Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Postup : 2005/0044(CNS)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : A6-0203/2006

Predkladané texty :

A6-0203/2006

Rozpravy :

PV 13/06/2006 - 6
CRE 13/06/2006 - 6

Hlasovanie :

PV 15/06/2006 - 9.3
CRE 15/06/2006 - 9.3
Vysvetlenie hlasovaní

Prijaté texty :

P6_TA(2006)0266

Prijaté texty
PDF 440kWORD 111k
Štvrtok, 15. júna 2006 - Štrasburg
Jadrový výskum a vzdelávanie (2007 až 2011) *
P6_TA(2006)0266A6-0203/2006

Legislatívne uznesenie Európskeho parlamentu o návrhu rozhodnutia Rady o siedmom rámcovom programe Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) v oblasti jadrového výskumu a vzdelávania (2007 až 2011) (KOM(2005)0119 – C6-0112/2005 – 2005/0044(CNS))

(Konzultačný postup)

Európsky parlament,

–   so zreteľom na návrh Komisie pre Radu (KOM(2005)0119)(1),

–   so zreteľom na článok 7 Zmluvy o Euratome, v súlade s ktorým Rada konzultovala s Európskym parlamentom (C6-0112/2005),

–   so zreteľom na článok 51 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre priemysel, výskum a energetiku a stanoviská Výboru pre rozpočet a Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (A6-0203/2006),

1.   schvaľuje zmenený a doplnený návrh Komisie;

2.   vyzýva Komisiu, aby zodpovedajúco zmenila svoj návrh v súlade s článkom 119 ods. 2 Zmluvy o Euratome;

3.   vyzýva Radu, aby oznámila Európskemu parlamentu, ak má v úmysle odchýliť sa od ním schváleného textu;

4.   vyzýva na začatie zmierovacieho konania v zmysle Spoločného vyhlásenia zo 4. marca 1975 v prípade, ak má Rada v úmysle odchýliť sa od ním schváleného textu;

5.   žiada Radu o opätovnú konzultáciu, ak má v úmysle podstatne zmeniť návrh Komisie;

6.   poveruje svojho predsedu, aby túto pozíciu postúpil Rade a Komisii.

