDD

Marco Valli

ENF

Barbara Kappel, Marco Zanni

GUE/NGL

Fabio De Masi, Marisa Matias, Miguel Viegas

Kasutatud tähised:

+  :  poolt

–  :  vastu

0  :  erapooletu