Text predložený Komisiou   Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1
Odôvodnenie 13
(13)  Pri dosahovaní tohto cieľa by malo pomáhať Spoločné výskumné centrum uskutočňovaním priamych činností a počas realizácie politík EÚ poskytovaním podpory na základe požiadaviek zákazníkov.
(13)  Spoločné výskumné centrum zohráva významnú úlohu v poskytovaní vedecko-technickej podpory zákazníkov pri navrhovaní, rozvoji, realizácii a monitorovaní politík EÚ. Spoločnému výskumnému centru by mala prislúchať nepretržitá podpora, ktorá mu umožní pôsobiť ako referenčné centrum vedy a technológií pre EÚ, nezávisle od súkromných a národných záujmov.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2
Odôvodnenie 16
(16)  Mali by sa prijať primerané opatrenia na zamedzenie nezrovnalostí a podvodov, ako aj potrebné opatrenia na vymáhanie finančných strát, neoprávnene vyplatených alebo nesprávne použitých finančných prostriedkov v súlade s nariadeniami (ES, Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev, (ES, Euratom) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste vykonávaných Spoločenstvom s cieľom chrániť finančné záujmy Európskych spoločenstiev proti podvodom a iným nezrovnalostiam a nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 o vyšetrovaní Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF).
(16)  Mali by sa prijať primerané opatrenia na zamedzenie nezrovnalostí a podvodov, ako aj potrebné opatrenia na vymáhanie finančných strát, neoprávnene vyplatených alebo nesprávne použitých finančných prostriedkov v súlade s nariadeniami (ES, Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev, (ES, Euratom) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste vykonávaných Spoločenstvom s cieľom chrániť finančné záujmy Európskych spoločenstiev proti podvodom a iným nezrovnalostiam a nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 z 25. mája 1999 o vyšetrovaní Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF). V každom prípade by mali byť prijaté kroky na zabezpečenie toho, aby sa všetky finančné prostriedky navrátené z podvodov a nezrovnalostí vzniknutých porušením uvedených nariadení, vrátili do siedmeho rámcového programu a aby boli vyčlenené predovšetkým na vzdelávanie výskumných pracovníkov a na činnosti týkajúce sa vedeckého poradenstva.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3
Článok 3 odsek 1 úvodná časť
Celková suma určená na realizáciu siedmeho rámcového programu na obdobie 2007 až 2011 je 3092 mil. EUR. Táto suma sa rozdelí takto (mil. EUR):
Celková orientačná suma určená na realizáciu siedmeho rámcového programu na obdobie piatich rokov, počnúc 1. januárom 2007, je 2751 miliónov EUR. Táto suma sa rozdelí takto (mil. EUR):
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4
Článok 3 odsek 1 tabuľka
(a)  Výskum energie jadrovej syntézy 2159
a)  Výskum energie jadrovej syntézy 1947
(b)  Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením 394
b)  Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením 394
(c)  Činnosti Spoločného výskumného centra, ktoré súvisia s jadrovou energiou 539
c)  Činnosti Spoločného výskumného centra, ktoré súvisia s jadrovou energiou 517
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5
Článok 3 odsek 1 a (nový)
1a. Zo sumy určenej na výskum energie jadrovej syntézy sa vyčlení najmenej 900 miliónov EUR na činnosti iné, než je realizácia výskumnej infraštruktúry ITER, uvedené v prílohe I.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6
Článok 3 odsek 2 a (nový)
2a. Komisia bude vždy vopred informovať rozpočtový orgán, ak bude mať v úmysle odchýliť sa od rozdelenia výdavkov uvedeného v poznámkach a prílohe k ročnému všeobecnému rozpočtu Európskej únie.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7
Článok 5
Všetky výskumné činnosti vykonávané v rámci siedmeho rámcového programu sa vykonávajú v súlade so základnými etickými zásadami.
Všetky výskumné činnosti vykonávané v rámci siedmeho rámcového programu sa vykonávajú v súlade so základnými etickými zásadami, pričom sa v prvom rade berú do úvahy bezpečnostné aspekty.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8
Článok 6 odsek 2 pododsek 2
Závery tohto posudku Komisia oznámi spolu so svojim postrehmi Európskemu parlamentu, Rade, Hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.
Závery tohto posudku Komisia oznámi spolu so svojim postrehmi Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskemu ombudsmanovi.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Odôvodnenie" odsek 2
v nasledujúcom desaťročí môže využiť významný potenciál oblasti syntézy v rámci realizácie trvalo udržateľného a bezpečného zásobovania energiou. V dôsledku úspešného vývoja v tejto oblasti sa vytvoria bezpečné, trvalo udržateľné a ekologické zásoby energie. Dlhodobým cieľom v rámci európskeho výskumu energie jadrovej syntézy, ktorý pokrýva všetky činnosti súvisiace s touto oblasťou vykonávané v členských štátoch a pridružených tretích krajinách, je spoločné vytvorenie prototypových reaktorov pre ekonomicky výhodné elektrárne spĺňajúce stanovené požiadavky.
Bez ohľadu na úsilie, ktoré vynakladá a mala by aj naďalej vynakladať v oblasti výskumu obnoviteľných zdrojov energie, v nasledujúcich päťdesiatich až šesťdesiatich rokoch môže využiť významný potenciál oblasti syntézy v rámci realizácie trvalo udržateľného a bezpečného zásobovania energiou, ktorý umožní prienik komerčných syntéznych reaktorov na trh. Zameriavať sa preto bude na rýchle napredovanie k energii jadrovej syntézy s cieľom čo najviac skrátiť čas potrebný na vývoj skutočnej elektrárne pracujúcej na princípe jadrovej syntézy. V dôsledku úspešného vývoja v tejto oblasti sa vytvoria bezpečné, trvalo udržateľné a ekologické zásoby energie. Dlhodobým cieľom v rámci európskeho výskumu energie jadrovej syntézy, ktorý pokrýva všetky činnosti súvisiace s touto oblasťou vykonávané v členských štátoch a pridružených tretích krajinách, je spoločné vytvorenie prototypových reaktorov pre ekonomicky výhodné elektrárne spĺňajúce stanovené požiadavky do približne tridsiatich až tridsiatich piatich rokov.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 11
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Činnosti"
bod 1
Patria sem činnosti súvisiace so spoločnou realizáciou projektu ITER (ako medzinárodná výskumná infraštruktúra), najmä činnosti vzťahujúce sa na prípravu miesta prevádzky, založenie organizácie ITER a spoločného európskeho podniku ITER, jeho riadenie a personálne zabezpečenie, všeobecnú technickú a správnu podporu, konštrukčné zabezpečenie zariadení a príslušných inštalácií, ako aj na podporu projektu počas jeho realizácie.
Patria sem činnosti súvisiace so spoločnou realizáciou projektu ITER (ako medzinárodná výskumná infraštruktúra), najmä činnosti vzťahujúce sa na prípravu miesta prevádzky, založenie organizácie ITER a spoločného európskeho podniku ITER, jeho riadenie a personálne zabezpečenie, všeobecnú technickú a správnu podporu, konštrukčné zabezpečenie zariadení a príslušných inštalácií, ako aj na podporu projektu počas jeho realizácie. Spoločný európsky podnik ITER bude zodpovedať za vedenie a správu európskeho príspevku projektu ITER a bude plniť povinnosti vyplývajúce z medzinárodných dohôd o projekte ITER. Zostávajúca časť programu jadrovej syntézy, ktorá je zameraná na zvýšenie vedecko-technických poznatkov potrebných pre rýchlu realizáciu energie jadrovej syntézy, sa uskutoční v priamej zodpovednosti Komisie za pomoci poradného výboru, ako sa uvádza v nariadení Európskeho parlamentu a Rady č. ..., ktorým sa stanovujú pravidlá účasti podnikov, výskumných centier a vysokých škôl na akciách v rámci siedmeho rámcového programu a šírenia výsledkov výskumu (2007 až 2011)1 (pravidlá účasti).
_________________
1 Ú. v. EÚ L
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 12
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Činnosti"
bod 2
V rámci programu zameraného na oblasť fyziky a vývoj technológií sa budú využívať nástroje a zdroje vyplývajúce z programu jadrovej syntézy, vrátane zariadení JET. Na základe tohto programu sa zhodnotia kľúčové technológie projektu ITER, upevnia rozhodnutia týkajúce sa tohto projektu a pomocou experimentálnych a teoretických činností sa zabezpečí jeho príprava.
V rámci programu zameraného na oblasť fyziky a vývoj technológií sa budú využívať nástroje a zdroje vyplývajúce z programu jadrovej syntézy, t.j. zariadenia JET a zariadenia magnetického udržania plazmy, ktoré existujú, alebo sa budujú vo všetkých členských štátoch (tokamaky, stelarátory, zariadenia RFP). Na základe tohto programu sa zhodnotia kľúčové technológie projektu ITER, upevnia rozhodnutia týkajúce sa tohto projektu a pomocou experimentálnych a teoretických činností sa zabezpečí jeho príprava.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Činnosti" bod 4
K týmto činnostiam patrí ďalší rozvoj pokročilejších koncepcií výskumu magnetického poľa s potenciálnymi výhodami pre druhú generáciu elektrární využívajúcich syntézu (so zameraním na skonštruovanie zariadenia stelarátor W7-X), vývoj teórie, vytváranie modelov zameraných na komplexné porozumenie správania syntetických plaziem a koordináciu súkromnoprávnych výskumných činností v oblasti inerciálneho ohraničenia plazmy, pokiaľ ide o kontext kontaktných činností.
K týmto činnostiam patrí ďalší rozvoj pokročilejších koncepcií výskumu magnetického poľa s potenciálnymi výhodami pre druhú generáciu elektrární využívajúcich syntézu (so zameraním na skonštruovanie zariadenia stelarátor W7-X), vývoj teórie, vytváranie modelov zameraných na komplexné porozumenie správania syntetických plaziem.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Činnosti" bod 5
Vzhľadom na momentálne a strednodobé potreby v rámci projektu ITER sa v súvislosti s ďalším vývojom v oblasti syntézy bude postupovať s ohľadom na iniciatívy zamerané na zabezpečenie dostupnosti primeraných ľudských zdrojov, pokiaľ ide o ich počet, vedomosti a schopnosti, vysokú odbornosť a úroveň skúseností.
Vzhľadom na momentálne a strednodobé potreby v rámci projektu ITER sa v súvislosti s ďalším vývojom v oblasti syntézy bude postupovať s ohľadom na iniciatívy zamerané na zabezpečenie dostupnosti primeraných ľudských zdrojov, pokiaľ ide o ich počet, vedomosti a schopnosti, vysokú odbornosť a úroveň skúseností, vrátane zavedenia európskeho doktorátu PhD v odbore fyzika a inžinierstvo jadrovej syntézy.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 15
Príloha I podnadpis "Výskum energie jadrovej syntézy" podnadpis "Činnosti" bod 6 a (nový)
Procesy prenosu technológií
Projekt ITER si vyžiada nové a pružnejšie organizačné štruktúry, ktoré umožnia rýchly proces prenosu inovácií a technologického pokroku dosiahnutého na základe projektu ITER do priemyslu, čo umožní čeliť výzvam, prostredníctvom čoho sa môže európsky priemysel stať vysoko konkurencieschopným.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 16
Príloha I podnadpis "Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením" podnadpis "Odôvodnenie" odsek 2
Existujú však aj vážne dôvody na znepokojenie, ktoré majú vplyv na ďalšie využívanie tohto zdroja energie v EÚ. Základnými otázkami sú prevádzková bezpečnosť reaktora a zaobchádzanie s odpadom s dlhým časom rozpadu, ktoré sa naďalej riešia na technickej úrovni, pričom je potrebné zvážiť aj politické a spoločenské náhľady na riešenie uvedených problémov. Pri akomkoľvek využívaní žiarenia či už v priemysle alebo medicíne platí prvoradá zásada ochrany človeka a životného prostredia. Táto nadradená zásada, napomáhajúca pri udržiavaní vysokej úrovne bezpečnosti, platí vo všetkých tematických oblastiach, ktorých sa uvedený výskum týka. Obdobným spôsobom možno presne vymedziť aj potreby v oblasti vedy o jadrovej energii a v rámci technického zabezpečovania dostupnosti výskumných infraštruktúr a výskumného zázemia. Okrem toho jednotlivé technické oblasti prepájajú hraničné témy ako cyklus jadrového paliva, aktinidová chémia, analýza rizík, hodnotenie bezpečnosti a dokonca aj problematika spoločnosti a štátu.
Existujú však aj vážne dôvody na znepokojenie, ktoré majú vplyv na ďalšie využívanie tohto zdroja energie v EÚ. Naďalej je potrebné vyvíjať úsilie na konsolidáciu a zdokonalenie súčasnej úrovne bezpečnosti a na zabezpečenie toho, aby bolo zlepšovanie ochrany pred žiarením i naďalej prioritnou oblasťou činnosti Spoločenstva. Základnými otázkami sú prevádzková bezpečnosť reaktora a zaobchádzanie s odpadom s dlhým časom rozpadu, ktoré sa naďalej riešia na technickej úrovni, pričom je potrebné zvážiť aj politické a spoločenské náhľady na riešenie uvedených problémov. Pri akomkoľvek využívaní žiarenia či už v priemysle alebo medicíne platí prvoradá zásada ochrany človeka a životného prostredia. Táto nadradená zásada, napomáhajúca pri udržiavaní vysokej úrovne bezpečnosti, platí vo všetkých tematických oblastiach, ktorých sa uvedený výskum týka. Obdobným spôsobom možno presne vymedziť aj potreby v oblasti vedy o jadrovej energii a v rámci technického zabezpečovania dostupnosti výskumných infraštruktúr a výskumného zázemia. Okrem toho jednotlivé technické oblasti prepájajú hraničné témy ako cyklus jadrového paliva, aktinidová chémia, analýza rizík, hodnotenie bezpečnosti a dokonca aj problematika spoločnosti a štátu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 17
Príloha I podnadpis "Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením" podnadpis "Činnosti" bod 1
Výskum orientovaný na realizáciu a rozvojové činnosti zamerané na hĺbkové geologické uskladnenie spotrebovaného paliva a rádioaktívneho odpadu s dlhým časom rozpadu, prípadne demonštrácie technológií a bezpečnostných opatrení a podpora rozvoja spoločného európskeho vnímania hlavných otázok súvisiacich so zaobchádzaním s odpadom a jeho likvidáciou. Výskum koncepcie rozpadu a transmutácie, prípadne iných koncepcií zameraných na znižovanie množstva a/alebo nebezpečenstva odpadu určeného na uskladnenie.
Výskum orientovaný na realizáciu a rozvojové činnosti zamerané na hĺbkové geologické uskladnenie spotrebovaného paliva a rádioaktívneho odpadu s dlhým časom rozpadu, prípadne demonštrácie technológií a bezpečnostných opatrení a podpora rozvoja spoločného európskeho vnímania hlavných otázok súvisiacich so zaobchádzaním s odpadom a jeho likvidáciou. Konkrétne činnosti týkajúce sa charakterizácie a správania tohto druhu odpadu v podmienkach dlhodobejšieho dočasného uskladnenia. Výskum koncepcie rozpadu a transmutácie, prípadne iných koncepcií zameraných na znižovanie množstva a/alebo nebezpečenstva odpadu určeného na likvidáciu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 18
Príloha I podnadpis "Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením" podnadpis "Činnosti" bod 2
Výskum so zameraním na podporu ďalšej bezpečnej prevádzky existujúcich systémov riadenia reaktorov (vrátane zariadení palivových cyklov) pri zohľadnení nových výziev ako predlžovanie životnosti a vývoj nových metodík moderného hodnotenia bezpečnosti (vrátane technických a ľudských faktorov) a so zameraním na hodnotenie potenciálu a bezpečnostných aspektov budúcich systémov riadenia reaktorov v krátkodobom a strednodobom horizonte s cieľom udržať doterajšiu vysokú úroveň bezpečnostných noriem v rámci EÚ.
Výskum, ktorý sa naďalej zameriava na podporu ďalšej bezpečnej prevádzky existujúcich systémov riadenia reaktorov (vrátane zariadení palivových cyklov) a reaktorov novej generácie a minimalizáciu rizík ľudských chýb a chýb na strane organizácie pri zohľadnení nových výziev ako predlžovanie životnosti a vývoj nových metodík moderného hodnotenia bezpečnosti (vrátane technických a ľudských faktorov) a so zameraním na hodnotenie potenciálu a bezpečnostných aspektov budúcich systémov riadenia reaktorov v krátkodobom a strednodobom horizonte s cieľom ďalej zlepšovať doterajšiu vysokú úroveň bezpečnostných noriem v rámci EÚ.
V tomto zmysle sa bude klásť dôraz predovšetkým na výskum metodík schopných predchádzať výskytu ľudských chýb a chýb na strane organizácie (individuálnych aj kolektívnych), ako aj zavádzanie týchto metodík do praxe. Vo všetkých podnikoch sa taktiež bude podporovať náležitá "kultúra bezpečnosti", ktorou sa zaručí, aby vlastníci podniku, ako aj jeho zamestnanci, považovali bezpečnosť za základný a prednostný cieľ.
Výskum v oblasti bezpečnosti reaktorov a vážnych nehôd v súvislosti so západoeurópskymi i ruskými typmi reaktorov.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 19
Príloha I podnadpis "Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením" podnadpis "Činnosti" bod 4
Podpora dostupnosti výskumných infraštruktúr ako napríklad reaktorov vyhotovených z testovacích materiálov, podzemných výskumných laboratórií, rádiobiologických zariadení a tkanivových bánk potrebných na udržanie vysokej úrovne technického pokroku, inovácií a bezpečnosti v európskom jadrovom sektore.
Podpora dostupnosti výskumných infraštruktúr ako napríklad reaktorov vyhotovených z testovacích materiálov a cvičných reaktorov, výskumných laboratórií, rádiobiologických zariadení a tkanivových bánk potrebných na udržanie vysokej úrovne technického pokroku, inovácií a bezpečnosti v európskom jadrovom sektore.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 20
Príloha I podnadpis "Jadrové štiepenie a ochrana pred žiarením" podnadpis "Činnosti" bod 5 názov a odsek
Ľudské zdroje a odborné vzdelávanie
Ľudské zdroje, mobilita, vzdelávanie a odborné vzdelávanie
Podpora udržiavania ďalšieho rozvoja vedeckej odbornosti a ľudských schopností s cieľom dlhodobo zabezpečovať dostupnosť primerane kvalifikovaných výskumníkov a zamestnancov v jadrovom sektore.
Podpora udržiavania ďalšieho rozvoja vedeckej odbornosti a ľudských schopností s cieľom čo najskôr zabezpečiť dostupnosť primerane kvalifikovaných výskumníkov, inžinierov, fyzikov, psychológov so špecializáciou na organizačné systémy a zamestnancov v jadrovom sektore, najmä prostredníctvom zachovania úsilia v oblasti vzdelávania na univerzitách s dôrazom na organizovanie spoločných postgraduálnych štúdií v oblastiach jadrového inžinierstva a ochrany pred žiarením, ako aj prednostná podpora bezpečnosti.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 21
Príloha I podnadpis "Činnosti spoločného výskumného centra" podnadpis "Odôvodnenie" odsek 1
Spoločné výskumné centrum podporuje ciele Európskej stratégie zásobovania energiou, predovšetkým v rámci úsilia pri dosahovaní cieľov vytýčených v Kjótskom protokole. Potenciál jadrovej technológie EÚ si v mnohých aspektoch vyslúžil uznanie na základe predchádzajúcich úspechov v tejto oblasti. Vedecké zázemie a pôsobenie Spoločného výskumného centra v rámci medzinárodnej vedeckej obce významne pomáha pri realizácii politík EÚ a nových trendov v oblasti jadrového výskumu. Pri uskutočňovaní uznávaných vedecko-technických pracovných projektov Spoločné výskumné centrum využíva svoj kompetentný personál, ako aj najmodernejšie zariadenia. V rámci svojej podpory politiky EÚ s cieľom perspektívne zvyšovať svoj potenciál a vedomostné zázemie sa toto centrum zaoberá aj vzdelávaním mladých vedcov a rozvojom ich mobility. Nové požiadavky sa objavujú predovšetkým v oblasti zahraničných vzťahov a bezpečnostných politík. V týchto prípadoch vzniká potreba prístupu k spoľahlivým vnútorným informáciám/analýzam/systémom, ktoré na trhu vždy nemožno získať.
Pri podpore cieľov EÚ má Spoločné výskumné centrum osobitné úlohy týkajúce sa:
- globálnej bezpečnosti, najmä prostredníctvom zapojenia sa do rozvoja techník a metód účinného zabezpečenia, boja proti nezákonnému obchodovaniu a forenznej vedy v oblasti jadrovej energie;
- rozšírenia EÚ, pretože s ním súvisia (a budú súvisieť) nové typy reaktorov a iných nukleárnych zariadení;
- zásobovania energiou, a to prispievaním k novým technikám cyklu jadrového paliva v súlade so zásadami trvalo udržateľného rozvoja.
Pri uskutočňovaní uznávaných vedecko-technických pracovných projektov Spoločné výskumné centrum využíva svoj kompetentný personál a zariadenia. Zabezpečí kvalitu a primeranú obnovu svojej infraštruktúry na zachovanie poprednej pozície európskeho výskumu.
Spoločné výskumné centrum podporuje politiky EÚ s cieľom zachovať v budúcnosti svoj potenciál a vedomostné zázemie prostredníctvom umožnenia prístupu k svojej infraštruktúre iným výskumníkom a vzdelávaním mladých vedcov a rozvojom ich mobility, čím udržiava európske know how v oblasti jadrovej energie. Nové požiadavky sa objavujú predovšetkým v oblasti zahraničných vzťahov a bezpečnostných politík. V týchto prípadoch vzniká potreba prístupu k spoľahlivým vnútorným informáciám/analýzam/systémom, ktoré na trhu vždy nemožno získať.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 22
Príloha I podnadpis "Činnosti spoločného výskumného centra" podnadpis "Činnosti"
odsek 1
Zaobchádzanie s jadrovým odpadom a jeho dopad na životné prostredie s cieľom pochopiť procesy súvisiace s cyklom jadrového paliva začínajúcim jeho výrobou a končiacim uskladnením odpadu, a nachádzať efektívne riešenia pri zaobchádzaní s nebezpečným odpadom v súlade s jedným z dvoch hlavných postupov (priame uskladnenie alebo rozpad a transmutácia).
Zaobchádzanie s jadrovým odpadom a jeho vplyv na životné prostredie s cieľom pochopiť procesy súvisiace s cyklom jadrového paliva začínajúcim jeho výrobou a končiacim uskladnením odpadu, a nachádzať efektívne riešenia pri zaobchádzaní s nebezpečným odpadom v súlade s jedným z dvoch hlavných postupov (priame uskladnenie alebo rozpad a transmutácia). Rozvinú sa najmä činnosti na rozšírenie poznatkov o odpadoch a o vylepšení spracovania alebo úpravy odpadu s dlhým časom rozpadu, ako aj základný výskum aktinidov.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 23
Príloha I podnadpis "Činnosti spoločného výskumného centra" podnadpis "Činnosti" odsek 2
Jadrová bezpečnosť pri realizácii výskumu existujúcich aj nových palivových cyklov a pri skúmaní bezpečnosti reaktorov západoeurópskeho a ruského typu, ako aj navrhovaného nového reaktora. Spoločné výskumné centrum bude zároveň zodpovedať za koordináciu a prípravu európskeho príspevku k vedecko-technickej iniciatíve v kontexte medzinárodného fóra "Generation IV International Forum", na ktorom sa podieľajú popredné svetové výskumné organizácie.
Jadrová bezpečnosť vo výskume existujúcich palivových cyklov, pri skúmaní bezpečnosti reaktorov západoeurópskeho a ruského typu a väčší dôraz na výskum nových palivových cyklov, ako aj navrhovaného nového reaktora. Spoločné výskumné centrum bude zároveň zodpovedať za koordináciu a prípravu európskeho príspevku k iniciatíve v oblasti výskumu a vývoja v kontexte medzinárodného fóra "Generation IV International Forum", na ktorom sa podieľajú popredné svetové výskumné organizácie. Spoločné výskumné centrum je integračným činiteľom európskeho výskumu v tejto oblasti a zabezpečuje dôležitosť európskeho prínosu ku GIF po stránke jeho kvality aj rozsahu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 24
Príloha I podnadpis "Činnosti spoločného výskumného centra" podnadpis "Činnosti" odseky 3 a a 3 b (nové)
Organizovanie informačných kampaní, aby politici a verejnosť porozumeli otázkam jadrovej energie v čase, keď je väčšina vedcov, politikov a občanov presvedčená o tom, že globálne otepľovanie je realitou, a že je spôsobené emisiami uhlíka z fosílnych palív, a o tom, že jadrová energia je základnou súčasťou energetického mixu, ktorý je dostupný na uspokojenie celosvetových energetických potrieb bez emisií CO2.
Šírenie informácií o jadrovej energii medzi občanmi a ich zástupcami prostredníctvom organizovania viacročných informačných kampaní o jadrovej energii s cieľom podporiť diskusiu a napomôcť rozhodovaniu, a tým umožniť objektívnu diskusiu založenú na faktoch a prijímať uvedomelé rozhodnutia. Na zabezpečenie ich maximálnej efektívnosti by sa tieto kampane mali pripraviť podľa metodiky vychádzajúcej zo sociálnych vied. Okrem toho, keďže pre pochopenie dôsledkov využívania jadrovej energie je potrebné porovnanie s inými zdrojmi energie, budú všetky podporované či iniciované informačné kampane uvádzať a vysvetľovať aj snahy, ktoré EÚ vyvíja na iných úrovniach na podporu iných energetických zdrojov, najmä pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie.

(1) Zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku.

Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia